GAZETA*

Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1816.11.23 Nr94

Czas czytania: ok. 15 min.

Xicstwa

POZNANSKIEGO

Nro, 94.

w Sobotę dnia

23.

Listopada

1816.

M owodowany obwiesezeniem JW. Namiestnika w Królestwie Polst, ie'm i dnia 29* Październka r. b; w gazecie Wauzawsłciey z dnia ej Listopada w fae cotym umiesczonem" nasrApuiAcey osnowy:. W imieniu Nayiaśnic; szego Alexandra. I., Cesarza wszech Robsyi, Króla Polskiego, etc. ete. etcNamiestnik Krohwski w Rudzie Stanu.. Nim oznaczony Będzie sposób zaspokoienia obligacyi hipotecznych na pożyczkę kraiow$ · w »kutek dekretu 2 dnn 29go Kwiej.iia igo8 roku wydanych, na przełożenie Kommhsyi; Jfcdowey Przychodów i Skarbu postanowiliśmy i stanowiemy: Art. i. Wszelkie Zaległe i bAeźAce procenta od obligacyi hipotecznych za poprzedniczen* onych sprawdzeniem będj zaspokoione i dochodów dóbr-narodu wy eh, na ewikcyą pożyczki» wsk-izanych. Art, 2. Wypłata takowych zaległych i bieżących pr centów, zarazpo ogłoszeniu ninieyszego» postanowienia" z kussy GenerAlaey Królestwa polskiego następować będzie A do niey przeto) Właścicic e'e obagayi hipotecznych udawać $ię, i przed 11:Q takowe produkować powinni.

Ait. 3. Rzeczone obhgacye skoro Kornmiśsya Radowa Przychodów i Skarbu, po zapewnieniu 5,g o ich prawnos'ci stosowne wyda upoważnienie, przyimAwane będą na WsrełJfie kaucye. sk rbowi należne" na opłatę dzierżawy z dóbr narodowych, i na AasAokoienie kapitałów konw ncyą Wiedeńska z dnia 30. Marca l8Ł;j-roku na rzecz skarbu Królestwa Pblskiego> przekazanych. Aft, 4. Co db rewersów na drobnieysze kwoty pieniężne in vim pożyczki, z kassy Generali ey w roku 1808 i 1809 wydanych, a dotąd na obbgacye s'-srbowe nie zamienionych, takowe; natychmiast, za poprzedniezem oiych i Kiksami kassowenii spiawcizeniem" w zupełności" co-fe kapitału i procentów, zaspokoioneim bydź mU{. 'Art. J. W celu prędszego sprawdzenia tak. obligacyi, ialco tez kwitów kassawycli, ownczi się termin prekluzyląy do dnia ostatniego Grudnia r. b. i 8 i ó, po kturego upłyr.ieniu kwity kassowe w terminie powyższym nieprodukowane, ja nieważne uznane będą, i od nieprodukowanych w tymże terminie obligacyi hipotecznych, kassa Generalna procentów płacić niebędzie. JIH. 6. Gdy wspomnione ubłigacye są długiem skarbu byłego Xiestwa Warszawskiego należącym z mocy traktatów w Wiedniu, dnia 3. m. Maia 1015 r. zawartych, do wspohitgo w Koi:« nussyi, temu traktatami postanowioney, oblikwidowauia ł nA>rcpnego za uczestnictwem dworów Austryackiego i Prusfctqgj zaspokoiema, a przeto wypłaty tu postanowione, w cząstkowym tychże iiwprow zastępstwie uisczać iig będą; i\ouums ya rz;dowa'i'xzychodów i-Skarbu dostarczy kommissarjom naszym w Ko.nmtssyi likwidacyiney zasiadiiącyai, wszelkie obiaśnienia i dowody, ktorychby dla legitynucyi tylekroc rzeczonych wypłat potrzebowali. Ait. 7. Dopełnienie lIlII eysztgo postanowienia poruczamy Koir .missyrrzadowey Przychodów i Skarbu. Działo sie w War sza w i« na posiedzei iu Rady Administracymey dnia 29. Października ! $ łó roku.

(pedpi ano)

Z A I 4 C Z E K.

N aczelny Prezes Wielkiego Xiestwa Poznańskiego uwiadomiaiąc wszystkich obywateli, gminy, i zawiadowców instytutów publicznych w Wielkiem Xiestwie Poznańskiem, obiigacye skarbowe wsksutiu dfek?»tu Króli Jiuci Saskiego z dn a 29. Kwietnia 1803 roku przez Rząd byłego Xiestwa Warszawskiego wydane lubtymczeuie ścwetóa na drobnieysze kwoty pieniężne in vini pożyczki pozyskane, a dotAd na obiigacye skarbowe me zamienione, posiadaiących, o wydanćni przez Rząd Królestwa Pols<i;go postanowieniu względem zaspokoiema pro.entow zaległych 1 bieżących od obligacyi prawnie wygotowjnych, oraz z<ea izpwania rewersów na kwoty picniezne'in vim pożyczki pozyskanych, wzywa ich niuieyszem: aby unikaidc uiczerbkow, z opóźnianego prezentowania obbgacyi 1 lewersow wedle postanowienia JW. Namiestnika w Królestwie Polskiem wyn.kaiących, takowe w kassie Generalney Królestwa Polskiego lak nayspieszniey produkować starali sie. Przyczem aadmiemaiąc, że uczynił stosowną odezwę do JI. Schmidt, Sekretarza łsgacyi J. K. Mci w WuTSvavit, aby uvteyszych p siadaczy często rzeczonych obhgaeyi hipotecznych oraz rewersów \ vsp:erat podług możność przy likwidowaniu tychże 1 odbieraniu kwot pieniężnych, Interessentora oddaie, aby do niegu w tey iiuerze zgłaszali się. w P o z n a n i u dnia 16. Listopada 1816 rKrolewsko-Pruski Naczelny Prezes Wielkiego Xiestwa Poznańskiego, Z e 2 b o n i di S p o s e 11 i.

z W iedniiL d- 10. Listopada. Przedwczora rano iezdził N. CeB3r3 de S t. P o l t e n na przyi Acie J ey Cesarskiey Mci.

_. Dziś z południa odbyła tu N. Cesarzowa z nay większą okazałością wjazd swóy uroczysty, po którym odprawił się aktśiubny wdworskim kośriele XX. Augustyanów. Po ślubie były pokoie we dworze, a potem otwarta wieczerza JIY bogato i gustownie ozdobioney sali redutawey. Na upamiętnienie tego dnia uroczystego, w sposobie dobroczynnemu eercu Cesarza i terainieyszey Cesarzowey naystósownif y odpowiadającym, kąsałN. Cesarzwyliczyćzswey prywatnej kaesy summe, s 00000 złotych, W. W.

na wsparcie-ubóstwa i instytutów dobroczynnych. Kazał także N. Cesarz rozdać pewną sumraę pomiędzy dobrze zasłużonych, swoich woiowników, aieby i oni dzień ten błogo przepędzili. Dnia i«, da wielką ucztę Poeeł Bawarski.

Węgierskiego Wice - Kanclerza nadwornego» W. Cześnika Królestwa Węgierskiego, Hrab.

F r a n c i s z k a K o h r a y, teścia Xiecia F e r - d y n a n d a Sasko Koburgskiego, z kaadocze« śnym pierworodnym iego potomstwa, raczył N. Cesarz wynieść na godność Xiąźęci» Austryackugo. * .&< z) Hański Poseł, Markiz Marialva, łaaiący <<1eceuie prosić o rękę Arcy Xieznejr Don P e d r o Portugalskiego, przybył tu duia 7. i lada dzk-ń odprawi wiazd uroczysty do tu teyszey stolicy. Głoszą iź dla uświetnienia ślubu Cesarskiego, 6ciu Hrabiów wyaiesionyeh zostanie Ba godność Xiąźęcą.

Spodziewaną tu wprawdzie była Pani C i - u ł a n i; stt mwszystkiem przez swey więcey niż niegrzeczny postępek w M o n a c h i u m , Stała się niego dną zasczytu śpiewania przed dworem. VV Królewskim bowiem teatrze zasbdła w dworskie y loży mieysce d!a samych Krolewien przeznaczone, i musiała bydź na pomnianą, iż to mieysce dla nity niestosowne. Król Bawarski miał się rozgniewać o to iey natręctwo lem bardj.iey, kiedy t? śpi* waczka tylko w N i e m c z e c h tyle sAbie pozwala, a iak wiadome weFrancyi i Anglii tylko iey stać wolno było przed dworem. Teraz nit y 6z y Wielko- Rządca Lombardzki, Hrabia S a u r a u, przeznaczony iest późuieyszem rozporządzeniem na Posła do dworu Hiszpańskiego, a zostający przy tymże dworze dotychczasowy Poseł, Xiąźę k a u n i t z, ma ei.ę udać w takiemże znaczeniu do R z y m u . N a »adzwyczaynego Posła do B r e z y l i i przeznaczony iest dotychczas uwierzytelniony przy dworze Turyńskim, a dawni«y Angielskim, Poseł, Hrabia Starbernberg. Polelstwo przy dworze Turyńskim otrzyma Hrabia M i er, l ubnaszteraź'i t yszy Poseł w D reźnie Hrabia Bom be 11 es, w którym to ostatnim razie Hrabia M i e r poszedłby na Posła do Drez ii 3. H i e r o n i m B o n a p a r t e, bawiący ciągle z swą małżonką i Panią M u r a t w H a i m-b u r g u, odebrał przez gońca od swtg> szwagra, teraźnieyszego Kr. la '< rrtembergsku go, doniesienie o zeyściu teścia iego. a oraz, iak słychać, wezwanie, ażeby, skuro mu Sf ę po doba., powrócił do państw VVirtembergkirh. Mniemano iednak, lZ ireaer.be korzystać z tego wezwania." okupiwszy sobie niedawnow państwach luteyszych, znaczne posiadłości\ a między inneuii maiętność W i l d pod S t, P o l t e n, należącą do Hrabiego F u c b. s« Zona iego niebezpiecznie choruie z okoliczności zawczestiego zkżenia. Gdy przed 100 laty woysko Cesarskie pod dowództwem Xiążęcia E u g e n i u s z a, niedaleko od Te mes waru pod Gyarmathą, obozowało, i sposobiło się do uderzenia na oszjncowany obóz Turecki pod 1 t m e s war e m, Xią£ę zwykł był piiać wodę ze studni w dolinie niedaleko kościoła będącey, która do dnia dzisiejszego iest w teinie mieyscu i nosi naz wistco studni E u g e n i u s z a . Dnia 13. Paźuzii mika 11716 r. odniosło woysko zwycięztwo pod. Temesw arera, po ktorem stanął pokoy p'assiaroivicki. Dla uczezeuia tey pamiątki, obcliodzil dnia 13.. Października 1 & 16. dziedzic mieysca L u d w i k A mb r o ż y przy studni E u ge ni u sz a stuletnie święto; stud.iia b)la ozdobiona i oświecona, woysko i straż obywatelska dawały ognia, i uszyecy mieszkańcy byli wesołości dnia tego uczestnikami. Brat Deja Algierskiego, dway iego sjmowcowie i matka iego, żuayduią się ze zna> czneini skarbami w S t a m b u l e .

Ogłoszony tu wiadomy Patent iest następującego brzmieuii:

M y F r a n c i s z e k P i e rws z y, z B o ż e y Ł a * ski Cesarz Austryacki etc. etc. Chrąe dać większą rozciągłość prawidłoic do wyciąguienia z obiegu papierowych pienia, dzy, i pragnąc polepszyć los »ierzveieri rządowych ze sczegoloieyszym względt-m na ich położenie, i iak d dęte siły Państwa tego dozwalaią, uchwaliliśmy co następuie: 1) Zaciąguiona będzi" dobrowolna pożyczka, na ktirą składki częścią w procentowych papierach krabwych (obliga yuhj, a częścią wznayduiąi ych się w obiegu papierowych pie* niędzach dawane bydi muszą. a) »kładki t e, we dług rozmaitego stopni * wiaią się iak następnie: aj Obligacya pierwiastkowe 6 procentowa na ZR., i ijo ZR. w W. W. gotowizna. j») Obligacya pierwiastkowe 5 procentowa na 100 ZR., i 100.ZR. w W. W. gotoWIzną.

CJ Obligacja pierwiastkowo 4 i 1- procentowa na 400 ZR., i n o ZR. w W. W. gotowizną. dJ Obligacya pierwiastkowe 4 procentowa na 100ZR., i «ro ZR. w W. W. gotoWIzną.

ej Obligacya pierwiastkowa 3 i A procentowa na 100 ZR., i 130 ZR. w W. W. gotowizną. f} Obligacya pierwiastkowo 3 procentowa na, 100.ZR., i 140 ZR. w W.. W. gotoWIzną.

3) Za każdą, według tey miary daną składkę, wydanym będzie oblig*4rządowy na 100 ZR. w monecie konwewcyiney, od którego płacić się będzie roczna prowizya 5 od sta w monecie konwencyii,ey. 4) Róine gatunki procentowych obligacyi mogą .bydź bez różnicy użyte na składki do tey pożyczki; uyięte są iedyoie od tego: aj obligacye kraiewe, od których opłaca się prowizya w monecie kruszcuwey; i) wszystkie obligi publiczne, których .prowizya teraz wstrzymaną, lub czasowo przerwaną została. 5) Obligacye na złożone składki maią bydź w summacli 10,000, 5,000, i,ooo, 5001100 ZR. wydane, przekazane na oddawcę, powinny obowiązek płacenia prowizyi monetą konwencyjną wyrażać, i opatrzone bydź kuponami dla pobierania prowizyi. 6) Dla zabezpieczenia nazawsze prowizyi tey pożyczki, będzie, w naiarę ilości potrzebney na roczną'wypłatę prowizyi, stosowna część -wpływających w monecie konwencyiney dochodów kraiowych przez Administracyą Przychodów odłożoną, na żadne inne wydatki rządowe nietykana. , owszem wtfOO@ zarządzaną, i aż do zupełnego zabezpieeaenia prowizyi, wyłącznie na ten.cei tylko obracana, . 7) Obok tego funduszu na zabezpieczenie prowizyi, utworzonym będzie fundusz umarzaiący, któremu teraz iuż przyrzeka się dochód iednego'procentu od długu rządowego, . powstającego z tey pożyczki, i którego dochody wzrastać będą co TOK jJrzez prowizye wykupionych obUgacyi. 8) Summy papierowych pieniędzy, wpływaiące drogą składek, nie mogą iuż bydź w 0.bieg pusczaue, Je-cz muszą b )uź zaraz przedziurawione, składane, i z cz.isu do czas« po zdaniu publicziitgo.rathuniii palone. Tc*i samo dziać .się ma z uiyttmi na składki obligacjami procentowemi, które wk-sięgach kredytowych, iakozaspokoione, przekreśionemi bydź m dą. 9) Scztgołowe przepISY :W*ględern postępowania przy tey poiyczce, i to wszystko., przy tern zachowywane bydź ma, podane będą do wiadomości powszechney .przez -osobne rozporządzenia okólne. JDan w Naszem. głowneua i stótecznem mieście W i e d n i u, dnia dwudziestego drugiego Października, Tysiąc ośmset szesnastego, a panowania JSfaszego dwudziestego piąteg@ roku. Franciszek.

(N astępuie reszta podpisów.)

Z Frank/ortu dnia 12. Listopada.

Wczoray odbyło się drugie seymowe posiedzenie. Oprócz dwóch tygodniowych posiedzeń, odbywać ich się-będzie więccy, skoro naglące sprawy wymagać tego będą. Podano iuż niezmiernie wiele przełożeń, które, iak wiadomo, muszą bydi drukowane. Takie wszelkie protokolarne czynności Se) mu związkowego wychodzić będą w druku. Zdaie się na koniec, iz założono Limę nie słychanemu lichwiarstwu zbożowemu. JSie n y S e n , Od tey chwili zirmieyszyły się znacznie ceny zboża. Przybył tuz M o n a c h i u mAdjutant XQ.

4 ™ E u g e n i u s z a, Pół k o w ni k - B a t ai 1 l e .

Od doImy Elby d. if. 1 Ltop,id .

W S z w t c y i, przez wzgląd na iich« orodzaie, zniżono -cło wchodowe od zagranicznego zboża, Dla utrzymania wStokholmie wagI -chleba przy tegorocznich w S z w e c y i nieurodzaiach, przbdai A tamecznym piekarzom zboże z publicznych sypań w piskich cenach, W «« W t r y n i ę wyszedł dnia 7. t. m.

rozkaz W. Kięcia, mocą którego powołany na dzień .4. tegoż m, Seym w M a l c h i n, z powodu zeyścia W. XiAiecia MeklenburgAo-Strehckiego do dalszego .zawieszonym został

Czasu

A O zmarłym Ę Xiążęciu MeklenbursśkoStrAhckim przytaczaia między innerni eonastępute: "Pełen wzniosłego męztwa i poueuaipey wiary był ón icdn.ym z na-ypierwszy* Niemieckich Xiaiaj, który się za · oswobodzeniem Oyczyzny głośno i4 «yrraie oświadczył . dla tey świętey spraivy z własnego majtku wi.lkie .złożył cfiary (bardzo znaczny kredens srebrny), ażeby poddanym swo,rn w niezmiernych ulżył ciężarach. N ay. 0«edmeyssy cb1ope, łatwy miał do niego przystęp; a 2 do samego zgonu towarzyszyła ma owa uprzeymosc , słodkość, przez która, k* idego don zbliżanego się, .zniewolił i do Siebie pociągnął." M. u.- T.

Alajor, Hrabia Lowenhaurxt, który w Kopenhadze zginął w pokdynku z Ba Topem M u l er, Uczył dopie.ro.1« A . .Brat - > ». - - - a n p r z y a.z we U z 1.m d w o r z e , JJAAm QzczmPe.la,n nPÓ1fa * zwedzkIm aworze,l l #

T- , .

List kupiecki zLapska poddałem istym Października pisany zawiera-co następnie: "Teraźmeyszy jarmark les.enny, iak dalece .kutek onegoź przed zupełnym «K o II B« III; e Tiprzewidzie.ć-cię daie, -może bydż" poło2onvm w liczbę hardzo pomier-. ych, chociaż w zapasach towarów, może -wszycie ci 1.vnieysze iarmarki przechodzi. Co siej tycze A-u s t ryi pokazało się, że -usibwauia zamożnych i rzetełnych fabrykantów, aby pomimo trudności pierwszegozawodu, 7J.-di.ac produktom swoim Tvzięt--ść na iarraarkach luteyszych, z każdym isrmarkiem następnym coraz .więcey rachubę swuia, .znayduią,. Liczba fabrykantów Au.stryackich pomnożyła się przeszło we dwoie.

Fabryka J P.. Re ich en b erge-ra z Kosmanos* w . Czechach, według-Jednomyślnego świadeetwa nie tylko obecnych -kupców, ale .też i fabrykaiKÓw wszystkich narodów, policzona" -była między naycelaieysze osobliwości iar marku. Nie widziano iescze .towarów podobney doskonałości w'bawełnianych matęąy&Sk meblowych i faibowanvch chustkach cycowycb; i warto iest uwagi, ie w sanny rzeczy trudny do wiary napływ towarów ba wełnianych na ten iarmark, ni*-rncSeł ira szkodzić, a towary te dla farb kosztownych n a y W s z e , zerraz w p o c z t u pierwsze ™ tygodnia iarmarku całkiem rozfcupiono cho **& im przeszkadzał napływ prztwybo'rnvch fabrykatów Francuzkich 1 SzwJcarskicb Produkta Angielskie tegb rodzaiu hk"u dom o j dla be.g wo wności form, III ,,<, 3" reł[o czas" .wyrugowane są ze s t a ł e - lądu Atoli, gdy tymczasem po naywieksjl cjeści tanie białe materye Angiels U e n"a s t a L i b dzi« wybiiane, i iako towar stałego jfdu L b L . A b" a rJl:rrr51 C 1 ««, U · t a r S a c n w y s y c a . « .bywaią, przeto poster» fa b ry ki k o e " . a n o s ki, y h s t A m b a r d z i e e t, nowiny, kiedy ią produkt w każdym w Je" dzie narodowy, Wyniósł nad l1 eIY, rnDt 1" zagranIczny. - aWIenIe Sle t r.VJG sU i e« zagJan czI).V. S - 11 Jaw ł en1.e Sle 15; u« £ 1 £ JIey 1 panoW c o l a 1 t a m J a Ona iarmarku tutc-yszym z tovarami * v i " ty-Mj&A u**ljJil&IIĘC£KhIh&: CZo podobno przyczyniło się-d, bdaiakie.o DO .zbycia sukien Niderlandzkich, iakie.o w no dobnym stopniu -na targach luteyszych pigc# sukienne, bK >ro im targi fc'rancuzkie zamknięto, musiały z rem uiększem mnóstwem towarów rzucić sic; na iarmark Niemiecki, a na wztna gaiące się ubieganie CK., fabryk Austryackich na targach Niemieckich, patrzą z tern wię kftzą obawą, ile że nie mogą ukryć niepewno, sei zyskownego zbywania ewouh sukien w C Kr t'rowincyach Włoskich, a postępy fabrylt Austryarkich za granicą, co raz więcey poznawane ZOSlaIą- W ogólności systenia lada iakiego zbywania produktów fabryk Angielskich i N iderlandzkich, przynosi, przy bezpośrednich zgubnych skutkach swoich, przecież dla przemysłu Niemieckiego ten trwały pożytek, że poiedyńcze produkta przemysłu Sarr.d' wego co raz bardziey szuka1.t bywaią, ie nazwiska Ans ?ielsc%Miiy i Niderlandiczy%ny utracaią dotycłuzesną ważność swoią, il e Jtupiec przez pochodzenie towaru mniey datę się om.im.ia4 względem dobroci iego. )J;fYT «zaeem iest to rzeczą oczywistą, że każda fabryka z osobna istotnie zyskuie na tern, kie,<<1y produkta ie y Krai u u kraiów zagranicznych poważę ie zyskuią, i kiedy nazwiska fabrykatów Austryackich, Suskfch, Szwaycarskich, podobnym sposobem uzbudzaią przesąd sprzyiaiący, iak dawniey nazwisko tOWa tu Angielskiego. Jeżeli więc w znaczuieyezych I arjstwach Niemieckich rękodzieła niewątpliwie doszły 'io doskonałości, która, gdy aię opitra trwonieniu towarów zagranicznych, @d całego świata kupczącego uznaną bydź musi, przeto zawisło tylko na tern, aby w każdym frraiu Niemieckim to co itet wyśmieni łte, lecz dotąd iescze poiedyńcze, zj ednoczyło się i wysczegolniło, a tak starało sie o sławę narodu z przemysłu iego. Gdyby tak celu iące od zagranicznych i ui poiedyńczo uznane fabryki, iakiemi są owe w Kosmanos, w Bry »re, w Reichenbergu, w Nawsiu Galicyiskiern i U d., zjednoczone pokazały się na tutey »zym, naypierwezytn targu Niemieckim i j dyby na wspo. 'nem stanowisku" do któregol i g iby tylko zamożnym i rzetelnym fabrykatom* przystępu dozwolono, prze wyborta- towary swoie wystawiły, tedy nie tylko koszn odwiedzenia iarmarku b>, lyby wszystkim ułatwione, lecz także niezmiernie poparłyby sławę i korzyści fabryka yi narooowey w og dnescl. Każdy nowy handlarz na takniczmiernym targuj ma do walczenia z trudrośii tai i kabałami wszelkiego rodzaiu A a to tein basdziey, gdy fabrykat i< go celuie i zazdrość wzbudza. Przez pomieoiorte zjednoczeni« się, byłaby każdemu nowo przystępującemu droga utorowana, a założyciele lakoweg» Austryackiego Domu kupieckiego w Lipsku, oprócz własnego nayw.ększego zyskt», zrobiliby sobie zasługę prawdziwie patryotyczną. Z Stttttgardu dnia n. Listopańa.

Dla zaspokojenia swoich poddanych i zaradzenia ich. potrzebom wydał Kroi rozporządzenie , podwyższaiące cło wychodowe od zboża, ziemniaków, mąki, i vrodki w sześcio iw ośmiornasob, anatomhst znoszące akcyzę kraiową końcem ułatwienia wewnętrzne go handlu dla irerpiącey niedostatek części kraiu. N iemniey dla sprawienia ulgi krajowi zniesione iest cło-w,bodowe od zboża, ziemniaków, mąki, wódki i bydła aż do dnia i. Sierpnia 1817." rNietylko niemaią bydź wyprzedawane za granicę zapasy zboża z magazynów Królewskich i dobroczynnych 1nstytu«* tów, ale oraz ebmys'one środki zaopatrzeni» uboższych okolic zbożem, któreby aż do przyszłych żniw wystarczyło. Przedewszystkiem zaś handlujący zbożem, nie mogą go skupować kiaczey, iak tylko na pubu zoych targach, i zpubhcznych zapasów Królewskich dzierżą qA gmin, instytutów i właścicielów dóbr. Pędzenie wódki z ziemniaków zakazane.. Wykroczenia przeciwko tey ustawie poAiągaią za Sobę kax-ę pieniężną lub więzienia, w twierdzy alboli w domu poprawy. Wczoray udał się Król natayną radę i odebrał przysięga ad członków tey naywyższey Minister etanu L u h e, Z e p p e l i n , F r a n - quemont, Wangenheim, Pbull-Rieppur, Vellnagel, Otto (mianowany Ministrem skarbu), Wa.cb.ter, Hartmann i Lemp.

Tayny Radca legacyiny H a r t m a n n, mianowany Sprawuiącym intereesa przy Pruskim dworze. Zgromadzenie stanów niezostawszy urzędownie zawiadomionetn o zeyściu Króla i o bięciu rządów przez teraznieysxego, osądziło ra rzecz dobrą, uprzedzaiąc nowego Monarchę, zbliżyć sie do niego z ufnością w piśmie żal wyrażaiącem, w którem miedzy inuemi powiedziana: "W posępnych i niesczęsnych chwilach byłeś Królu pociechą i nadzielą oyCzyzny; w wielkim boiu za oswobodzeni« N i e m i e c miałeś naychlubnieyszy ale razem naynicbezpiecznieyszy udział; a W i r t e m - b e r g i a tyle się chlubiła BJIYII3 bohatyrcra w owym boiu, ile w Królewicu swoim z radością piękney oczekiwała przyszłości. Tobie Królu winien KTay pierwszy krok do odzyska* nia swego stanu prawa, a tym iest ponowione prayznanre kraiowych praw fundamentalnych przez ś. p. Króla za zniesieniem eię z W. K. Mcią. W tym czynie radziby podpisani znaleźli naypewnieyszą zarękę, ii W. K. Mość przez zisczenie przyrzeczeń, dla których ludy krew i maiątki swe poświęciły, dasz wszystkim Xiązętom Niemieckim wielki przykład, ze podłagodnem isprawiedliwem berłem Waszey K. Mci nie tylko dla obecnego pokolenia nowa zakwitnie sczęśliwość, ale oraz ze dokonasz dzieła przywracała« ego konstytucyą, a przez to «warownisz na nowych trwałych posadach pomyślność następnych pokoleń . . . . Obyś Królu, używał tey sczęśliwości, iaką jedynie prawdziwa miłość i rozumowe posłuszeństwo wolnych sczęśliwych ludzi Monarsze nadarzyć mogą. - - - - Zalecamy lud i nas samych Naywyźszey przychylności i ła« e i i. d, «

195 - a Z P5l2y&a dnie 8- Listopada.

Dnia i. dał Król prywatne posłucham» Marszałkowi Xię<iu Bellun o.

Miasto A ix wyniesione zostało do rzędu dobrych miast Fra- ncyi. Dnia 6. zgromadziła się Izba Parów, pod zwyczaybćm Kanclerza przewodnictwem. Odczytano protokuł Królewskiego posiedzenia. Niektórzy noivi członkowie wykonali przysięga. Kanclerz przeczytał list Marszałka Xiecia R e g g i o, podług którego gwardya narodowa Parjzka ofiarnie erę odbywać straż honorową w ciągu posiedzeń Izby Parów. Izba przyięła ofiarę tę z wdzięcznością. {Także Izba Deputowanych miewa podobną straż.) Wybór nowych Sekretarzy padł na Xiąźęxia Choiseul, Hrabiów Mole i Pastoreł i · Xiąięcia Raguzańskiego. - Końcem ułożenia adressu podziękowania do Króla, zamianowano oddzielną Kommiaeyą. Tegei dnia Izba Deputowanych odbyta swe posiedzenie pod pierwszeństwem swego naj starszego członka, PanaAngles. Prze« trząsano pełnomocnictwa tego i następującego dnia. Drugie posiedzenie było iuż bardzo wrzawliwe, albowiem Pan Vi Hele złożył list Pana M a ł o u e t Prefekta Departamentu P a s - d e - C a l a i s, w którym tenże starał sie znaleśdż wpływ do wyborów, i wyborcom przepisy udzielał. Chciałztąd P a n V i 11 e l e wnioskować, iż wybory nie są prawornocueroi; gdy zaś nie mógł dowieśdż, iż zgromadzenia @biorcze stosowały się* do przepisów Prefekta, potwierdzono wprawdzie wybory, ale oraz uznano, iż postępowanie Prtfekta powinno bydź osobno roztiząeane. Król pozwolił niedawno, aż> by w dnie niedzielne i świąteczne odbywały się targi na rynku du T e m p i e . Kupcy tameczni obchodzili to dobrodziey-stwo spijaniem hymnu Te Deutn w kościele S. Elżbiety, zatknięciem na środku rynku białey chorągwi i wystawieniem popiersia Królewskiego w swem biurze.

Powyższy artykuł jest częścią publikacji Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1816.11.23 Nr94 dostępnej w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej dla wszystkich w zakresie dozwolonego użytku. Właścicielem praw jest Wydawnictwo Miejskie w Poznaniu.
Do góry