GAZETA
Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1817.03.01 Nr18
Czas czytania: ok. 20 min.Wielkiego
Xiestwa
POZNANSKIEGO
Nro. 18.
w Sobotę dnia
1817.
Z Berlina dnit sj. Lutego.
Klasztor Cysierski w N o we y Celli W dolcey Luzacyi, zniesiony. Opat, Przeor, Podprz.-t>r, i wszyscy Xięźa, pobieraią tfu ducZ'nv fcUezton y< b doży wotnie pensye, kt >m" HB<%«bIJI»,oH i łaska \. Króia bardzo dosiirtz ie oz larzyła. Niewyświęceni iescze kltryry pobieraią n» rok po a 50 Talarów Z obowiązki« m sposobienia się do urzędów nauizyciebkich i duchownych, względem czego udzielona im będzie bliższa instrukcya« Dopóki to nieriast]pś, zostawać będą pod okiem ewego dotychczasowego Opata. Także ofieyalis'i klasztorni utrzymuią się przy dotądczasowey ich płacy z obowiązkiem dalszego «łużenia, lub zastosowana będzie do nich uchwała Seymu Rzeszy Niemieckiey zr. 1803. Znacznymi dobrami tego zamożnego klasztoru tozperządzono w Sposobie, który potomność do naypóźnieyszych czasów napełniać będzie wdzięczuością, dla modrego i dobrotliwego
1. Marca
Króla. Ze znakomitego maiątku nIC nlewplywa do skarbu publicznego. Nasamprzód kościół Opacki w N o w ey ce I li, uposażony bę<r'ie destattcznie iako kościół parafialny Katolicki na wieczne czasy, wraz znałeżnemi do tameczney gminy szkołami, a to ze względem także na Rtligiyne potrzeby owych Katolickich mieszkańców Lu za c y i, którzy niebędac wcieleni da parafii N owocelskiey, od zakonników tego klasztoru pocieezenie Rtligiyne odbierali. Zbywaiący fundusz rozpołowionym zostanie, i wprawdzie tak, iż ie* dna połowa poruczcną będzie Królewskiey Regencyi Nowey Marchii na potrzeby szkół Protestanckich iey obwodu, mianowicie L u z a c y i, a druga obróconą wiecznemi czzsy na Katolickie założenia edukacyine w eałey Monarchi-, gdzie tego na y większa petrzeba.
Z Warszawy dnia 22. Lutego.
Gazety tuteyeze zawieraią co następuie: Dli zaspokojenia daiącey się od nieiakiege I .
IIIIII epostrregać JI«9 'u bez« gisadnych. wzglę> . , sieizeni '""ey zarazy pogłesek, / a- m. r ogłoszeni publiczności nadesłanego nam w celu umieeczenia w Gazecie pisma, iakie Namiestnik Królewski otrzymał w tym względzie od J W.
Gubernatora Gallic y i Austryackie;.
Z ukontentowaniem korzystam z sposobności doniesienia JW, Panu, w odpowiedzi na iego szanowną odezwę z dnia 14. b. m. JNro 25., iż lubo istotnie wsczęła się była w M ultanach i Wołosczyźnie zaraza, maiąca według czynionych w tey mierze ścisłych doświadczeń widoczne znaki wschodniey morowey zarazy, postęp iey iednakowoż nie dochodził wcale do tego stopnia, ażeby iakieżkolwiek stąd niebezpieczeństwo granicom A ustryi, a tein mniey Królestwu Polskiemu zagrażać, mogło, gdy mieysca tą klęską dotknięte są w znaczuey bardzo od granic B u - k o w i n y odległości. Prócz tego, wszelkie zabezpieczające śrzodki zostały z nasze) strony w takim sposobie urządzone, iz zaraza, O którcy mowa, pozbawiona zupełnie przystępu do Państw Cesarsko Austryackich, a tern samem i do B u ko w in y, niepodobna, aby do Czernowic i Galicyi mogła się była przecisnąć, zwłascza, że kordon ponad granicą M u l tan rozciągnięty naydostamiey od pomienionego niesczęścia aabezpiecza. Poczytuię sobie nadto za obowiązek przytoczyć itscze tę zaspakajającą okoliczność, iż władze Rządowe w M u l t a n a c h przedsięwzięły również skuteczne śrzodki do przytłumienia zarazy, i że ta, podług ostatnich urzędowych doniesień 1 znacznie się iuż tamże zmnieyszyła. We Lwowie dnia 30. Stycznia »317.
· (podpis.) H a u er.
Z Petersburga dnia .25. Stycznia.
Dnia 13. t. m. przedstawieni byli J. C. Mości na zgromadzeniu dypiomatycznem należący dtv/'jrezaku Ministra Ziednoczonych Stah Sekreterze potttM* O i i v er; Austryacii K(
Tegoż dnia po mszy przedstawiono NN.
Cesarzowytn małżonkę Posła nadzwyczayiiego i. Mhiistra pełnomocnego Zitdnoczonychśtanów Amerykańskich Panią P i n kne y. Wieczorem był wielki bjl i wieczerza u N.
Lesarzowey Maryi, na które zaproszeni byii Posłowie i Ministrowie cudzoziemscy z rodzinami ich, iako też cudzoziemcy, którzy byli iuż stawieni u dworu. W niedzielę dnia 14« t. raca po mszy miał posłuchanie pożegnania u J. C. Mości, NN. Ceaarzowych iW. Xiążęcia M i c h a ł a, wyieżdzatący stąd pełnomocnik Amerykański Pan L e ve t-Ga rris.
Dnia i6.t. mca Peseł Francuzłń dii bal, który obecnością swą zasczycili N. Cesarz, NN. Cesarzowe Elżbieta-i Marya, W.
Xiążę, Xieina VVirttmberska i Xiezniczka iey córka. Cesarz Jmć i W. Xiążę mieli ozdoby orderu S. Ducha, a Generał Adjutanci i Oficerowie orszaku J. C Mci krzyże Ś. Ludwika. Przud pałacu Posła i dziedziniec były oświecone. Świetne zgromadzenie Dam i męźezyzn znakomitych napełniało sale pałacu. Za przybyciem Cesarza Jmci do sali balowey rozpoczęły się tańce Polskie. W czasie wieczerzy NN. Cesarzowych wykonywany był przez naypierwszych artystów koncert wokalny i instrumentalny. Przeszło 300 osób było na tyra balu.
Dziennik RuskiInwalid umieścił te WR %ut oka na rok 1816: W 1816 roku nie było żadnych wielkich odmian w E u r o p i e . Monarchowie zmacńiali przymierze przyiaźni węzłami pokrewieństwa, obiccuiącemi zabezpieczyć spokoyność naszey części ziemi na czas daleki. - F r a n c ya w powszechności oddychała pokoiem. Bunt w G r e n o b l e i nierozumne zamysły tak nazwanych patryotów i 8 16 roku, według wszelkieh pozorów, posłużyły do utwierdzenia bezpieczeństwa. Ministrowie Królewscy umieli odkryć środek między rządem porewolucyinym, a upartem naleganiem życzących, aby rząd dawny we wszystkich częściach był odnowiony; oświadczyli, że chcą, iść za przepisami konstytucyi,' i ten zamiar z wszelką w>pełniaią dokładnością, nie« u*, ażaiąc »a skargi, podeyrzeuia, żarty dwóch partyi.
W N i e m c z e c h czekaią potwierdzenia konsJy'uryi w rozmaitych ich częściach na Seytnit- Niemieckim, który, tak widać dotąd, w zupeh. ty działa zgodzie. Zddlo się niektórym politykom w teraźak-yszych okolicznościach i c-brązie myśli N i e m i e c odkrywać przyczyny bliskiey rewclucyi. Jeżeli rewolucya znaczy zmianę rządu, zapewne trzeba «ię iey spodziewać, pourt waż Monarchowie Niemieccy ośuiadezyli się, iż udaiuią swoich poddanyci konsiytneyami, i fa zmiana nastąpi bez ws A Jkuh konwufsyioych wzruszeń. Jeżeli zaś pod imieniem re wofucyi wyobraźnią coś podobnego do Prancuzki* y, w takim razie śmiało zaręczyć możemy, że to itst niepodobne. Za uaygłównieyszą, przyczynę tey niepodobności naznaczamy charakter Niemieiki A go narodu, który nigdy iescze nieokizał naym .ieyszey skłormtości do podobnych rewołucyi; zawsze szanował wolę swoich Monarchów, i bez szemrania był posłuszny tym. nawet, któryrh ręka citmięźycitli lego oyczyzny umieściła na tronie. Drugą przyczynę rzeczonego niepodobieństwa uważamy w osobistych rhirakterach Niemieckich Monarchów. Nigdy Niemcy w iednym czasie nie miały Monarchów takVdobroczynnych, wspaniałych i przezornych, takimi są Cesarz Austryacki, Kró bwie: Pruski, Bawarski, Wirtemberski, Saski i t. d. - Wypełnią zapewne dane sobie wzaiemne obietnice w niebezpiecznych aniach ich oyczyzny. Kraie Niemieckie będą kosztowały słodkiego owocu ofiar i zwycięstw ewoicli.
W A n g l i i dzieją.sję poruszenia i niespokoyności. Są to nieuchronne skutki pokoiu. Bezczynni maytkowie, i robotnicy rękodzielni pozbawieni sposobu do życia, proszą o niegor ktoby zaś stąd przepowiadał maiącą wyniknąć rewolucyą, taki nie zna historyi tego Państwa; bardzo często zdarzały się podobne wypadki, iednakźe A n g li i a nie była zachwianą. Wytrzymały iest naród Angielski { wolność nie zawraca mu głowy. Narody Europeyskie ogr.lnie wzięte mogą bydź przyJ li wnare ffo ezJ owif ka, tylko co powslaiącego z diug. ty i cięźkity niemocy; w paroxyzmie gorączki zdawaio mu się, iż nie czuł bdney dolegliwości, i siinieyszym był nierównie, aniżeli w stanie nayłepszegó zdrowia; nastąpiło przesilenie, przeszło niebezpieczeństwo, a w ten czas .mu się daie uczuć cała słabość , i niedostatek siły; narzeka na bezsilność i , utrzymuje, że mecnieyerym był w chorobie, i nieiyle dokuczyły mu boleści. Ale za to powoli sił nowych nabiera, wszystkie źrzodła życia powracała do równowagi, i wkrótce powróci do stanu doskonałego zdrowia. E u r o p a dzUtij w takim właśnie iest stalIte; lecz wkrótce nabędzie dawney "mocy, i zdrowia, a wtenczas będzie umiała cenit? dzisteysze ewoie położenie. Szwaycarya, Włochy, Hiszpania, i P o r t u g a l i a , iako też S z w e c ya i D a - ma nie dały widzieć interesowanemu dostrzegaczowi tego-czesney historyi żadnych wielkich, żadnych nadzwyczaynyeh wydarzeń; we wszystkich albowiem tych kraiach ciągiem zatrudnieniem rządów iest zupełne zagoienie blizn pozostałych po zadanych przez długie i straszne woyny ranach. Woyna Hiszpańska z rokoszanami Arnerykańskiemi trwa dotąd z zawziętością niesłychaną, i niewierny, na którey stronie będzie zwycięztwo. N i d e r l a n d y wystawiała nam miły widok Państwa w całym blasku i sile młodości wzrastającego. - Woyny i kIwi rozlewu aieby- E u r o zachodzie. * We wwystkich prawią kr .. eh <<lewy przeezk« zboia i inny cli płodów ziemi. Większa część ziem pomitnionych Ruskim utrzymywała iy je chlebem, którege wielką ilość wywieziono z portów na Czarne m iB alt y c kie m mor ach. R o 6 s y a kosztowała owoców pokotu, i spoŁoyności. Woyska U y, oprócz korpusu stoiącego we F r a n c y i, spoczywaj na łonie lubey oyczyzny. Handel do naleźytey przyszedł sprężystości przez wolność i swobodę, iaka mu dano. Rzemiosła i rękodzielnie idą, w gór ę, nieboiąc się wyższości cudzoziem - ców. Rolnictwo nową otrzymało pobudkę do doskonałości przez znaczny wywóz zboża. Trwałość błogiego pokoiu ustali pomyślność kochaney oyczyzny. Modlitwa Rossyan do Nieśmiertelnego temi się kończy słowy: "Boże zachoway w czas najdłuższY dni pomazańca twoiego Alexandra!" Z Krakowa.
Na posiedzeniu Sejm« tego wolnego miasta i iego Okręgu, odprawionym dnia 6. Lutego, zdał Izbie Reprezentantów sprawę Wydział, wyznacony do rozstrzenia listy kandydatów na urząd Sędziego Trybunału Iszey Instancyi i Sędziego Pokoiu. Po meiakich rozsprawach przystąpiła Izba do głosowania przez kartki, i obrała większością, 16. głosów na urząd Sędziego rzeczonego Trybunału P. 'Chwalibogewsfciego, a P. Gołuchowskiego Sędzią pokoiu. Po Panu Chwalibogowskim miał P. Gołuchowski 14. głosów (Si sobą.
Potem czytał Marszałek Seymowyproiekta, nadesłane przez Senat Izbie Reprezentantów do roztrząśnienia i przyięcia iako prawo; proiekta rzeczone tyczyły się: 1) Wybrania drogą exekucyi polityczney zaległych długów, należnych Instytutowi 1 Dobroczynności.
BuJzstu Hs m\ 1 &J 4/1 a ii uniesienia
»yaaaal mówca sz1tody, które cierpi Kredyt publiczny przez dalsze zatrzymanie M ratorium, gdyż wyraagaiące go powody iuź ustały, a dłużnicy przyszli iuż do możności zaspokajania długów, których, będąc bronionemi przez Moratorium, wypłacać nie chcą, i temi, włąściwie cudzemi pieniędzmi lichwią, gdy tymczasem wierzyciele ich niedostatek ponosić muszą. Czytanie wszystkich, ściągaiących się do tego aktów, trwało blisko 3. godziny. Potem zabrali głos Reprezentanci: X. Kanonik D u b i e c k i i P. S o ł t Y k o w i c z. proponuiąc, aby dla roztrząśnienia ty eh proieitów mianować wprzódy Wydział, iruiący o tern zdać sprawę Seymowi, potem zaś dopiero do rospraw przystąpić; poczem posiedzenie na dzień iutrA.eyszy (7, Luttgo) przed południem, odlożonem zostało. - Ze Lwowa dnia \ż. Lutego.
Obchodzono tu uroczyście rocznicę urodzin N. Cesarza, przy paradzie C; K. woyska i wszystkich korpusów mieyskich. JW. JX. Arcy-Biskup, Hrabia, A nk wicz, ("który tegoż dnia obdarzył tuteyszą osadę woyskową, Instytut, ubogich, dorn wychowańców woyskowych i tuteysze Siostry Miłosierdzia) odprawił pontyfikaluie mszę wielką, na którey obecnemi były wszystkie Władze publiczne. Wieczorem odśpiewano w teatrze przed pięknie oświeconym portretem N. Pana, wśród odgłosu trąb i kotłów, oraz z powszechnem rozczuleniem i udziałem hymn narodowy: "Boże zachoway Franciszka Cesarza!," a potem grano sztukę: F e r d yn a n d l i g i, Król Węgierski i Czeski. 'Z Myślenic dnia 10. Lutego. ' Obecna pora zimowa iest osobliwsią. Pierwszy śnieg, który tu spadł ku końcowi zeszłego Października, był naywiększy; odtąd
małoco padał; gisy. wjsoŁle nie !I..I, run okryto, i tylko ł>a scayiacb g -yżezych dostrstd 'na. Ztiaie się, Jzenie chce wynagrodzić za iesień, w którey nadtr irudnąbyła uprawa pola na sieybq ozimą. Od dnia 17. z. ni. nastawa u nas bardzo ciepła pogoda wiosieuna; do dnia 25. wyschły prawie zupełnie błota na gościńcach tak dalece, że na niektórych przestrzeniach kurz se_ pokazywał. Paczki drzew zaczęły pęcnieć, rolnik wziął się do pługa, a luboć od tego czasu małe bywaią mrozy, przecież pogoda, w istocie małoco się zmieniaiąca, nie przeszkadza wieśniakowi pracować w polu, częścią dla przygotowania roli do zasiewu iarego, częścią, zaś dla dokończenia zasiewu ozimego. VVe wszystkich stronach więcey płaskiey okoliry , siesią iescze ozime z b o że, a dnia 7., właśnie iak gdyby zimy nie było, grzmot nawet zachuczał. O godzinie 1. po południu, gdy ze strony północno - Zachodniey gęsta czarna chmura grzmotowa ku nam się posuwała, zwró<ił grzmot dosyć mocny uwagę naszą, na to całkiem niezwyczayne zdarzenie w obeoney porze roku. Podczas, gdy Północno-Zachodnia okolica całkiem się zasępiła, pozostała iasność na połudi.iu, -a całe góry pasmo tak pięknie oświecentm było, iak to tylko w iasnym dniu podczas lata widzieć zwykliśmy. Gdy grzmotowa -chmura rozpościerała się co raz więcey na powit trzcfcręgu, a w mieysce jasności dzienney taka nastąpiła ciemność, iak w roku upłynionym podczas wielkiego zaćmienia słońca, uwaga nasza bardziey iescze natężoną była. Tymczasem umilkł grzmot zupełnie i powstała burza, w czasie którey padać zaczął grad mocny; Jednakże przemienił się po dwóch minutach wzawnruchę śniegową, ale śnieg topni >ł zaraz. Tak wczesny grzmot zdaie się natu bydź wróibl roku urodzaynego. Z Paryża dnia 13. Lutego.
Na wczorajszem posiedzeniu Izby De
putowanych miał Xiale, Ri. eheli' eu, Mintsr Spraw Zagranicznych następuiącą mowę: Mości HanoU{2! Rozkazał mi kroi, aż«.
bym W Panów zawiadomił o skutku układów, któremi Jego Królewska Mość dotąd był zaięty, w celu ulżenia F r a n c y i w ciężarach, któremi ią wypadki 1715. r. obarczyły. Od dawnego iuź czasu uprzedził MorrarJIH z miłości ku Swoim Ludom owe życzenia, z któremi się świeżo w tey Izbie słyszeć dano. Frzyiemno nam dziś, donieść W Panom, iż po przyięciu prawa Skarbowego, za pomocą którego pewne środki kredytu wydatki roku biegącego zabezpieczała, woysko zaymuiące o piątą część, to iest: o 30,000 ludzi zmnieyszonem i F r a n c y a w tym stosunku uwolnioną zostanie od ciężarów, iakichby liczba ta woy$ka wymagała. Donieść także W Panom winniśmy, iż stosownie do zniesienia się z Ministrami dworów sprzymierzonych, pomnożenie żołdu, obrachowane w teraznieyszym budźcie na 25. millionów franków, w poznieyszym dopiero czasie nastąpi. Ta atoli druga ulga w złożeniu pomnożonego żołdu woyeka zaymuiącego, nie zmnieyszy niestety obecnych iey ciężarów. N adzwyczaynie wysokie ceny potrzeb żywności pochłoną korzyść zdozwoloney nam zwłoki wynikaiącą. Także Wypłata wynagrodzeń z woyny pochodzących, otrzyma w tym roku modyfikacyą, która bez ubliżenia warunkom traktatu, wielce nam uisczenie ich ulży« Uźywaymy, Mości Panowie, tego sczęśliwego polepszenia, które nam mądra prlenikłość Króla zgotowała. Winniśmy te wytrwałey woli tego Monarchy, aźtby prawa nad wszystkietni klasami poddanych pano« wały. VVinnlimy ie wierności, z którą obowiązków naszych dopełniamy;. rnęiney stałości ludu Franruzkiego i . pewności, iabj dobre porozumienie między trzema odnogami wła Izy prawodawczey nastręcza. Winniśmy, Mości Panowie, polepszenie to również i wzniosłemu epeeebowi myślenia wnych mocarstw sprzymierzonych AustryaMinistrów dworów sprzymierzonych, iako ckiego, Angielskiego, Pruskiego i Rossy iteż sI ac-h etne y bezinteresowności sprzymie- skiegp, przez którą donieśli Xiążęciu Richerzonych Generałów, którzy wzorem swego l i e u, MinistrowieSpraw Zagranicznych, iżsif dostoynego wodza naczelnego (Wellington) Monarchowie ich de zmniejszenia zaymuiąwięcey daleko polegaią na uczciwości Fran - cego woyska przychylają. Po wyliczeniu pow 0cuzów, aniżeli na wielkiey liczbie swoich dów, które skłoniły Monarchów.sprzymierzożołnierzy. Tak korzystne zwolnienie trakta- nych do dogodzenia życzeniom Króla, ośviadtów, które daleko więcey rokowały ostrości, czyli Posłowie ich Xh?ęciu Ri c h e Ii <- u: «częśiiwą iest dla F r a n c y i przepowiednia; i) iż nastąpi zmniey=zenie woyska zaynm zwiastuie ono długi pókóy, który utrwali po- muiącego ; tniędzy ludami tę, iedność, iaka między IMo- a) iż zmnie yszenie to wynieść ma 30/00 narciumi pan uie. " ludzi z całego woyska; Jak tylko Minister mowę tę skończył, po- 3) iż zostawać ma w stosunku 2 liczbą kawstali Deputowani i widzę, i ze wszech stron żdego koniy. 'igensu, to iest w pią'< y zabrzmiał okrzyk: N ie ch żyie! nie ch źy- części z każdego korpusu; ie K ról! Jednomyślnie wniesiono o adres 4) xi zmnityszenie to zacznie się od dnia dziękczynny do Króla. igo Kwietnia roku bieżącego; Wczoray była Deputaeya Izba Parów u 5) iż odtąd 200000 rŚcył. krr re Pząd Króla dla podziękowania mu za udzielona Frainu/.ki codzit nnie f tła «q -yska 4 ęp ważną wiadomość o zmnieyszeniu woyska dostarcza, »'graniczr ią srę n? 1 bo "r o , zaymuiącego. Gorliwość Ministrów Twoich nieusczuplaiąc iednak nay mnieyszey Kiólu - powiędnął między innemi Kanclerz części z 50,000 racyi tbroku, na Jako Prezes Izby Parów w swoiey do Mo- utrzymanie koni przeznaczonych; narchy przemowie-oraz życzliwość dwo- 6) że nakoniec Francya' od tey chwili rów sprzymierzonych, przyspieszyły bezsprze- używa nadto wszelkich korzyści, wycznie zawarcie tego pożytecznego układu, przez pływaiących z rzeczonego zmniejszeIttóren ciężary nasze tak sczęśliwie zmnieyszo- nia, "stosownie do Traktatów i Konwennemi zostały; lecz nadewezystko winniśmy cyi. to wpływowi cnót Twoich. Tak, Królu, Nota ta datowana w Paryżu dnia 10. zbieramy owoce naszego sprawiedliwego ufa- m. b. podpisana przez Barona Vincent, nia w cnotach naszego Króla; ufania, iakie Karola Stuart, Hrabiego Goltz i Hrazaufanie Europy nakazuie. Dla Fran- biego Pozzo di Borgo, c y! dosyć test dziś, ażeby Króla swego ko- Hrabia R o s t o P c z Y n , który tu iescze chała, i ifmu działać dozwoliła i t. d. bawi, i jako dowcipna głowa w posiedzeniu Król odpowiedział: "Z źywem ukonten- bardzo ieet poważany, edukował się w młotowaniem przyimuię podziękowanie Izby Pa- dym wieku swoim w B e r l i n i e . rów i powinszowania iey z okoliczności wy- Od nieiakiego czasu snuią się po różnych padku, który za naysczęśliwszy w moim ży- częściach Francyi, a mianowicie w Pikarciu poczytuię, ponieważ upatruię w nim zo- d yi, kupy zbroynych łotrów, napastuiące rzę zaranna przyszłey eczęśliwości Fran- i obdzieraiąee podróżnych, a nawet gońców. »YI.« Jedna z nich uzbroiona w karabiny, pistolety Potfaa zawiei» MpoUoi notę. Posłów głó- i puginały dała się, iui kilkakrotnie we znaki.
'. 3 .
. ,tili Ory;
. oddziały lekkie' którym gwaruye narodowe raaI..I, dopomagać. Xięźnę A b r a n t e s, wdowę p o Generale J u n o t, pociągniotio do sądu poJicyi poprawczey, iż wziąwszy od iubilcra do namysłu kupienia dyament szacowany 20,000 frank., zastawiła go u pewney osoby. J eden z tu Uyazych dzienników umieścił Rzut oka na zdarzenia w Europie w Styczniu r. b. Przystąpiwszy d o R o s s y i i P o Iski tak mówi: - "Polska pragnęła wolności, i ma U{. Nadał Alexander wolność P o l s c e bo iest doyrzałą do iey używania.
" , Inne kraie swoie przysposabia do niey sto" "pniami. Rozsądna wolność wymaga, aby i ą siano a nie zasadzano. Potrzeb3, aby ią " , "poprzedziło oświecenie. Al e x a n d e r 0"świtcaiąe swe ludy sposobi ie( do stania się, wolnemi bez niebezpieczeństwa." " 2, Londynu dnia u. Lutego.
Xiąię Regent był dnia 9. na nabożeństwie w kaplicy dworskiey S t. J a m e s . W. Xiąię M i koł a y zabawi do Marca W Anglii. Xiąię Orleański wybiera się do Paryża. Admirał Plam pin popłynie lada dzień do S. Heleny, a Admirał Milne do północney Amery ki. Dnia 8> odbyła się w wydziale spraw zagraniflznych rada gabinetowa, na którey uchwalono, kazać uwięzić niektóre osoby o polityczne występki w podfyrzeniu będące. Miano wszelkich razem uiąć. Z tern wszyStkiem wysłani Ko ns ta blo wie żadnego z tych.
przf stępców nic-zastali wdomu. W niedzielę byli sczęśli wszy mi, i zastali w pomieszkaniu Prestona, tak tego, iako też przybyłego doń starszigo Watsoria, obudwóch w nędznćm pościtlsku. Naczelnik Konstablów pokazał im tarczę z Królewskim herbem i rozkaz Ministra spraw wewnętrznych (Lorda Sldrnouth), peczćin dali się obydway spokojnie zaprowao W B t re 11 na bióro Policji. Pcóm tyci towano takie: i) Evana, fabry* katita ezleyków fl synem; 2) Keenes czyli K e a r n e s ; 3) C a s t l e s . - O godzinie 1 zgromndziii się wszyscy Ministrowie w biórze spraw wewnętrznych. W kilka godzin nad« iechał także Lord- Major. Zaczęto badanie od P r e s t o n a . Rada gabinetowa bawiła do godziny;}. O godzinie 7 zaprowadzono występnych każdego do osobnego więzienia. Wczorey było znowu zgromadzenie Ministrów od a do i s 5 w nocy. Przesłuchano powtórnie więźniów. Wprzeprowadzeniuich dowiezienia użyte były wszelkie środki ostrożności. W wyższey Izbie doniósł Lord Castler e a g b, iż Ministrowie maią zamiar zmnieyezyć tego roku woysko z 99,000 na 81,000 głów, to iest o 5000 w państwie, a o 13,000 w osadach, prztz co osczędzi się 1 miilion 334 000 funtów szterlingow w wydatkach pu, blicznych. Potęga morska zmnieyszy się z 33 000 na 19 000 ludzi. To osczędzi , skarbowi 3 miiljony 717,000 funt. szterlingów wydatku. Oświadczył także Lord, rż urzędnicy Jego K. Mci gotowi są do odstąpienia znacznej części z swych pensy t. Na wniosek iego, po krótkiey rozprawie, uchwalono w rIO przeciw 117 głosom, wyznaczyć Kommissyą w celu rozpoznania, iak daleko ograniczyć można wydatki bez usczerbienia służby państwa. Lord C a s t l e r e a g h sczagóiniey dowodził w swey mowie, ii po tak długiey woynie niepodobna było zmnieyszyć nagle podatki. Oświadczył daley, ii Jego Królewicowska Mość, Xia,ię Regent, postanowił, wśród obecnych okoliczności, 50,000 funtów szterlingów z swoich dochodów poświęcić dla dobra pospolitego. Wczoraysze zgromadzenie ludu w Sp afield s odbyło się dosyć epokoynie, wyią,wszy że znowu stadnik rozpustny wpadłszy pomiędzy ludzi, rozpostarł wielki stracili trwogę, ależ go nareszcie pognano w pole. Właśeirce zgromadzenie ludu niebyło bardzo wych cieląt, z których każde blisko i 5. funHczne, ale tern więcąbyło ludzi, których ciek» tów ważyło. Jedno z <<ich zdechło wkrótce wość na prz)ległe page-rki zuabiła. bdy po urodzeniu. się Pan H u n t zbliżał, ruszyło hurmem ia- Wiadomo, iż im głębiey w ziemię wchokie 200 ludzi z odkrytemi głowami, przy hu- dzimy, tern większe czuiemy ciepło. Z tego cznych wykrzykiwaniach, naprzeciw niemu, powodu wyrachowano w Fryburgu, iź to i odprowadziło tego politycznego MeasyAsza ciepło powiększa się iednym stopniem na 150 do gospody, z którey okna miał mowę do stóp; wnoszą stąd, iż w głębokości na 50 ludu, szkaluiąc w niey na rząd do nasycenia mil topiło by się żelazo, i że środek ziemi się. Wysławiał zaś tylko Lordów F o l k e - musi bydź ognistem morzem. iione i Cochrane, tudzież P. Lobbet. Dziennik Londyński Morning-Post yoJIzPo uchwaleniu prośby o reformę Parlamentu, ie na zapobieżenie niedostatkowi ŹYWiiuści odroczyło się zgromadzenie aż do dnia aAgo proiekt, ażeby wszystkie myszy w Anglii Aiarca, przyCzem nadmienił Pan H u n t, iż wytępiono, i aby tym końcem wyznaczono zapewne uczynione będą w Parlamencie wnio- 4. perrce nagrody za każdą myszą głowę. &tski, ażeby przeszkodzić zgromadzeniu, lecz dzi on, iż tym sposobem spadnie cena zbona ten przypadek wzywał każdego, ażeby się ża; wyrachował bowiem, iż każda mysz opierał takowemu zgwałceniu Konstytucyi. ziada na tydzień dwa funty zboża. Mnóstwo ludzi odprowadziło potem Pana Jezuici rozszerzała się w Hiszpanii.
H u n t do iego pomieszkania, a na u!ic>ach, Dla ziednania im nowieyuszów, daie Kroi przez które iechał, pozamykano wszystkie każdemu nowieyuszowi po tabrze na dzitri", sklepy; niepopełniono iednakżeżadnego bez- P. Ma c er 03 y, były Adjutant VI u rafa prawia, wyiąwszy, iż wjtłuczono okna kan- wydał w L o n d y n i e dzieło pod rrap'H:Qrr: torów gazet the Courier i Morning Post. Wiadomość o upadku i śmierci Murat >, o · Rozmaite wiadomości. hipiitlłac'-ji Piiryin, 2 powtórnym pornoGdy wierszopis V o s s w H e i d e l b e r g u eie nurbunów. Dziennik Mornig-Chronkh dowiedział się przed nieiakim czasem, iż go wezwał członków Parlamentu, aźt-by (o nowo-nawrócony Katolik zamyśla udarow_ać dzieło przeczytali, nirn uchwalą adres IDodwiedzinami, postanowił, kazać wmurować dziękowania Xiążęciu Regentowi. czarny kamień nade drzwiami z tym napisem: _ _ _ . " Upraszam każdego nowo - nawróconego, ażeby mnie ominął; każdy zaś stary, prawdziwy Katolik przyieuinym mi będzie, skoro mi wsamey rzeczy ma co do powiedzenia." Rozgłosiło się to po Heidelbe igu i nowo-nawrócony nie dał się widzieć.
W obwodzie Wrocławskim 8. żydów przyięło reku zeszłego wiarę Luterską, a 1. katolicką; 5. lutrów zostało katolikami, a 3. katolików lutrami. W miasteczku N iemieckiem N i c o l a i , W Powiecie Plessowskim, zwyczayna krowa wodziła w końcu zeszłego roku czworo ży
I »
Do n a i g c i a.
W kamienicy Nie 76 w rynku Ha pmriwko odwacim iest od Wieikiey Nocy drugie pętre do wynaiccia. - O kondycyach dowiedziać fi' można u Stanisława Puwtlskiego, Poznań dnia L Marca 1817.
W kamienicy moiey świeżo wyreperowaney w rynku pod Nrem 5i iest od Wielkiey- N ocy pierwsze, lub drugie piętro do wynaigcia. Poznań dnia 18. Lutego 1817.
/. Heinrich.
Dodatej &.<>
Z Włoch, dnia./3. Ltttegcy.
W Rzymie nieiaka Marya Gatalani, · wdewiała J a n s o n, rodem z M a ł t y, która @d wieialatbyła chorobą złożona, powróciła nagle do zdrowia za przyczyną, N. M. Panny, i wyzdrowienie to w dzienniku Rzymskim za cud ogłoszobem- zostało,. Podług wiadomości z Rz-ymu, mianował Oyciec S. Hrabitgo Aiborghe t ti, Swoim generalnym Konsulem i Rezydentem w M ed y o 1 a n i e, dla KroJestwaWeneeyańska-Lomb i rdz kiego. Dnia 30. z. m. była Xiczniczka Wallis w M ed y o la nie na balu, danym przez Gubernatora, Hrabiego S aura u.
OBWIESCZE.NIE, Przy zbliżaią,cey się ciepleyszey porze czasu, Zwierzchność mieyscowa przypomina wszystkim ogrody na oksęgu miasta Poznania posiadającym, ażeby niezwłocznie do obierania wąsiontk przystąpili, a sczególniey na rozwianie sie w gniazdach pierscionfcowych pilną dali. baczność, 1 te zaraz pod kara ustanowiona piąciu Talarów nisczyb. Poznań dnia a> Lubego 1 g 17.
Dyrektor miasta i Połicyi, Czarno WSK U "o' D E""Z W A'" "m251Ul do zamieszkałych w\ Witlkiim Xiestwie Poznań" tkiern lchniuść Dłużników Królewska Pruskich Kess, Powsztchney i Wdów Oficerskich, w 3erMnie.
Prześwietney Główney Dyrekcyi Kass, Powssrechney i Wdów Of cersicich, potrzebna iest wiadomość, czyli i iak wiele /ehmość Dluźnjcy od winnych hy kapitałów wnies'li w prewizyach od S. Jana f8oć». do skarbu byłego Xtastw* Warszawskiego. Nie niney zaleź, Jchrnosc Dłużnik im, od których się podług ksiag karowych cała zaległa prowizya od,i#06. do Buźego - Narodzenia 1814. należy, na powzięciu- wiadomości-, w akio znayduh się «ósłtnku w tym względzie z Głowna Dyrekcyą. Lubo,zaś iuź tako Pełnoni >cnik i Kom missirz rzeczoney Dyrekcyi w"'zy tkich łchmość Dłużników, których życzeniem był. ułożenie takowego obrachunku r specyalnk- na cemrn:rwezwałem-, zn&ydtitę wszelako potrzebę wezwać nmieyszćni wszystkich w ogólności przez Krasowa Gazety i Dziennik Urzędowy, ażeby mi ile możqa ńaypredzęy obrachunek złożonych od roka J800. do Skarbu X!ę,twa Warszawskiego prowizyi 2 odpisem K vitow tegoż skarbu nadesłali, a z orginalnemi Kwitami do dn a 24. Marca r. b. u »me na Wilheirao*sk'ey ulicy pod N«01214. zgłosili siei w celu przedsięwzięcia i ułożenia zupełnego obrachunku. Nie zgłosiwszy sie aż do owego dnia, uważać się będzie, iż żadnych takowych Kwitów nieposiadaią. Poznań dnia 26- lutego 1817.
Advokat Trybunalski W Wierzbiński.
A A A A A A A A A A A
- Doniesieni e.
Pneswietnev Publiczności mam honor dohl ? t \ z s w s '2 e k l £, gitUnkl i m e c woskowych nvchfnTh' ? o t6Z WU"k 6h A'« kościelnych , pochodni woskowych 1 smolanrch, za słuszna cenę u mnie dostać można.
Były Komornik Powiatu Arobskiego.
Będąc uwelniony na wyraźne moie żądanie od obowiązków Komormkowskich, wzywam tych wszystkich, z którymi się z urzędowych czynności obrachować należy, ażeby do mnie naydaley do 31. Marca r. b. tu dv Rawicza zgłosili 1 albo prywatnie, albo też sądownie ze mną poracbował* się, Przytem uwiadomiam, iż wszystkie tytuły mnie powierzone w Sądzie Pofcoiu Powiatu Krobskiego złożyłem 1 . Rawicz dnia 21- Lutego 18 A 7 roku.
ArólihowskL l) o p r Z e d. a n i a. Dobre Dziemezopole i Roguszki w Powiecie Kowalskim w Województwie Mazowieckim, o mil tszy od miasta Włocławka" a od Torunia rnilośm położone, TJIaCC dobre 1 utodzayne. tak żytne, lako i pszenne w zoarzney części grunta, na trzy pola pod/ieł >,'>e,. na krójych W)jiewu w każde pole po c /terysta ćwiertni Toruńskich, czyli Warszawskich duliście sif wysiewa, w żyznych pastwiskach . łika II, na których siana rokrocznie for sz-ść,lz'e-> ąt tic ąć-rńoźna, w dobrach tych znaczna p op acy» i« c, Ad. - i* dwie gorzalnie znayduia, się i, karczma na T<1m»>kua trakcie owiec naietycfc
fiife swycft własnych na tych dwó"'h wsiach trzymać można sztuk sześć set; są z wolney ręki t\ summg wakr ć sto tysięcy ZH. N>ro 2,DOOOO dj sprzedanIa.. Zyczący sobie kupić te dobra, lub
Do sprzedanta z wielkim awantuitm dia hupuiqcych. D o b r a wsie Lipicze, Wroniawy, Gozdorx:eft Olendry, w Powiecie Wait&kim w WoiewództwieKaliskiem, KrólestwiePolskiem , trzy mile od miasta Kalisza, trzy od Sieradza i półtory odmiaeu Warty położone, są z woluty ręki do sprzedania. Dobra te składaiąsię ztrzech folwarków iolendiow , ebeymuiącyeh wsobie Gospodarzy 36, leżą natraJ ccie prowadzącym z Kalisza do Warszawy; rnaią w każdym polu wysiewu korcy Warszawskich )],85» oprócz pszenicy, którey się wysiewa korcy 50 ; pastwiska i łąk z wielkim dostatkiem, boru na &woi'" potrzeb z różnego gatunku drzewa, owiec na tychże folwarkach trzyma się sztuk 1800 . ' pomIędzy któremi znayduie się Hiszpańskich gruntowych sztuk 500; krów trzyma się latem i zimą sztuk 200, pomiędzy któremi znayduie się gruntowych 20. Oprócz tego znayduie się na gruncie różnego gatunku inny inwentarz, iako to: konie fornalskie, woły it. d.; znayduie się w tychże dobrach także gorzelnia o trzech garcach, z których zabiera iederi beczek 7, a dwa mnieysze 04 i 5 beczkach; mielcuch, wiatrak, propinacyą znaczną, iakolhei ogród
Ceny zboża do dnia 14. da dniaw Berlinie aa» Lutego'" (a 41 gr*. Tal. gr. fen; » ;. « o . - 4 - 10. 4 - 2.
2 - 22 2 - 17 2 - 17
Pszenica » . . .1 Podleysza .
Zyto fodleysze Jęczmień.
Podleyszy Mały Jęczmień* Bodleyszy @wies Podieyszy, Cioch » " Słoma Siana
6
. o , Ł - 6' 1 - 19 1 - 14 I - 10 2 - 18 . 8 as a- s- 24.
- .
* * » I .
9 tal. gr. 12.
* - w.
___ ł .
miei o nich dalsze obiaśnienie, ma się zgłosić do Dziedziców Urodzonych Teodora i Seweryna. Warńpkich, v tychże samych dobrach mieszkatacyck, . pisząc nj pocztj do Ktviawy.
Włoski w łupieżach a sad w Wroniawach maiąteż dobra. Szacunt K tych dóbr stanowi się 450000 Żł. Połowa fey summy szacunkowey z opłaty procentu, przy gi uncie pozostanie, odrugiey połowy wypiatę, iakoliteż o całkowity szacunek, układ przy ugodzie nastąpi. Dobra te luboh są w dzierżawie, w każdym roku Dzierżawca odstąpić obowiązany, isprzedaiący natychmiast oddanie posstssyi zapewnia Ktoby sobie życzył kupna, ma się udać do JW. Pali szewskiego, Prezesa Rady Powiatu Obórnic ego, medalem zasługi ozdobionego, DZIedzica Ge mbic pod miastem Rogoźnem mieszkającego, który ockotę ma;ących kupna zapewnia, iz w każdym czasie, w inieyscu mieszkania w wsi Gembicach dziedziczney znayduie się. I nadto uwiadomią iż listy adressowane pocztą przez Poznań: ogoźno, w Gembicach rąk i*go doydą, I wezwany, do miasta Poznania dla ostatecznie uczynienia układu ziechać zapewnia. - Nakoniec"@strzega się, iźoJW. Faliszewskim często bawiącym w Poznaniu, dowiedzieć się można od W. Gumperta, Konsyltarza Regencyi Poznańskiey, na ulicy Wilhelmowska zwana w Poznaniu mieszkaiącego. '" '" '"
Średnie ceny zboża w Wrocławiu dnia 20. Lutego w nominalnej monecie: Pszenica 7 talio 29 troiak. Zyto 6 talio 14 troiak.
Jęczmień 4 u l i. 10 troiak. Owies 3 talio 3 troiakI
€eny zboża w Gdańska.
Dnia 22. Lutego. Gdańslc-Zł.-gr N aylepszey pszenicy szefel kupowano po r o - 15 P o d ł e y dk ó . . . . . . ,t6 fi Naylepszego żyta »1 3 Podłego dto 11 6 N aylepszego ieczmienia szef el' 7 - 24 Podłego di to » 7 - 6 Naylepszego owsa i 4 -4 Podłego dio. r- 1 1 1
Powyższy artykuł jest częścią publikacji Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1817.03.01 Nr18 dostępnej w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej dla wszystkich w zakresie dozwolonego użytku. Właścicielem praw jest Wydawnictwo Miejskie w Poznaniu.