Gazety

Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1817.03.26 Nr25

Czas czytania: ok. 4 min.

Wielkiego

Nr.

Z Monachium dnia it. Marca.

J ey Królewicowska MośćXiężniczka W allii ziechsła tu wczoray i stanęła w domu zaiezdnym pod %łotym ieletliem. Obiadowała eziś we dworze i zabawi iescze prze« nieiaki · Sias w tuteysaey stolicy.

Z Paryża dnia w. Marca.

XiężnaBerry powraca do zupełnego zdrowia. Dnia 8. podała delegacya Izby Deputowanych Królowi przyięte przez nią newe prawo skarbowe. Minister Spraw wewnętrznych był na czele tey delegacyi. Tegoi dnia podano nowy budżet Izbie Parów, która wyznaczyła Korarnissyą z 7, członków do roztrząśnienia osegoź. Menitor zawiera nowa, ustawę względem pism czasowych, podług którey żadna gazeta łub inny iakowy dziennik peryodyczny niemoże odtąd wychodzić, bez sczególnego zatwierdzenia Królewskiego. Ustawa iednak ta ma tylko do 1. Stycznia l 8 l 8 ™OC prawa.

Uwiadomienie. Życzącym sobie wizerunku · ś.p. Xiecia Józefa Poniatowskitgu, don esc mamy honor, iż mała tegeirysu iescze odebraliśmy ilość. Exea.plarz kosztuie 30 Złotych» Poznań dnia 2,0. Marca 1817« Sumdyha \\dowa i Komp.

DO

Xlestwa Poznańskiego

2>.

Don itsten ie. Bardzo piękne nieklekme miekie kapeius>ze dla męsczyzn, nied«puscza;ące przemoknięcia, spiowadzih f. Horn i freudenreich w Poznaniu. Uoniebieme. Na przedmieściu Ostrówek w browarni podpisanego, dobtać można każdego czasa fabrykowanego przezeń piwa Warszawskiego r Marcowego ztrpem e4>dakcyzowanegu, a to w beczkach łub w bucelkacb. P o z n a ń dnia 11. Marca 1817. J. B. Kan torowicz * Uwiadomienie I>wi bardzo widae poicoie i alkierz, które także inogąbydzrozosobnioieAWtórych okna wychodzą na ulice Butelską, wraz «kuchnią, piwncą i górą, są do wynajęcia odWielk-.ey nocy w tylney kamienicy pod Nrem 45. w rynku. Bliższą wiadomość powziąść można w moim handlu. Fryderyk Bie leJe Id, lYo przedania, >jJwa mocne karę 6 i 7 -letnie zdrowe kon e fornabkie są do przedania z wolney reki. NaBuubkiey ulicy podNremis A powziąść można bliższą wiadomośćli W kamienicy Szabehkiego w rynku 1 na - :rn; g roźniku Wrocławskiey ulicy p ,d Nrem 61. B p. łoźoney, a przez JP«na Peskarego, kupca, o dzieizawioney, są od S. Michała r. b. p@fjj mieszkania na pierwszym 1 drugim piętrze, n E n emniey na d le mieysce do założenia kra - i miku, do wynaięcia, Dokładnieyszą wiado - i mość otrzymać można u podpisanego wryn - J ku pod Nrem 60. Poznań dnia 26* Marca 1817.

Samuel Salomon Latz.

Ul3B5l A';.... Dom narożni pod Nrem 85 w rynku» zamieszkały pod ten czas przez Pana Hettmana Kupca, iestzwolney ręki doprzedania. i O warunkach dowiedzieć się można w korzennym sklepie pod Nrem 46 w rynku, pod N rem 17. na Grobli II właściciela, i na ulicy Garbarskiey u W.N otaryuszaooAieMsfcitgo.

Do przedania. Dobra Ziemiańskie Bytkowo, Sobola, 4la część Złotkowa, w Powieoie i Departamencie Puj.nań>kim, od Poznania if roili, od Obornik tyleż odległe, z wohey ręki są do* przedjnia; o kondycyacb dowiedzieć się można u podpisanych.

Moraczwśki w Zientkowie.

Kłosowski w Njwey Wsi pod Radojewein,

Licytacya. Urząd Woytowski grumy Rokitnicy sprzedawać będzie dnia 28. Marca r. b. o godzinie ic. ey zrana w wsi Rokitnicy w Powiecie i .Departamencie Poznańskim 40 satuk owiec w równych gatunkach, Jakoba Szefer owczaika własne, na rzecz Ink wizy toryatu Poznańskiego.

Doniesienie o sprzedaży dóbr Piekary.

Dobra powyższe, składaiące się z wsiow, folwarków: Piekary, Stawki, RzMa, Dąbrowica, Młyny, Józefów, z wsi zjrobney Wola Piekarska i Łęg czymzownikami obsadzoney, z kok n.ów ChyczYsk 1 Kolasa i holend.'ów Czyste, Kierzeń i Kaczka, położone wKrolewstwie Polskiem w Obwodzie 1 Weiewództwie Kaliskiltn, mil 5 od miasta Kalisza, 3 mile od miasta Warty i nad rzeką Kgoź nazwiska Wjrtą sytuowane, są do sprzedania. W dobrach tych wzwyż wyrażonych, iesc Gospodarzy z zrfogą dworską znaczna i wystarczająca ilość. Gorzalnie, browary i młyny wietrzne, grunta na każdym folwarku dobre, obszerne i wysiewy znaczne. Łąki i pastwiska wielkie, lasy i bory kaidsgo gatunku i rodzaiu rozległe i podług rozmiaru iniassy przez przysięgłego J eometrę sporządzonćy, zawieraj w ogóle 584 hub Magdeburgskich, 18. morgo*, 114, prętów. Sukcessorowie doletui są w chęci t>ehźe dóbr sprzedania w trzech terminach przed Pisarzem Aktowym woiewództwa Kaliskiego W,. Józefem Godlewskim » Kaliszu zamieszkałym, a to w terminach następujących: pićrwjzy dnia 14. Kwietnia, drugi dni«

14. Maja, trzeci i ostatni termin dnia 14. Czerwca roku bieżącego, każdy termin w Kaliszu. Ponieważ na tych dobrach znaczne summy, iako to: kościelne, kassy Wdów i inwalidów w Be.linie i inne ns gruncie pozostać mogą, przeto o tćy każdy chęć Kupna raaiscy Korzyści 1 o innych warunkach w terminach wymienionych, lub te: a W. Godlewskiego Pisarza Aktowego w Kaliszu, albo tez na gruncie wsi Piekar przekonać 1 zainformować się w każdym czasie rnoźe, również i o tem, że w tych dobrach na lIKreT nie zbywa, co tylko do różnych widoków, spe Uulacyi i melioracyi gospodarzowi uźy ręcznem 1 potrzebnembydźmoźe.

Ceny zboi-a w Berlinie od dnia 14. do dnia 20. Marca (a 4a gr.) Tal. gr. fen.

4 16 3 II 2 18 2 8 2 16 I 2r 3 6 I 17 I H I 8 6 14

Pszenica Podleysza Zyto Podleysze Jęczmień Podleyszy Mały J ęczmiefi * Podleyszy Owies Podleyszy Słonia II tal Siano flU

. *

'12 Średnie ceny zboża w Wrocławiu dnia 2,0. Marca w nominalnej monecie: Pszenica 7 talio 13 troiak. Żyto 5 talio 19 troiak.

Jęczmień 3 talio 23 troiak. Owies 2 talio 28 troiak.

Ceny zboża w Gdańsku.

Dnia 20. Marca. Gdańsk.Zł.-gr.

N ayfepszey pszenicy szefel kupowano po ro Podłey dko .. ł 10 - 15 Naylepszego żyta 13 - Podłego dto 10 - *-'5 N aylepszego ięczmienia szef el 7 - 24 Podłego di to 7 - N aylepszego owsa J - Podłego dto 3 i? Elblągu Lutym 1&17.

gr, 4 A fen. Jęczmienia

Cena zboża w mi #U{cu Korzec żyta 2 tał. 77 I cal. 60 gr. 131 fe»,to

Powyższy artykuł jest częścią publikacji Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1817.03.26 Nr25 dostępnej w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej dla wszystkich w zakresie dozwolonego użytku. Właścicielem praw jest Wydawnictwo Miejskie w Poznaniu.
Do góry