b

Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1817.04.26 Nr34

Czas czytania: ok. 25 min.

Wielkiego

Xiestwa

POZNANSKIEGO

Nro-.34«w Sobotę

Z Warszawy dnia i< >. Kwietnia, Posiedzenie publiczne Towarzystwa Dobroczynności zapowiedziane »a dzień 20ty b. nu odbędzie się daia< tegoż r to iest, iutro w Niedzielę, w saii biblioteki JXX. Piiarow, @ godzinie w pół do dwunastey z rana. Spodziewa się Towarzystwo, iż szranowna puoli«zność, która tyfe przykład» się do ofiar na rzecz ubogich, raczy bydź przytomna dla wysłuchania sprawy corocznie zdawaney z czynności Towarzystwa, i z użycia ofiarowanych przez nię funduszów.. - Kocznik Towarzystwa drukowany i rozdawany corocznie lepiey iescze wyiaśni sprawę z użycia przychodów i wydatków, - Wszakże dla tych którzyby bliżey iescze informować się chcieli o sczegó* łach, zaleciło Towarzystwo uchwałą ewoiąr aby po Raźden* publicznćm posiedzeniu książki rachunkowe otwarte były przez ciąg tygodnia w sali posiedzeń administracyjnych w re-»dniaa6.

Kwietniai 8 « 7 «

mu xx. Franciszkanów, iżby każdemu 1 publiczności, ktoby rtgo żądał, przeyrzeó- ie wolno było, z rana od godziny gtey doistey, a po południu od godziny 4tey do 6 "tey, Z Krakowa dnia 13. Kwietnia.

Wielkopiątkowa kwesta, którą' Panie zzwy« kłą Sobie gorliwością» dla «bogich podięły, przyniosła Towarzystwu dobroczynności igo» zł. P. zasiłku; 1, - 300 zaś zł. JW. M a ł a c h o - wska Prezesowa Dam na ręce JW. Piekarskiego oddała dla wstydliwych» ubogich, - Wieczersą Pańską dał ubogim w domu Opieki JW. Imt X'radz Skurkowski Ddekar» Kated., a JW. Jmć Xiądz La n cuckr Archłdyafton dwie beczek piwa, Panfe zaś dostarczyły na cały szpital, obeymuiący teraz 1 7 g osób, obficie święconego- - JW. Mieroezewsfci Prczyduiąey dał nade drzwiami tego przytułku napis- z Pisma Świętego: Nie mów, niemasz Opatrzności Poseł Nidfcrlandsłi przy dworze naszym dał dnia i 3. b. ITi. wielki obiad z powodu odebratiey wiadomości o sczęśliwem rozwiązaniu Xiężney O r a n ii (W . Xiezney Rosyiskiey Anny Pawłowney), na którym byli Ministrowie, Senatorowie i Generałowie nasi, tudzież Posłowie Angielski i Francuzki i t. d. Dom rzeczonego Posła był suto oświecony wieczorem. Członek Rady Państwa Xiążę S o ł t Y k ó w na swą prośbę i przez wzgląd na słabe zdrowie uwolniony od wszelkich obowiązków służby. Uwolniony dawniey od obowiązków swoich Xiążę Kura kin Kanclerz wszystkich orderów Rossyiskich, i tayny Radca pierwszey JiiHissy, na taki czas, iakiegoby dla domowych interessów potrzebował, teraz zyskał pozwolenie wyiechania dla poratowania słabego zdrowia za granicę, maiąc sobie zapewnioną całą pensyą i 6ummę stołową. Dnia 14. był popis uczniów głucho-nieJ nych zostaiących pod opieką N. Cesarzowey Maryi Teodorowney-, w obecności licznych gości. Komitet tuteyszy Bibliynego Towarzystwa wydrukuie tego roku 70,000 biblii, a w przyszłym 105,000. W przeszłym przedano i rozesłano na przedaż lub dla rozdania zupełnych biblii lub oddzielnie Nowych Testamentów w rolnych ięzykach 17,598 exemplarzy, a rozdano bezpłatnie 1833- - Papieru w roku przeszłym na różne wydania użyto 4,143 ryz, więcey niż na 63,000 rubli wartości. - Towarzystwo ma teraz, exemplarze Pisma ś.

w 25 różnych ięzykach i dyalektach. - Postanowiono także drukować 3,060 exemplarzy ewanielii ś. Mateusza w ięzyku Kałmuckirn, gdyż Kałmucy bardzo się, staraią o nabycie, i z wielką gorliwością czytaią Pisma L, a przed rokiem wybite exemplarze i»ż wyszły.

Jezuici Połoccy pr«y»łałi do kass fundusza na inwalidów 200 rubli aesyg. a z tych X. T adeusz Brzozowski Generał tego Zgromadzenia dał 100. Ogółem, weszło z różnych stron do tey kassy w M3fcH 4,348 r. ass. Z Kijowa dnia 23, Lutego.

Tegoroczne kontrakty u nas były licsnieysze od przeszłorocznych, i nierównie więcey pieniędzy było w biegu. Bardzo wiele znakomitych osób przybyło z Królestwa Polskiego i G a 11 i c y i , wielu kupców Tureckich i Ormiańskich. Za sam naiem stancyi wzięli mieszkańcy tutejsi 75,000 rubli. - Cena dóbr poszła tego roku znacznie w górę, do czego handel zbożowy w O d e s i e znacznie się przyłożył. - Zdanego koncertu na rzecz inwalidów zebrano 586 czerw, złot., 9 rubli srebrnych, i Igo assyg., a z widowisk na ich rzecz także 7,986 rubli assyg., 90 kopieiek. - Szale Tureckie znacznie tą rażą staniały.

Z Tobolska dnia 20. Stycznia, N aystarsi ludzie nie pamiętaią tak lekkiey u nas zimy, iak iest tegoroczna. · Często ledwie 5 stopni zimna, a czasami ajtylko*miewamy. Syberyanie rokuią stąd sobie choroby. Z Wiednia dnia 9. Kwietnia.

Jey Królewicowska Mość Xiężna Waliii przybyła tu zeszłey nocy i stanęła w domu zaiezdnytn pod Cesarzową Austryacką, ponieważ, iak głoszą, pomieszkanie Posła Angielskiego nie było dogodnem na przyięcie tey Pani. Zabawiwszy tu Xięźna do soboty, dnia 1 3 , uda się potem do włości swoiey G e r o v o nad ieziorem Komerskiem. Lord S t e war t, wyiechał na dni kilka do swoiego mieszkania mieyskiego K i t b s e n , nie daleko tey stolicy położonego. Także Królewski Hannowerski Poseł, Hrabia H a r d e n b e r g) wyiechał na dni kilka. N. Cesarzowa odwiedzała te mi dniami w kilku kościołach groby Pańskie; ten wzniosły wzór pobożney Monarchini nader dobro nych w ogóluości mieszkańcach tuteyszey stolicy. Postł nasz przy dworze Króla Saskiego, Hrabia Bo m belles, który tu iescze bawi, odbierze takie pełnomocnictwo do W. Xiąźęcych i Siążęcych dworów Saskich. Jedno z wziętszych tuteyszych pism publicznych umieściło co następuie: "W czasie głębokiego · pokoiu trudno bywa pisać do gazet polityczne artykuły zwłascza o kraiu takim rak Austryacki, który zaraz po ustaniu zewnętrzey burzy, wrócił do dawnieyszego s-woiego stanu, i który wylawszy drożyznę żywności, wspólną wszystkjm mnyeh kraiom, ledwo wystawia ślad niesczęść, o iakie a A cioletuia woyna nasze część świata przyprawiła. Machina kraiowa ma u nas swóy prosty pewny ruch; a&. miUionów ludzi, między któremi Węgrzyni, Czesi, Polacy, Austryacy, Morawianie, Illiryiczykowie, Lombardowie i Tyrolczykowie, rządzą eię właściwemi sobie ustawami, i maią odmienne miary i wagi, a nawet pieniądze; w tak ogromney ilości ludzi wszystko idzie Swoim trybem, tak dalece, iż we wszystkich krajach Austryackich niemasz niechętnych, wyiąwszy takich, iaCy w podobnych okolicznościach wszędzie bydź muszą. T o, co iest dobrem, dzieie się bez iadney okazałości, a nawet, moźnaby powiedzieć, z umyślnćm iey uniknieniem; ziąd, wiele pożytecznych urządzeń w naszey Monarchii nie dochodzi doskonale wiadomości cudzoziemców. Nie mamy żadnych b u d ż e t ó w skarbowych, ani publicznych zgromadzeń rady; lecz ufność narodu pozwala się obtyść bez tego; i gdy w innych kraiach, trąba sławy ogłasza światu ofiary pieniężne rodziny paiiuiącey, tymczasem Monarcha nasa etaie na czele dobroczynnego towarzystwa, stołowe swoie wydatki stósuie do konieczney potrzeb/, a Cesarzowa poświęca chętnie dlaubogich to, co od Stanów otrzymała. Wszj» ecy Xiąźęta rodziny Cesarskiey i Panowie kraiowi idą za tak pięknym przykładem i t. d. " Dnia 10. Kwietnia.

Xięźna Wallii, która o »woiem do Wied n i a przybyciu kazała przez gońca donieść. N. Cesarzowi, Xiąźęciu Metternichowi i Posłowi Angielskiemu, otrzymała do usług Szambelana, Hrabiego O' D o n n e l i ekwipaź dworski, i Chce iednakźe bawić tu bes poznaki i za parę doi odjechać.

Od brzegów Elky dnia y Kwietnia.

Wyrachowano, iż Królewie Szwedzki wciągu swego sześcioletniego pobytu w Królestwie Szwedzkiem wydał z własnych doehodów i swego maiątku na dobro Królestwa 311 miliony talarów bankowych, czyli 14 milionów talarów Hamburskich, a to na upłaeenie za granicą długów publicznych, wystawienie woyska i t. d. W D a n i i wprowadzono znowu nagrody dla tych, którzy okręty na połów psów morskich i wielerybów wysyłaią. W N Orwegii spalono niedawno 4,3 16,1 8D talarów w assygnatach bankowych. Z Stokhohnu dnia 2$. Marca.

Pomiędzy oficerami gwardyi zaszły niejakie odmiany. Ostatnie zdarzenie dowiodło, lak wiele naród ma miłości dla Królewica następcy i iego> syna. Większa część narodu iest tyle oświecona, że iego wielkie przysługi dla S z we c y i cenić musi. Xrąźę ten zawsze iest pełen liberahiości i skromności; każdy może mieć u niego posłuchanie, i nikt bez daru lub przyiaznego wyrazu nieodchodzi odniego. Z ludźmi światłemi i uczonemi lubi mówić o swoich przeszłych kampaniach, a nawet o swoiem życiu, lecz o trzech rzeczach zachowuie milczenie, to iest, o wyprawie do N o rwegii, o dawnych związkach zBon apa 11 em, i związkach z dworem Duńskim. Król, który dotychczas mimo bole podagryczne ciągle z Ministrami pracował, przyszedł znowu do zupełnego zdrovua, i iak zapewniaią, słuchać będzie w przyszłą niedzielę mszy w kaplicy zamkowey i dnia i 5. m. b. rozpocznie znowu swoie zwyczayne przej ażdżki. Długa choroba Marszałka Mass en y była iedyną. przeszkoda" iż nie odebrał był iescze z rąk Królewskich buławy Marszałka F r a n - cy i. Król zlecił Minisirowi woyny, aźt by U{ przesłał rodzinie lego dla uiycia iey- przy pogrzebie. - Rzeczony Marszałek nieumarł w dobrach swoich R u e l, iak mylnie doniesiono, lecz w P a ryż u w pałacu swoim. Pogrzeb iego odbył się dnia wczorayszego.

Xiążę T a 11 e y r a n d, Marszałkowie i Xiązęta: Valmy, Conegliano, Gdański, Treyiso, Belluno, Alb uf era, FelŁre, Coigny, Xiąźę Eckmiihl, Hrabiowie J o u r d a n , S e r rur i er, P e r i g n o n , B e u r n o n v i i l e i V i o m e n i l, oraz witlu Francuzkich Parów, Generałów Poruczników, Marszałków obozowych, Pułkowników, urzędników cywilnych i woyskowych, zgromadzali 8'U{ w pałacu zeszłego Marszałka, na ulicy B o u i b o n , Ruszyła processya piesza między dwoma rzędami woyska do kościoła S. Tomasza Akwinatskiego. Szedł przodem oddział żandarmów, potem następowali weteranie i oddział legionu osady Paryekiey z muzyką i zakrytemi bębnami dla przytłumienia głosu. Poziome sczątki Marszałka wiezione były w karawanie, a na trumnie leżał kapelusz iego Xiąźęcy. Dway Oficerowie Diesli iego szpadę, ordery i buławę liliami ozdobioną. Tuż za trumną szedł Xiąię R i v o l i, naymłodszy syn niebosczyka i zięć iego, Hr. Re i I l e, a za niemi koń wierzchowy Marszałka w bitwach przez niego używany i próżny iege powóz czterokonny. Po tem 6zli Marszałkowie F r a n c y i i liczny

orszak woyskowych, którzy pod zeszłym Marstatkiem służyli. .Na końcu szła legia połno-Ciia. Prócz tego 120 ubogich niosło poArAebowe pochodni«. Kościół wybity był czaruemi całunami rozdobiony herb mi i insygniami nitbosczyka. Na katafalku stała urna białemi otoczona chorągwiami. Cztery końce całunu pogrzebowego trzymali Marszałkowie, Xiąźęta Conegliano i Trevipo, Xiąię Eckmiibi i Hrabia Jourdan. Po naboźtńeiwie iało b A em, udał-t się processya w tymże porządku na «mentarz du Pere Lachaise, gdzie po wyrządzeniu Marszałkowi, należących się dostoieństwu iege honorów woyskowych, spasczonozwłoki iego do grobu, puczem Generał- Porucznik T bK b e a u t miał mowę na uczczenie pamiątki zmarłego. Jakie so.ouo woyska było na pogrzebie Marszałka. Dla osczędzenia wydatków zniesiono także urzędy Sekretarzow Generalnych przy Prefekturach, a zatrudnienia ich powierzon -o iednemu z Radców Prefektury. Trzecią kompanią Królewskiey straży przy.

boczniey, za ubliżenie posłuszeństwa Biektórym Oficerom, kazał Monarcha natychmiast zwinąć. Konie i sprzęty kompaniczne odesłano napowrót do W /ersalu, gdzie nowa kompania będzie organizowaną. Tragedya Germanicus iest w druku. Nie zawiera żadnych obrazów i przystosowań, których w niey szukano i które w nity podetchnięto. Gdy między inne mi uczynił Xiąźę A um on t Królowi uwagę, iż tragedya ta ma w sobie witla gorsaących myśli, odpowiedział Monarcha: "Przeczytałem ią od początku aż do końca żadnego w niey nieznalazłezy przystosowania, chyba, Mci Xiążę, że mnie W Pan chcesz z Tyberyu, , " szem porownac. Po oświadczeniu się pierwszego Sądu wojennego, iż nie iest właściwym do odsądzenia «prawy Generała G r o u c h y, zgroma wodnia weta Generała Porucznika Hrabiego C kar d o n n e t . Po odczytaniu wywodów »prawy, Wice-Hrabia G-rou chy, sAn oskarżonego, maiący narobię mundur Połkowrii A ha strzelców i ozdoby ordtrow fi. L. u d w i K a i Ifgii honorowey., prosił o g łoś, który mu był danym. Powiedział ón między innemi: "Korzystając z-udyieloney mi przez Sąd wolnOSCl, dozwilaiącey synowi usprawiedliwić nieprzytomność oyca, niemogę iey Jepiey użyć, iak gdy dowodzę." iż sąd zebrany nie iest właściwym do zawyrokowania w sprawie oyca meiego. Protestacya ta przyiętą iuż zoetała jednomyślnie od pierwszego Sądu,; odtąd Ministerium chciało w moich własnych wyrazach znaleśdź" powód do powtórney rewizyt wyroku. Tę sarnę kategoryą pod bezstronny wasz rozbiór oddaię." Potem odczytał Pułkownik podpisane przez trzech Adwokatów zdanie, podług którego GenerałPorucznik Hrabia G r o u eh y, iako były Generał-pułkownik i pierwszy Generalny Inspektor strztłeów konnych, tylko bydź moie Sądzonym przez Izbę Parów, która wstąpiła w mreyece byłt go Sądu Cesarskiego. Królewski Kommissars uczynił przeciwko temu uwagę, ii Panu Gro u chy, synowi, pozwolono tylko, usprawiedliwić nieprzytomność oyca, a nie zaś zaprzeczać właściwości zwołanego sądu wojennego, poczem oddalił się Pan G r o u c h y z sali posiedzenia. Teraz Referent Królewski, V i o t t y, roztrząsał tak właściwość ustanowionego sądu, 13Ko też powód oskarżenia i zakończył wniesieniem, ażeby oskarżonego uznać za przeświadczonego, iż nosił broń przeciw Fxancy i i wnysku Jego K. Mci i żeiest winnym usiłowania, g< dzącego na oba-lenie prawego rządu i następstwa tronu. Potem Kommiss rz Królewski, wzabra' .ym głosie, starał się dowodzić zasid"ie właściwości zebranego sądu woien nego j ten iednakie, po naradzeniu się przez

półtrzeciey godziny, oświadczył się większością 5 przeciwko 2 głosom, stosownie do artykułu ba Konetytucyi, nie bydż właściwym do osądzenia Generała Porucznika G T « uchy i uchwalił, ażeby -akta tey «prawy odesłać Ministrowi woyuy do dalszego rozporzą· dzt nia.

Ugęeczanie do Lorigcharnp w wielką .środę, czwartek i piątek, taki .miało początek: Przed rewolucyą był w L o n g c h a m p klasztor zakonnic, które wybornie śpiewały. Pary żanie uczęszczali tam tłumami w wielki tydzień dla uraczenia eię ich śpiewaniem. PÓźniey, po zniesieniu klasztoru, zniknęły zakonnice, lecz Paryźanie, dla którychi pielgrzymka do Ł o n g - champ stała się iui raz potrzebą, pozostali przy dawnym zwyczaiii, uiywaiąc go właśnie za dogodną porę popisywama się nayrospustnieyszem zbytkowaniem w ubiorach i ekwipażach. Merkury Francuzki wychodzi znowu, po dwutygodniowey przerwie. Monitor odwołuie wiadomość o smlerci Pana La H a r p e i o wyznaczeniu penSYl wdowie przez Cesarza Rossyiskiego. 2 Stambułu dnia -2J. Marca.

W dniu i 8- t. rn. w okolicy SchehsadeB a s c h i wybuchnął okropny pożar, którego pastwą 300 domów stało się. Beis Effendi wielce się do ratowania przyczynił. Dnia 21. t. rn. w części Ormańskiey we W l a n g a takiź zdarzył się pożar, i tyleż prawie zoisczył domów. Z D a r d e n e l donoszą, ii piorun trafiwszy w młyn prochowy w L t m a o e, wielkie · w okolicy przez wylot prochu szkody poczy.

nił. Mówią tu o proiekcie, ażeby siłę morska 20,00e ludzi regularnego woyska pomnożyć, 3 nawet i artylhryą. W R o m e l i i tak nadbrzeżne iak i lądowe twierdze naprawiaią, i napełniaią żywnością. Dywan często się wet przybieraia do niego osoby niegdyś do narady używane. Nic iednak nie wiadomo e celu tych częstych naradzeń. Obustronne skargi na granicy ArmeńskoPerskiey, które z nieporozumienia powstały, a mogły za sobą, rozlew krwi pociągnąć, sczcśliwie załatwione.

List Rabina Lisbońskiego do Rabina Brzeskiego, z dyalektu RabińskoTalmudycznego przetlumaczony.-*) Abraham Ben Nahasson 7 niegodny Rabbi w Lisbonie, Izaakowi Ben Moszeh, uczonemu Rabinowi w Brześciu Pozdrowienie.

Z prawdziwą uprzeyrnością i pociechą przylałem braterską twoię odezwę, pod dniem 14. miesiąca Kisleu roku przeszłego pisaną. Nayuprzeymiey ci dziękuię uczony Rabinie za ten dowód braterskiego afektu, ziakim mnie uwiadomiasz o dobrem powodzeniu braci w północney waszey krainie pielgrzymujących. - Niech będą nieskończone dzięki nay wyższemu J e h o w a h, że wedle przedwiecznych swoich obietnic ulubione sobie plemię A b r a h a m a , po całey przestrzeni ziemi rozproszone, wswoiey świętey opiece utrzymuie i rozmnaża. Niech będą dzięki nieśmiertelnemu waszych »tron nowemu Szelomoh (Salomonowi), który potomków I z r a e l a dobroczynną opieką ewoią zasczyca. Niech go wielki i e h o wa h, naymędrszy A don aj i naypotężnieyszy Eloh i m C e b a o t h iak naydłuźey zachowuie, i we wszystkich zbawiennych zamiarach iego wspIera. Pytasz mnie uczony Kabinie, co myśleć o towarzystwie taiemnem, byoaymniey do religii nienależącem, pod nazwiskiem Chaf

O Ogłoszony drukiem w Wilnie przy końcu Stycznia r. 1817.

. tszYm Goderym, niedawjł» u was zjawionym. Dziwno rai kochany bracie, że 10, o" cźein witlu sławnych naszyih nauczycitli pisało, przed wszystko przenikającą mądrością twoią dotąd zostało zakryte. Wiedz zatem uczony kollego , że nie z ustnego podania, pospolicie w przechodzie z pokolenia do pokolenia odmieniającego istotną prawdę, ale z zosta wionyih nam pism od czcigodnych oyców naszych, ta niczem niezaprzeczona wywięzuie się wiadomość. Po okropnem spustoszeniu świętego miasta Jer u s z a l a i m przez potężnego natenczas Króla N e b u k a d n e c ar, gdy niesczęśliwy nasz Król S e d e c ya s z oślepiony, z całym wybranym ludem zaprowadzony został do kraiu B a b i lon u} przez siedmdziesiąt lat niewoli synowie cnotliwych Izraelitów, pomiędzy narodami nieznaiąeemi prawdziwego Boga urodzeni i wychowani, utracili znaiomość praw świętych, osłabili się w duchu religii, zapomnieli obrzędów z nieba podanych, i rozwolnili się w dobrych obyczaiach do tego punktu, że wszelkie nieprawości rozlały się pomiędzy niemi, iak woda w rozlewie wiosennym, tak dalece, że żadna tama popada nawałności wstrzymać nie mogła. Jakoż pomiędzy tylu tysiącami uprowadzonego w niewolą ludu, iednego tylko, mądry i uczony Rabinie, znayduiesz T o b ij a s z a , który nieskażoną cnotę wpośród powszechnego zepsucia zachował, i za to wieczną w narodzie naszym zjednał dla siebie pamięć. Po skończonym, wyrokiem naywyższego zamierzonym, zakresie siedmiudziesiąt lat niewoli, wzbudził Bóg ducha C y ru s a, który przodków naszych ze czcią uwolnił, dla odbudowania zburzonego naywyźeztmu imieniowi iego poświęconego kościoła. Powróceni do oyczystych siedlisk synowie I z r a e l a, po większey części pomiędzy narodami nieznaiąeemi prawdziwego Boga urodzeni i wychowani, przynieśli z sobą zagładzoną pamięć praw świętych, rozwolnione obyczaie, tak dalece, że zapomnieli o związkach braterskich, które nietylko sczególne pokolenia, ale lud cały ziednego sczepu pochodzący, wspólną miłością łączyć były powinny. Pokazały się pomiędzy nimi występki narodom bałwochwalczym właściwe, iako to: zazdrość, chciwość zysków, oszuŁaństwo, zdrady, złodzieystwa, rozboie, zgoła wszystkie naygorsze wady, iakie z zaniedbania prawideł religii, z wygórowanego gamolubstwa i z prywatnego źle zrozumianego interessu, wyniknąć mogą. Cierpieli na lem bardzo Xiążęta ludu, a Nechemijaez syn Helcyaeza, naywyźszy kapłan Boga żywego, z bracią swoiemi kapłanami, przez gorliwe opowiadanie praw Boskich, usiłował zwrócić ich na prostą drogę przykazań pańskich. Ale powszechne zepsucie szeroko iuź było korzenie swoie rozpostarło, isczątki I z r a e l a stały się zupełnie od prawideł oyców swoich edrodzonemi, i jakoby moralnie zakopconemi Murzynami, których izieleBorith wybielić niezdoła. W tak ztpsutem połażeniu wybranego i niegdyś od Boga ukochanego narodu, oycawie nasi du hea» Bożym natchnięci, szanowni starcy ludu, a sczegolniey Nechemiasz kapłan, Zorobabel potomek Królów Saraja, Rechelaia, Mar do eh aj, Belsan, i wielu innych, postanowili pomiędzy sobą utworzyć eeebne towarzystwo cnotliwych ludzi, cześć Boga, miłość bliźniego i usiłowanie o ciągły postęp w cnotach moralnych, za naypierwszy cel skoiarzenia się swoiego mażące; a dla zupełnego odosobnienia się od zepsutych, i samemi tylko namiętnościami powoduiącychsię współrodaków, postanowili składać towarzystwo taiemne, maiące pewne umówione znaki, po których mogliby się poznawać po całey przestrzeni ziemi, i ustanowiony zamiar wzaiemnego sobie dopomagania bez omylenia się dopełniać. Towarzystwo (o, uczony i szanowny bracie, w E u r o p i ei w całym świecie od dawna kwitnące, a u wa« nowo teraz zjawione, fest bardzo dawne i sławnych narodu naszego dosięga wieków. Przed! ustanowieniem pierwszego Króla w I z r a e l u iuź one istniało, i Saul ben Cys znaydował się pomiędzy B e n e N e b i i m, to ieet: pomiędzy synami Proroków, których pokolenie, zakonny związek, i taiemna nauka do naszych doszły wieków. Stowarzyszenie to, w późnieyszych czasach odnowione, znaiomebyło w narodzie naszym Rehabitów, Terapeutów i Esseńczyków, to iest: ludzi od wszelkiego oswobodzonych uprzedzenia, ściśle trzymających się prawBoga, i one wcałey surowości iego pełniących, którzy oddzielili się od powszechnego rozwolnienia, i osobne pod hasłem cnoty utworzyli zebranie. To cnotliwe stowarzyszenie się od pokolenia do pokolenia przechodząc, doszło do naszych wieków. Za czasu Machabeuszów, Alcymus i inni od» rodni od pokolenia naszego ludzie, starali się to gniazdo cnoty przytłumić; pomimo atoli naydzielnieyszego o to usiłowania, nic dokazać niemogli. Za czasów panowania Idumeyczyków, Doktorowie nasi, członki wielkiego S a n h e d r y n u , nieznaiąc prawdziwych stowarzyszenia tego zasad, chcieli ie znieczyć, u pospolitego ludu podadź w ohydę, nayczarnieysze i nayniedorzecznieysze rzucaiąc na nie potwarze. Jason Ben Heliah, naywyższy natenczas kapłan, pospolitem uprzedzony mniemaniem, a sam zgłębić go niemogący, starzec w prawidłach Faryzeuszów wychowany i ślepo im wierzący, rzucił byt na to cnotliwe towarzystwo przeklęstwo C herein u; ale późnieyszy po nim następca BaruchBenAbed, głęboko uczony i żadnemi nieuprzedzaiący się przesądami, którego uczone pisma w wielkiem są i bydź powinny po synagogach naszych poważeniu, zniost takowy niesprawiedliwy wyrok, i dozwolił ludziom poczciwym iśdź" za popędem cnotli - wych uczuć serca. Jakoż towarzystwo t o , ufundowane" nie iuź pod nazwiskiem- Rehabitów, Esseńczyków lub- Terapeutów, ale pod trwaiącem- dotąd imieniem- ChafszYm Goderym doszło- do naszych czasów, i coraz się. więcey pomnaża, boprawdziwa cnota zawsze ma wielkie i dzielnie do siebie pociągaiące powaby, W małe m pisemku za panowania Heroda Idumeyczyka, przez uczonego, i3k mówią, Doktora Ga ma li e la- wydanem, czytam, że ciawny J ezuft z N a z a r e t u, którego naród nasz na krzyż potępił, a nauka iego po całym prawie rozeszła się świecie, do tego cnotliwego stowarzyszenia należał, i prawidła onego skądinąd doskonałe, więcey iescze sprostował, przepisuiąc mu ścisła miłość bliźniego, bez uwagi na stan i kondycyą człowieka, przebaczenie urazy, darowanie winy, i kochanie nawet nieprzyjaciół, i tę naukę do tego-, dawniey. nigdy nit» słyszanego posunąć stopnia, że prawo najmędrszego zzakonodawcow poprawuiąc. mówi: "Słyszeliście, że napisano itst: (i) oko z» oko, ząb- za »ąb>; ia zaś- mówię wam, nie opieraycie się złemu, i ieżeli kto cię uderzy w prawą eczękę, nadstaw mu i drugą; a gdy I to chce ci przez prawo odebrać twoię suknią, edday mu r płascz" (2)A Ta wygorowaney iprawie nadzwyczayoey moralności nauka iest równie zasadnera prawem towarzystwa ChafSZym G&derym A które ściśle pilnuiącsię nauki Jezusa Nazareńskiege, i władne dogmatyczne niemieszaiąc się sprzeczki, zasługuie na powszechny szacunek i uwielbienie, Niewiem iakie są teraz w kraiu waszym legotowaszystwa prawidła; dawniey albowiem-każdy, ktokolwiek wierzy wBoga, w nieśmiertelność duszy, wpewność nagrody lub kary wżyciuprzyszleir», miał prawo bydź iego członkiem; iakoż i ia mam zasczyt do niego należeć: a chociaż chrześcijanie za czasów woien krzyżowych nowy towarzystwu temu nadali kształt, i niektóre

(1) Exod. 2r. 24, Lfe£t. 84» Deuter, 19. US Ca) Math, G, VI.

swoie religiyne da niego przystosowali obrzędy, istotny atoli zamiar iego, iakim lest cześć Boga, miłość bliźniego, wierność dla .Vlonarciiy, wzaiemna pomoc, i postępowanie w cnotach, nienaruszenie pozostał. Życzę ci prztto kochany kollego i bracie, ażebyś starał się bydź dott-go cnotliwego zgromadzenia przypusezonym. Prawda, że powsztehna pogardj, iaką naród nasz we wszystkich prawie kraiach zo'"" staie okrytym, spływa i na nayznaeznityszych iego członków; ale Gnoiliwi ChafszYm Goiierym wszystkich ludzi, jakiegokolwiek narodu i kraiu , za braci uwaźaią-, i iak o braci koch iią. U nich kiy pasterski i prosta siermięga równo są uważane iak berło i purpura Krolow: a każdy bogaty czy ubogi, byleby był poczciwym, ieduostayne do serca ieh ma prawo. Coi może bydź kochaoy kollego pozy tecznieyszerra na świecie, iak towarzystwo A które wszystkie narody po całey przestrzeni ziemi rozproszone w ieduę brat> rską połączą społeczność, iiednę ze wszystkich synów A d a m a utwarza familią}* Ja, który ci to piszę, ? wypadku okoliczności znaydowałem się w Afryc e; nituwieiryez bracie móy, iakiey pociechy i iakk£o osigtUenia przykrości moich doświadczyłem, znayduiąc i w tey odległey krainie braci, KlOrry za prostem dauitm znaku takimi srę dla mnie w całey obszertrości tego znaczenie okazali, cieszyli mnie w troskach, nayuprzeymiey pnzyimowali,. ofiarowali mi nawet z maiątku swoiego pomoc, itorey dzięki Bog\i niepotrzebowałem, aie ieh dobre «hęci poczytnie za prawdziwe dobrorrzieystwo z zasad zwiąA zkowycb wynikające.

Oto iest, uczony Rabinie i zacny móy kollego, Aczera i z gruntu przekonania moiego pochodząca odpowitdź, ktorą-ci na zapytanie twoie przesyłam. Pokóy niech bidzie r tob%! Miesiąca Sywan dma 5- roka) podług małey rachuby 576 wLisbonie,

Dodatek *

Z Bruxelli dnia 13. Kwietnia.

Król spodziewany tu powrotem za dwa tygodnie. Między irinemi obeyrzy Monarcha N i e u weD i e p i tameczne roboty marynarskie. Kilku Generałów zAdjutantami obieżdżaią okręgi woyskowe. Bawiący tu Xiążę K e n t , ma wyiechać wciągu tego miesiąca na krótki czas do Anglii. W Antwerpii Nadpoborca niestałych podatków, P a n van K e e l, który chciał wprowadzić nadzwyczayny podatek celny ( brevi manu?), zaprowadzony został do więzienia. Piorun uderzył w kilka wież kościelnych i zapalił. Między ionemispłoneła onegday piękna wieża w A th, naywyzsza w Belgi um. Har monia muzyczna z dzwonów stopiła się i kościuł mocno uszkodzony. Znany Xiądz S i t Y es kupił tu sobie piękny d o m, i zdaie się, iż ras pozwolono bawić tu w przyszłości. Podobu. ez były ArcyKanclerz państwa, Xiążę C a m b a c e r e s , kupił pałac Schoenfe Ida. Podług wiadomości z A m i e n t, przybył tam Biskup Gandawski, Xiążę B r o g l i o , dnia 4. m. b. i wybierał się w dalszą drogę do P a ryż a , gdzie cztkać chce spukoynie na ukończenie swoiey sprawy. Z fVioch dnia 6. Kwietnia.

Król Neapolitański rozkazał pomnozyc swoie woysko. Słychać, iżieden pułk Szwaycarski weydzie w służbę Neapolitańską. Podług listów z F lor e n c y i zezwolił W.

Xiąźę T o s kań s k i na zaślubienie swoiey inłodszey córki, Arcyxiężney T e r e s s y , urodzoney dnia 21. Marca 18 01, zXiążęciem Carignan, domysłowym dziedzicem korony Sardyńskiey. Rzeczony Xiąźę urodził się dnia i. Października 1798 , i z matki > swoiey iest bliskim krewnym Królewskiegodomu Saskiego. Ślub nastąpić ma za »tery miesiące. Piszą z R z y m u: Spodziewany iuż dawno Konsystorz odroczony iest do dnia ao. Kwietnia. N a gościńcu do N e a p o l u , równie iak i pod Vi terbo kuFlorencyi, pokazuią się, znowu rozbóynicy, dla czego czuyneść IZą,du pedwoior, A bydź musi. Oyciec S. zapadł był znacznie na sczkawkę, którą także cierpiał bawiąc w Sa won i e , lecz iuż powrócił do zupełnego zdrowia. TI Przybyły do R z y m u Poseł Ressyif>ki, Hrabia I t a l i n s ki, ma sobie powierzone zawarć e K o n kor d a t u względem stosunków kościoła Katolickiego w R o s s y i. W Messy ni e umarł Arcybiskup; - dobroczynny Prałat, który fundował 3 szkoły dla chłopców i z dla dziewcząt, a ktÓr«go pamiątka niech przeto w błogosławieństwie u potomności zostaie. Z Londynu dnia 11. Kwietnia.

Dnia . ud*ł się Lord Kanclerz do Brightoti do Regenta; iest mniemanie, iż wkrótce złoży swdy urząd. Lord Cas t l e r e a g h ma r e c y d y w ę p o d a g r y. - Xiążę We 11 i n g t o n spodziewany tu w ważnych okolicznościach. - Przybyło dwóch gońców z Turcy i. W Hrabstwie Dublińskim, rozruchy. Spalono kilka folwarków; dzielą się łotrowstwa uzbroioną ręką, a woysko leniwey z strony obywateli doznaie pomocy. - (W I r l a n d y i nie iest zawieszony akt H a b e a s C o r p u s ) . - Z Chelmeford pod Londynem zbiegło 13. na śmierć potępionych zbrodniarzy. -.

Kanclerz izby skarbowey wezwał okólnikiem wszystkich Lordów i urzędników skarbowych, pobitraiących przeszło tooe fuptów peneyi, aż« by od niey i od innych korzyści po 10 od sta na rzecz skarbu odstąpili. I n 29 tyra przykładem.

Z Algieru dnia 16. Marca.

Handel tuteyszy znayduie-się wnader. bi -.

keeemnym «tanie, K,rayjCo przez swoie piękne klima i żyzną ziemię mógłby bydź iednym l{ zamoinieyszych kraiów wświeci«, coraz bafdziey pod rządem barbaryiskim nisezeie. VV <<iągu tey zimy mutły milliony wpłynąć za zboże, którego ta obfitość; lecz jedynie, ażeby złe wyrządzać i mścić się na Ghrześcibnach, pozbawia się Dey z samciotua A i tnahomedańską polityką wielkich źródeł, ialue mu handel ten nastręcza. J edynemi tego kraiu płodami, których nieiaką ilość Z tego kraiu w roku zeszłym wyprowadzono, były skóry, wosk i nieco wełny. Oawnemi czasy wywoź z portów tego kraiu o wiela przewyższał dowóz obcych towarów, a bilans zawsze był na korzyść Algieru, i protz tego, co tu,wchodziło za własne płody, przedaż zagrabionych towarów mnogie iescze przyuosiła summy. Podziśdzień niemal wszystkie te źródła zaparte» Wroku zeszłym ledwo zawinęło do iutey«zego portu 30 handlownycb okrętów z L iwurny, Marsylii i Gibraltaru, a to naywięcey z tarcicami, żelazem, szkłem, ił. p., spodziewając się, iż p o tak witlkiem, iaik mniemano, znisczeniu tego miasta', wiele będzie można zarobić na tych przedmiotach. Stenawszystkiem. zawiedziono się w tey rachubie, i towary północne poszły aa tańszą odwartości ioh cenę, a to z powodu niezmiereego ich mnóstwa, które istotna Maurów potrzebę znacznie przechodziło.

Podczas przypłynienia floty Angielskiey, stały w porcie tuteyszym trayhandlowe okręty , ieden Szwedzki i dwa Marokańskie. Pierwszy wypłynął i krążył przez ciąg bitwy po morzu, ostatnie Kaś spalono wraz z łupieżkiemi okrętami.

Ra %maite wiadomości.

Sukctsm/ruwie sławnego .Gio vani Paes i e l i o w N e a p o l u chcą przedać fortepiano nowego iego wynalazku, zrobione w Petersburgu. Zaayduuj się przy nim stolik, na którym P a e s i e 11 o większą część muzycznych dzieł swpith napisał. W orszaku Xiężuey WaMii, iest honorowy Kawaler, który się mieni Baronem B e r g a m o , Jest to przystoyny człowiek; był dawniey gońcem. Pisma publiczne Londyńskie wyraiaią, ii przedstawiono Xicznie, że z znakomitego rodu pochodzi. Zaprzeczono mu noszenia krzyża Maltańskiego. Słychać, iż na przyszłą zimę, wspomniona Xię.ina poiedzie do H i s z p a n i i . Gwardya Mamelukow, kiorą miała w C o m o, tak się niegrzecznie obchodziła z tamecznemi kobietami, ii wiele skarg w tey mierze zanieslono. W pewnem miasteczku FI an dr y i wschodniey zdarzył się taki przypadek dnia 1 ggo Marca: Na krzyk kobiery wpadłszy slrni nocny do domu zastał gospodarza rozpalającego; ogień, dla upieczenia w nim iednt-y z córek iuź zabitey. Wzięto go, i przyznał się, 12 toż samo uczyniłby był z drugą córką, a nawet z ioną, gdyż wszystkie trzy w iego mniemaniu były czarownice. Podług wydaney na rok 1317 w P e s t tabelłi, Zgromadzenie XX. Piiarów w Węa g r z e c h i Siedaiiogrodzu ma 1$ Kotegiiów ze szkołami, a w njch 244 Xię£y, 88 Kleryków, 19 Laików, ogółem, 351 filarów, z których dway są Doktorami teologii, a 38 filozofii i innych urnieiętności. C. K. Sihónauska uprzywileiowana fabryka przędzenia bawełny przez machiny, ieSt w Państwach Austryackich pierwszą fabrykA prywatną, która pożyteczny wynalazek (Angielski) oświecenia gazem w warsztatach swoich zaprowadziła, a na przyszłą zimę i sarnę fabrykę nim chce oświecać, maiąc iui nayeczy» oeczędzić można. Żyezyćby należało, aby wszystkie fabryki i warsztaty naśladowały to przedsięwzięcie, gdyż właściciele ich nie tylko własny swóy pożytek w lem znaleść, lecz na vet i niebezpieczeństwo ognia zmuieyszyćj a p-zee niezmiernie wielkie @sczędzenie drzewa i innych mattryałow palnych, do zmniejszenia len ceny dla powszechnego dobra, korzystnie przyczynić się mogą, (z Gaz. Lwów.)

III i T W p i .

I I

Doniesienie leJeryine.

Ciągnienie 4*ey kiassy 35tey Serlimkiey Ioteryi klassyczney przypada dnia 16. Mau. Losy, nieednowione do dnia 6. Maia, odesłane bydź muU{ do Giówney Uyrekcyi loterymey w Berlinit ze szkodą dla włascicielow. - Kupnych losów do tey 1 teryi, iako 1.ź do 45tey mafey piemęźney łottryi, dostać u mnie można. Poznań dnia 26. Kwietnia 1817» J. Heinrich i': "'. - pod Nrern 5Ó. w rynku. Doniesieni* handlowe. Angielski ł\uter a 6 d Ar. oddaiąc butelkę, holenderskie śledzie a a dgr., dostać można u

Ja. F. jJraviii W fvnlfn Nro 70.

1 » - - . 1 11 .11 III M H T' I 11' ..XLI 1 ii . I -f .

Doniesienie handlowe. Swieży Iqje nay rmdoieyszy prawdziwy Londyński Porter odebrałem, i polecam sę z takowym tak ryc-włcem, iako i poiedyńczo, przyrzekając nayunnarkowańUl; cenę.

Pozna» dnia 25. Kwietnia 1317.

Smnislaw PUleIIID Uwiadomienie.

My niżey podpi*ani zasczycamy sie doniesieniem Szanownym Osobom, wzg edarni swoiemi nas obdarzaiącym, iź od dnia dzisieyszego wyszliśmy Z wszelkich dotychczasowych związków «w s p Ó 1nikiem naszym JuRobem Moraitm, 1 żeśmy onetkuiź wszystkie z dotyehczasowey «aszey spółki wynikłe czynne d ł g i (activa) wyraźnie odstąpili wraz z skItpan handlowym w kamienicy Pana Bttnarkiewicza w ryaku ped Nrem 49. znaydniącym się. Odtiid pod niiey wyraźonj firmą prowadzić będziemy nasz handel sukienny w kamienicy Pana (Jbsta w rynku p;d Nrem 52., złożony z wszelkich nowycb i gustownych gatunków sukien we wszech kolorach. Polecaiąc się dalszymny_gn

Szanowney Publiczności wglgdom, przyrżekatify słuszne ceny i skora posługę. Poznań dnia 23. Kwietnia 1817.

Bracia Pan der.

Uwiadomi t n i e .

M5IT zasczyt donieść ninieys.ebi Szanowney Publiczności, iź handel sukienny prowadzić nadal będę w kamienicy Pana Betnurkupicza w rynku pod Nrem 49. Znayduią się w nim nowe i gustowne gatunki sukien we wszelkich kolorach. Polecam się łaskawym względom, obiecuiac umiarkowane ceny i spieszną posługę. Poznań dnia 2.3. Kwietnia 1817.

Jako b Moral.

Uwiadomienie. Pewne Dominium iyczy sobie nabyć 300 sztuk Hiszpańskiego lub też dobrze poprawnego gniazda mać.orek. Kto ma takowe na zbycie, a chociażby i w mnieyszey ilości, zechce się zgłosić do ruteyszey Expcdycyi Gazec pod adresem A. D. F. G., pocze'm niezwłocznie zesłan > bidzie osoba w to raieysce dla zawarcia ugody.

. . . . . . mł[ł[ i

- ni II II III q M 1lir r

P r Z « d a i domu.

Położony na przedmieściu S. Woyciecba pod Nrem 76. dom narożni przodkowy i tylny po prawey rcce ku kościołowi, iest z womey rAki do pr/eaama. Chęć kupna maiący zechcą się «głosić III tur*y*Bey Mieyskiey Wadze lub 1 a przedmieścia S. Marcina w-austeryt Kuniego a Daniela Botar&iego.

J?rxxda£ lub Dzierżawa.

Dobra znaczne w Powiecie Kościańskim, skhdaiące się z trzech folwarków i wsią, olędrami, czynszowną robocizna, z wszetkiemi znacżnetni regaliami, kościołem parochialnym, są z wolney ręki do sprzedania od S. J a n a, całkiem, łub też od tych wsi iedney odprzedanie, lub żadzierzawieoie; ebeć maiący, dokładną powziąść wiadomość mogą od Uljr. Adwi {uro* w Poznaniu:Mit. ttlstaĄia,Ogrodowicza, WeijJltdm, Sarnowskiego.

'1.

. · . ......... * 1. ! f ..

Do przed anią.

Wieś SUdt&azto, w Powiecie Wągrowie<;kłtJi, Departamencie Bydgoskim, o 2 mile od Noteci i 41 od rzeki Warty odległa i nader przyiemne położenie maiąca, dla odu>i"ny albo zaraz teraz, lub też na S. Jan r. b. z zupełnym inwentarzem, wszystkie mi do IIIey naleźjcenn sprzętami rolniczemu t. d-, za gotowa zapłatę Z wolney sprzedana by aż ma ręki. Debra te Ta:o; przy znacznym wy siewie mianowIcIe grunt dobry, W dobrey porze roku zbytnie, a wsuchey dostaierzne zapaiy siana i dobie, sczególniey dla owiec i bydia zdrowe pastwiska. Ponieważ tak Pańskie budynki jrospodarskie, lako i roieszkjl,se domy wieśniaków, po wsckszey cjfści niedawno nowo wybudowane zostały, a zatem też wieś ta odtąd dostarcjaiace nu drzewo budowle, lecz tyiko potnienie wyjfar&cę* nie drzewa opałowego, którego brak, przez znayduiąey się tjmźe dostatkiem Totff, zastąpić można.

. . . . ID. . . . M UJ, H U. . . . . ulu.

ni

N owe dzieła muzycsrie na fortepian, fkt I do śpiewania, w drukarni Dek t ra i Kompanii w P o z n a n i u : Berwald J. F. Grande Sonate pour le Pf.

avec Violon oblige. Oeuv. 6. i Tal. Beethoven. Siebente (die neueste) grosse Sinfonie in A. dur fiir 4 Hande eingerichtet. Op. 92. .3 Tal. 12 dgr. Quatuor arrange pour le Pianofprte a 4 mains. .l T al. S dgr. Boieldieu. II. Ouverture de l'Opera Jean d e P a r i s. .12 dgr. Deszczyński. Polonoise a Ą mains. 6 dgr.

Dussek F. J. Sonate poctr le Pforte et Violon.

Op. 2. .16 dgr.

Gelinek.j Variationen fur das Pianoforte uber das erhabene Andante in A. moll aus der siebenten Sinfonie von Beethoven .1 Tal. 4 dgr. Hahn G. Sonate pour le Pf. aVe aecomp.

d'une Flute obligee. .l Tal. Klitzing. pAndante et K la Polacca pour le Pianoforte et Flute. Oeuv. 3. 10 dgr.

Liebmann, Helene. Grand Quatuor pour le Pianoforte, Violon, Viola et Violoncelle. Oeuv. i3. · - I Tal. 16 dgr. Moser, Ch. Polonaise Militaire 8 dgr.

Ries, Ferd. Trio pour le Pianoforte, Flute et Vclle. Oeuv. 36. .18 dgr. Sonate pour le Pianoforte avec Violon oblige. Oeuv. 6g. l Tal. 4 dgr. Sonate dito dito. Oeuv.71. l Tal. 4 dgr.

Schmidt A. Air Sch6ne Minka avec Variations pour le Pianoforte aecomp. de 2. Violons, Alto et Basse. l Tal. 4 dgr.

Schneider, Fred. Sonata di Bravura per il Pianoforte. Oeuv. 40. l Tal. 8 dgr.

Steibelt D. Romance et Pastorale de N i n a avec 8 Variations. .10 dgr. Le D e p a r t. I m p r o m t u 12 dgr.

Voyage sur le MontBernard.

N ouveau Concerto (sans aecompagnement). .1 Tal. 12. dgr. Wilins. Air Tyrolien: " W a n n i in d er Friih aufsteh," varie p. l.Pf. etFlute

Dwór *jjir Paóski dom mieszkalny, wybndowany przed ćnttema laty nowo massiv z cegły paloney gustownie, test dachówka pokryty i leży przy wielkim nader sadzie owocowym w miicy bardzo postawie. Role wsi tty uprawiane by waią iedynie bydłem Pańskim, a zatem żadnych zacieźnych w niev niernasz ludzi. D - khdn eyszey A»tey mierze w adomości udzieli JPan Vitrttl Kupiec w Rogoźnie, l też takowey w samey wsi zasięgnąć można. Listy franco przesyłać SIC. uprasza.

li ioblige. Oeuv. 47.

.. 2 O dgr.

Berbignier T. C. Duos briłlans et facile» pour deus FIutes. l Partie l Tal. dit'o di to 2 P artie l T al. Gabriebki. Thema und Variationen fur eine Fl6te, i. Lieferung . . . . 6 dgr. Gebauer. Arie aus der Zauberfl6te fur eine Fl6te variirt 6 dgr.

D a s Ve r g n u g e n d e r L i e b e, fur eine Fl6te rariirt. · 6 flor, Gelinek. Yariat. pour laFlńte sur l'air des Tyroliens: "V\ ann i in der Fruh a li f s t e h "" " " " .4 dgr. VarUt. dito sur l'air fa v.: "W er h6rte w o h l e t c . ". .6 dgr. Muller A. C. N eue Tabellen fur Fl6ten mit einer und mehreren Klappen, nebst einer Anleitung zu allen mir m6glichen Trillern x6 dgr.

Paer. Six Walses pour une Flute. 4 dgr.

Schultz C. F. Adagio et Rondeau pour la Flute aVe aecomp. de Violon, Viola et Vclie. Nro 2. .10 dgr.

Beethoven L. Merkenstein nachst Bad e n. Gesang mit Beg!. des Pianofor. 4 dgr. Romances, 12. mises en musique par S. M.

L. R. H. (zfranćuzkim oryginalnym i z zastosowanym niemieckim textem) l Tal. Schnabel J. Das Veilchen fur eine Singetimme vom Ciavier und einer Violine begleitet. .8 dgr. AVeber G. Leier und Schwert. Gesange mi t Begleitung des Klaviers oder der Guitarre. Op. 21. Ą dgr.

Cramer. Practische Pianoforte - Schuleo .1 Tal. 8 dgr. Lauska und Beczwarzowski. Kleine practische Klavierschule. .20 dgr. Pleyei und Dussek kleine Klavierschule fur Anfanger. 12 dgr.

Moralt J. B. Sinfonie a grand orchestrę 2 Tal.

Romberg B. Grosse Sinfonie. 2 Tai. 18 dgr.

Powyższy artykuł jest częścią publikacji Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1817.04.26 Nr34 dostępnej w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej dla wszystkich w zakresie dozwolonego użytku. Właścicielem praw jest Wydawnictwo Miejskie w Poznaniu.
Do góry