4 U iest Redaktorem Pamiętnika Warszawskiego. · Walentego Majewskiego. Jego pracą przełożony na oyczysty ięzyk Kodex handlowy. Będąc członkiem przybranym ukazywał ciągle swoię gorliwość o wzrost tego Zgromadzenia. Do roczników wygotował kilka użytecznych rozpraw. Pracuie nad początkami hystoryi Sławiao, 1 nad dochodzeniem stosunków języka Sam&krycfciego Z mową Sławiańską.

Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1817.05.10 Nr38

Czas czytania: ok. 16 min.

(Dokończenie następnie.)

Gazeta tuteysza zawiera eo naStępuie: Minister Sekretarz StanuJż>x, ma honor udzielić N amiestnikowi wolą N. P a o a wyp is aną iak n a s t ę P u i e : Ł" "Przy odczytaniu raportu tygddnSevA"'g@ N amiestnika z daty .f J. Marca b. r. "'zastanowiło N. Cesarza i Króla J mci, ii Pisarz Sądu Policyi Poprawczey Obwodu Radomskiego K o m o r o w s k i na sześciomieeięczfre tylko więzienie skazanym został za to, iż dwóch obwinionych, - B» śmierć przy indagacyi bić kazał. "Uważał N. Pan, iż tak lekka kara bynaymniey odpowiadaiącą nieiest szkaradnośći zbrodni; iź dozwalać sobie okrutnego obchodzenia się z obwinione mi podczas indagacyi, iest w gruncie wznowieniem Tortury wyuołaney przez wszystkie prawodawstwa, przez wszystkie ludy Europeysl.ie; iż sam ten uczynek, gdyby nawet i nie był za sobą pociągnął tak nitsczęśliwego wypadku, iakim iest śmierć dwoyga ludzi, na surowszą zasługiwałby karę. "Dalekim iest N. Pan od chęci nadwerężania nienaruszalności wyroków sądowych i niepodległości sądownictwa uroczyście przez «kbie "Ustawą konstytucyiną poświęconych, i które J ego Cesarsko-Królewska Mość uważa iako głównieyszą warownią bezpieczeństwa osób i własności; tern mniey iest zamiarem Jego Cesarsko Królewskiey M'ś«i odstępować od formalności niewinność zasłaniających; a

będąc przekonanym, Że Sędzia iedynie osnowy prawa i gfosu własnego sumienia słuchać powinien, uważałby N. Pan za shańbionego tego, którenby innym dał się względem powodować; lecz Hgo Cesarsko- Królewska Mość opiekę swą.sądem i obwinionym zaręczaiąc, nie może nigdy dozwalać bezkarności zbrodnią zachęcaiącey. "N. Pan mieć chce przeto, aby Mu był zdany raport obeymuiący wszelkie sezegóły względem processu Pisaiza k o m o r o w a kieg o, i przywodzący prawa, wedle których był sądzonym, i okoliczności przestępstwu iego towarzyszące. J egoCesarsio Królewska Mość pragnie, iżby, ieśli prawa dozwalaią prawnego zaradzenia, urząd publiczny starał się, ile możności, o sprostowanie tego nadużycia, ścigaiąc kogo wypada. Lecz ieżeli nadużycie wypływa z niedostateczności praw i procedury, iest życzeniem N. Pana, aby wszelkie tego rodzaiu przypadki st.irannie zebrane zostały w celu, aby przewidziane znalazły zaraibenig w nowe y organizaryi sądownictwa, iako tei i w układzie proiektów praw i kodsxow, iakie pod roztrząsanie Seymu poddane będą, i aby nie stawały się nadal pochof em do I odobnyrh nadużyć, którym zapobieżeć należałoby ?% pomocą przepisów iasnych, wyr .źrjjih i do potrzeb kraiu i teraźnieyszego iego eywiiizacyi stanu zastosowanych, a zdolnych zapewnić spieszny i bezstronny wymiar sprawiedliwość? "Jego Cesarsko-Królewska Mość spodziewa się, że naylepszy dał dowód uszanowania · swego ku trwającym ustawom, a sezegohiey ku niepodległości sądów, nakazuiąc środki, przez które niechce pozbawiać potępiorugo żadnych dobrodziejstw prawa w przypadku, gdzie oczywiście lekkość kary nieodpewiada ciężkości przewinienia."

Petersburg dnia -2_, Kwietnia i 8 ' 7 roku.

(podpisano) Ig. Sobolewski, Z Wiednia dnia 26. Kwietnia.

Dnia so. m. b. przypusczeni byli Deputowani Tyrolscy ca uroczyste posłuchanie u Ce« nIa. Głoszą, iż N. Cesarz odbędzie w Czerwcu Jul) Lipcu podróż do wschodnich prowincyi Monarchii, zabawi może z miesiąc w Galli.CY i, apotem powracając zwiedzi E u ko win ę, SJedmiogrodz i Węgry.

O Xiedzu P o s c h l u i początku mao ii religiyney, która się rozlała w okolicach H a u srucks viertel u, takie list z Lin c u odebrany dai t «ryiaśuieriia: Przed kilkoma la ty, gdy okolice te zostawały pod berłem Bawarakiem, znaydował się tamże rzeczony XiAdz Po sc hl, który przygotowawszy na śmierć owego niesczęśiiwego księąarza P a l m a z E r l a n g i , zrobił się melanchoiikitm,. i częstokroć okazywał siady pomieszanych zmysłów. Zaczął on w kazaniach swoirh zagrzewać do pokuty nadużywaiąc ile zrozumianych textow pisma świętego. Kilka przesądnych kobiet pu ściło się wnet za iego przykładem; sądziły się one bydź od Ducha S. natchnione«)}. Rząd Bawarski kazał Po schla uwięzić, a przy odstąpieniu prowincji wydał go Lko więźnia władzom Austryackim. Tymczasem iuź się było rozkorzernło złe, któremu dodawały soków poi) wnyih inne sekty w N i e m c z e c h, które w zaraźliwym myetycyzmie początek swóy wzięły. Ciemne pospólstwo wieśniackie tamei zney okolicy zapędziło się w swoim szale religiynym tak daleko, iż dobre uczynki poczytywało za nic, a wiarę za wszystko, opuściło ręce od wszelkiey pracy, prawiło o wędrówce do ziemi obiecaney it. d. Zabobonnicy ci ziadłszy wspólnie ewoie trzody, powynosili się do lasów, ażeby się całkiem wewnętrznemu poświęcić życiu. W wielki tydzień poscząc i modląc się, do tego stopnia posunęli odurzenie swey fałszywey pobożności, iż umyślili dać Bogu na ofiarę to co im było naymilszego; zamordowali więc kilkoro dzieci, a iedno z nich formalnie ukrzyżowali (była to dziewczynka, która się dobrowolnie do tego ofiarowała.) Potrzeba było użyć ramieniazbroynego', aztby tym OKrBpIIObCIOM !?ar)J;l' założyć; wkroczyły w tę okolicę oddziały iaz<ly. Jakie 100 wieśniactwa uięto bez wszelkiego oporu. Cała nowa sekta, składała, się t)lko z kilku set nayciemnieyszych wieśniaków, Płzy uiętych znaleziono traktacik pod tytułem : Nowfl Wiara. Między innemi iest w nim wyobrażone serce diabłami i poczwarami napełnione. Wszyscy ci biedni ludzie rozumieli, iż maią takie serce, i dla tego deptali się nawzaiem nogami, ażeby ie rozgtitśćv Chcieli oni udać się do Krym u, a ztamtąd do ziemi obiecaney dla nawracania żydów.-PO schla przyprowadzono do Wiednia, gdzie nie w więzieniu, lecz pod dozorem zostaie. Podług nayno wszych wiadomości ze S t a m2 b u ł u, zaszły tamże ważne odmiany w Ministerium. Rachip Efendi (Minister opraw zagranicznych), po trzechletniem tego urzędu sprawowaniu, został nagle usuniętym. N astępcą iego Mohammed Sałyh DesehanibEfendi. Bosoklu Musti;phaMasher E f e n d i otrzymał ster wydziału skarbowego.

Przeszły Defterdar (Ministerskarbu) , rąwnię iak i R a c h i b - E fe n d i oczekuj dalszeg» przeznaczenia. Także w Gubernatorstwack prowineyalnych zaszły różne odmiany. -Dnia 24. Marca było nadzwyczayne zebranie rady u Sehe i eh a o I Islarna (Mufti.) ZŁajbach dnia 14.. Kwietnia,.

Zaledwo uradowana Austrya z rozkosze patrzała na swoie fregaty Augusta i /łustrya y które do wielkich przeznaczeń w porcie Tryestu stały; zaledwie z rozwinięte mi żaglami wyszły na morze, aliści okropna burza, iakiey naystarsi m3ytkowie nie widzieli, nadpsuła ie nieco. Wzięto ie do naprawy. Z Frank/ortu n. M dnia 17. Kwietnia.

Czytamy w kilku Niemieckich gazetach artykuł, w którym między inne mi wyrażono, iż różne powody, iakie mogą bydź w, Sc w ęcyi do nitukententowania, nie pochodzą ze etrony Królewica Następcy tronu, a zatem, niesłuszna. Przyczyna iey w dziedziczney, ie tak powiem, skłonności tego narodu do zostawania w sprzeczności z iego Królmi, a która okazała się, częściey w S z we c y i, niż w iakimkolwiek innym kraiu Europeyskim. @zieie Szwecyi świadczą, ii od roku 900.

i śmierci O ł a w a I. do teraźnieyszego czasu, aistu Królów zamordowano w Szwecyi, a 136III z tronu zrzucono.

Z Paryża "dnia 25. Kwietnia.

Dnia 23. prezydował Król w radzie Ministrów, która od i. aż do 5. godziny trwała. D ał polem wielki obiad dla całey rodziny Królewskiey.

Hrabia BI a ca s przybył tu przedwczora 2 R z y m u; zaiął swoie dawnieysze pokoie w zamku, i miał dwugodzinne u Króla posłuchanie. Wkrótce wyiedzie'znowli do Rzym u. Głoszą, że ieźeli Xięźna B er r y porodzi syna, Król każe mu dać imię Henryk. Z B a i o n n y donoszą pod dniem i 7tym Kwietnia: "Listy z Hiszpanii maczane *ą w winnym oecie. Do tey ostrożności dała powód wiadomość, która zdaiesfę bydź pewną, iż w niektórych okolicach H i s z p a n u choroby zaraźliwe panuią. W E s t r e m a d u r z e zaraza między bydłem wielkie zrządza spustoszenia. *4 W Kor s y c e niemiano desczu od końca Grudnia -.

S A X i a i e O a l b e r g, który za swoie przysługi 513 Kongresie Wiedeńskim, otrzymał od Króla nowy patent na Xiążęcia i herb z liliami, zapisał swoią pensyą iako Kawaler legii honolowey naystarszemu grenadyerowi gwardyi JKrólewskiey.

Do bezzasadnych pogłosek należy i ta, iż Izba Deputowanych całkiem zostanie rozwiązaną. Policya poprawcza uznała się za niewłaściwą 40 odsądzenia sprawy M a u b r e i l i a, oskarżonego o zrabowanie byłey Królowey Weetfal. skiey.

N a wczorayszem ogólnem posiedzeniu I n.

stytutu, na pamiątkę powrotu Królewskiego, * I czytał Pan F o n t a n e s odę o znieważeniu grobów Królewskich w St. D e n i s , która powszechne zyskała pochwały. W S e d a n i e skazano postrzygacza nIeJakiego M a li r o u x na pięcioletnie więzienie, z zawieszeniem praw obywatelskich) potem na zostawanie przez 5 lat pod okiem poiicyi, na zapłacenie za karę aoofranków i stawienie poręki 2000 franków, a to za niegodziwe iego zuchwalstwo, ii na chlebie przeznaczonym przezeń do poświęcenia, wystawił znak buntu, wstęgi trzykolorcwe. Wszyscy prawie zgadzaią się na to, ii tak nazwane rękopiem o przybyłe z wyspy S. H e l e n y, nie iest dziełem B o n a p a r t e - go; ale tern większa panuie różność w domysłach, kto iest iego autorem. Niektórzy maią w podeyrżeniu F u s z e g o, i n n i M a r e t a. (Zapewne przyidzie koley i na Xiedza Prad t.) Podług urzędowych doniesień, zamiarem było zniweczonego w Ba r c e I lon i e spisku, wyrwać Katalonią z pod władzy Królewskiey. (Podługtwierdzenia innych, chcieli spiskowi przywrócić uproiektowaną przez stany Corteskonstytucyą; iakożodeawaich do ludu zaczynała się od tych słów: "Niech żyieKonstytucya! Niechżyie Król, ieżeliiąpodpisze!") Z dwóch sprawców spisku, Generał L a s c y aresztowany, a drugi, Generał Mila n o , kióry tylko eztertth ma przy sobie towarzyszów, rączo sCIgany. La ee y żył w Ba r cellon ie pod dozorem, lecz danego mu pozwolenia do wód w Colla użył na uwiedzenie Oficerów dwóch pułków M u r c y i i r a r r a g o n y .

Doniesienie. W Siedmiorogowie pod Borkiem dostać można dobrego nasienia cAerwoney koniczyny, wierteł miary Hocnańskiey po 22 talary. Komu na tem zakży zechce sie zgłosić tamże do Ekonoma jb'eldmunowskiego.

Dodatek.

Z Petersburga dnia 6. Kwietnia* Radca tayny Seweryn Hrabia Potocki uwolniony na'swą prośbę od obowiązków Kuratora Uniwersytetu Charkowskiego, a na iego raieysce mianowany Radca tayny Karniej e w. Ogłoszono tu ukaz J. C. Mości względem prawideł raaiącey się naznaczać opieki szlacheckiey w guberniach od P o l s k i przyłączonych. Dnia 30. Marca assygnata sturublewa szła tu po 26 śr. Z Amsterdamu dnia 2j>. Kwietnia.

Przybyło znowu do H o J l a od y i przeszłe 8000 wychodców, mianowicie Szwaycarów, udaiących się do Ameryki. Dnia 35. m. b. umarł tu Pan Bourne, Generalny Konsul Amerykański.

Z Bruxelli dnia 27. Kwietnia.

Wczoray z południa przybył tu znowu , Król Jmć.

Także mniemany Polski Oficer (nazywaią go teraz P o l o w s k i m), który zostając przy Bonapartem na wyspie S. Heleny, odesłany był do Przylądka dobrey nadziei, przejechał, iak i S a n t i n i, przez tuteysze miasto. Z kontrybucyi woienney pr»£z F r a n c y a ratami u płacaney, ma dostać gratyfikacyą woysko Belgiyskie, które odbyło kampanią i bitwę pod Wa ter 100. Mnóstwo Oficerów Francuzkich, porzucaiących swoią oyczyznę, udaie się przez Bruxelle do Mex y K u, dla łączenia się z, rokoszanami. WidzLemy tu odpisy autentycznego listu Cesarza Franciszka do wdowy po Marszalku N e y , dozwalaiącego iey w nader łaskawych wyrazach pobytu w F lor e n c y i . List ten datowany z zamku Blank en burg dnia so. Lutego r. b* Listy z L i 11 e donoszą, iź Minister woyny we Francy i wjdał znąwurozkazAwjględtinuzupełnienia batalionów kolonialnych. Utrzy muje się wciąż mniemanie, iź rząd FrancuzŁI nieporzucił myśli zawojowania wyspy S t. Dorningo. P an C o u r t i n ofiaruje w tuteyszych gazrłacL na przedaz galowe plaecze i inne rzeczy Napoleona Bonapartego.

Podług oetatnich listów Z H i s z p a n i i, liczba osób skutkiem ostatniego spisku Bar. cellońskiego uwięzionych, daleko iest większa, niźią gazeta Madrycka podała. Mówią, ii tak nazwani Liberaliści, będący na wygnaniu na małey wyspie, F o r m e n t e r a, na środzie» mnem morzu, znaleźli sposób utrzymywania związków listownych z stronnikami swoimi wWalencyi i Katalonii i knowania z uimi spieku, którego było zamiarem przywrócić stany C o r t e s . Piszą daley z M a d ryt u pod dniem 12.

Kwietnia: "O niczem tu niemówią iak tyifco o odkrytym w Ka t a lon i i spisku. Jął się rząd tłaydziełnieyszych środków na ukaranie zbrodniarzy. Generał Lascy iest synem niegdyś Generała-Porucznika, Hr. Lascy, rodowitego Węgrzyna, który poówczas był w A u s t ry ż naczelnym dowódcą artylleryi . . , . .

1 mzymel)'1.

Z Londynu dnia 26. Kwietnia.

W nocy na wtorek Królowa nagle zachorowała, lecz ma się znowu lepiey. Bicie w dzwony ogłosiło wczoray zrsna rocznicę urodzin Regenta; o godzinie 1. huczały działa w T o w e r z e, a na wieczór były illuminacye. »LI Przedwczora odwiedzał Regent Lorda C a s t l e r e a g h w iego wieyskiey sadzibie North Cray i iadł u niego obiad.

Sekretarz woyskowy Xiaźęcia W e 11 i n g - t o n a, Pułkownik H e rv e y, zaślubił silg wczoray z Panną Ludwiką Catan. - W niźszey Izbie przyięto dnia 54. wniosek Mówcy, -- który pierwszy raz po swey cherebie przyszedł do Parlamentu, - sfiebyodnowić wszystkie komitety ińmiu dniami, to itst do 9. do przyimowania prywatnych czony. Także w Gibraltarze i na brzegach Afrykańskich panowała niesłychana susza. Dey Algierski i Gubernator Orański przytomni bywali z odkrytemi głowami i boso uroczystym processyom, kcore tam o uproszenie od riebios desczu odprawiano. Podobnież żydzi modlili się w swoich buzaicach. Podług oaynowszych wiadomości z St. Hele n y, chciał B o n a p a r t e zetuknąć w pace od mebli; lecz odkryto spiei K i odtąd zmocniono straż iego. Trzech żołnierzy z 53go pułku, którzy byli u niego na straży te y no-; cy, gdy spisek został docieczonym, posłano na okrycie A d a m a n t do A n g 1 i Podług tych ostatnich wiadomości, był B o n a p arte bardzo ponury i zamyślony, i wcale mu nie było można dowierzać. Nosi, iak dawniey swoią ulubioną zieloną kapotę i wytarty trzyTOgaty kapelusz, tak iak go widać wdawnieyszych wizerunkach. N iedaleko G i b r a l t a r u była potyczka między Angielskitmi i Hiszpańskiemi przedpocztami, w którey kilku Hiszpanów zginęło. Dowódzca Hiszpański w A l g e s i r a s , chcąc zgiełk przytłumić, został przekłutym. Wybadano rzecz niezwłocznie,- i dwóch Angielskich żołnierzy, którzy byli zayścia tego sprawcami, stracono w G i b r a l t a r z e . Zdobyty pod VVaterloo powóz Bon a p a r t e g o, popłynie z E d i n b u r g a d o A m e ryk i , dla pokazywania go tamże ciekawym oczom. Rozmaite wiadomości.

Zona młynarza Gondka, we wsi Olszow i e, wpowiecie Krotoszyńskim, powiładnia 3. ra. i r. b. dwóch synów, a dnia 4. dwie «Orki. Wszystkie te dzieci są zdrowe i iuż ochrzcone. Dano im imiona: J a n, Jak ó b , Rozalia, Joanna. Matka, prócz zwyczayney w połogu, rr,n;eTOCY > * na się dobrze,

1 przedłuijć Mau, termin bilów przezna

Niewiasta ta żyie w powtórnych zw iążkacŁ małżeńskich. 11 A A A A A A A A W) szła w B e r l i n i e lista rang woyska Pruskiego. Woysko składa się z korpusu gwardyi 1 gr,enadverów i z siedmiu głównych dowództw wPrusiech, w Brandenburgu i Pomeranii, Poznaniu, Śląsku, Xiestwie Saskiem, w Westfalii, nad Renem i we Frsncyi. Szefem gwardyi, Xiążę Kar o l Meklenburgski. Główno-dowodzącymi są Generałowie Borste 11, Taueuzien, Thlimen, Htinefbein, Kleist-Nollendorf, Thielei n a n n , H a c k e, Z i e t h e n . D o gwarcyi należą dwa pułki gwardyi, pułki grenadyerów Alexandra iFranciszka, batalion strzelców i szyców gwardyi, 4ty bataliony gwardyi z obrony kraiowey (w Królewcu, Szczecinie, Królewcu i Wrocławiu); 4ry bataliony grenadyerow z obrony kraiowey (Magdeburgs«, Saski, Westfalski i Reński). Piechota składa się z 34. pułków, 2eh batalionów strzelców i 2ch'szyców . Jazda z 26. pułków, to iest 4ry puikigwardyi, 4ry pułki kiryssyerów, 8. dragonu, 12 huzarów, 8 ułanów. Art)llerya, pod dowództwem naczeluem Xiążęcia A u g u s t a Pruskiego, składa sie. %%. brygad. Korpus inżynieryi liczy g oddziałów pionierów i 3 brygady inżynierów. Prócz garnizonowego batalionu brygady gwardyi, iest iescze 24. batalionów garnizonowych; prócz Berlińskiego batalionu inwalidów, iest 18 prowineyalnych kompanii inwalidów, »a zakłady obrony kraiowey dla 67 pułków pieszych i konnych. Zandarmerya zostaie pod 10. Brygadyerami.

Od początku tego roku wyniosło się z W i rt e m b e r g i i przeszło 12,000 ludzi. Bieda .w tym kraiu lak wielka, że-iak w urzędowym wyrażono raporcie - ziemniaki stały się zbytkowym' artykułem. W wielu okolicach przyszło, iuż do tego, iż otręby w wodzie zagotowane i ekąpo suszonemi łupinami kartoflanemi zmieszane, są iedyną potrawą mieszkańca, który poczytuje się ra eczęśliwego, gdy nia, rao£e naSYCIC swoię zgłodniałą biedna familia. Gdzie niegdzie służy za pokarm woda gorąca, trochę soli lub pieprzu podsycona, i siano w wodnie odgotowane; owce zdechle, których wiele z powodu wilgotney paszy wypadło, a nawet trzewa tych zwierząt, są prawdziwe mi łakotkarni dla wielu łaknących i to samo i ścierwo z zdechłych fcorfi i t. d.

Króle wic Bawarski wyiechał dnia 25. z. m.

z małżonką ewoią do W i e d n i a dla powetowania odwiedzin, których dla choroby.nieHJÓgł predzey uskutecznić.

U raiteczone w gazecie naszey N ro. 33.

Breve Papieskie przecinko wyberowi X.

VVcaeenberga, ma bydź podrobione.

OH WIESCZEME Różne gatunki lekarstw zupełnie dobrych i do użytku zdatnych, które przez zniesione tu lazarety polne odddane zostały, publiczna wic cey daiącemu sprzed ne bydź maią w tuteyszym woyskowym lazarecie garnizonowym w dniu 12. Czerwca r. b. przed poiudniem o godzinie otey za gotowa zapłatę, cotunieyszem dopubliczney podaiesię wiadomości. w P o z n a n i u dnia 26. Kwietnia 1817. Krolewsko- Pruski Kommhsarz Woienny w dowództwie naczelnem Wielkiego Xigstwa Poznańskiego, Holderegger.

OBWIEŚ CZENIE: N a uzupełnianie sprzętów polowych dziewiątey brygady ma bydź dostarczone 138 kołdr dla chorych. Do dostawy tey wyznaczywszy termin na dzień I2ty Maia r. b. zrana o godzinie o)J;ey w Biórze tuteyszego Brygadowego Kommissarza Woiennego w domu Eliaazewicza na Garbarach sub N ro 394 się znayduiącym, wzywamy ochotę maiących do zgłoszenia się z oświadczeniem: że naymniey źadaiący zawarcia kontraktu spodziewać się może, P o z n a ń dnia 3 O . Kwietnia 1817 - I ",.'.

Holderegger.

OBWIESCZENIĘ.

Niźey podznaczony Sad Ziemiański podaie ninieyszem do publiczney wiadomości, iź natwniosek Opiekunów po ś. p. Andrzeiu Potworowskim pozostałych nieletnich Sukcessorów, następujące, do teyźe pozostałości nakźące dobta, iako to:

,..."

1) Dobra Gola 2 iedney wsi i iednego Folwarku złożone, w Kicbskim i'owiecie; 2) Wsie hwiiowo 1 · Siemowo, w tymże Powiecie; 3) Dobra Biele wo Z iedney wsi i z iednego folwarku składaiące się, w Kościańskim Powiecie położone, od S. Jana b. r. na trzy po sobie następuiace lata, każcie dobra z osobna, wigeey daiacemu wydzierżawione być maią; i)J,e celem odbycia tey licytacyi rerw.n na dzień 1 isty Czerwca r. b. o 9tey godzinie przed południem przed Deputowanym Asesorem Sądu Ziemiańskiego, Ur. Ryli, w mieyscu posiedzenia tuteyszego Sjilu Ziemiańskiego oznaczonym zastał. Życzący nabyć takowey dzierżawy, mogą dokładniey wiadomości w ogoie, oraz o sczegolnych warunkach w Registraturze ninieyszego Sądu Ziemiańikiego zasiągnąć, i więćey daiący bydź zapewnionemi, iź im dzierżawa przyznaną zostanie. Wschowa dnia 22. Kwietnia 1817.

Królewski Sąd Ziemiański.

. »MUTU . Kiwi 1 IInIH II.MMIWI

Uwiadomi 5l nie. U niźey podpisanego dostać można beczkami i butelkami świeżego sławnego Londyńskiego Barklay Porteru w tym roku sczegolnie dobrego gatunku, którym się Szanownym Amatorom poleca

Sypniewski w Poznaniu.

Uwiadomienie. Szanowną Publiczność uwiadomiam ninieyszem uniżenie: iź zatoźoną bardzo dobrą i wygodną kąpielnią na Frydryćhowskiey ulicy w domu podNrem 183, dnia j. Maia otworzyłem; przyrzekam punktualną usługę i chędogość za zastosowaną mierną cenę i upraszam o zasczycenie mnie swą ufnością. ". ." Schie P i n c u s.

U w i a d o m i e n i « o , . , My niźey podoisani zasczycamy się doniesieniem Szanownym Osobom, względami swoiemi nas obdarzaiącym, iź od dnia dzisieyszego wyszliśmy z wszelkich dotychczasowych związków ze wspólnikiem naszym Jakobem Moiatem, 'riASSthy onemuż wszystkie z dotychczasowey naszey spółki wynikłe czynne długi (activa) wyraźnie odstąpili wraz z sklepem handlowym w kamienicy Pana Betnarkiewicza w rynku pod Nrem 49. znayduiącym się. Odtąd pod niiey wyrażoną firmą prowadzić będziemy nasz handel sukienny w kamienicy Pana Obsta w rynku podN rem 52., złożony 2 wszelkich nowych i gustownych gatunków sukien we wszech kolorach. Pa;ecaiąc się dalszym Szanowney Publiczności względom, przyrzekamy słuizne ceny i skorą posługę. Poznań dnia 2.3. Kwietnia 1817.

Bracia F andet:

Uwiadomienie.

Mam zasczyt donieść ninieyszem Szanowney Publiczności, iź handel sukienny prowadzić nadal będę w kamienicy Pana Betnarhiewicza w rynku pod Nrem 49. Znayduia się w nim nowe i gustowne gatunki sukien we wszelkich kolorach. P 0lecam się łaskawym względom, obiecuiąc umiarkowane ceny i spieszna posługę. Poznań dnia 23. Kwietnia 1817.

Jak ob Mora l.

MM!. ................11 - i M H H i - - I -.,. !!...! 1 T W 1 A > B A M 51 :3 Duniesienie handlowe. Swieżego w iak nayprzednieyszym gatunku prawdziwie Londyńskiego Porteru, dostać można w Kościanie li Rel/onsbiego . D'imebUiue handlowe. W moim handlu win w rynku pod Nrem 55. dostać można w nayumiarkowańszych cenach: świeżego Angielskiego Porteru beczkami, 1 również dobrze wystalego butelkami, niemniey Holenderskiey farby Kalm us zwaney, holender, sera, herbaty Haysan i przedniey zieloney, tudzież suchey Duńsdey kredy Jest także w moiey kamienicy na drugim piętrze witlka izba, dwie izdebki i kuchnia od Sgo Jana do wynaj ecia. 6'. V. Pu sc li.

Uwiadomienie. O bardzo zyskowney sześć lub dziewięćletniey dzierżawie zastawney dowiedzieć się można u podpisanego. Poznań dniay. Maia 1817. K 8 ul jus, Kom. Spraw, i Notaryusz w W. X. Poznańskiem. Uwiadomienie. Podpisany ma zlecenie do sprzedania maiętności w Śląsku blisko Wschowy pod sama granica Xicstwa Poznańskiego pod słusznemi kondycyami. P o z n a ń dnia 7. Maia 1817. K a ul jus, Kom. Spraw. i. Notaryusz wp> w W.- X. Poznańskiem. I nV I .'1-1 l' JliM......1. .11 !.

, U w 1 a a o m 1 e n le.

Sukcessorowie ś. p. niebosczyka Karola de Luche, którzy teraz wszyscy są doletniemi, chcą przedać wieś sjlachecką ich oycu zmarłemu dziedziczna, Dębową Ltk$ średnia, o ćwierć mili od Wschowy, dwie mile od Leszna i trzy mile od Głogowy, w Pow>ecie Wschowskim Departamencie Poznańskim położona, z całym do nie y mle

,.."",źącytn inwentarzem byde' nym i gospodarskim, n» publiczney licytacyi, naywięcey daiAcemu. N a ten koniec wyznaczyli termin leden na dziea 20sty Maja r. b. o godzinie ctey zrana we dworze JJibowey .ffęhl średniey, i zaAraszaią wszystkich, którzy chęć kupienia tey wsi maią, aby ssę na to mieysce w term nie wyrażonym stawie racz- ,ii; naywięcey daiący może bydz przekonanym, że zaraz po ukończoney licyta:yi, kontrakt kupna, przed Konam ssarzem na to sądownie obranym, zawaity bydź ma. Około 12,000 Talarów z summy kupna może zostać na gruncie. Inne kondycye, iAźdy chtć kupienia maiacy, u Konnnissarza ao tey przedaży uproszonego, Konsyiiarza Sądu ZiemiamkiegOj Pana Lauue, albo też u Sukcessorow, tu w mieście mieszkających, codziennie wy-zytać; zaś o stanie teyźe wsi na niieyscu przekonać się może. w Wschowie dnia Igo Maja. Sukceisoiowje Karola Luchi.

Sprzedaż.

Rzeczy do »padku ś. p. Kasztelanowy Moszczeńshiey należące, lako to: bydło wszelkiego gatunku, rogase 1 inne, wozy 1 sprzęty gospodarskie w dniu 27. Maja; meble nowe, zwierściadia, bronze, stoliki, krzesła, kanapy z materyą w sztokach do nich należąca, 1 inne sprzęty domowe w dniu 28> Maja; drzewka i krze z oranżeryi, róże w naylepszych gatunkach, Hance ananasowe, kilka sztuk Camelia Japonica, i wszelkie inne krze i kwiaty oranźeryine w dniu 29. i 30. Maja r. b.; zawsze w Oitorowie niedaleko Szamotuł w domu dworskim sprzedawane będą więcey dającemu za wypłatą natychmiast w gotowiznte w grubey monecie uskutecznić się maiącą. Ochotę do kupna mnących, Sukcessorowie zapraszaią. Sprzedaż dóbr.

Wieś PoE/wE!, w Powiecie Szredzkim Departamencie Poznańskim, a mile od Poznania, mila od Swarzędza, mila od Kurnika, położona, z dobrem zabudowaniem, w dobrym gruncie, nuiąca wysiewu oziminnego 140 do 15 O wierteh miary Poznańskiey; z łukami, pastwiskiem pomitrnym, z,ogrodem nayprzednieyszemi gatunkami drzewa zasadzonym 1 iuź rodzącym, lest z wolney teki od S. Jana r. b. do sprzedania. O kondycyach. ochotę kupna maiAcy dowiedzieć się mogą na gruncie teyźe wsi, u Właściciela. l

Powyższy artykuł jest częścią publikacji Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1817.05.10 Nr38 dostępnej w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej dla wszystkich w zakresie dozwolonego użytku. Właścicielem praw jest Wydawnictwo Miejskie w Poznaniu.
Do góry