D A D A T E K DO Gazety Wielkiego Xiestwa Poznańskiego Nr. 47.

Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1817.06.11 Nr47

Czas czytania: ok. 4 min.

Z Paryża dnia 27. Maca.

Dnia 25. łiyła wielka prtzentacya u Króla.

kroi prAyiął łaskawie r rąk Xiąięcia T ar e n t u adres podoficerów 2go pułku gwardyi pierwszey, obeymuiący obronę ich przeciwko zaizutowi wbrołomstwa, który iedney części tegoż pułku uczyniono. Przedwczora stawiono przed Królem nowo uorganizowaną kompania N o ii es a gwardyi przyboczniey. Antoni Brevel, pozwolił sobie uzyc obelżywych wyrazOw przeciw pewoey dostoyiiey osobie, i skazany*za to został na 4ry lata do więzienia, zapłacenie 50. franków za karę, i zostawanie potem prze z 5. lat pod dozorem policyi. Kilku malkontentów chciało niedawno wzniecić bunt wSt. Jean Pied de Port, lecz zamachy ich zniweczone zostały. Gazeta Quotidienne zawiera co następuie: " Święte przymierze skojarzyło pomiędzy wszystkimi Monarchami E u r o p y rękoymię WLwnętrzney wieli państwach spokoyności.

Kuszenie się o wzniecenie w któremkolwiek państwie Europeysftiem ducha rewołucyi, iest zbrodnią przeciw wszystkim pańsiwom. Nii powinno iuź tedy bydź iidnego odtąd przytułku, zktórtgo przedtem zbiegi oyt zyz> ę Bwoią obdźywerni j istn mi zarzucali. l i n roiiłwy tolerancyi w czasie nieładów E u ropy, :me odpowiada wcale położeniu rzeczy w cza

sie obecnego iey zjednoczenia. Rozporządzenie, mocą którego wydawcy wiadomych dzienników wypędzeni «ostali z . B e J g i u m, było naturalnym skutkiem tydi zasad teraznieyszego Europeysklego prawa narodów. Cb.ce bezprzecznie E u r o p a wolności politycznych dyskussyi, łecz nie chce rewolucyi 1 t. d.« T a l m a dał w C a l a i s 'Hamleta i kilka innych reprezentacji. Pierwszego dnia udało się iuż o godzinie 9. zrana wiele osób na teatr, aby sobie zabezpieczyć mieysce, lecz ich ztamtąd oddalono. Przybyło takie wielu Anglików z D o w er, ażeby widzieć iego granie. Wszystkie tuteysze teatra daią teraz poiedyńczc reprezeutacye na rzecz ubogich. Xiąię W e 11 i n g t o n spodziewany tu dnia 4. p. m. dla obchodzenia urodzin swoiego Króla.

W okolicy Dom front wykryły się buntownicze poruszenia. Poytnano 19* osób i stawiono ie przf d sądem w Al e n c o n. Dwóch z pomiędzy nich, to iest hersztów, potępia wyrok na k*rę śmierci, dwóch na całe zyi-ie do kaydan, ośmiu na -letnie więzienie. siedmiu uznaie za niewinnych. , Łisiy z L i 11 e (umiesczone w gnjsetsch Pranfcfortskich) donoszą co następuie: "Prancuzki Minister Policyi dowiedział się od nieidkiego czasu, ie naycelnieysi stronnicy N a bą korrespondencyą za pomocą osób, które ze eczególnieyszem zleceniem z A m e ryk i lub zkąd inąd przybywały, a-lboli też tam powracały. Dla doyścia te y rzeczy, wysłała Policya kilku Ajentów swoich z taynemi instrukcyami do rożnych portów, a środek ten zupełnie lak skutkował, iak się epodziewano. Zapewniaią, ze tym sposobem dostały się bardzo ważne papiery w ręce Policyi. J eżeli można dać wiarę biegaiącym wieściom, tedy komspondencya owa tyczyła się środków dopomagania N a p o l e o n o w i B o n a p ar - t e m u do ucieczki z wyspy 8. Łi e 1 e II y, iakkolwiekby ta zdawała się trudną. Zapewniają, że wiele osób w tey rzeczy wymieniono, i że te, których nie aresztowano, pod ścisły dozór wziętemi zostały." Donoszą późniey z L i 11 e, że osoby, które podeyrzaną korrespondencyą utrzymywały, i w D u n - k i e r c e, C a l a i s i B o u ł o g n e aresztowane Wły, pod mocną strażą do Paryża zawiezionemi zostały. Dway Oficerowie dawney gwardyi, którzy do prowincyi BeJgickich wyiechać chcieli, są takoż aresztowani, i zapewniaią, że znaleziono przy nich podeyrzane papiery. Przywieziono ich naprzód do LiII e, gdzie względem nich dalszych rozkazów Ministra Policyi ocztkuią. Według tychże samych wiadomości, co raz są czynnityezymi meprzyiacicle rządu Francuzkiego , a w kraiu rozszerzono znowu kilkanaście pism bui. toWniczyCh.

W Nim es, gdzie między białemu siwemi bractwami pokutuiącemi iuż-oddawna rywalstwo zachodziło, przyszło niedawno znowu do scen gorszących między niemi. Dla położenia im końca, rozkazał Prefekt zamknąć kaplicę siwych pokutników. Kobiety, które o otworzenie iey nadaremnie prosiły, wyłamały w nocy drzwi gwałtownie. Gdy zrana Burmistrz z źandarmeryą i gwardyą narodową nadszedł, znaleziono kaplicę oświeconą, star

5 «4

tuę N. Panny krepą okrytą, a kobiety wszystkie w chórze ś li tw <dąct. . U szelka- umiłowania, aby dobrowolnie z tanuąd wysj.ly, biły bezskuteczntmi; musiano przeto brać iednę po drugiey za rękę, i powyrzucać. Jedna, która się opierała, została natychmiast aresztowa * ą, innych zaś sześć aresztowano wieczorem. Burmistrz rozkazał drzwi do kaplicy zamurować.

»- --» -----

UWIADOMIENIE o . Gramatyce Niemieckiey. Dopiero co wyszia z druku: Gramatyka igzyka Niemieckiego dla Polaków, z rozmowami, wokabułaun, lista- J mi, tytułami i wzorami do pisania, ułożona dla użytku tych, którzy chcą w szkołach lub sami łatwym sposobem nauczyć się po niemiecku. Ce- I na 3 Zł oprawna w papier, a 3 Zł 15 gr oprawna J w papę. Znaydute się do przedania w xiegarni Tom. Szum-kiego. - Nauczyciele kupuiący ogółem 12 txempiarzy, dostaną trzy darmo dla ubogich dzie- J ci. to iest; zamiast 12 dostaną 15 exemplaizy.

UbW 1USC2EN1E.

N a żądanie Pełnomocnika Dyrekcyi Generalney instytutu alimentacyinego wdów w Berlinie, Ur. X Wierzbińskiego, K.omnus arza Sprawiedliwości: e) wieś s folwatlc irurby, b) wieś Zalasz4i\o wraz z folwarkiem, do maiętnosci Swarzędzkiey należące, if mili od Poznania położone, przez publiczną licytacyą od S. lana r. b. na iviy po sobie następujące lata wy- \ dzierżawione byciź maią. W tym więc celu wyznaczony został termin do zadzierzawienia wsi i folwarku Garby na dzień 24. Czerw; a r. b, do zadzierzawienia zaś wsi i folwarku Zalaszewa na dzień 2J. Czerwca r. b. zrana o godzinie rotey przed Deputowanym Kunsyliar.zem Sądu Ziemiańskiego, W, Ollrych, w mieyscu posiedzenia S.idu Naszego. Chęć maiący dobra te njbydź o sczegołowych warunkach bliższą rP wiadomość w Rcgisiramrze tuteysz. :go Sądu Ziemiańskiego również 1 w Biorze Ur. Wierzbińskiego, Kommissarza Sprawiedliwości, powziąść, a więcey daiący przyderzenia spodziewać się może. Poznań dnia 9. Czerwca )8i7Krolewsko - Pruski 3ąd Ziemiański.

v, iŁ 2 Y g e r.

Powyższy artykuł jest częścią publikacji Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1817.06.11 Nr47 dostępnej w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej dla wszystkich w zakresie dozwolonego użytku. Właścicielem praw jest Wydawnictwo Miejskie w Poznaniu.
Do góry