AZ

Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1817.07.02 Nr53

Czas czytania: ok. 24 min.

Wielkiego

TA

Xiestwa

POZNANSKIEGO

Nro 53* w Srodę dnia 2.

Lipca

18» 7.

Z, Po%nania dnia 1. Lipcjt.

Niesczęśliw<- miasto» bie raków w powiecie Międzyrzeckim, które przed kilki ma laty w połowie klęską ognia dotknięte, ledwo się z gruzów wydobyło, w nocy na a 6. T. E. całe niemal stało się tego etraszliwego żywiołu ofiarą. Kościół parafiisIny murowany, kościół i klasztor 00. Bernardynów założenia Opal i ń s k i c h, niektóre nawe murowane domy" -wszystko to okropną jrzywalone perzyną.. Prześwietna Regencya tuitysza ogłosiła przez wczorayszy Dziennik odezwę do serc czułych, którą dla tt m większego rozszerzania umieszczamy fu w urzędowem tłumaczeniu: "Poiar ognia w nocy z dnia s 5. na 26- bieżącego miesiąca wybuchły, ohrpcił miasto Sieraków całkiem prawie w perzynę, gdyż-.

10 tylko domów na przedmieściu, tudz kościół ewangelii ki z mieszkaniem duc wne gp, i magazyn solny, uratowane z<

"Częścią wybuchnięcie pożaru nocną porą, częścią szybkie rozszerzenie się ognia, do czego się sposób zabudowania, iako też upały przez kilka dni panuiące przyłożyły, niedozwoliły według rapportu Konsyliarza ziemiańskiego niesczęśliwym mieszkańcom wyratować ich majątków, a przeto wraz z ich zamieszkaniami, wsztJkiey ruchomey postradali własności.

OJ! "Żydówka, z troygiem. dzieci., stała się pastwą ognia. "Lubo iuźW. Kurnatowski Ronsyliarz ziemiański wezwałObywatcli powiatu mu poruczontgo do dobroczynności i wsparcia niesczęśliwych pogorzelców t»k pieniędzmi, żywnością iak i odzieżą, ustanowiwszy w S i e - w i e Eommissyą, do przyjmowania i pO_"4 larów dobroczynności, na. czele któPan kupiec H t r r m a n; to iednak mocy 'potrzebuiacyeh ieel za. wielka, '1 bT sam Powiat Międzyrzecki nędzę Ich Imnievezvc lub im przynaymniey ulgę * . P rz y nieś mó g ł.

n l e v Tym powodowani, pośpieszamy z odezwa doMtvch Obywateli naszego Departamentu, których opatrzność postawiła w stanie ulienia niescześliwym współ-obywatelom, aby lituiac sie nad losem pogorzelców miasta «Tor a K o w a odmawiać im niechcieii awego W W Konsyliarzom ziemiańskim wsparcia. A A A A Duchowi«ństwu, nieTjJw Dyrektorowi policyi w P o z n a n i u J Panom Burmistrzom miast tuteyszego De" , , " . " " " aby sie przyimowa

B i e i ni" , i e tak dalece zai ę li , bifcr3koW !J!» ™itnrelndividuum, ludzkością do wspar. I "iescześliwych nakłonione, odesłać nie«chce swych darów bezpośrednio do namie* Kommissyi ktorey zalecamy aby co 7°° d-branych darów i sposobu ich użycia, ,? · L ł 3 rachunek, S s o w a n a ill sczególniey bydz może " że dwa razy ten daie, kto z datamaxym , A przeto nadzieię., fiem wwa P ninieysza, ten odbierze skutek, · tvltZ skwapliwie poda rękę, liiości gudnym AWzkańcom miasta Sierakowa, by ich 1 b b któreby ich obnażenie zrodzić ł i od słodu iakiemu by się w niedora , ; , e 1 V óomocY poddać musieli, Statku epieszney po Y f * 4 ? £ U dnia «8. Czerwca .g» 7.

P o z n a n Hilla * owey RossyJeki; pod niemi taki napis: "Dwa narody z pychą, na N i * spoglądała." Nie 0- - pusczono niczego, co tylko przyczynić He. mogło do uprzyiemtiienia krotkifgo w rym mieście pobjtu tey Dostoyney Pani. Dziś o w pół do 6tey puścita się Królewna Jeymość w dalsza, drogę na Memel, gdzIe lescze dzisiay stanie. Z Petersburg* dnia ig. Muza.

N. Pan ratzył zasczycić b )tnością ewoia, wspaniały bal, dany przez Posła Angielskiego Hrabiego Catcart na «,ść urodzin-Monarchy iego. N. Pan miał na sobie ozdobę wielką orderu Podwiązkirya I z a b e 11 a mianowana Dama, wie Uiego krzyża ord.ru S. Katarzyny iszey khesy. Kawaler Pizarro, Pełnomocny Munster dworu Hiszpańskiego mianowany został Kawalerem orderu S. Alexandra Newskiego» którego ozdoba przesłana mu przy następui Aern N. Pana piśmie: "Kawalerze P i z a r r o! UfnośćKróla, twoiego Monarchy, wybrała cię za pierwszego stróża wszelkich zamiarów iego, tyczących się spraw zew < trznych oyczyzny twoiey. Zapewne przyiaciel i sprzymierzeniec Monarchy, któremu służysz z takiem posw.ęceniem się, powinien uczcie w osobie twoiey tak w>bór króla Katolickiego, iako ttż gorliwość z twey strony usprawiedliwia. A onże. Te e A pobudki, dla których mianowałem cię Kawalerem orderu S. A.exac.dra Newskiego, . A m do ł ąc z a m . znakl .e o z ukontentowame .

Kawalerze P i z ar r o! proszę Boga, aby cię Z Królewca dnia 20. Czerwca. r a c z y ł fi i e ć w s w o i ć y świętey opiece.

Jey Rrólewicowska M, śe, Xiezniczka Ka- Alexander.

«lina przyimowanAtubyłaznaywiększAo- W Petersburgu dnu .5. Maia i 8 »7.« l,,»loScia Międzyiunemi, przed tak zwa- Generał - Maj,r K u t u z o », dowódca - Srm Zielonym mostem »tata brama poczesna, «betey pittjbey dywizyi mianowany KawaX d t toy unosili siędwaygieuiuszesła-AtArn orderu S. Anny pierwszey klassy. · trrtmuiac koronę Rrulestwa Pruskiego. A JA y*zło tu nowe urządzenie Kommissyi, Poprawey stronie Mai orzeł fnuki, po U== utworsoney toku. 1810. w celu umorzenia długów Państwa. Na spłacenie tych długów Królewicowstwa Bawarskich i części rodziny wydana bidzie tego roku summa 40 miliionów Ceśarskiey. Także wszyscy niemal Posłorubli, a poczynając od roku łAig. aż do zu- wie porozieźdźali się do wód do Węgierr pełnego ich zaspokojenia i doprowadzenia as- i C z e c h. sygnat dj3 ilości odpowiadaiącey potrzebie cyr- Oydec Grase la, i uczestnik iego rozbokulacyi, summa 60 milionów rubli. Urzą- iów, stał tu publicznie pod pręgierzem, iska» dzer ie to poprzedza Manifest Cesarski doia 16. zany iest na doczesne więzienie, a syn ieg» (2g.) Kwietnia wydany, którego wstęp iest lada dzień straconym zostanie.

następujący: W Tryeśeie umarł dnia 24. Maia CK'. "Środki do umorzenia długów Państwa, Szambelao, rzeczywisty tayny Radca i GuberA ogłoszone w Manifestach igio i 1812 roku, nator kraiu brzegowego, Bernhard Baron zawieszone były przez wypadki woyny, ile R o s e t t i, Kawaler orderu Korony żelazney smutney z początku, tyle chwalebnej w roz- jwszey klaesy i kilku innych orderów, powiązaniu. Podatki nałożone w celu pierwszym, krotkiey chorobie, w ÓŁwszym roku wieki* to iest umorzenia długów r obrócone zobtały ewoiego. Nitbosczyk zasłużył sobie w C a tprzez nieuchronną potrzebę na wydatki do t a r o , L a yb a ć h u , Wen e c y i i Trye obrony oyczyzny. Wśród nagłego biegu ście, w rożnych stosunkach służby na łaskę wypadków woiennych, nTćpodobna było Monarchy i miłość Obywateli przez rzetelne myśleć o podniesieniu kredytu Państwa, dopełnianie obowiązków i ludzką adminietraktóry niemogł się wtedy ustalić. Woyua, cyę. Był on takoż w latach i8«astym przy pomocy Najwyższego zakończoną zo- i 1 gęstym Prezesem kraiowego Rządu Gastała btz nałożenia nowych podatków, i bez licyiakiego. Zwłoki tego szanownego Męźat usczerbku kredytu publicznego. Teraz, kiedy złożono w grobie dnia 26. Maia ze wszelka p-okóy iest przywrócony, umorzenie długów dostoyności iego należną uroczystością, a odPaństwa tyle iest potrzebne dla dobra powsze- prowadzały ie Władze cywilne i wojskowe chnego, ile nieuchronne do zapewnienia ufno- w raz z przesiadującymi w T ry e ś e i e Konści w przyrzeczeniach Rządu." żulami obcych narodów. Z Wiednia dnia 17. Czerwca. Ze Lwowa dnia /<1. Czerwca.

Podług wiadomości z P acbtn; stanęła tam JWW. Hrabiowie Kazimi - erz Rz e wuArcy-Xiężna Leopoldyna dnia 8. a Xiążę ski i Stanisław Mniszek, odwiedzili M e t t e r n i c h dnia 9. Dnia u. puścić się dnia 4. b. m. uroczyście JW. Barona H a u e _ miała Arryxieina wdalszą podróż do F lo - ra, Prezesa Rządu kraiowego i Stanów, iako ren c y 1. C. K. Kommissarze seymowi. O godzinie Cesarz i Cesarzowa zamyślają wyiechać 6tey wieczorem poiechali rzeczeni JWW, dnia ig. t. m. do L w o w a, gdzie wiazd ich Kommissarze w sześciokonney karecie, w asma się odprawić dnia 1 3. Lipca. systencyi oddziału jazdy, do pomieszkania Zaraz po nadeyściu wiadomości o powsta- J W. Prezesa. Od bramy domu, na schodach niu w B r a z y l i i , wyprawiono gońców za aź do drzwi wstępu, stali w dwóch rzędach Xiąźęeiem Metternich i Markizem Mari- żołnierze. JW. Prezes powitał w tychże alva. Odtey chwili rozeszła się pogłoska, ii drzwiach JWW. Kommiesarzy eeymowycb Arcy-Xięźna popłynie tyraxeasowo do L iz- i wprowadził ich do pokoiu na przyięcie wybo n y. znaczonego, gdzie uroczyste oddanie nay Wielka; tu cisza od wjfasdu ArcY'lle)::(rrey/" wyAiszyck listów wierzyteloycb nastąpiło.

IfieTWMsy Kommissars seymowy, JW. Hrabia Rzewuski, miał krotką przemowę, która była wyrazem serdecznych uczuć iego, nayżywszym dowodem uwielbienia N ayiaśnieyszego Pana, i wdzięczntm uznaniem zaufania, które J.C.K. Mość wJWW. Kommissarzach eeymowych położyć raczył. JNa te przemowę odpowiedział wzaiemtiie krótką mową JW.Prezes Rządu kraiowego i Stanów, poczem JWW. Kommissarze seymowi uczynili poślubienie, iakie wszyscy Członkowie, przed wprowadzeniem ich do Zgromadzenia, czynić maią. Potem powrócili JWW. Kummisearze seymowi z takimże samym uroczystym orszakiem do pomieszkania pierwszego JW. Kommissarza seymowego. Gdy przeieżdzali przed głównym odwachem, czyniono im przy biciu w bębny honory woyskowe, a przed mieszkaniem pierwszego JW. Kommissarza seymowego dwie straże honorowe postrwiono. Uroczyste zagaienie Seymu nastąpiło dnia a6go b. m. Na rynku i placu dykasteryaluym, tworzyły szpaler dwie dywizye iazdy, batalrion piechoty, dywizya grenadyerów i korpusy mieyskie, a Członkowie Prześwietnych Stanów zgromadzili siew urządzonym na to Kościele pojezuickim. JW. Baron H a u - er, Prezes Rządu kraiowego i S tanów, w towarzystwie JW. Wielkiego Ochmistrza krajowego, Hrabiego Siemieńskiego, odprawił o godzinie lotey uroczysty wiazd do Zgromadzenia Stanów, a poprzedzony dwoma Aktuaryuszami Seymu, niosącemi naywyższe Reekrypta i Dyplemata, udał się na przygotowane dla siebie krzesło, miał zagaiaiącą mowę. i kazał dwa nay wyższe Reskrypta przeczytać, poczem JW. Prymae w imieniu Stanów odpowiednią miał mowę. Koniec te y mowy, wyraźaiący uczucia wdzięczności, którą przeięte są S tany, i którą N. Panu okazać pragną, przyiętym został iednomyślaie ed całego Zgromadzenia. Po tern wyznaczył JW. Prezes Deputowanego z tódeg@ ze 4rech Stanów, którzy z ob)dwuma Aktuaryuszami Seymu poiechali domieszkania pierwszego JW. kommissarza seymow-ego, dla uroczystego przywiezienia obydwóch JWW. Kommissarzy btymowych, i najwyższego stanowego Reskryptu. JWW. Kommissarze seyrnowi odprawiali uroczysty wiazd swoy przez szpalery rozstawionego woyska, które czyniło im przy biciu w bębny i brzmieniu muzyki wszystkie honory woyskowe. W bramie mieysca Zgromadzenia seymowego, iW. Kommissarze seymowi, Hrabia K a z i m i e r z Rzewuski i Hrabia Mniszek, CK. Szanibelan, przyięci byli przez JW. Prezesa Rządu kraiowego i S tanów, tudzież przez Art yDygnitarzy, poczem przez nich aż do krzeseł koło tronu odprowadzeni zostali. JW» pierwszy Kornmissarz seymowy miał mowę, poczem odczytano reskrypt naywyższy i reorganizacya Stanów nastąpiła. J W. pierwszy Kornmissarz seymowy ciągnął potem daley swą mową mowę i wniósł, aby Prześwietne Stany dały indygenat JW, Prezesowi Rządu kraiowego i Stanów, który to wniosek iednomyśfne "zezwolenie pozyskał. JW. Prezes Rządu kraiowego i Stanów odpowiedział potem w imieniu Stanów na mowę pierwszego JW. Kommissarza seymowego, w którey wyraził podziękowanie swoie za przyięcie siebie do grona Prześwietnych Stanów. JW. Prymas i JW. Wielki Ochmistrz Hrabia S i e - m i e ń s k i złożyli potem przysięgę, a inni Członkowie Prześwietnych Stanów, uczynili, każdy z osobna wystąpiwszy, poślubienie przez podanie ręki JW. Prezesowi, po którym to akcie uszykowane woysko dało ognia i działa zahuczały. Potem miał JW. Prymae końcową i dziękczynną mowę, po btórey całe Zgromadzenie udało się uroczyście z Kościoła poiezuickiego przez szpaler korpuBÓw mieyskich do Kościoła katedralnego, gdzie się odprawiła Msza wielka i pochwal .IV hirtiB Ambrożego odsiewano. Podczas -te y kościelnej uroczystości, dały uszykowane oddziałyAC. JI. woyska i korpusy mieyskie dwa razy ognia, na który działa odpowiadały. Po nabożeństwie złożyły Prześwietne Stany J\yVV. Komniissarzom seymowym swoie uszanowanie. Popołudniu był w ogrodzie I)oieąuickim wielki obiad, który pełnem guetu urządzeniem, 13Ko też wesołością gości sczególniey celował. Podczas spełniania toastów, huczały działa. Wszystko połączy ło się dla godnego i przyzwoitego obchodzę. "*. , . , . , ". , ma dnia, dla <, a 1 icy i tak ważnego i tak wew9t<ffi° tud ¥ W P¥ezJ<śtinwlłfdar a1 o i Stanów do Zgromadzenia seymowegor, świetny sprawiał widok. Zgromadzenie seymewe, na ktorern się licznie zebrani Członkowie Prześwietnych Stanów, po naywiększey części W nowym mundurze znaydowali, i na którem obecne było towarzystwo znakomi tych Słuchaczy i-Dam naypięKmeyszych (dla mężczyzn przygotowane były mieysca w ulicach Kościoła, dla Dam galerye), sprawiało rowmerozczulaiący iak rozweselający widok, Pierwszy JW. Kommissarz seymowy, Hrabia Kazimierz Rzewuski, Tozwinął w swoiey mowie siłę i biegłość doskonałego mówcy; zaiął bowiem iak naydzielniey umysły swoich słuchaczy, a każde słowo iego pochodziło z serca i trafiało do sercarv · , T > HZ 1 w Oto lest Reskrypt naywyższy, który podczas zapienia Seymu dnia , 6. b. m. w ięzykach Niemieckim i Lińskim czytano, i drukiem ogłoszono: My Franciszek Pierwszy, z Boźey łaski Cesarz. Austrvacki, d Kró1 WegierSkI, C z e SkI, L o f a b a r y 1 1 We- n ę - c y i , G a l i c y i i L o d o m e r y i; ArcyXiąźę Austryacki; etc. etc.

Jaśnie Wielmożni, Przewielebni, Wielebni, Pobożni, Wielmożni, U rodzeni, Szlachetni, U czciwi, mili N am wierni!

Od początku Panowania naszego byli baczność .Nasza zawsze zwrócona na to, aby N asze Królestwa G a l i c y i i L o d o m e r y i wszeJkiemi owemi korzyściami obdarzyć, Jakich się po złączeniu z Państwem Naszera spodziewać mogą; a według zasad, których się iuż Nayiaśnieysi Poprzednicy Nasi trzymali, nadaliśmy .mieszkańcom tychże Kró* Jest w też same prawa, co mieszkańcom innych Prowincyi .Naszych. .Nawet w ko» J ei pustoszących woien, które całey E ur o P i e obalenieJ111 wszelkiego porządku towa * * , . »I_I " "R *. wajiGiKiego pOTraabH towa zyskiege zagraiały, nigdyśmy od te» max*my nie odstępowali .. Spokoynośc obecnie w E u r o p 1 e sczęlłlwie przywrócona, dozwala N am w całey rozciągłości powodować się terni zasadami, oraB życzeniem serca Naszego. UchwaliUśm» przeto nayłaskawiey, aby Królestwa G a l i c y i i L o d o m e r y i z innemi N aszemi Państwami Niemieckiemi, także co do przywileiów i prerogatyw onymźe służących zrównać i w pomienionych Królestwach Konstytućya Stanów w skutku tego, co prze« wiekopemney pamięci N. Cesarza Józefa lig @ w roku i e nadane m zostało, z odmiana 7 8 m i, które się teraz potrzę bnemi albo stosunkom czasu przyzwoitemi okazuią, zaprowadzić. Tak w tem postanowieniu N aszem, iabo też w samychźe odmianach i modyfikacyach. fawneV Kon8tytucyi, nie zapoznaią wierne Stany Nasze pieczołowitości Nasze y o dobro kraiu, a w niektórych zonychie, znayda nawet nowy dowód Naszey oycowskiey łaskawośc; Jdobrociftudzielzaufani k£óre W świetle, iako też w wierności i ulerfoś« ich dla N as pokładamy. Oznaymuiemy przeto Naszym ukochanym Stanom Królestw Galicyi i Lodomeryi ninieyszym nayłaskawszym Reskryptem, co · astępuie: $. J) Prawo znajdowania się, zasiadania 5 glosowania na 'zgromadzeniach Stanów Naszych Królestw Galieyi i Lodomeryi, udzielamy: go pierwsze: Owym osobom, które iakowy Arcy- U rząd Królestw tych piastuią, i między któremi kstolickiemu Arcy- Biskupowi obrządku łacińskiego, w nadaney mu przez N as godności P r y m a s a Naszych Królestw Galicyi i Lodomeryt, pierwszą rangę przeznaczamy. Pa Wtóre: Arcy - Biskupom obrządku Grecko- i Ormiańsko-Katolickiego, Bh>kupom, Opatom Zakonów, tudzież owym Opatom Infułatom, którym to prawo pitrwszeństwa na osobne ich prośby nadamy, i Deputowanym Kapituł katedralnych teraz będących. · Po trzecie. Owym pełnoletnim osobom płci męzkiey, które się oprócz indygenatu Stanu Magnatów lub etanu Rycerskiego, z dziedzicznego posiadania iedney lub więcey 'Włości tabularnych, od których pierwotnego Czystego podatku domioikalnego kwota Siedmiudziesiąt i pięciu Złotych Reńskich w roku 1732. wyznaczoną była, wywiodą, a te tym eposobem, aby w tę kwetę ani zaszłego późniey podwyższenia podatku, ani innych według grosza,podatkowego wymięrzonych dopłat, ani też żadnych innych danin nie rachować. Po czwarte: DeputowanymmiaetaLwowa.

To prawo nie może z resztą przez Zastępcę lub Pełnomocnika, lecz iedynie tylko przez tych, którym iest nadane, osobiście bydź wykonywanem. · , . 2.) Względem zdolności posiadania dóbr tabularnych, i sprzedaży onychże w przypadkach, gdzie przez osoby do posiadanią ich niezdolne nabytemi zostały, należy surowo i ściśle zachowywać to, co okólnikiem N aezego Rządu kratowego z dnia 30. Grudnia 1814 z wyraźnego rozkazu Naszego Fozporządzonęm została

- 3 - ) Aby Duchowieństwu Naszych Kró1estw G a l i c y i i L o d o m e r y t dać dowód sczególnieyszey życzliwości Naszey i poważenią wysokiego powołania iego, uchwafiliśrny, aby obdarzyć ie temiż samemi prerogatywami, iakie Duchowieństwu w innych Prowineyach Naszych służą; a przeto stanowiemy, aby współczłonkowie Duchowieństwa tych Królestw w pierwszym paragrafieninieyszego Reskryptu Naszego wysczególnieni, którzydotychczasczęścią do stanu Magnatów, a częścią do stanu Rycerskiego przyłączonymi byli, na przyszłość stan właściwy i osobny składali.

. 4.) Ponawiamy zapewnienie przez wiekopomney pamięci N. Cesarza J ó z e fa W t ó - r e g o dane, że, skoro okoliczności pozwolą, większey liczbie miast Królewskich prawa stanowe, nadamy. Dopóki się, to spełnić nie będzie mogło, maiądway Deputowani, których miasto Lwów na Seym posłać upowaźniontm iest, wszystkie miasta Królewskie Naszych Królestw Galicyi iLodomeryi reprezentować. . 5.) W skutek tego przeznaczamy dla G a l i c y i, tak, tak iuż w innych Prowincyach.

N aszych ustanowiono, cztery klas6y S tanów, a mianowicie stan Duchowny, stan Magnatów, stan Rycerski, i stan mieyski. . 6.) Stan Duchowieństwa ma się składać z osób stanu duchownego, w pierwszym paragrafie ninieyszego Reskryptu Naszego wymienionych -. Do stanu Magnatów policzamy Xiążąt, Hrabiów i Baronów świeckich, inkolat posiadaiących. Do klassy stanu Rycerskiego należą wszyscyowi ziemianie, którzy się ze swoiego rodu szlacheckiego, według przepisu w roku 1782. wydanego wywiedli, i hnmatrykulacyą w przeciągu terminu wów czas wyznaczo A nego pozyskali; tudzież owi, których M y, albo poprzednicy N asi w stan Rycerski łaska pr«yszlośv poiiczerny, nie mniey stopniem Rycerskim obdarzone osoby rodu szlacheckiego w całem Cesarstwie Naszem, skoro w naszych Królestwach G a l.icy i i L o d o m e r y i przepisanym sposobem ir.-dygcuatu dostipią i w generalnych metrykach Stanowych zapisani zostaną. Do fclassy miast, należy z resztą po przedoiczo miasto L w ów, iak się iuź wyit-y powiedziało. . 7.) Potwierdzamy wprawdzie prawo pierwszeństwa kattdralney Kapituły Lwowskiey do posyłania na Stym dwóch Depu towanych, osobnemi pfcłnomocniclwami opatrzonych. Gdy iedoak ci Deputowani za Reprezentantów korpoHcyi duchowoey, sczegolnie tylko i 1 den glos na Seymie maiącey , poczytani bydź maią, prztto nlnleyszem oświadczamy, ze obadwa ich głosy tylko za ieden liezjć należy. Toź samo rozumie się takźe i o dwóch Deputowanych miasta Lwowa. . 8 ' ) Ponieważ w roku 1782 wydanym został przepis, aby się Kanonicy i inni Dygnitarze duchowni, którzy Biskupami i ArcyBiskupami nie są, z prebend onyraźe należących, z instalacyi na teź prebendy, i z pozyskanego iodygenatu przed Prezesem Stanów wywodzili, przeto ninieyszem oświadczamy, że się toź samo także i o tych Kanonikach rozumie, którzy na Deputowanych Kapituły wybrani zostaną, i iako takowi do zgromadzjfcnia stanowego dopusczonymi bydi zechcą.

(D alszy ciąg następnie.)

Z hondymi dnia 77. Czerwca.

Przedwczora była wielka rada gabinetowa. Dnia 13. przybił tu znowu Lord W« lI i n g t o n i przyiętym był naylaskawiey od Xiąięcia Regenta.. Jutro nastąpi uroczysteotwarcie mostu Wat e r l o o . Xiąźę RegenC popłynie tamże w barce z Xiążęciem Yo r k i Xiazeciem Wellington. Jak tylko osoby te wsiądą na barkę, zacznie się strzelanie z 2 4 dział, stoiących na moście Wat e r lo o , które tyle razy dadzą ognia, ile dział w bitwie pod Wat e r lo o zdobyto. Potem Xiąźę Regerl t przeydzie naypierwszy po moście z Xiążęciem W e 11 i n g t o n i świetnym za niemi orszakiem. Przybył tu w tych dniach koń, na któryra Xiążę Wellington w bitwie pod Water-» l o o dowodził. Okolicą, gdzie most wystawiony, wprowadził niegdyś E d war d, czarny Xiążę, ta nadzieja A n g l i i , Króla J a aa iV<mcuzkis-go iako ieńca do stolicy, który potem umarł iako ieniec w S a b a u d y i. Oskarżeni o główną zbrodnię Wat s o n, ThistlewOOd, Hooper 1 Preston, uznani zostali wczoray przez sąd przysięgłych za niewinnych i wypusczeni na wolność. Zebrany lud niezmiernie się cieszył po ogłoszeniu tego pomyślnego wyroku. To rozstrzygnienie sprawy Wat s o n a nayoczywistszym ieet dowodem pod iakim wolnym rządem i bezstronnemi prawami tu źyiemy. W celu utrzymania porządku w hrabstwie No tti n gha m, zbroynemi nawet zbiegowiskami naruszanego, naydzielnieysze przedsięwzięto'srodki. Rozruchy rozściągały się do Y orkshire, Derby shire, Leicee tershire i t.d, Wieść, iakoby malkontenci mieli ukryte wielkie zapasy pik, wszelkiey broni i amunicyi, niepotwierdziła się. Aresztowano przecież wiele osób. Wichrzyciele N ottinghamscy uzbroieni byli po części bronią, dzirytami, widłami od siana i t. d. i spodziewali się wielkiego stronnictwa. N iektórzy twierdzą, i£ malkontenci mieli w zamiarze obalenie rządu. Także w l r l a n d y i wkilku okolicach, mianowi'it- w Munster, Kerry, Clare, Waterfort, Cori, ascztgólniey wLimerict, były znaczne rozruchy z powodu zbyt wysokich cen mąki oweianey i ziemniaków.

P'odTug wiadomości z A m e ryk i, rojaliścŁ Hiszpańscy zdobyli naodwrót B a r c e Ilon ę dnia 7. Kwittuia. 300 powstańców, którzy schroniwszy się z żonami i dziećmi do kościoła, uporczywie się. w nim bronili, w pień wycięto. Okrętom naszym, którymby wypadło płynąć doP e rn a mb u c o, zalecono,ażeby wprzód w B a h i i zasięgały wiadomości. Poseł Amerykański,. Pan Adams, wyiechał do Ameryki. Ministrowie dowodzili na nowo w Parlamencie nagłą konieczność zawieszenia na dal aktu HabeasCorpus. Takie w niźszey izbie uchwalono wozoraYr na wniosek Lotda Sidm o u th, drugie odczytanie bilu w tey mierze B.olivar ścigał rozbójników morskich, uźywaiących bandery rokoszańskiey, i kazał niedawno powiesić tych, którzy się targnęli Ba okręty Hollendtrskie.

Donoszą z Filadelfii pod dniem: 23cim Maia co następuie: "Hrabta Arc o s, Króle· wsko-Portugaiski Gubernator w Ba hi i, ośw iadczył sięotwarcie przeciw rokoszanom Pemaiobukbkim, i wydał następuiąrą. odezwę:Mieszkańcy. Pernamhico.'. - Woysko B3hii ciągnie do okręgui Ala goas dla rozszerzenia chorągwi Portugabkity wcałyna.Depar tamencie. Każdy mitszkaniec Pernambukski" który niepo&pieszy pod tę chorągiew, r o z - s t r z e l a n y m. zostanie.. Siła marska, trzymająca' port w zamknięciu,. ma rozkaz, ażeby miasto z ziemią zrównała i wszystJko w pień wycięła, ieźeliby tamże bez iiaymnieyszty odwłoki praw Królewskich nieprzywrocono. Nieuczyui się żadnego kroku do układów, dopóki, niebędą wydani naczelnicy rokoszu', lub udzielone zapewnienie o ich. śmierci, do których zresztą wolno każdemu iak do zwierząt drapieżnych strzelać.. B-ahia dnia %y. Marca' 1817Htabia ArcoB.'t;

Z W'asyngłojtu: dnia 4: fJa2a.

Przybył tu z Ł-ernambuco nieiakiś Antonio da Gruz, iako Deputowany tamecznego rządu rokoszańskiego, lecz go nasz Prezydent nie uzna.

Między T o b a s c o i morzem *spokoynem runęła tak gwałtownie ziemia, iź przeszło 30 mil powierzchni ze wsiami i mieszkańcami ich zniknęło. Rzeki T o b a s c o i St. F r a n c i s lak były zawalone tysiącami drzew i krzaków, iż po nich żeglować niebyło można. J ó z e f B o n a p a r t e zakłada niedaleko Baltimore miasto dla Francuzów, w któ rym będzie się. mogło do laAooo ludzi mie ścić.

Rozmaite wiadomości.

Korrespondent Mamburgski donosi pod napisem z Warszawy dnia »6.- Czerwca, iź Szambelan Rossyiskij Hrabia Leo Potocki" wykcuał do Rzymu z poleceniami do PaP« * * tyczącemi się kościoła Rzymsko Kato lii kie g o w R o s s y i, i ź e zwłoki Xiaz A cia J ózefa P o nia to w s-kie go przewiezione zos;aną w przyszłym miesiącu do Krakowa, dla złożenia ich. tamie w grobowcu Krolow» Polskich.

W nit których okolicach KanfoHÓW Szwaycarskich Z u r i c h i Th u r g a u straszliwy grad. znistzył dnia &. Czerwca- nadzitit ri huka. Naywiększa szkoda spotkała okolicę miasta* Zurich. Jescze dnia* następuiącego znaydowano ziarka gradu..

La Bibliotheque d' J. A. Munk (a la place N;o 82) s'augmente aussr d'une grandę quantits de nouveaim livres allemands et francaisiN''asłspui%, dwa Dodatki. A

Z Poznania dnia i. Lipca.

Mamy nadzieię cieszenia się iescze przez dni kilka pobytem towarzystwa dramatycznego Warszawskiego. Jutro na żądanie wystawiona będzie powtórnie opera: Hilary, a w czwartek, (ile nam wiadomo), równie powabne dwie sztuki; Doktór umusu t komedya, i Doktór Turecki, opera. Koncert Państwa Moese rów miał mieysce nie w sobotę lecz w niedzielę na sali lokalu loży wolno mularskiey. Nie potrzeba zapewne nawet wspomnienia, iakiemi oklaski granie tego sczęśliwym trafem dobranego muzykalnego małżeństwa uwieńczone zostało. Każdy sczegół Koncertu zkoleynego wypadaiący porządku, w nowe sluchaiących wprawiał zachwycenie. Do uzupełnienia ogułu i obustronnego zaspokojenia, niebrakowało nie więcey, iak tylko ażeby popieuiące 6;ę araczey wyprzedzaiące na uścig osoby od licznieyszey słuchane były Publiczności. Przyczynę tego nie brakowi znawców sztuk, ale raczey niczwyezayney godzinie, na którą Koncert był zapowiedziany, przypisać należy. Podług wydanego dziś poprzedzającego afisz doniesienia, JPan M o e s er, wezwany od wielu przyiacioł muzyki, da iutro w tym, co pierwey, lokalu, iescze ieden Koncert, w któjym da się słyszyć na skrzypcach, a żona iego na owym Królewskim instrumencie, harfie, który w całey swoiey ma mocy. Godziny widowisk iutrzeyszych tak są wybrane, iż miloś ik inuzyki i dramatyki i ciekawość ewoią i oczekiwania wyetępuiący.h w obudwóch zawodach osób zupełnie zaspokoić i do miłego o P o z n a n i u wspomnienia zachęcić ich może. JPan T a r q u i n i o w Koi,cercie swo,m dnia 37. z. m. zadowolnił Publiczność spiekaniem swoiem i od niey był zadowoluio

nym, tak iż napełnienie a raczey przepełnienie sali było więcey korzystnym dla niego, aniżeli skutecznym dla słuchaiących wypadiiem. Pan T a r q u i n i o da się dziś słyszeć na teatrze przed widowiskiem Polskiem, gdzie będzie miał sposobność rozwinięcia bardziey ewoiego talentu, a Publiczność wynagrodzoną zostanie za to, co na pierwszym Koncercie z korzyści wydatnego śpiewu utraciła. Tu ztąd zamyśla P a n T a r q u i n i o poiechać do Wiednia.

Z Paryża dnia tj. Czerwca, Generał Ya n d a m m e popłynął dnia 26.

Maia z T e x e l d o F i l a d e l f i i .

Pan Yallabrege wyieehał ztąd do Flor e n c y i po żonę ewoią, Panią C a tal a n i , która tamże dała koncert na korzyść ubogich. Xiążę W e 11 i n g t o n spodziewany tu za trzy tygodnie powrotem z Anglii. Także w Toskanii pracuią nad nową konstytucyą. Jest mniemanie, H dwór wyjedzie iutro do St. Cloud. Xicsttvo Berry pozosianą tu w pałacu Elise e- B ourb oń, gdzie Xiężna połóg swóy odprawi. Dzienniki nasze piszą teraz otwarcie o niespokoynościach w kilku Departamentach. Nie są one skutkiem ducha rokoszu, lecz prawdziwej nędzy. Pani C a t a l a n i spodziewana tu powrotem z rzeszą nowych śpiewaków. Monitor tuteyszy umieścił co następuie: "Dziwią się niektórzy, iż rząd nic nie każe ogłaszać o środkach, użytych w kilku Departamentach dla odwrócenia niedostatku żywrości. Mylonoby siębardzo gdyby chciano sądzić iź oycow«ka troskliwość Króla nierozciąga się do wszyskich części kraiu; zawsze o iesr czynną; nie u ówi, ale działa. Zapib.no znaczne zapasy zpołnocney A mery II Odessy, Genui, Liworno, Niemieć północnych, Hołla ndy i i Anglii; Ce po części iuż przybyły, a po części cą w drodze. Oprócz ttgo, stolice Departamentów, cierpiących niedostatek, zamówiły same dla sńbie znacznąilość zboża. U siłuie rząd wszelkietni sposobami uchytić T 3 K H n H T ceny zboża, i spodziewa się po kupcach zbożowych, iż własny swóy zysk, korzyść kraiu i prawa słuszności z miłością bliźniego zgadzać będą. " Z Bruxelli dnia ij>. Czerwca.

Wczoray obchodzono ta uroczyście zwycięztwo pod Wat e r l o o i odśpiewano hymn poehwalay 8. Ambrożego. Pomiędzy ubóstwo rozdano 5000 chlebów. Przybył tu Elektor Heski.

Był tu wczoray rozruph z powodu drożyzny zboża; złupiono magazyn zbożem napełniony, poczem cała wrzawa ucichła. Xiążc O rani i przybiegł na koniu, i na widok iego wszystek lud radosne wydał okrzyki.

OBWIESCZENIE.

Dobra Dzterzchnica w Powiecie Szremslcim sytuowane, do pozostałości niegdy Jana Wolskiego należące, z postanowienia Sadu naszego na dwa lata to iest: od Sgo Jana 1817 do tegoż czasu 1819 roku przez publiczną licytacyą w terminie, wtem celu na dzień 30. CzelWca f. b. z tana o godzinie ctey przed Deputowanym W Borzęckim Assessoren« Sądu'Ziemiań.kiego wyznaczonym, wydzierżawione bydź maią. Wzywamy wiec chęć maiących dobra te drierzawić, z nadmienieniem, iż warunki dzierżawne u Ur. KorczYńskiego Registratora przeyrzane bydź mogą. Poznań dnia 23. CzelWca 1817. Królewsko- Pruski Sąd Ziemiański.

VI A I Y e fi ---------- g OBWIESCZENIE Na instaneyaOpiekunów nieletniego Ur. Józefa Ułato wskiego, dobra Prochy w Powiecie Kościańskim położone, ctioi attinentiis et perjinentiis dfogą pubłiezney licytacyi na rok ieden od S, lana r. b- w dzierżawę wypusczonerei bydź maia. Do tegoi publicznego «adziemwienia termin na dzień I2ty Lipca t.b, przed W Ryli Assessoren), iako Deputowanym, w lokaiu tutejszego Sadu

. -

Ziemiańskiego yrTcrcnYT został, na który ochotę dzierżawienia maiAce osoby wzywaią się z tym dodatkiem, że więcey datącemu dzierżawa dóbr wyźey wspomnionyca za zezwoleniem Interessentów przysądzona, i kontrakt z nim zawartym zostanie. O warunkach dzierżawnych wRegistraturze podpisanego Sadu zamfomiować sig można. u,i» Wschowa dnia 14. CzelWca 1817.

Królewsko- Pruski Sąd Ziemiański.

" O B W I E J C Z E N iENależące do pozostałości megdy UUr. Piotra i Rozalii Jiierskich małżonków ruchomości, z złota, sreber, kleynoców, faiansu, szkła, cyny, miedzi, islastw, bielizny, pościeli etc. etc, składaiącesię, na instincya opieki nieletniego Uf. Jozefa Ulatotvskiego, w Prochach w Kościańskim Powiecie sytuowsaey wsi, na terminie dnu 14. Lipca f. b. przez W. Ryli Assessora, Delegowanego, przez pubiiezną licytacya więcey daiącemu za gotowa zaraz w brzmiącey kurs icaiacey monecie zapłata sprzedanemi bydź maia. O czem Publiczność ninieyszem uwiadoivih się. Wschowa dnia 14. CzelWca 1817.

Królewsko- Pruski Sad Ziemiański»

"o Bw i E VCTENTE, Do dalszego wynaięcia domu pod Nrem 195.

przy ulicy Koziey położonego, do Instytutu pięciu Panien należącego, od Sgo Michała f. b., wyznaczone są dwa termina licytacyi, na 3a i 22gi Lipca r. b., na które chęć maiących zawsze o godzinie dziesiątey przed południem na ratusz do Izby sessyonalney zaprasza.

Poznań dnia 15. CzelWca 18<7Dyrektor miasta i Policyi, Czarnowski.

Grunt do miasta należący, na ke,icu żydowskiego miasta przy teraźnieyszey Suwney ulicy między gruntami JPana Siremlera i Sukcessorów Icka Damrosche. pod Nireni 357 znayduiący się, ma bydź prawem wie-zystym za opłacaniem czynszu rocznego Talarów 5 dgf. 12. wigcey daiącemu odstąpiony. Termina licytacyi wyliczone są na risty i 24.

Lipca r, b. zawsze p g 'dziuie lotey przed południem. Wzywaią się przete lynieyszem życzący sobie tegoż gruntu, na Ratusz tuzeyszy do Izby sessyonalney. * Poznań dnia 24 CzelWca 1817.

Dyrektor miasta i Pc&cyi, Czarnowski.

W terminie dnia ijgo Lipca r. b. z południ» o godjinie igky sprzedawać sie beizie w tutey. siym Kroewskim ungazynie legmninnym 2114 Berlińskich K w a« wódki fytniey sposobem licytacyi za gotowa zaraź zapt<itę w kurancie Pruskim i bez obowiązku opłacenia od niey podatku. O b.iźizjch warunkach doniedz} się Interessen« w mieysca a ukcyi. P o z n a ń dnu 2.8 Czerwca lS17Krdlewsko-Prugki Urząd legumin i obroków.

tf e i li man n. Lvh ma nn. U W I A tr U M l tr JI i U.

Mam honor donieść Wysokiey Szlachcie i Szanowney Publiczności, iż oberżę moią w Poznaniu na ulicy Wrocławskiey pod N rem 1 244. dotąd pod znakiem Słońca znana" przez rozmaite polepszenia, sprawienie mebli i obmyślenie wszelkich wygód, na nowo urządziłem i t4kową nadal pod nazwiskiem ,ji-ółei de Petersbourg" utrzymywać bęcię. U praszam więc przeieidzaiące tędy państwa, iako tt-ź szanownych sąsiadów, ażeby i w przyszłości zasczycać mnie raczyli swoim zaiazdem, przj rzekaiąc naylepszą i nayśpiesznieyszą usługę. A gdy dotychczas niektórzy goście niebyli kontenci z moiey taxy» przeto odtąd zostawię każdemu do wyboru ocenienie moich pokoi i śmiem sobie podchlebiać, iż praca moia i zaprowadzone polepszenia łaska wem odwiedzaniem mnie wynadgrodzone zostaną. Upraszam także, ażeby się nikt o naiem z domo* wnikami nieukładał . Jestem na wszelkie rozkazy Szanownego Obywatelstwa. W miarę życzenia można także naymować stancye na miesiące, kwartały lub na cały rok z meblami. Karol Fryderyk Jarocki Uwiadomienie.

Przez Prześw etny Sąd Ziemiański Powiatu Wschowskiego ustanowionym został d"'ień I2ty miesiąca Lipca r. b. do zadzierzawienia wsi Piochy zwane y w rocznią dzierżawa; z względu tego, to nastąpiło, iź móy syn Joztf spłodzony i Józefq z Kterskich piątą Sukeessorką iest małoletni. Lecz gdy ia te wieś Prochy z dobrem małoletniego Wmu Piotrowi Rudońskiemu odprzedałem, uwiadomiam, że się udałem do Prześwietnego Sądu Ziemiańskiego tak Powiatu Gnieźnieńskiego, iako też Wschowikiego, ażeby ten termin za niebyły był ogłoszony. Serafin Ula t owshi, iako Oyciec i Opiekun małoletniego syna swego Jozefa Ulatowskiego.

Uwiadomienie. Pódaię sie ninieyszem do wiadomości public2ney, iź naddozorce Mikołaia Uungel z S o m p o l n a , który przez czas nieiaki interessant moiemi handlu drzewem dotycząceraf w Polsce zawiadywał, a któremu w ostatnich czasach powierjyłem był dopilnowanie interessa moiego względem zawartego z Królewską Izbj administracyiną <ióbr koronnych w Warszawie kontraktu na pewną ilość drzewa sosnowego z lasów koronnych Ekonomii B r w i 11 n o, z usług moich zupełnie uwolniłem. U chylam oraz ważność wystawionego przezertiEie na wspomnionego Diingda pod dniem 16. Sierpnia 1815. pełnomocnictwa na zakupienie pięciu tysięcy wyborowych sosien, oświadczaiąc: iź żadnego a żadnego układu, któryby UUngel na móy rachunek zawarł lub w przyszłości mógł zawrzeć, nieprzyznam i ręczyć zsń nie będę. S z c z e c i n dnia 1. Czerwca 1817Ferdynand Lippe.

DO N 1 E T I 'E N I E . I Gallerya moia z 125 figar złożona tylko ieićZS do końca Czerwca widzianą bydź ruoźe. Dziękuię powtórnie naymocaiey Szanowney Publiczności za dane mi dowody ukontentowania zwiedzaniem dotychczas moiey galleryi, i pochlebiam sobie, iż ta przez te ostatnie kilka dni również licznie odwiedzaną będzie. Gallerya ta znayduie się wHojtelu Saskim na ulicy Wrocławskiey, otwarta będąc od otey ranney do iotey wieczornejr. Widzieć także można znanego tuteyszego żyda szuwaxem handlującego, Henszla Pomera, w naturalne y wielkości. Edward Li on, Dyrektor.

Doitiesimie. Prostopadłe i płaskie Wiedeńskie Forteoiiana z bronzcm l bez niego, iako też mielcie wody nieprzepusczaiące kapelusze kastorowe sprowadzili £. H o rn et Freu denreich.

Doniesienie. W przyiemnewi rnieyscu położona poeada, 6 md od Gniezna a 3 mile od Bydgoszczy, wmałem miasteczku Szlacheckieta nad Notecią, składaią&a się z zabudowań mieszkalnych i gospodarskich, ogrodów owocowego , iarzynnego i polnego, z oddzielną zagrodą, iest do sprzedania z wolney ręki za słuszną cenę i pod takiemu warunkami lub w niedostatku kupca do pusczenia w arędę. Zawiadomi w tey mierze.

P o z n a ń dnia 111;. Czerwca 1817 «

Ahlgreen, na ulicy Wrocławskiey N ro «47.

Angielski ze wszystkićm iest urządzona, tak, ii teraz kaide polecenie z naywick«ą uskuteczniać możemy punktualnością. Wielkie zalety tak nazwanego Angielskiego patentowego szrótu znane są niemal powszechnie. Udowodnią to dokładniey próby u JPana Godtjrieda Oejjelein w Wrocławiu, któ ry takie zamówienia na nasze imię przyimować, i o nayumiarkowańszey naszey cenie zawiadamiać będzie. Służyć także możemy zwyc"'aynym szjp» tern i wszelkiemi gatunkami przedniego, średniego i pośledniego prochu strzeleckiego zanaysłusznieysze ceny. Frakt do Wrocławia wynosi 14-dgr. cd cetnara łącznie z cłem. Pies ch ci et Comp.

w Genthin w Magdeburskie"'.

Doniesienie. U Markusa na Koroenderyi są do sprzedania Jkrowy żuławskie sztuk 15. dobre dóykh.

.1ni

- fi 1

Poszukiwanie hondycyi.

Pewien młodzieniec, rozumieiący igzyki Polski i Niemiecki, dobrze i wyraźnie piszący, porządnego wychowania i naylepszemi opatrzony świadectwy swoiego sprawo wania sie, życzy sobie znaleśdź zaraz mieysce gdzie u Państwa na wsi za pisarza, lub też gdzie w biórze w mieście. Bliższą wiadomość udzieli Expedyeya Gazet. Poznań dnia l. Lipca 1817.

A u h -c y a. Dnia 7. Lipca i dni następnych pozostałość ruchoma, po zmarłym W. JX. Antonim Lipiriskitn, Kanoniku Katedralnym loznanskim, składająca sie z pięknych mebli, i sprzętów domowych, srebra, futer, faiansów; śkła, bielizny, kopemtychów, xiążek i r. d., sprzedawać się będzie drogą publicznej aukcyi, za gotową zapłatę kurantem Pruskim w Kanonii przy Tomie zmarłego, zrana o godzinie 9tey.

- Również pozostałość * wsi Tarnowie dwie mile od Poznania odległey, w Probostwie zmarłego dnia u. i następnych Lipca, będą sprzedawane l'" dohaiei inwentarae, iako to: woły, KOlII e ,muzealia gospodarcze, i meble tam sig znsydtw łące, również za gotową zapłatę; chęć kupna mających zaprasza sie na wyżey wyznaczone dni e, mieysca prznaczone. P o z n a ń dnia 34. Czerwca lS17.

Przepałhowshi.

Przedai. Grunt należący do byłego tutejszego Radcy Mieyskiego JP ana Willmga, a położony przy żydowskiey górż"e, z wołnt-y ręki sprzedanym zostanie, bkłada się itnże 0, dwupiętrowey kamienicy nie. ze w'bzy&ikicm iescze wykończoney w g. okien ifYfcmu, znacznego podwórza l blisko morgę obszernego placu na ogród na niegdyś pogrzebowisku żydowskie/n, niemniey z pobocznego również murowanego- budynku, przynoszącego teraz 160 taj. hi trały z naymu i należącego doń małego sadu, sfaien i t. d. W przypadku wykazania środków ukończenia głównego budyniu w części lub w całości, grunt ten ra małym zadatkiem nabyły bydź może, ajbowltiu wierzyciel maiąc pewność punktualnego niowizyi opłacania, chce pozostawić na nim summę hipotecznie zapisaną. Maiący ochotę nabycia lego gruntu zechcą się zgłaszać u podpisanego w godzinach rannych aż do s »ub z południa od l aż do 3, gdzie dalszą powziąść mogą wiadomość.

Fryderyk Pupkę, mitszkaiący na Rybakach pod Nrem 97. w kamienicy Pana Puphe.

Do przedania. W óytostwo w wsi Dusznikach w Ekonomii Bukoskiey, 4 mile od Poznania położone, wysiewu oziminnego około So wierttłi matące, grunt pszenny, iest do sprzedania od S. Jana r. b. z wolney ręki; ochotg maiący kupienia, dalszą wiadomość o kondycyach po qr/ięść mogą u Wgo Grodzkiego, Exaktora, na Chwaliszewie N ro 18

Do zadzieriawienia. Wieś Czfszetvo w Powiecie Wągrdwieckirń na rzecz Kapituły Gnieznieńskiey dnia 11. Lipca r. b. sądownie w .sądzie Ziemiańskim Gnie/ninskim przez licytacyą w dzierżawę trzechletnią pusczona będzie. Chęć dzierżawienia maiący zechcą się stawić na terminie.

Powyższy artykuł jest częścią publikacji Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1817.07.02 Nr53 dostępnej w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej dla wszystkich w zakresie dozwolonego użytku. Właścicielem praw jest Wydawnictwo Miejskie w Poznaniu.
Do góry