GAZETA
Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1817.07.09 Nr55
Czas czytania: ok. 15 min.Wielkiego
POZNAN
Nro. 55.
w Srodę
Z Mtmla dnia 23. Czerwca.
Dnia ao. rn. b. o godzinie 6tey odwreczorney mieliśmy sczęście powitać wnaszem mieście J J. KK. MVI. Xiężniczkę Kar o l i n ę i Xiążęcia W i l h e l m a Pruskiegov Począwszy od domu Konsentiusza aż po nad wodę. stała uszykowana straż honorowa Igo WechodnioPruskiego pułku piechoty. Wśród grona młodych dziewic ścielących drogę kwiatami przyiętą była J ey Krolewicowska Mość od dowodzącego Generała w Wschodnich i Zachodnich Prusach i Litwie, Generała PorucznikaBoretell, Generała Majora Wrange 1, Dyrektora Regencyi F r e i, duchowień stwa i władz mieyskich. Na witczor było gustowne oiwiecetiie miasta; przy uyściuDangi w Hąf £ wyetiwiotie były dwa wielkie obeliski, które rzęsistym goniąc światłem, przepyszny sprawiały widok. Straż honorowa pierwszego pułku i oddział aoołudzi »Litewskiegopułku
Xiestwa
SKIEGOdniag.
Lipcai 8 » 7 »dregomi wyruszyły dnia 21 go z; południa do N i m m e r s a t t, a dnia aa. zrana wystąpiły w paradzie na granicy Rossyiskiey, gdzie @godzinie 7meypozdrowił ie W.Xiąźę Mi koła y temi słowyr Dzień dobry Prusacy! Woysko Rossyiskie stało także w paradzie naswoiey ziemi przy Komorze Gelney, i oba woyska pozdrowiły się nawzaient, a W. Xiążącia powitały głośnym wyfcrzyknieniem: U r a ! - O godzinie gtey ranney stanęła Królewn * Jmość i Xią£c W ilhefm przy szeregach woyska Pruskiego. Obydwie dosfo'yne osoby wysiadły z powozu i z głębokiem poruszeniem przeszły szykr woyska oy czystego, pozdrawiaiąc uprzeymieworownikaw. - Przy szlaku, przedzie iaiącyin dwa wielkie sprzyiaź"nrone, a teraz ściśfeyszym iescze węzłem połączone kraie, przyiętą była N ayiaśaieysza Oblubienica od W. Xiąźęcia Mikołaia, i pozdrowiona od wojska Rossjiskiego okrzykiem przeszła dostoyna Oblubienica szeregi».wciowr.ików Rossyiskich. -. Potem ruszyły wszy. stkie te znakomite osoby w d*lszą podróż. Generałowie Pruscy odprowadzali is aż do P o ł o n g i . N aylepsze i nayserdeeznieysze nasze życzenia towarzyszą ukoehauey córce Królewskiey! Z Karlsbadu dnia 20. Czerwca.
Goeczący tu Prusacy obchodzili przedwczora rocznicębitwy pod Wat e r lo o obiadem, na któren Xiąźę Bliicher był r3proBrony. - Dnia 5. było iuż tu 471 gości, a liczba ich codziennie się pomnaża. Między inne mi znayduią się następuiące znakomite osoby!. Arcy-Xiąźę Pa lat y n, Xi £,ę Szwarcenberg, ,Xiąźę Bliicher KroI J mć Pruski spodziewany dnia 1. Lipca z T ep l i c . Wszelka etykieta dworska iest tu usunięta. Xiąźęta żyią iak prywatne osoby. Gry hazardowne zakazane. - Niewypowiedziana panuie drożyzna w tuteyszych i w Saskich górach. Dla zgłodniałego nędzarza wielkim lest specyałem skorka chleba zadrobiona w czarce tuteyszey ciepłey wody żródelney.
Z Warszawy dnia u Lipca.
Onegday popołudniu wyiechał z tuteyszey stolicy na nieiaki czas do P e t e r s b u r g a Jego Cesarzewicowska Mość, W. Xiąźę Konstanty. Dnia tego zrana podczas parady zwyczayney na dziedzińcu Saskim pożegnał uprzeymie obecnych Generałów i wszelkiego stopnia Oficerów, Dowództwo woyska obu narodów zdał przez czas nieobecności tu swoiey tym samym osobom, którym ie zdawał, ilekroć z kraiu naszego wyieżdżał Gmach RatuszaStaromieyskiego iuż od dni kilku na około rozbieraią, a nowy, z pałacu J a b ł o n o w s k i c h, przy ulicy Senatorskiey, zewnątrz wyporządzony, wkrótce i wewnątrz będzie ukończony.
6i5
*-3tZ Kr-eUovsa dnia 2j. Czerwca.
Towarzystwo dobroczynności miasta Krak o w a, które przy zawiązaniu się przesłało trzem wielkim dworom opiekunom swoim polecenie się ich względom, odebrało odpis z dnia 4. Maia r. b. od N. Króla Pruskiego, w którym życzy ttmu Towarzystwu* iakrnaypomyślnieyszych skutków starań iego. U marł tu dnia 1 %. w roku życia 80 A d a m Hrabia P a ry s, dziedzic dóbr Pacanowa.
Z Petersburga dnia f. Czerwca.
Ogłoszono tu Ukaz» J. C, K. Mośii ustanawiaiący bank handlowy dla nadania handlowi swobodnieyszego ruchu w obrotach pieniężnych i obrachunkach handlowych. N. Pan nagradzaiąc znakomita A gorliwpśź , fpa A y swoiego Generała- AdjutantajBaronja.
Jo mi ni, mianował go Kawalerem orderu S.
Włodzimierza drugiey klaesy.
Oto iest dokładna wiadomość o posiedzę« niu Towarzystwa Bibiiynego Rossyiskiego: Dnia 26go p. mea odbyło się cźWarte powszechne roczne posiedzenie Towarzystwa bibiiynego Rossyiskiego. Prezes iego Xiążę G a l i c y n zagaił ie wyborną mową; poczem Sekretarz onegoź, Radca Stanu rzeczywisty Popów, czytał ciekawe zdanie sprawy o postępach i działaniach Towarzystw bibliynyrh w Rossy i, z czego taki wyciąg kładziemy: "W liczbie Towarzystw bibliynyeh Rossiyskie pokazuie w działaniach swoich widzialne znaki błogosławieństwa Nieba. Postępy iego w ciągu tylko czteroletniego istnienia wprawuią w podziwieniej i nakazuią oddać chwałę i głębokie podziękowanie Nieśmiertelnemu, pozwalaiącemu, aby nauka zbawienia iego między nami rozszerzaną była przez zawiadoraienie ludów oBoskietn iego odkryciu. Już większa połowa obszernych krsin oyczyzuy naezey zaięta iest oddziałami Russyiskiego bibliyriego Towarzystwa, które wszystkie usiłuią rozlewać dobroczynne światło słowa życia na wezyetkie pokolenia zaludniające
Roesyą, Błtłyiko wyznające wiarę Chrystusa, lecz i zosuiące w błędzie niewiary i bałwochwalstwa. '- Dzieło to znayduie .współpracowników we wszelkich stanach, a zewsząd wpły*aią dobrowolne ofiary na'wsparbIe tey budowy. (Tu następuie wyliczenie tych ofiar.) O*ugi Sekretarz Towarzystwa, rzeczywisty Radca Stanu Turgienijef, czytał następujący rzut oka na postępy Towarzystw bibliynych tak w E u r o p i e, iak i w innych częściach świata. yjj,Współtowarzysz móy mówił o nagłych ppsiępach Towarzystw bibliyn)ch w oyczyźoie naszey, które się ukazały wJtdwie upłynioney chwili klęsk i chwały, iakby skarb trwały, drogi, dany w zmianę znikomych dostatków. - Mnie zaś niech wolno będzie zwrócić wasze uwagę na wszystkie strony, gdzie się rozszerza słowo Boże; przebiedz odległe krainy z miłością chrześciiańską, która nie zna odległości, dla którey niema cudzey strony; wymienić, w których częściach znaiomego świata, i tak dawno iuź w całym blasku iaŚnitie światło Ewanitlii, czyli też w słabey kicze zaymuie się iskierce. Wdzięczność należna pierwszym założycielom, i gorliwym pracownikom w naszym ogrodzie wymaga, aby w tym krótkim rysie naypierwsze initysee zostawione było Wielkiey B r y t a n i i . Mówię w tym krótkim rysie, gdyż mum zamiar wymienić tylko, gdzie, i iak wiele wyszło pracowników na pole dla zasiania słowa Bożego, i iak obfite było ich żniwo.
W krótkich wyrazach zamienię o cudow. ych postępach Towarzystw bibliynych Witlkiey" Brytanii, i innych cudzoziemskich." W ci ągu lat 12 od czasu nastai.ia, zawią" zało się 558 wielkich i małych Towarzystw bibliynych w pro wincya< h Bry tańskich, i w 66 ięzykach, ktoremi mówią, począwszy od 0siwieconych Europeyczyków aż do mieszkaiącego w eu-fciie 6piekłty Kafrtreyczjka, wydrukowano przez Towarzyetwa takowe *»7«8.b35 exemplarzy starego Testamentu; wydatki w tym przedmiocie według ostatnich nam wiadomych rachunków wynosiły do 4 5*i27 8 funtów szterlingów, 13 ezyh, stf p e ns., co uczyni więcey dziesięciu milionów rubli. «« - W ciągu iednego przeezłego roktf, który przyniósł 84,000 funtów szterlingów, wydatki Towarzystwa wynosiły do 103,6 A O funtów szterhng, toiest, więcey trzech milionów rubli. (Rzecz godna uwagi, że i w tym roku zebrano ośmiu tylko tysiącami mniey, aniżeli lat przeszłych, pomimo tak wielki niedostatek w Anglii i nędzę pospólstwa.)" W Niemczech , wciągu Jednego roku " zawiązały się Towarzystwa bibliyne w B ru nswick, Osnabrik, Kenigsfeldt, Nasse u-H o.m bo urg, Prankfo rt, N e u wi d t, Widt-Runkei, Eisenach, Euchefeldc, Ratzebourg, Me kiembourg-Sch wer i n , R o s t o ck, B a r t, S t r a l s u n d i w wie* lu innych miastach. - W stronach tych, nie sami protestanci należą do rozprzestrzeniani * dobroczynnego światła; błogosławione iego wpływy zarównodziałaiąinaKatolików Kzym. skich, dla których wyszły 3 wydania nowego Testamentu przełożone w M arburgu, Regensburgu iMunich w liczbie 1 ao.ooo exempl." - Towarzystwa bibliyne: Saskie, Turyńskie; Bremenskie, Hamburskie, Lubekskie, Królewieckie i Gdańskie, iako tei i Szwaycarskie, postępuią także pomyślnie. Towarz y stwo Niderlandskie zawiązane " w A m s z t e r d a m i e, i zostaiąre pod opieką Jego Krolewicowskity Mści Xiążęeia Orańskiego , liczy iuź 80 udziałów, i oprócz biblii wydany.h więzyku Holłenderekim, ma zamiar przekładać na ięzyk Malawski dla 0ead Hollenderskich w l n d y a c h wschodnich. W bzwecyi i Danii, oprócz dawniey istnieiących Towarzystw, zawiązały się w roku przeszłym nowe zapomagaiące w O d e n z i e U p s a l u , S kar z e i innych miastach." _! wne Towaizystwo biblijne, maiaco'iui dzi<day przeszło 50 udziałów. II A Z Y A.
" Towarzystwa bibliyne w A z y i , a mianowicie Kalkutskie, Bombayskie, Kolumbskie, Batawskie, Amboyskie i inne, bC2ególniey sie, trudnią przekładaniem bib! i na rozmaite ięzyki w I n d y a c h wschodnich używane, maiąc zamiar oświecenia milionów lud u, które odtąd nieuyrzały iescze pron ieni si owa 13 iego. Sair.o Towarzystwo Bon bay» skie poirztbuie w A n glii 3,000 exemr.larzy Pisma Świętego." Warte wdzięczności usiłowania Missyonarzy Serampurskich, zaymuiący h się przekładaniem Pisma Świętego. Niedawno przełożony iest prztz nich nowy Testament nasześć ięzykow używanych wind y a c h Wschodnich. Missyonarze ci przełoiyli iui Pismo święte na2g różnych ięzyków. - Nowy Testament, przełożony na ięzyk Chiński prztz Pana M o r i s o n , potfzykroć iui iest wydany." AFRYKA.
"Towarzyetwa bibliyne istniały 1 pierwey na wyspach Afrykańskich: Maurycego, Burbonów, Swiętey Heleny i Kolędo; w roku zaś przeszłym zawiązało się Towarzystwo bibiyne w S i e r r a - L e o n e, skąd Towarzystwo Londyńskie otrzymało 150 funtów szterlirgów, po części przez Murzynów złożonych, · - Ewanielia Sgo Mateusza przełożona iest na język Bullomski, i rozszerza się na brzegu zachodnim Afry ki, II - Przedsięwzięto środki do opatrzenia w księgi Pisma Świętego narodew sąsiedzkich Przylądka Dobrey N adziei» - Anglik K a m p b e l, który w roku 1815 przez 9 miesięcy wędrował po dzikich kraiach Afryki, powiada, iż ao Hottentottów towarzyszących mu w takowey wędrówce przyjęło wiarę Chrześciiańską. - Tenże Kampbel wepominaiąc oBuszmanach, narodzie bardzo dzikim, który potrzebował
6i3światła Chrześciiańskiego, tak mówi: "Gdybyście mogli mieć wyobrażenie o zwit"rzęct y dzikości tych zbóyców, pierwey wy"chodzących tylko zlochów podziemnych iia"skiń dla zabiiania ludzi za ieden błysc-zą4y "guzik, i widzieć teraznieysze ich posrępo"wanie, nowy mielibyście dowód, że Ewa"nieliia iest darem Nieba, i że sam Bóg na"dał iey tę cudowną dzielność, mocą którey "tych dzikich łwów i tygrysów przemieniła "tak nagle wbarankówłagodnych. "-Kam pb e l daie nam wiedzieć o przykładach zbawitnnego wpływu wiary Chrześciiańskity w rozmaitych, stronach Afryki Połudoiowey."
AMERYKA.
"W A m e r y c e zawiązało się iuź więcej 1 50 Towarzystw bibliynych, z których 13 winny swoie istriieńie pobożności kobiet. W roku przeszłym zawiązało się główne T o - wsrzystwo bibliyne w N o w y m Y o r k III" -. Krz ysz tof i P e t i o n, właściciele wyspy S.
Domingo, oświadczyli życzenie otrzymat ia dla narodu Haitskiego ksiąg N owego Ttstanientu w ięzykach Francuzkim i Angielskim. - "Eskirnaksowie maią także Ewanieliią w swoim ięzyku, i przyimuią iey prawdy z radością pobożną. - W szkołach Labradorskich rozdawane były księgi Ewanielii Mateusza, Marka i Łukasza uczniom celuiącym w naukach. Mhsyonarz bractwa Morawskiego donosi, iż dzieci przyjmowały te księgi z rozrzewniającą czułością, przytulaiąc ie do piersi swoich i skrapidiąc łzami radości. WIndyach Zachodnich są Towarzystwa bibliyne w J a m a y c e i A n t y g o a . II "Niemamy wprawdzie zupełnie dokładney wiadomości o liczbie Towarzystw Bibliynych, które eię zawiązały we wszystkich częściach świata, witłe albowiem iest takich, o których iescze niewierny; lecz z zupełnóm upewnieniem twierdzić można, iż wyłączywszy Roseyiskie, zawiązało się w innych Państwach ściach świata przeszło 2 O O, a przeto liczba ogólna Towarzystw B'bliynych iuź istt;itiących do tysiąca wynosi." "Tafcie są, szanowni słuchacze! ogólne na całytB świecie postępy Towarzystwa tego. - Niech stronnicy, albo w niewiadomości zostiiący ludzie, przepowiadają wyniknąć nsogące szkodliwe skutki z tego źródła, z którego ranity lub poźoiey zaiaśnk-ie powszechne błogosławieństwo. Uniewiennienie Towarzystwa bibliynego, ieżeli potrzebne, zawarte ifcst w samych iego zamiaiacb. Zamiarem takouym nie ieet wykładanie słowa Bożego, ale samo tyikb iego w nieskalaney czystości rozszerzanie. Towarzystwa! nie maią tey myśli, aby za pomocą zuchwałych pisma Bodego wykładań opanowały umysły i czucia; lecz rozprzestrzeniając tylko wiadomość o niem, zostawuią iemu samemu wydanie skutków koniecznych i nieuchronnych. Towarzystwo bibliync zmierza do tego, aby słowo Bole każdemu było -dostępne; aby wiedziano o niem nie w samych tylko pałacach zbytków i pomyślności światowey, nie w sa- mych mieszkaniach pysznego oświecenia, gdzie si skupione wszystkie skarby wiadomości i nauk; lecz i w lepiankach ubóstwa, i w domach ograniczeney niewiadomości tam , , gdzie moc iego będzie dzielnieysza, gdzie pociecha iego potrzebnieysza, gdzie dobroczynne światło iego bardziey oźywiaiąte. Wszystkie stany, począwszy od naymożnieyszego bogacza do nayskromnieyszego rolnika, wszystkie narody, od nayoświeceńszego Europeyczyka do naydzikszego mieszkańca A m e r y - ki, wszyscy przystąpić powinni do ołtarza wiary, bez przymusu, i samem wewnętrznem wolnem pociągnieni uczuciem. - Minęły czasy zabóyczey niecierpialności; wiara Chrystusa, wiara miłości i pokoiu ukazała się, w swey prawdziwey czystości, w ewcy pierw»zey łagodności! U padły mkicze zgubnychprztpowladSczów f Zgaszone stosy inkwizy» torów! Zamilkły głosy ucisku! Słowo Boże samo przepowiada swoię naukę, a przed siłą iego w nic się obraca siła człowieka: Słowo Boże iest łagodnym, lecz wszechmocny» zwycięzcą; btz szwanku przeszło przez okropność przesądów i klęski wolno myślenia; w spokoynym tryumfie obchodzi świat cały i wszystko się upokarza przed niem. - Opatrzność prostego użyła narzędzia do dokonania dzieł wielkich. - Towarzystwo bibliyne gotuie scieszki do tey tryumfalney podróży! Dzieło ludzkie dąży doziednoczeaiasię z dziełem! Znikoma niewiadorność poważa się zga A dywać zamiary przedwieczney mądrości, ido nich należeć. Przedsięwzięcie zuchwałe, ltcz cel wysoki. Niechay niedoskonałość nierozłączna będzie z dziełem ludzkiem. Myśl ta r.iepowiona osłabiać męztwa, ani stałości! W pokorney nadziei zasiewający bierze nasiona w zasiekach Pańskich, rzuca one wzie- 4 mię iego, i iemuż samemu porucza troskliwość w doprowadzeniu żniwa do należytej doyrzałości; a schodząc z ziemi, w niedoyrzałości umieraiąc, ied.iostaynie zaświadcza o woli iego! - Co nastąpić powinno, te i nastąpi. -*- Człowieka powinnością ieet dążyć do dobrego, i wierzyć; a Bóg sobie zostawił dokonywanie i zachowanie wszystkiego. Pełni więc ufności w tym zachowawcy wszystkiego, nieśmy nasiona słowa iego na pole przez niego przygotowane! Żniwo wiary, żniwo miłości, weześniey łub poźniey doyrzeie! Człowiek, ten to ślepy, który przeyrzał, ten grzesznik oczyeczoay, ten mieszkaniec prochu udoskonalony, prędzey lub pózniey przyimie ducha Bożego napełniaiącega wszelkie stworzenie, i iak syn wiensy rzuci się na łono Oyca Przedwiecznego." Ze Linowa dnia 2$. Czerwca.
Mowa JW. Barona H a u e r a , Prezesa Rządu kraiowego i Stanów Galicyjskich, miana więzyku Niemieckim podczas aa« gaienia Seymu we L w o w i e, dnia 16. b. m. Czerwca. , Zaufanie Nayiaśnieyszcgo Pana powołało mię do Zgromadzenia Waszego, Prześwietne łatany. Obym mógł zjednać sobie to Wasze przekonanie, że mię. do kraiu tego, i iego światłych, walecznych Obywateli, tak szacunek głęboki i przychylność naysczersza, iak »powołanie mocno. wiążą. Proszę przyiąó to uroczyste zapewnienie, iż do uregulowania dobra Waszego powszechnego według zasad Rządu Austryackiego, i do pozyskania i utwierdzenia zaufania Waszego, wszystkich sił moich użyię. Pozwólcie sobie teraz w krótkości wskazać głównjeyeze zarysy organizaeyi stanowey, któreśmy winni oycowskity ihiłości N ayiaśnieyezego Cesarza. Przypuscza ona Szlachtę dobra posiadającą, wyższe Duchowieństwo i Królewskie główne miasto Lwów, do czynnego uczestnictwa w naywyższey Administracyi publiczney gałęzi, to iest, rozkładu i wymhrkowania wszelkich podatków i opłat gruntowych. Zaprowadzi się Wydział nieustaiący, który troskliwość o dobro publiczne z instancyą iraiową dzielić będzie, a ia zrney strony llIarn się za t-częśłiwego, że się do tego wdwt>iakhn stosunku, iako Prezydent Stanów i ftządu fcraiowego, będę mógł przykładać. Mieysca funduszowe we wwszystkich Szlackeckich Instytutach edukacyjnych" tylko Szlachcie, i tylko na iey przedstawienie udzielane będą. Indygenat, tylko przez Stany może bydź nadanym. Dla opędzenia wydatków na przedmioty łu dobru wewnętrznemu zmierzające, lecz «ło finansów Państwa nie wchodzące, zostawione Wara, Prześwietne Stany, utworzenie funduszu doaiestykalnego, i zawiadywanie onymże. Podobnież i wybór wspaniałego ubioru honorowego, od Was samych zaleiy.
Jakich tylko praw )];., prerogatyw dawne i wierne Kfólestwo Czeskie używa, te same teraz na nas przenosi zaufanie, a raczey mówmy serce Jego CK. Meści, które wszystkie Narody, łagodnemu berłu Jego powierzone, równą obeymuie miłością. Ten pierwszy Seyrn, ktqry tylko do uroczystego zaprowadzenia Stanów i do wyboru Deputowanych właściwie iest przeznaczony, nie może iescze wchodzić w istotę intenssów. Potrzeba na to, aby daty i materyaly przez Deputowanych były przygotowane. Dla tego lei, doyrzałey rozwadze Wasze y, Prześwieme,S;any, i miłości ku Oyezyzuie niemi tafe mocno polecić nie wypada, iak wybór mężów zdatnych, doświadczonych, czynDych i powszechnie, szacowanych.
Godni ci Mężowie będą nam przewodniczyć w tym nonryw zawodzie, w który się teraz, iako nowo uorgapisowane Stany, pusczamy. Będą odczytane JAsz Naywyźeze Re e ferypta względem odprawienia Seymu, a potem uda się Deputacya dla solennego zaproszenia Cesarsko- Królewskich Kommisearzy seymowych, .
Mowa odpowiednia JW. Prymasa w imieniu Stanów, w Niemieckim ięzyku miana: Mianowany z naywyższey łaski Jego Cesarsko- Królewskiey Apostolskiey Mości Prymasem Królestw Jego Galicyi i Lodom e r y i, i dzieląc radość ze zgromadzonemi tu Stana, mi z sczęścia naszego, że Niyiaśnieyszy Cesarz i Król nay miłości wsze uchwały swoie dla dobra tych Królestw, przez Waszą Excellencya, iako Prezesa Stanów oznaymić nam raczył, mam sobie to za sczególnieyszy zaeczyt, źe mogę bydź tłumaczem tak świetnego Zgromadzenia, oraz w imieniu iego złożyć N ayłaskawszemu Cesarzowi, Panu naszemu miłościwemu naysczerszy hołdmygłębszeg« uszanowania i naypokorniey- sług oneyze, połączył pełnem rfeW*' :*> H*gd podziękowania za oyeowrta, dobroć, cem z Ł a c i ń s k i e j T i II l " **" . «k ł J j CK. Mość tak A e t n e prerogatywy, , wskiem d A o y n S T A S A Ć i f ' " , »ko nieoceniony zakład naywyiazey łaski W Duchowieństwu n i e bI K T jar H' ? T o , . d ' ł tWU D e <y lKo A . d b swoIev, na ac nam raczy . w a' II5I TIB ., aeIa ac . g s 0
Zaledwie pokóy śwhta, sczęśliwość mu zw.astuAcy i w samym sobie rękoymię swo*
al> nayłaskawiey dozwoHł T p r z v L r i łiey trwałości zawierający, ordern został uzy- to do wszystkich ,.,." prZypUSC,łle p rz ** skany, zwrócł Nayiaśnieyszy Pan naymij _ A A A A A Z A sc.wsze oycowskie swe oko 6a te Królestwa, chowAustrvi n" rb n -' MonarkOnce"rwYI1iesie,Haonycbieprzezutworzenie' ZLL -' , Stanów. nadanie im organizacy. do tey rangi chowieństwo Galicyjskie nie *»,,« · · . znaczenia, iakiemi pod łagodeem berłem J. dowodzić naysczerszvch , T " T '" '" A C K. Mości cieszy sie. inne Prowincye Cesar- ku nayleoszemu M y w d« c« n o Ś C , stwa Austryackiego. U n w i T l Monarsze, przez popieranie A.. naywyzszych celo w kra owych rIn ..,,, Co WIęC wola wiekopomney wielk ey Mo- nrze* nrt«mł*r..«> .., . y , do czes<> /< N o _ . r O n U n > V < W J O " Z e f 5 d TM S r r C b o *" A o A "" ., ,. ""ego u tu faski " W t O r e g o naysławmeyszey pamięci silnie Tak wiec kaźdv Sr*n "" rozpoczętem było t o zlewai,ca blogosła- IlJ N. P a m , A W o A r 2 7 * ? A w.enstwa ręka uwielbionego wielkiego Mo- idy _ my wszyscy - s u S sie L * * narchy naszego do doyrzałości, do uzupełnię- naytroskiiwiey i Llelkiemi sLmi A? 1 ma doprowadziła. 7 arhn», A;, 1- 1 ..- lasiuźyc t · zacnowac ia eobie tak iat ino«. A " Dzisieyezy, wiecznie pamiętny dzień, kto- K. Mość usczęśliwione kraie £' J IlJ r y naypóznieyeza potomność z naymilszem ności, i przywi.zanTem A N H r r " wspomnieniem Nayiaśnieyszego Pana, iako W.yWnifyJegoAeI A - d o » T naywepamalezego utwierdziciela Stanów Gali- Jedna j-wrńli, " , . ' n li # cyiskich i organizacyi onychże, w pamięci swoiey odświeżać będzie, otwiera teraz nay- Ciebie, Jaśnie A 1 e i moi n v IV " *0 scaliwszy widok przyszłości, stawiaj nas na czele rospra« TstToZlbi ?' r" 7 W owym nayłaskawiey wskazanym zakresie weeo. Znane r '»wl",r,i K - T" a, O" działania, który według wyrazney woli N. sługi T Ul A A A A A A A Pana, dobro og.łu i każdego z osobna obey- c k i log A f f i A 3 A )l( Sadziłbym zatem, żebym nie uczynił za- cnoTj'i g A f c Ś A T A J 7 o o A J>6)Ć uczucia wdzięczności, gdybyb, iako' p A A A fi )I( fi A a )J; A 3 T Duchowny, nie spommał tu publicznie o dobrem i poi, te«n»m I r L "* wdzięcznych uczuciach, iakiemi całe Ducho-.2i:ł:::l1 e..5" /'... e /'...1 /'... w.eństwoGalicyiskie przeięteiest wraz zemna. wierność 1 przychyloS A L ™ ? O" o A za wyświadczona, mu naywyiszą łaskę. Wiel- znie - t e «, « o K- *, o n a " 2 e , °vczyki nasz Monarcha, nayprzykłaLeyszy Czci- S e ' S d S S L S A F * * * * r * * q '. * ciel, naypotęioieyszy Opijkuu i na gorliwszy ź- ------ ------ ------ ------ ------ /'... Wspierać* świ,tey Religii "a8Z e y i powagi P A A A L A A
" , A ey't takie naysczerszy powszechny szacunek iścia. - A więc wówczas miałeś ośmnaśtie; przywiązanie w tych Królestwach, a przy młodo się biłeś. -- Nigdy się nie iest za młunieustających codziennych dowodach miłości dym, gdy idziej» dopełnienie- powinności, sprawiedliwości, pozyskały dla Waszey Ex- odpowiedział żołnierz. Zapytał się Xiążę O cellencyi serca wsystkich Obywateli, nazwisko iego i przyrzekł mieć o nim staranie. Dzięki naymędrszemu Monarsze, którego Przybyli tu Xiążęta Ludwifc i Wilhelm oycowska troskliwość usczęśliwiła nas także i Hescy, tą łaską, że nam Wasza Excellencya za N a- Dnia ?J. Czerwca. czelnika Rządu kraiowego i Prezesa Stanów Xiążę F r y d e ryk obrany i installowany naszych iesteś dany. iako W, Mistrz łoi wołno-muhrskich w połu* Prześwietne Stany! Uprzedzam pewnie dniowych N i d e r l a n d a c h, Uzbierane eezożyczenie każdego Członka stanowego pozwą- drobliwe ofiary włoży Bruxelskiey pod ha» laiąc sobie tego wniosku, abyśmy naprzód słem nadziei, wynosiły w dzień Sgo Jana hoid naszego naygłębszego uszanowania i 1427. frantów, nayżywszey wdzięczności za wskrzeszenie Dnia wczorayezego by ta naywięfceza epo» Stanów naszych, do tronu najłaskawszego koyność na naszych targach; pikiety i oddziaMonarchy naszego na piśmie naypokoraiey ły piechoty i iazdy stały na pogotowiu dl» przesłali. utrzymania porządku. A leć przytomność idi Z BrUXelli dnia 24. Czerwca- zbyteczną była. Ofiarowanego przez rząd Członki patryotycznego towarzystwa W a- na przedaż zboża nie tylko było podostatkien» terlooskiego udali się dnia 16. m. b. zrana na i w niższych cenach (pszenica po 10, żyto poboiowisko dla wyrządzenia czci żałobney po 6. Złotych) ale też i w dobrym gatunku, poległym tamże za ojczyznę woiownikom. Oycowski rząd Króla śpieszy ze wszech stron Xiążę Arauzyańeki (Oranii), Xieiniczka, .w pomoc publiczney nędzy. Otwiera swuie Xiąię F r y d e ryk, zasczycili uroczysty ob- zapasy i dobroczynnem swoiem pośredniehód swoią obecnością, udali się potem do ctwem daie poznać, iż było wprawdzie za» kościoła a ztamtąd do borku, gdzie dla nich miarem iego zapewnić kraiowi korzyści wolśniadanie było przyporządzone. Następca nego zboiem handlu, bez narażenia go ietronu spostrzegł między przytomnemi osoba- dnak na niedostatek i zbyt wielką drożyznę. mi Podoficera z pułku karabinierów, rodem Dozwolił rząd wywozu zboża kraiowego, lecz z L e o d i u m, ozdobionego znakami zasczy- wtakiey tylko iloćci, iaka z pewnością zbożem tu. Kazał mu się przybliżyć, podał mu kielich na północy zakupionćm zastąpioną bydf wina, i zapytał go, czy w bitwie pod Wa- mogła. - W Bruxelli, Mastrichtcie, · erloo krzyż ten pozyskał? - Tak iest, Antwerpii i Gandawie przedaią iui Mci Xiążę. - Wiele masz lat? - Dwadzie- ?noże za zniżoną cenę.
Tuteysza Expedycya Gazet w drukarni przy kościele S. Marcina @fiaruie swą gotowość do przyimowania darów dobroczynnych dla nieścześliwycli Sierakowianów, bądź w pieniądzach bądź w odzieży, I te naypewnieyszym i naytrafnieyszym do celu torem odsyłać, a zasczycaiącym ią poleceniami tego rodzaiu ninieyszą drogą sprawę zdawać będzie.
Dodatek
Powyższy artykuł jest częścią publikacji Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1817.07.09 Nr55 dostępnej w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej dla wszystkich w zakresie dozwolonego użytku. Właścicielem praw jest Wydawnictwo Miejskie w Poznaniu.