GAZETA
Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1817.08.13 Nr65
Czas czytania: ok. 15 min.Wielkiego
ZN
ANSKIEGO
Nro. 65.
w Srodę
Z Petersburga dnia 10. Lipca.
Dnia 4. byt wielki bał u N. Cesar/.owey Maryi Teodorówney, i wieczerza, bitnych Dam było Pa tym bilu 2000. Dnia 5. N. Cesarzowa Marya wyie«hała z "W. Xię/iem Mikołaiem i W. Xicźną małzo.iką iego, i W. Xiccicm Michałem, do Pawłowska. · Tegoż dnia pochowano ciało zmarłego Br. Strogonowa, Gen. Adj ut ant » J, C.
JM i. Za trumną szedł N. Cesarz i WW. Xiaicta Konstanty i Michał. Matkę amarłego K ikakr 't-ile N. Cesarzowa Marya odwiedziła. Xiąię- Teodor G a li c y n mianowany W.
Jj.owczym dworu *. C Mości, a Hrabia P 0tocki 1 Gen. Adjifai.łem r, C. K. Mości. Zszedł x Irgo świata w dobrach swoich, JW. Branicki, były Httm.m W, Korooy Pokkiey.
Xiestwadnia
13.
Sierpnia
1817.
Ze Lwowa dnia 31. Lipca.
N. Pa« raczył i Byrona Ha u era, Prezesa Galicyjskiego Rządu kraiowego, zasczy» cić naybskawity W. Krzyżem Austryackiego ordtru Leopolda, i w dowód naywyzszey łaski wręczyć mu sam ozdoby tego orderu w d>riu 27. b. m. J. C. K. Mość raczył nay» wyższą uchwałą swoią z dnia 24. b. m., Uro» dzonego Kazimierza Rzewuskiego wy* nieść z własriey chęci na dostoyność Hra» bit-go. C. K. Rzeczywisty rayny Radca, JW. Jan Kanty Hrabia Stadnicki, mianowany prztzN. Pana w skutku uchwały lego z dnia 24. b. m. Zastępcą Prezesa Galicy skiega Wydziału stanowego. Franciszek Kohant. znany chwale» fenie artysta muzycz y, miał d-iia 25. b. m, Zdsi*)t popisywać się prztd NN. Ceaamq<n) Ichraość na Ich pokoiach w koncercie na wal.
szego ukontentowania złotą, bardzo gustowna tabakierę. dl Dnia 34. t. m. zwiedził N. Cesarz i Kroi C. K. Kommende jeneralną i wszystkie budynki woyskowe, a dnia 25. odprawił popił stoiącego tu woyska. W tycbźe dniach zwiedził J. C K. Mość resztę szkół, a dnia 6go raczył bydź z N. Panią w mieyskbey synagodze. Tegoż dnia pe południu" zasćzycit N. Pan nadspodzianie obecnością swoią. Strzelnica, «raczył kilkanaście rszy wystrzelić do tarczy. - Dnia 2 5go, iako w przedwiiczór danego przez Stany Galii yiskie świetnego b al u, było całe miasto naygustowniey oświecone, a N N. Cesarstwo Ichrność przeitżdźali się wśród okrzyków ludu po ulicach. Nazaiutrz był wyż pomieniony bal w salach ogrodu poiezuickiego, na którym się NN. Cesarstwo ichrność naymiłościwiey z obecntmi, bardzo licsnemi gośćmi, aż do godziny w pół do dwunastey w nocy bawić ricj.yH. Dla uświetnienia tey uroczystości oświecany był eczyt góry lezącfcgo na przedmieściu tigrodu Wronowskiego, i sprawiał widok przyiemny.
Gmach S. Jerzego równio był oświecony.
N a wstępie ulicy peiezuickiey wystawiona była wielka, 'pięknie oświecona brama, ze dtósowneto przezroczem, a cala ulica rzęsi sto-iampami oświecona była. Brama ogrodowa, .gmach salowy, świątynia w ogrodzie i sam ogród, były iak naypiękniey i naygustowniey wielu tysiącami lamp oświeconemu Sczególniey uaerzały nayprzyiemniey w oczy Świątynia z cyfrą NN. Cesarstwa Ichrność, i rusztowanie w iedney z pobocznych ulic ogrodowych, które przez zWenie lamp na niem umiesozonych, wyobrażało w małości Wiedeńską wieżę S. Sczepana. Podczas przybycia NN. Cesarstwa Ichrność spalono trzy rolne ognie sztuczne. W ogrodzie znay<<to wiło er$ kilka tysięcy mieszkańców Lwo
wa, którzy N ayiaSnieyezych Cesarza i Cesarzowa nayserdccAnieysztmi okrzykami po. adrawiaii. - Dnia «7. Lipca byli NN. Cesarstwo Ichrność na Mszy w OrriłiańsHm &0ściele katedralnym, w assystencyi Dworu, C. K. Radców taynych i Szambelanćw. -.
Dnia aggo o godzinie 6tey zrana, x>puścili N N. Cesarstwo Ichrność w nayiepszem zdrowiu to miasto, i puścili się w podróż do Bu« KO winy i Siedmiogradzkiey Ziemi.
Z Bruxelli dnia 31. Lipca.
Pełnomocnicy Amerykańscy', Pan Galia t i n, Poseł Amerykański przy dworze Francuzkim, i Pan E u s t i s, Poseł Amerykański przy naszym dworze, mitli wczoray uroczyste u Króla naszego posłuchanie, na ktorem złożyli s;voie listy wierzytelne i pełnomocnictwa końcem uregulowania związków handlowych między obiema narodami i zawarcia traktatu handlowego. Byli potem na obiedzie u Króla w zamku Laeken. Przybyła tu Pani L a v a l e t t e , sławna wybawieniem meia swoiego z wiezienia, «aiuła u byłego Kanclerza państwa Cambaceres. W woysku naszem oddalają kilka set Oficerów z pe*>syą. Także Kalwini w H o I i a n d y i chcą uroczy, ście obchodzić 300-letmfc święto reformacyi.
Z Fnęi dnia z. Sierpnia.
Wczoray wieczór przybył tu Król z Xiążęciem F r y d e ryk i e m z Bruxelli w dobrem zdrowiu.
Z Luxemburga dnia 2$. Lipca.
Dnia x 5. na wieczór przybył tu Królewi« J mć Następca tronu Pruskiego, stanął w domu pAna Dutreux-Boch, NadpoborcyW. Xiestwa, i przyiął zaraz odwiedziny Barona Zuylen de Nyevelt, Gubernatora W. Xię stwa, Kommtssarza Króla Niderlandzkiego} stw« niektórych kunsztowników podróż uV; t-enerała Z i e t h e n $. całego głównego sztabu G r e c y i. W czoray był na pożegnaniu u Kró&ady. Nazaiutrz był przegląd eałty tutey- la.
szey osady, a wczoray bal, który Krokwie Oskarżeni członkowie tak nazwanego te* z Baronowa Zuyien rte Nyevelt zagaił. .warzystwa śpiącego twa, - ludzie bez znaDziś puśeił $»'ę Króle wio w dalsza drogę do czenia- -. zostali na wolność pusczeni.
Kolonii i Akwizgranu. Dziś odbył Król przegląd części gwardyi, złożoney z 14 batalionów 14 pułków iazdy z 3& działami. Półki Szwaycarskie gwardy» otrzymały chrągwie. Otóiledy powróciła tu onegday Si go.era Ca tal ani.
Markiza Ł» V a l e t t e, którą odesłano do L u g d u n u, zostawała w związkach z tamecznym spiskiem. O urząd kata w Wersalu, czyli, po tuteyezemu, wykonawcy wyroków sądu karzącego, zgłosiło się przeszło 400 osób. Tivoli sprzedano za 223,000 Franków.
W niektórych okolicach w H i s z p a n i i .bardzo zaszkodziła żniwom ciągła posucha.
tieoerał C a r i s e, który tu w tych dniach przyiechał, został natychmiast aresztowanym. Miał on bydź spółnarzedziem niepckoiów Łeodyiskieb. Zamknięto chlebnice 7. piekarzy za nieprawne ich postępowanie. Generał Ł a s c y za przybyciem ewoient dnia 5. t. m. o godzinie 4. ranney do M aj o r ki, natychmiast rozstrzelanym został. W Lizbonie aresztowano wielu duchownych w skutek ostatniego spisku. Zmarła Pani St2el była, iak wiadomo i córką Pana Neckera; urodziła się w Pary żu 1766 roku. N e c ke r, niskiego urodzenia K Ge new y, dorobił się wielkiego maiąlkn iako społecznik domu bankierów T h e - łussou i kompanii. Wiadome, są i* go przygody i ifcgo wpływ wielki iako Ministra skarbu. Takie matka Pani Stael, córka xiędza protestanckiego w S z w a y c a r y i , była uczoną Damą i wielu dzieł autorką. Hra
Z Herzoggnbusch dnia 20". Lipca* Nadzieia płonnych zbiorów nisezeie coraz bardziey z powodu nieustannego podnoszenia się wód, które w kilku chwilach piękne pola w bagna zamieniają, i to trzeci iuż tak opłakany rok mamy.
Z Włoch dnia 20. Lipca.
Między Papieżem a Porta, Ouomatłską, pod pośrednictwem Angielskiej», stanął co tytko MIlI < 1, mocą którego przyznano ChrzeŚcianom w T u r c y i większe od dotądczasowych swobody. Skutkiem teyże umowy założono takie drukarnią wStanabule, która zostawa pod dozorem Włocha iednego a'w które y wyciśniono iuż kilka dzieł vr Wło&kim, Francuzkim i Łacińskim ięzyku.
Z Rzymu dnia 13. Lipca.
Przybyły tu onegday z P ary ż a goniec przywiózł nastąpione ze strony Króla J mci Chrześciań&kiego z a t w i e r d z e n i e zawartego między F r a n c y ą a stolicą świętą K o nkor d a t u , którego publiczne ogłoszenie, iak mniemaią, dopiero pewnie po zagaieniu , tegorocznego posiedzenia Izb Francuztich będzie miało mUysce. Konkordat zBawar>ą także zatwierdzony, a układy z Niderlandami względem podobnych okoliczności znacznie i ui są posunięte.
, Z Paryża dnia 2$. Lipca.
Hrabia Forbin Janson, gereralny Dyrektor. Museum, przedsiębierz« w towarzy bb C reut5I, Poeeł Szwedzki, zaprzyiaznU Barona Erika Magnusa Stael z domem przeszło 20,000 koni. Potedyńcre oddziały Pana N e ker a . l e n zakochał się w córce · 3 *. 400 koni odsyłane będą raz po raz do P N Ameryki.
ana ekera, ożenił sie. z ni, i został późniey Posłem szwedzkim w Paryżu. Tymczasem Pani -, t a t 1 więcty była stworzoną Z Perpignan dnia 1 $. Lipca. dla blasku i dow<.ipaych zdolności, aniżeli Gdy Generałowi L a s c y, za przybyciem db życia domowego. 1737 porodziła pier- onegoź do Ma,orki, wyrok śmierci przewsza C.MrKe. l'oźnity zastała itscze matki czytano, rzekł z flegmą i odwag,: "źału« 3ch dzieci, z których i, 2 przeżyły. Jeden tylko, .z mam zginać z r,k moich starych toZ iey synów zginął w poiedynku. 178g roz- warzyszow oręża. Na polu sławy i w boiu poczęła swoy zawód uczony hstami o Panu przeciw nie I { ci.8!.?m I . Hi z s a z w p o ,a d ni nowiR n 1 e n b y ł LaI\.. - 1« O S s e a U;. l Y y' zostawała w ścisłych zwi, - kończyć. P 2MOm T l T ' " skach polItycznych z Talleyrandem O g nia'« otem , ł S . ' so werzy Ieyesem, Lafayettem iinnemi; roku 1793 widziała etę zniewolona A uyść z mężem swoim d o C o p e t; 1798 umarł iey m,ź Z Lizbony dnia /1 Czerwca. w Paryżu. » 80 3 poznała się z P. Be nj a Z urzędowey gazety Rio-Janeirskiey prze«linem C o n s t a n t; skazana od N a p o _ konać się można, że i Poseł Portugalski leona IIa wygnanie, poiechała do Włoch w Wąsyngtonje podał był rządowi Ame, iezdziła dwa razy do Anglii i t. d. rykańskiemu iescze pod dniem 20. Grudnia Przybył tu Baron J orni ni, Generał- Po- r. z. bardzo dębien; notę, w którey mocnorucznik w służbie Cesarza Rossy iekiego. się użalał o wielorak, pomoc dodawana r poc59 Trapistów'przybyło z Anglii do Nan- tow Amerykańskich rokoszanom Hiszpan, tes. Wskazano im na mieszkanie klasztor skim.1 Portugalskim. Przytoczył miC.dzY m' W Departamencie dolney Łegiery. nemI w ,te że noci , iż z samego Baltiinof n r[ nergJ-poruczn . o lfIt o t T W kr?tklm czaSIe wypłynęło siedm okrę A tow WOlen . o 14- 3 j d C T7 r ły pod . - - - r Dzieł i pism różnych Pani S t a e l iest derę powstańców Buenos Ayreskich i zabrały przeszło 30. Z tych składaią się nie'które wi le okrętów bez różnicy, że podobne rozz kilku tomów. bOle na morzu nie rnog, b,dź cierpiane mięDziennik: le Constitutionel, wychodzi te- dzy ucywilizowan mi państwami it.d. (Konraz znowu pod tytułtm: Journal de Com- gres merykankl wydał ustawę przeciwko merce de Politi q ue et de L . tt . t wszelkIm podobnym uzbraianiom w portach , l lru ure. t' . d Sprzęt źytny wokolicy Paryża iest bardzo s anow Zje noczonych.) pomyślny. Z Kadyxu popłynęła anowu do P o ł udoiowey Ameryki wyprawa z i i okrętów przewozowych z woyskiem, pod zasłon; ich
Z Londynu dnia 1. Sierpnia.
Lord Am beret, który, iafc wiadomo, wysłany był Posłem do C h i n, przybył onegday do P o r t s m o u . h, gdzie zo»tał J . s t 3 Uv o pobicia na głowę powstańców Pecnambufcskich. General-Major Me IIo dowodził woyłkiem Króle wskiem, które w dniu 15. Maia odniosło stanowiące zwycięztwo i stało się godnćm - podług wyrazu owey gazety - nazwiska prawdziwych Scypżonów. Między inne mi zdobyto 5 dział i a chorągwie, które do R i o - J a n e i r o posłano; zabrano także kassę woienną, w ktorey się około mit iiona Reisow znaydowało. (Reis moneta Portugalska; 1000 Reis czyni 1 tal. 16 dgr.) Buntownicy Spaiieldscy mieli tę bezczelność, iż bezkarne zbrodni ich pusczenie obchodzili wczoray biesiadą pod przewodnictwem Hura a. Znaczna liczba Oficerów i młodych ludzi puści się lada dzitń z Portem o uth do woyska powstańców w południowcy A m e r y c e , a to wskutek zawartego wLondyuie układu z Agentem tak nazwaney Rzeczypospolitey Wenezuelskiey. Ci, którzy iuż Ofictrami byli w służbie Angielskiey poeunieni bę«lą iednym stopniem wyżey w woysku niepodległych. Za przybyciem do W t i . t z u e l i otrzymać ma każdy 200 dolIarów. Wyszedł iui iedea okręt z takie mi awanturnikami woysko wemi. Takie brik the two Priende stał w P o r t s m o u i h w pogotowiu do popłynienia do A m e ryk i południowey z ładunkiem 10,000 karabinów, tyleż szabli i t. d.
Koronacya Króla Brazyliyskiego odbyć się miała w R i o - J a n e i r o dnia 21. Czerwca. Lord Stewart przybył tu w niedzielę rWiednia. Podług wiadomości z Wschodnich I n d y i, zbroią tam ze strony K o m p a n i i znaczne woysko, dla przysposobienia się do woyny przeciw naczelnikowi Maratów S ein di a h. Głoszą, ii główna twierdza Maratów, H o t t - ras, ma bydź oblężoną. Wyglądamy ważnych wiadomości z Wschodnich I n d y i przez naybliższą sposobność. Woysko, które Lord Moira, W. Rządca, kazał był uzbroić, było ieduem z naystrasznicy-Aych, wkie dotąd w kiaiu tym widziano. Miało scz<gólniey wiele c;ężti<;y artyiltryi, i korpus racników Kongrtwekich. Między i'n. tmi obwiniaią naczelnika Maratów Sei u d ia Ii 3 o dozwolenie wolu» go przeyścia przez kray iego uzbroionym rozboynikom na koniach, tak zwanym, Pindarrora.
MioistefHiszpański w Ameryce doniósł, iż port Vera Cruz od dnia 1. Pazdjifrnika zamkniętym znowu będzie dla wszystkich bander cudzoziemskich. Poseł Rnssyiski w B i o - J a n e i r o oddalić się miał od dworu tamecznego z powodu uchybior.ey względem nitgo etykiety. Lord C a s t ł e r e a g h , bawiąc się w tych dniach z ulubionym paskiem swoiey żony« ukąszonym został od niego w prawą rękę, która tak się zaogniła, ii chyrurga przywołai mUSIano. Lord C o c h r a n e zdaie się mieć iescze chęć wyprowadzenia się do południowey Ameryki. Prze dał on dom swóy witysk» i ruchomości naywięcey ofiarującemu za 1 or ro funtów Steriingów. Podług gaztt tuteyszych, popłynął Generał Lali * mand przed niedawnym czasem. zLiverpoola do Ameryki. Hrabia St. M a u r i c e, który, iak wiadomo, zginął w poiedynku pod Paryżem, bawił długi czas w Anglii i iako wierny przyiacieł B u r b n n ó w wiele przykrości wycierpiał. Miał za ionę siostrzenicę" Pana C o i o n n e i liczył lat 45.
Według listów z Połt-au- Prince dc* dnia 23. Maia dochodzących, a w gazetach Londyńskich zawartych, Prezes Rzeczypospolitey Haityckiey P e t hi on wyzdrowiał iu£ dawno i zupełnie z choroby swoiey, a tai: potem iak i wprzódy, panowała w tej Rze crYP03paIlIey naywic&sza spoloyność. O niesnaskach z Ameryka, nie wzmiankuj listy ani słowa; tylko z mala eaŁacfcą Buencs-Ayreskiego Kapitana T a y lor a zaszły były niesnaski. P e t h i o n nietylko mu zakazał przyprowadzać do portów tamecznych zdobyte okręty, lecz odebrał mu nawet owe, które« iuź były przyprowadzone. T a y lor, który «to owego czasu na południowey stronie wy5IPy K u by tyl!:o przeciwko Hiszpańskim ołręfum krążył, zabierał teraz także i okręty pod banderą, Rzeczy pospolitey Haityckiey, powaiaiąc iednakże bandery wszystkich innych narodów. - H a i t i kwitnie teraz codziennie bardziey, ludność pomnaża się, a z nią, wraz i upri u. a zieini; Murzyni nauczylijię bowiem powoli poznawać wartość pesiadłości, i coraz bardziey przyzwyczaiaią się do pracowitego i porządnego eposobu życia. Dotychczas tylko brzegi były uprawianemi; teraz rozłrzewia Się pilność i w głębi kraiu, a nieprzebyte lasy, siedlisko złoczyńców i drapieżnego zwierza, zamieniaia się w bogate piantacye kawy. Ani myśleć teraz o woynie między Krysz tofem'(Królem Haityekim Henr y t i e m I.) i P e t h i o n e m, ponieważ się obadwa tylko polerowaniem kraiów swoich zaymUlą.
Instrukcja synowi aa świat wychodzącemu. (T łumaczenie 2 Rossyiskiego, z Dziennika $y.n; Oycryr5IY. ) ł. Wychodząc na świat, miey za naypierWize prawidło, nie szanować nikogo, bez względu na lata, zasługi, urząd lub dostojeństwa. a, W iakiemkolwiek bądź towarzystwie, ieżeii niebezpieczną, it-st rzeczą okazywać iawną pogardę, staray się przynaymniey wszy· łkiemi twoismi postępkami okazać, źe pogardzasz: zjedna c! «o u wszystkich jg#oH i po w 3 żeni«. j. Nigdy nie dziwuy się niczemu- A n» wszystko zimną okazuy oboiętność, chyha że rzecz będzie się stosowała do ciebie samege i twoich przymiotów; natenczas czułym uśmiechem day pozpać, że znasz swóy własny szacunek. 4. W rozmowach staray się iasnejni dowodami stwierdzić, że przodkowie nasi nie nie byli warci, że żyć na świecie nie umi<-.« li, i że dopiero z tobą i tobie podobuemi smak dobry na świecie s-ię zjawił. ij. Do niczego się nie przywiązuy; dowodząc tego, głośuo, daway do zrozumienia, że uwielbiasz sarnę tytko doskonałość.-Lecz na czem ona zależy, nie mów nikomu, i sam o tern nie wiedz. 6. Nie siedź w demu, i naymniey, ii« bydź może, zatrudniay się pożytecznemi rzeczami; włożony nacie obowiązek dopełniay, aby zbyć, powtarzaiąc każdemu, że iest nieznośny, trudny i poniiaiąc-y twoi A ,zdAtoośó. - Miey bibliiotekę; police 'niech będą szerokie, poważnych autorów wystaw na przodzie, za niemi wgłębi umieścisz niedorzeczności i głupstwa; łych częściey uźyway, zachowasz przez to oprawę pierwszych: iest to rzecz bardzo potrzebna. 7. Pokazuy się wszędzie, leez chwilowo: roztargnienie i nudy niech ci na wszystkich zgromadzeniach towarzyszą - pozieway na balu, rozciągły się na sofach, abyś przez to dał poznać, żeś nie miał czasu, do spoczynku. < g. Na ucztach daway do zrozumienia, żel roztargniony i zaięty myślami ważnteyszyeh daleko zatritdnień, gdy tym czasem możesz myśleć o bańkach z mydła. 9. Gdy kto odkryie swe zdanie, nigdy się z nim nie zgadzay.. - Zgadzać, się z cudzem zdaDiem, przystoi tylko miernym rc Nie maiąc w zapasie goto w ey odpowiedzi, na jakikolwiek zarzut lub twierdzenie, ściIniy ramionami» i gpoyrzyi z uiosa.
10. Sądź o wszystkiem, o woiennych, Cywilnych i stanu sprawach, lecz strzeż się, byś co pochwalił; potępiay wszystko i iak naycaęściey daway uczuć, że w innych Państwach wszystko łepiey idzie. -- Takim sposobem okażesz twoię przenikliwość i głębokie rozumowanie. 1 i. Jeżeliby gdzie zaczęto mówić o twoiey oyczyznie, lub opisywano przemysł, płody i stan iafciey prowincyi, natenczas milcz iak pień. Lepiey iest prawić androny o cudzych kraiach, i wiedzieć co się dzisie za dzicsiątem morzem, aniżeli posiadać gruntowną znaiomość oyczyetego dobra. H. Chcąc czegoś dostąpić, użyi do tego łił wszystkich, ale przytćm ukryway twoie chęci, okazuiąc zupełną" oboiętnośćj używay wszystkich środków do osłągnienia .celu twoich iyceeń: «koro vii będziesz posiadał, okazuy zaraz pogardę. U rzędy, wstęgi, honory, wszystko to z wielką ukryway ostrożnością tak iednak, ażtby ie każdy mógł widzieć: znakiem to będzie skromności twoiey, która silne na znawcach uczyni wraże- nIe.
13. Przychodząc do cudzego domu, nigdy się nie klaniay; kiwniy głową gospodyni -i kiedy nie kiedy «nożna i gospodarzowi - zresztą zaś" choćby to byli krewni lub znaiomi, postępuy iak gdybyś ich wcale nie znał. - Zachowanie tego nader ieet 'potrzebnem: if5t to dowodem grzeczności, i dobrych chęci. - Uozpocząwszy z kim rozmowę, nigdy iey nitkończ,-' "Na zapytania nie odpowiaday, lub ieżeli odpowiesz, czyń W od niechcenia, sądząc podług okoliczności. -. Oznaczać to będzi« głęboko poważne zamyślenie.
14. Gdy będziesz zaproszony na bal, przyieżdżay iak naypóźniey, wchodź z łoskotem; umiey ze wszelką"skromneścią tak postąpić, ażeby, weyście twoie wszystkich wo»' czy uderzyło. - Staray się dać uczuć naytnocoiey, że cię wesołość i tańce znudziły. Jeżeli usilne nalegania gospodyni zniewolą cię do tańca, - przetańcuy rar iedea, iakby senny, i z niechęcią; - lecz ieźeliś tak; sceęśiiwy, że ci iest wolno nosić ostrogi, dołóż wszelkiego starania, abyś orietni zaczepił i wyrwał przytiaymniey sukni kawałek - a wtedy staniesz się interessuiącym. 15 . Jeżelibyś się raczył rozweselić, i chciał nieskończenie się stać miłym, zacznij rozmowę o sobie samym, o swoich zatrudnieniach; opowiaday gdzie bywr.łeś, gdzie c» iadłeś, co piłeś, wiele zapłaciłeś, iie <<i kredytowali, cenę mów podwóyną. - Wszystko to są rzeczy bardzo obchodzące drugich. 16. Uchoway Boże! żebyś długi miał płacić, owszem codziennie nowe przysparza. Długi zdobią młodość. - W karty graj» lecz bądź rzetelny, dług karto wy iest .honorowym. - Inni twoi kredytorowie niezmiernie ci są obowiązani, za t o, że ci usłużyć mogli; są oni na to stworzeni, iżby przemysłem swoim tobie służyli. 17. U daway, że krewnych swoich nie znasz; - lecz, ieżeli nad wszelkie spodziewanie, pozoetanie ta słabość w twśm sercu, staray się wszystkie mi sposobami ukryć ią przed twoie mi kollegimi. 18. Ubieray.się chędogo, wybierając do swego stroiu, co tylko iest w sklepach naylepszego; ma się rozumieć, wtenczas, kiedy idziesz między ludzi, - w domu bądź nieochędożny, nie umyty. - Meble wszystkie kosztowne i na kredyt wzięte, powinny bydź zawalane, w domu wszystko rozrzucone, i grubym pyłem dla osczędzenia pokryte. -. Będzie to dowodem, żeś nie chci
Wy, inieprzy wiązany do marności światowych. u>oie uwieść i połączyć łoi twój z istot-, ig. J eżeliś się znaydował w bitwie, roz- z którą wszystko i złe i do bre, dzielić poprawiay o tern buz końca, · - na skrzydle iwo- trzeba będzie: to cię obarczy powinnościami, Jem rzecz cała się działa, n m a itst oicjf-m. obowiązkami, i kłopotami, a tyś siworzo-- Zwyciężay, zabiiay, prowadź do sztur- ny, żeb>ś zażywał uciech, i był tak SWO« mu, zabieray w niewolą. Naczelnicy bod>y, tak powietrze. - Obowiązki «ą połwoi byli do niczego. G<lybys* rokin» pier- spolitych rozumów udziałem - ty się do wey dowodził, tqby iuż wtenczas zawarto wyższych dzieł podnoś, pokoy. - Jeżdiś ranę oi'ebrał, iie źle się To są, synu kochany, niektóre ogólne pokazać zupełnie skaleczonym: wszak nie prawidła, które soray się zachować w psu szkodzi dwie.lub trzy rany po bitwie dołożyć, mięci. - Nie mogę ci ich udzielić na każdy 20. Jeżeli zaczną mówić o książce, kló- przypadek w życiu, lecz nvm nadzieię, że ny nie czytałeś, albo o którey nie słyszą dopełniając ich ze wszelką ścisłością, rozeąIts, co wszystko iest i<dno, wtedy się uśmie- dek twoy tak umocnisz, że btz przepisów chniy, powiedz, że ią znasz, i wnet od będziesz się umiał zmieść, i zjednasz sobie mień rozmowę. w młodości miłość, w Jtciech doyrzałyih <<». W ognjności zaś, kochany synu, szacunek, nabędzicez zdolności do ptłnieoi» unika» towarzystwa młodzieży, którey pra- obowiązkew obywatela, i nakoniec zgotu* widła te są i>b e, - oni niechcąc się żaru- itsz sobie szanowną i dostoyną st,rość, rómierną, a rumiet.ić się w teraioieyszym wnie dla własney, iak i wszystkich, ot! tie» czasie, wielkim roz- imom wcale nie przystoi, bie zależących, pociechy. 82. Mianowicie lękay się miłości, bo cię
DOBROCZYNNOŚĆ.
Pod literami J. E. W. złożono w biórze podpisaney Expedycyi 30 Zł.
dla pogorzelców N o w e g o m i a s t a, gd7ie - podług odezwy umiesczonty wNrzc r8 Dzifunika Urzędowego.- spaliło się w dniu lotym M-ńa r. b. 31 domów. Odtślemy ten dar szlachetny do Magistratu tamecznego, gotowi przyimowac wszelkie inne ofiary, któreby ręka dobroczynna i dla tych niesejęśliwyth złożyć u nas zechuała. Poznań dnia 12. Hcrpnia 1817. Expedyeya Gazet.
Decker i spółka.
Dla mesoeśltwych Sierakowian złożono tescze następuiare ofiara: ic6) Od JX. Stachowskiego, Dziekana i Proboscza w Osiecznic 2ł. 13. gr. pol r6; ie}) od JX. Duszyńskiego, Proboscza Mosińskiego, Zł. tę. gr pol rr.; log) od JX. Gralichowskiego, Proboscza wBronikowif, Zł. H. gr. pol. 7; 109) odJP. Scbaefera zawinięcie z rzeczami, JPoioaedni» ix,Sierpnia i 8*7« JSxpedyeya G a Z e t .
Decker i spółka.
Dodflłek.
Powyższy artykuł jest częścią publikacji Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1817.08.13 Nr65 dostępnej w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej dla wszystkich w zakresie dozwolonego użytku. Właścicielem praw jest Wydawnictwo Miejskie w Poznaniu.