GAZETA
Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1817.10.29 Nr87
Czas czytania: ok. 25 min.Wielkiego
Xiestwa
POZNANSKIEGO JVro.87. - w Srodę dnia ag. Października i8»7«z Wnrs%aivydnia2i. Października. Dnia 16. b. m. odprawił się tu uroczysty · obrządek losowania ia,o<>o zł. Polskich tia · ewoch włościan, gospodarnością, dobrem» obyczaiarni, epokoynością i inne mi cnotami cełuiących, na pamiątkę przyiazdu N. PaAa do tey stolicy, i wskrzeszenia narodu · oł«kiego, w kościele XX. Bernardynów na Krakowskiem przedmkśuu w przytomności Rady i Kommissyi Wojewódzkich. Proboscz Siennicki, W. IX. Rafit I:O;IIa.
cy Por3Y Prązowski, ofiarował Fcmarzy<stwu Król* wskif mu Warszawskiemu łVrzyiaciół Nauk; uao. Rlos żyta, marą y kłos w pobocznych - 8, żnalezio! y ria pola mn-i-. - Siennicy w Województwie Moz »iecliem o sześć mit od W a r s z a w y ; 2io. Pie»sNQĆ Łamit. ną «yrzuconą Z rzeczki Pri** ». wjiciy -ax<>q ą z iedrt", strony nai is: Sigtl WW CiitMa jironicAfitd; 2 diBgiejts oil\tUmn€ivitutit Rodanettm *
Z Krakowa d. 14.P %dziernika.
Szioł< Głów? a tutt-ysza złączona z Towarzystwem naukowera oiprawi publiczne po» eitd/ti it. dnia ijj. b. m. iui to dla uświetnienia otwarcia szkół publicznych, iuztei obchodu ruvzs icy zaprowadzenia konstytucyi nadam \ wolnemu iiii.stu naszemu i okręgowi iego przsz tr*y dwury sprzymierzone. Na tern pusii dztrnu będą czytane trzy rozprawy.
Z Frank/ortu d, ij. Października.
Słynąć ze ct<-oty Sardyński, Hiszpanek. 1 Portugalski, ustanowią.i uwierzytelniaj Po. ł w priy związku Niemieckim.
Gm> ń I' ( " Islra «. Fra II K for cje zaniosła *nowu do Stviriu związku Niem-et kiego »a» i 1< i- · o d bIVtw rę£ < 1lI3 dotvehczaso-fcych iey nraw nową ustawą* poepoittey eily ?bi) v' . > \ < / . , tą, 1 rzez fetorą wykluczbrii -bjttó abl»A p} uzi 'hl stoj>ui oucerskich i pode b y ły . Głoszą na nowo, iż połączenie obudwóch kościołów Protestanckich w F r a n k fu r c i e przyidzie iescze do skutku, i że ostatniego dnia bieżącego miesiąca obwiesczonem zostanIe. Z Petersburga dnia z <j. Września.
N. Cesarzowa Elżbieta, i I. C Mość W, Xiążę Mikoł a y z W. Xieina M. łionką.swoią, oraz Xią)itm Aruskim W i Ib I m t i n wy. iechali stą-l do Mask wy, a za d i kilka wyiedzie tamże i N. Cesarzowa Marya. Sczęśliwe skuiki mądrych urządzeń N. P a.
na pod względ* m hai.dlowym ctiraz nam się czuć daią. Sukienne, bawełniane i płó i tnne towary, znacznie tu siani ły, atak ich Ust wiele, Z4 się ledwo w obszernych magazynach naszych mogą pomieścić, a ksize codziennie przychodzą okręty z nowemi zasiłkami. Od kilku dni dornaiemy tu przykrego zimno-wilgotnego powietrza, a woda w N ewie tak przybrała w przeciągu 24 godzin, ii była w równi z brzegami granitu otaczającego tę rzekę i kanały. Pomniki przeznaczone na uwiecznienie pamięci Xiecia P o żar s k i e g o i Obywatela Min i na eczęśliwi« przybyły do Moskwy, i maią bydź postawione na placu m,iędzy sklepami kupieckiemi a wieżą Kremlińską. Wielkie mnóstwo ciekawych widzów codziennie się zbiera namieysce, gdzie pomienione pomniki są złożone. Każdy się dziwi doskonałości iztuki snycerskiey i wysokiey myśli autora. Znaiomy nasz Pisarz P. S w i n i r» otrzymał w tych dniach z Pawłowska list od DoItora Bitmeystera Radcy Stanu, przez który chociaż sposób leczenia pokąsanych od psa wściekłego za pomocą Wodnego SzYJmje«(alisma plantago ) nieiest zaprzeczony, po dai« się atełi iescae inny, t« ieet. Krew. -
Pan R i t m e y s t e r między inne mi piszes " La t temu trzy, iak w Powiecie Sofiyskim, w okolicach Sła wian ki wilk wściekły w iednymże czasie pokąsał 12 ludzi, z których siedmiu umarło z wścieklizny, a pięciu wyzdrowiało zupełnie, i «a przyszłość nie miało żadnych niepomyślnych skutków; do dziś dnia albowiem zupełnie eą zdrowi; z tych pięciu niektórzy byli pokąsani w ręce, niekturzy w głowę, a ie.den tik IIllIeHO w twarz raniony, ii zupełnie rozszjrpa'e miał usta i ząb wyrwany. - Wiele misiem trudności , niioera uę dowiedział o środkach, przez któreoAalootmi zostały pomienione osoby; aż nakoniec powiedziano mi, iż krew t'goż wściekłego wilka, którą pili, zachowała ich przy zdrowiu i życiu. To osobliwsze lekarstwo odkryte im zostało przez Pastora tey wioski P a s s e l b e r g a, który się i mnie potem przyznał, że ten sekret był przez lat czterdzieści w iego tylko rodzinie wiadomy i używany. Oprócz pomienionych pięciu osób, wymienił kilku żyiącycb i zdrowych ludzi, którzy w rzeczy samey samey byli pokąsani przez wilków albo psów wściekłych. -Przed sześciu laty ogłoszono w gazecie tuteyszey Poczta Północna} iż na Ukrainie obywatel pewny bardzo pomyślnie leczy od pokąsania przez psów wściekłych krwią kaczek. - Przeszłey zimy widziałem pięciu łudzi pokąsanych od psów wściekłych, których w szpitalu C e sarsko sielskim leczono krwią kaczek, i wszyscy wyzdrowieli. Lecz nieśmiem z pewnością twierdzić, iż środek tako. wy iest nieochyboy, gdyż psa, którego miano za wściekłego, zabito bez dostatecznego przekonania się o wściekłości, i pokąsani ludzie wszyscy odzyskali zdrowie. Z Wielkich Łuk pisał do mnie tameczny obywatel Sztokman, iż nieraz mu się zdarzyło wyleczyć psa pokąsanego od psa wściekłego, oddawszy koniec ogona psu pokąsanemu, który liżąc ranę nim się zagoi; przyjmie takim sposobem od wścieklizny. A tak naturalny iest wniosek, iż we krwi zwierzęcey itst lekarstwo od wścieklizny, i że krew pokąsanych i nawet wściekłych zwierząt niema żadnego iadu, ale cała iadowhość iest w śhnie wściekłego zwierzęcia. Te moie uwagi były wydrukowane przez sławnego Doktora H ufel an d w dzienniku iego. Do doktorów należy zrobić w tey mierze należne doświadczenia, a przekonawszy się o rzeczywistości skutków takowego lekarstwa, iak nayśpieszniey ogłosić ie wszędzie. Lekarstwo to lem iest pożądańsze, ii każdy wieśniak ma ie w własnym domu, czyli raczey, każdy z ludzi i zwierząt nosi w sobie. A nim W Pan otrzymasz pewne iniezawodne doniesienie o skutkach zbawiennych wodnego szylniku, chciey łaskawie przyiąć przykłady tu przytoczone' o skutkach KruiL" Z Budy dnia 3«. Września.
Dnia 2$. b. m. rozpoczęło się w górach tuteyszyeh ped miastem naszem winobranie, i bęnzie w każdym względzie nayobfitsztm, gdyż w okolicy tuteyszey lato od początku aż do końca sczepom winnym tak bardzo st>rzyiało, że takowe nawet od gradu ochronione zostały. Dora »7. b. m. powrócił tu Arcy-Xiążę F e r d y n a n d, Generał dowodzący w Królestwie Węgierskiem, z iiispeb.yiney podróży do górnych W ę g i er odbytey. Z Kronsztadu d. tg. Września.
NN. Cesarstwo Ichmość stanęli tu dnia 1 3.
b. m- w oaylepszem zdrowiu. Cała ludność miasta, pomnożona przybyłtmi z okolic wieśniakami, wysypała się na ich przyięrie, witaiąc onychże serdecznemi okrzykami radości» Całe stare miasto zamieniło się w alleę kwiecistą. ro> p«yby< iu swoiem, dało N N . Państwo posłuchanie Duchowieństwu i Władżem cywilnym. Po obiedzie wyieebała Cesarzowa do rHIIKII, a Cesarz pracował w gabinecie. Wieczorem całe miasto pysznie 0świeconem było, a NN. Państwo pokazało się kilka razy W oknach. Nazaiutrz był Monarcha w kościele, w zamku, w byłym szpitala zapowietrzonych, w szpitalu bataliionowym, koszarach i w dorrłu wychowańców pułku Króla (Bawarskiego) Maxyrailiana Józefa. Popołudniu zwiedził szkoły wyznania Greckiego I Auszpurgskiego, i dawał aż do późnego wieczora posłuchanie. Przed N. Cesarzową stawiono Dam kilka, po przyjeździe oueyże z kościoła; po południu oglądała Mouarchini rzeczoae kościoły idom wychowańców pułkowych. Wieczorem było miasto znowu oświecone. - Dnia 1 Ago b. m. wyjechali NN. Cesarstwo Ichmość do Kez di Vasachely, obwodu 2go pułku Szeklerów , w którym wystawiono z zielonych gałęzi 32 łuków tryumfalnych ze stósownemi napisami. Wysiadłszy w kwaterze Sztabu, raczyli dać posłuchanie korpusowi Oficerów i Duchowieństwu. Potem oglądał Monarcha pieszo stacyą sztabową, kościół Gminy Helweckiey i kościół XX. Franciszkanów; Monarchii«! zaś udała się do ubogich rodzin, gdzie wywiaduiąe się o ich losie, pożywieniu, zarobku i przemyśle, obdarzyła ie hoyaie. Wieczorem wszystkie budyniu publiczne i domy oświecono. Przed portalem pomieszkania NN. Cesarstwa Ichmość, tudzież na podwórzu kwatery szUbowey, paliło się. przeszło 3,000 lamp. Okrzyk ludu trwał późno w noc, a cała ta uroczystość zakończyła się odśpiewanym przez Oficerów hU mnem: "Boże zachoway Franciszka Cesarzaf" - Dnia t6. z rana opuścili NN. Cesarstwo Ichmość to mieysee dla zwiedzenia innych, z których dnia a»*, powrócić zamyślali do H er ma nszt ad u, ztamtąd zaśA-nazaiutrz wyicchać do Ba na t u, a po obi<chaniu Slawenii i Kroaeyi, stanąć dnia tgo Listopada w stolicy Styryiskiey G r e c u .
Z Drezna dnia 13. Października.
Dnia 11. m. b. przedpołudniem «godzinie obrzędzie do dworu i iako Prokurator W. Xiążęeia N astępcy L e o p o l d a Toskańskiego prosił o rękę Xięż.iczki Maryi Anny Józ e f y , trzeciey itfrki Jego Krolewimwskby Mości Xiaietia fil axy mili an a Saskiego.
Z powodu ttgo radoś.sego zdarzenia była wczoray u dworu wielka gala i posłuchanie'. Także we wszy stki. h kości»iach zapowiedziano przyszłe zaślubienie Xiężniczfci. Z Kopenhagi d. A.Października.
Niepodpada tedy źad.ey wątpi wości, iż B os s y a spodziewaną na njszem morzu eskadrę z 5CIU linio weil okrętów i 3D1 fregat, istotnie H i s z p a n i i odstępnie . Ołsręty liniowe 83074, a fregaty o.ii działach. t łyną pod dowództwem Admirała Molier doHauyxu, zkąd rn-aytkouie Łłossyiscy powrócą do swty oyczyzny na przewozowych okrętaih Hiszpańskich. Z Hruxelli d. 13. Października.
Wciąż trwaiązawudy prawne przeciw dziennikom Niderlandzkim. Kupiec Angitlski Ho n we l zaskarżył o potwarz wydawcę tuteyszego dziennika Angi Iskiego tke Phllantropist. Hzeczony wydawca skazany został na jednomiesięczne więzienie, na zapłacenie t,ooo Franków za karę i toe Złotych dla ubogich. Przybył tu z P a ryż a uczony pies pod nazwiskiem M u n i t o . Pies ten p o dług doriieMtnia w gazetnch naszych, zoa wszystkie głoski, umie rachować, poznaie KJIrry, gra » D o m i n o i t. d.
Z S-ztea)caryi d. tO. Października.
W Freyburgu wyszedł rozkaz, ażAby w katalogach szkolnych synom P a t r y c y u * szów pridykat von (de) dopisywano. ZParyi.itd. 14, Pu%d%iermka.
Dotychczasowy NuncyDKZ Papiezki w H ie z p a n i i, Kardynał G r a v i n a, pois chał do Pa Herm o, gdzie Arcybiskupem od Króla Neapolitaiukitgo mianowany.
97°
Trybunał w R o u e n oświadczyć się miał za uiewł tś-.iwy do wyprowadzenia kryminalnego śle.iztwa przici* inr.iemanemu L u d wilcowi 1 j m a, po czem go do P a ryż a zawieziono. Hząd Hiszpański obwieścił, iż woyskowi Frmcuzi-y i inuyih narodów, wchodzący w służbę powstańców Południowo - Amerykańskich, traktouani bydi maią iako rozfaóynicy, sk- TO schwytanymi zostaną. Pod naszym 1 becnym rządem wznowiła się nadzicia przywitdzmia do skutku wiełkiego dzieła, r zpoczęttgo iescze wrvku 1770, a (ztjbtoKroć przerywanego, ktorem iest bezpośrednie morza północnego ze środziemnem połączenie pizz kanał $ o ramy i inne. Żywo się teraz koło t<go krząt ią. Na cmentarzu P4re Lachni>e stawi ią teraz pięb.y nagrob« K (inierato»i M a seen i e, Siążętiu Essli gstiemu, Marszałkowi F r a nc y i. Już prawie ukończm y funriamt o» z ciosanego K mienia na ilHryrn się pir mida zkararyi«ki>-go marmuru wznosić będjh. Przedwcznra (»odpisał kroi um wę ślubną Marszałków* y A u g e r e a u, Xtęźney C as tigii o n e, z Panem C a m i l i e de teain te A D e g o n d e . Siyehac, iź-Xięźna wszystkie, swoie tytuły zatrzyma. Podług ostatnich wiadomości z Algieru, wybuchło tam zootru powstanie, zaduszono O(fzn»czaiącet,osię w nitit duym względzie De * ja, i obr 'PoDtjemied .< go z iegoMirmtńjw. Ta iednekże wiadorrmść potwierdzenia potrzebuie. Poiutrze <)b( hodzona będzie we F r a ircy i rocznica śmierci nitsczęśliwey Królowey M aryi Antoniny. Hrabia R c s t o P c z Y n przybył znowu do Paryża.
Z Londynu d. 14. Października.
Traktat między Francyą i Portugalia, względem odstąpienia G u y ar» y Jego Króle* .wskiey Chrześciiańekky Mośfi, z.awartym zo* ctał w dniu 33. Sierpnia i eobowięzuie Jego Królewską Naywlernieyszą Mość, ażeby od- niesczęślicjemi UCzyniĆ. Dla tego tne praestąpienie to nayualty w przeciągu 31h mie- pisuię wara, co macie itść i pić, i iak się macie ubierać. Każdy niechay w tey mierze sięcy do skutku było przywiedzionym. wedle upodobania i maiątku swoieuo pi>atę>Podług gazet nasiych, Hrabia B e u g n o t p ui e . N i e c h c ę wam p r z e p i t Y « * Ć j iak m; i e przeznaczony ieet od rzątm łrancuzkiego myśleć i wierzyć; bo niemotę was przymuw mieysce Hrabiego B l a c a s do załatwienia szać, abyście inaczey myśleli i wierzyli, iak rtezty intereesow kościelnych w ii z y mi e, sami myślicie i wierzycie. Rów ki 1 ieprzegdy ty ni czasem. Hrabia B la ca s udać się pisuię wam, co macie mówić, pie?ć i drukoma do H i s z p a n i i w taynych poleceniach. wać. Każdy niechay od; .owi>da t ja ro, co U pewuiaią, iż się tu to*zą ukłacjy wzglęmówi; a ieśliby kto i o mnie źle mówił, u-dy dem skoiarztnia przymierza przeeiw bar bazawczasu mu przebaczam. Nie chcę utrzymywać tayney pobcyi. a nawet pubiiezney elegie na śmierć nie dozwolę, aby się mieszała do rzeczy, które do niey nie naleią. Niema ona otwierać waszych listów, i otacz ć was szpiegami, ktorzyby każdego kroku waez< go pilnowali. Nie chcę także trzym ć wWfśfca ii dynie dla Z"b.iwy, ani powierzać obrony oyczyzny na?« it innemu żułnh rz< wi, ale dzielnym z łona waszego wystawionym hufcom. Nie chcę nituiyteczuey i w celu zdobytzy prowadzić woyny; lubo kray nasz rie iest wielki i nie nadto urodstayny, dostarczy nam wszelaka, czvgo potrzebujemy, byleśmy byli pracowici i Wntrzt-miężhwi. Nie chcę wam także nadawać innych praw nad te», które sami dla siebie ustanowicie. Dla tego ułoźo łych przez.emnie lub przez tayną moią radę praw* tiie-k iźę dla publi. znego zachowania ogłaszać, póki wprzód przez doświadizonych raężow z łona waszego wybransch, nie będą rozlrzą> śnione i uchwalone. Podobiieiniebędę od was żądał innych i odatków nad te, które powyżsi mężowie za potrz« bue dla opędzenia wyda« tk JW kraiowy h uznaią. Zgoła, chcę iak naymniey wami rządzić, abyście się samt nauczyli rządzić. Nie- chcę więc bydź arii waszym oycem, ani waszym panem-; bo iakd dzieci, iesteście dl) mnie przerosi- mi, a iako niewolnicy, zadobremi. Leez ieślibyśiie iei dno z tego dwoyga nad wolnych obywateli przenieśli, tedy wstydziłbym <<ię waszym Królem nazywać."ryiczy knoa. Gazety nasze zawierają Czernego Jerzego! Królewsko - Hiszpański Poseł, Xiązę San Carlos, i Królewsko- Pruski*Poseł, Baron H u m b o l d t, mieli u Xiai "'cia Regenta watępnts posłuchanie, u którego naypochlebnieyeze znaleźli przyięcie. Słychać, iż Xiąię San Carlos chce posłać syna swoiego do Kollegium Jezuitów do Stonyhurst wŁancashire.
Z Filadelfii dnia 20. Września.
J o z t'fBo ii a par te mieszki te'az wmajedności 5 ł o i ti t B r e z ę, 30 mil od ł l ' i l a d e ł fi i, pod tiazwiskif m Hrabiego S e rv i l li e rs, a następuiąrey zimy mi sj.kać tu będzie w dom u, króry dawniey do Posła Szwedzkiego, Pana Klotzew, należał.
Rozmaite wiadomości.
Gazeta VWymarska zawiera następującą odezuę iedt! go z Królów Afrykańskich do ieg.> ludu przy zaczęciu panowania: "Kocham i Wierni! Świętey pamięci poprzednicy moi opowiadali wam zawsze przy zaczynaniu rządów wszystko, co chcieli dla waa uczynić. Ale i e t tg 'j dokazać nispottafili, niepozyskaii waszey wdzięcznośei. Z tego powodu nie chcę wam nic obiecywać, a racie więcey będziecie ze runie kontenci. - A nasamprzód macie wiedzieć, ii was niechcę seaęśliwtmi uczynić; sami macie tego l , iłe iest »m o c y śmierteiny ch, dokonać. Lecz nie chcę was takie
N ieiaki L a f o n t a i n e, 8 o l e, ni staruszek do których należą, lary pfeniefne II a K hl 3 e vv eoa.HIlI, utrzymywał si z soietnią 1J /'..-rz /'..-Z ? £: ft- £: taki. żoną przez handlów«., gałganami, i czasem bynapnniey nie wykorzeniono JE oprócz tego. dostawał, małe wsparcie od To- Owszem znayduią si, DaLici wciąż feaS** warzystwa Dobroczynności. Gdy ten prosił w, kor p u s a c h A " J u A U , ! h Kor l czasem żony abY mu kawałek mi,sa dała Wodza czyli Sirdara na cSfiZ Xwss. T f-, ", n"cdz,dS' r- i3b So mOCrio, 5 W A Wa, rabM"A ». M * p r t d i /\ «hodz.ła od domu do domu prosić o fusy tym. Stawaią wtedy na u m L w » »Ł T « t kawowe, z których n.byto kaw, temu star«- zgromadzeniami" uzbroić w " . bI I b; «KO», gotowała. U marła "areście ta ko- czyli długie trzciny bambusowe, na koń c jh bxeta, na ktorey cała obwiniecie kazał mąż «stro okute, rnaiąc całe głowy, ... * £ » W skrzyń, poszukać jakiego starego przeście- samych tylko oczu, odzieżą za ryte tak da radł, I tym końcem dał znaiomemu swoie- lecę, że ich pozna'c nie 2£ « ££ mu klucz do otworzen.a skrzyni. V,A tam strasznieyszą postać nadaie. . Z,źwvczav»! b snaez.ono? Oto" I o o o złotych Leodyi- przy sobie L y e, lecz nie II A I..I, T f ' a aktchwzłoae .srebrze. Mimo takiego skarbu, Woni, tylko wchodzą do wsiTakoJey X Oarzecposzedłzarazdopolicyizprośbąouzy- dania przez wystrzał znaku, aby wL'ys' «karne śwndectwa ubóstwa, ażeby niewydał mieszkańcy ztamtąd uciekali. Znak ten z n Z 4złot. na pochowan.e żony. iest w całym Bongalu, i natychmi st Zsa Tern, czasy usadowił się upiór pod skle- posłusznymi. Mężczyźni ucLTT T * p n i a m i katedralnego kościoła w S t r . s b ur - -------- _' -------- -------- -------- Z gu skąd ze zmrokiem wychodził to w * > ,,, kobiety i dzieli - U A A J U A S «.edzwtedztey, to w ,nney hkiey postawie, zapabią potom głowr.ie swoie, 21bl,22 b A gfamti, wysokość, grubość k-go,. odmie- przeszkody wszelki«ai,c.k'utho»y*TwS »lały «c podług rm-ag,n,cy, tych, któr,y go sI, Uh zdaniem iescze coś ukrytej jnavdowi spotka.,. Codzien, i-powiększała si liczba rn-ł..:łsL, ch_yhI IIIe oIII/'..Ta 7/'.. W.dzow , rozma.te były domysły. Nareśce lub iaką kobiet" post,puiąc sobie w ten 2 pokazało SI' że to był jeż, który pod noc sob, iak wyżey opisano, dopóki wsz !tk lt wychodź,!" powracał do, swey kupy jabłek, nie dostaną. w łltów', A S A
EIIIOh r »JIynom?/III I n d y i A n . J K A 3 fi O fi fi lut guhhch, tmeszkmcim onychże. świadków mzboiów swoich zn.Ia bo st . (U koń c z e ń , e . ) obawhią. Autor przypomina sobie wypadek ; Rozboyn,cze rzemmsło Dakoitów wzmaga gdzie trzey donosiciI, ieden ńo druot' . t c w l n d y a c h. u ż o d d a w n e g o c z a s u. i i c s t przez iedoąź band, amor w i ! J pomekąd zastarzałym zwyczaiem. Ba wią U{ J eden z nich posze dł do ZJoioZj mem zawsze liczne bandy wnocy przy pocho- scowego, i tylko to doniósł? że u T A Z " urnach. Dawn,ey rabowały i paliły nie raz boy popełniono; powracaj został «f całews'e' a.publiczne gościńce nbbezpie- dowanym. K r . J Y A l A l Z Z Z l «zenstwem napełmały Jednakowoż iuź w iego zwłoki, i doniórt o «Ym " J f TAlt loku , 77 * gnn rozkazał Rząd Angielski, aże- i iego na powrót idącego, w sztuk porąbani by sobte z «" iak naysurowiey posłować, Trzeci Goinda, 2 S Ł l II A o f * . X pokonanych P'tY chnu»t ",,«,«, na wsio, O osutnim tym mordzie doniósł' podobnyA dprau. Dowódca znaney tey bandy, - lenie sam, który iak wyźey namieniono, ieduego chłopa nad wolnym ogniem piekl i rożne mu katusze zadawał, został schwytanym i przed Sąd.m stawionym; a luboć zdaniem Autora zupełnie był przekonanym, i żadnego nie było powodu, aby o rzetelności świadectw wątpić m "'źna było, został iednakowoź od Sądu Court of Circuit iedynie tylko dla tego uwolnionym, że świadkom niektórych formalności brakowało, że niektórzy z nich niesczęści,ern, kobietami były, i rożne przesadzania w podaniach, we wszystkich badaniach Indyiskich zwyczayne, dowie dzionemi byiiź niemogły. Łatwo byłoby wytęp ć te hordy łotrovskie, (kiore u simey rz< czy byuayinnity niesąodwaźnemi, ity1»o w porównaniu zchłoparni tchórzem podsz)temi, tak nazwanemi bydź mogą), gdyby tylko Urzędnicy rządowi mieszkańców przez nagrody i należytą pomoc do dzielnego i sczerego odporu przeciwko zbóycom zachęcali. Ałe takowy sposób postępowania sprzęci w ia się obecnie intereesowi tychUrzędników rządowych. Są ieeize i inne gatunki hultaiów, »k o t o: Rahauny czyli włóczęgi, którzy do Angielskich Highway - Mon podobieństwo maią; iednakowoź rzadko dopusczaią się rozboiów znamienitych i życiu niebezpiecznych; wyźey wzmiankowani Nakuhzunowie (Sindeale) czyli dziurawiacze, którzy podobnież zazwyczay tylko rzeczy mnieyszey wartości przez podkopywanie chat lub włażenie przez dachy, kradną; Gochore, czyli złodzieie krowy kradnący, którzy posiadała wcale sczególnieyszązręczność, iż skradzione krowy naprędce przez odmienienie znaków, przez ukręcenie rogów, lub innym iakowym sposobem przekształcają tak dalece, iż ie żadną miarą poznać niemoźna, nadto zaś przez szybkie pozbycie się w trzecie l ub czwarte rę c e, wszelkie dochodzenie prawie piepodobnemczynią. Rzemiosło Choreów czyli prostych złodziei, itst formaluem zatrudnieniem i iekturychkaet, a mianowicieBuddeanów , iedney z kast nayniźszych, źadney inney uznaney professyi nieraaiącty; Dorneeów czyli koszorobów, nadto zaś pomienionych iuż złotników i praczów. Bambutteami aazywaią się owi złodzieie i Dakoici, którzy na wodzie rabuią, a często się na statki kupieckie za maytków naymuią, przy sposobności zaś w dnie statka dziury wiercą, a gdy się ten zatapia, pomocnikami swoimi w zamieszaniu kradną i rabuią. - Nierządnice, które wBengalu zazwyzay po wsiach bywaią, nie sprawuią Zwierzchnościom wiele mozołu, i mogą im nawet przy dochodzeniach kryminalnych bydź użyteczne* mi. Dakoici trzymaią sobie zazwyczay własne nałożnice, którym z potrzeby bardzo są, wiernymi. Nieprzyzwoitości powtórnych małżeństw w Lndy a eh, zwyczay Braminów, że się z młodemi dziewczętami żenią, a potem, ie opusczaią, i powszechnie panuiące słabo zasady moralności, nadarzaią Dakoitom ł atwość dostawania kochanek. Skoro związek takowy raz iuż iest zawartym, wtedy iuż nic na świecie, chyba sama tylko zazdrość, może ich skionić od zdradzenia kochanka, i często-, kroć widziano naybardziey w oczy biiące dowody wierności kobiet lakowych.
Doniesienie o śmierci. W dniu a 5. III. b.
w południe około godziny i. zszedł z tego świata E r n s t B e y er, w roku 53 dm wieku swego. O tym smutnym dla nas wypadku donosiemy naszym krewnym i przyjaciołom. Poznań dnia 27. Października 18 17.
Joanna z Opiców Beyerowtt, iako pozostała wdowa. Matylda % Beyeróui Hilde* brandowa, tako córka. Samuel tiildebran iakozię.6, Dnia 95. m. b. w południe miedzy la i 1 godzina" rozstał etę tu z tym światem, J P an E r n e s t B e y er, dzierżawca dóbr Królewskich D o b i e ź y n pod B u k i e m , p o Jgdniowey chorobie na gorączkę nerwową» w 53dm roku przykładnego życia swoiego. Traci w <<im świat muzykalny nader bitgłe350, wybornego, do wygórowani y doskonałości zbliżonego Wjolouctllistę, a podpisani tracą nayrzett Inicysztgo przyinula i główną podporę kilkuletniego przyiacitlskugo związku kwart to»ego. Lubo o trzy mile od Poznania mn.szkał, chętnie go przeueż zapewne to miasto w poczet Swoi h lic/y, gdy potnui, iak Be y t r iihi td uę łzę ubóstwu Hiteysz«mu otarł, a r-zem ni> uden oiogi Wieczór sprawił tut-ys-zey i'ubliczi -ośc-i, *yburi emiprzyifmnein gr.Ti-itiu iaB, .sytii *i Arą Wrałey swoi*-y miał mocy. Nigdy się bowis.m, B e y e r ni»dał inaczey publicznie słyszeć, lak tyJko w dobroczynnym zamiarze. lub dla Wsparcia swoim talentem znakomitych obcycb Artystów; a wezwaniom w tey mierze luteyszych swoich przyiaciół muzykalnych chętnie każdego czasu domowe poświęcał interesa. Równą powodowany chęcią miał aamiardać w iasiępney porzezimowey koncert na korzyść ubóstwa tuteyszego, lec* niestety ani naystaratirieyszf- i naypieizołowitsze lubey "anałionki i ci rki pi; ]f-g> cwanie, ani nay?ręeznieysza i z rrqy większe mi zabiegami połączona porno 1 lekarska iego przyiaciela młodości, «goła :< ti.mudubri mu człowiekowi ocalić życia nitzdr.łało!!! PoziomeiegoSczątki wdniu Wezerayszym btz wtfztlk.ń go sz*-lesiu, którego aa życia nie lubił, otoczone gronem zasmuconych przyiaciół, odprowadzone zostały na karawanie przez przedmieście S. Marcin» «kie za miasto, :3 ztamtąd Wyprawione w dalszą drogę wieczi ego uchroń u do Z b ą s z yn i a, gdzie sobie i-ieboerzyk życzył spoczywać 4;b K popiołów matki swoiey, która go ftz.d kiLoma i<rty uoorzetizjfo do wieczne»ści. Towarzyszą im do grobu rzewne Jzy przyiaciół! - Podpisani donoszą o tym srautnym wypadku wszystkim muzykalnym i innym przyiaciołom niebosczyka, z oświadczę» uieni, iż starać się będą uczcić corocznie pamiątkę przyiaciela swoiego w dniu zejścia iego koncertem ku iakiemu dobroczynnemu celowi przeznaczonym i przekonani są, ii tu. teysi miłośnicy muzyki zapewne ich zdolnościami swoiemi z naywiękezą gotowością dla dopięcia tego zamiaru wspierać zechcą. P o z n ań daia a 8- Października 1817.
Kilkoletni przyjacielski związek Kwamtowy.
Woyhowsku Schloegel. Raabski.
DONIESIENIE.
Bracia Lukąsi>w.ie będą mieli honor wyetawii w tuteyszym domu widowiskowym w Środę dnia 29. Października, w Sobotę dnia 1. i w Niedzielę dira 2. Listopada, nagrobek Xiążęcia Jożeja Poniatowskiego, pcległtge pod Lipskiem. Rzeka Eisler i okoiica wystawione będą w naturalney postaci. Potem nastąpi wysławienie pewney okolicy Tyroiskiey, Obydwa widowiska ożywione będą ruchomemi figurami i chorem muzyki. CYTACYA EDYKTALNA, " Kredytorowie niewiadomi, ktdrzyby do Kassy Królewsko- Pruskiego pułku piechosy (igo Prus Zachodnich) z iakiegokolwiek b?dz powodu zdwóch lat rachowanych, to iest od 1813 deigiS pretensye mieć mogli, ninieyszym publicznse aapozywaią sie, aby w trzeth mieiiacach, a taypózniey na peremprorycznie wyznaczonym reimmie na dzień 2. Stycznia 18-8 09 godzinie -rana przed Konsyliarzem SAdu Ziemiańskiego M(, JI; gouńskim tu w izbie instrukcyiney Sądu Naszego nieomylnie stawiiisie i pretnsye swe podali. Wiązie niestawienia się, preićluzyi swych do Kassy WMQmnionego pułku pretensyow» ora A spodziewać sie maia, iź wieczne o tatowych milczenie zalecone im będzie, om iedynie tylko do osoby ttgoź, z którym,kontrakt działali ode:>łanemi zosta..5. P o z n a ń dnia 28- Julii 1817.
-Cruleweko-Prutkj Sąd Ziemiarrikn ? A cyg e r.
Doduttk.
ARESZT OTWARTY W interesie upadłości J G. Treppmncherów.
W sprawie upadłości handlu J. G. 1 i > pprn<ichera Sukcessorow w Poznaniu, Dfezęnftti i Azc.ecinis, w dnm 20. Mata iaib w bsłym tuttyszym Trybunale handlowym otworzoney, a teraz w Sadzie naszym toczącey się, uznaliśmy za rj.ecz potrzebna wydanie otwartego aresztu. Wzywamy przeto mnieyszem wszystkich, którzy pieniądze, rzeczy, efekta lub skrypta wspólnych dłużników wyżi.y rzeczonych posiadała, aby takowych im mewydawali, owszem nasampr.'.od o tern Sądowi naszemu rzetelnie donieśli, i p zedmioty wspomninne, zachowuiąc sobie prawa do nieji służące, do depozytu sądowego złożyli gdy? w razie p zeciwnym, leżeli rzeczy lub pieniądze dłużniKOili wspólnym wydadzą lub wypacą, takowe wydanie 1 wypłata za nieważne uznane i na rzecz massy konkurjowey J. G. Treppmadierów ściągnione zostaną; ktoby zaś rzeczy lub pieniądze takowe zataić, lub o nich zamilczeć miał, wszelkie prawa uo nich mu służące utraci, i takowych pozbawionym zostanie. w Poznaniu dnia 29. Września r. 1S17. Królewsko - Pruski Sąd Ziemiański.
(L. S.) v- Kry g e 1.
CYT ACY A. El) Y K fA L N A.
Wszystkich, którzy do złożonych przez niźey wyrażonych Urzędników, iako to: 1. przez Konserwatora hypotek Ignacego Laszko wskiego w mity.cu, 2. przez Rendmta Marskiego w mieyscu, 3. przezKalkulaioraFr, derykaitephan wroieyscu, 4. p zez Pisarza Aktowego Alberta Malinowskiego w nueyscu, 5. przez Pisarza Aktowego Antoniego KropiwniclAiego w mieyscu, 6. prztz Pisarza Aktowego Fryderyka Giersch w mieyscu, 7. przez Pisarza Aktowego Nepomucena Kamień.kiego w miey cu, 8. przez Pisirza \ K to Jl ego Leonarda Dc bielińskiego w mieyscu, 9. przez B .rgrabiegu Rocha Dunina w mieyscu, j o. prrer Bar. 'rabiego Franciszka Grabowskiego w mieyscu, Jl. priez Bmgrabiigo Kłossowsk.ego w mieyscu,
12 przez Burgrabiego Józefa Słuiewskiego w mieyscu, 13 przez Burgrabiego Budzyńskiego w miey«ĆBTj 14. przez Bu grabiego Józefa Horn w mieyscu, '5- przez Huig auiego Ja a Eberta dito.
16. przez Burgrabiego Augusta Maciejewskiego .w mitys u, *7; przez Burgrabiego Józefa Sendys vr mleyscu, 18. przez Burgrabiego Miedzianowskiego w mieyscu, '19. przez Burgrabiego Mikołajewskiego w mieyscu, 20. przez Komornika Bielawskiego w mieyscu, 21. przez Komornika Łukomłkiego w mieyscu, 22. przez Burgrabiego Przeszkodzińskiego \r mieyscu, 23. przez Komornika Bogdańskiego w mieyscu, 24. przez Komornika Rzymskiego w mieyscu, przez Komornika AndrzeiaBereadt dito. 26. przez Komornika Rynarzewskiego di to.
»7 - pizsz Komornika WmcentegoJ araczewskiego w m eyscu, przez Komornika Gellerta w mieyscu, przez Puarza Aktowego Piorra JaworowiCZj , 30. p»zez Komornika Kołuizkiego, 3<- prztz Komornika Jana K6hler, pr.-ez Komornika Antv niego Kołudzkiege w Rawiczu, 33 prAez Burgrabiego Andrzeia Ostraszewskie».0 w Rawiczu, 34- prze K < ni; rnikaTrawińskiego w Rawiczu, 35- piZizPisaizaAktowego Wollenhaupt w Rawiczu, 36 prz. z Pisarza Aktowego i Konserwatora hypotek Lauber w Rawiczu, 37 przez Buigrabego Ignacego Oiieckiego w Ki o b i, 38- , r.ez Burgrabiego Rohrmann w Lesznie, 39 przez' isarza -Vk>owego i Konserwatora hyput K Laube w Lesznie, 40 przAz Pilarza Aktowego Ludwika Kojen w Kargowie, 4' prz z BU;grab.ego Reder w Kargowie, 4- przez burgiabie/\o I uchowskiego dito.
43 j i z z Burgrabiego TadeuizaKminkowskie/\ go w Kaigowie,
44- praez Burgrabiego Ryszkę w Kargowie , 45. przez Pisarza Aktowego Marcina T oporskiego w Szremie, 46. przez Burgrabiego Franciszka Nowickiego wSzremie, 47. p-zez Burgrabiego Macieja Moraczswskiego wizremie, 43. przez Burgr biego Pislewskiego wSzremie, 49 przez Burgrabiego leo dora Czerkawskiego w Szrem.e, 50. przez Burgrabiego Antoniego Kadzidłow- ' skiego w Szremie, 51. przez Burgrabiego Kon kiewicza wSzremie, 52. przez P sam Aktowego Antoniego Zi.lińskiego w Środzie, 53. przez Komornika Andrzeia Chodupskiego w Środzie, 54. przez Burgrabiego Jakuba Lipińskiego w Śremie, 55. przez Burgrabiego Ryszkiewicza w Środzie, 56. przez Burgrabiego Gozdziewskiego dno.
57. przez Komornika Maysnera duo.
58. przez Pisarza Aktowego Gajkowskiego w Międzyrzeczu, 5y. przez Pisarza Aktowego i Konserwatora hypot-k Wrońsk ego w Międzyrzeczu, 60. przez Burgrabiego Karola Unruh w Miedzyrzyczu, 61, przez Buigrabiego Ostachowicza w Międzyrzeczu, 61. przez Burgrabiego Gutkowskiego w Mie-' dzyrzeczu, 63. przez Burgrabiego Walentego Foehnnch w Międzyrzeczu, 64. pr<ez Burgrabiego W oyciecha Kołuskiego w Międzyrzeczu, 65. przez Romo. nika Stefana Gawlikowskiego w Międzyrzeczu, 66. przez Komornika Mikołaia Zielenkiewicza w Międzyrzeczu, 67. przez Pisarza Aktowego Marcina Rowińskiego w Wągrowcu, 68. pr2ez Burgrabiego Hyacynt Schmidt w Wągrowcu, 69. prz z Komornika Bartłomieia Okoniewskiego w UAgrowcu, 70. prj.ez Komornika Ziemskiego w Wągrowcu.. 71. prze< Pisar/a "Aktów, go 1 Konserwatora hypotek Wieliczko w Obornikach. 73. przez Burgrabiego Jana Kowalskiego w Obornikach, 73. przez Burgrabiego Nawrockiego w Obornikach ,
74- przez Burgrabiego Szczycińsfciego w Obór- · nikach, 75- przez Komornika Józefa Marchlewskiego w Obornikach, 76. przez Komornika Ignacego Pepińskiego w Obora kach, 77- przez Pisjr/i Aktowego Jozefa Ożegalskiego w Krotoszynie . 78- pnez B .rybiego JAna Nowackiego w Krotoszynie 79 przez Burgrabiego Alberta Orzechowskiego w Kroto zyn e, 80. przez Komornika Jana Synoradzkiego w Krotoszynie, 8r. pr/ez Komornika Chtneiik w Krotoszynie, 82. przez Pisarza a-.towe;u Wawrzyńa Lutomskiego w vi sc o w i e , 83 przez Burgrabietje Kuzner w Wschowie, 84- p zez dito O .iegłowskieg' dito 85- dito dito Milkę w Le znie, 86. przez Komornika Micliału apren-man w L- .sznie, 87. przoz Komornika Adami w Lesznie, 88. przez "'isarzj Aktowego 1 Konserwatora hypote-iStanislawaOzdo vskiego w Gniezn e, 89- przez Buigrabiego Stanisława Wenda w* Gnieźnie, 90. przez Burgr .biego Koludzkiego wGnieznie, 91. dtto dito Kazimierza Krzymińskiego di to, 92. przez Komornika Ludwika Sierakowskiego w Gnieźnie, 93- pr/ez Burgrabiego Schreiber w Gnieźnie, 94- przez Pisarza Aktowego* Piotra J aworskie« go w Pyzdrach, 95- przez Burgrabiego Jana Sch6ps lIr Pyzdrach, 90. dito dito Jozefa Kosmowsk ego dito, 97- dito dito Piotra Kazmowskiego dito, 98- dito dito Jakuba Sadowicza dito, 99. dito dito Władysława Borek dito, 100. dito dito Franciszka Borysławskiego w Pyzdrach, 101. przez Koraorflika Jackowskiego w Pyzdrach , 192. przez Pisarza Aktowego i Konserwatora hypotek Wierzbickiego w Trzem sznie, 103. prze2 Pisarza Aktowego i Kons-rwatora hypotek N -pomucena Rostkowskiego w Trzemesznie , 104. przez Burgrabiego 'Józefa Lipińskiego w Trzemesznie, 105. przez Burgrabiego Henrykowskiego w Trzemesznie, 106". przez Burgrab. Zabiebkiego w Trzemesznie, 107. przez Komornik,! W /incentego Cichoszewsbego w Trzemesznie, 10&. przez Pisarza Aktowego Jakóba Zgorzalewicza w Kościanie , IC<>. przez Burgrabngo Jana Klerykowskiego w Kościanie, HO. przez Burgrabiego Mierzyńskiego w Kościanie, 11 r. przez Burgrabego Maleńskiego wKościanie, 113- przez Burgrabiego Chmielewskiego w Kościanie , 113. przez Pisarza Aktowego i Konserwatora hypotek Podlackiego wOstrzewow e, 114.'przez Pisarza Aktowego 1 Konserwatora hypotC- Roden a!d w Ostrzeszowie, 115. przez Komornika Jozefa Orzechowskiego w Ostrzeszowie, 116. przez Kouiorn.Skrodzk'ego wOs:rzes'owie, 117. przez"Burgrab:ego bzymańsktego di to, 118. przez Burgrabiego Ualeszyn-kfego drta 1IQ. przez flurg nbiefo WiewiorowsLgo d. o, 120 przez Pbarza Ak Tutel w Ostrowie N emiecknn, 121. przez Pbarza Aktowego 1 Konserwatora hypotek Wiewiorowskicgo »Ostrowie ;siem; eckim, 122. przez Burgrabiego Kiedrzyńskiego w Ostrowie N enueckim, 123. prAez Komornika Fryderyka Birnbaum w Ostrowie Niemieckim, 124. przez Komornika Walentego Krzekotow» skiego dito, za Rządu Xiestwa Warsziwskiego kaucyów, IUŻ to przez tychże Urzędników samych, iuż to prz z inne osoby za nich uczynionych, iakowe / urzędowania onych, pochodzące pretensye mieć mniemąją, wzywamy mnieyszem do podania takowych prerensyi, dostatecznemi dowodami popartych, wciągu jch miesięcy, naypoźniey zaś na ustanowionym na dzień ii Lutego ib'i8« zrana o godzinie o,tey przed W. Mtt Istatdt, Assessorem Sądu Ziemiańskiego, terminie oblikwidacymym, albo osobiście, albo p>zez opatrzonych w dostateczną informacyą i plenipotencyą Justyc- Kommissarzów, którym to końcem proponuią im się UUr. Joneman, WeitJ'-der, Giżycki, Zaborowski, Wierzbiński, Sarnowski i Guderian, Justyc-Kommissarze tuteysi, gdyż w przeciwnym razie uchybiaiący tego terminu [nteressenci, po iego upłynieniu utrncą prawo du żądania zaspokoienia z kaucyów rzeczonych i tylko do osób tychże urzędnikówodesłani będą; fcaucye "zaś albo w gotowiznie. albo w dokumentach uczynione wydane, a ieźeli w księgach bypotecznych zapisane ją, z nich wymazane zostaną. Poznan dnia 6. Października 1817.
Kr jltwśko- Pruski SAd Ziemiański.
(L. 5.) v. Kryger.
CYfJICYA bDYK-TALNA.
V /szyicy ci A redy torowi« niewiadomi, którzy do kasiy JIroK-w..k. - Pruskiego regimentu huzarów Nru 7go Zac .odmo-Pruski · az .an go, kiorego sztab teraz w Lesznie, w Wielkiem Xlgstwie P 0znańskiem konsysriiie, z lakiego bądź prawneg» p .w >1fu z lat rachunkowy h 1813 do 1815 włącznie pretensye fnieć, lub takowe rościćby prawnie mog i, riimeyśzem publicznie zapozywaią. się, aby na ternu le na dz en óty Grudnia roku bieżącego perernpeorycrrne naznaczonym, me
? " , n K tJ" Ł W * " *' ah y P * * d , . « « e sw O; e po a. " i t T 4 % f Z W Dzle *,e***<*»>a sie, pra* A Y , ? > c h d o * a s s ? A P o > TM +' s S Q \ _ gimentu . pr. ensyów, . oraz p dl1 wać '5 Y e z iTIarą, iż wieczne enych zamilczeni Wer/ycielom zaleconym, 1 oni ledynie ty U o do osoby tegoż, z którym kontrakt zdziałali, Wskazanemi zostaną. Wschowa dnia 4- Sieipma. 1817 Kroifcwsko-iJruski Sąd Ziemiański.
ł) iż h r i n g. ZAPOZE W "E D YK1 JI LNY.
Królewsko-Pruski Sąd Ziemiański w Wschowie uwiadomią ninieyszem Publiczność, iż nad majątkiem Starozakonnego Mezulem Izaaka Budsuin, kupca handlu su lennego w Rawiczu, na dniu dzisieyszym konkurs otworzonym został, zapozywaią się przeto ninieyszem wszyscy ci, którzy do przemęczonego Ab '.zidtm Izaaku Budstein, iakowe pretensye mieć mniema 4, . by > ę na terminie likwidacymyni dnia 4go Lut go 181$. pr/ed południem o g;e godzinie pr/td W (iae.de Sędzią; Ziemiańskim, albo osobiście, lub też przez Pełnomocnisów prawnie upowaź nony h, na Których się im Kommiss rze Sprawiedliwości t tey-i, UU r. Sulbach i haulfus, i Adwokaci, UUr Fiedler, Sturk 1 M ttdstadi, ptop.iiuią. zgromadzili, pretensye swe podali, pierwszeństwo, iakieby im służyć mogło, udowodnili, i dowe"!y swe należycie podali 1 wyiaśnili; znaydowaćsię zaś mogące w rękach ich papiery, w mieyscu zioiyłi. W wyznaczonym terminie likwidacyjnym wezwani oraz będą Wierzyciele do ostatecznego ustanowienia dytorowię niezawodnie spodziewać się .maią, iż oni z preunsyaroi swemi do teraźnieyszey massy służyć im mog,>cemi wyłączeni zostaną, i onym względan takowych, przeciw i.ym innym Wierzycielom wiecjne milczenie mkazanero będzie. W schowa dna 28. Sierpnia 1817.
Królewsko-Pruski Sąd Ziemiański.
Odmiana
Stancy i,
Koligny Z Kompania maią honor ojnaymićTym, kto zy ich dotąd swą przytomnością zasczyca !, iż rrjemeśli swoy sklep na Wrocławską ulicę do domu Fana Altmaitna pod Nrein 2r6 w Poznaniu.
Changement de Logement.
Coligny et Comp.
ont Vhonneut de prevenir les Personnes, qui hs ont honnorets de leur conjiance. jusqu'a cejour, qu'i!s ont transportn> leur Magazin Kue de Breslau, maison de Monsieur Alt mann Nro 246. ii PosenlUt
Doniesie nie. Wszelkiego gatunku pięknych kapelusjy Datrsk ch rożnego koloru, podług naynowszey mody zrobionych, dostać można u A. JD iedrich w narożnym sklepie przy ratuszu.
Doniesienie. Czernidła na buty, które tu powszechną zyskało wzictość, a które iitttylko pięb.y uhuwiu'nadaie glanc, ale też skosę konserwuit i wmiękości ulrzymuie, dobrze pachnie i nie muijy. dostać odtąd riioźna na przedmieściu S iVlaicinskiem N 1 O 94 u P arn L ich owski flaszkę za 1 Zł. 4 pol. gv.
Uwiadomienie. Świeżego bardzo żyznego wapna kamiennego beczkę po Zł. pol. 17. dostać n.ozna w bzyperhauzie nad rAeką w Poznaniu u Kleemana. +
ZAPOZEW EDYKTALNY.
Sąd Folicyi Poprawczej Obwodu Bialskiego W Jfoiewodztwie PodL.skim zipozywa nmieysżem na mocy 9. 491. ustawy kryminalnćy części I. Starozakonnego Herszka Abiarnomcza z miasta Włodawy zbiegłego, który o dokonane zaboystwo mordercze na osobie Iwana Bica, mylnie Lutiakow, a właściwie Montan zwanego, mieszkańca miasta Mochilowa w kram Rossyiskim z tych powodów prawnie obwiniony zottał, iź gdy tenże Markitan od armii Rossyiskiey z miasta Hemburga do swey oyczyzny w miesiącu Styczniu 1815 roku powracał 1 prrer Włodawę za granicę w kray Cesarstwa Rossyiskiego przeprawił się, rzeczony Herszko jibrarnowicz udał się wraz z inne mi za mm w-pogoń ku Szacku w okolicy. Kr. 'Tey w lesie trup zamordowanego Markitana potem był znaleziony; drugiego bowiem dnia z powozką 1 tym samym liułym koniem, którego ów Markitan z sobą miał, do wsi .Szuminki powróciwszy, powozkę porąbali, a konia przedaii.. Gdy późniey 2 okazy 1 kłótni między sobą o podział pieniędzy i rzeczy Markitana mianey, czyn ich zbrodniczy wyiawiać się począł, i tenże obwiniony Herszko Abramowicz ucieczką się ratował, w domu Srula Chaimowicza w czasie rewizyt znaleziony był chomont, szlafmyca 1 prześcieradło, zabitego Markitana własne, ażeby więc dla dama w tey mierze z siebie tłómaczenia z zarzuconego temuż Herszkowi Abramowiczowi zabóystwa w przeciągu dni 60. przed Sądem tuteyszym Poprawczym Bialskim osobiście stawił się. Dan w Biały dnia 16. Sierpnia 18*7(podp.) J. Kostecki PodsędekKrym.
Stczytyński Pisarz Sądowy, (L. S.) Za zgodność: Grojs expe,
- M VI H VI »«» e«»' e> e. . . . . . . . . . . .I I
»w--
CeKY zboża v> dnia 23. Października,
Berlinie (a 4a gr.) Tal. gr.
.4 .3 - 8 .1 - 21 2 - 16 .1 9 .2 4 .I 17 .I 13 9fen.
Pszenica Podleysza Żyto.
Podleysze Jęczmień Podleyszy.
Owies.
Podleyszy.
Słonu Siano
12 tal. gr I 14
Powyższy artykuł jest częścią publikacji Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1817.10.29 Nr87 dostępnej w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej dla wszystkich w zakresie dozwolonego użytku. Właścicielem praw jest Wydawnictwo Miejskie w Poznaniu.