re wszystkich zdolnych do oręża ludzi od 26 do 36 lat; trzecia z całey rr.ęskiey ludności od lat 36 do 50. Z pierwszey Klassy tworzone będą polowe bataliony obrony kraioWcy, ? ktorty część 'u dna teraz ma bydź urządzoną. Dn.ga Klaasa stanowi dotychczasowe zarodowe pułki obrony kraiowey. Trzecia Kbssa przeznaczona do wewnętrznej służby policymey. Gościńcem woyskowym przez Królestwo Bawarskie pouągnie wkrótce remonta Rossyiska dla korpusu stoiącego we Francyi, składająca się z 1800 koni z potrzebną liczbą ludzi. W Stu-ttgardzie wyszedł edykt względem przyszłych pet.syi urzędników publicznych. Każdemu, kto służy wszy lat 10. przy sądownictwie lub administracyi, stał się niezdatnymi wolno będzie podać się do pensy!. Minister spraw wewnętrznych Królestwa Wirtembergsnb go stawił przed Królem Deputowanych kilku miast i amtow, końcem złożenia Monarsze dziękczynień za zniesienie poddaństwa. Z Włoch dnia 2. Grudnia.

Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1817.12.20 Nr102

Czas czytania: ok. 19 min.

Hrabia 5 i u r - i u, W. Rządzca prowincyi Lombardzkich, przybył do P a r m y , i po odwiedzeniu Xiężney niezwłocznie odiechał do Fłore-icyi, gdzie iako Komrrussarz Cesarski odda Xiestwo Łukie?kie Kommissarzowi D fantki Hiezpańskjey, Maryi Ludwiki, która od czasu nieiakiego bawi we Florencyi.

Wiadomość o śpiesznem w G e n u i uzbraianiu okrętów woiennych (zobaczyć przeszły Nr) do krążenia przeciw barbarykzykom Algierskim, ogłaszają gazety Genueńskie za płonną, dodaiąc, iż między S a r d y n i ą a mocarstwami barbaryiskiemi nayzupełuicysze . . .

pannIe porozumIenIe. Onia 33. Sierpnia dało się uczuć okropne trzęsienie ziemi w Mo rei, Moize tak nagle

opadło, iż okręty w portach na piasku leżały, potem zaś tak nadzwyczsynie wezbrało« iż przez to wielką szkodę zrządziło. Miasta V o s t i s s a, maiącfr blisko gno domów, zostało po większe y części znisczone, i 65 mieszkańców życie utraciło. Takiż los spotkał" przyległe wsie.

---*

Rozmaite wiadomości.

W roku następnym Wielkanoc przypada iak tylko bydź może naywcześniey, bo dnia szgo Marca, a nie przypadnie tak wrześnie, aż dopiero w reku 22 8 5, to iest: za 461 lat. Nie dosyć iest bydź czułym, ale trzeba, iescze mieć dobry żołądek. Pewna piękna Dama, będąc w iednyrn z teatrów Paryzkick podczas wystawienia sztuki pod tytułem: Dzwonek, zasłabła. J eden z sąsiadów wziął się skwapliwie do iey ratowania. Ale iakże się zdziwił, gdy usłysz ł wołającą stłumionym głosem: Ach, ta gęś przek/gtaf Dorozumiano się, iż zachorowała na niestrawność.

ROZMAITOŚCI.

(Wyiatek z Pamiętnika Lwowskiego.)

Poiegnan:e na obrazie Nayświętszey Panny Maryj, które Król Jmć Jan III. iedyney córce swoiej do Xiaiecia Jmci Elektora Bawarskiego małżonka Jey, po weselu wyieid&niącei, własna swą ręką napisał, dnia 13. Novanbris Anno Domini 1694.

Idź gdz;e Cię niesie ta Fortuna Twoia Z domu Rodj.irów Jedynaczko moia.

Idź z domu Braci za Oy czyste progi, Bierz eię do drogi.

Niech Cię ta, co w swym pisze Konsystorzat Prawo naturze, Nk-bu, Ziemi, Morzu, Wszechmocna ręka, wziąwszy miłościwie, Wiedzie szczęśliwie.

Ni *chay Cię prjjimie w swe otwarte rany, I niechay strzeże, zasłania i broni, W przeciwr.ey toni.

Panna i Matka za wiecznym pizyinierzem, Niechay Cię składa JNiebieskirn Puklerzem.

I tw% Oyczystą na kaidą godzinę Zmacnia Janinę.

Spiesz; niech Ci drogę bezpieczna toruią, Za Tobą oraz niechay postępuią, Którym Cię dale w moc rządzenie Boże Anieli Stróże.

I którym w P o l s c e chwała wiekuista.

I w których Dom nasz op;ece korzysia.

Niechay Cię strzegą Patronowie Święci, Zyczęć z m t y chęci, Za ich modlitwą, prośbą i przyczyną, .Wszelkie niechay Cię przeciwności miną.

A Bóg obfite szczęścia, łaski, dary, Ziewa bez miary» Błogosławieństwo co go w Córkach, Synach, Niebo udziela, miey w tamtych krainach.

Zyjzęć pociechy z mych wnuków A twych dzieci, Oycitc JAN PBZECI.

l

(Wyiątek drugi z tegoi Pamiętnika).

KALWARYA* »

Przesąd cudzoziemców, ie literatura Poltka nic takowego nie zawiera, coby ich cieiawość zaspokoić, obiaśuić i nauczyć, lub lei zabawić mogło, zniewala ich czasem do tego, ie nie wiadomość swoię wzgardą dzieł naszych pokrywaią. Tak na przykład, gdyt>y ó w w ę dro wnik p o G r e c y i, P a ł e s t y - nie, Włoszech, Anglii, Ameryce, Ów sławny Chateaubriand był wiedział, podczas gdy ,się pośród rozwalin Jer o z o l i - »1 y trudnił nad wymiarem mieysca męki Zbawicitla i zburzoney przez Wehsbitów śwjątyni Grobu Pańskiego; gdyby był wiedział, ie iest kray w E u r o p i e, który posiada doił adn e naśladowanie tych święty. I> pomniłów Chrześciiańskiey wiary, mogące zosta.mć potomności niezatarte ślady pierwszych J , )

. , wzorów; byłby «obie pewnie wiele pracy '« «czędzif.

II' 36

Trzy & rzyfe wzniesione kiedyś" przez re re pobożne, ctały nitebltko KrA h m a, i III mityseu Kośiioła dzsityszigo K al wary i, kie d y M i koł a y Z e b r z y d o w s ki, Woj ewoda Krakowski, nii.-i się itsczc-zaburzeniem swoity oyczyzny niedczęśni« wsławił, w kaplicę ie przemienić z myślał. Przypadkowo rzucona cz\bś uwaga, ie położenie uy i wzgórz pobliskich zbliia się bardzo podobieństwem do mieysc, które C h r y s t u s Part cierpieniem swoiem poświęcił, nakłoi iła go do wystawienia podobnego Jerozolimskiemu Grobu Pańskiego. I w samey rzeczy postarawszy się u bułtana o list wolnego przeySCla, (*) wysłał roku 1599 H i e r o n i m a S t r z a ł ę, szlachcica dworu swoiego, własnym knsztem do Ziemi ś. aieby tenie, 00> wystawieni.! budowli zupełnie wzorowi swemu podobney, dokładny rysunek kaplic ukrzyżowania i Grobu Pańskiego z sobą przywiózł. Powiernik uskutecznił zlecenie Pa

II a i a k II a y 2 II P e 1>1 c y :

Wkrótce wzięto się, *

, .

dobudowy. Jan Maria budowniczy, kto ry w Kra k o w i e Kościół S. Pioira wystawił, dał pierwsze zarysy i podstawę, resztę do -. prowadził Paweł Baudarth, Hollender, doskonały architekt. Podczas gdy się trudniono stawianiem kaplicy, począł Szczesny Zebrzydowski, matematyk i architekt, nauczyciel samego Woiswody, mierzyć podług mappy Chrystyana Andie h o m i u s z a, mieysce, góry, drogi, odległOść stacyi, ogroyca, strumienia C e d r o n i t. d. W czem ci chybić mogli, poprawi! i sprostował świeio zZiemi ś. przybyły Chryzostom z Kapranicy, a sław-y Broscy u sz dopomógł swoim iak naydokładnieyszyra- wymiarem jt.ometrycznym i rachunk'em. Tak stanęła Kal wary a, wsławiona póiniey i zbogacona naciskiem i hoynośeią pielgrzymów. Ze bizy do wski postanowił "77fTfffff. - e x · v r -< C ) nt>torya fundacyi Kafw ary t , przez X.

Skarbimierza, w Krak. 1631. W lecz zwyczay łudu możnieyszy niż postanowienia Pauów, dał iey Kalwaryi nazwiska, a tłumy pobożnych Chrześciian z W ęgier, Śląska, Morawy i Polski, rozgłaszaią ie podziśdzitń w odległe strony. Niech mi się godzi napomknąć przytem słowa iednego z Monarchów naszych, wyrzeczone w podobnem zdarzeniu. Na M aso wszuzakładano K a 1 war y ą. Z Y g m u n t A u g u s t (**) spostrzegł u siebie na pi.koiach między przytomnemi Biskupa zawiaduiącego tą fundacyą. Cóż tam Mośei Xtęże Biskupie, spytał go Król, ink tam idzie budowa Kalwaryi? Bardzo dobrze MiłoselWY Panie, odpowiedział Biskup, wnet lUZ będzie ukońezona; odebrałem właśnie wiadomość, że okręt Z ziemią świętą na wysypywanie dróg, przybył lUZ Z Palestyny do Gdańska. Lepieyby podobno było, rzecze k ról na t e , nawieść Proszowskiej Ziemi na Czerskie piaski. - Obruszany taQ odpowiedzią Prałat, obrócił się do stoiątego obok si'bie kolegi, mówiąc: Juk wihę, Król y Mość nie wiele lubi o rzeezaeh Świętyeh rozmawiać* - Posłyszał to ieduak Z y g m u n t, i rzekł natychmiast do niego: Taktest, Mości Xięże; krótko, niewiele, a i to w Kościele.

A. T. CHŁJ\DOWSKI.

Tygodnik Wileński donosi w pisemku iartobliwea» e założeniu w W i l n i e Towarzystwa dobrego apetytu. Godłi-m, czyli duszą tege pist rnka są słowa: H a b t a s c o rpus, co pndług Tygodnika iest toż samo, t o u t h a b e a e c o r p u s (?byś m h ł t b ł o) b o właśnie o to lu idzie. Towarzystwo wspomnione wzięło swóy początek (mówi Tygodnik) od kilku szanownych i z chlubą zna

(**) Podobną rozmowę przypisuj niektórzy Z y g m u n t o w i 1. i Ł a s k i e m u, z okoliczności budowania Kościoła w Ł o SKanych w zawodzie J a d a l n y! męiów, kto</ rzy długo zastanawiając się nad usczerbkiera powszechnego apetytu z niedostatku dobrze i dogodnie nasycających gospód i garkuchnij nadto postrzegaiąc z podanych sobie Istatystyko - lekarske-doradczych rapportów , iafc raptownie liczba chudych i bladych bierz@ górę nad tłusto - rurnianemi w ogólney massie Wileńskiey i prowincyonalney ludności; chcąc nakoniec przenaydroźszą swoię otyłośó i przenaykwiecistszą twarzy czerwonosc od powszechney epidemii chudości i bladości ochronić, mnieyeze założyli Towarzystw«. Posiedzenie swoie prawie co dzień odbywa, bo codziennie ktośkolwiek za członka, przyięty, i wybitym na serwecie pat e n t e m u d a r o w a n y , gospodarskie dla. swych starszych towarzyszów musi spraWlC śniadanie, uczciwy obiad i zle.kka nasycający podwieczorek, posiedzenia bowiem przy stole suto nakrytym tylko się odbywaią. Stałego zaś mieysca posiedzeń Towarzystwo nie ma, ale z iedney ulicy co dzień na drugą się prsenosi; wprowadzony pierwszy rae członek, chociaż z własney kieszeni kollegów częstuie, świadkiem iednak tylko rcfa. apetytu bydi musi, i nic ni« ieść aż do na» stępnego dnia, dla tem większego wzbudzenia w sobie szlachetoey do iadŁa ochoty i p okazania się godnym ufności, którą w nim położono. Nazaiutrz bowiem dla dobrze zgłodniałego inicyaota starsi biesiadę sprawuią" w zawody ubit gaiąc się o lepszy apetyt; wtenczas głuche pospolicie milczenie panować zaczyna, sam tylko sczęk zmieszany sztućców i talerzy, i dźwięk kielichów, przyiemn A sprawuje harmoniiij, zumien<aiącą się w końcu biesiady w rubaszną rozmowę, w zgiełk, wrzawę i hał as. ... S t a t u t tego Towarzystw» ie*t owocem porządnie myślących głów, dłu» giórn doświadczeniem i wyśmienitym gustem opatrzonych. Pewiadaią, ie IIa ostatniej sessyi Towarzystwa dobrego apetytu, dito dito 25. dito dito. dito dito 1. Lutego dito. dawać będzie, zapraszaiąc uczestników ochotę do tych zabaw maiących. Lokalność dogodna, składająca się z dwóch obszernych sali z połąGon iesien ie, W poniedziałek dnia 22go czeniem do nich innych pokoiów większych Grudnia z południa wydawane będą uczniom i mnieyszych, których wewnętrzne rozporząKrólewskiego Gymnazinm półroczne świade- dzenie życzeniom szanowney Publiczności odctwa. Upraszam nayuniżcniey rodziców i opie- powiadać będzie, i moie sczere staranie o mukunów onychże, ażeby ie podpisem swoim na zykę dobraną, przyzwoite oświetlenie, należyznak przeczytania zaświadczyli. ty porządek, gust zewnętrzny, potrawy smaczne, posługę skorą i ochocze ukontentowanie w gościach moich szanownych zjednać mo> cne będą. L e s z n o dnia 13. Grudnia 1817 r.

H C'. Riefftnstahh

5Ie*TH9r5I ezyt. w obpcnolri całego komple· >i»kow, ważne pismo sztafetą przyeła,Jl-, pod tytułem: Obrona S. Marcmowey Ggsi fewnemu obywatelowi w Oszmianie na tfJzeł efiaroWtiney j z pozwoleniem cenasera Oszmbńskiego G e o r g i u e H o r n i u s W . l . d k Jest zwanego, w I nIe wy ru owane. to (>aa tron omie zne P et ma przedziwnie i A zaw;esi'3to uło:ione. towarzystwo wGlz " " " " " czne'nutorowi tego rymotworu, . przekonawszy się z doświadczenia, ile to szacowne pirrno zdolne iest przytłumiony nawet wzbudzi;'; a,petyt, postanowiło umyślną wysłać dfiitgacyą w Oszmiański Powiat dla zaproszenia autora na członka honorowego. My znsszty strony cieszemy się, że iwOszmian rekraiowa li teratura d o b r e g o a p e t y t u podnosić się zaczyna. - Zorza ta, czyni nam nadzitię świetnego wschodu słońca na tsmttyszym horyzoncie A cóż dziwnego? Alboż to pierwszy rAz to miasto w literackich kronikach sbwiono!!! (Tu Tygodnik kończy przypiekiem o Au torach, którzy pisali o tćui mitście.)

· MMPIIIMIIIB«___,

- « .

".-.Rm"

P o z n a ń dnia Ig. Grudnia i%i7

D. Kąuljuti, Dyrektor Królewskiego Gymnazium.

A_ A_ ApcmJ nie handlowe. Oprócz) ivszystkich gatunków win Węgierskich, Reńskich, Burgonskich, U ałych i czerwonych FAancuzkich, i innych wiele gatunków win zagranicznych, polecam sic iescie z przednim arakiem w różnych gatui icach, świeźem dopiero odebranym Londyńskin. Porterem, z prawdziwą Chińską cherbatą P< c c o, wodą prawdziwą Kolońską, serem Hot nder, kim i śledziami Holender.. .. ,.< ..,Z . , skmni, ryczałtem ipoiedynczo w nayumiarko. wa WI¥o thi g<a. d1 eż p¥aWd1ifwfCifĆWla B(} skicli przednich Fortepianów. wPeznaniu dnia 16. Grudnia i8ł7Stanisław PoweIski.

..

UWIADOMIENIE.

Niżey podpisany Szanowney Publiczności iak nayuniitniey donosi, ii z upoważnieniem pizełoioney Zwierzchności, w swym domu pod nazwiskiem Hotel de. Po logn e tu nowo wybudowanym, w ciągu czasu nadchodzącego karnawału, 5 redutów, a to: w Niedziele dnia 4. Stycznia 1818d l t o d l t o JI _ a" o dito.

Dodatek.

Z Londynu dnia X,aźę Leopoldit. Grudnia. opuscza C l a r e m o n todwiedzenia. »d" n y W.

W dziennikach naszych rozwna się wielka H o l n U o X i A C U . Yo r k, czyi. o n b ko «podz.ewany dzredzK tronu złożyć powinien naywyzaze dowodnwo woyska, lUb me. Kuryer rob. w,elk, rożnie, między spędzie, w a n ym a d o mni e m a n ymn a s t ę P c ąt ro n u. X,ążę Regent .est purwszy.n, a 3 II; *, York «« n u» . Dopóki więc tel)że niezostanie p o d z i e w a n y m następca tronu, może bezpieczni@ pozostać naczelnym woysk dowóHrra * £ I A 'i .

Twierdz, ,z zaraz po zebraniu się Parła. · uenti, uc. yn. on, będzie wniosek, ażeby prosie R-geMa o oznaczenie następstwa tronu, W

1 · 1 ·przeciągu htdziesujcm od i g o o d e i g. o wybudowano wLondyn.erwokolicy 24500 dnmów. Od kilku miesięcy droźei * znowu mieszkania i materyały budowlane. VV Anglii rachuią,86 ludzi na m; lckttadr«ową (Angielska wW.IIHgo.wS.ko. cyi 56, w Irlandyi i 2a ., MI r , 1 · · r" VV L o n d y n i e niemoralnosc wygórowała tak dalece, iż w roku zeszłym busk* ,000 młodzieńców r,iżey lat 2 O odd. ho pod sad i osadzono w więzieniach; pomiędzy tymi naydowało się ,3 O O niżey a t i 7 8 2 tych 957 przekonano o główne zbrodnie.

ue y Trypolitański zeswolił, ażeby któryko.wiek literat Angielski bawił tak dług. przy .ego dworze dopóki się nienauczy i.zyka i obycza.ow kraio*yrn 1 zwiedził potem we«słoną. Wybrtno tym końcem Pana Ri t; jhle, prywatnego Sekretarza Sir Charles Stuarta Sprawować on będz.e urząd Kon»uJa przy Deju, a potem puści eię z naypiertezą karawanna, do TombMcco. ix? < · · . Wo y n ę w W «b o d n Kk I a d y a c b u Waz a 6

można tai dobrze bK ukończona. w orowmc y i C u t t a ck, gdzie eię rokosz kfuć r o 3

POC)K)[BU:zaKecz rzad

< h« * go sw tey porze roku ptaki lep, ,1»-, b 1 ku/uik, kuk, 1 S t S L A A wentgardskhn były Ba pr«tłai krzeirv rói kwitnących, le.ore kwiaty i rofli" v w t ó' LJ które na otwarłem powietrz doju O «omie y Xicż,ie Karolinie fcfcfc.

iedr,a z gazet Londynsk.ch n.stenu aev am kuł: "Kto Sobie A * )K * )K £ piękne ie, przymioty, rnuoś ku rna e' uszanowanie dla ovra ; > · ma. ee, · _,. oyca, i zycze-rne, aby r-ę «Y rodzice z sobą pojednali; kto sobie przywiedzie na myśl "u ł e ifCY' prZy W Iz nie do , » ' ł b n k a, i spokoyne d o l w e scz ie daiekie od z e ulku fctor* "h i." o e U t »iure O O oie nawzaifin II!5I siebie utworzyli i iak krir , > .",. dowało niebo na ziemi ni * "k! ? okazałości, dworc' Ś H, z nami p . L a i' I' , T T Z ro"y' * 4 o k y « W r * " li * ****** V * l u dz ki e m * ™ Ł!. 1- rl a A y « ' « * 8 o w kazkiem zyc.u sczęscia umarła." Ponieważ porządek II5I«P"., Anglii od T a S t ź S 2 S k T P a ń s t w a c h bI M £ r 2 \ ' A W T" y wiadomość o tern, d o j o t ó m o i e A e b l k A naszym. Zasada, według bI r e y C II a ' r stwie tronu A 4 idsiie M n"" I f iei1skiey nays;zralVr 71? -ł- JI 1 kTrZk .sł'.sł' :£ .sł' - kami pierwszeństwo Zi 2 H A £ £ 7 JI e eroun fit Eiwi ,p, T,,,,, + ?, S «w Itf o I & 51 * f o I A e i d J L T n J j her IIL czrz/ T the Stster and her ffeirs/ r Korona Ar, gielska spada po oyeu na svn-, 5 n l' Lo. a e dv nie £, y \ po1omKoA o o, a eay li i e ma brata, tedy na siostn» i iey potomków.) Ta zasada zbSłanly!

"A

""r =ź= =ź= '

pierwey, lubo dosyć niezrozumiale, z?Henryk a I I I. ustanowiona. Przy końcu atoli wieku X I V . Została przez R y s z a r d a I I . i przez Parlament wyraźnie oLiaśnioną w ten sposób, że starsza linia domu Królewskiego nawet w płci źeńskiey, młodszą linią męjką wyłącza. Lecz ta zasada właściwie n i g d y iescze do wykonania nie prjyszła. Bezpośrednio po Ryszardzie 11gim, młodsza linia męskaLank as t r ów odsądziła potomkę starszych Klare n co w, która z domem Yorków zaślubioną była. Ztąd powstała krwawa woyna miedzy domami L a n k a s t rów i Yorków, czyli między różą czerwoną i b i a ł ą, która niemal przez caty wiek Anslią pustoszyła, i blisko sto Xiążąt domu Królewskiego iuź to na polu bitwy, iuź innym sposobem gwałtownym, życia pozbawiła, a przy tem prawie wszystką szlachtę, i inny wybór narodu wypleniła. W wieku XVlstym dostało się panowanie wręce dwóch X i e i n i c z e k , M a r y i i E l ż b i e t y, al e n i e Z mocy owey zasady; wymarło bowiem by>o całe -pokolenie męskie domu Królewskiego. Gdy ku końcowi wieku XVllgo Jakob IL uciekł, nastąpiły po nim wprawd'Ie z wy sączeniem iego (za podsuniętego poczytywanego) syna, dwie córki, a to, naypierwey Marya z małżonkiem swoim, Xieciem W i l h e lm e m Orańskim, potem zaś A u u a, ale wcale nie podług owego prawa następstwa, lecz z mocy rozstrzygnienia Parlamentu. Teraz dopiero pierwszy raz zdawał się bydź bliskim ów przypadek, gdzieby córkę Xiecia Rejenta (z pominieniem 6ciu braci iego) rząd obeymuiącą uvrzano, gdy tymczasem zawczesna śmierć iey nastąpiła.) Pod tapistm: Nowy Rząd, umieściła Ministeryalna gazeta Londyńska Kuryer, co nastepuie: "Bezimienny korrespondent podał nam poniższą listę o s ó b, którehy nowy Rząd były składały, gdyby się spiski powstańcuw' Spafieldskich, N ottinghamskich i Mauezesterskkh ppwiodły były. Troie Królestw mianopodzielić na ig Stanów (Prowinryi). z któ« ryc h b y 1 2 n a A n g l i ą, i n a S z kor y ą , 3 4 na Irlandyą przypadło. Te Stany miały się pod nazwiskiem Ośmiiastu ZjednoC%Onyell Hrowineyi połączyć. Naywyźeze urzędy Stanu w tym nowym Rządzie związkowym, miano osadzić w sposób następujący: Na eze 1nik Rządu. Sir Fra n cis Burdę 1t. Prezts na lat cztery. Wymiar sprawiedliwośei. Major Cartwright. Lord Kanclerz. P.

H u n t . Sędzia zwierzchniczy (Chiel-Justice.) P. C o b b e t t. Aktu Aryusz jeneralny (Attorney jenerał.) Konsulent Philipps.

Solicitator ji -ncralny. Kośeiół. N ie miał by-dź wcale. Marynarka. L o r 10 o rh r a n e , Wielki Lord Admirał. IVoJsko lądowe.

Sir Robert Wilson. Na.z.Jny Wódz.

Dtpi.rtament Skarhowy. Sir Ry s z a r d P ł a - l i P P s . Lord pierwszy. W i II i a m S m i t h (Członek Izby niższey.) Kanclerz Izby skar.

bowey. Sekretarze Stanu. S urszy gmi r,y (Aldermann) Wo o d (były Prezydent miasta L o n d y n u.) Mi lister Spr-iw wewr.ętrz . yrh.

P. W 00 I e r (Wydawca Karła czirnego.i MinisterSnraw zagrani znych. P. C i ark ę (wę. dzący rcnęso w F e t te r la n e, iedeti z mówców Sp .fieldzkich.) MŁnisttr woyny i osad. ParInment. P. G a l e e J o n e s . Mówca w Izl.ie nlzszey. Powyżsi Ichmościowit, mieli oraz i Radę tayną składać. Inne urzędy i stopnie przeznaczonemi były dla P. Dy ali a, Pre2eba zgromadzenia SHaN Idzki»go; dla P.

Wa i t h m a n a, Członka Rady gminney; dia P. Preetona wraz z Watsonem, ozdradę główną oskarżonego, lecz wolnym uznanego; dla Lorda F o l k e s t o n a, Członka Izby niźBzey; dla Lorda Gr os ve no ra, Para Angitlskiego; dla P. Brougbama, i t. d. P. Dy ali przeznaczonym był na Kommissarza akcyzy; P. W a i l h m a n n na Kemrnissaiza cłowego: P. P r e s t o n na Posła przy dworze Francuzkim; P. Wat e e n , Lord F o l k e - stonei Lord Groevenor, naLordow Izbv skarbowey, a P .Br6ugham. wa bezpłalceg» ekich." ,

Gazeta Kalkuttska z dnia 29. Maja powtarza wieść, iż poselstwo R - istne do P e r s y i będzie bezskuteeziśrn i: ończysię woyną, gdyż Szach Perski, który prze« zamordowanie poprzednika swoitgo tron obiął, tylko w woynie utrzymać się może przeciw zamachom ezladity Perskity . r Niyt.owsxt wiadomości ze Zjt dnoczonych Stanów du joszą o nowych i woźnych oi tsia skach, zachodzący<<!» mięii-zy rządem tych Stanów a Hiszpanią. Amerykanie nmzą s<-bie wciąż iłscze prtttnsye do summ z;.akom tych za owe r-ibu.ki, które na handlu 0ny hi t popełnio o, i 1 htą t lor y d ę w wynagrodzeniu ty< h rabunków prz. iąć. Przeciw i z iś H i B Z P a II i]I uskj rz. siij na to, że rz »d Zjt dnocz«nyjeh 'ta 0« ie używał pot m h yeh środków, az-by łupuzt -u korsarz, p o d suń 6w którzy sie, \0 < ayAickszey cz-ś.i WjiorM-h Am-rvtanskkh ujbrauli, z.ipobi. dz i przeuzkodzić; tudzież, ź» pow'tancoin w t r i u Zjt ilł oiz- .. >t h S tmów Wszelką pO,noc dawą o. W ]I a'Ssj gtonie Sp«tlzi( waią się gońca z U l t i m a i u m dworu Hiszpańskiego.

Według prywatnych listów z Ameryki pół n o c n e y, skoonrzvły się tam iuż wybory na nasięputąje-' posiedzenie Kongreseu we wezystkMi Prowincyath, z wyiątkiem Massa c li u s e t u. U \ b iry te miały całkiem odmiennie od przeszłych wyborów wypaśdź, ponieważ dwie trzecie częś i obranyrh Beprezentantów, dotychczas iescze członkami Kongrpssu niebyły .

ZAPOZWANIE nh zr 'h dam ;eh 11 ierzyadi Anny Kurezewskie *1. Sukcessorowie benefieyalni zmarłey tu w Poznaniu w roku j8 J4 JIn y Ł Garezyńskieh pierwszego ślubu M młjkfiy rozwLdzioney Kurezavskiey. żądali otwarcia procesu hkwidacyir.ego nad pozostałości;) i h rje' zoney spadkodawczyny. Przychyliwszy się do wa.osku tego, wzywamy wszystkich, którzyby do spadku rzeczoney ś. p. Anny Z GorczYńskich Kurcztwskhy pretensye mieć megli, aby sie w terminie w dniu 29. Stycjnia igig zrana o godzinie OA ey przed W. Assesiorem Mitielstaedt w nueyscu posiedzenia Sądu Naszego wyznaczonym osobiście, lub przez prawn'e dozwolonych Pełnomocników stawili, pretensyartu swemi popi * sywali, i takowe udowi dnili. Tym zaś Wierzyciel ui lub innym Interessentom, którzyby osobiście stawić sie niemogli, i znaiomości tatiV źadney niemaią, proponujemy za Pełnomocników Kom niss,irzy . Sprawiedliwości: UUrr. Giiyekiego, Mullera, N2. ifa Udi a, Frzejmlkowbkiego, Wierzbińskiego, Al a a ej o u »kiego, Sarnów skie go i Gudnyana, do których się udać 1 obranego sobie dostateczną inrorniacyą 1 pitnipotencyą opatrzyć winni. Ntest«waiący Wierzyciele utracenia służyć im mogiC'go pierwsz ństwa piaw swych spodziewać sie tnaią, i z pretensyaroi swemi do tAgo tylko odesłmemi zosta ą, co po za pok icinu stawaiących i zgtaszah rych U{ Wierzycieli z 11 as y pozostanie. P o z n a ń dnia 21. bierpma 18>7Krolewsko-l'ruski Sąd Ziemiański.

v. Krygę r.

"" p O Z E W EDYKTA1JNY.

Królewsko-Pruski sąd Zu miaryśki w Wschowie uwiadomią ninieyszern Publiczność, ii nad maiątkiem rii'-gdy Wgo Honawentuiy Galewskiego Starosty, byłego Dziedzica majętności Osieczny i dóbr Rosnowa, z powodu niedo« ssarczema onegoź, iuż per Decretum bywszey Królewskiey Południowo Pruskiey Regencyi w Poznaniu z dnia 21. Lipca 1806 r. konkurs otworzonym i dies moti Concursus na tenże sam dzień wyznaczonym był, orar że postąpienie prawem przepisane w sprawie ninieyszey konkursowey za czasu zeszłego Rządu Xiestwa Warszawskiego nieukończoney, przez tuteyszy Sąd Ziemiański, iako właściwe teraz forum, kontynuowaną' byifź ma. Zapozywaią\ się przeto nitiieyszem wszyscy ci, którzy do massy konkursowey iuegdy W, Bonaw.entu.ry Gaiewikiego takowe pretensye mieć mniemają, aby się na terminie likwuiacyinym dnia 20 o .. u: Kwietnia 18IU zrana o godzinie gtey przed W".

Sędzią Gaede, albo osobiście lub. też przez Pebomocnikow prawnie upoważnionych, na których im się tuteysi Kommissarze Sprawiedliwości Ur. Eiehstedt, Kanljus i Salbaeh, @raz Adwokaci Ur. Stoik i Mntektedt przepowiadaią, Stawili, pretensye swe podali, i iakit kolwiek służyć im mogące prawa pierwsztństwa przy gwych pretensji dokładnie wyłusizyli, i doku. inenta w ręku ich znaydować się mogące złożyli. Niestawaiący Wierzyciele niezawodnie spodziewać się maią, iż zwszilkiemi pretensyami twoiemi do massy mite mogącemi prekludowani, i onym przeciw innym Wierzycielom wieczne milczenie nakazanem zostanie. W s c h o w a dixia 25. W r z e ś ni a 1817Królewsko - Pruski Sąd Ziemiański.

PATENT SUBHASTACYINY.

N ależąca do sukcessyiney massy iikwidacyiney po niesidy Janie Fryderyku Spreegd w Grodzisku pod liczba, 235 leżąca posiadłość, składa ia,c a się i. ziednego domu mieszkalnego, wdrzewo i glinę wybudowanego, dachówką pokrytego, wraz z znayduiącą się w nim apieką, · i. z stayni w podobny sposób budowaney, 3. z sadu, ogółem na summe Tala<ow 1333 sądownie ocenionych, tudzież należące do apteki i na summę 202 Talary 2 dgr. sądownie otaxowane sprzęty, iako tez i inne przy ad jud y kac vi iesezt znab śe się mogące towaiy aptekarskie, maią bydź na terminie dnia 1 8- Marca 1 8 1 8« drogą publiczney licytacyi naywięcey daiącemu ra gotową zaraz zapłaią, w Królewsko- Piuskiey śrebrney grubey monecie sprzedane. Wszyscy więc, którzy grunta te z aptt-ką i naltżącemi do niey sprzętami i towarami kup ć - ochotę maią, i do posiadania onychźe kwahfikuiąsię, wzywaią się ninieyszem, aby się na terminie wyźey oznaczonym pert mptorytznym. przedpołudniem o godzinie atey przed wyznaczonym Deputowanym W. Larz, Sędzią Ziemiańskim, w izbie audyencyonalney tuteyszego Sądu Ziemiańskiego, albo osobiście l ub też przez PeJnomocmkow swych należycie wylegitymowanych stawili, podania swe czynili, i spodziewali się, iż naywięcey daiącemu w mowie będące grunta przysądzone zostaną. Przytćm podaie się ochotę kupna maiącym do wiadomości, iż miasto G r o d z i s k do 2728 mieszkańców, ieden Ewangelicki kościdł zaciu gminami wieyskiemi, ieden Katolicki kościół iarny i trzy kościoły szpitalne liczy, ma znaczne jarmarki i tygodniowe targi, t leży na trakcie z Poznania do Frankfortu prowadzącym. Opis dokładnieyszy przez subhastacyą sprze» dać się, maiacych gruatów tych, przejrzeć mo

114«żna każdego czasu w Registraturze ruteyazego Sądu Ziemiańskiego.

Wschowa dnia 6. Listopada 1817.

Królewsko Pruski Sąd Ziemiański.

TUłJLLCZNY ZAPOZlłW.

Podpisany Królewsko-Pruski Sąd Ziemianski zapozywa ninieyszem tych wszystkich, którzy do pozostałości zmaiłego w G r o d z i s ku Aptekarza Fryderyka Sproegla, na'd którą sukctssyiny proces hkwidacyiny lest ogłoszonym, 3 która scz« gelniey z domu mieszkalnego, 1 naitżącey do niego apteki się składa, iakowe pretensye mieć mni tmaią, ażeby na terminie dnia 16. Maja 1 8 I 8- przed W. Larz Sędzią, Ziemiańskim w mieyscuzwyczaynejB posiedzeń Sadu tuteyszego» celem zameldowania i udowodmenia swych do massy rzeczonych prettngyi stawiii; w razie zaś przeciwn) li spodzu-wali się, iż niestawaiący za uti -acaiątych wszelkie swe pierwsz- ństwo poczytani, i z pretensjami sweini do tego tylko ode siani zostaną, ee po sjaspokoien.u zs(asjaiących się Wuizyeith z massy if scze pozostanie. Przytem proponuią się tym, którzy dia lakoW>ch przeszkód na terminie oznaczonym 1 s< - biśe e stanąć uiebędą mogli, na Asyestinou i Kommissarzf Sprawiedliwości UUr. M cjWnjf, Jiauljus i Salbueh, -i Adwokaci UU r. Jbudhr i Mltlelsredt.

W s c h o w a dnia 6. Listopada 1817.

Krółewsko-Pruski Sąd Ziemiański.

D iż h r i n g.

Doniesienie, o balu. Dyrekcya Kassvnu za« sczyca się uwiadomieniem Członków jiż dnia 31. Grudnia r. b. bal danym będzie.

Doniesienie. Dobregopiwa, wiatrowego po 10 gr.poh, i jałowcowego po 15 pol. gr. butelka, dostać u mnie można.

Wawrzyniee na Chwaliszewie

May, N ro ioi

Do naiyda. Jest do wynaigeia od przyizłey Wielfcieynocy wielki ogród owocowy i iarzynny, leżący za kościołem Dominikańskim pod N rem 106 wraz zdomem o dwóch izbach i dwóch alkierzach» oborą, studnią i inneroi do tego nakiącemi zabudowaniami gospodarskiemu - Kliższą wiadomość powziąść można oa właściciela Wineentego Su 'im >,dta, maystra kunsjtu powroźnickiego, mieszkaiąteg» na Szerokiey u'icy pod Nrem 107. Poznań, dnia 5. Listopada jgi"'.

Powyższy artykuł jest częścią publikacji Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1817.12.20 Nr102 dostępnej w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej dla wszystkich w zakresie dozwolonego użytku. Właścicielem praw jest Wydawnictwo Miejskie w Poznaniu.
Do góry