b .. r y. O godzinie w pół do dziewiątey z rana zebrał się korpus górniczy przybrany w mundury, łaskawym wyrokiem Nayiaśriieyszego PaJla onemui j>rzt pisane, i udał się Avraz z Władzami inieAstowemi przy huczney muzyce do tuttyezego kościoła Katedralnego, gdzie znany z pobożności i gorliwości obywatelskiey mąż i JX. Biskup Kielecki Senator Królestwa Polskiego celebrował mażą, podcas którey WJX. Czekaiewicz Archidiakon i Kanoi.ik Kielecki miał stosowne Uu ekolicznośu kazanie, po mszy zaś skończoney odśpiewano Te Deitttt. Po nabożeństwie dana była przez Dyrektora główoey Dyrekcyi gorniczey uczta dla górników, a wieczorem bal, na który zaproszone były Władze mieyscowe, oficerowie korpusu górniczego, i wielu z tuteyszych obywateli. - W sali bilowey powiewała chorągiew przez Najiaśnieysztgo Pana korpusowi górniczeniu nayłaskawiey przepisana, którą JW. Ministrowa Hrabina M o s t ó w ska temuż korpusowi ofiarowsć raczyła. - Podczas uczty górników, iak i podczas obiadu danego przez Dyrektora, wnoszone były przy huku moździerzy toasty za zdrowie Nayiaśnieyszego Pana, który górnictwo Polskie utworzyć, i potężną swą opieką łaskawie wspierać raczy. '- Daley, za zdrowie Jego Ceearzewicowskiey Mości Wielkiego Xiecia Konstantego, całey Nayiaśnieyszey Rodziny, nakoniec Namiestnika Królewskiego. _U roczystość ta zakończyła siq oayczulszą radością i wdzięcznością dla nayłaskawiey nam panuiąeego Cesarza Wszech R o e s y i , Króla Polskiego, pbd którego berłem kray nasz na nowo kwitnąć zaczyna. Z Petersburga dnia 30. Listopada.

Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1818.01.07 Nr2

Czas czytania: ok. 15 min.

W dniuS. Katarzyny, imienin N. Królowey VVirtemberskiey, siostry Monarchy naszego, i uroczystości orderu Damskiego S. Katarzyny« śpiewano Te Dżum po wszystkich kościołach.

Nazaiutrz, z powodu zgonu Xieiney An« gielskiey Karoliny odprawiło się za nię żałobne nabożeństwo w kościele Anglikańskim, na K torem byli w żałobie wszyscy mieszkający tu Anglicy. Mewę ku czci tey Xiężney muł P. Spencer.

Były Marszałek Gubernii Kijowekiey, Radca tayny, Hrabia R z e w u s ki, mianowany członkiem Senatu Rządzącego, a HrrbIa Moce nigo, Minister nasz przy dworze Neapo-A litanskim, Radcą taynym. Po urządzeniu M;";eteretwa wyznań religiynych i oświecenia, mianowani są Dyrektorami dwóch iego wydziałów, duchownego: Kadcs stanu Turginiew» a eświeceoia: Radca stanu Popow. Dnia »3. bieżącego miesiąca Towarzystwo Woyskowe, zawiązane pod opiekąAIonarchy naszego przy główoym eztobie gwardyi J. C Mości, odprawiło uroczyste posiedzenie, obchodząc rocznicę założenia swoiego. Pan Chwostów, Sekretarz Towarzystwa, czytał krótki wykład zgromadzenia dnia tego, tudj.iei zdanie sprawy o postępie i stanie biblioteki Towarzystwa, a po nim. Pan Grzybowski Kassycr o zatrudnieniach i działaniu członków iego. Zakończył Pan Te odór Gli n ka czytaniem rozprawy o konieczności życia czynne- ; go, zatrudnień oświecających, i czytania ksiąg, iako też o pożytku i stanie założoney z tego powodu biblioteki przy sztabie gwardyi. Oglądano potem różne ciekawe rzeczy, a mianowicie niedawno nabyty i nowo urządzony wynalazek Litograficzny, i w obecności całego zgromadzenia wybito kilka exemplarzy wierszy, przez Pana G I i n k ę napisanych. Podczas obiadu, po odbytem posiedzeniu, u Generał -Adjutanta J. C. Mości Pana S i e - p i a g i n a , śpiewano wiersz pióra tegoż G lin * ki, przypominaiący woiownikom ponitsiot» * tiudy i znoie woienne. Z Frank/ortu dnia 24. Grudnia.

Rossyieki Poseł przy seymie związku Nic* ż ą d z a s t a n o w a zdaie się bydż* w N i e m - · niecViego, otrzymał teraz, iak słychać, listy c z e c h panuiąią chorobą, czyli raczey ltkarAierzytekie, kióiycli ryrhleysze przebycie stwem do uleczenia choroby ludu.

zapewne daleką odległością od M o i k w j - Z Go ty dnia 2. -? Grudnia. .późnionem zostało. Doktor Deyn wjena, mieniący się bydz" Głoszą, ii Pruski tayny Radca stanu Jor - autorem przymierza świętego, kończy pewne d a n, bawiący teraz w W i cc r> i u w polece- doniesienie publiczne temi słowy: "Uwiadoniach, sczególniey, iak jnnitmaią, rzeczy iniam wreszcie powszechność o moiem trzywoyskowey dotyczących, przybędzie tu z rze- miesięczuem iui łóżkowaoiu na zbyt dotkliwy czotiey stolicy, i uda się potem do Kanclerza defekt hemoroydalny, którymi wiąże ręce od «tanu, Xiazqcia H a r d e n b e r g a. pilnego wydawania uczonych rozpraw. . Oby W F rań K o ni i zapalono złeśiiwą ręką mi lud Niemiecki tyczył polepszenia! Zyczekilka zamków i inne mieszkania maiętnycb nie to zasadzaiąc się na owem przysłowiu: właścicieli ziemskich. Przyp'*'''* <s czarną Yox populi iox Dli (Głos ludu jest głosem. abro«łnie sektUvzom Peszliańekim. Boga) nayłepieyby skutkowało." Senat-wolnego miast3 Fia n kfortu wydał Od Renu dnia 24. Grudnia.

co tylko nowe pismo przeciwko Katolikom N aynowsze wiadomości z P ary ż a wspotuteyszym i podał ie zgromadzeniu seymuią- minają znowu o całkowite m ustąpieniu woyt tm li. eka zaymuiącego. Jeżeli zaś inne wiadomoZ powodu świąt następnych odroczone bę- ści, _ pisze pewna gazeta - które w listach dą posiedzenia Seymu związkowego aż do dnia z Paryża czytamy, są prawdziwe, iż mięta'. Stycznia. dzy Austryą i Fra,ncyą toczą się z wielZbliża eię nareszcie chwila, maiąca roz- kim zrpsłem układy wtnattryach wątpliwych, strzygnąć liczne i wielorakie" sprawy, będące iż przybyły gońcem z W i e d n i a do P a ryw zwitku z byłem Królełtwem Westfal- ża Oficer, przywiózł tomże tak nagłe depeskietu. sz e, iż czekać musiał na prędką odpowiedź; Od Menu dnia 2$. Grudnia. ieżUi daley i to prawda, iż wódz naczelny Baron Feli* Deeportee, ieden Z38mia woyska Austryackiego w Alz.acyi ma ie Francuzów, ustawą Królewską dnia 34. Lipca ściągnąć z leż teraznieyszyih do koszar miast 1 S 1 5 zkraiu wygnanych, którego w F rank- wielkich i twierdz, i że w woysku Pruskiim forcie aresztowano, pusczonym znowu zo- podobne zmiany nastąpić maiąt dodawszy stał na wolność, z tym atoli wanmkitm, ażeby itscze do tego nadzwyczayne dotąd bieganie Frankfort w 24 godzin opuścił. gońców między Paryżem a dworami sprzyW. Xiążę Badeński dał P e s t a lo z z e m u mierzonemi, niemnity mocny ton w nocie przytfUey przeciw przedrukiwaniu dzieł iego dworu Pruskifgo, podaney w Paryżu przez w kraiacb Badtńskich. Hrabiego G o l z w mau-ryi rosczeń prywaPo pizybyciu ewoiem do M o g u n c y i , inydi; to rzecz wzalędem wyprowadzenia przyimował Kanclerz etanu, Xiążę H ar - woyska z3»'muiącego zapewne nie iest bez denberg, wszystkie tameczne władze, i odwiedzał oawzaiem dnwćdzcę Austryackie- ale. go, Generała S traue ha. . W. Xią2ę Hesko-Darmstadzki zaprowadzIł · w swoim kraiu równe miary i wagi.

Gazeta Moguucka czyni uwagę, li teraz

Z Er fangi dnia 2$. Grudnia.

Dzisitysza gazeta lute y sita, maiąca czarną obwódkę, zawiera eo następuie: Smuć si ę Erlango! ZjiikiK-ła ozdo" db uciśnionych i niesczęśliwych, co tyle łtz w cichości otarła nasza na y lepsza X i ę ż n a, już nie żyie! Przed kilkoma iuż" tygodniami rozeszła się była wiadomość między mieszkańcami, ii nasza ewdowiała Margrabin! nie dobrze się mi<-wa, i że -wkrótce może rozbr.it z nami uczyni. Wiadomość ta wszystkich przy zwąttiałey nadziei iaitm. napełniła; iakoż, przyciśniona słabością, "wieku, zakończyła łagodnym zgonem SWOle tak gorąco od nas u pragnione życie, Zofii a Karolina Marya, dnia 22. Grudnia o godzinie jcity z południa. Ta zgasła P ani zaczęła żyć dnia 8. Października 1737 w B r u n s w i ku; była naystarazą corłą rządzącego wówczas Xiążęcia Kar o l a Brunświckiego, spłodzena zXiężniczkącorką N. Króla Pruskiego Fryderyka Wilhelma I I. - Dnia 29. Listopada 1758 zaślubiła się z rządzącym Margrabią F r y d e ryk i e m Baireutskim, po śmierci pi Arwszey iego małżonki, siostry wielkiege F r y d e ryk a I I .; ale wkrótce,' bo duia i6. Lutego 1763. umarł małżonek iey bezdzietnie, a ona obrała sobie zamek Xią£ęcy w E r l a n d z e z a siedlisko w sta nie owdowiałym. Przez tę długą łat koley a ta zacna Pani wpośrud nas nieprzerwanI e, tvyiawszy kilka podróż do S z w a y c aryi, Francyi i Włoch. Dzieliła z nami wszelkie cierpienia i przyiemriości. Miała zgryzotę, iż w bitwie pod A u ers t aed t, brat iey, Xiąźę Brunświi ki, śmiertelnie raniony, w obcym kraiu życia dokonał, i że zacna rodzina W o 1 f e n ó w, pozbawiona swoiego Xiestwa, z N i e m i e c uchodzić musiała.

Alcć sprawiedliwe nieba dozwoliły iey doczekania się z wielką radością tryumlu iey domu, okupionego naydotkli»szą śmiercią walecznego iey synowca. Blisko 51 lat mieszkała w zamku tuteyszym, gdy tenże na dniu 14. Stycznia iS'4- stał się pastwą płomieni, odkąd zamieszkała dom Sędziego G r o s s a, al

bowiem, iaksię wyraziła d.o D epu ta ty! mteyskiey, z powodu tego okropnego wypadku do niey wysłańcy, postanowiła żyć i umrzeć w E r l a n d z e . Zgasła posiadała, obok rzadkiey stałości we wszelkich na przemian powodzeniach, w wysokim stopniu nauki, podsycane na ykpszemi pisma miau torowBycz y s( y -ii, Francuzkku, Angielskich i Włoskich. Z iey pozioHiemi sczątkami zstępuie do grobu ostatnia gałązka Hohtnzolleriibkiey odi oAi domu Brandenburgsko -Aiispacbsko - Ba y reu ihn kie" go.

Z Hngi dnia 17. Grudnia.

Dnia 24. t. m. obiął znowu jego Króławicoweka .Mość, Xiążę O r a n u, wszystkie swoie doetoyne urzędy woyskowe, i ukazał się w uniformie Generalskim na wielkim obiedzie, danym dnia tego na obchód urodzin N. Gesarza Rossytskiego.

Z Kzyviu anią 6. Grudnia.

Od czasu zawartego z dworem Bawarskim K o n kor d a t u, słychać, że i z innemi dworami N iemieckiemi, mianowicie z Prussami i z H a n i i o w e r t m zawarte będą wkrótce K o n kor d a t y. Przy witlkiey liczbie poddanych Katolickich, zebranych pod berb m wspaniałych Monarchów tych dwOih ważnych krai ó w Niemieckich, spodziewać się można z pewnością po ich mądrości, iż temu ważnemu przedmiotowi oycowską poświęcą uwagę. Z Wioch dniti 12. Grudnia.

Gazeta Rzymska donosi z list 1 w z Gr e c yi, IZ niedawno temu pewien włościanin niedaleko Kor y n t u uprąwijiąc ziemię, zawodził o krustzowe naczynie, w którem się znaydowały rożne starożytne monety i złoty pierścień zagatem wielkości pół Sold@.-*) Na tym agacie gołem okiem dostrzedz tylko było można kilka zbyt drobnych rysów. Pewien podró

*) b o 1 d o, moneta Włoska, którey 20 sztuk idzie na L i r ę . ( L i r a ma wartości iakie » dgr.) JnoAą drobnowidza odkrył na lóm nader wy.

tworoe dzieło kunsztu. N a powierzchni bogiem kamienia znalazł grupę bożków, których po ich znamionach r- zpuzi.ać można, a ua spodzie A eh ileś a, <<leczącego przy swym wozie H e k t o r a . Odkrycie to nowym iest dowodem, iak dalece »ae starzy w nadobnych sztukach przewyższali. liannowerski konsul w G e n u i obwieścił , U pod banderą Angielsko- Hannowereką zegluiące okręty* nie m<iią się niczego obawiać Ze strony barbaryiczykow na mO rŁ u śródziemne«., zabezpb'zoi em. będąc firmanarai przeciwko wszelkim pokrzywcJzeniom. Z P*ryba. d»i« 23_ Grudnia.

Dnia 2 i. dt puiacya maiąc na czele Ministra «praw wewnętrznych, podała Królowi proidu do prawa o cenzurze dzienników i pism p.ryodycznych, ktoren lzbi, po wysłuchaniu raportu wydziału, dnia 20. przyięła. Po zatwierdzeniu Królewskiern brzmieć będzie artykuł w prawo zamieniony, następnie: "G azet y i inne pisma peryedyczne, umiesezaiące polityczne nowości lub rozprawy, wychodzić mogą do końca posiedzenia i 8 1 8 r. t)lko za zezwoleniem Króla." (Pierwiastkowy artykuł brzmiał nie na ieden rok, lecz na trzy lata. ) Dalsze rozprawy względem poiedyńrzych artykułów proiektu do prawa o wolności druku były dotąd, a mianowicie wczoray, w Izbie Deputowanych bardzo burzliwe, t'rez.s musiał często dzwonić i nakazywać uciszenie; kilku członków oddaliło się, i rit masz iescze jedności względem poiedyńczych punktów. 2 prawa finansowego przyięto niektóre poiedyńcze artykuły. Pan S c h o e l , znany wydawca traktatów pokotu iim. ych dzii-ł dyplomatycznych, otrzymał od Króla Hiszpańskiego order Kar o l a U l .

W Sądzie Strasburgskim była w tych czasachokropna sprawa. Pewny wyrobnik ..wyszedł z starszym synem za H e n dla zarobku, przy ionie zaś zostawił dwoie maleńkich dzieci , córkę i eyua. Gdy powrócił do dom u, zapytał żo ę o synka; ta mu go pokazała nieżywego i bez oog w cebrze. Pociągniona do 6ądu wyznała, ie to dziecię ogrodniczym nożem zamordowała, iedno udo z iarzyną ugotowała i zjadła, a drucie chciała upiec; wszystko to miało się stać z nędzy, co iednak niebyło, bo miała w domu kapustę i kozę. Sąd roztrAsnąwszy te sprawę, osądził, ii miała pomieszanie zmysłów; uniewinnił ią więc, i do domu w.'ryatow odesłał. Pan U u g g i e r i lekarz U łoski ogłosił oeobliwsze, ale maiące byclź niezawodnem, takie zdarzenie: Pewna 3 7letnia panna, bardzo ładna, długo okazywała wstręt od małżeństwa; aż nareście skłoniła się do oddania swey ręki i tdnem u z naygorętszych wielbicielów siebie. N azaiutrz po ślubie uciekł z domu nowożenie c , i powiedział przyiaciołom, iż żadnym sposobem żyć z nią nie może, bo, iak pies, nie cierpi kota, i na widok iego warczy i sczeka. Z Londynu dnia 24. Grudnia.

Xiąźę L e o p o l d odwiedzał w zeszłą śr#dę pierwszy raz Xiężniczki A u g u s t ę i Z o» fią w Windsor, a korz.staiąc z tey sposobność i udał się dogrobu rodziny Królewskiey, gdzie blisko godzinę przy trumnie małżonki ewey sira wi ł . D o P o r t s m o u t h zawinął Amerykański okręt liniowy F r a n k l i n od 74 dział na , którym się nowy Pos« ł Amerykański w L o ndynie, Pan Kush, znayduie. Jest to pierwszy liniowy okręt Amerykański, który w porcie Angielskim uyrzano, i naypiękriieyszy w marynare Amerykańskity. Złączy on się z eskadrą Amerykańską na środzitmnem morzu. Wznawia się tu znowu pogłoska o pośrednictwie W. B r y t a n i i do pojednani * kru u macierzystego Hiszpańskiego z oburzoiiemi wcy. Potwierdziła się zupełnie wieść o zawarciu nowego pokoiu z M ar a 11 a III i w Wscho* d nit Ii I n d y a c h ; właściwe atoli warunki poloiu nie są icscze wiadomemi. Lord Moir a, Markiz H a s t i n g s, wyraża tylko ««gazecie rządowey Kalkutskiey ce następuie: J IW. Hządea ma przyiemność, oznaymić zawarcie nowego traktatu z P e i s h w ą, przez łtóren artykuły ostatniego traktatu obiasnionetni i sprcstowauemi zostały, a w którym znayduią się pewne purikta, zdaiące się uwlaśniać do zabezpieczenia przymierza i utrwalenia zgody, od obu rządów pożądaney. W. Rządca poiechał osobiście do K a l k u t y dla przekonania się o uisczeeiu celnieyszych umowy warunków." Miasto B e d f o r d uchwaliło adres pożalenia do Xiezney Wall i i z powodu zeyścia Xiezney Karoliny. Kilka innych miast to samo uczyniły. Gazety tuteysze zawieraią raport o położeniu rzeczy w prowiaeyach po nad rzeką la P l a t a , czyli nowe y Baeczy; ospolitey Buenos-Ayreskiey, będący dziełem Don M a r t i n d e P e y r r e d o n, dotychcztśnego Prezydenta. Jeet to nader pochlebny obraz.

rKwitnący stan skarbu, wyborne woysko, »»»pełnione zbroiownie na lat \0. woyny morskiey i ludowcy, uprawa pustyń, mierne podatki, staranna osczedność, zupełna jedność · obywateli, są główną treścią raportu.

Xiąźę Leopold darował Hrabiemu Laud e r d a l e przepyszną tabakierę, złożoną · * mozayce z zopi-łnego zbioru wszelkich gatunków kamieni Saskich. Pan G reu hm iesc pierwszjm Ministrem Rezydentem rządu Pruskiego przy Stanach Amerykańskich.

Wiadomości o spustoszeniach w Zachodnich I n d y a c h przez wicher zrządzonych potwierdziły się niestety, luboć w niektórychsczegółach przesadzonemi były. I tak n. p. przy zawaleniu się koszar w S t. L u c y i zamiast 200 tylko 40 żołnierzy życie utraciło. Gazety N ewyorkskie doneszą, iż Poseł Hiszpański ofiarował odstąpienie F lor y d Y Stanom Amerykańskim pod korzystnemi warunkami. Parlament odroczony do póżnieyszego czasu, do dnia 37. Stycznia. Wriąż się tu odbywaią nadzwyczayne narady gabinetowe. / Odrowiona pogłoska o powrocie Xiezney Wall ii do Anglii, potrzebuje potwierdzenia. Z okrętu I n d i a n, płynącego z Oficerami i żołnierzami do Ameryki Południowcy, na którym 197 ludzi grób znalazło, a między innymi Major, BaronHademjnn, tylko 13 osób uratowało życie. Okręt ten miał 30 dział, i wyruszył był nagle nie będąc dostatecznie opatrzonym w 2 y wneść iw inne potrzeby, gdy właśnie wyszedł wiadomy zakaz rządu naszego względem wychodźców 7 woyekowych do Ameryki Południowcy. Okręt liniowy Melville od 74 dział przypłynął 2 Wsdiodnich Indyi do Portsmouth. Z S1. Heleny odbił dnia i.Li-' stnpada. B o n a p a r t e używał wówczas czerstwego zdrowia. N a fregacie I p h i g e - nia, któn razem z okrętem Melville dnia a6. Lipca zTrincomałe odpłynęła, przybyła z Cap wdowa i dzieci P. Tomasza S h e r i d a n , naystarszego syna sławnego oyea. Brik nasz J u l i a od 16 dział zatonął na wodach Wschodnio-IndAiskich. Podług donits'en giełdy Lloyds, rozbił się pod U o sc o ff niewiadomy dotąd z nazwiska okręt Roseyiski, na którym 170 ludzi życie litraciło. Xiążęcia O s kar a, syna Królewrca następcy tronu Szwedzkiego, towarzystwo tuteysze Goralów na wniost-k Pana Sinclair w grono swoie przyięłoi Xiążęteo napisał własco niem, który ua ostatniem posiedzeniu tego towarzystwa przeczytano, i wśród oklasków w archiwum złożyć zalecono. Temi dniami na równinie podLon dynera była walka na kułaki, przed którą Pan J a c k«o n, Professor sztuki kułakowania, tak do obecnych przemówił: "Cidy oświecenie szy"hko się rozszerza, a przesądy wszędzie ni"kną, walczący ni kułaki mogą eię spodzie"wać, że sztuka kułakowania będzie, iak "przynałeży, ceniona. Jeden z Lordów ma "się dopraszać Parlamer. tu na przyszłem iego "posiedzeniu o ustawę, uznaiącą towarzystwa "kułakowt. " Telegraf Plyrautski zawiera w wiadomościach z S t. H e l e n y, co nastąpuie: "Zły humor Bonapartego pomnożył się sczególniey od tego czasu, gdy się dowiedział, iż eynaiego przeznaczaią do stanu duchownego. Zrobiono mu nową drogę U mil Angielskich do pr / echadzki, lecz iey iescze obecnością ewoią nie zasczycił. Owa razy donosi Telegraf Rządzcy ostanie rzeczy w L o n g w o - d z i e, a zazwyczay w tych słowach: "Wszystko w porządku." Dobrzy mieszkańcy S t. H e l e n y, tak niekontenci teraz z losu swoiego, dziwili się częstokroć, iak Bonaparte i orszak iego mogąspotrzebować wszystkę tę żywność i inne potrzeby, które są codziennie do L o n g w o o d posyłane lub w rachun - kach umiesczane. Chociaż w S t. H e l e n i e .loeyć itst ciepło, to wszelako codziennie 100 funtów węgli i znaczną ilość drzewa do L o n - g w o o d u dostawiaią, lub w rachunkach kładą. Mimo tak wielki dostatek tego wszystkiego, żalił się przed nieiakim czasem kucharz B o n a p a r t e g o, ii nie ma przy czem gotować. Były Cesarz rozkazał zaraz ku« charzowi, ażeby porąbał na kawałki komodę i szrank z drzewa mahoniowego, przysłane « Anglii. Pierwszy mebel porąbano isto<oie OB użytek kuchni, inne zaś ochroniono, ponieważ kucharz doniósł, ii ma odtąd dostatkitm drzewa. Wielu zuisczało uraz mieszkańców, którzy się dawnuy przez żeglugę maiątków podorabiali. Niektórzy mniemaią, iż natomiast liweranc: Bo n a p a rłe g» pewnie się nie zgorzey etoią." Przedwczora zawinęła do P o r t e m o u t lj eskadra Rossyieka, do K a d y x u przeznaczona, a składaiąca się z 5 okrętów liniowych i 2 fregat. Żegluga tey eskadry do przeznaczonego inieysca niespodzianie różnemt nieprzyiaźnerat wypadkami znacznie dotąd b ) ł a spóźnioną. Lord Castlereagh zatrudnionym był ciągłe od dni kilku w biurze swuiern i w końcu tego tygodnia uda się do Xiecia Regent» do Brighton. Przybyła tu Xieina Well in gtono wa.

Wczoray miał Poseł Francuzki długą rozmowę z Lordem Castlereagh i Hrabią B athurst. Król nasz niesczęśliwy wypytywał się dotąd często w porannych chwilach o rodzinę swoię, wynurzaiąc troskliwą obawę względem życia iey członków. Z <ego powodu odwiedzała go wczoray Królowa. Stan iego zdaie się bydź polepszonym. Niedawno żądał wygoduieyszego krzesła. Dostawiono mu ie w zeszłym tygodniu, zrobione tak iak ie mieć pragnął, z czego dał poznać sczegGinieyszA ukontentowanie. Z Bostonu dnia 22. Listopada.

Stany zjednoczone Amerykańskie wysłały b>ły fregatę Kongres do S1. Domingo czyli H a y t i, w celu ustanowienia tam Amerykańskiego Konsula handlowego w osobie Pana T y l er, zagładzenia różnych nieporozumień i skoiarzenb przyiaź*nych związków z tern wyepowćm Królewstwem. Zamiary te chybiły. Gazeta dworska Haytycka zawiera w tey mierze następuiącą notę urzędową: "Dla usunienia wszelkich wątpliwości, iakitby przybycie Amerykańekiey fregaty naszey, wzniecić mogło; chcąc oraz odiąć nieprzyjaciołom H a y t i wszelki powód do czernienia nas, umocowani iesteśmy obwieścił'- co następuifc: Rząd silny BaT przez się, i przez swe zasady mądrości i sprawiedliwości, nie Inkasie wynurzyć public z n i e p r a w d y . Z piani urzędowych przekonać się można, iż rząd nasz życzył sobie, skeiarzyć związki handlowe i przyiacielskie z rządem Stanów zjednoczonych, byle tylko na. zasadzie politycznych stosunków, zwyczaiów i wzaiemności, iakie między rządami mieysce mieć powinny. Przekonać 6ię z nich można, ii przyczynę, dla którey korzystny handel, utrzymuiący się. od przeszło lat 35. pomiędzy obudwoma narodami, nie był rozciągleyszym, sameVnu tylko rządowi Stanów zjednoczonych przyczytać należy.

Królestwo

Haytu

W pałacu wielkiey rzeki, dnia 1. Sierpnia, w »4tym niepodległości roku. Sekretarz stanu, Minister epraw zagranicznych Królestwa H a y t i i t. d. do P ana Barona D u p u y, Sekretarza i tłómacza Królewskiego i t. d.

Baronie!

Odebrałem wczoray list WPana, donoszący o przybyciu'fn gaty Amerykańskiey K o ngras do portu stolicy, na którym znayduieiG

się P an T y l er, mieniący się, 'bydz" Ag e ntern handlowym zjtdnoczonycli «.tanów Am trykańskich. Zawiadomiony o przybyciu Pa» na Tyl era, spodziewałem się odebrać depesze od iego rządu i listy, ktortby go przy dworze Haytyckim zav jierzytelniły. Alcó zadziwiłem się niezmiernie, wyczytawszy z raportu WPaoa, iż tylke ma przy sobie c e r t y fi k a t , ułożony w niezwyczayuych i bezprawnych wyrazach, i zawieraiący razem, słowa: CapFrancaie (zamiast Cap Henry) i wyspa St. Domingo (zamiast Hayt i); wyrazy, nieprzyzwoite i obraźliwe dla rządu S( go Król. Mci. Mimo chęci Króla skoiarzeuia związków handlu i przyiaźnt między obudwoma rządami, zniewolony iesttm , upoważnić W Pana, ażebyś oświadczył Panu Ty I t r o w i , iż niemoźe bydź" za Agenta handlowego uważanym i przyjętym, ponie» waż nie ma listu świsde-cznego w autentycznt-y i należytty formie ułożonego, któr)by go przy rządzie Haytyckim zawierzytt-Inił. W domniemani u, iż P. n Ty l e r niezna zwyczalOW, używanych w tern Królestwie we względzie związków dyplomatycznych, obeznasz go VV Pan z onerniż i udzielisz mu wtóropis oświadczenia Królewskiego z dnia ao. Listopada 18»6 roku. Załuię, ii Król Imć, odbywaiący właśnie; podróż, nie może Panu Tylerowi i Kapitanowi fregaty Kongres « dać posłuchania, którego sobie życzą. Man * [ zaeczyt, pozdrowić WP ana i t. d.

Hrnbia Limomde *

Dodatek'

Powyższy artykuł jest częścią publikacji Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1818.01.07 Nr2 dostępnej w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej dla wszystkich w zakresie dozwolonego użytku. Właścicielem praw jest Wydawnictwo Miejskie w Poznaniu.
Do góry