-I[sami wiernie byli odmalować,rzekł M e n t h a: "Rozuraiecież, iz eię okażę niechętnym dla człł'>wiebt iim1NiftJ@li\?(\rt a ,}JA) włł tizeni wam p r a w d ) ? " "l'rzeezy uwszy ksiaAkęrriarącą tytuł: Anti Soldat, zapytał się Fana Vi lic roi, czy ią jSlVa, a gdy »nu ttn odpowie dział, źe nie, rzt U do rdtgo: "O! frztba, itbyś ią czytał, jest ło bowiem pismo, które mi nicriiłosiernie naciera nosa, ale WPanu iescze bardziej.** Wczoray z południa przybył tu Xią£ę We 11 i n g t o n z srzupłym orszakiem, i Starał w pałacu swoim na ulicy pola FJizeyskiego. N a wsparcie biednych mieszkańców» L u - g d u n i e i w tamecznym Departamencie, przeznaczył znowu Król i jo.ooo franków. Wóz poczte.wy idący z Burtiegali do T u i u z y zatrzymanym zustał w nocy na ł ł .
Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1818.01.14 Nr4
Czas czytania: ok. 15 min.przez ośteiifuzbroionjch ludzi, którzy ukradli 7046 franków i ktlka złotych zegarków. W Ij.bi* Parów, Markiz Lollj-Tolendal adał sprawę o projekcie względem wolności druku. Zaczęły się zaraz rozprawy i czterech mówców miało glos za łub przeciw projektowi. Dziś przyjęła Izba Parów » .
projekt do prawa względem pi*,n peryndycznyth większością kresek 105 przeciw AR. Marszałkowie, Xiąźęta Tarentu, Reggio, UeJJuno iRaguzy , byli wczoraj na Śniadaniu u Króla.
Gdy Pana S c ii t fe ra, rodowit. go Hollendra, a uobywatehezoneao »e F r a n c y i , a powodu pisma ie-go: "O stanie wolnoici we F r a n c j i ," stawiono przed sądem Policyi poprawczty i zapytano o iego stan, odpowiedziałna to; ie itst S t u d e n t e m , - W któreyie 10 umieiętności iesteś WPanStudentem?- W iadney.-Odłożonorzecz tę do dalszego czasu. Dnia 24. m. b. obchodził tu Poseł Roteyreki, Pan P o z z o di B o r g o, rocznicę urodzin swoieqo Monarchy, który zaczął 4agi rok iytu swojego. Między goeczAcymiznajdowali sie XiazV Kur a K \ n H M£ R o s t o n c z y n, Pan d e la Ha i R fi 3 r P ę U, d.
yrzeuwczoraysjy numer DZIennIka generalnego nieinogł bydź do Departamentów rozesłanym, po iewaź w nim niemiłosiernie wysieczooo pewnego Deputowanego za zdauie i tg o, z kt. - rem się w JUbie d3ł słyszeć. Wyprawa pod Kentrałem Donzelot do M a r ty ni K i przeznaczona, uszkodzona znaczni« przez burze, musiała do Q u i b e r o n powrócić. Od granicy Hiszpańskiey d. tj. Grudnia, Z wyprawa, woyska, która ma popłynąć z Kadyxu do Ameryki Pi łudniowty pod zasłoną eskadry Rossyiskiey, wysłani będą razem Koininisejrze, dla uczynienia powstańcom prepozycyi dobrownh.ey agody, mających bydź równie korzystaerai dla nich i dla kraiu macierzystego. Przydają cio tego, ii dwa z pit.rw6.zyeh mocarstw Europeyskkh zaręizą Ścisłe warunków wykonanie. Nowe odkrycia pewnych ipisŁów, - iak słychać - stały się powodem, ie i przeciw społwiuowaycom Generała L a s c y wytoczone bydź ma teraz ścisłe postępowanie s i dowe . Jest i * I]1laJJ« 1Yi m <2! > których osadzono właśni* w warowni M on U . , , JOUY.
Z Madrytu dnia i$. Grudnia.
N asza gazeta dworska zawiera co nastcpuie: "bóg miłosierdzia, który 'iechce śmierci grzesznika, ale raczty, aieby eiq nawrócił i żył, dał znakomity dowód tey pra! wdy, w nawróceniu do świętey wiary 'naszey, wdowy Katarzyny Rodel, rodtm'zj S c z t c i n a , religii iydowskiey! J e y K r ó - hwicowska Mość, dostoyna Infantka Marya Franciszka a Aseyiu, małior.ka Jego Krolewkowskie-y Mci Infanta Don Carlos raczyła byli chrzesna. i zezwoliła, aby iey dane były na chrzcie imiona, Marya Frań. ciszka z Assyźu. Nuncjusz Jego Papkakiey Świątobliwości i inni Prałaci przytomni byli lemu rozwfcwniai(łcuau obrAdiewl. zwyczayney biegłości, ażeby umiarkować 70pęd, który wszystkich głowy porywał, i wstrzymsć go nad brzegiem przepaści. Wysłano do Ministrów Monarchów sprzy-' mierzonych mianowanych przez obiedwie Izby Pełnomocników, z przepisami zachowania się, które nam iescze nie eą wiadome; jednakowoż można ie sobie wystawić, czy» taiąc listy Xiecia O t r a n t o do Xiecia We 1lingtona i do Xiecia liluchera pisane» Te listy są ważne; obialoiaią bowiem wielce facta, które namiętność i niewiadomość odmiennie opisywały. List do Xiecia B 1 ii c b era pisany dowodzi, że Xiążę O t r a n t o w 0wey stanowiacey chwili, która los Oyczyzny iego rozstrzygnąć miała, z uczuciem tego, co położeniu iey przyzwoitem było, moc ducha i powagę stopnia swoiego połączyć umiał.
NowaChrzcIciianka miała zasrzyt bydź" przedstawioną Ich Królswicowskim Mościom i ucałować Ich Królewskie ręce." Musicypakieść wGuatimala w Południowey Ameryce, za postępowanie swoje, z klórego Krót bardzo był kontem, otrzymała tytuł E x c e I ! e DCY i. Takie i u nas ma bydź zaprowadzona, kenskrypcya i woysko dopełnianćm co roku 1 7 , O O O ludzi od ig do 30 lat. Kto ze sianów dobra posiadających niechcc służyć lub nie może, musi się 5,000 frar.ków opłacić! Także stronnicy P o r i i e r a, równie iak Ł a s e e g o , maią teraz bydź" sądzeni.
Rozmaite wiadomości.
Jedna 7. gazet zagranicznych zawiera naetępuiące wyimki' z dzieiów-życia F u s z e g o A F o i i c b ć J. Xiecia O t r a n t o .
sprzymierzone woyska zbliżały się de granic Francuzkich. B o n a p a r t e wystawił w krótkim czasie ogromne woysko, na którego czele udał się w północną stronę. Stra· zliwa klęska sprowadziła go na powrót do P a ryż a , a na usilne przedsiawiecia Xiecia O t r a n t o zezwolił nareszcie na zrzeczenie eię tronu. Zipóźno było z.ipob'u dz niesczęiłiwyra wypadkom, pod któremi Francya * iuż uległa r pierwszy cios był zadany, 3 woyska zagraniczne rzuciły się ze wszystkich stron bystrym nawałem na Francya.. Powołano Xiecia O trant o do steru Rządu. Żaden polityk nie znaydował się nigdy iescze w położeniu przykrzeyszem i niebezpitczuieyezem. Jescze bawił B o n a p a rte w P a ryż u w pałacu Eliztyskim; woysko F. -ancuzkie niewiadome swey straty i liczby nieprzyjaciół swoich, chciało iśdź" d o b o i u; znaczna liczb? Członków Izb obydwóch popierała to odważne postanowienie; M o n itor umieścił mowy, obwiesczenia i poselstwa Rządu Francuzkiego, które wszystkie, iak widać, ułożone są przez Xię<ia Otranto. Potrzeba było wysokiego mAztwa i nadłł
Żaden z tych wszystkich, którzy o nie-* podległości Fra n c y i naywię.cey rozprawiali, nie powiedział nic mocnieyszego r. tak wielką związłością; albowiem ich sarkania na Burbonów nie dodawały bynayrnniey dowodom większey wagi, i nie prowadziły do niczego. Naród Francuzki był właśnie naówczas zwyciężonym; iednakowoż nie potrzeba się było lękać niczego, prócz rozprzężenia, to bowiem iedynie do zupełnego uiarzmienia doprowadzić mogło. ListpIerwszy. Xiecia W e II i n g t o - Wodza Woyska An
Do Jego Świetności na, Naczelnego gielskiego! M i lor d z i e! Właśnie pomnożyłeś sławę imienia twoiego przez nowe zwycięztwa nad Francuzami odniesione. Umiesz więc naylepiey od wszystkich o Franeuzach sądzić i ich cenić. Wpośród Mocarstw Europeyskich będziesz mieć głos względem onych- 'że.
W tey Radzie Mocarstw, powaga i wpływ Twóy nie mogą bydź" mnieyszemi od sławy Iwoity.
źoią ani pochltbiaią, ogłosiły Twóy sposób myślenia. W ciągu zwycięztw Twoich była sprawiedliwość Twoiem prawem narodów, głosem Twoicgo sumnienia i polityką Twoią. Uzri36z żądania Pełnomocników naszych Zgodne mi z naysurowszą sprawiedliwością.
Naród Francuzki chce zyć pod władzą Monarchy, ale chce takie, aby Monarcha tylko pod panowaniem praw panował; Rzeczpospolita dała nam poznać to wszystko, co nadużycie wolności, a Ct-earstwo to wszystko, co nadużycie władcy, zgubnego w sobie zawiera. N dszem życzeniem, a to niew.zruszonem, iest, abyśmy od t.bu tych nadużycinw równie dalecy, prawdziwą niepoditgłoić, porządek i pokój zEuropą zy« kalio We F r a n c y i obrócony iest wzrok wszystkich na kontscytucyą Angie bką. N ie che» IIIY bydź wolniejszymi od Anglików, ale też nie zezwoiemy, abyśmy mniey od nich byli wolnymi. Zastęp- y fudu Francuzkiego pracuią nad kardynalną ustawą cywiluey konstytucji iego. Władze będą podzielone, ale nip rozłączone, ho właśnie z )ch podziału zgodność onychźe Wyprowadzić chcemy. Skoro ta ustawa przez Monarchę do rządzenia F r a n cyą powołanego, podpisaną zostanie, otrzyma ón z rąk narodu. ko; onę i berło. W obecnym stanie poforu Europejskiego, iest niezgoda między Franc y ą i Angliią iednem znaywiększych cierpień rodu ludzkiego; pogódźmy się więc dla sczęśliwości świata ! Nikt w tey chwjli. Milordzie, nie może dzielniey nad Liebie przyczynić się do tego, »żeby całemu rodowi ludzkiemu lepsze połoiei ie i naylepEztgo ducha opiekuńczegonatiuć. Dnia 23go Czerwca 18« 5Prezes Rządu Francuzkiego.
(Podpisano) Xią?ę OtMntO.
(Dalszy ciąg następnie.)
Niedawno «powiedział w gazpcie Berlin« skity pewien garkuchuiarz: "Dziś na móiey sali wystawiona będzie: Bitwa pod Lipsiiew, a potem na wieczerzą: £óiąe pieczony."
Starodawny ubiór N iemiecki zrządził w tych czasach następujący przjpadtk w Berlinie. Pewny młodzieniec, rcaiąc na sobie taki ubiór, przechodził około konia wierz< howego, uwiązanego u kc. bylicy; koń raptem przestraszony długim białym kołnierzem, oraz nadzwyczajnie długieaii czarnemi włosami, spadsiannii na piersI 1 ramiona, które od bladey twarzy niezmiernie odhiiały, urwał się i kilka ulic przeleciał} uikogo itdnak nie skaleczył,
JP an K t o ś przysłał do umiesczenia kiedyś nasiępuiące « oś:
»Genealogia 300.3WW W/V. UtraCJUSZÓW. - JW. JPan Maiątek z domu Klejnoty, Pieniądze, zaślubiwszy s< hie JPai.r:e N i e u wag ę, spłodzili niepotrzebny Wydatek. Ten ożenionyz JPaaną Os t rzyga, herbu S z a m p a n, w hełmie F a r a o n , · przydomku R e d u l y, doczekał się syna P 0ż y c z, o d którego naturalnie zrodzony O dday. -r- -Odday zrodził, Przeday. -1 P r z e d a y zostawił dwoie potomstwa: P r z ed a,y t a n i o i P o >. d i 51 B i c z e m. - P r z e - day tanio zrodził Nędzę. Poydi z niczem zrodził Wzgardę. Z tych urosła Zgryzota, zZgryzoty Piiańsiwo, zPiiaństwa Gangrena. Gangrena powiła Ś m i e r ć, a ta iest U i t i m u e C o nsumeBs!"
. .
Doda tek
Z Włoch dnia 20. Grudnia.
Po dług wiadomości z A l g i e r u , pannIe tam teraz naywiększa «groza. Nowy Dty schroniwszy się ze skarb-nni swotemi i środkami obrończerni do twierdzy w ]I 1 ca z a r a, kazał objawić przybycie tarn swoie gromem dział ostremi ładunkami nabitych, Przystęp do owey twierdzy iest nader trudnym. Despota ten popaijuie tak sobie przez nieiaki czas nad niewolnikami lub trupami, których Jiii/b3 prze« morowe powietrze coraz się w Algierae pomnażała.
PU BUK.ACYA WYROKU.
AfY Alexander / . , Cesarz wszech Rossyi, K.r>i Polski, etc. etc.
Wszem wobec i każdenu z osobna komu O tern Wiedzieć należy, wiadomo czynieiny, leTrybunał Cywilny pierwszey Instancyi Wojewó iztwa Kaliskiego Wydziału pIerwszego W imieniu Naszjm wydał następuiący wyrok:
Obecni.
tBn.Hcy Wyganowski, Scdzid Pcwy'duiacy... Jozef l.isnioweki) AedzioLn Michał* 5 WNQ.
Iidiicisitk Ba,cr, Asbcbsor ZA Prokurdtora.
(podp.) Ignacy Wygammnki, Pmyi Wy. Karnet ki, >CKr.
£dst. Pisana.
Miedzy Sukcessorami niegdy Woycteclia Jarno ivshttgo, lako t o : Vl'oyi u> nem Jamouskmi, mieszkaiącym w Posoce w Powiecie Konińskim, Htuiiem Jankowskim, Ludowikii y.Jarnoivihicli Ostwuską, w assystencyi rnęża swe A o Stantsława Osiowskiego czyniąca, Antoniną Ja in o asb} Panną dolemią, wsj.)sikiem: w Wilezynie w Powiecie Konińskim mieszkaiąct mi, Kassydą Z Jai iinHukidt Kozłowską wdową w PoZnaniu mieszkającą, Powodami stauaiącemi pizo z tłeporĄucoię Soboihii-fiu, Patrona Tiybanału, z leiiney; a Sukce-ssniąmi niegdv Teodora i Jozefa braci iitelawskich, dawuiey w Poznaniu mieszkAacych i tamże zmaiKcii, <<imienia, nazw 'bKa i z zamieszkania niewiaulomemj Pozwani ini niestawaiącemi, l udzie! W&lafyą Mitlawską wdową, nicgtly Faust\nuB tlmmi go małżonką" dzieci swoich po Fuutiymt, HUlaw
Działo się w Kaliszu w l z b u . Jufancyonal. m l i t i nr Ttykmab> tymhu. g" *. Luttanpfi ilojewodztwa Kaliskiego ll»ydziału 1. dnia 27. 'Listud a r u i
skim matką i opiekunką, w Poznaniu mieszkaiącą, Pozwaną, niest;i.vaiącą, z trzeciey strony. Trybunał Cywilny pierwszey Imtancyi W-je wo dzIwa tiajiskugo Wydziału pierwszego z "aa4ywszy, iż oskarżonym pozew w myślAit; 69. N ro s- Kodexu postępowania przyzwoicie doręczony został, nieposłuszrństwo uznaie 1 sprawę wprowadzać dozwala; w wpiowadzeniu kiorey zważywszy, ii na dobrach Dobrosołowie i Iżdebtiie W Powi cit- Konińskim położonych, Rubrica secunda Nro 5. summa 3.900 Złotych pol. dia IVoyciecha Jarnowskitgo iest zapisaną, na którą Jozef, Tio.tar i Fa ustyn , brana Utdawscy, względem mianych ilo tegoż Waycitcha Jarnoushugo pretensyi w kwocie booo Ził. protestacyą wnieśli; zwaiywszy, iz z wyroków zeszley Regencyi Pruskiey Poznańsfciey z dnia Ig. Października l Aoi. i »8« Maią ij)02 roku zapadłych, a podług zaświadczenia teyże Regencyi w dniu 2i. . Lutego roku 1 A05 wydanego prawomocnych, wyraźni« pochodzi, ii braci* Bulawscy 7. preteusyjuu rosexontmt odsądzeni zosiali; zważywszy, iż ztąd wypływa ten nieodzowny skutek, iż i protestacya wzglę<letn tych pretensyi zaniesiona Woycucflu JarnoiVskiego, a ti ra.z Sukctssorów obowiązywać uternoźe, Tr)bunał na zasadach tych wsparty wyrokiem ninieyszem etanowi, ażeby pruteeiacya dla braci Jozeja, Teodora i Faustyna Bizluwskuh, względem summy pretensyonalney 6000 Ził .pol. na kapitale 5900 Złotych Rubrica II N ro. 5. dla IVoyciecha Jarnowskugo na debrach Dobrosołowie i ladebnie zabezpieczonego, wniesiona, z ksiąg hypotecznyeh dóbr t)chże z mocy ninieyszego postanowił nia po uplynitniu mii siara iednego od ogłoszenia wyroku tego przez Dziennik Wojewó iztwa tutf yszego i przez gazetę Poznańską, 1 po wręcz» i.itj takowego w formie zwycjayney, wymazaną i exiabulowana została. Koszta ep.awy staiiovwa się oii wpisu ria Złoiych 40, które iako ojiłacotir przyimnią się, i te Pozwani z kosztami ninieyszego prOccssu ponieść i resp'Ciive wynadgrodzić Powodom <>!jowiązani mocą wyroku niob yszego, miino appellacyi vykonac 6ię H.aiącego, który pizez Woźnego właściwego Pr wiaiu doręcz 1 y bydź ma. ( p o d p . ) Jgnmcy trsganowski, Pf- fcZydutący, Kernt chi, Sekr. Zast. Pisarza.
Zalecamy i nakazu.en<y etc. ttc.
Na dowód czego wyrok niniejszy podpis»
nym zoetat przez Nae Sędziego PrezyduiaAce20 i Pisarza Sadowego.
(t' o d p. ) Ignacy li 'yganoivski, Prer)£ IJIIJ;cy.
Karntcki, iśi-kr. Ea-t. Pisarza.
Jako wyrok nicicysjy zgodni« z oryginalnym wyiokifcin wvp.sany 1 w\dai y zaś.v;adcznm. (L. S.) P ątkumcz, i'isarz 1 'ryb.
" TY rACTA TDTKTALNT Wszystkich, którzy co zło?enjch przez niźey wyrażonych U II, In ków, iako t o: j. przez Koibtrw. toia nypotck Ignacego Łaizkowskugo w nuey>cu, a. przez Rendinta Marskiego w mieyscu, 3. przezKaikulaioraFryderykaScephanu mieyscu, 4. przez Pisarza Aktowego Alberta Malinowskiego w mieyscu, 5. przez Pisarza Aktowego Antoniego KropiJIynickiego w nieyscu, 6. przuz Pisarza Aktowego Fryderyka Giersch w mieys'cu, 7. przez Pisarza Aktowego N epomucena Kamieńskiego w mieyscu, 8. przez Pisarza Aktowego Leonarda Dcbielińskiego w mieyscu, o. przez burgrabiego Rocha Dunina w mieys c li
1 O. przez Burgrabiego Franciszka Grabowskiego w nuevscu, j l. przez BurgrabLgo Kłossowskiego w mieyscu, 12. przez Burgrabiego Józefa Służewskiego w mieyscu, 13. przez Margrabiego Budzyńskiego w mieyscu, 14. przez Burgrabiego Józeft Horn w mieyscu, 1« przez Burgrabiego Ja< a Eberle dito.
16. przez Burgrabiego Augusta Maciejewskiego NS mieyscu, 17. przej. Burgrabiego Józefa Senays w mieyscu, 18. przez Burgrabiego Miedzianowskiego w mieyscu, , . J o. pi z-z Burgrabiego Mikołajewskiego w mieyscu, go przez Komornika Bielawskiego w mieyscu, jb przez Komornika Łukomskiego w mieyscu, 82. prjez Burgrabiego Przeszkodzińskitgo w mieyscu, , . , ał?ł_ DDleZ JBrnn::la1rJHkieg@l mitmi;cVL-:ej przez Komornika AndrzeiaBersudt dito. 26 p zez Komornika Rynarzewskiego dito.
27 puei Komornika Wincentego Jaraezewskiej.',o w mieyscu, 28 piz..z Kliiiio<inka Gellerta w mieyscu, 29 prz.z -fisarza Aktowego Piotra Jaworowicz. , 3 O. pjzez Komornika Kohnljkiego, 31. prze« komornika Jana K6hler, 32. prez Komornika Ant niAgo Koludzkiego w Rawiczu, 33 przez burgrabiego Andrzeia Okraszewskiego w Rawiczu, 34. prze;Kom mikaTiawińskiego w Rawicza, 3J. przez Pisarza Aktowego Wollcnhaupt w RaWICZU, 36 przez Ptsarja Aktowego i Konserwatora hypocek Lauber w Rawiczu, 37. przez Bui grab ego »Ignacego Osieckiego w Kiobi, 38- prjez Burgrabiego Rohrmann w Lesznie, 39. przez Pisarza Akiowego i Konserwatora hypetek LaiAbi w Lesznie, 40. przez Pisarza Aktowego Ludwika Kojen w Kargowie, 41. prz- z Butgrabiego Reder w Kargowie , 42. przez Burgrabiego Tuchowskiego dito.
43. przez Hurgrabiego Tadeusza Kminkowskiego w Kai go wie, 44. nrz-z Burgrabiego Ryszkę w Kargowie, 45. przez Pisarza Aktowego Maicina Toporskiego w Szremie, 46. przez Burgrabiego Franciszka Nowickiego w Sjremie, 47. pi zez Burgrabiego Macieja Moraczewskiego w >zremie, 4S. przez Burgr biegoPislewskiego wSzremie, 49. przez Burgrabiego Teodora Czerkawskiego w Szrem e, 50. przez Burgrabiego Antoniego Kadzidłowskiego w SareeH*, 51. przez Burgrabiego Konikiewicza w Szramie, 52. pizez Pisarza Aktowego Antoniego Zielińskiego w Sr idzi * , 53. przez Komornika Andrzeia Chodupskiego w Środzie, 54. przez Burgrabiego Jakuba Lipińskiego'w Śremie, 55. przej Bąrgrabego Rysjkiewicza w Środzie, 56. przez Bur grab tfg( G zdziewskie -o di to.
57 przez Komornika May>nera dito.
58 przez Pisarza Aktowego Gajkowskiego w Międzyrzeczu, 59. pr*es fu&rza Aktowego iKonselWatora 60. ptjez Burgrabiego Karola Unruh w JI1:edzyrzyczu, ć>i. przez Burgrabiego Osuchowicza w Mieozyrzeczu, 6r. przez Burgrabiego Gutkowskiego w Miedzyrzi.czu, 63. przez Burgrabiego Walentego Foehnrich w Międzyrzeczu, 61. przez Burgrabiego W oyciecha Kołuskiego w Międzyrzeczu, 65. przez ivo.,.o:nika Stefana Gawlikowskiego w Międzyrzeczu, 66. przez Komornika Mikołaia Zielenkiewicza w Międzyrzeczu, 67. przez Pisarza Aktowego Marcina Rowińskiego w Wągrowcu, 68- przez Burgrabiego Hyacynt Schmidt w Wągrowcu, 69 przez Komornika Bartłomiej« Okoniewskiego w VCvgrowcu, 1 70. przez Komornika Ziemskiego w Wągrowcu.
71. przez FLarja Aktow.-go 1 Konserwatora hypotek Wieliczko w Obornikach, 7 a. przez Buigrabiego Jana Kowalskiego w Obornikach, 73. przez Buigrabiego Nawrockiego w Obórnikach, 74. przez Burgrabiego Szczycińskiego w Obórnikach, 75. przez Komornika Józefa Marchlewskiego w Obornikacp, 76. przez Komornika Ignacego Pepińskiego w Obornikach, 77. przez Pisarza Aktowego Józefa Oźegalskiego w Krotoszynie, · 78- prjez Buigrabiego Jana Nowackiego w Krotoszynie, 79. przez Burgrabiego Alberta Orzechowskiego w Krotoszynie, 80. przez Komornika Jana Synoradzkiego w Krotoszynie, 8 1. Ar<.ez Komornika Chmelik w Krotoszynie, 82. przez Pisatza aktowego Wawrzyńca Lutomskiego w Wschowie, 83 prjez Burgrabiego Kuzner nr Wschowie, rjT przez d.to. OuAglowskiegj dito 85. duo duo Milkę w Lesznie, 86. pi zez Komornika Michała Sprenkman w L szi.ie, 87. przez Komornika Adami w Lesznie,88- przez isarza Aktowego 1 Konserwatora hypotek St2nisiawaOzdowskiego w Gnieźnie, 89. przez Burgrabiego Stanisława Wenda w Gnieźnie,
90. przez Burgrabiego Kofudzkiego AGnieźnie, 9 1 _ d.to duo Kazimierza Krjy mińskiego duo 9 2 « przez Komornika Ludwika Sierakowskiego' w GnJ -zuie, 93- prjez Burgrabiego Schreiber w Gnieźnie, 94. przez iJisaiza Aktowego Piotra Jaworskiego w Pyzdraih, 9>. przez Burgrabiego Jana Sch6ps w Pyzdrach, 9 u * duo duo Jozefa Kosmowsk ego dito 97 - duo c u o Pioira Kajinowskiego duo, , 9*- duo duo Jakuba Sadowicza duo 99- dito dito Władysława Borek d u o' 100. duo d;:o Franciszka Borysławskieeo w 6 Pyzdrach, 10 1. przez Komornika Jackowskiego w Plzdrach, 102. przez Pisarza Aktowego i Konserwatora hypotek Wierzbickiego w Trzemesznie, lO3' przez Pisarza Aktowego..i Konserwatora hypotek N epomucena Aostkowskiego w 'Irzemesznie, 104. przez Burgrabiego Józefa Lipińskiego w Trzemesznie , 105. przez Burgrabiego Henrykowskiego w Trzemesznie , 106, przez Burgrab . Zabieiskiego w Trzemesznie , A07., przez Komornika Wincentego Cichoszewsk ego w Trzemesznie , loB. przez Pisarza Aktowego J akóba Zgorzalewicza w Kościanie , 109. przez Burgrabiego Jana Klerykowskie o w Kościanie , HO. przez Burgrabiego Mierzyńskiego w Kościanie, . I I I. przez Burgrabiego Maleńskiego w Kościanie , 112. przez Burgrabiego Chmielewskiego w Kościanie, 113. przez P!sarza Aktowego i Konserwatora hypotek Podleckiego w Ostrzeszów.e, 114. przez Pisarza Aktowego 1 Konserwatora bypotek Rodewald w Ostrzeszowie, 115. przez Komornika Jozefa Orzechortskieeo w Ostrzeszo*ie, 116. przez Komom. Surodzkiego w Os rzeszowie 1 7. p r z« Burgrabiego Szytnansk' ego d u o, lIg. przez BuigraDlego Oalesjyn kiego duo, u 9. przej. Burg aoiego Wiewiorowskjego duo, 120 przez Pisarza Aktowego Tutel w Ostrowie N emieckim, 121. przez Pisana Aktowego i Konserwatora hypotek Wiewiorowskiego w Ostrowie Niemieckim, 122. przez Hur-rabiegoKiedrzyńskiego w Ostrowie Niemieckim, Ostrowie Niemieckim, 1 :4. pr'.er Komornika iValcntego Krzekotowskiego d:t-, 2a Rządu Xiestwa Warszawskiego kaucyów, iuż to przez tychże Urzędników samych, iuż to prz z inne osoby za nich uczynionych, lakowe 1 urzędowania onych pochodzące pretensye mieć mniemają, wzywamy nuueyszem do podania takowych pretensyi, dostatecznemi dowodami popartych, w ciągu 3ch miesięcy, naypóźniey zaś na tutanowicnym na dzień U. Lutego 1 J>ig- zrana o godzinie 9tey przed W MUtthtault t ]I .seworem Sa'du Ziemiańskiego, terminie obhkwidacyinym, albo osobiście, albo przez opatrzonych w dostateczną informaeyai plenjpotencyą Justyc- Kcmmissarzow, którym to końcem proponuią Mn się UUr. Joneman, WtisJltdtT, Giiyiki, Xuboioivki, Wierzbiński, Surnoivski i Guderian, Justyc- Kommissarze tuteysi, gdyż w przeciwnym rrzie uchybiaiicy tego terminu interessenci, po iego itpiynteniu utracą prawo d. A żądania z.tspi.koienia 2 kaucyow rzeczonych i tylko do osób tychże urzędników odesłani będą; kaucye ra3 albo w gotowiznie, albo w dokumentach uczynione wydane, a <eźeli w księgach hypotecznych zapisane sa, 2 nich wymazane zostaną. p o z n a n dnia 6. Października i817Królewsko - Pruski tiąd Ziemiański.
(L. S . ) v. Kry er.
OBWIESCZEN1E.
Na fundamencie reskryptu Prześwietny Regenc\i królewskie y z dnia 2ligo- r dListouada r. b. Nro io&2 ninieyszym do publiczn»-y podaię wiadomości, iż odbywane dotąd w iijieście J utr os i n i e Biedni iarmaików, na cztery zredukowane zostały, i lakowe od roku x&j£ w następujących dniach, 10 iest: w dzień «) Sgo J ozefa, fc) -TIt> dnia po zielonych Światkach, c) Sgo Wawrzyńca, <i) W zaduszny dzień; W mieście J u t r o s i n i e odbywać się maią.
Kro t o s z y n dnia 29 (-»rudnia ib A 7Prokwsko Pruski Konsyliaiz Ziemiański Powiatu Krotoszyńskiego.
v. li o r t K.
Uiiadoiniinie. Niźi y podpisani Julianna urodzona /}Kxundein i Jon małżonkowie Gtishr. prz kouawszy się Mmi, iż niedołężność pod. szłi go naszego wieku nam nie dozwala, z zup< t-:ą ostrożnością i zabejpit cz< mein naezego iiuertssu i dobra uaszey córki i wnuka
Ao
naszego zaprzedaniem gruntów 'naszych własnych w Poznani u pizy szeiokiey ulicy i na przedmieściu Jigo Woyciecha sytuowanych dysponować, przeto dobrowolnie z zięciami naszymi J P a n a m i Scagisławem Sypniewskim i II 'III « 'centym Krzyzaiiwskiin, kupcami i obywatelami Poznańskiem! postanowiliśmy, iż. bez pr*yłożtnia s;ę tychże naszych zięć ów żadney podobtic-y przedeicbiać niebędziemy dyspozycyi względem sprzedania rzeczwny cli grtjr tirw, a to pod nieważnością czynności, !>; z wyżey wymienionych naszych z:ęi iow zawrzeć się mog A - cey, cuninieyszym dobrowolnie nbwiesczarny. P o z n a ń ilnia i. biycznia lbi8Jan Geisler.
Juli anna Geislern, Alexa lultrn.
D oni es 1 eine · o l icytacyi.
W skutek zlecenia wyżezey Władzy odbydź się ma nowy termin licyiacyi względem obnrkowania dziedzińca prjy tuteyszym gmachu R- li,C'-<yiriy;n przez navmniey żądaiącego en« trtpreuera. Odwołując się do pnprzedniczego umiesrzonego w gazetach i pismach Intell-geiicyinycii obwiesczenia moiego z dnia 4. Listopada r. z. wyznaczam tym ki m-.ein nowy zawity termin na dzień 22. m. b o godzinie loref przed południem w lokalu tutt yszey Regencyi, na kto,y cbęćlicytowania rnaiacy stawić się«, po przełożeniu im warunków, oświadczeni? gwoie złożyć i ostatecznego skutku ocztkiwac zechcą. P o z n a ń dnia 2. Stycznia 1818Kiol. N a' .lbudowniczy We riiicke.
urodzona
JDo przeduma. D o m na pizc d mieścili S» Woyciecha podNren; 24 w mm »yb kowany wraz z ogrodem i KBypłą, iesi zwoiney ręki da przedania. tfuższą władam ść pnwziąść można na Wronie c kiey ulicy N ro sg6 Prztdai. Dobra Ziemiańskie Hytkowo, Sobota, 4ta część ZloikoA-a, )J mili od Poznania, tyleż od Olminik odlewie, z wolney rękł są do przedanja; o kond\cyach u podp'sane A 6 w Poznaniu na wodney ulicy N10 163 dowiedzieć »ię można.
Kłusotrsk U
Średnie ceny %boza tu Wrocławiu dnia H- Stscznia te nominalnej monecie: Pszenica 6 talio 8 troiak. Żyto 4 talio 11 trojak.
Jęczmień 3 tal, 14 troiak. Owies atali. 22 troiak'
Powyższy artykuł jest częścią publikacji Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1818.01.14 Nr4 dostępnej w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej dla wszystkich w zakresie dozwolonego użytku. Właścicielem praw jest Wydawnictwo Miejskie w Poznaniu.