GAZETA
Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1818.03.14 Nr21
Czas czytania: ok. 4 min.Wielkiego
Xiestwa
POZNANSKIEGO
Nrp. 2i.
w Sobotę
Z Warszawy dnia 7. Marca.
Przyb-.ła iuż do tuttyszey stolicy część dworskich J. C. K. Mości, należących do kawiar <i i piwnicy. Dnia ai. p. m. zdarzył się tu w VVa,rssaw i e nadzwycz;iyiiy i oddawr.a niesłyszany 'przypadek. L i p s ki, handlarz przy ulicy NL-womieyskity mitszkaiący, został zabitym dni» tego w nocy przez cięcie w twarz siekiera w sv.o'eT własuem mieszkaniu. Wyśledzenie ei.rawiy tego morderstwa zdawało się prawie niepodobne, gdyż zabity sam tylko mieszkał, a powieści zrAiomych i sąsiadów względem osób, które z nim żyły, ido rligo uczęsczaly 1 prócz zbyt dalekich i niepewnych podeyrzeń, naym ieyszego nit wykazywały śladu. Pomimo ttgo, przy ciągłey czynności i użyciu wezelkuh środków, które do odkrycia mordercy doprowadzićmogły , potrafiono wyśledzić udprtgd rzeczy wzięte zabitemu, a nadnia
14. Matca
18> 8>tychmiast potem i zabóycę, który poymany z swą kochanką przyznał się, iż przybywszy do War s z a w y z N o w e y W s i, wprosił się na noc do Lipskiego, a będąc od niego przyięty, zabił śpiącego w chęci zabrania mu pieniędzy. Z Wiednia dnia 2j. Lutego.
Odebrane ze Stambułu listy z dnia a6.
Stycznia donoszą o zaszłty tamie znowu rza« dkiey w rocznikach państwa Tureckiego zmianie. Mufti złożony z urzędu, a na mieysce iego mianowany i< den z U I e m ów, M e hki Sade Hassan Effeadi. Także Bostaoghi Eaechi utracił swóy «rząd z przyczyny wybuchłych w twierdzach Kanału rozruchów. N. Cesarz przedsięweżmie podróż do D a I ; macy i w Kwi* tuiu. Hrabia Gołowkin, oczekiwany tu zStuttgardu, dla zastąpienia tymczasowo w urzędzie dniczył prztd kilkoma la;y ;,cst.stivu ooC'hin wysłanemu
7, Frar.kfovtu dnia u Ahirca.
Rządzący teraz Król Szwedzki, doniósł Seymowi związkowemu o s wolem na tron wstąpieniu łacińskim ogólnikiem. Poseł Angielski, pedał Seymowi notę, W które y sic uskarsa na miasto.Frankfort z przyczyna nie dopełnienia niektórych poetanowień Ko!: gnssu, mianowicie względem I z r a e l i t ów, i ich zankeioney do Seymu reklarrucy j. Mimo odezwania się Posła Angielskiego, któn mu uchwalono stosowną-dać odpowiedź, 'okoliczność ta iest ł tak bliską wniesienia do decyzyi.
Od Mtau dnia 2. Marca.
Podług gazet Szwaycarsfcich, były Król Szwt deki pilnie się teraz uczy w E a z y 1 e i liisioni Szwaycarakiey, prawa politycznego i ustawodawstwa. Xiążę Łeuehtenberg przybył do Mon a c h i u m, z E i c h s t a d t, gdzie ludzkością swoią zjednał sobie imię E u g e n i u s z a uprz e y megoW H a n a u będzie zjazd około 15» Ewanielickich Duchownych, w celu naradzenia się względem połączenia obu wyznań Prote· tanckuh.
Pirma publiczne głoszą, i£ Studenci w Jen i e ofiarowali się, zapłacić koszta sprawy, którą Radzca nadworny i Professor O k e n tymczasowo przegrał. To samo uczyniło pewne towarzystwa w F r a n k f o r c i e oad Men em, W H e s s y i ponowiono ustawę względem posyłania dzieci do szkoły po ukończeniu 6. lat. Na opieszałych rodziców oznaczona iest kara pięnięina i więzienoa. Cesarsko- Austryacki Poseł, Baron Le b« »e i t e r n, który pi zez połowę wieku sprawo« wał urząd pełnomocnego Ministra przy dworze Portugalskim, umerł w R i o - J a n e i r o , przeżywszy lat 03 , Z Stokhalntu dnia 24. Lutego.
N aj eszłe ze wszystkich prowincyi państwa doniesienia, opisują jediiozgodnie zapał, z jakim przysięgę wierności naszemu .ukochanelau Królowi wszędzie wykonywano. W U p sala naliczył Gubernator przy akcie przysięgi So do 100 dóbr posiedzicieli z prowincyi. Więcey 600 szlathećlich i innych właścicieli, dawniey woyskpwi, zjechali się * własnego natchnienia do U psa la dla dopełuienia teyświętey powinności. W Karlskro n i e, głównem mieyscu marynarki, nie czekali cieśle okrętowi, rzemieślnicy i robotnicy wszelkiego redzaiu, na wezwanie ich do przysięgi, lecz porzucili swe zatrudnienia, i prosili usilnie, aby ią wykonać mogli. Wszędzie niemal iony z dziećmi towarzyszyły niciom swoim do prayflięgi. Gdy im zwierzchności czyniły uwagę, iz tylko mężowie powinni wykonać przysięgę," odpowiadały · na to: "Przynaymniey niech nam z dziećmi r.aszemi będzie wolno wznieść ręce do Boga i błagać go, ażeby na naszego dobrego Króla błogosławieństwa swe zlewał." Te czyste ofiary odbiera Monarcha, w którym lud wielbi cnoty Xiązęcia, Obywatela i Dobroczyńcę i z radością powtarza przysięgę, którą wdzięczne serca oddawna wykonały. Z Madrytu dnia 13. Lutego.
Za trzy doi wyiezdzaią NN. Królestwo do Kadyxu dla ób<-yrzenia floty Roesyiskiey, hda dzień tamie sAodziewaney. Infant Doa C a r los, jako W. Admirał, poiedzie do tegoi miasta iednym dniem wcześniey. Orszak Królewskich osób nie iest liczny. Woysko Andaiuzyiskie zgromadzi się na równinie X« res i popłynąć mado południowcy Ameryki pod tU,* uiztwem Generała M orła. Kie podlega żariney wątpliwości, iż kraie barbaryiskie na północnym brzeguAfr y ki staraiąeię,' sułym pomiędzy bą przymierzem,
Powyższy artykuł jest częścią publikacji Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1818.03.14 Nr21 dostępnej w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej dla wszystkich w zakresie dozwolonego użytku. Właścicielem praw jest Wydawnictwo Miejskie w Poznaniu.