DO
Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1818.05.16 Nr39
Czas czytania: ok. 4 min.Gazety Wielkiego Xiestwa
Poznańskiego
Nro 39.
Dla pogorzekó\ v Samowskich złożono: dzewskich 3 tal. Z Frank/ortu dnia f Maja.
Rommbsya do interessów kościoła katolickiego w N i t m c z e c h, przerywaiąc posiedzenia swe na czas nieiaki, odroczyła się do dnia 27. III. b., i cztkać będzie na dalsze inscrukcye pojedynczych dworów i państw związkowych w skutek dotychczasowych obrad ewoi> h. Hrabia Ła t Gase« wybiera się dowód, zkąd, ukofuzywHzy kąpiele, do Anglii poiedzie. - ' Z Bruxelli dnia 3. Maja.
Przybył tu Xiążę Bernard Sasko-Weimarski z rodziną g»oią. Podobnież spodziewany W. Xiążę Saeko-Weimaiski z EOl s. Wprowadzają do wszystkich głęzi publicznego zarządu os'-zedzi r ia, a zinnkysjnią liczbę urzędników lub ich płace. CS *toli co posady sweutracaią, będą mieli pierwszeństwo do wy' arzonyfb wakaneów. Znany pisarz S c h e fft r, którego sprawa w P a ryż u przed niti«kim czastm wraźei.ie robiła, a który się od wyroku ucie> zką uchylili otrzymał rozkaz, ażel.y się oddalił do mił-yeca >.rodzeni-, sweąo D o rdr u h i, dokąd £dced ki- 'KOTII dniami w towarzystwie idrdarmi oełhfh ł. Pr<\ be :!j..< 10 odd?bł z 100 Duńczyków i 1&0 koni, udaiący ei<j do swego korpusu.
Dobroczynność.
12)
Od J B. Possessora dóbr Kt>
Prawie codziennie przybywaią do Cal ai6 małe oddziały żołnierzy Angielskich, udar ia,ce eię do swych pułków. Z Paryża dnia 1. Maja.
Przedwczora nikliśmy straszliwą burzę, która sąsiadom naszym wiele szkody narobiła. Generał Bo y er, który dowodził na wyepie Guadeloupe pod Gene%ał*m Linois% w r.ku i g 16. na śmierć a potem na aoletnie więzienie e!<az.'.yru został, pozyskał teras zup «łn* . uwolnienie za sprawą Xiaiecia An« go ul em e. Lord W e II i n g t o n poiechał znowu ztąd do Anglii. Rossyisko Cesarski Poseł w Kopenhad z e, b..rou N i c o l a i , który będzie towarzyszył W. Xiązęciu Michałowi do Anglii, przybył do Hagi. lXhJl Deputowanych przyjęła wczoray prawo skarbowe na rok bieżący wększością głeb sow 176 przeciw 30. trzyhylono się tak« Ż* do utworzenia funduszu procentowego l 6.
iiiiliin ów na zaspokoienie rosczeń zagrani» czi yrh. Arjyziążę Ra y n e r w podróży swey dd M e d y o l a n u , przyimowany był wszędzie z naywiększemi ok.zami radości. Par Lamezan, który tu teraz bawi, obrócił na siebie oczy publiczne przez »wois «wiązkowe, w eueunkach swoich wględem Europy. " Z Włoch dnia 20. Kwietnia.
Dnia 13 *m b. wyieihał Krolewic N astępca tronu Bawarskiego z Rzymu do Neap o l u. Przed odi.izdem był na pożegnaniu u Papieża, który go słodko przytył i pożegnał. » Nic teraz nie słychać o rozboiach w okolicy Rzymu. Zjednoczone Stany Ameryki pólaocney.
Według naynowszych wbdomuśii z W ae y D ąton u było iedno z ostatnich posiedzeń Izby Reprezentantów, gdzie o stosunkach.
z; H i szpanie rozprawiano, bardzo burzliwem. Sekretarz Stanu spraw zięranicznych z rozkazu Prezydenta przełożył J>bie kilka not podawanych przez Posła Hiszpsuskiego P. L u d wika O n i s a, względem żądanego odstąpienia obju Flor y d i względem zaięcia wyspy A m e l i i; odczytano także i odpowiedzi na też noty wydane. Na wspomnienie o grożney wyprawie z K a d y x u wypłynąć snaiącey, epytał się P. Tr i m b l e, czyli nią A m e ryk ę serio zastraszyć zamyśl. iąp Gabinet Madrycki proponował między innem i, aby zachodzące niesnaski poddać pod roZbtrzygnienie mocarstw Europt yskich. P. Williams, Z Karoliny północney wylueczał przyczyny, dla ktorychby przez wzgląd na politykę Zjednoczone etany przy zachodzących stosunkach, epory swoie podobnemu rozstrzygoieniu poddddź nie mogły, luboć nigdy nie przychylały się do spokoynego zagadzania podobnych niesnasek przez Sędziów polubownych. ,,\ m e rYK a" (mówił Ćn), »iui przez eczęśliwą konstytucją swoią · przyia syettmatowi spokoynetnu, nienawidzi z zasad wszelkiey gwałtowności, a wszelJta woyna do samego tylko zawoiowauia zmie>rzaląca, ieet gwałtownością; ależ Jak wielce czcitmy i poważamy prawa wszystkich narodów, tak ciemniej i cały lud nasz wc-imie się do bro. i Iskoro iśdz będzie o obrorię i zabezpieczenie własnych praw naszych."
Rozmaite wiadomości.
Pan M o e s er, pierwszy Mistrz koncertów N. Króla, bawiący teraz w Warszawie, zachęcony pochleb em przyicciem pierwszego koncertu w dniu a. m, b. zapowiedział dru« gi na 13. t. m. W dniu 1. Maia po południu spaliło się litowe ulubione Kr.da 'mci Saskiegu, znane z przyiemr.ego położenia siedlisko, Pilnie. Właśnie tego samego dnia, iak zwyczay jHe, ziechać tam miał Monarcha. Tak nazwany stary zamek, kaplica, dom opery, browar, wszystko to dosczęfiit się spaliło. N iewiadomo dotąd iakim sposobem wsczął eię pożar. Między intiemi twierdzeniami było i to, iż ogień był podłożony. Sprzęty Infanta Hisai-ilskitAo OonFrancisco di P a o lo, między które mi było wiele szacownych kuflSz(owycb rzeczy, zatonęły nie dabko brzegów Erancuzkich przez rozbiiie się okrętu.
Ciśnienie piątey i ostatniey k1assy 37mey Ber1inskiey loteryi przypada dnia 19o Czerwca. Losy do dnia LtD. Maja nieodnowione zwrócone bcd<j do Genera1ne} I Dyrekcyi Lotteryiney z usczerbkiem dla ich dotychczasowych właścicieli. Losów kupnych do tey loteryi, tudzież losów do małey loteryi dostać u mnie można w cenie planem usta/\.
nowloney. Poznań dnia i3. Maja 1818.
J. He in rich, Kro. 56. w rynku.
Powyższy artykuł jest częścią publikacji Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1818.05.16 Nr39 dostępnej w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej dla wszystkich w zakresie dozwolonego użytku. Właścicielem praw jest Wydawnictwo Miejskie w Poznaniu.