D O D A T E K DO Gazety Wielkiego Xiestwa Poznańskiego Nro 44.
Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1818.06.03 Nr44
Czas czytania: ok. 9 min.Rozmaite wiadomości.
Arcyrabin i Prezydent Centralnego Konsystorza Izraelitów we F r e n c y i , Pan de Colo gna, otrzymał od Król* Francuskiego pozwolenie noszenia orderu Z t l a z n e y Korony, *) kiórym od N. Cesarza Austryatki' s!O zaieezYCony zobtał. Pisarz przybramtjy w W i e d n i u, któregobramą Cefarz pr?« d iiii>kim czasem wyie. chał. widząc, iz się powozy nit zatrzymuią, achcąc przecież obowiązkom swoim zados>ć Uczyrić, zapis <ł w książce awoiey pod rubryką: nPrzeie%Juitiący: N. Cesarz, właenemi końmi, bez paezportó w." Nowy De y Algierski, którego gazety zagraniczne bardzo wychwalały, że iest poczciwezym i sprawiedliwszym człowiekiem od"
*) Kor o 1; a Ż e l a z n a, ie st to zac h owy - wana w M o i ' z a w Medyolańskićm w kościele S. Jana Chrzciciela, korona złota, drogie mi kamieniami osadzona, kt.ra.d3wnem' czasy Cesarze Rzymscy na Król >w Lombardyi koronowani byli. Obręcz weW ątra żelazna dała iey nazwisko koror-y rej zoey. N a p o l e o n utworzył poewey koronacyi ( «a»5) trder Ztizznty Korony. Cfc5alZ Austryacki cbiąwszy j g 1 5 rtjk'. kraje W łoskie pod nazwiskiem Łom. bardzk - Wettecyań Aki'go Królestwa, petwi« rdzjł order 2 < lzn < y Korony i polhzył go w poczet iuuyth orderów Au* stryucJucbpoprzednika ewoiego, dał świeżo dowód, że iest wiernym iego naśladowcą. Wysłany z Genui do Algieru okręt kupiecki po towar, raczył Dey Jmć, głuchy na przełożenia Konsula Sardyński« go, zabrać gwałtem, zedrzeć z niego banderę Sardyńeką i użyć go do przewiezienia'600 pielgrzymów do Alexandryi. Konsul Sardyński KarJI potem wysitść na ląd maytkom, z których, iedea umarł na morowe powietrze, a drugi był niem zarażony. Gazeta F r a n c y i zawiera z M a d r y t u między inne mi co naetępuie: "Mówią wiele o porozumieniach między rządem B u e n o s - Ayn skim a dworem Brazyliyekim; zapuscza:Q się n3wet w tern aż do twierdzenia, iż Król Jan 6. uznany został Królem Konstytucyinym Południowey Ameryki." VV B r a z y l i i zakładaią osadnicy Niemieccy miasto, które ma otrzymać nazwisko od Xieinitzki Następczyni tronu - Łeopol« dina.
TEATR POLSKI.
W przyszłą Sobotę, to iest dnia 6 miesiąca Cztrwca r. b., daną będzie reprezentacya na dochódJ P anny / <isc**:n >I;k\ *y Komedyo-Opera: Suplihunt, czyli Sposób zyskania funkcyi, która, poprzedzi Komedya: Skryte drzwi, czyli Kobieta Doktor.
Działo sjj w Płocku dnia 22. Maja 1818< Trybunał Cywilny Pierwsze y Instancyi Województwa Płockiego w Wydziale IŁ podaie do wiadomości powszechney, a si sc - gólniey kogo to dotyczyć meże, iż w skutek wyroku Trybunału tuteysjiego w dniu i5tym Stycznia r. b. w massie likwidacyiney Ignacego iłrabi Działyńskiego, byłego Generała woyek Polskich, zapadłego, zgłosił się, do Trybunału po-d d ui tm 15. rm i r. b. Zygmunt Hrabia Działyński syn pełnoletni Krydaryusza, Hr imieniu BWoiem, tudzież iako Pełnomocnik Szczesuey z Woroniczów Hrabiny DziułAńskiey, pozosta łey wdowy Krydaruisza, w imieniu iey i małoletniego Augusta Bitlińshirgo wnuka swego, po Józefie z Dziułyuskich liitlińsktey córce, swey · pozostałego, nierrmiey, iako Pełnomocnik Men ryki z Działyńskich Alexandra Błędowskiego Podpułkownika małżonki, a siostry swey rodzoney, i przez akt urzędowy w Motaryacte płockim sporządzony, ustanowił od siebie subetytuowanym Plenipotentem Sukceesorów be· iŁeiicyałnych Ignacego JDziałyńskiega, Biaźeja Lagunę, Patrena przy Trybunale tuteyszym, obiawszy sobie u niege do wszelkich czynów 6ądowych magsy tey prawne zamieszkanie. - Wszelkie więc zapozwy i wezwania przez Interessentów w tey massie wydawać się mogące, nic tylko Bartłomiejom Tunkiemu Patronowi i Kuratorowi rzeczoney massy likwidacyiney, ale też i Patronowi Lagunie, iako eubatytuew&neinu Pełnomocnikowi wspomnionych SuJceessorów benefieyalnych, w ich Z3tnieszkaniach tu w P ł o c k u wręczać należy. Ostrzega się przyfem wszystkich Wierzycieli »rraB6y Ignacego Działyńskiego w skutek obwieBczenia już pod dniem 23. Października r. z.
w gazetach krajowych i zagranicznych ogłoBzonefto: że po upływie sześciu tygodni od daty dzifieyszey, Trybunał na żadne excepcye dyłatoryine, pod pozorem nieprzygotowani» się do sprawy lub nieopatrzenia się w potrzebne dokumenta, zważać niebędzie; lecz po tylu juz wydanych i w pismach publicznych utniesezonyeh ostrzeżeniach, w sprawach ocznych, po odrzuceniu takowych excepcyi według akt massy likwidacyiney sądzić postanawia; nieetawaiących zas Wierzycieli, a legalnie zapo
4<zwanych, natychmiast Z pretensyaml ich do masAy prckludować będzie. Bieńkowski, Sędzia piezyduiący.
ł\ Kwiatkowski, Sekr. 6 "ił W I E S C Z K N 1 E.
N ależące do massy likwidacyiney niegdy Ur. Stanisława Kumoterskiego, w Powiecie Krobr.kim leżące, z częścią Strzelce i folwarkiem A ouź zwanym, wypiisczuiie bydź maią, z inwentarzem gruntowym w dzierżawę na 3 po sobie 1 astępu.ące laca, od S. Jana r. b. _l Dozadz. crzaw. c. ia łąkowego diogąpubliczney licytacji wyznaczony iest termin na dzień 20. Cr-cwca r. b. przed Deputowanym W. Larz Sędzia Ziemiańskim w mieyecu Sądu tuteyszegoodb dź się maijcym. Maiący więcocliotę iizierzawin.ia w jywaia, się ninieyszern, aby się na wyzey oznaczonym terminie stawili, podania swe czynili i spodziewali się, iż naywięcey daiący czierzawę wspomnionych dóbr, ież< li żadne nu przewidziane niezaydą przeszkody, przysądzoną sobie mieć będzie. Warunki dzierżawne przeyrzane bydź mog% każdego czasu wRegistraturze tuteyszegoSądu Ziemiańskiego.
Wschowa dnia aj. Maia \%\%.
Królewsko- Pruski Są9 Ziemiański.
ZAPOZEW "EDYKTALNY! Królewsko - Pruski Sąd Ziemiański dystry» ktu Krotoszyńskiego ninieyszern wiadomo czy. ni, iż konkurs nad maiątkiem kupca Starozakonnego tuteyszego, Izraelajózefa Goldscłimidt, na mocy dekretu ówczasowego Jusiyc Magistratu tutevezego, z dnia 22. Lipca 1806. utworzony, dalszy teraz nabędzie kierunek, Za uozywaią się przeto wszyscy Wierzyciele Dłużnika potocznego (Cridarii), aby się w przeciągu trzech miesięcy naydalty na terminie dnia 1%. Lipca i $ i 8 o godzinie gtev przed południem prsed Wiełrn. Kosmelim Sędzią Ziemiańskim osobiście lub przez pełnomocników piawnie dopusczalnych plenipotencyą należytą i informacyą opatrzonych, na których tym Wierzycielom którymby na znaiomości wmieście tuteyszym zbywało, tuteysi Koinmissarze sprawiedliwości Seliger, Mitidike i Broether ninieyszern przedstawia eię, - na mieyscu urzędowania Sądu podpisanego stawili się. pretensye swe podali i rzetelność cnych należycie udowodnili. Niestawaiący na terminie tyra Wie; rzyciele, 2 wszyslkiemi swoiemi preunsyaini przeciw inny; Wierzycielom wieczne nakazane będzie imim-nie. w Kr ot osz y a l e dnia 12. Stycznia r8i8Królewsko Pruski Sąd Ziemiański.
v. D a v e n. OBWŁESCZENIE.
Dnia 25. nast. ni. Czerwca z południa o godzinie 2giey, a ieźeli będzie porrzeba i w następnych dniach o teyze godzinie przedawać się będą publicznie naywięcey ofiarującym w małych partyacti, wtuteyszym gmachu magazynowym, 4213 celno uff. 16 łot. Rossyiskich sucharów, których do palenia wódki pewnie naykorzystniey użyć będzie można. Warunki: 1'. Zaczekanie na zwierzchniczą approbacya. ceny naywyźszey, która ofiaruiącego zobowięzuie; 51. Odfbranie sucharów po nadeyściu appiobacyi za złożeniem natychmiast zapłaty w Pruskim kurancie, Poznań dnia 27. Maja Iglg.
Królewsko-Pruski Urząd Ltgumin i Obroków.
Uwiadomienie. Nizey podpisany uwiadomią .Publiczność, iż w roku 18°4 wystawił w dniu Sgim Lipca na rzecz Anastazego Groch owalskiego wesel na i200 talarów, który wexel miał tenże AnastazY Grochowalski negocyować; przy zaszłey zmianie rządu i rewolucyi oddalił się z Poznania tenże Grodu wetski i był Adwokatem w Warszawie przy Trybunale I. Instancyi, teraz, iak się dowiaduie niżey podpisany, miał utnrzeć lenie Adwokat Grochvwalski,- niżey podpisany, ponieważ na ten wexel źadney waluty nicode brał, gdyż był tylko do negocyoJIearna powierzony temuż, prócz tego, że każdemu wiadomo, iż tenże Grochowalski nie był w sianie nigdy pożyczania takiey summy, uwiadomią Publiczność, ażeby się nie wdawał nikt w nabycie tego Wfxlu, ponieważ prócz różnych excepcyi, CKcepiyą nieodebraney waluty dowodzić t.iżey podpisany będzie. Jarosławice dnia 23. Kwietnia 18»8.
K a z. Za błocki.
WEZWJINIE.
Podpisany rnaiąc scztuólniey na celu uleczenie sie Wierzy cif 10m swoim, w sposób jakowy, hki stan obf<r/y maiątku "ugo dozwala, wzy tva ninieyezern wszystkich Wierzycieli, którzypretensye ewoie udowodnić są zdolni; aby na' dzień 3 o i y Czerwca roku beżącego, to iest-; w biegu tranzatcyi na t-puiąrych, do Wif Im. Ogr-odowicza, bywszego Justyc- Kommis:-arza przy Sadzu Ziemiańskim, na Szerokky ulicy pod Nrm 116 w Poznaniu zamieszkałego, udać się raczyli, w celu powzięcia tam rzerelnyck wiad mości o położeniu rzeczy i iakie środki ku ocaleniu i uisczeniu się Wierzycit-lom wzięte bydź mogą. Wielm. Ugrodowicz uproszony do tego dzieła, będzie w sianie wszelkie obiaśnienia potrzebne udzielić, i od 30. Czerwca poezynaiąc d04. Lipca zrana od 8mey do 12tey w południe" tym przedmiotem zaięty będzie» Dnia 27. Maia 1318Ignacy Kołaczkowski.
* A U K C Y A." ["* Wskutku zalecenia Król. Sądu Ziemiańskiego w Międzyrzeczu ma bydź pozosiałość Wgo Rudolfa Mackiewicza byłego Sędziego Pokoiu i Posgessora dożywotniego w Woyciechowie, składaiąca się z złota, srebra, szklą, miedzi, rzeczy lnianych, pościeli, meblów, sprzętów domowych, sukien, trzech pokrytych bryczek, póiszorków, siedmiu koni, 50 butelek wina po części Biidesheimer Bergwein i po części Markebronner Steinberg, przeszło 20 kamieni-welny i różnego gatunku zboża, iako t o: pszenicy, ięczmienia, tatarki, siemienia lnianego, wiki, owsa i soczewicy, publicznie więcey daiącemu za gotową natychmiast zapłatą w kurancie sprzedaną. Naznaczywszy do tego termin na dzień gty Czerwca r. b, i dnie następne o godzinie 8mey zrana w dworze w Wojciechowie, zapozywaiąsię na takowy ochotę kupienia maiący. Wolsztyn dnia 28. Maja 1818. Królewsko-Pruski Sąd Pokoiu, Aukcya. Dnia 16.17. i 18. Czerwca w PodStolicachpod Wrześnią zrana o godzinie gtey przedawane będą przez publiczną licytacją więcey daiącemu za gotową zapłatę: konie fornalskie, źrebaki, woły robocze, krowy pożytko we, bydło młodociane, owiec kilkaset, świnie, drobiazg powozy, meble, sprzęty domowe i gospodarskie, do pozostałości ś.p< W, JX. Kanonika Puchalskiego należące.
Doniesienie. Ktoby miał zamiar, położoną w W. Xiestwie Poznańskiem niezadłużoną lub tylko niewi. Iką hipoteką obciążoną wieś średnicy wielkości zamienić za wies mię dzo dogodnie sytuowaną, zechce się iak nayprędzey zgłosić do JPana Fryderyka Heilinga, kupca w Poznaniu, Rzeczona wieś małym tylko obciążona iest długiem, a gdy bez uszkodzenia budulcu i dobrze, zagospodarowanego boru, spuścić iescze jimżna za s,ooo tal. drzewa, nie mtiiey ht-z wycieńczenia zapasów dopełnić ugodzoney i uż dostawy 14,000 sążni torfu, zaczem summa la starczy prawie w dwoynasób na zaspokoie-, nie zaintahulowanego długu. Zamiana ta atoli musiałaby doyśdź do dnia 8- Lipca r. b., fi życzący icy przywieść z sobą iio Poznania wszelkie 'posiadłości iey dotyczące dokupienia. Doniesienie. Ażeby i po strzyży zaspokoić można zupełnie kupuiących, uczyniona iest w Polskim VVartenbergu w zakładowev owczarni Xietia Birona Kurlandzkiego taka dyspozycja, ii gatunek imszoriey wełny każdego barana w zbiorze próbek (za których ręczy się rzetelność) widzianym bydź moż e; cena 8trzvzoii,yck owi« c zrnnieysza się dukatem przy każdym gatunku. Do n a i { c i a.
Dórri na N owem mitście blisko teatru pod N rem 226 połoiony, własnością Ur. Strombek Ko syliarza głównego Sądu Ziemiańskiego w HJI erstądt będący, ma bydź od S. Michała jgig w naien. wypusczony. Na mocy udzielonego nu od Ur. Strombtk zlecenia, wzywam Wszystkich tyih, ktorzyby dom ten naiąć sobie życzyli, aby eię do dnia 4 Czerwca r. b. po południu o godzinie 5(1 y do mnie w stancyi nioiey w domu Kramarkievicza pod Nrm 214 zgłosili, o korzyetnych warunkach naymu się przekonał., a pniem w minrę ofiarowanego komornego zawarcie formalnego kontraktu Ziaymu spodziewali się.
P o z n a ń du.a zb- Maia igi8Petersson , Komm ssa.z Sprawiedliwości 1 N otaryusz publiczny.
Przedaz domu. Dom narożni na Clvw alszewie pod N rem 55 massyw murowany z trzema izbami, dwoma alkierzami, sklepem izabudowaniem podyyurzowem, iest z wolney rekido sprzedania. Bliższą wiadomość powzia.se można tamże na Chwalszewrie pod Nrem 29.
Przedaz. U M ark u s a na Komenderyi koło Poznania są do sprzedania krowy żuławskie sztuk 36. Przedai owiec. W Królewskiey Ekonomii W o hi a u iest do przedarna 500 maciorek poprawnego gfiiazda dwu- i 3letmch, tudzież j o o skopów jailaków. Całe stado zdrowe i mocney budowy. N a ostatnim jarmarku płaciła z nich, wełna po dwadzieścia dwa talary kurantem. - Chęć kupna maiący zechcą się zgłosić w zamku WolawskirH.
Królewska Ekonomia Wo h l a u dnia 26go Maja 1&18.
Konie zbiegłe.
Ze stayni na Psu y ulicy zbiegły dnia a6. m.
b. po północy między agą j 3 Oa godziną dwa Kiolewskie konie służbowe, których mimo wszelkie staranie wynaleśdz" nie było można. Ubadwa konie karę; wałach 4. Stopy 9. cali rosły, 11. lat stary, Niemieckiego chowu, i klacz 4. stopy n\ cala wziosiu, 9. lat stara, Polskiego gniazda ze strzałką; maia na lewym udzie piętno: U. 6. Ponieważ na odzyskaniu tych koni wieie zależy; upraszaią się wszystkie Władze W oyskowe 1 Cywilne, ażeby na nie baczne oko mieć kazały i w przypadku przytrzymania ich Podpisanemu o tein donieść zechciały.
P o z n a ń dnia 30. Maja l&i8v. Schmidt, Podpułkownik i Duwódzca Król. 6g0 połku Ułanów (2go ZachodnioPiuakiego. ) Ceny zboża w dnia 98- Maia igig.
Berlinie ( a . 41 gr. ) Tal. gr. fen.
Pszenica .3 - ib Zyto 1 - 2 2 Wielki Jęczmień 2 - 2 Hod!ey>zy .. .1 1$ Mały Jęczmień 1 22 Owies. .l 18 Kodleyszy. .. 1 6 - .
Konaiłomy 13 tal - gr. Podieyszey 10. Cetnar biaua 1. tal. 14. gr. 1 20 gr.
Powyższy artykuł jest częścią publikacji Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1818.06.03 Nr44 dostępnej w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej dla wszystkich w zakresie dozwolonego użytku. Właścicielem praw jest Wydawnictwo Miejskie w Poznaniu.