GAZETAi> ei e o g

Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1818.06.13 Nr47

Czas czytania: ok. 25 min.

POZNAN

Nro. Ąp,

XbtwalEGOw Sobotę dnia 13. Czerwca iftiR.

£ Poznaniu dnia 12. CbI2'leca.

N« Król, wpodrófy ewoiey do Moskwy, przetezdżaraAc dnia 3 r. Z. OT. przez <i n i eJtno, Zwiedził tameczny wspaniały Kościół BJttropohtabiy, r3BcrycrQcy się grbbein S.

Woyeiecha, Apoatołs narodu. Obeyrzaweay potem konrpd'''? rfbrony kraiowey, z ifórey dobrego Stanu oświadczył zadowolniei ie swe JW. Generałowi- Majorowi Bofbe, puścił się W dalsza; drogę d o A o r u n i i, gdzie stanął o godzinie 10. wfeczorney. Nazaiutrz dał N. Pan wi*-lkr obbd, na który wi< le osób 2 · akomi:(j'cb nri 3 1y zasrzyf byc'z" ue AwajteJtni. N) *reczór raczył W Pan fcyrftf m* Swiernyrcj b'duf, danji» przez Akfwateistwo »okolicy Ćhełmińskiey r Tarunekiey.

N, KróF raczył ustawą g.binefową dnia 6v «w W w fcruJewco w Prusie cii urydtnf,

zatfczycić JW< Generała-Porucznika Thttoien, główno-dowodzącego w W, x. Poznańskiem, orderem Orła Czerwonego pierwszego rzędu z liściem dębowem«

JW, Generał DaAbrowaH, Senator Wojewoda Królestwa Polskiego, Kawaler wielu orderów, wAi wielkich za.ług, pełen cnoi obywafeJekkb.i bohatyrakreb, takoń«ył sw« życie dnra 6. mieer*« bre%ego po poiudoiu o godzinie 3eKY w WianogórJre w Pec e c i e Sredzkiro, Departamentu tuteyszego, Dzwony kościołów fuffyezycb głosiły prze« frzy dni tę dotkliwa, stratę, - Skoro nae z jai-egokorwjek frodła doyd f blileze eczegóły «yea i zgonu tego znakomitego męża, p«u *1»> Atroy z p)KbIeoKT icb HTbIMKom aa W przeszły wterek obchodzono tu uroczy«tość imienin J. C. M. W. Xie,cia Konstant e g o, oraz W. Xiczney H e l e n y P a w i o - w n e y , przez uroczyste nabożeństwo i,n:> Deum w kościele katedralnym, na którem byli JO.Xiąże, Namiestnik Królewski, władze publiczne cywilne i woyskowe, tudzież przez oświecenie domów. -- Tegoż wieczora teatr narodowy był wewnątrz oświecejiy.

N adeszły z R z y m u Bulle wyniesieni» Biskupstwa Warszawskiego na Arcy-Biskupstwo, o których Kapitułę, i Duchowieństwo tcyże dyecezyi urzędownie uwiadomiono.

My zBożey łaski Alexander I., Cesarz wszech Ross ri Król Polski, etc.etc. etc. Wszem w ebec i każdemu komu o tern.

-iedzieć należy, a mianowicie obywatelom Królestwa Naszego Polskiego, wiadomo czyni«nv iż Izba Senatorska i Izba Poselska, « L w o i e do przedstawionego w imieniu N a« Ur. oroiektu, i po wysłuchaniu Mówców S a U t a m i i KommissyiSeymowych, uchwaA d U )

II1y co nastanie: Stosownie do postanowienia dnia 16. Lipca 181 7 r. Moratoryum ogólne z dniem i szyn» Stycznia i8ax tak dla kapitałów przed dniem 20.Gzerwcai8>5r» »aciągniooych, liko i narąsłych do tego dnia prewizyi, zupełnie usta"ie, - Pe rozważeniu ninieyszey uchwały, i po nadaniu iey mocy prawa przez sankcyą N asze Królewską, stosownie do artykułu 15 O Statutu organicznego o reprezentacyi narodowey, zalecamy i rozkazuiemy, aby toż prawo, stwierdzone wielką pieczęcią Stanu, umiesczone było w Dzienniku praw, i przesłane do Senat», Bady Stanu, KtmmiMyt

Rządowych i wszystkich Władz krajowych, w sczególności zaś zalecamy Kommisiyi Rządowey Sprawiedliwości prawo nini«yeze, iako maiące wszelką moc obowie.zuiącą, ogłosić Dan w Warszawie duia -1 + . Kwietnia 1818 roku. T-n.}

(pOdp.y'AH

Alexandre.

Przez Cesarza i Króla: (L. S.) Minister Sekretarz Stanu (podp.) Ig. Sobolewski

.U

My zBoiey łaski Alexander I., Cesarz TAMzejpAt'Ssyi, Król Polski, etc.etc.etc Wszem w obce i t. d.

Artykuł i. Ustawa Seymu Xiceiifa War«zawskiego z dnia 16. Grudnia i 8 i i r., sta« nowiąca wysokość procentu, w ewey zostai« mocy. - Art. *. Przepisy iednat «'y*. 3« w związku z 4tym teyzc ustawy zastosowanemi będą w teo sposób: a. Procent przez rzeczoną ustawę, umówiony, podług umowy przysądzonym bydz ma do dnia ogłoszenia teyże ustnwy, ieźeli prawa tey epok" w ktorey umowa zawartą była, pozwalały wyiszego procentu nad s od sta. b. Od dnia za« ł i t t i S taw y , P rocent dawnie? og oszen a y e u Uill(jwjonY w £atlnym przypadku nie może A d + d & d 1 O O S d z o n Y ; . zwrotu _ n a o przy ą a l e A zapłaconego wyższego procentu żądać . ] > - Po rozważeniu ninie y sze y unlewo no J .. . } . J . daniu ie y moc y P rawa P rze* c l w J Y l po na fiaQkc- N a s z (. Królewską i t. d.

. '

(Data# i pOdjiiSy iak wyżey.)

My« BoieytaekiAle«aneIer I., Cesar« Wtzem w obec i t. d.

UzupeInienie prawa artykuIern n A._/ KoJexu Cywilnego obi£tegn.

Artykut L Odwłoka (erminu zapłaty ecee gólnym dłużnikom, wskutek artykułu . 244. Kodexu cywilnego, nie dłuższa, iak do roku iednego, z podziału nie więcey iak na rat dwie, wśród tego przeciągu czasu dozwolonem bydź mogą. - Art'. 2. Dla kapitałów przed dniem ao.£zerwca 18 - s-zaciągnionych przeciąg powyżey oznaczoney zwłoki rachowany« będzie od igo Stycznia i'Yoli r»ku; dla wsj.ystkich zaś innych, po dniu 90. Czerwca 1815. roku zaciągmoLych długów, czas takowey odwłoki, w przypadku żądania, od dnia termi u wypłaty wyrażonego w obligacyi dłużnika liczonym bydi ma. - Art. 3. Ż..(ien 2 cUusWkói» nie może bydź przypu«czonym do dobrodzieystwa wyżey oznaczo-ney zwłoki, ieieli wprzód dowodnie nie o i a ź e: a) że dostateczny na uisczcnie eię wierzyculom posiada m. 'iatek; b) ze ma inne pewne i dostarczaiące na uspokoienie wierzycieli fundusze, kf.re w przeciągu doźweloney mu zwłoki otrzymać do rąk w pieniądj.uih bez zawodu spodziewa się; e) że z maiąiku przez siebie posiadanego, bez upadku zupełnego w losie, zapłacić nie u bl w sunie, _Art. 4. Woloo będric dłużnikowi albo przeciwko wszys' Am swym wierzycielom, al bo iedoemu z riich, pomieftioucy j.włoki do. ma gać się. - Aft. 5. W pierwszym przypa.Jku zapozwać winien wszystkich wii.rzycięli, i z wszystkirmi z pod 'u dnego wpisu n«6tępować będzie rozprawa sądowa; w drugiem zdarztriu, nawet przy sprawie od swego wierzyciela popieraney, dłużnik smsownie do ninieysztgo prawa, wnioski btdjie mógł czynić. - Art. 6. Szacunek dóbr, ich wła sni'ść i bezpieczne posbdai 'w dłużnik extraki m hipotecznym dowodzić będzie. (.tria dobr ta. będzie przyie.tą, * > itturą dłużnik ua

521 -

był dziedzictwa, lub laka się zdetaxacyi uyzę,dowych okazuie. Jeżeli zaś takowe spadkiem p o pAedkach otrzymał, bI» wierzycie na ceni* szacunkowey przestać nie zechce, am dłużnik wyższy ezacunek udowodric oswu czy, oszacowanie sądowe następować powmno. - Art. 7. Bezpieczeństwo wierzycie«* względnie dóbr, na których długu swego posz.ikuie, za dostateczne uznanem będzie, ieżeli dług ro do dóbr ziemskich na pierwszych dwóch trzech częściach, a co do własności mieyskich, na pierwszey połowie ustanowionego szacunku Htniesczenie ma. Art. 8Jeżeli sąd źądaney przez dłużnika zwłoki dozwoli, wyda natychmiast aakaz do akt hipotecznych przyjmowania przez ciąg trwaiącey zwłoki rozrządzeń dłużnika ku szkodzie wierzycieli zmierzaiących. - Art. 9. Dług przez tych wierzycieli, przeciw którym zwłoka otrzymaną została, w ciągu tey dozwoloney -exekwowany« bydź nie może. Gdyby ledi.ak w czasie trwaiącey zwłoki, lub uczynionego na raty podziału: a) zapłacenia raty oznatzooey uchybił; b) w procencie me uiśułsię; C) nisczył budowle; d) zmnieyszał inwentarze mieyscowe; c) nieczył lasy; 1) i przez to zmnieyezał wprzódy dowiedzione bezpieczeństwo dla wierzycieli; g) lub nakoniec, gdyby inne wprzód niewiadome odkryły się okoliczności, zmnieyszeniem tegoż bezpieczeństwa zagraźaiące, za dewiedzeniem mu sadowem któregokolwiek z umieeczonych pod powyżezemi literami a, b, C, d, e,f,g, wypadków, za utracaiącego dozwolone mu dobnvdzie ystwo zwłoki uznanym będzie, i excKHcY3 przeciw niemu wydaną zobtanie. - Po rozważeniu nioieyszey uchwały, i t. d. (Data i podpisy iak wyiey.)

Ofiary na pomnik Bnhatyrowi naszemu, Xienu P : 1 iia t o w < Ki rrnu, dotąd w gotowizuie i w podpisach uczynione, wykoszą, rych takie różni ubywalele we L w o w i e przyłożyli się eumniij 6b 7 5 Zł ł, przez ręce Hrabiego Rzewuskiego do kassy pomnika wnIeSIona,. Według przybliżonego wvrachoVr'ansa potrzebna iest na ten pomnik aunnna 500,000 %\\. Ulany będzie w Rzymie, bo mnieyszym kosztem, niż w kraiu i z kraiowego kruezcu. W miarę pomnażaiijcycu się zabiegów około spiesznego, ile można, ukończenia tey pamiątki narodowey, spodzievać eię należy, ii i fundusz na opędzenie wydatków pomnażać się będzie.

Dalszy ciąg Rapportu o czynnościach dwuletnich Rządu, czytanego na drugiem posiedzeniu Scymu Królestwa Polskiego dnia ag. Marca. Prohuratorya Generalna.

Tu iest mieysce wspomnieć o głównieyszych powodach do ustanowienia Magistratury ko obronie publicznych własności i funduszów przeznaczony. Ustanowienie to test tytko co do foriiy rzeczą w krain naszym nową. - Obrona prawna własności publicznych, i dokładna względem nith wprawnych 'tesiinkach rsda, należy <b liczby koniecznych każdego fAządu potrzeb; żaden prywatny właściciel rozlegleyszych nieco włości, o beyść się niemoie bez ustalenia śrzodków takowey dla siebie obrony; tćm runiey wjęc gouziło się Rządowi, -iako posiadaiącemu nay większą w kraiu massę' nieruchornych własności, zaniedbać tak ważney części wewnętrznych rozporządzeń Jeżeli prywatny ma w tey mierze niezaprzeczone prawo, tedy Rząd ll»a tu nawet św etą powinność; - wszelka bowiem w iakieykolwiek bądź własności publiczney zrządzona szkoda prawdziwą icst dia wszystkich prywatnych stratą, i k?źdy stąd wynikaiicy ubytek zamożności lub dochodu tylko ich kosztem na nowo zapełniony oydź może. - Ula tego we wszystkich kraiach widziemy urządzony w tey misrze osobny oddriał prawnych Doradców i Obrońców dla interessów Rządowych, i ten oddział w jednych kraiaeb mniey, w drugich więcey skoncentrowanym iest, co do samego kierunku i d£>zoru, bez którego .skarb podaremne na obronę łożyłby koszta, 1 Instytucja sama, zamiast zamierzoney użyteczności, stałaby się raczejr szkodliwą. N ader ważne powody rządziły u nas, że w ustanowieniu Prokuraroryi jenerainey, porównywane rozmaite obce wzoryt radląc się ora/ nauki własn;go doświadczenia, zbliżono sijj raczey d; wzoru są»iedzkiey J nstytucyi gdzie kierunek prawney obrony i rady co do publicznych własności skoncentrowanym iest w Kollegialney Magisiraiurze. - U stanowienie takowe naczelnego Kollegium Prokuratoryi Generalney i połączoney z nim hierarchii obrońców, aczkolwiek na por6r kosztowne, stało się przecież niezbędną konieczn ścią, wynikającą z położenia, w iakiem (przez ubieg wyższych w kraiu naszym wypadków) znaydowały się interessa prawne publicznych wła>ności. - 1. Przez san ę iuż zmianę prawodawstwa i sądowego por/ądku podpadły one {równie iak wszystkie inne) znacznym trudnościom izawikłmiom, dla których, b*dz w rozpoczęciu swoiem, bądź w dahzem popieraniu doznały nieprzezwyciężonych przeszkód. Stąd poszło, że naywiększa ich liczba zupełnie aż do tych cvasovft zaległa; te zaś, krórt w bieg puścić musiano, wystawione mi były w wielkiey części na pomyłki 1 uchybienia, których prostowanie mozolney wymaga pracy. - %. Dla trudności z powyższego źródła wynikłych, dla licznych zmian w osobach i urządzeniach, dla zaburzeń woiennycft, w nieiakiey C2gD takie przez niedostatek dozoru lub czynnego kierunku, liczba zaległych interessów samego tylko Skarbu, iako to granicznych j possessoryinych z debrami narodowemi, windykacyinycb, defraudacyinych, niemniey tych, które tyczą się niewykonaney dotąd opłaty siępla Kullateralnego, kar Sądowych, summ eawnjey Bajenskiemi zwanych, tudzież rozmaitych innych należności Skarbowych, wzrosła do przesiraszaiącego ogromu kilkunastu tysięcy. Fundusze instytutów, Gmiu, Zgromadzeń i wszelkiego rodzaiu korporacyi znaydowały się w stanie zaniedbania, a zatem niepewności z przyczyn, które dawnieyszych iescze czasów sięgaią. - 3. W takowón położeniu rzeczy zactodzAa dla Rządu gwałtowna 1 nieodzowna potrzeba myślenia o zaradczym śrzódku gwoli ukończeniu zaległych, roziainieniu zawikłanyeh, ubezpieczeniu nieupewnionych 1 podniesieniu zaniedbanych intere*śów prawnych publiczney własności. Winien tobyl rząd nietylkobezpośredniemu dobru Skarbu i Instytutów, ale tei i wyższym dla ogólnego porządku społecznego obowiązkom. Jeżeli bowiem prywatny (ralegleyszego nieco maiątku) włjścicel, skoro prawne interessa iego w wielkiey liczbie zalegaij i są w *** toyność i dobro wielu famliy, iakźe niemiałby bydż nietównierozleAIeyszAni i szkodliwszyiu z tego względu wpływ tylu za'egłych i zawikłanych in*eres»ew prawnych, pod opiekuńczym kierunkiem samego Radu zestmcych? - re powody wymagały, niezyJko utworzenia, ale ccoczema prukuracyi jeneralney wszelkiemi środkami i pomoce, zdolneiivi osiągnąć zamiar, z widokami publicznego dobra tak au-rozerwatiie spoiony. - Magiitratura ta znaczna licjbe processow rozpoczęła, JI iescze znacznieyszey iako zapozwana broni. Od rozpoczęcia iey czynności przeciąg czasu, porównany w zwyź wspomnionym stanem zawikłania własności publicznych, iest zbyt niedostarczaiącym, aby w nim stanowcze skutki i pewnie wyrachowane Korzyści okazać mogła. - Jest ona wciągu dział««, ktoremi pożyteczność swoig popiera, a dobrych skutków czyni nadzicie.

Dochody Niestale.

6 ł a.

Traktaty Wiedeńskie «rządzenie stosunków handlowych oddawszy kommissaxzom Mncaretw sprzymierzonych, niedozwoltły Kouimissyi Skarbowey żadnych w tarytis w tym czasie ważnych przedsięwziąć odmian; takoż w skutku tych traktatów ułożona nowa przeszła port uznanie Dworów, gdy tymczasem nie mogły nie wyniknąć, i wynikały wydarzenia z samsy odmiany granic, pouzebuiące zaradzeń, aby szkodliwych na Skarb Królestwa me sprowadziły skutków. Oznaczenie tycii granic między Prussami, oraz Rzecząpospołitą Ki akowską przecinaiąc wiele włości na połowę, zręczność do przemycania towarów ułatwiło. - Musiały bydź przedsięwzięte sposoby do przeszkodź nia sdtcgólnym widokom, i nieokazały sif daremnemi, skoro -cła w jroku 18 Y summe złotych 3JI85.41» p' 7. w 7 miesiącach roku 1816 summę zł. 0,"}6461 gr. zo, a w roku 1817 sumn,c 3 8 A 7 ĄUQ gr. 19, uczyniły, i summa 682,049 gr 12, summe roku 181 i przewyższyły. - Do tego przyrostku na cle nie mało zapewne przyczynił s'? jarmark Warszawski, z którego dochód pod Kommis.yą Spraw Wewnętrznych wspomnionyu! jostał - Dla ułatwienia atoli handlu nie opuAczono urządzeń mniey względnych na przychód cła, lak na rozkrzewienie przemysłu, - Cofntono zakaz wywozu zboża za granicę, w myśl traktatów Wiedeńskich zniesiono oph' .ę, czyli jus gahetlae emtgratiOBis, równie z Państwem Rosłyiskiem, iako też z Austryą, a dawpieysze znie

sienie z Saxoniia potwierdzono; rozpecaęto negocyacye o podobne zniesienie z Prus. sam i i Ba« waryą. - Cudzoziemców chcących wkraiu osiadać i fabryka.itów uwolniono od opłaty cła za ruchomości i towar sukienny do ilości 2.000 łokci sukna; dla rękodzielui kra:owych zniżono cło od tndigo; zakazano wyprowadzania rud żelaza, cynku, miedzi i ołowiu; podwyższono cło od fabrykatów, żelaza i innych z zagrani y sprowadzonych, aby ułatwić odbyt fabrykom kratowym, do czego dobroczynne Wasze> Cesarsko- Królew-kiey Mości dozwolenie wolnego ich wywozu do Ross y i naywięcey się prjyłoźy. - Odwołano rozporządzenia niedozwalaiące wywozu skór surowych do P ru s s i t. d. - W przedmiocie ceł Rzeczpospułita Krakowska Wasjey Cesarsko-Kró-Jewskiey Mości scjególnieyszey doznała łaski, skoro Wasza Ccsarsko- Królewska Mość skłoniłeś się do próśb Senatu wolnego miasta Krakowa. Komora Polskf w Kra k o w i e dla pobierania ceł od iowarów do Polski wchodzących ustanowiona i zaprowadzona, wiele przykrości kupcom tego miasta osczędza. - Konsumpcya czyni znaczny i pewny dochód kraiowi, i razem przez swoick .oficyalistow strzeże od przemycania towarów; wydzierżawienie iey atoli iest naykorzystnieyszem dla Skarbu, i dla tego Skarb tam nie tylko zarżądza, gdzie tego albo widokipolitczne, albo handlowe, lub potrzeba doświadczenia wymagaią; Ile możności usilnością iest R?ądu w zadzicrźawieniu dawać pierwszeństwo Chrześciianom nad Żydami, i takowe przedsięwzięcie pomyślny skutek uwieńcza. - Dotąd proporcya wydzierżawionych tego rodzaiu dochodów do tych, któremi Skarb nasie bie zarządza, wynosi, iak z do 1 a * 5 CZęŚĆ. - Dochód ten czynił w roku I8f* złotych 3,061,898 gr. 1, roku 18' ó przez 7 miesięcy «,863,871 gr. 26, roku ihi 7 3.3*7, »60 gr, 6K o s Z Li r ri e.

Podrobienie na części dzierżawy rego podatku wsparrem będąc napewnieyszych kaucyach; (gdy t w mnieyszych summach łatwiey s ę ubezpieczyć), Skarb nie wystawia na takie szkoiy, bkich zogółowego zadzierżaw.enia dośw:ad.zat, przyniosło w roku i 8 r I złotych 1,766,639 gr. u, w 7 miesiącach t8'6 roicu zł. 1,033,43s gr 1, w roku 1817 zł. 1,586 079 gr. 14, Szlachtuzowe przyniosło w roku 18' 5 zł. 33,20 gr 6, w 7 miesiącach w roku 1816 zł. 22.480 gr. 9, w jroku 1JJ17 zł. 57498 gr. 5. Ł , f Dochód z tabaki.

Wyłącma sprzedaż iest zmcznem źródłem do ta, która ogranicza zbytek nad te, które pierwszych potrzeb nayuboż.zey klassy dotykaią: atoli okrzyk zbytku głuszy częstokroć ciche utyskiwania nawykłey do ubóstwa klassy, ktorey łatwieyszein ie.t ustąpienie z samych istotnych potrzeb życia, niż pierwszemu z wymysłów. - Podatek od tabak, przez Scym 1811 w ophcie swoiey od kr.iiowego liścia i od przychodzącego 2 zagranicy fibrykatu postanowiony, ledwie w roku JOl!! Zf_ 271,997, a w roku 18 A zł 198 527 wynosił Dziś przez zawarty jstrony Skaru zprzedsiebiercą od dnia !go Sierpnia 181Ó na lat sześć kon trakt, w pierwszych trzech latach przynieść ma dochodu rocznego goo.ooo złotych, l w ninieyszych dwóch latack istotnie przyniósł; w następnych trze.h ma przynieść po miliionie Opisy kontraktu miał; za cel zabezpcczye . »jro >t plantacyi kraiowych włożonym na sontr<.h nta obowiązkiem, aby utworzył w kiaiu czfry fabryki tabaki, aby corocznie zskupow-ł 14",00 cetnarów tytuniu, l każde 'Aoiewodztwo w ley skład oparrzył; zabezpieczenia zdawały sie riostatecżnemi ku ochronie od szkody, ale okazały s'c niedostateczneni' ku zasłonieniu Skarbu od sr arg i użalcń na ziy gatunek tabaki, na ley wy»okf cenę, na niidoitatck, naodmósieoie i.upna liści, na znisczenie planta y i kraiowych; atoli, gdy 1 trudn l odmówić wiar* przedsięwziętym przez Kommissyą Skarbową i * Wydział Policyi Kommissyi Spraw wewnętrznych śledztwom, które tak 'we zarzuty okazały płonneun, międjy pewnym zyskiem Skarbu", a ni; udowodnionemi zarzutami, trudno się na stronę korjsści Skarbowych nie skłonić. N a usprawiedliwienie at li wynikłego może usczerbku plantacyi kraiowych, mima zakupioney przez Kontrahenta znacznieyszey ilości liści tytuniu n;d saro opis kontraktu, nie zostaie, iak prz,zwać czasy l w nich Stan Skarbu, którego korzyści cały wzgląd i uwagę na siebie zwracać zmuszały. S ń l.

Wyłączna sprzedaż soli będąc podatkiem w pierwszey i konieczney potrzebie życa pobieranym, doryka U c w skutkach swoich nie tyiko ludzi, lecz rolnictwo, które bez łuwego wychowania bydła wznieść się nienotrafi, ieźe'i n e może mieć usprawiedliwienia i poparcia w zasadzie, ma podobnie obronę w zmuszających okeli - znościach, którym częstokroć ulegać przew.i7nievsz;' przyczyny nakazuią Za' e ne drogość soli icsr p-zyktą, lecz iey niedostatek byłby iescze dotkliwszym. Dał on się czuć dolegliwie w czasach, które zapasy Skarbowe do prywatnych składów przeniosły, l w których każdemu wrócona została womość sprowadzania iey z pierwszey rę ki, bo owocem zmowy moźnieyszych przekupniów iedne okolice zostały bez son, w drugich cena tak się podniosła, iż skutki z njey klęskom ogłodzema równały się. W takim stanie Kommissya .Skarbowa zasiała kray, gdy upoważnienie odebrała wysłać Kommis arzow do Wiednia i Berlina; zamówiono w Heriinie napięć lat corocznie sto tysięcy hvcT pols. soli po złotych 8, a w Wieliczce kauuenney 400,000 cenmarow po złotych i i. - N 4 początku nimeyszego rozbioru czynności Kommissyi ikarbowey wyrażony z. pas pkn użny, do rozrzedzenia Kommissyi ( · owst ły, na lepiey wykajuie niedostatek fimdu.zu tak na kup.io, laAo tez na koszta przewezu. - Cisnąca tomeczi)osć <<ieobarczenia się wydatkiem tak ogromnego na obecną chwilę kapitału, ia U wyłożyć ttzeba było dla powolnie wracaiących się tĄ ttzYm , gA y za * od w nagłych i niecierpiącyc. zwłuM wydatkach p;zytomi.o zagrażał iztw-.dą, zmusiły weysć w układ, przez który l niedostatek soli odwioony i dopełnienie obowiązków z Dworami Austryackim l Pruskim zawartych, l bezpieczeństwo dochodu dla Skarbu pięciu unliionów, l uostacek. soi dia kiaiu, i ochro'ia oakrzywjy i oszukania po magazynach zapewnione;"! zostały Przecie*, minio wszelkich zabezpieczeń i zachowanych ostr' źności, dał się czuć momentalny niedostatek soli w Woiewedztwie Lubtisuićm; bad.nia m eyscowe okazały tego wypadku pizyczynę w trudnych do przebycia w czasie ziuiowey pory do magajynow Igłowych drogach; ustanowienie w L u b l i n i e magazynu l z*op4tr eme go 1500 cetnarów soli temu . ledosiauowi zaradziło, a powiększona następnie liczba magazynów ochronę od podobnych niedogodności mieszkańcom zap-wnia. - Pięć niiliionow z goi A wpłynęło bez żadney trudności z pierwszego rok.u do bnarbu, i w następnych bez zawodu wpłynie. 6 1 g p e 1.

Dochód stępia po znie>i-nym Justitium, i po wydanem postanowieniu zdnia 17. Giudniaroku 1816 o stęplu kollaterai ym po ustanowi-.-n u kontroli! Skarbewey przy Sr dach, podniósł się prawie o połowę w swoich dochodach; w roku 18'S na pocjiitku Wyniósł doc odu 1,055.500 złotych 2J groszy; w mieś jcacł) "miu ról a i 8 tb wzniósł sie do summy c U i . c u złotych, groszy dwa, wro iJ otych ledea gros*; Stjpel Adminbtracyiny dopiero z rokum 1S17 uregulowanym został. L o £ e r y a.

Lotery; przyniosły w «pku i& \l summc złotych 451,279 gr. 10, w 7miu miesiącach roku 18i6go summe złotych 308,326 gr. 4, w roku I8i7stym złotych 604,791 gr. 10.

Po c Z t a.

W roku i 8 f t poczta me tylko nie przyniosła Skarbowi dochodu, lecz iescze wspieraną bydź musiała. Przy ustalonym pokoiu do 30 Grudnia 1816 znaydowała się w kassie pocztowey summa 84 A 878. W roku i8i7stym wpłynęła z niey do kassy Skarbowey dochodu summa 140,96a złotych groszy 20. (Ukończenie następnie.)

Z Krakowa dnia 23. Maia.

W dalszym ciągu posiedzenia Seymu Prawodawczego dnia »7. Lutego r. b. »3Ta głosami przeciwko %. zamieniła Izba w prawo: "Przysięgli wraz z Sędziami prawa rozpoznawać będą r.ły zamiar oskarżonego." Poczem postanowiła iednomyślnie: 1. Iż do wyroku przysięgłych nie ieet potrzebna iednomyślność, ale większa nad prostą większość głosów. 2. Oskarżony uwolniony wyrokiem może bydź powtórnie za ten sam występek Z powodu odkrytych nowych poślaków i dowodów oskarżonym. 3. W sprawach kryminalnych, ieieli wyroki pierwszego i drugiego Sądu nie będą zgodne, Sąd trzeciey Inetancyi powinien wyrok Sądu pierwszey, lub drugiey Instaocyi zatwierdzić. 4. Wolno będzie Sądowi, gdy wydał wyrok podług ścisłty sprawiedliwości, ieżeli zachodzić będą ważne powody do ułaskawienia skazanego, przedstawić go łasce Senatu rządzącego, chociażby skazany sam tego Die żądał. - Daley większością uchwaliła: "Kodex postępowania sądowego kryminalnego ma oznaczyć co stanowić będzie zupełny dowód w sprawach kryminalnych." N astępnie uchwaliła iednomyślnie : 1. Obwinieni niestawaiący sądzeni będą przez samych tylko Sędziów prawa

bez przysięgłych. i. Porrńmo niestawiennictwa obwinionego zarzut występku powinien bydź udowodniony. 3. Maiątek za występek na karę kryminalną zaocznie skazanego, ma bydź wzięty od dnia ogłoszenia wyroku pod zarządzenie sądowe z obowiązkiem złożenia rachunków. Senat Rządzący wolnego, niepodległego i ściśle neutralnego miasta Kra k o w a uchwalił w dnin 23. Maja r. b. otworzenie dobroWolney subskrypcyi ofiar na wystawienie .pomnika Tadeuszowi Kościuszce i spodziewa się, ii dzieło t o, do całego Polskiego rodu należące, od każdego to imię noszącego wedle możności wspieranera będzie. Z Bruxelli dnia 31. Maja.

Wczoray przybył tu W. Xiążę Michał.

N a przyięcie W. Xiecia zj echał tu z M a :Q .

b eug e Xiążę. C a b a n ów - Ro e towski, Adjutant Generała Hrabi W o roń c o w a .

Dnia 25. m. h. zatruło się w Gandawie 19 dzieci iadowitemi roślinami. Jedno z nich już umarło, resztę spodziewano się ocalić. Dnia 18- m. b., iako w rocznicę bitwy Waterlooskiey, odbywać się będzie w calem Królestwie Kiderlandzktem uroczyste dziękczynne nabożeństwo. Rząd Francuzki każe także naprawiać swoie twierdze nagraniczne. Xiążę W e II i n g t o n nie odnowił na dłuż-, szy czas kontraktu na mieszkanie swoie w C a mbray, Z Paryia dnia. 2p. Maja.

Rząd w C h a m b e r y osądził nieiakiego Bal m a tin na dwa lata do kaydan i na stanie pod pręgierzem za bluźnierstwo. Generał Girard umarł dnia 16. m. b.

wClermont-Ferrant. , Xiążę K o n d e u s z wyraził w testamencie swoim między innerni, co następuie: "Zalecam duszę moię Bogu i modłom FrincuZQW, miłujących Boga i Rróla swoiego.

NUmasz dla ludu nigdy sczęśliwości bez praw, po * * £ , i. juz (>rZe9tanO Mdawać bullryn y .

B,II; C a m b r i d g e , powrócrwszy z z a g l £ c y, przedstawił Królowey ID A Z o n k e i teUn.swego Landgrafa Fryderyka H e s s e n, Gazetytuteysz« z a w i ej" s t Cesarza Are« » n d r a d o Xi a z e c i a W e II i n g t o n " w k f ó - rjm mu Monarcha ten winiznie, iisczęśliwie »niknął wymierzonego naie. o życie z a l c h u .

Jedna « gazet naszych zawiera co nasiępu»r ,,' o j,k,emuf to, iż Angjicy zdai f .tę dwoiakąmicć politykę? Czyliieo,co.4 W bu r o p i e nazywa przywłasczeniein, iest w I"n d>y a c 1\ prawością, lub czy liz ałowa te amaczą- tyle co uźfteezność? W Buro ple woioie Anglia, ażeby prawych Xiąfąt osadzać znowu na tronie y w I n d y a c h, ażeby prawych Xiążąt z niego spychać; 3 wszęd z i e, ażeby potęgę swą powiększaćr" T E A T R P O L S KI. A A 7L' AA'.nyrf dmtt hl. A K ietnitt. A r W P« y« J y Pi"ateł, to iest; dnia i9 ™ m N astępca P e n ' o J] a wydał w P o r t a u S " , A A £" * 4 o * '* reprezentaeva, oD p r i , l c e dn» , 7. m. b od. zwę N Hey treści - sb roach orvein.ln- * o, ku, n e ( J A w 3*» od(]{W A £ A a * VoAL II II A f A A A A A e l S Ja,. Piotr Boyer, Prezydent Hayti. Aodsłonach zf«r,cuzkiA" ukłaKine SF 610b yu >atele! 41 e x a n d e r P e t i o n S «w i A m' . S f M u z y 4 J P, 'u a A * O T, ł * ' , , S O , P O < l juz z.iknał.' \V osobie tego niezrównanego TUULDha ' £" r A ,£,' «3 A * A P ISacztlnika utraciłiśaay oaszegp o i «, natzedobrych praw bez moralnoici, moralno*« b e z religii.« * Zeszłey nocy powiesił ,f, * o o b r z e znany Jegomość , P. P., który p r z e z } e d e fi J przegrał w P a . a i . - R o y 3] ,0.000 Franków, kontrakt stałych dochodów ł ł 10 o o franko, " Ił ' * Bry8 < KO» C o posiadał. - Qu.II, vi»finis na.

**da się takie Xiafe Ri e b e Ire.,

H. pogrzeb, U A K S W W A X Fr. , . . , n o u, kazanie z t« , ,,: A« r « y .

-"'- -"'-a.fh-.vfiblZ;o, IfoLa *.fMy*e,Kró/ a czaycif. Z Q1u I. PL tra Sr. Rozdz. *. w. 17.«

52$go dobroezy ce ? *o«y..ec.

Ha«, ? H aytr, Spófobywafere? l A A Atelskna'tCeT"r"'T

* obyWS"

Chcemyi s i A r e c £ b n r * * W M * brodziey. twi i L ' V '*, A" A * * ki ? U t U A · pr"")K,lo,, , e r a e z t y męztwo nasze

."

e w a w o ł n o s C i * >. pod którem p 0

Ił A JI rp. Ar' r - q , b t l . * r JI " ? B II ! W" a yra I» IYlillV W , niezwyciczen; D a l A S '.' * " A kładąc Wd. WyAVSSj??'" \ £ ". y y e a y d f c D t a _ P ™ *' «,»." "

?II ",

obywatelT'TukI okTK«e mnie, SpólA p r A r A II**** doAtoy'negoAmSlr 'n T A t" " A W S h L A IZ : KOl ' nie miał pAczynvbrac 222 A " ,,** A b Vb. na.łlli ' !,II; Po "m, « o i e g o o fi a r 1\ ; "d y * A * * " ™ , Mech iyie RzenlAi NIJk u ' · du i niepoAegtlf Ha v t" H""" A Dan w pałaco naroAwy» w Port PrincTdnia, KwietniaTe,r robunieAeglośfiHayrr **,

, A

»> San. Peifon obrał <<robie miejsce do pochow...» ciała pod drzewem wołnoS c i, które naprzeciw pałacu fcgo stoi.

. Dcdattt,

Rozmaite wiadomości.

Król J mć Bawarski uświetnił w dnia 26.

Msja rocz icę urodzin swoich ogłoszeniem ludowi swoiemu nowAy konstytucyi. Umiesczać ią będziemy częściami, skoro się ukończy umiesczanie r a p o r t u Rady stanu z dwuletnich czynoości Rządu Królestwa Polskiego, ludziei z d a 51 i a o tymże raporcie w imieniu połączonych Komrnis» syi Seymowych Senatu, przea A d a m a C z a rt o ryi s ki e g o Senatora Woiewodę W dniu 24- Kwietnia czytenego, iake rzeczy, które czytelników naszych bliiey )l(aymUlą. Podług doniesień * P e t e r s b u r g a pod dniem 27. Maja, po bardzo zmienney pogodzie, drzewa zaczęły się tara zielenić, żegluga rozpoczęła się i do K r e n Siad zawinęło iui było 37. okrętów. Podług wiadomości z Wiednia dni» 97.

Maj», zdrowie Marszałka Polnego tXiążęcia 1 Scliwarcenberga, mocno anowu ucierpiało przez zapalenie wątroby. Niebezpieczeństwo zmnieyszyło się wprawdzie, Jęcz nie było iescze całkiem przeminęło. Skoro tylko Xiążę nieco wydo brztie, poiedzie do Karlsbadu. Pani C a t a I aR», bawiąca te raz w M o n ac h i u m, stracić miała na dzieriawie Opery Włoskie? w Paryio 600,000 Franków. Ta sławna śpiewaczka chce »akie korzystać zpobytu Monarchów w A kwizgranie .

OBWIESCZENIE.

N ro. 2294.

Uziała się iv Ptoc Aiiitnia ar. Czerwca 181$.

Trybunał Cwiilny Pierttszey lnstnncyi W j"4nod%tVBa Płockiego W IVydbinle II.

przywodząc do skutku dawniejsze swe rozporządzenie w mass'e likwidacyiney Ignacego Hrabi Działyńskiego wydane, względem zdawania sprawy przez Ur. Turskiego Kurator* wspomnioney massy zgromadzonym Wierzycifcloin pod przewodnictwem DtJ egowanegy, zawiadomią osoby interessowane: że termin do zdania sprawy przez Kuratora w roku bieżącym na dzień 2g. Lipca r. b. iest wyznaczony. Wzywa przeto Trybunał tak Sukceasurów beneikyalnych niegdy Ignacego liziaiyńshiego, którzy się iui do Trybunału zgłosili, i Pełnomocnika swego w osobie Ur. Laguny Patrona ustanowili, iako też wszystkie h Wierzyciel» pomienioney massy likwidacyiney, ażeby siewpowyżty oznaczonym terminie przed Wrn. Woiotvskim, Delegowanym Asseseorem Trybunału, zastępującym Sędziego, w mieyscu posiedzeń tegoż Trybunału, osobiście lub przez należycie wylegitymowanych Pełnomocników stawili, i byli przytomni, gdy U rod. Tuithi Kurator relacyą z czynności swych od roku f815- w massie Hrabi Działyńshiego przedsięwziętych zdawać będzie." W terminie powyższym, po roztrząśnieniu dotychczasowego opisu stanu massy, tudzież ogólnego wykazu maiątku czynnego i biernego Krydaryusza, Wierzyciele wraz z Sukeessorann złożyć rnaią swe deklaracye: względem dalszey administracyi wzmiankewaney massy, mianowicie zaś w przedmiocie dóbr ziemskich i domów do nie y należących, iako też względem windykacji aktywów. Niesiawaiący Wierzyciele uważani będą wedle artykułu X. Dekretu Królewskiego z dnia 35 Lipca igog roku za przychylaiących się do opinii większości atawających Wierzycieli, któ rzy swe pretensye do massy Ignacego Działynshiego formuią. 3ieńkoivslii, Sędzia prezyduiący.

K. Kwiatkowski, Sekr.

ZAPOZEW IFDYKTALNY'''' niewiadomych Wierzycieli Baer Hortbitza. Sąd niżey podpisany ogłasza ninieyszem, iż nad maiątkiem futeyszego Starozakonnego kupca Baer Horwitz konkurs otworzonym został. Zapozywarny przeto wszystkich, którzy dorzeczonego Baer Horahz pretensye iakowe do protokułu podali; warunki tt( Itcytaeyine maą, aby się w ciągu g tygodni od dnia dzi- w regisjraturze nasj« y każ -lego czasu przeysieyszego rachuiąc, naypoźnhy zaś na termi- rzanfc bytiź mogą. nie do likwidowania ewych preiensyi ostate- p o z n a ń dnia 4. Cztrwca 131g. cznym Wdniu 17. Lipca igi8- zrana o go- Kroleweko- Piusai Sąd Ziemiański. dzinie 8 tn ty przed Deputowanym KonsyliaS d N El ( L. S. ) v K 2 Y g e r.

rzeai ą u aszego sner wyznaczonym, albo re< biście stawili, albo przez Pełnomo- O B W I E S C Z E Ń T E . 1 Lika podług piZ( pisów prawa do tego upowa- Czyniemy niriteyszem wijtdomo, iż klucs żnionego dopilnowali, pretensye swe likwido- Ludomski w Powiecie Obornickim położony, wali, 1 rzetelność tych udowednili, i tym koń w trzechletnią azierzawę, od 1. Lipca r. b. poctm wszelkie dokumema i skrypta na terminie czynaiąc, przez publiczną licytacyą w terminie złożyli; w razie zaś niepoiednania się, dalsze na d n i u 1. L i p c ar. b. o godzinie gtey zrana prawne postępowanie, i stosownie do tego przed Deputowanym Konsyliarzem Sądu Naumiesczenie ich w przyszłey klassyfIkacyi na- szego Skopnik wyznaczonym, wypusczonybydź" stąpi. Ci, którzy się ani zgłoszą, ani na ter- ma. minie ostatecznym nirstaną, spodziewać się Wzywamy przeto wszystkich dzierżawienia "inaią, ii z wszeikiemi pretensyami swemi pre- ochotę maiących, aby się na terminie stawili, kludowanemi zostaną i względem innych Wie- · i licyta swe do protokułu podali; warunki zaś rzycieli wieczne im milczenie nakazane będzie. licytacyi w Regisrraturze naszey każdego czasu Tym zaś Wierzycielom, którzy dla odległe- przeyrzane, by ź mogą. go zamieszkania osobiście stawać nie mogą lub Poznan dnIa 4. Czerwca 1818. dostateczney tutay znaiomości memaią, U-Ur.- Królewsko-Pruski Sąd Ziemiański Weifsleder, Midier i Miltehtaedt, Kommissarzy v. & 2 Y g e r.

Sprawiedliwości, na Mandataryuszów propo- O B WI E S C Z E N I E .

nuiemy, których Intt-resstńci w dostateczne Dobra do massy konkuuowey nie gdy \ v. informacye opalrzeć mog-j. Bonawentury Gajewskiego Starosty należące, Zarazem zapozywamy także i wspólnego w Powiecie Wschowskim sytuowane, miano* dłużnika Baer HorwiU, aby się narzeczonym WICIe; terminie stawił, i względem preiensyi Wierzycieli zdał swe obiaśuienie, gdyż w razie przeciwnym wszelką ztąd dla niego wynikłą szkodę eam sobie przypisze, P o z n a ń dnia 13. Kwietnia Igi8.

Królewsko- Pruski Sąd Ziemiański, (L- S. ) y. K 2 Y g t r.

1"0 B W I E S C Z ĘN I E.

Czyniemy ninieyszem wiadomo, iż dobra Chwalkowo z należącym do nich folwarkiem Czarthi, w Powiecie Śremskim Departamencie tuteyszym położone, na wniosek właścicielki Uv. Józefy z Korytowskich Biernackiey, w trzechletnią dzierżawę od S. Jana r. b. poczynaiąc, przez publiczną licytacyą w terminie w dniu 23. C z e rw c a r. b. zrana o godzinie aotey .przed Deputowanym Ryli Konsyliarzera Sądu Ziemiańskiego wyznaczonym, wypueczone byd2 (tnaią. Wzywamy przeto wszystkich do dzierżawienia ochotę maiących, aby się w terminie w tuteyszym zamku sądowym stawili, i licyta »we

J . Trzebania i 2. Łoniewo, pa terminie dnia ao. Czerwca r. b. 3. Grodzisko i 4. Woynuwice, na terminie dnia 19. Czerwca r. b. j . łrankowo i 6- Radmhowo, wraz z dochodami dominialne mi miasteczka Onitczny, t na terminie dnia 23. Czerwca r. b. W kamienicy tuteyszego Sądu Ziemiańskiego przez W. daede Konsyliarza iako Deputowan e g o, drogą publiczney licytacyi na trzy po sobie następuiące lata od S. Jana r. b. zadzierzawione bydź ina.ą. Ochotę więc dzierżawienia maiący ninieySKeim wzywaią się, aby na terminach wyznaczonych stawili się ltcy'a swe podali i spodziewali się, że leżeli nieprzewidziane niezayda, przeszkody, więcey Oaiącemu dóbr wyżey wepomuionych dzierżawa przysądzoną zostanIe. tuteyszego Sądu Ziemiańskiego lub u Ur. Hedlera Adwokata, iako Kuratora massy konkureowey niegdy W. tionawentuiy Gajewskiego, Zamlormować się moina.

Wschowa dnia i. Czerwca i8!8Królewsko Pruski Sąd Ziemiański.

T OBWIESCZENIE.

Przy zblizaiących się tranzakcyach Świętojańskich upraszam powtórnie wszystkich Szanownychlntereseentow, którzy dotąd akt swoich manualnych w sprawach ś. p. oycu memu Kor.sybarzo wi Spraw. MiltelstueJt poruczonych, nieodebrali, aby wtey mierze do podpisanego zgłosić się zechcieli Przy tern mam sobie za zasczyt donieść, ii przez wyższą władzę Kommissarzem Sprawiedliwości przy Królewskim Sądzie Z.emiańskim tuteysz\rn nmuinowany zostałem. Skoro więc zaufanie, iakie ś. p. oyciec móy u swych współziomków zjednać sobie potrafił, szanowni Obywatele skłonni są przenieść i na syna, na ten czas gotów iestem do przyięcia mandatów końcem popierania spraw ich w Sądzie przyzwoitym. W Poznaniu dnia 4- Czerwca igie.

Kommissarz Sprawiedliwości, dotychczasowy Assessor Sądu Ziemiańskiego, Ed. Mitttlstaedt.

O B WI E S C Z E N I E .

Ponieważ podane w terminie dnia 27. z. m.

licyta na dostawę drzewa opałowego dla biór JW\ Pr zesa Naczelnego W. X. Poznańskiego i Przt św. Kól. Regencyi tuteyszey przyiętemi bydź nienmgły > a zatem w skutek dyspozycyi z dnia 4. m. b. powtórna licytacya odbytą bydź ma, do ktorey wyznaczonym iest termin na d z i e ń 2 2 gi m. b. Przeto donosi sie. o tern Publiczności ninieyszem, z oświadczeniem, ii pod warunkami, kióre codziennie U podpisanego przeyrzane bydź ID o g ą» nietylko na sosnowe i olszowe, ale tei na dębowe drzewo, licyta przyimowane bydź maią. Maiący ochotę t zdolność podjęcia się tey dostawy, zapraszała się, aby w rzeczonym dniu o godzinie O,lJ;ey przed południem w gmachu regencyinym tuttyszyrn stanęli i żądania ewe w sposobie Minus licytacyi ogłosili. w P o z n a n i u dnia 10. Czerwca i8ig. Kalkulator Hegencyi Ziegltr.

",

UWIADOMIENIE.

Znany już itkarz zębów Łuemmlein z Wrocławia, teraz mieezkaiący w Berlinie, przeieźdzaiąc tędy do Wrocławia donosi Szanowney Publiczności co nasiępuie: Umie nie tylko wpiaw.ać poiedyńcze i całe rzędy zębów, na sztylcikacll złotych i platynowych, a na żądanie i podług metody Lautensthlaegera, ale też wyjmować dokładnie przyłamaiie zbolałe zęby, niemniey końce zębów w dziąsłach tkwiąct, gdy tego potrzeba. Leczy wszelkie choroby zębne, tako i wszelkie choroby, którym iescze zaradzić można. Zamyślaiąc tu tylko krótki ezas zabawić, pochlebia sobie tern bardziey zyskaniem szanownego zaufania, i szuka iedynie w skutkach leczenia swego zah ty swoiey. Mieszka pod Z ł o t e m S ł o ń c e m na ulicy Wrocławskiej Nro. 3.

Jan antoniAune % Berlina w Poznaniu na uliey Wroelawskiey w hotelu Petersburgbhim zaleca eię na następuiący iarmark pięknym składem bronzów, alabastrów, modnych i industryinych towarów, składaiących się z perpendykułów, tac, kandelabrów, lichtarzy i t. d., etroiów Damskich, kwiatów, szalów, chu. stek iedwabnych, porcelan, filiżanek, szkatułek, warsztacików do robót damskich, pończoch iedwabnych, likierów, tiollenderskich, tabaki francuzktey i f.d.; kulbak Angielskich, uzdzienic, musztuków , biczykew, strzemion i t. d. i innych różnych artykułów w słusznych cenach.

DONIESIENIE.

A ponieważ w mieście Koźminie w W.

Xiestwie Poznańskiem, Powiecie Krotoszyńskim, wybudowaną tamże w mur oberżę na S. Jan r. b. pod napisem Hotel de Berlin obeymę, przeto daip sobie honor, upraszać mieszkańców miasta, sąsiedztwo i podróźuiącą Publiczność, aby mnie obecnością swoią zasczycać raczyli, a moiem staraniem będzie, dogadzać irn wszełką wygodą tak có do pomieszkania i iedzenia, iakoteż wszelką ianą usługą, i uskarbić sobie szanownych *0ści ukontentowanie. Krotoszyn dnia 20. Maja i818Kar ii Vorpohl.

teressentów, żeby sobit akta IJr.Morkowskiegr Justyc-Kommissarza za nagrodzeniem kosztew odebrali. p o z n a ń dnia u. Czerwca iSf8Łukasztwicz, Justyc - Kommissarz.

Zapowiedzianego w gazecie Poznańekiey 'iiemieckiey Nro. 40. nąprzedaź czerwonego niesuszoneco nasienia koniczyny dostać także można na Wiocławskiey ulicy pod N rem 542 u p ti łer a. Do n a i f c i a.

Były ratusz Wałiszewski z gruntu teraz wyreparowany i wygodnie wyporządzony, składający się z kilku pokoi, alkierzów, iasnych kuchni, sklepu, dobrychApiwnic, ogródka i obszernego podwórza, tak podczas tranzakcyi S. J a n a, iako też od tego czasu nadal ieżeli bydźAmoiena lat kilka, w całości lub cząstkowo wynaiętym bydż ma. O warunkach dowiedzieć się można u rzemieślników tamże mieszkających, lub na Waliszewie wdomuJP. Tntschltr zegarroistwea. Do naięcia. Blisko teatru N ro 219 są podczas tranzakcyi S. Jana r. b. 3 wymeldowane pokoie z kuchnią i wozownią do naięcia. W kamienicy pod Nrem 255 blisko teatru sa Ąvy dobrze umeblowane pokoie z kuchnią, i t. d. od dnia 18. Czerwca na 3 do 4 tygodni do 'Wynaiecia.

Do przedania. Folwark Bakerkowo. blisko Gniezna położony, z 7 hub 2ch morgów 44 £3 prętów Magdeburskich roli, łąk i ogrodu eię składaiącyi na S. Jan r. b. zwolney ręki przedany bydź ma. O warunkach kupna dowiedzieć się można u podpisanego. p o z n a ń dnia 11. Czerwca 18 J 8 . Kommissarz Sprawiedliwości Ed. Afittelstaedt.

Doniesienie. Ażeby i po strzyży zaspokoić mężna zupełnie kupujących, uczynionaiest w Połskfm Wartenbergu w zakładowey owczarni Xiecia Birona Kurlandzkiego taka dyspozycya, iż gatunek noszoney wełny każdego barana w zbiorze próbek (za których ręczy się rzetelność) widzianym bydi mcżej cena strzyżonych owi«»c zmuieysza eię dukatem przy każdym gatunku, Przedai owiec. W Królewskiey Ekonomii W o hi a u iest do przedania 500 maciorek poprawnego gniazda dwu- i 3letnich, tudzież 100 skopów jadaków. Cale stado zdrowe i mocney budowy. Na ostamirn jarmarku płaciła z nich wełna po dwadzieścia «lwa tsłary kurantem. - Chęć kupna maiący zechcą się zgłosić w zamku Wolauskim.

Królewska Ekonomia W o h l a u dnia s6go Maja ISig.

Dominium Go/ilitsch y £ mili od Wrocławia, £ mili od Szwidnicy, posiada Z trzody blisko Z tooo sztuk owiec znaczną liczbę maciorek po 8 lal. kurantem i baranów po 18 tal. kurantem y z który eh wSzYstka wełna płaciła na ostatnim Wrocławskim jarmarku kamień po 30 tal. grubą monetą.

Pokoie do nalęCla.

W kamienicy pod liczbą 174 na Wodney ulicy są pod czas Świętojańskiey tranzakcyi -, albo też aż do S. Tli c h a ł a , trzy wymeldowane pokoie z kuchnią i 2 sklepem, oraz s'.aynią na 10 koni, do naięcia.

Ceny %boŁa v> lala 4. Czerwca ij ug.

Berlinie (a 41 5»-.) Tał. gr. fen.

3 - 16 3 - 13 a - g-2 - 4 i - 13 .X - 10

Pszenica Podleysza Wielki Jęczmień Podleysay Owies.

Podleyszy.

, .

. .

Powyższy artykuł jest częścią publikacji Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1818.06.13 Nr47 dostępnej w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej dla wszystkich w zakresie dozwolonego użytku. Właścicielem praw jest Wydawnictwo Miejskie w Poznaniu.
Do góry