GAZETA

Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1818.07.22 Nr58

Czas czytania: ok. 8 min.

Wielkiego

Xiestwa

POZNANSKIEGO

Nro. 58.

w Srodę dnia 22. Lipca 18' 8«

Obwieść zenie

W ydany pod dniem 4tym Kwietniar. b.

wzgTcl\em przywrócenia porządku hypotecznego w Wielkiem X cstwie Poznańskie n w Powiatach Chełmińskim i Michałowskim, i w Mieście Toruniu,

PATENTosnowy nasfl\puiąceyr

M FRYDERYK WILHELM, Z Bożey Laski, Król Pruski etc. etc.

Postanowiwszy w wydanym dnia cgo Li-, lppada 18 »6 rOku Patencie wzoic i'-n j1fzywrócenia Piaw i .Sądownictwa INl\szeurzędowege w Wielkiet« Xicstwie Poznańskiem i w połączonych z Zichodniemi Prusami Powiatach Chełmińskim i Michałowskim, tudzież w mie&cie Toruniu, iż Hypottki w tychże Prowincjach urządzone znowu bydź roaią podług Ordynacyi Hypoteczney z dnia Lto. Grudnia 1783. - Po zasiągnieniu zdania Rady Stanu> - stano, wiemy eo nastgpuie:

. K Wszelkie, przez byłe Zachodnio- i Południowo-Pruskie Władze hypoteczne ax do ich.w roku »So6 lub póń-u y zas:'łcl\o rozw ąz.nia, w założonych według przepisów Księgach hypottczny> h zdziałane wp:>y 1 wjyraazania pr<jw hyp eh, oraz wszelkie wydane w tey mierze \v\ Kary wodzielne i ważne i względem w*zelkich w ten sposób iuź wciągnionych praw realnych żadne na nowo zgłoszenie się i wpi.sanie nie iest potrzebnem.

. *.

Natomiast od czasu rozwiązania Władz Pruskich uregulowane przez Sądy i Zachowawców czyli Konserwatorów hypotecenych Xię*twa Warszawskiego, tytuły possessyi, muszą bydź odnowionemi, a intabulowane prttensye, celem zachowania ich prawa realnego, na nowo doniesione«ni i w Księgi hypoteczne wpisanemu Jeżeli zaś preteneye, do ksiąg hypotecznych przed rzeczoną epoką zaciągnione, późaity znowu wymazanemi zostały, zachowanie przy tćm przepisów prawnych, udowodnionem bydź powini.o. . 3Gdzie księgi hypoteczney, według przepisów Ordynacyi hypoteczney, urządzonćy wcale iescze nie ma, tam takowa założoną bydź powinna. . 4Urządzenie na nowo Hypotek ma bydź w Wielkićm Xiestwie Poznańskiem, co się tyczy dóbr dawnićy exempti fori, uskutecznione przez dwie oddzielne Kummissye, z których iedna w Poznaniu, dla Obwodu Regencyjnego Poznańskiego, druga w Bydgoszczy dla Obwodu Kegencyinego Bydgoskiego ustanowioną bg<1zie. - Urządzone ze wszystkiem księgi hypoteczne, oddadzą Kommiesye Sądom Ziemiańskim, końcem dalszego czynności hypotecznych załatwiania. Co do wszelkich innych gruntów, Sądy Ziemiańskie, w których okręgu . ,.

eą położone, zaymą SIę przywrocenlem lub początkowćm hypotek urządzeniem. . 5W przyłączonych do zachodnich Pruss Pewiatach Chełmińskim i Michałowskim,tudzież w mieście Toruniu Główny Sąd Ziemiański w Kwidzynie zatrudni się przywróceniem hypotek dóbr exempti fori, wszelkich- zaś innych gruntów właściwe Sądy Z;emiańskie i mieyskie.

*. 6.

Każdy posiadacz własności nierucho* mey lub iakowego do zapisania w księdze hypoteczney uwłaśrnonego prawa, przez się istnącego i bez posiadania jakiegokolwiek gruntu wykonywać się mogącego, skoroby własność iego podług y. i. intabulowaną iescze nie była, powinien Zgłosić się do Władzy hypoteczney, wykazać tytuł prawa, na którym się własność i posiadanie zasadza, i złożyć wdowodney formie ściągające się do tego dokumenta, kontrakty kupna, zamiany, wieczystych czynszów lub takichźe dzierżaw dotyczące, testamenta, działy spadkowe lub inne Jakiegokolwiek bądź nazwiska. Kto przepisowi temu do pierwszego dnia Czerwca »8«0. zados\ć nieuczyni, karą fiskalną do powinności ewoiey zniewolonym zostanie i utraci dobrodzieystwo, iakie Patent ninieyszy interessentóm, mianowicie we względzie kosztów i stępia nadaie. N adto narazi się na szkodliwe skutki rozporządzeń, iakieby osoba maiąca przed nim do ksiąg hypotecznych przez Władze Pruskie wniesione prawa, przedsięwziąść mogła.

& 7, .1 WsZyscy, którzy twierdzą, iż do iakowego gruntu lub do iakiego do zaciągnienia w księgę hypoteczną uwłasnionego prawa, od czasu rozwiązania dawnieyszych Pruskich władj. hypotecznych, realną pretensyą nabyli, wzywa.ą się ninieyszem, aby z takową pretensyą niezwłocznie, a naydaley aż do pierwszego dniu Czerwca 19nj. do właściwey władzy zgłosili się i udowodojli. Wierzyciele maiący lobie ególną hypotekę Żapisanc, obowiązani są, wego, i o następne ustanowienie por«%cIs:v» grunta dłużnika swego, na których tako- wpisów w księdze hypoteczney. Wniosą rna bydź zaintabulowaną, imiennie sek O takowe roztrząsnienie powinien iewskazać, i dokładnie oznaczyć; ci zaś co dnakźe dw pierwszego dnia Grudnia i&igzaintabulowania prawnych, czyli taynych bydź uczynionym. Jeżeli to uie nastąpi, nypotek żadaią, powinni zarazem wyka- pozostanie się na zawsze przy koleynym zac fuudarrl\ent, na którym doniesione pra- porządku, w takim pretensye do księgi WO realne ma się zasadzać. hypotecz ey według czasu zgłoszenia się> . 8- wciągmone zostały, i przyszłe klassyfikaWezwanie ninieysze nie ociąga się iedy- eye iedynie do niego stosować się powili» nie do tych, co pretensye pień ęźne, bądź nyl\ 2 mocy hypotek, lub względem summ zaległych, pochodzących z Kontaktów kupna i przedaiy, ze stosunków małźeńbkich lub spadkowych, bądź z lakiegokolwiek inwego powodu- mieć mniemaią; ale oraz i *10 tych, którzy pretensye o własność lub pretensyąeubsiytucyina 1\ »zeczowe prawo użytkowania, daniny grumowe, lub inne tym podobne prawa własność lub dyspozycyą obecrreu;o posiadacza ścieśui«uące, mieć twierdza, ?_ gw .. Osobiste zaś lub wexJowe długi, nie wchodzą do zakresu -ustawy nmIeyszey, iak zgoła to wszystko, co się dowpisama w kaięgi hvpoteczne nie uwłaśnia r . 10.

Pretensye realne, któ*e wskutek ninieyszego wezwania, w czasie eznaczl\nym aż do pierwszego dna Czerwca T8»Q. należycie będą doniesione i wyk6-zane, według p rządku zgłoszenia się, do ksiąg hypote«<nych wnusione i onymże przezto wszelkie prawa iakie ustawy teraźnieysze do takiego przywię7m*3 wpisuy nadane będą. $. 11.

Wolno atoli każdemu-prttensyą realną posiaduia'emu, bithy, obawiail\c ei£ ust-zeinku z w<-7,śnieyszego innych osób zgłosz.ina, <<f-r-ril sę o roztrząśnieiiie swe$>o prawa pierwszeń twa wedle ustaw dotyUiczoi90uy>u diogąl\ pOitępowunia sądo

$. 12.

Wreszcie czas zgłoszenia się stanowi kolćy wpisów względem tych tylko praw realnych,. które w epoce obwiesczenia Patentu ninieyszego istotnie już mieysce miały; późnieysze 2JI za rychk-yszemi iśdź muszą,

. 13Nie zgłaszaiący się zatrzyma wprawdzie prawa swe do osoby dłużnika, lub iego Sukteasorów i może nawet trzymać eic gruntu dotychczasową iego hypeteką- ob« oążoneg«, itżeli takowy znayduie się.iescze w ręku obecnego, to iest (grunt w czasie t«rminu prekluzyinego posiadającego) właściciela; przeciw trzeciey zaś osobie i ku iey usczerbkowi, wierzyciel takowy, prawa realnego we względzie nie« ruchomości wykonywać nie może.

f »4Ktoby więc dopiero po pierwszym dniu Czerwca' 10 ły zgłonł' się zel\s,.l<ą..rgąl\w)Qdy

.. " "

kacyiną lub z mnemi do rakowego grunr.trpretensyami własności dotyczątemi, ten słuchanym tylko bydź moźie z niemi przeciwko tl\raźtoieyszemu właścicielowi, ieżeli dobra iescze w ręku iegó znayduią się, h w razie wygraney winien uznać, wszystkie do tey pory na debrach zapisane hypofeki,i zaspokoić z nichźe esoby, preteJ'sye takowe maiące, tak, iak gdyby icn sam prl« wa ich był nadał, dniu Cztrwca iguj z inna pretensyą rLal ną własności niedotyczącą, a grunt znaydował się ieszcze w ręku obecnego właściciela, ma wprawdzie wierzyciel takowy również iescze bydź słuchanym przeciw właścicielowi, i pozyskać wolność trzymania »ig gruntu, onemul zobowiązanego, umiesczonym atoli bydź powinien za wszystkie mi do tey pory w księdze hipoteczuśy zapisanemi iuź pretensyami, i nie wolno mu z osil\gnisaego prawa realnego ku ich szkodzie korzystać. $. 16.

Gdyby dobra po pierwszym dniu Czerwca 1819 trzeciemu posiadaczowi sprzedane były, ci, co z reainemi pretensyami zgłosić $ig zaniedbali, utracaia zupełnie do dóbr swe prawa, i niewolno z powodu tego ani trzeciego posiadacza, ani tych, któ rzy od niego prawa nabyli w niczem naruszać, lub pretensye do nich rościć. Opieszały wierzyciel realny może tylko poszukiwać praw swoich na swym dłużniku, iegoSukcessorach i innym ich maiątku. $. 17.

Od pierwszego dnia Czerwca 18tg odbywać się maią czynności hipoteczne iedynie według ordynacyi hipotecznćy z dnia 20. Grudnia 1783, i według późnieyszych w tey mierze" przepisów. Gdy zaś doświadczenie okazało zbyteczność utrzymywania ksiggi ingroseacyinćy, ordynacya więc hipoteczna w tym sig odmienia punkcie, i odtąd osobne ksiggi ingrossacyine utrzymywanemi bydź nie maią.

Chcąc sprawie ile możności interessen - tom ulżenie, zapewniamy wolność od opłaty stempla wszystkim urządztnia hipotecznego dotyczącym sig czynnościom, które sig do pierwszego dnia Czerwca rgig

-i ,wydarzą, uwalniając ie oraz od opłat i należności sądowych w taxie szportlowey przepisanych. N a nieuchronne tylko wydatki gotowe, których zaliczenie kassy Nasze w razie potrzeby podeymą, zażądaną bydź ma od posiadaczów dóbr i pretendentów realnych mała kwota ogułowa, do przedmiotu rzeczy zastosowana. Nakoniec iozkazuiemy Naszemu naywyźszemu Sądowi Appellacyinemu w Poznaniu i Naszemu głównemu Sądowi Ziemiańskiemu w Kwidzynie, ażeby Patent ninieyszy niezwłocznie podały do powszechney w kraju i za granicą wiadomości, oraz aby przy urządzeniu hipotek nie tyiko do osnowy onegoż sumiennie sig stosowały, ale też, iżby przepisy te od wszystkich Władz sądowych należycie zachowanemi były, dopilnowały. W dowód czego Patent ten własną Naszą rgką podpisany i wielką Naszą pieczęcią Królewską stwierdzany. Dan w Berlinie dnia 4. Kwietnia 1S»S.

(poclp.) Fryderyk Wilhellll.

c. Xiajg Hardenberg. Altenstein, za zgodność Friese, podaie się riinieyszćm do wiadomości p3wszechivey ż tern oznaymieniem, iż w celu przy wiedzeni a obigtego w $. 4. tegoż Patentu postanowienia do «kotku, Kommissya Hipoteczna w Poznaniu trudnić sig bgdzie uregulowaniem Hipotek dóbr dawniey wyłączonych {Dóbr szlaiherkich), w powiatach Poznańskim, Bukowskim, SzamotuIskim, Obornickim, Szrodzkim, Szremskim, Krotoszyńskim, Pleszewskim, OdalanoWekim, Ostrzeszowskim J Wachowskim, Krobskim, Kościańskim, M»gdzyrzeckim, Migdzychodzkim, Babimostskim i Pyzdrskim co do czgści do Pruss naleźącćy; a Kommissya hipoteczna w Bydgo »r szczy trudnić się będzie urządzeniem Hipotek dóbr tego* . Lego rodzaju w Powiatach Wyrzyskim, Chodziezkim, Czar{'k wskim, Bydgoskim, Inowrocławskim, SLubińskim, Gnieźnieńskim, W d o w i e - ckim i Mngilnowskim. Obwody Sądów Ziemiańska, do których przywrócenie l u b I n v w e urządzenie hipotek posiadłośći Z.emski.h, nieszlacheckich, i mieyskich n'lelv w tym sposobie są uregulowane, f* powiaty Poznański, Bukowsk?, Szamołubki Obornicki, Szrodzki i Szremski Sadowi Z W a ń 1\ m u w Poznaniu, a Powiaty Krotoszyński, Pleszewski, Odalano2j o.t«eszowaki Sądowi Ziemiańskiemu w Krotoszynie, Powiaty zaś Wschow ski, Kiobski, i Kościański, Sądowi Ziemiańskiemu w Wschowie, Powiaty Międzyrzecki, Międzychodzki i Babimcstski Sądowi Ziemiańskiemu w Międzyrzeczu-, Powiaty Wyrzyski, Chodziezki i CzarnikoWski Sadowi Ziemiańskiemu w Pile, Powiaty zaś Bydgoski, Inowrocławski i Szubiński Sądowi Ziemiańskiemu w Bydgo

Z Krakowa dnia <y: Lipca.

Opisanie obrzędu żałobnego po zgonie Tadeusza Kościuszki.

Na naypierwszy odgłos smutney wiadomości o zgonie Generała Tadeusza Kościuszki cały ród Pelski, przeięty uczuciem żalu po stracie Męża od -wszystkich rodaków uwielbianego, smutne mi pieniami w przybytkach Pana Zastępów oddawał cześć szanownym popiołom nieodżałowanego Wodzu. TeRll samtmi uczuciami przeięci Polacy Rzeczpospolitę Krakowską składaiący, wraz z obywatelami Województwa Krasowskiego, w różnych kościołach tego miasta żałobnym re ligi y« y ni obrzędem nitśli poszanowanie czcigodnym rycerza zwłokom. - Towarzy

«czy, a Powiaty Gnieźnieński, Wągr<vwecki, MogdnowA i Py*£*b 5° ?o aefa do Pruss mlezącey, Sądowi Z.em.ańsbemu w Gmezn.e są przydz.elone. Uregulowame hl Hipotek m i 1\ a 1\ aromyślą ifo Iwarkow Biukenhoff iN .ederhoff, tudzież dóbr szlacheckich Grodtowa ,ako tel ..nayduccych s.ę w nich oddz.elnych pasiadłośc, które dawmey do powiatu Międzyrzeckiego należały a teraz do Powiatu Sterobergsk.ego w N owey Marchii są przyłączone, nastąp, przez Główny Sąd Ziemiański w Frankfurcie na * Odrą r przez Sąd Ziermansko-M.eyski w ZdeńZ.ii,. w mi,ał91\, le t e *12O}Y adłoSa teraz ],urysdykcyi iednego Jub drugiego są po. dległe. Ł Poznań dnia 12. Maja 1818.

Królewsko - Pruski Nayvryzszy Sad Appeliacyiny Wielkiego Xiestwa Poznańskiego.

Schonermarh

sze broni Bohatyra w kościele 00. Kapucynów odprawili żałobny obchód. - W kościele katedralnym obywatele Bzeczypospolitey i Województwa Krakowskiego, zgromadzeni na ""dniu 11. Grudnia rot u i 8' 7 > wyrządzali tę smutną posługę szanownym prochom Naczelnika. - Co tylko do tego smutnego aktu dla uczynienia godnym pamiątki, iaką obchodzono, sztuka ozdoby i k3ztairu przydać mogła, to wszystko kosztem własnym Kapituła Krakowska zastąpiła. Wśród licznego duchowieństwa i błagalnych ofiar, wśród ludu, 1rtóry tę wspaniałą Bazylikę napełnił, Pasterz dyecezyi, JW. JX. Biskup odprawił żałobne nabożeństwo, a JW. JX. Łańcucki Scholastyk Katedralny i Archiprezbiter kościoła Panny Maryi zwykłą sobie wymową,

Powyższy artykuł jest częścią publikacji Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1818.07.22 Nr58 dostępnej w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej dla wszystkich w zakresie dozwolonego użytku. Właścicielem praw jest Wydawnictwo Miejskie w Poznaniu.
Do góry