DODATEK

Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1818.09.23 Nr76

Czas czytania: ok. 14 min.

DO

Gazety Wielkiego Xiestwa

Poznańskiego

Nru 76.

Od Menu dnia 12. Wrzsłnia.

Dnia 12. Sierpnia postawiono uroczyście popiersie marmurowe ś. p. Xiecia Dałberga Prymasa w sali bibliottczney Uniwersytetu W Wirzburgu. Przez wdzięczność dla tego szanownego przyiacitla nauk złożyli się Wszyscy Proft-ssorowie na koszta tey pamiątki.

- Xiążę Pryma* uposażył był Uniwersytet funduszem na coraz nowe książki, a to z dochodów Kanonii swey w W i r z b u r g u, który to fundusz przy »ego zgonie iui 6g t ooo złotych Niem. wynosił.

Wyszło teraz w przekładzie Niemieckim MSSiępuiące ciekawe pismo: "Odezwa rządu Ameryki Pólnocney do wszystkich koehaiących oyczyznę Amerykanów, ażeby Wszystko łożyli na rozprzestrzenienie i pomnożenie fabryk kraiowych, dla wyłamania b'C z pod zgubnego Anglii wpływu, oraz ustalenia z chwałą i w tym względzie niepodległości swoiey. Z Angielskiego przełożył *U język Niemiecki J. M. Min ner. NewYorK j>i8. > w Fraekforcie u Fer> .Iyotnea Bossetli. M

W Sondershausen wyszło nowe dzieło peryodycaoe pod tytułem: "J. G. L e o - p o I d, o wychowaniu cieląt, *«

Z SSoguneyi dnia 8- Września.

Gazeta nasza zawierała w tych dniach następuiący artykuł z Offenbach przy Landau: "Pod czas kiedy w całe y Europie panuie pokóy, my tu toczemy woynę zagładczą przeciw - myszom. Mnożyły się one w tak zadziwiającym sposobie, żeśmy rozu« mieli, iż Opatrzność gotuie znowu tak.ą karę, iak tam kiedyś przeciwko (zbożowolichwiacskiey pamięci) Arcybiskupowi Mogunckumu H a tto. Ze zaś cuda podobne nie są w prawodawstwie niszem obięte, a nawet wzręcs wolności handlu sprzeciwiaią się, osądzot.o więc za rzecz naylepszą, nałożyć podatek myszowy, do czego sczęściem zezwolenie Stanów nie było potrzebnóm. Każdy mie« · skaniec musiał od każdego złotego podatków swoich dostawić tuzin mysz, i to sprswiło, iż wedle regestru pobiorczego od dnia 5go do I a. Sierpnia poymano annijj 2 9 9 344 mysz. Ponieważ zaś ukrywał się iescze po manowcach znaczny korpus podiazdowy, rospoczęto więc nową kampanią i w jciu dniach zdobyto 11,6 O O niewolnika. Wszyscy, podobnie iak rokoszanie Amerykańscy, gtow% przypłacić musieli i tak tedy mordercza tą woyna sczęśliwie ukończoną została* Tusza, teraz sobie, iż obserwacyiny korpus kotów dostateczną iest przyszłego bezpieczeństwo porcJa. « Dnia wczorayszego przybył tu Lord Ca * atlereagh z orszakiem, w podroży swty do Akwiegranu.

Xiążę i X'fjma Oran ii wyiechali ztąd wczoray z naj starszym synem swoim du Spaa.

Z Paryża dnia j>. Września.

Dziennik rozpraw powiada, iż osa* da Francuzka, maiąca zamiar założyć pod naczelnictwem Generała L a 11 e m a n d W Am e ryc e nowe niepodległe p-ińslwo, nazwane P ole m P r zyt ułk u, składa się tylko z aso. wolnych ludzi i Ke ioo Indyau i Czarnych. Rzeczony dziennik naśmitwa się z tey nowey Rzeczypospolilty, ktArą na wzór niegdyś Rzymskity chią utworzyć, radzi, ażeby dworską gazetę nowtgo Rzymu l( TajSilgeitr nazwano, ażeby się do nowego tego państwa udali ni. U orzy nasi wielcy politycy i grali tamie rolę Numy lub S olon a, ażeby wezystkie zepsute głowy i zepsute serca wyniosły się z Europy do Pola Przytułku, co dla poczciwych ludzi, którzy w niey pozostaną, dobre tylko skutki sprawić może i t. d. Inne Dzienniki nic dzielą bynaymniey zdania i uwag D z i e n n i - ka Rozpraw. "Żaden człowiek, mówi w odporze Dziennik Paryski, niepowinien urągać się 2 niesczęścia. Jeżeli owi ludzie, których okoliczności pod obce zaniosły niebo, etaraiąsię założyć tamże wolne państwo; ieżeli tam spokoyniey żyią, aniżeli w oyczyjcriie, którą niepokoili; żadna nienawistna pamiątka prześladować ich nie powinna, a naymniey przystoi Francuzom, wystawiać na szyderstwo świata ziomków swoich, chociaż sprawiedliwym wyrokiem z kraiu wygnanych. " Xieina Wineentyi (Pani Caulincourt) przeiechała tędy do A kwiegran u.

Składki aa pomnik Henryk* IV. weJątescze trwaią, chociaż iuż po wystawieniu onegoż. Każdy pragnie miećzasczyt, iż się do wzniesienia tey pamiątki przyłożył. I tak w tych ieecze dniach: Pan V i ot de M e r c u re, potomek pitrwsz<go Kamerdynera H e n ryk a IV., złożył 50 Franków; Księgarz Pan Traut te I, 5 O, i t. d.

Przybyła tu )K Anglii Lady Morgan, wyiechała ztąd dla odwiedzenia Generała L a f a y e t t e, bawiącego teraz tr Departamencie Sekwany w włości swoiey de la G rangęUmiera w tey stolicy nadzwyczayaie wiele dzieci ua ospę naturalną.

Dziennik Rozpraw mówiąc o podróży Ge* sarza Rosayiskitgo tey wiosny w południowych prowiucyach państwa iego, tak napisał: "Monarcha ten wszędzie odbierał od ludów swoich hołd uwielbienia i wdzięczności, wszędzie, gdzie się nieco zatrzymał, wyprawiano Świetne festyny. I>ecs podobno przewyższył inne festyn dany prztz Hrabi-ię Rzewuską z domu Xię£iiiczkę Lubomira ką w dobrach icy na Wołyniu. Ten ftstyn, który przeszło tgo.ooo franków kosztował, tak dobrze : gustownie był urządzony, iż raożnaby prawie powiedzieć, że imAginacya nic w tym rodzaiu niernogłaby wynaleźć świetoieyszego i powabnieyszego."

Z Londynu dnia $. Września.

Niektóre gazety przypisuią Generałowi Łaltetnand wPółnocney Ameryce uzbraianie wyprawy z 5,000 ludzi, przeznaczonej do S. Heleny? Gazeta Kwebekska znayduie osadzenie P e n s a K o li przez woysko zjednoczonych Stanów Amerykańskich bardzo niebezp U" cznem, i pokazuie ludowi Angielskiemu chciwego J o n a t h a n a, iak »we długie ręce i o ten J onathan, da 0:1 nam się itscze we znaki. Listy prywatne z Wschód >ich- I u d y i potwierdzają wielkość powodzeń woyska Brytańskiego przeciw Pindaresom. Kiiku naczelników uznało zwierzchnictwo Kompanii 1 prosiło o wyznaczenie im ziemi.

Z Madrytu dnia 26. Sierpnia.

Generał, Hrabia Abiebal (O'Denel), wyiechal ztąd do Rad y xu i dowodzić będzie »>>ową wielką wyprawą, która ma popłynąć do połudiiowty Ameryki. W przyszłości opłacać się będą następujące daniny: Za tytuł szlachcica 14,500 Franiów, za tytuł Barona h>,2&0 Franków i tak »yżey; za iednego służącego 10 Franków, a ra każdego i2go służącego 750 Fr.; za iedntgo woźi.icę 6 O, a za każdego 5go 1000 Frioków. Winiarze, pasztetnicy , złotnicy i gospodarze domów zaiezdnych opłacać będą oddzielny podatek, a zagraniczni modniarze trzy razy tyle co kraiowf.

Z Pólnocnej Ameryki dnia 12. Sierpnia.

Gazeta National Intelligencer zwiaetule znowu bezzwłoczne wyprowadzenie woysk Z P e n s ł lo I i, oświadczając, iż Kiol Hiszpański ma tamże dostateczną liczbę woyska dla utrzymania Imlyan na wodzy. Dodaie przy tern wyraźnie, iż Generał JackA s o n nie tylko przestąpił swe tustrukeye, ale nawet wbrew onymże działał. (?) Listy prywatne z Port au Prince pod dniem l. Lipca donoszą, ii Henryk czyli Xról Haytycki ciągnie przeciw temu miastu w ł 5,000 ludzi i Że się mieszkańcom za Protektera ofiarował. Wszakże władze w Port au Prince wzręcz protektorstwo iego odrzu· ityi i krzątano się około wsztlkich przygotowań w celu należytego H e n ryk a przyjęcia, itieliby po nieprzyiacielsku zaczął

9&3

działać. Woysiro tego Stało 045 roił Angielskich od Port au Prince. Król Henryk kazał bez ogródki oświadczyć, iż śmierć pt thi on a umorzyła wszystkie przyczyny do woyny, i że całą wyspę, pod iednym rządem połączyć pragnie. Stan Newyorkski iest teraz oayludmeyszym wjednocie Amerykańskiey. Boku 1790 li« czyi 340-130 mieszkańców, a dziś przeszło million. Gazety tuteysze zswieraią wciąż bardzo wywodne wiadomości z Południowcy Ameryki, w których między inntmi znayduie erę rozbiór pytania: Dła czego inne ludy ni* miałaby tak dobrze prawa, czynić to, co Północni Amerykanie uczynili, ażeby, gdy mogą, wybili się na wolność i własne niepodległe składali państwo? Cóżby, pytaią się, powiedzieli na to mieszkańcy Europy, gdyby Wschodni lub Zachodni Indyanie o nich panowali, i tamci tych poddanymi byli?

Rozmaitewiadomości.

N. Król mianował Generała piechoty, Hrabiego G n e i s e n a o, Gubernatorem Se rli na. Król Hiszpański przesłał Królowi Duńskiemu order Złotego Runa. Za czasów Bonapartego przybito wRsymie La znaiomym posągu Pas qui n o (ztąd nazwisko paszkwilów) nasiępuiące słowa: Tutti i Franctsi »ono ładroni (wszyscy Francuzi są łotry); na co stoiący nie daleko drugi posąg Morforio odpowiedziałt Nor» tutti, ma buona parte. (Nie wszyscy, ale znaczna część.) na exatntnie. łV; ?!enkaudydatTeologii, stanąwszy przed taltdr A fxamJoatorow, pytsuy był w naeiępuiijry sposób: "Jaką śmiercią umarł Jonath s», syn Sa u I a ?" - »Taką iak oyciec." - "A jakąż oyciec?" - "Poległ wraz z synem na gó -ze G e ł b o e. " - " G e 1 b o e gdzie leży?" - "Przy dolinie J ozafa ta.** - "A ta gdzie leży?" -. "Przy górze G e I b o e . " "A gdzie obydwie?" "Obok siebie!«'

Cuda Magnetyzmu.

(Z Wileńskich Brukowych Wiadomości.) Magnetyzm u nas coraz wickszey nabywa stawy i wziętości. Niedawno pewna młoda, przyeteyna mężatka, chora na uporczywe spazmy, i opusczona zupełnie od z,wyczaynych doktorów, udała eię do pomocy Magnetyzmu: za pierwszćm Ickkićjn dotknięciem tey czarodzieyskiey siły, wpadła zaraz w sen głęboki, w którym, podług świadectwa wielu godnych wiary osób, zadyktowała dla liebie następne lekarstwo:

"Kiedy kocheny nięźulo chce, żebym była zdrowa" i lituie się nad moim niesczęśliwyro losem, niech całą przyszłą zimę mieszka eemOI wmieście, nayroie pokoie umeblowane, daie co tydzień wieczór tańcuiący, sprowadzi dla mnie karetę nową z War s z a - wy, (bo u tey, co teraz mamy, choinie zła, ale służący z tyłu nie siedzi na resorach); niech kupi dla mnie takie szale Tureckie, iak u Pani Sowietnikowey, i takie perły, iak u Pani Marszałkowey, i -niech nie pozwala, żeby mnie kio w modnych ubiorach uprzedzał,] irzymaiąc na to umyślcie J o u r n a I dc modsi zapijany z Paryża."

Ciekawa rzecz, co z Cego cudu raagnełf« cznego wyniknie: znaiący bowiem męża tej Pani upewniaią, że kiedy zechce zakupić- "» lekarstwo dła swoiey rniley połowicy, pewno za rok póydzie na exdywizya, maiąc dziś dość i tak zesczuplony maiątek, który nigdy znacznym nie był; :JIC nic, co się nazywa r ani złamanego grosika po ewoiey lubey m*ł« ionce nie wziąwszy.

Zpodróhy P. Stoinina y Obywatela Rot' syiskiego, przez dmeryti północnq. Stąpiwszy na ziemię Ameryki półnoeney, uderzyły mię w oczy bogactwa tego kraiu. Te po naywiększey części składaią się z lasów, godnych uwagi, tak dla wyśmieoitości drzewa, iako też dla rozlicznych itgo gatunków, iakie się tam snayduią. Nadarzaią one patrzącemu oku widok niewymownie piękny, i niepodobna określić wiedpym obrazie wszystkie te kolory, które zieloność bh przeplatała. Obok iskrzącey się purpury zachwyca zdziwione oko częstokroć przyiemr.y błękit, a prawie za każdym krokiem spostrzega nieporównanie piękną M a g n o I i ą drzewo, które swą wysokością mierzy się ze stoietniemi dębami, a wielkim kwiatem okryte wyglą. da iak drzewo tulipanowe, iak dziki iagodnik Wirgiński, i t. d. Także i ptaki ndypiękniey».

szemi połyskuiące się piórami głasczą słuch wędrownika śpiewem nayr>rzy<ecmieyszym# ustawicznie roi się ptastwo żółte, błękitne i czerwone, a czarujące śpiewanie słowika północno Amerykańskiego (Turdus polygiottus) przeplata co chwila melodyiny dźwięk przedziwnego kolibra. Gdzie tylko w miastach n* targu rzuci się okiem, wszędzie widać do trzydziestu gatunków ryb wyśmienitych. Mieszkańcy Zjedaoceonych btanów Ameryki polnocncy dzielą eię oa trzy główae »ię SI Europeycayków i ich potomków, druga a Murzynów Mrykańskich, a trzecia z Indyanów kratowców. Północne okolice Rzccsypoepoiitey zamieszkane są prawie całkiem przte Anglików i Irlandczyków, środkowe po części przez Niemców i Hollenderczyków, * południowe przez Francuzów. Podług o*tatniego pop»«" znaydowato «iłj «se waay-tWej Prowincyach. Zjednoczonych S f o ów Ogółem l, O 6 O O O O Murzynów wolnych, * MBaJIM3 Murzynów niewolników; lecz »krotce i ci ostatni zostaną wolnymi, ponieważ iui w eześciu Prowincyach północnych 'njeeiono całkiem niewole.. Indyanie krai*<spy szybkim postępuią krokiem do zupeiney zagłady. Ospa Pbezmier"* używanie mocnych napoiów, zmoieyazyly iui nadzwyczayete ich liczbę, i zdaie się {-i- bjdi ich przeznaczeniem, aby uuąpili zupełnie Europeyczykom, którzy przeo*»gaią ich tak niezmiernie. Z niektórych Pokoleń niegdyś bardzo licznych istnieie tec<z tylko po kitka rodzin świadczących o daW'iieyazym ich bycie, a w całem Państwie 2jednoczooych Stanów liczą ogółem już tylko 60,000 Indyanów. Z gorliwością godną podziwienia staraią się Amerykanie obracać bogactwa swoie na dobro Ojczyzny. Nie ma na świecie rządu, **ÓDby tak Ulało iak Zjednoczone Stany po'teebowat eiarać się o utrzymane pożyte5*Oych urządzeń w kraiu. Gościńce, mosty 'kanały buduią i utrzymuią prywatni, a ie*e'i kto nie iest Wetanie, aby sam dokonał - «ieła powszechnie użytecznego, znaydą się *«weae uczestnicy, którsjy go w tem przedsięwzięciu »«.piersią bez żadney niechęci. G' ścince naprawiają zawsze i utrzymuią ie łtoekliwie. W roku l g 13 liczono samych goWtóców pecjtowjch 37t«ee »H ADAelikid»,a między niemi 10,000 mil goSćinca bud»* wanego. Miasta utrzymuią furmanki, dla ułatwień« wzaiemnego związku. Te ieddeą ustawiczni» tam i nazad, i są mniey albo więcey licenc, - tósownie do żywości handlu. Tak n. p.

z Filadelfii do No wego- Yorku odchodzi co &ień po 6 wozów, które w różnych go* dżinach wyieidzaią. Mosty godne są uwagi Europeyczyka, albowiem wiele e nich celuie pięknością; iak n. p. w Fil adelfii, Trcntonie, Wassyngtoaie, wliostonie, i t. d. Naygednieyszym uwagi, i co dobudowy naybardziey uderzającym, test must nad rzeką S z u y I ki 11, niedaleko F i I a d e I fi i, poeta wiony w roku i g t x ; zbudowany ieat z drzewa i składa się z iednego tylko łuka, aaaiace* go 34» stóp długości. W A m e r y c e północney nie ma zatapia« iących się filozofowi odznaczających<<ięuczonych; lecz za to potrzeba zadziwiać się nad iasnem poznaniem, z i akie m nie ieden mi«, ezkaniec pospolity SĄdń o przedmiotach trudnych i zawiłych. Syn kupca naybogatszego chodzi do iedneyże szkoły ze synem nayubożazego naiemnika. Kaidy uczy sięjeografii, osobliwie ściągaiącey się do Oyczyzny ie» go t każdy cna pierwsze prawidła matematyki; każdy posiada nieiaką ogólną znafornośf innych wiadomości; i dla tego też każdy włościanin ma akuratne poięcte o zaćmieniach Słońca i Xiężyca, o planetach, etc., i sądzi o nich rozumnie* Nie wiedzą tam nic wcale o osobney edukacyi domoweyj bo wszystkie dtieci uczęsczaią do szkół publicznych. W Zjednoczonych Stanach czytaią bardzo wiele, a drukarnie są w ustawicznym ruchu. Przedrukiwaią natychmiast wszystkie nowe dzieła wychodzące w Anglii; nadto zaś wychodzi «Filadelfii, wNowyra-Yorku i W B O S t O fi i e mnóstwo pism czatowych, byt mających. W kaźdem muście wychodzi ich drukiem po kilkanaście; iak n. p. w N owym- Yorku, 19 gazet rozmaitych, z których co dzień wydaią z rana po pięć, i ty lei Wieczorem. Toż samo w Bostonie i Filadelfii. Wszystkie stany tameczne czytają.piloie gazety; każdego bowiem interessuią stosunki handlowe będące w nitrozdzieinym związku ze stotut karni politycznemi, a każdy obywatel pragnie mit ć dokładnieyszą wiadomość otoku intertseów stanu, ponie waz przez swoie prawo głosowania ma udział do zawiadowania Państw« m. Po wszystkich wielkich miastach znayduią się publiczne biblioteki, między któremi biblioteka w Filadelfii me,OOO tomów liczy. Nie tak bardzo wye<ztgólnrli się iescze Arnery kanie w kunsztach nadobnych; it-d inko woź mogą pochlubić się kilkoma celuiącymi malarzami, iako to Western, Truinbulłem i Stuartem. Znakomitą rolę graią w Ameryee półfiocney statki parowe. Nadzwyczeyna szybkość żeglugi, wielka wygeda, a zrtBzrą też i nowośćzia wieka, uczyniły ichnay przyiemnieyszym środkiem do odbywania podroży, tak dalece, że n. p. między N o * y m- Yorkiem, Albany, i Filadelfią, wozy pocztowe podczas łata prawie zupełnie bez użytku stoią. Te statki odbywaią żeglugę między pomienieaemi miastami po trzy razy na tydzień tam i naaad; przyimuią wszędzie podróżnych, gdzie tylko napotkają ich wciągu żeglugi swoiey, a za każdym razem prowadzą naymniey po 300 podróżnych. Budowa takowego sutku parowego ieet bardzo uderzająca. Ma ón 120 Stóp długości a ag stóp szerokości. Wewnętrzna przestrzeń dzieli się na połowy, z których iedna przeznaczona iest dla mężczyzn, a druga dla kebitt. Bok urządzony dla mężcajsn składa eię a dwóch iab przestronnych fw których znaydure się 104 szaf u'tawioBycb przy ścianach do okoła i służących oraz za łóżka. W każdey takowey szafie iest mięk* ka pościel, wieszadło na suknie i wszystko, co do wygody należy. Bok przeznaczony dla kobiet,obtymuie tafcie dwie izby prz*stronne, to iest, iedną sypialną z szt enastoma szafami i ośmiu łóżkami, drugą zaś jadalną, w Uorey iednaknwoź stoi dwadziiścia szaf z łozkimi, dziesięć łóżek - do okoła przy ścianach. Na teyźt samcy stronie, iest iescze pokoy do ubierania etę i cukiernia (boffet). Na przo» dzie statkt> znayduią się pokoie dla Kj itana, Kanceiiarya, pomieszkanie dla i żyniira i dla osady okręlowey. Kuch' i<<i godna iest uwagi tak dla ochędóziwa iako też i dla urządzenia ewoiego. Gotuią i jiAką w r.iey wszystko za pomocą pary, co dzień dla osób nuinal l jOe Uderza przynm porządek, row i e iak r ozdobność wszjsik th s, rzętówWszędzie widać Srebro, branż, zwrerciaoła, czerwone drzewo (mahoń) \ i nit ma prawi* nic takowego, czegoby na takim okręt if zabraknąć mogło samemu nawet rjaybardziey rozpHSczonemu rozkosznisiewi; dostanie tam albowitm wina naywyśniieniiszego,' łakotek wszelkiego rodzaiu, lodów podczas upału letniego i t. d. Płynąc narzece Hudson kołoN owegoYorku, ciekawy byjem wiedzieć, iak wielkim był cały ładunek statku, a na zapytanie moie dowiedziałem się, że złożony był z ośmiu wielkich bryk ładownych, z dwudziestu dziewięciu koni, ze sta sześciu ludzi i-z-mnóstwa tłorooków. Takowe statki pożyteczne LI( witkę na rzekach bardzo głębokich, szerokich i bystrych, na których mostów budować nie można. U okrętów przeznaczonych do że' glngi na rzekach, które niekiedy lodem po* kryte bywaią, urządzone są na przodzie machiny, które lod rozbiiaią tak, że same okryty toiuia sobie drogę przez lody.

.1 «i» u.

Ksiąikowe.

Wyszłego świeżo dzieła {w ięzyku niemieckim). - R Akoksiąg Królewsko - Pruskiego dwoi u i stanu in 8Vo niaj. 2 tal. 8 dgr., wraz z należącym do tego dodatkiem w tymże formacie 12 dgr. dostać można kaidego czasu oprawnych exemplarzy, u Dehera i Komp. w Poznaniu.

UWIADOMIENIE.

Jest ciągle do widzenia

Wielkizbiór

Zwierząt

JPana To urn iaiit. Te składaią się: z ie dnego Nosorożca, iednego Słonia, i Jednego Konia Amerykańskiego, rako też rożnych Małp t Ptaków. Mieysce widowiska iest za Wroliiecką bramą pod trzttua Lipami, gdzie teź dobrze trafione kopersztychy Nosorożca i Słonia gf do sprzedania. iteiztę afisze obeymuią.

CYTACYA

EDYKTALNA.

Urodzony Jan Metzger bywezy Kapitan i Auditor w Regimencie dawmey pirchoty Polskiey Gtnerała KrodowskieAo, tu w Wschowie garniżom m' konsystuiąci-i>o zostaiąc.y, który przy «dobyciu Pragi p»d Warszawą w roku 1794 poledz miał, tudzież niewiadomi Sukcessoro wie i spadkobiercy tfcg". wzywaią sie, ninieyezem publicznie, aby ożyciu swym i mieyscu terazuityszego pobytu swego, niżey podpisany Sąd Ziemiański dokładnie uwiadomili i na terminie dnia u g o Czerwca 1819- z, ra_ na o g o d z i n i e Otey wyznaczonym osobiście lub tez przez pełnomocników prawnie do tego upoważnionych « grona tufeyazych Ju«ff&> Komtuistarzy i Adwokatów Uiuydi Enhttatdt&, Ku u ljufsa, Fiedlera, Starka i Mitttlstaedta obrać' się mogących przed nami stawili się, należycie wylegi'yrnowali, w razie zaś przecwnym spodziewali s' ę , iż niestawaiący Ur. Mbt2ger, ZA nieźyiące_;o uważanym i pozostałość i»-go wi*> doinym iego Sakcessoróm wydaną będzie. W s c h o w a dnia 16. Lipca i8i8> Królewsko Pruski S$d Ziemiańska

OBWtESCZENIE.

N adchodzAcey zimy potrzeba na opał dla ttł* teyszego Sądu Ziemiańskiego i Sądu Pokoju 40 sążni drzewa twardego i 10 sążni drzewa miękkiego, należycie wysuszonego, którego dostawienie naymniey iądaiąctrau polcconem bydź ma. Do publiczney licytacyi wyznaczony ie#t termin na dzień i5ty Października r. b. przed Deputowanym Sędzią Ziemiańskim Larzi na którym to terminie kwalifikujący się naymniey źądatący, za poprzednią approbacya .wyższey Władzy, dostarczenie drzewa pomienioneuo, pod warunkami, które osobnie oznaymione mu zostaną, przysądzone sobie mieć będzie. Wschowa dnia r1. Sierpnia 1313. Królewsko-Pruski Sad Ziemiański.

JIuKcya. W Słupi pod Środą w pozostałości niegdy Ur. Dominika Jaraczew>.kiege na dzień sj m y W r z e ś n i a różne bydło, sprzęty domowe i gospodarcze, meble, bielizna i odwieź, naywięcey daiącemu sprzedane byd£ Ulalą.

Środa dnia 21. Września 1818

Królewsko-Pruski Sad Pokoju.

. j . ." _, , . . riarztwski uwiadomią kupców handlujących Podpisany uw.adomia Szanowną Pubh- · e l . U; ma l ł a e l amieni wełn , na prz «:ł;no c, łż z mocy wyroku Królewskiego* Sądu (1,\,; m!c;4 fJą twłftle.pol?ra e!. Ost leZlemlanak.ego Obwodu tuteyezego, prze "u- o f a S. ź'" uitV VI t" Y 11 nltfcorYll. szalbleb.iczną licytacyą «ptzedawane b dą p.zed tu- "o m u/aiaeym, iakuby te w.Ine załumili, .«yseyra Ratuszem k:ow doy»ycb 4 ryj do tego M w e t je 4h okazmą kontrakty, te eą zmyślone.

Wiec wyznacza się termin na dzień »3. b. m. ,.... - _ · i r. o godzinie lotty ziana, a naywiecey dającemu za gotową zaraz zapłatą przyderzone zo» «taną. P o z n a ń dnia 19. Września 18*8'

Królewskiego Sądu Ziemiańskiego Exekuloi Krtyrnińihi.

Uwiadomienie. Uwiadomiam i przyiaciół, ii wyrokiem Prześw» miańskiego K dnia 3igo Sierpnia zostałam od ślubów małżeńskich Sttjamnukrewnych Sądu Zieuwolniona z JPanem

Dorota Sttfanosva z Myn dych ow.

Dowiaduie. się, ii iona moi a Anna Do* rota Z Hvjfmanow z pierwszego męża AfYndych dała się przed niektóremi osobami słyszeć, iakoby między nami małżeństwo rozwiedzientin było» Wieści tey zaprzeczam tak daltte, ii wyrok pierwezey Ins'ancyi dopiero w dniu i5tym Wiztśnia r. b. był publikowanym, a nietayno zapewne nikomu, ii przed uzyskaną prawodzielnością wy1IKM małżeństwo za rozwiązane uważanćm by di nie moie»

P*saań dola Hl Września 1919.

Jan Sanu Sttjhan.

- .

Al'.

Cen y %b ein w B er li ni e daia 17. Września (a 41 gr,)

Tal. gr. len.

Pszenica ,., . 3 - l a Podleysza . . . . a-l 2 Wielki Jęczmień. .a - 6 Podleyszy. ." 3 3 Maty ijcjniień. .1 - 33 Podleyszy. .. 1 - a a Owies . 1 - l 3 Podleyszy. .1 - 6 - Kppa słomy 13 tal. - gr. - Podleyszcy 10 tal.

- gr. Cetnar siana l tal. 14 gr, - PocUeyszego 1 tal. 4 gr.

Średnie ceny %boka w Wroclawiu dnia 17. IYrztinia l$i8 Wnominalnej monecie: Pszenica 6 al. 9 troiak. Żyto 4 talie 6 troiak.

Jęczmień 3 tal. % troialc. Owies 2 ta!. } troi * .

Powyższy artykuł jest częścią publikacji Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1818.09.23 Nr76 dostępnej w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej dla wszystkich w zakresie dozwolonego użytku. Właścicielem praw jest Wydawnictwo Miejskie w Poznaniu.
Do góry