DODATEK
Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1818.11.07 Nr89
Czas czytania: ok. 7 min.DO
Gazety Wielkiego Xicstwa Poznańskiego
Nru 89.
Od Menu d. 27. Października.
W Kasse i obchodzony był z uitlką uroczystością d/jtń i g. ro. b. N a osi.inlein ttgoroczrjem posiedzeniu Seymu Związku Niemieckiego dnia 1 a. Paździer i K a, podane mu zustały, bko wypadek riirad dwóch Wydziałów (Woyskowcgo i Sejmowego) Zas/i!y urządzenia .tyczącego się siły zbroyney Związku Niemieckiego i fortec tego i Związku. tV końcu złożonego w tey mitrze beymowi rapi»ortu, proszony test Seyrn: ») diiby we-poranione zasady wraz 2 rapportem uydziłłow, prztsłał dworom i j z a ' o m, dla odebraoia od nich. Instrukryi. t) Odłożyć ostateczne nad tern narady nay=daley do nowtgo rok«. 3) Rozwiązać wydział woyskowy A nśwhdczeniem mii wdzięczności. 4) - VVyzuaizy6 wydział centralny, któryby zaraz po nowym- roku czynnoś i swe rozpoczął. 5) Oddać zaraz Związkowi fortece, przeznaczone dla niego traktatami i oznaczyć itb stosunki z ogółem. Podług zasad rzeczonych, woysko Związku składać się ma z set .ey części ludności» a odw .«i. 2 (»ołowy tey liczby. Odwód staws pod hm ią. skoro woysko wyrusza w poje, lecz. zo'uic ai do wezwania w każdym \X/llU zwiAikua-ym, »dopiero gdy przejdzie
granice« zosta wsi ma pod dowództwem Wodza Naczelnego «»eneraliseimua). Oto ieet głównieysza treść tych urządzeń r I. Zas.dy siły zbroyney zawierają w sobie 114 paragrafów podzielonych na 10 rozdziałów. iw<fzy> mówi o sile woyska Związkowego. 2) O stosunkach korpusów rozrnsitey broni. 3) O podziale woyeka. 4) O gotowości w czasie pokoiu. 5) O gotowości tla przypadek woyny. 6) O Wodzu Naczelnym. 7) O dowódcach korpusów. 8) O główney kwaterze. 9) O żywności- 10) O eądówośtf. I I. Zasady tyczące się fortec, zamknięte h \ w tt paragrafu!). I I I . Oddzielny dodatek zawiera podział woyska Związkowego co do liczby głów i co do korpusów. Zwracając się do zasad wspomnionych wyiey pod liczbą I., treść ich istotna, iet>t ta: Woysko Związkowe składa się z setney części ludności. - Odwód z połowy tey liczby.Ja/da składa część szóstą, a z tey szostey, część irzecia będzie iazdy ćiężkiey. - a działa liczy się na 1,000 ludzi.- Woysko zostawać ma pod dowództwem Wodza N aczelnego. - Ozieli się na 10 korpusów oznaczoeych uumtrami, 7miu Die mieszanych, jch piechoty, a dwie trzecie czyści iazdy pozostałą w służbie. - Związek mianuie Wodza Naczelnego, który względem Związku zostaie w okuli stosunkach, w ialich iest każdy Generał względnie swdftgo Monarchy. - Zastępcą iego iest mianowany przez Związek Generał-Porucznik. - Wódz Naczelny wybiera sam, główny swóy sztab, Kwatermistrzostwo, Generalnego Adjutanta, Generalnego Audytora i Sztabowego Lekarza. Kierunek woyska dzieli się na 3 oddziały, działań i poruszeń, słuiby wewnętrzney i ekonomrczney administracyi; te trzy oddziały zostaią pod zwierzchnictwem Generalnego Kwatermistrza, Generalnego Adjutanta i Generalnego Intendenta. 'Co do zasad pod liczbą II. - Fortece Moguncya, Luxemburg i Landa w a, ogłoszone fortecami Związku, uroczyście oddane mu będą. -- Stosowne summy wyznaczała się prócz tego na lepszą obroną południowo-zachodoiey granicy N i e m i e c . - U I m przeznacza się na fortecę pierwszego rzędu i wielki skład broni. - Aby miećprzeyście przez Ren i zapewnić związek a> Landa wą, wzniesione będą podwoyne szańce przedmosfowe przy G e r m e r s h e i m , lub iak nayblizey tego mieysca. - Na warownię U 1 m u przeznacza się 20 millionów fr., a na szańce przedmostowe 1 j> millionów. - - Wzmocnione ieseze będą na połudoiouo-zachodniey stronie, trzecie mieysce, to iest albo Rastadt, lub też Don au-Es eh ingen, i czwarte mieysce między Luxe mburgiem i Landawą, na które podany iest H o m b u r g . - Wyznaczone będą niezwłocznie kominissye maiące się trudnić wystawieniem wepomnionych warowni. Dodatek pod liczbą.lll. o podziale woy«ka Związkowego zawiera: Korpusy woyika I., II. i III. Austrya 91,9112 ludzi.
Korpusy IV., V. i VI. Prussy 79,354. Korpus VII. Bawarya 35,600. Korpus VIIIKrólestwo Saskie 12,000. Królestwo Wirtembergskie 13655. Baden 10,000. Hoherizolltrn - Hechingen 145. HohenzollernSiegmaringen 356. Lichtensttin 53. Ogół 33,51t. Korpus IX. EUktorstwo Heskie 5,400. W. Xicstwo Heskie 6,195. Luxem« burga,i41. Nasaau 302g. X. Sasko-Weimar 3,010. Sasko botha 1,857. SaskoKoburg goo. Sasko-Mti'.ingen 544. X. Sasko -Hildburghausee 997. Anhalt-Dessau 539. Anhalt- Bedburg 370. Anhalt K 0theo 325. Schwarzburg - Sondershausen 451. Schwarzburg-Rudolstadc 539. Reuss, starsza linia xa3. Reuss, młodsza linia 52a. Hessen - Homburg aoo. Frankfort' 479. Ogół 25,910. Korpus X. Hannower 13,054. Holsztyn 3.6BB. Brunświk 9,096.
Meklenburg fezwerm 3.580. -Meklenburg Strelic 718. Olńonburg 9,178. Waldek 519. Schaumburg Lippe 140. Lippe Detmold 691. Lubeka 407. Brema 485. Haro» biirg lagS- Ogół 88>866. Cały zaś ogółwoyska Związkowego wynosi 300,943 ludzi.
Czytamy w Gazecie powszechney następu.
iący artykuł: - "Częste jui odbierał nagany Kuryer Angielski za lekkomyślne i niedorze- , czne Gwoie zdania o N i e m c a c h ; niektóre pisma publiczne Niemieckie dowcipnie i satyrycznie ukarały iego zuchwałość; Dostrzegacz Austryacki dał mu dobrą naukę. Zdaie się atoli, ii to wszystko ieseze go niepoprawiło. Wydawca tego ministeryalnego Dziennika uważa N i e m c y z a I n d y e W s c h o d n i e . Królów zaś i Xiąźąt Niemieckich za Rajahów Indyiskich; a narody za massy Pariasów.
Pod tym względem mówi o nowey konstytucyi Badeńskiey, którey dobroci zaprzeczyć niemoźe, lecz ią poczytuie za niestosowną dla dzikich ludów czarnego lasu (Schwarzwald». konsntucyą, bo Anglia iedynie iest do niey U sposobioną, r nawet i tam zdarzsią się nie raz zdrożności. "Lecz (mówi daiey) na star y m lądzie żaden naród niepowinien sobie "wystawiać, aby był zdolnym do iey otrzy"mania. Konstytueya nic niepomoże Niem" c o m, którzy przez to wcale nit będą sczę"śliwszemi. Na cóż im zdidzą się konsty"tucye, które tak iak Badtńska są nadane "z góry, a nie pochodzą od ludu." Z tfgo twierdzenia wypada, ii aby konetytucye były prawemi, powinny sięgać zdołu do góry. Pomińmy zupełnie, (odpowiada Gazeta powszechna) zkąd konst>tucye wychodzić powinny i cieszmy się z dobroci iuż nadanych! Sczególniey zaś cieszmy się z tego, iż szlachetny sposób myślenia naszyck rządzców, udzielił nam dobredzieystw, który h żądać możebyśmy mieli prawo, a które nieiako uprzedzaiąc nasze życzenia, naypięknieyezy obraz iedności między Monarchami i ludami Wystawuią. Gzy nam zazdrości tey zgody Ruryer? Czy chce, aby uwiódłszy nas fałszywymi swoitmi zdaniami, skłoriił nas do żądania czegoś innego, nad to, cośmy otrzymali, aby riksczęsna niezgoda nadała mu prawo uważania nas niegodnemi wolności, i nieusposobionemi do iey używania. Lecz m u się to nie u d a ! "
ZSztokohhu d. 13. Października.
W Kar l s kro n i e przytrzymano dwóch Oficerów z obcey służ by, którzy ao mil zboczyli z drogi przepieaney im w paszporcie, i tamże potaiemnie port i warownie przeglądali. Koronę znalezioną przez chłopa można Widzieć w Mennicy tuteyszey. Jest na niey * Szwedzkim i Gotyckim połączony herb Polski.
II 17
ZAPOZEW EDYRTALNY.
Królewsko Pruski Sąd Ziemiański w Wschowie podaie ninieyszem do publiczney wiadomości, iż nad raaiątkfem nieprzytomnego Ernesta Samuela Blo tin er, piekarza tuteyszego, na dniu dzisieyszym konkurs otworzonym został. Zapozywaią s;ę więc ninieyszem publicznie ci wszyscy, którzy iakowe pretensye do nieprzytomnego Einestu Samuela Hlottmra mieć mniemaią, aby na terminie likwidacyinym
dnia 28- Kwietnia 18 A 9zrana o otey godzinie przez Delegowanytm Ur. Kracker Sędzią Ziemiańskim wyznaczonym, osobiście lub te i przez Pełnomocników prawnie do tego upoważnionych i należycie wylegitymowanych, na których się im tuteysi Kommissarze Sprawiedliwości Saltach, Kaulfitfi i Eichs ta e dt, lub Adwokaci Fitdhr i Mtttclstaedt proponuią, stawili się," pretensye swe podali, prawa swe iakieby im do pierwszeństwa służyć mogły, udowodnili i dowody należycie wyłuszczyli, znayduiące się zaś w ręku ich pismo i papiery w mieyscu razem złożyli.
Wzwyż oznaczonym terminie, wezwani zarazem zostaną zgłaszaiący się Wierzyciele do ustanowienia ostatecznego Kuratora iKoutradylttora. ·
Niestawaiący zaś niezawodnie spodziewać; się maią, iż z pretensyami swemi do terainieyszey massyprekludowani zostaną, i owym. przeciw zgłaszaiącym się Kreciy torom wieczne milczenie nakazauetn będzie.
Wschowa dnia 24. Września 1818
Królewsko- Pruski Sąd Ziemiański.
PATENT SUBHASTACYINY.
Królew6ko-Pruski Sąd Ziemiański w Wechowie, czyni ninieyszem wiadomo, iż kamieni« ca tu w Wschowie na parncarskiey ulicy pod liczbą 6]4 położona,' do Obywatela i Sukien niła Priese należąca, wraz z podwórzem i ogród- Trzeci transport Iwieiych Ostrzyg edibrił kiem, która ogółem na summe 700 talarów wy- dzisieyszą pocztą btanisłuw Pouthki. raźnie eiedmset talarów sądownie usi ocemoną" na terminiednia t s. Stycznia 19i9
przed południem o godzinie gtey, przed Deputowanym W. Lcngsfeld, tuieyszym Sędzią Ziemiańskim, publicznie naywięcey daiąeeptu, na żądanie iedWgo wierzyciela realnego sprzedana, bydź ma.
Wszyscy więc ochorę kupienia domu tego mający, i zapłacenia go w sianie będący, wzywają się nitueyszem, aby na terminie w\żey oznaczonym osobiście, lub tez przez Pełnomocników należycie wylegitymowanych »iawili S-ię, podania swe czvuih i apr. dzkwałi się r iż naywięcey daucy ; kuproną kamienicę tę. za popij.edniem' zt-zwoicn.t. tn intereaetniów przysłużoną sobie tnitć będzie.
Podobnież. zapozywaią się wszyscy dotąd niewiadomi realni łJi> teudenci gruntu iiijo, aby prawa swe naydaky w ostatnim U rrnioie pereintoryeznyni zameldowali, gdyi w razre prZeciwnym Z9werni iakowerni do gruntu tego - służy ć im mogacemr preiensyam» rzeczywistemi, prekhtdowani zostaną, i onym- wi»czne w tćy mierze milczenie nakazanem będzie.
Warunki przedazy tey przełożone będą na terminie licytacjinym.
U podpisaney eą dwie lerki na przedaż, iedna z dwiema walcami gra 30 kawałków? druga o iednyui walcu graiąca 15 kawałków. Wdowa Tomaselli w Po «nartiy t na Waliezewie NIO. 19.
Doniesienie. Kilka set sczepów iabłkówyo.b.
i gruszkowych przc-nuch gatunków, za efenę' umiarkowaną, dostać można w Goślinie pod Poznaniem.
. . 1 1 - - - Ceny bho&a w Berlinie dnie ag. Peidiitrnika ( a 41 gr. ) Tal. er. fen.
Pszenic». * . 3- 16* ljodreysza l 3 Zyto 3 - 14 Podleysze « - 12 Wielki łeczmień. 51- 6 Podleysiy %Mały Jęczmień 2 - 4 Podleyjzy l - 18 Owies l l} 6 Podleysze 1 1 - )];6
Wschowa dnia lr. Października i8>8» Kępasłomy 13 tał. - gr. - Podłeyszey lO tał.
IX gr. Cetnar siana J tał. a 9 gr, - Podlcyezego K»ólewsko- Pruski Sąd Ziemiański. l tał. - gr. i - gr.
Powyższy artykuł jest częścią publikacji Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1818.11.07 Nr89 dostępnej w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej dla wszystkich w zakresie dozwolonego użytku. Właścicielem praw jest Wydawnictwo Miejskie w Poznaniu.