DODATEK
Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1818.11.28 Nr95
Czas czytania: ok. 7 min.DO
Gazety Wielkiego Xiestwa
Poznańskiego
Nr u 9J.
Wioch y.
Król Oboiey Sycylii przybył do R z y m'tt dnia 34.Października z bratem swoim Królem Kar o l e m IV., a oycem parruiącego teraz Króla Hiszpańskiego, kiory wyiechał naprzeciw niego o milę. W Al b a O O powitał Króla w imieniu Oyca S. W, Podkomorzy Riario, Gdy wieżdżal do R z y m u, wystrzały z dział w zamku S. Anioła powitały N. G<-ścia, który wysiadł -w pałacu F a r n e z y cb", gdzie natychmiast Sekretarz Stanu, Kardynał G o n e a i v i , by l z powitaniem. Driia 85. odwiedził Król Oyca S. w pałacu Kwirynab ym, a przywitanie się ijrh i rozmowa były równie przyiacidskie jak czułe. N astępnego dnia przyjmował wizyty. Przysposobiono oraz niektóre uroczystości, między ktortmi oświecenie kopuły Wat y k a n u zadziwiający widok sprawiało. Król odwiedził także war »żuty Margrabiego ca n o v a i Kawalera " P o rw ą I d s e n .
Słychać, źe wielu Xią£ąt udzielnych wydania Protestarckiego rozpoczęli układy z "*orem Rzymskim względtm zawarcia konkordatów. SI odziewają się takAe wRzymie Pełnomocników od rozmaitych Xiąźąt NiemwckicH <"a w«po!i fgo urządzenia kościołów Katolickich w icfc kraiach.
Z Londynu dnia 13. Listopada.
Z A n g l i i wychodzi wiele gotówizriy' dtF P6lnocney, a mianowicie do Południowej* Ameryki.
Druga część naszey wyprawy do bieguna północnego, złożona z okrętów Izabella ii A l e x a n d er, spodziewana iest lada dzień w Jednym z ponów Angielskich. Pszenica bardzo drożeie, tuk, iż spodziewać się należy, że w przyszłym miesiącu' dozwolonym zostanie dowóz zboża do.portów Angielskich. Chirurg O' M e a r a odprawiony, iak sły'chać, z służby Krolewskiey, ponieWaź obwinić miał W. Rządcę S. H e l e n y, Genu rała L o we, iz go tenże namówić chciał n» o tru c i e B o n a p a r t e g o . W osadzie przytułkowey po nad. Trinida d znaydować się iuż ma około 8000 wó) skowych. W ostatnią Sobotę nadeszły tu depesze z wyepy S. Heleny przez szalupę Mosquit o. Zaraz po odebraniu onycbźe odbyła się rada gabinetowa, z czego tui wielorakie powstały pogłoski. Re wolu cya lub rokosz mieszkańców na wyspie S. He 1 ę ny przeciw tamecznemu woysku, z których korzystając Napoleon z» mknął; nagła śmierć iego; pokazanie kię Lbrda Co« b r a u e z statkiem k wsze owoce buyney wyobraźni biesiaduiąeych miesczan w dzień wyboru Lorda Ma. jora Londyńskiego. Teras utrzymała się ta tyllf) wieść na targu, ii odkryto kislTeepwndeocyą w zamiarze wyswobodzenia B o - Bapartego z pewnemi osobami w Rzym i e, P a r y i u i M o n a c h i u m, i ty l ko pytaią siq iescze, przez iaką morską i we dnąpocztę z meysc tych z S. Heleną korrespo Idować można lub korrespondowano, biedy oli on dynie wcale nie ma wzmianki. Okręt Moscjuito odpłynął był d. 29. \VrR<-śnia z S. Heleny.
Wreszcie dogodny i ńiepodeyrzany spotóh korrfspondowaoia z B o n a p a r t e m polega na przesyłaniu mu podarunków w książkach, w których oprawie ukrywać można roBmaite piania.
Ministerialna gazeta wieczorna, t/ie Courier, która publicznie powiedziała: iż odkryto kbrrespondencyą między P a ryż e m , Ezymem,. Monachium i Sr. Heleną, względem ucieczki Bonapartego, oświadcza teraz: iż nie ma nie'do przydania do tey wiadomości i że w ostatnim czasie pokazało się w oieiakicy odległości od St. H e I e n y kilka okrętów, które, gdy się za niemi pogoniono, zaraz zniknęły. - S ił a morska przy St. Helenie składała się z itdntgo liniowego okrętu, 4 fregat i 3 szalup. Dziennik nasz MoYning Chronicie ogłoeit poniższy li«,', pisany do wydawcy iego przez Ai glika: "Mci Patiie: Gdy dziennik W Pana zdaie mi się bydź wyłącznie upoważnionym do ogłaszania urzędowych wiadomości z wyspy S. H e I e n y, i gdy zdaie sprawę o sposobie postępowania tam za upoważnieniem Rządu Angielskiego, proszę W Pana, abyś także umieścił załączony tu list Generała Hrabiego Bertrand do Hrabiego Las Casas. - Przykra mi iest »głaszać czyny chydzaiącenaród Angielski. Ale tak u naB okszuią się głuclumi na naysłuszmeysze skargi, i tak długo tIwają w tiiesprawiedliwem i ihydi.em obchodzeniu się ze znękanym nieprzyjacielem, że czuię się w obowiązku względem sprawiedliwości i Łraiu moiego podać do pubiiezney wiadomości niegodny tr)b postępowi nia Pana H u d s o n Lowe, naszego na . wyspie S. H e ł e n y Wielkorządcy. Okaż« się może powszechne oburzenie na tak samowolny, nitelachttny, a co większa, niepotrzebny ucisk, i nartście Ministrowie nasi będą musieli zmnieyszyć ciężar hańby, którym nas ouarczaią, a który poniża charakter Angielski. - Posyłam IVPanu orycinał tego listu, abyś się o urzedowosvi iego przekonał, a którego taki iest wykład: " Longwood dnia 16 Sierpnia.
"Kochany Las Gas as! Rozmaite listy twoie odebrałem, które skłoniły N a p o I e o - na do zalecenia mi, abym do WPana napisał. Prjed czterema mitsiącami doszła mię paka z książkami i pisemkami, przez Pana Coulburn przysłanemi. Pózniey, obiecał mi przysłać obraz znaltziony z St. Cloud, a tyczący się chrztu młodego N a p o I e o n a . Tet ze Pan Coulburn był tak dobry, źe zgodził się za ten obraz z właścicielem iego, skłoniwDjy go do odstąpienia połowy z żącianey zań ceny. (Tu t astępuiąeczegóły ranieysziy wagi, które się pominią, a daley pisze.) Ale czy podobna, aby Rząd Angielski nie wiedział o strasznym ucisku, iakiego się tu doznate? Czy podobna, aby oeobisiey nieprzyiaźniAWifclkorządcy pozwalano gnębić N a p o I e o n a aż na śmierć? Czy można tak łatwo zwodzić i mamić Rządy i panuiących? W tjm to »tanie wątpliwości piszę dziś do W Pana. Ach! znacznie się zmieniły rzeczy po twoim, odiezdzie. W latach Igi 7 i Igig dręczenie Napoleon * do tego wzmogło się stopnia, iż nie można go uważbć tsaczej, '>IKO za zaiaacu BłAae-i(A o , oczom ce sezegółótr sadzić możesz. Czytałeś zapewne w dziennikach z Marca uwagi nad mową Lorda B a I h u r s t w Parlamencie miana" i odt<jd c er-iz nam gorzey było tak dalece, że nienawiść Wielkorządcy wyspy wszelkie granice przeszła. Przed twoim iescze odiazdem aaprzestJI N a p o I e o n iei Izić Konno dla uniknienia zastawionych naD> tideł, i nakazanych obeig ze strony rozstawionych na straiy żołnierzy. Polem, musiał nawet zaniechać dla teyze samey przyczyny i przechadzek.. W Marcu i Kwietniu wychodził iescze niekiedy dla odwiedzenia żony moiey. Siadał często o 50 kroków od domu na tey ławce, którą znasz, i bawił tam po pół lub po całey godzinie. Ale wyszukano wkrótce aposoby przeszkodzenia temu i zmuszenia N a p o I e o n a do zamknięcia się w domu, Co im łatwo było uskutecznić. Pestawiono w domu rnoitm sch żołnierzy, iakoby dozorców robot, którzy zrazu okazali się bardzo pożytecznymi iu£ to uprzątaiąc kamienie i chwasty z naokoło domu, które psuły powietrze, iuż potnagaiąc do naprawy walącego iię domu. Lecz oprócz tego Pan L o w e upoważnił dwóch tych. żołnierzy do zatrzymania kogoby chcieli z przechodzących, a to . pode drzwiami, i nawet oknami N a p o I e o - na. Odtąd nie wyszedł, i iui od dni stu przeszło ani głowy nie wychylił za okno. "To pożeraiące Mima, zupełne pozbawięnie ruthu, i oikczemne mieszkanie tak zdrowie-it go nadruynowały, iźbyś go teraz nie poznał. Od końca Września 141 7 roku cierpi, chorobę wątroby, która, iak wiesz, śmieTC za sobą pociąga. Miał dobrego lekarza O m e a r a, który dbał mocno o zdrowie N a p o I e o n a , i zaufanie if go pozyskał.
Ale, kiedy ten lekarz był nayoiyteczoityszy, Pan L e w e znaglił go do podziękowania za służbę, a nam chciał narzucić B a x t e r a, którego znasz dobrze. Nie chciał go przyią£ N 3 p 9 i ę o o, i oie widział iad nego lekarza od togo Kwietnia do igo Maia; al n*> reście Kominimrze Rosayiski i Ausiryacki rozgniewani o takove obchodzenie się, powiedzieli Wielkorządcy, że gdyby w tym »Ianie okoliczności umarł N a p o I e o n, rozumianoby w E u r o p i e, iż go tu zabito. Zda« ie się, że to .oświadczenie Kommissarzy zniewoliło Wielkorządcę do pozwolenia lekarzowi -O m e a r a, aby słabego N a p o I e o n a odwiedzał; ale nie poprzestał temuż lekarzowi dokuczać. Chciał, aby go oficerowie 66go pułku nie przypusczali do Atolu wspólnego; lecz ci uczciwi woyskowi nie przychylili się do tak samowolnego czynu; puczem posłał mu rozkaz, aby do tych oficerów nie uczęsczał., Skończyło się, że go z wyspy wypędził, i N a p o I e o n be z lekarza pozostał. - Przy iego odiezdzie bardzo cierpiał N a p oI e o n , i nawet zapadł niebezpiecznie, co przypisał skutkowi merkuriuszu, który mu ten lekarz zażyć kazał, iako naylepezc na wątrohną chorobę lekarstwo. Przelękniemy O m e a r a, żądał przyzwać do rady B a x t e - ra, i ehiiurga z okrętu Co n 4ueror. Wiadomo ci, że N a p o I e o n miał nieprzezwyciężony wstręt od B a XL t e r a, który był starszym chirurgiem niegdyś bataliiouu Włoskiego, dowództwa Pana L o we, a który co większa podiął się od Października r. i 8 * 7 układać owe kłamliwe bulletyny, któremi oszukano Rząd Angielski i Europę. Lecz N a p o I e o n, acz wcale o to nieci bał, pozwolił przyzwać PanaStocfcoe. Przyszedł on do L o n g w o o d, ale nie śmiał weyść do iego pokeiu, boiąc się utracić mieysce, które 40letnią służbą pozyskał. Niechciałem temu wit rzyć 1 ale mi sam Pan S t o C K oc wytłumaczył położenie swoie. Jest to szanowny starzec. Powiedziane mu, lZ może póyśdź do L o n g w o o d, ale tak iak Bankier C o I e s . Z tym miałem pewne układy, i kazałem wezwać go do mnie. Odpowiedział, ... ..,., .
IZ nie moze JnoWlc zemoą o alczem, cbyba
Powyższy artykuł jest częścią publikacji Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1818.11.28 Nr95 dostępnej w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej dla wszystkich w zakresie dozwolonego użytku. Właścicielem praw jest Wydawnictwo Miejskie w Poznaniu.