GAZETA

Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1819.09.04 Nr71

Czas czytania: ok. 5 min.

.Wielkiego

Xiestwa

POZNANSKIEGO

Nro. 7 1 .

w Sobotę dnia 4. Września 1 gIg.

KONWENCYA

miedzy Prussartu i Rossy ą, tycząca się pretensyi między Prussami a Królestwem Polskiem i bodących z niemi w związku okoliczności. (Dokońcsenie.) Artykuł Dziewiąty.

1 Obadwa KjAdy, każdy z swey «trony, ureguluj pretensye, które podda a uh w ogol >>ości lub poiedyńczo ruśVjćbv mogli do Rządów, prAez które Xiestwo Warszawskie do d. 1. Czerwca ib 1 5 Za windo wanem było. Putrt.gye te zaspokoione będą pTre)l( każdy Rzą,d, brz wpływu drugu AO i < d d2isiednia ogłaszaj się (we w?gll izie obydwóch stron koiitraktuiAcych) Aa wyłli ?".y oężar tey części terntotium, fctó*a o Ja,czona. zojstał. od byłego XigstvfATW rawskiego, dla należenia odtld aIb<> do Państw Pruskich, lub do teiaźnieyszeAo Kroitstwa Polekie£o

- t G J y Zaś Rząd Pruski trzymać się chce tego samego sposobu postępowania, Jakiego R?<ld Polski uźyie do zaspokoienia tego rod-aui pretensyi, ułożono się prze* to, iż Rząd dop'ero wspomniany zawiadomi w swym czasie Pruski o środkach admm.stracyiuvch, któreby w tym względzie za p ir7ebne uznał, ażeby N. Król Pruski podobnych użyć mógł środków.

Artykuł Dręs-ąty.

Dla zapobieżenia, ażeby terażmeysi posiadacze ob:> ".acyi, rtkogmcyi (recepisses), skryptów dłużnych wystawionych nawy« mkn.onych w nich wierzycieli, lub innych ..-ii« hkolwiek, w dobrym kształcie znalezionych, papierów, a przez "Władze Xig-i a Warszawskiego podpisanych, eposo« -em cessyi prywatnych niemogli tychfe wprowadzić wwiększey liczbie dotego łub »wego z obudwóch kraiów, aniżeli tenże posada« króregefcoiwi-ek 2 wzmiankowanych pap:erów, bez względu na iego ubecne zamieszkanie s ląddC rriuae zasp-koiena swego tylko w tey części kr«siu, w któtey.óierWsZy posiadacz zamieszkał. Pretence, iuoreby oficyaliśa leśni, ziemiomiercy" azuxzaw<;y daor narodowych, koronnych i aabranyth na skarb darowizn, rośctć mogli, powinny bydź jedynie posiudaiącemu oneż w porę Rządowi przedstawione i zostaną przez tenże uiegulo wane. Zaległe aź do i. Czerwca tS 15 wypłaty duchownych i świeckich tak najvvan}ch kompietencyi, zaspókoionebęd /\ przezRząd, posiadający w porę dobra, na które wypłaty tego rodzaiu pierwiastkowo przekazane były. Artykuł Jedenasty.

. Wszelkie postępowanie prawne przeciw urzędnikom kassowym, zawiadowcom depozytów i dzierżawcom dóbr rządowych, ustanowionym przez Rząd Pruski aź do Traktatu Tylżyiskiego w Prowincyach dawniey Pruskich, a potem do Xigstwa Warszawskiego wcielonych, iest umorzonem i nie może bydź więcey wznowione. Złeżone przez nich kaucye w rękoymię ich urzędowania, będą z ksiąg hyp Ręcznych wymazane, i zarówno wszystkim aktom i papierom, któreby się własnością ich okazały, onymźe zwrócone. Artykuł Dwunasty.. Zapatruiac się na zawarte w ninieyszey Konwencyi warunki, zobowięzuie s:ęRząd Pruski, wypłacić Polskiemu summy dwakro ć sto ośm tysięry ośmset dwadzieścia cztery Talary Pruskie gotowizną, iednakże po odtrąceniu pretensyi Prussom w artykule pierwszym warowaney. We trzy miesiące po zatwierdzeniu tey Konwencyi, lub prgdzey, ieśli można,bilans dokładny w łey TllIerrc sporządes« nym. i Wj płata uisczuną będzie. Rząd Pruski zobowięzuie się nadto, dostawić Pul-hemu bezoptatnie trzykroć sto tysięcy cetnarów soli, pocyąws?y od czasu upłymema zawartego mvedty oboma Rądarm kurkiaktu, to iest z kiiactrn roku

Sposób wykonania tego ostatniego warunku iest w protokóle oddzitlnie opIsanym. Artykuł Trzynasty.

Prawa poddanych, instytutów i zakładów KrrHK-stwa PcLkiego, gruntujące się na posiadaniu obhgacyi bankowych, oblłgacyi handlu zamorskiego, obhgACyi rzą» dowycłi, hiemniey wszelkiego innego, beż wyiątku, papieru, wydanego przez Pruskich poddanych, inet) tuta i zakłady, pozostałą w swey mocy. T o ż sarno rozumi sę o prawach Pruskich poddanych, instytutów i zakładów, gruntuiącjch się na posiadaniu obligacyi i bez wyjątku wszelkiego innego papieru, przez Polskich poddanych, instytuta i zakłady, wydanego. Zachowują się rpwuieź w swey mocy wszelkie długi i ciężary hypotekowane na gruntach w Państwach N. Króla Pruskiego położonych, toż sarno wszelkie długi i ciężary, na gruntach położonych w Królestwie Polskiem, hypotekowane. Poddani, instytuta i zakłady obudwóch mocarstw, mogą i nadal według praw zanosić nawz/\iem przeciw sobie wszelkie skargi rzeczowe i osobiste. Co eię tycze prywatnego Instytutu pod nazwiskiem: Towarzystwo assekuracy i ogniowey, ułożyły się oba Rządy, mianować Kommiassarzów, którzy odbiorą zlecenie uregulowania w Warszawie rachunków, ściągaiących się do tegoż Instytutu, między Królestwem Polskiera a W. «8*5-.

artykuł Czternasty, Obydwie wysi.kie kontiaktuią/\ce strony zircczaią 2objpolnym swoim poddanym nay"up*łnrey»zą wzaiemIiose we względzie wszystkich w tey Konwencyi zawartych warunków, i karda z nich mianować będzie Kommmarza, który się uda do Warszawy w celu przywied/\enia do ska tku artykułów i> 4. t i. 12. i »3. rzeczoiiey Konwencyi. Czynność ich ma bydź ze ws-zystkiem ukońrzoną w trzy miesiące po wymianie zatwierdzeń, tub itśli raoźna, wcztśniey. Artykuł Piętnasty.

Końcem większego rozwinierra tey Konwencyi, oraz ustanowienia sposobu przywiedzenia do skutku wielorakich między obudworna Rządami umówionych warunków, zdziałanym został oddzielny protokół, który mieć będzie tę sarną moc i ważność, iak gdyby dosłownie w tey Konwencyi był zamiesczjMiym. Bgdzre przez obustronnych Pełnomocników podpisanym i za część do całości tey Konwencyi należącą uwalanym. Artykuł. Szesnasty.

Konwencya ninieysza ma bydź zatwierdzoną i zatwierdzenia w przeciągu sześciu tygodni, l u b, ie&i można, prgdzey wymienIone. W dowód tego podpisali ią obustronni Mints*rowie i Pełnomocnicy, i pieczecie .we na niey wycisnęli.

Dan w Berlinie d. I . Mata 1819.

Następuią podpisy.

Z Berlina dnia 31. Sierpnia * N < Król raczył rozkazem gabinetowym 2 cI. aoj m. b. postanowić-, aztby Minister stwa poruszone poniż wyrażonym Ministrom,

7&7nazywały sre na P "}jrlog6 MmXenlvnai Spraw kf/\OWyct" i T O io iły M c i, koodF. b nO wydziały uazw.ska™, naczelników swoich i Lk.p/\esięrr/\ą: "Minivers. wo spraw w* wnętrzach, Ędział Ministra b t a n u I S a r o n a H u m b o l d » « i "Mitris t e rs t vi v s p r a w w e-w 51 e 1 rz u y t Ii, W y* M* i M i u i s t s a S t a n u S i h u c k m m . . « Hrabia G n e i s e n e a u, Generał pitchoSy i Gubernator tuttjszey etolicy, powrócił tu z dóbr swoich w, Śląsku. Z IVarszawy d. 23. Sierpnia, WezLranie U ieły w okolicy naezey było nierównie m n i s z e, aniieli się spodpiewano, bo tylko na 4 łokcie J 8 cali, i ładne? szkody i.ie zrządziło pod Wa rsza wą. Wezbrana woda żaczręja wczoray opadać. Z Bruxeiti dnia 23. Sierpnia.

Xrązę; W e II i n g t o n, obeyrzawezy nowe warownie nad Rtne-m, Moaa; i południową granicą Niderlandzką, wsiadł d. 19. m. b. n a kr t H O s t e n d z i e i popłynął z powro, , ? tern do ]I i. gl i i. A zatem u» ynki e pogłoski oićgo podróży "do Kar l s b a d u i t. d. płonne był). W G an da w je uwięziono ośm osób, któ. ł l ' Poiudoiore zaCIąg y Ud/,j lih poustan40W »*r* Am» *f& *eki*hf Zr.aydtiie się między memi ptwien Z<aroll S 39 ki> Z IVte dm a dnia 20, Sierpma,\ M o w i < b Mte Wn zabawi * roAtirtf «wfeI.(w Saenbrunn do Września, dla przyte.02 Um Kroiewica Pruskiego, który iest spo. ... /\ dZIewany CI(, la 2 J t b fi Dnia ŻZ Sierpnia.

W. Cesarz zabawi fu, iak się zdaie, *ź do zaślubienia Arcy * Xi<;&iey Kar o l i n y z Xieciem M a x y m i l i a n e m Saskim, po czem NN. Cesarstwo odprowadzą dostoynyehi.owoźtńcówdo Pragi, a zapewne a£ d o O r e li i ij , W S myrnie Idęto w Kwietniu młodego Greczyna, A t a n a z e g o, który prze

Powyższy artykuł jest częścią publikacji Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1819.09.04 Nr71 dostępnej w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej dla wszystkich w zakresie dozwolonego użytku. Właścicielem praw jest Wydawnictwo Miejskie w Poznaniu.
Do góry