GAZETA
Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1819.10.06 Nr80
Czas czytania: ok. 4 min.Wielkiego XE 3JI NQ t Xiest wa
ZNANSKIEo.
Nro. go.
w Srodę dnia 6. Października i8»9»
_Ó"B.W I . E S C Z E N I E ,z a war t a wzglę dem wzaiemnych pretensyi Pruss i teraznieyezego Królestwa Polskiego i względem będących z niemi w związku okoliczności Konwencya między Pnissarni i Rossy$ pod dniem 2at Maia r. b. którey artykuł pierwszy znosi postanowione w Konwencyi WiedeńsHey między Piussami a Rossyą z d. 30. Marca 18*5 między dostoyn. mi kontraktuią,ceini stronami obowiązki Rządu względem Rządu, zawiera w artykule agnnj stanowiącym, iż wszystko co 'w rzeczoney1Konwencyi z dnia 30. Marca 1815 i w iey aiiykułach dodatkowy 1 h dotyczę zobopólnych obowiązków i wzaninnych stosunków między wierzycielami a dłużnikami, utrzymanem zostanie, dodatek następuiący: "Co do teiminu pięćmiesięczHego, warowanego na rz( cz dłużników 5tym artykułem dodatkowym (Konwencyi z dniało. Marca 1815) stanowi się, ii każdy wierzyciel Pruski, kiory nabył dług czynny (activurn) w KrólestwiePolskiem po dniu i. Maia 1808» lub przywróconym został do praw swoich, czy 10 Koriwenrya Wiedeńską, z dnia 30. Marca 1815- hib ninwyszą, winien, w celu zapewnienia sobie skutku piaw swoich, dopełnić pizypisow artykułu' 1090 Kodexu Cywilnego Krohstwa PoiskLgo, i zr dłużnik nawzaiem Polski od Ania. odebrania od wierzyciela sWoiego wręczania, dozwolony sobie rni( ć będzie ów pięćmW sieczny termin, w celu tttftelntVeznego i sądowego oświadczenia się: iż chef- korzystać z dobrodzievstw, przyznanych mu artykułami 1. 2. i' 3 artykułów dodatkowych Konwencyi z dnia 30. Maica 1815-" Tfxt Kodexu cywilnego Kiolestwa Polskiego, o którym tu mowa, brzmi iak na
«tępuie:
, . .
" W e względzie trzeciey osoby (wrazie zlewania wierzytelności 1 innych praw nierzeczowych) nhprzychodz; C< ssyonaryusz prędzey do posiadania, iak tylko za doręczaniem, dłużnikowi uwiadomienia o nastąpionym zlewku,"hi -e s przywiedzione zwyl dodatkowe postanowienie wypływa ze «tanu niepewnoscl, w kfóreri Polscy dłużnicy kapitałów Pruskich przez zaniechane Wykonanie Komyencyi z dnia JIV. Marca lS15. i przez częsrokrotny brak naieżyley wiadomości o nastąpionych zlewkach wprawieni byli względem ich poówczasowych wierzycieli, a przez Juóren doznali przeszkody w złożeniu deklaracyi przepisaney wAtym dodatkowym Artykule Konwencyi z dni* 30. Marca 1815. W wspomnionym agim artykule Konwencyi z dnia 22. Maia r. b warowano oraz, że ie2eli dłużnik w dozwolonym mu na nowo pięciomiesięcznym terminie deklaracyi tey niezłoży, doznać ma postępowania względem siebie wedle praw w Królestwie Polskiem moc maiących* tudzież ze w razie zapadłego iu£ ostatecznego wyroku, lub też zawartego imę-izy wierzycielem a dłużnikiem dobrowolnego układu, na żadne inne, rozporządzenie wzgląd mianym nie będzie. Lubo przez umiesczenie w Nrze 17, Zbioru Praw r. b. stronica 197 - 208. (wPolskim exemplarzu stron. 253-267) Konwencyi z dnia %%. Maia r. b., także i przytoczone zwyź w 2gim artykule oneyże zawarte postanowienie iuż do iawney doszło wiadomości, to wszelako osądzono za rzecz potrzebną, zwrocie iescze ninieyszem uwagę na to, ażeby każdy maiący iv tern interes stosowne środki mógł przedsięwziąść, Berlin dnia 8. Września agjcj.
Minister Sprawiedliwości Kirchiisen
Z Poznania dnia j. Października.
Dnia 1. m. b. Xiestwo Jchmość NamieStnikostwo raczyli zwiedzić z rodziną Si»oią tuteyszy Instytut sztuki babienia na przedmieściu G r o b l a nazwanem. , Przyjęci byli na wstępie przez grono lekarskie w osobach WW. Dra G u m p e r t a, Badzcy Regencyinego i Lekarskiego, Dra W i - fe ers a, Radzcy Lekarskiego, Dra Fret e r a , Radary Lekarskiego i Fizyka, Chirurga R e h f e l d a , Assessora Lekarskiego i t. d. Poświęciwszy z naywiększą uwagą i znaiomością rzeczy parę godzin temu walnemu dla dobra ludzkości zakładowi, tudzież pięknemu gabinetowi naturalnemu, który iest prywatną W. F r e t e r a , Dyrektora tegoż instytutu, własnością, raczyli Xiestwo Jchmć Namiestnikostwo wynurzyć w nader pochlebnych wyrazach zupełne Swoie zadowolnienie. W niedzielę przed wieczorem przybył tu 3ego Króle wicowska Mość, Xiąźę K u m berła (idy i, tadący do Warszawy i stanął w pałaou Xiestwa Jmć Namiestnikoetwa wprzyporrą izenyth dUń pokoiach. Wczgray by
Ministerstwo Spraw Zagranicznych VV nie bytnoścI JJ1J7. Szefa.
offmann. \ła wielka parada woyska tuteyszego, na którey znaydował się Xiąźę K u m b e r l a n « dyi w towarzystwie Ja. Xiążęcia Namiestnika. Także dostoyna Małżonka ostatniego zasczyciła paradę tę obecnością swoją. O godzinie 12. władze cywilne i'woyskowe złożyły uszanowanie znamienitemu gościowi, a o godzinie 3. był wielki obiad u Xi<;stwa J chmość N amiestnikoetwa.
Z Drezna dnia 27. Września.
Dnia wczorayszego przyimował dwór powinszowania z okoliczności zawartego w tym dniu w W i e d n i u przez prokuraturę ślubu C. A. Xiężnicski z Xieciem Saskim Fryderykiem Augustem, w południe był obiad rodzinny przy muzyce, na wieczór zabawy. Xiężniczka oblubienica wyitdjie z W i e d n i a d. 29. m. b. Na granicy Saskiey przyimowaną będzie przy bramie honorowey, którą etawiaią. Pnia 7. n. m. stanie w D re ź n i e .
Z L udwigsburga d. ifJ. Września.
Na wczorayszem przedpołuduioweoi por siedzeniu zgromadzenia stanów przyięto resztę paragrafów konstytucyi, po poprzedni
Powyższy artykuł jest częścią publikacji Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1819.10.06 Nr80 dostępnej w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej dla wszystkich w zakresie dozwolonego użytku. Właścicielem praw jest Wydawnictwo Miejskie w Poznaniu.