r
Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1819.10.09 Nr81
Czas czytania: ok. 28 min.GAZETA
WielkiegojjAfóJSfł
Xiestwa
POZNANSKIEGOmnmIlI6I1IEmllI/EEIlIEEEEm-lUm
Nro * g f»w Sobotę dnia g* Października i&ig.
. > M A W A t I A W - III III III III - E w A - W lun 11. . . . .HIIEHI-.Ell Dl »i I > ll»i«nl. ID IMMIIII« M H > M M W M M l E E w M E A A H A , E a Ao B W I E S C Z E N I E,zawarta wzgłędee* wzaiemnycli prefensyi Prus* i waznleJszego Królestwa Polskiego i względem bodących z niemi w związku okoliczności Konwencya między Prussami i Rossyą. po<! dniem 22. Maia r. b. ktorey artykuł pierwszy znosi postanowione w Komvencyi Wiedeńsliey między Prussami a Rossyą z d'. 30. Marca igi5 między dostoynemi kontraktującemi stronami obowiązki Rządu względem Rządu f zawiera w artykule *grm, stanowiącym, iż wszystko co wrzecioney Konwenćyr zr dnia 30. Marca 1815 i w iey artykułach dodatkoWych dotyczę zobopólnych obowiązków i wzaiemnyeh stosunków między wierzycielami * dłużnikami, utrzymane m zostanie, dodatek następujący: "Co do terminu pięćmiesięcznego , warowanego na rzecz dłużników 5 tym aTt ykuiem dbdaskowym (Konwencyi z dnia 30. Marca [815) stanowi się, iź każdy wierzy citl Pruski, bory nabył dług czynny (activum) w Królestwie Polekiern po dniui. Maia 1808, lub przywróconym został do praw swoich, czy 10'Konwencyą Wiedeńska z dnia 30. Marca 1815> bab nini«-yszą, winien, w celu zapewnienia sobie skutku praw swoich, dopełnić przepisów artykułu 1690 Kodexu Cywilnego Królestwa Polskit go, i ze dłużnik nawzaiem Polbki od, dnia odebrania od Wierzyciela swoiego wręczenia, dozwolony sobie mieć będzie OW pięćmiesięczny termin, w celu autentycznego i sądowego oświadczenia się: iż chce korzystać z dobrodzic-ystw i przyznanych mu artykułami i. a- i 3. artykułów dodatkowych* Konwencyi z dnia 30. Marca 1815." Text Kodtxu cywilnego- Królestwa Polskiego, o którym tu mowa, brzmi iak inaItępuie : " We względzie trzecie y osoby (wrazie zlewania wierzytelności i innych praw nierzeczowych) nieprzycbodzi Ctssyonaryusz prędzey do posiadania) iak tylko za do· ręCKeniem dłużnikowi uwiadomienia >0 nastąpionym zkw ku, " 5 -
· a-przywiedzione zw>2 dodatkowe posttnowienje wypływa ze stanu nir-pewneścl, w Tctóren Polscy dłużnicy kapitałów Prilskich przez Baniechane w» konanie Konwencyi z dtiją lo. Mab «a 1815. i przez częstokrotny brak p.aleźytey wiadomości o nastąpionych zlewkach wprawie« ni byli względem ich poówczasowych wierzyciel!, a pczezTktćken doznali przeszkody v% złożeniu deklaracyi przepisaney w 3ty.nl dodatkowym Artykule Konwencyi z dnia 30. Marca /'''''15, W wspOmnionym 2gim artykule Konwencyi z dnia 2i". Maja r. b warowano oraz, ie ieźeli dłużnik w dozwolonym mu na nowo pięciomiesięcznym terminie OiTriaracyi nr niezłoży , doznać ma postępowania wzglądem siebie wedle praw w Królestwie Polakiem IIIOC niai.-j.cych" tudzież ze w rJtfcie zapadłego luz ostatecznego wyrok J, lub też zawartego między wierzycielem a dłużnikiem dobrowolnego układu, na zaune inne rozporządźmy wzgląd mianym nie będzie. Ijubo przez umiesczenie w Nrze 17. Zbioru Praw r b. stronica 197 - 208- (wPolskim exemplarzu stron. 253 - 267) Konwencyi z dnia as. Maia r. b., takie i przytoczona zwyź w 2gim artykule oneyie zawarte postanowienie iuź do iawney doszło wiadomości, to wszelako osądzono za rzecz potrzebną, zwrócić iescze ninieyszem uwagę na to, ażeby każdy maiący w tern interes siósowne środki mógł przedsięwziąść, B e r l i n dnia 8- Września l&ig.
Minister Sprawiedliwości Jiircheisen.
Z Poznania dnia $. Października.
Xiestw-o J chmć Namiestn-ikostwo uprzyiemniaiąc pobyt w tey stolicy Jego Królewicoskiey Mci, Xiąięcia K u TD e rl a n d y i, dali dnia 5. m. b. u shbie wielbi bal z wkczfrzą. - N azaiutrz puścił eię rzeczony Xią£ę w dalszą podróż do War s z a w y, wtowarzyetwre 3 O. Xiąięeia N amiestnika, w którego orszaku znayduiesię, między innymi, W. M i c h a Iski, Tayny Badzca Begentyiny, Szef biorą Namiestniczego.
Im większe objawia się ze wszech stren ły«zenie słyszenia w tey stolicy Fani A n g e l i k i Catalani, tern przyjemnie y dla nas, iź Jesteśmy dziś w etanie zapewnić miluiącą piękne sztuki Publiczność, że ta sławna śpiewaczka niezawodnie tu d ia 34. m. b. przybędzie i dnia 26- lub 27. da się publicznie słyszeć. Z Akwisgranu d. 20. Września.
Po sześcłoietniey przerwie, pierwszy raz zDowu tu dziś była czynną g i lot y n a. Pewna niewiasta, która matkę swoią zabiła, została dziś sttacoDą za miastem o godzinie
Ministerstwo Spraw Zagranicznych UTiniebyinosriJVV Szefa.
Hoffrnann.
2. O godzinie 10. kazała ta mztkohoyczyni wezwać do siebie sędziego i pieprza, i wy« znała, iź sama popełiila tę zbrodi.ię i że mniemanego siółwiLow"'yoę, którego K rę -e mi* rei Król w karę dożywotniego więzienia zimitLil, podała tylko z zazdrośu i z tey przytzyjjy, ii go leretko j.rzed dokona, iem tey zbrodii w obięciath inney lubieżnicy widziała. Z Warszawy d. 2. Październik/i.
Zieciult tu, poprzedzaiąc pożądane przy.
bycie N. Pan», Cenerałowie-Adjutanci J. C. Mcści, Czerńisze w, Uwarów i Rosen, tudzież GeLerał T o m c z a n k ów. Z Krakowa dnia 26. Września.
W d:iiu 11. b. ro. iako rocznicy oddania rządowi wolnego miasta Kra k o w a w imieniu trzech N ayiaśr ieyszych »T3III tego Protektorów rozwinioney konstytucyi, obihedzona tu była uroczystość kraiowa, którą wystrzały, ed zaczęcia dnia co kwadrans powtarzane, zwiastowały. - Kommissya, od trzech Nayiaśnieyszych Dworów w skutek traktatu dodatkowego w W i e d n i u 21. Kwietnia (3 Maia) 1315 roku zawartego do ozna
C1fnn- graruc BrecrypJI3poilley naszey zeiłana, ukończywszy właśnie dzieło ewoie, chcąc liczbę przywiązanych do dnia tego drot gich nam pamiątek powiększyć, obrała go do oddania rzeczonego dzieła. Jakoż przybywszy do zebranego w sali obrad Senatu, akt damarkacyi przez ręce J W. D' A u v. - a y tlenerała- Porucznika wojsk Rossyiskich, wielu orderów kawalera, przy stósownem uprzCymćm oświadczeniu złożyła, na które JVV. Stanisław Hrabia Wodzicki, Orderu S.
Stanisława I. klassy Kawaler, iako Prezes, wyrazami wdzięczności dla N3yiaśnieyszych Protektorów tty krainy, a przyiaźni dla męzów Kominisssą rzeczoną ekładaiących, odpowiedział. Następnie, Delegowani od kapituły k3fedralney Krakowskiey, konsystorz jenfrjlney dyecezyi Krakowskity imieniem Duchowieństwa kraiowego, Prezesowie ob-u Trybunałów imieniem sądownictwa, Rektor Uniwersytetu imieniem instytutu oświecenia, dowódca milkyi i wóyci gmin tak mieyskkh iak okręgowych oświadczyli Senatowi uczucia mieszkańców Kram. l'orzem, wszystkie wła* dze otoczone cechami i iiutem udały się do kościoła archipr-esbiteralnego Panny Maryj, gdzie w obecności J IW W. Pr- .zyientów przy Senacie akredytowanych, i Kommissarzy demarkacyinych, pr/y paradzie przez railicyą czynioney, W. Jmć Xiadz Zg le nic ki officyał odprawił mszą czy taną, którey orkiestra z członków tuteyszego towarzystwa Przyjaciół muzyki złożona przygrywała, a po tey ukończoney JW. J mć X. W o r o n i c z Biskup Krikowssi zaśpiewał le Deum, i odczytana została modlitwa za pomyślność trze:h Nayiaśnieysz.ych Protektorów, i rządu kratowego. - W czasie obiadu u JW. Prezesa Senatu danego, Wniesiono toast stósóiący się do uroczystości kraiowey, obchodzoney w dniu itnici.in N ayiaśnieyszego Cesarza wszech BosSyi, Króla Polskiego. Wieczorem zaś «świeceni* miasta przy stosownych Ra do
mach rządowych przezroczach, śpiewy WfeS»trze przez artystów drammatycznyoh wykonane, i muzyka przed główną strażą graiąca,do późnych godzin zabawę tę przeciągnęły. Zszedł lu z tego świata dnia l i. b. w, Jacek Idzi Przybylski, mAź Z nauk i cnot obywatelskich znany, urodzony w Kra Ł ko wie z rodziców obywatelów tuteyszych roku 1756, kierowany wswcy młodości przez wuja swoiego P a w ł a M ań k ę flozofii doktora. Zwłoki P r z yb yl s ki e g o zaprowadził do kościoła i'. Maryi JW. Łań c u c ki archipresbittr rnfntat, Senator miasta Kr ak o w a, za ktoremi szedł cały uniwersytet z Rektorem, a dnia 13, miał wielką mszą żałobną Kanonrk Katedralny Krakowski Dub i e c ki, mowę zaś pogrzebową Kanonik San>>domierski D z r a n o t t , który wziął za text słowa zprzy powieści Salomona * "W z n i o s ł a g-.o m ą d roś ć, i c h wał ą o kry ł a ." Zł 0żono ciało ii go w grobie kcścioła ar<hipresbi» arałnego przed ołtarzem S. Stanisława Bi-» skupa, na eo Senat dał pozwolenie bez zwyczayuey opłaty stępia. Gd dnia 1 5.. Października zacznie fu wychodzić nowe pismo peryodyczne pod napisem: "Pszczółka Krakowska." Z Petersburga d. r. Września.
N. Cesarz powrócił do tuteyszey stolicy z odbytey podróży w nocy z dnia sgo na 30* b. m. ale znowu wyiedzie do Rygi, gdzie dnia 10. ma stanąć i dwa dni zabawić dla odprawienia wielkich obrotów z woysktem ści%goionem tam z mieygc różnych. Z Frank/ortu dnia 2$. Września.
Na 35tem d<<ia a-o. m. b. odbytem posiedzeniu uczynił Cesarsko-Auscryacki Poseł,Prezes, w imieniu dworu swoiego następutjące oświadczenie: N. Cesarz sądzi objawiać życzenie wszystkich członków związku wraz z swoiem wła snem, wzywaiąc zgromadzenie seymowe, afęby pized sweiem «droczeniem zwróciło wicie w gaz dach, pismach periodycznych i ulotnych. Ad 1. wyraził zdaiący sprawę, miedzy ionemi, 10 następui t: "Potrzeba więc, ażeby Seym związkowy zaiął się nadewszysiko gruotownym i odpowiadóiącyrn istotnemu zamiarowi wykładem i obiaśnienkm i3go artykułu aktu związkowego, zastóeowanemi do wszystkich kraiów związkowych, w iakitmkolwiek dziś położeniu znaydować się mogących, opieraiącemi się nie na ogólnych uoryach lub obcych wzorach, lecz na wyobrażeniach, prawach i dzieiach Niemieckich, przedewszyetkiem zaś na utrzymaniu za.sady mona;szey, którey nigdy bezkarnie N iemcy przeniewierzyć eię nie mogą, na zachowaniu związku przymierza, tako iedyney podpory ich niepodległości i pokoiu. % iakkolwiek usilncy przykładać należy staranności o ni.. biwne zaprowadzenie konstytucyi s u, owych, g.'zie ich iescze me ma, tik z drugiey strony równie pożądaną lest rzeczą, aż, by dla zapobieżenia nowym meporozumie.iom i iak nay. dogodniej szego ułatwienia ostatecznego ukla. du względem wykonania 1 3s o artykułu, w tych kraiach związkowych, w których w poię pracuią nad dziełem konstytucyi stanowych wstrzymano s.ę zstanowieoiem uchwał, kió reby z obiawionemitu tymczasowo uwagami i z oczekiwanem wkrótce ze strony Seymu Związkowego bliźszem owego artykułu cbia.
śuieniem, w sprzeczności zostawały. Ad 2. Zgadzaią się n» to wszyscy, że, Jakimkolwiek bydź może ostateczny owAdi naradzeń wypadek, ustawy i uchwały Zwiąż. ku nie mogą mieć żadnego dzielności ich zarę. czenia, ieźtii Seymowi Związkowemu nie bęi dą powierzane dostateczne środki i moc do wy. konywania onychże. Ułożenie więc strsowney ordynacyi wykonawczey powinno bydź *) Oto artykułu tego brsmwi? We wszystkich naycelnieyszym obrad przedmiotem. Podał państwafch Związku rap rar .JJY«*»7rra będą. fcoiietytu- tym celem projekt tymczaeowy*
.»la swą uw*gę *i9 panuiąee w znaczney części Niemiec niespokojne poruszenie 1 lmxzeuie się umj słów, zgłębiło Ściśle przyczyny tego niebezpiecznego zjawiska, które stę od lat kuk" z każdym dniem bardziey zwiastowało, a nareszcie w jawnych symptomach, w buntowniczych pismach, w rozgałęzionych zbrodniczych związkach, W poiedjńczych nawet morderstwach dało we .znaki, i zaięło się, sczerze obmyśleniem środków, przez którcby porządek i epokoyność, uszanowanie dla praw, zaufanie do rządów, po wszeclme ukontentowanie i bezprzeszkodoe kosztowanie <iarów, iakie na naród Cierniecki pod tarczą trwałego pokoiu, z ręki ich. Wo'narchow spłynąć maią, na przyszłość zabezpieczonemi i utwierdzonemi bydź mogły, Źródła złego, którego dalszemu postenowi założyć tamę nayswętszym ieet wszystkich rj.ądow Niemieckich obowiązkiem, wypływaią wprawdzie po części z okolic znosu LLowych i z stosunków, na które żaden Rząd działać bezpośrednio i momentalnie nie rnoże- po części zaś pochodzą z pewnych wad W d ó w lub nadużyciów, któr>m zaiste nrzez sczęśliwe porozumienie i rozważone doyrzale wspólne środki zapobiedz można, Między przedmiotami, zasługuiąctfld w tym ostatnim względzie na naybliższą i naytroekliwszą rozwagę, wysczególniaią się rAdewszyetio następuiące:
1) Niepewność względem myśli i wynikające ztąd mylne wykłady 13go artykułu *) aktu związkowego. 2) Niedokładne wyobrażenia o służących Seymowi Związkowe-mu prawach, i niedostateczność środków, do nadania im ważności. 3) Wady w urządzeniu szkół i uniwersytetów. -«an UTjiwersysetow Niemieckich, z niektóremi powszechnie uznaneoii chlubnemi wyjątkami, z wielu atron nabytey sscey w lepezych czasach sławie nieodpowiada. Wielka część nauczycielów akadernicznych, zagarnięta potokiem wstrząsanego wszystko czasu, spuściła % CXZU prawdziwe A uniwersytetów przeznaczenie, podsuwaiąc im dowolne, częstokroć zgubne przeznaczenie. Z tego tak przewrotnego biegu rzeczy, nawiązało się powqli, z rówflie wielką, szkodą dla dobra powszechnego i doyrzewaiącego pokolenia, w młodzieży urptenie wyższey mądrości, wzgardzanie wszelkiemi obiawionemi zasady i kuszenie się o przeistoczenie porządku spóleczeńskiego podług własnych niedoświadczonych systematów; i znaczna liczba r-ratznaczonych do uczenia'się młodzieńców, zamieniła się samowolnie w nauczycielów i apostołów poprawy. Polecił w końcu proiekt tymczasowych środków zaradzczyth do wzięcia pod .rozwagę.. Ad 4. Przełożył podobnież proiekt tymczasowa y uchwały w celu zapobieżenia nadużyciom prAssy drukarskiey. Następnie wniósj: 5) o w y z n a c z e n i e centraln-ey Kommissyi ś l e d c z e y, albowiem uczynione w wielu kraiach związkowych w równym czaeie odkrycia, wskaz iły ślad obszernego, w niektór.yck częściach N iem i e ć czynnego związku, który w wielorakich -ozgałęzieniach, zdaie się nie tylko mitć ll3 «elu rozkrzewianie fanatycznych, niebezpiecznych dla kraiów, bezwarunkowo rewolucyin-ych maxym, ale oraz i ułatwianie i rozszerzanie zbrodniczych zamachów. Gruntowne przeto wyśledzenie izeczy Btaie się nieodbicie potrzebuem, i powinno bydź przedsięwziąłem od Seymu Związkowego iako wspólnego punktu środkowego. - Udzielonym został takie proiekt do «stanowienia ley Kommissyi.
,W protekcje do tym«c3Sdwey MerjJuIIIrjJ wy.konawczey, proponowana iesf Korumissys z 5 członków na 6 miesięcy obrana, do którey przychodzą wszelkie podania iraporta' w przedmiocie wykonywania uchwal postanowionych. Kommissya ta ma" wptaód .podług' zdania swego zdawać spraw-ę, czyli uchwał*' ma bydź przywiedzioną do skutku iub nie. Przeciw uporczywym używaną bydź ma naprzód droga napomnienia, a w nieskutkuiącym razie, pomoc woyska związkowego. T e n sam śro de k rozciągać się ma i do rzą« dów związkowych. We względzie uniwersytetów takie wproiekcie zakreślono prawidła: 1) Przy 'każdy m uuiwersytecie ma bydź ustanowiony nadzwyczayny pełnomocnik rządowy, czuwaiący na ścisłe dopełnienie praw, uwaźaiący p-reiekeye nauczycielów akadernicznych, nadaiący im kierunek zbawienny dla przyszłego mlodzieiy przeznaczenia, i dopomagający wzrostowi moralności i dobrego porządku pomiędzy uczniami. 2) Rządy związkowe zaciągała zobopólny względem-siebie obowiązek, iż takowych publicznych nauczycielów, którzyby granice powinności i powołania swoiegó przestępowali i przez rozpowszechnianie zgubnych i niebezpiecznych zasad niezdolność swą do piastowania takowego urzędu udowodnili, oddalać będą z uniwersytetów i instytutów szkolnych, tak ii takowy wykluczony nauczycitl w żadnym związkowym kraiu pomiesczenia nie znaydzie. 3) Tayne związki na uniwersytatach, mimowicie B u r s z e ń s z a fetwa (chłopiectwa) nie maią bydź cierpiane.» 4) Oddalony student, bez zaspokoiaiących świadectw swoiego dobrego sprawowania się, nie ma bydź na innych uniwersytetach przy-« jętym. We względzie prawa co do pxassy drukarskiey stanowi proiekt, ii wszelkie pisma ulot a e, nie obeymuiące przeszło so. arkuszy, fas 2\}3h wychodzić w śadoera państwie kratowych; iż każdy rząd związkowy drugiem u, rówfiie iak i całemu gronu związkowemu, «dpowiedziainym iest za wychodzące pod iego dozerem pisma, dla czego leź wszystkie rządy zobowięzuią się uroczyście nawzaiem, ii dozór swóy nad gazetami i pismami ulotnemi z czuynym połączą rygorem; wolno także bydź ma Seymowi Związkowemu, w przypadku zażalenia potedyńczego państwa związkowego, utłumić pismo ptryodyczne, przeciw któremu zaszło zażalenie, a rząd dotyczący ma bydź obowiązanym, przywieśdź do skutku ten wyrok, od którego żadne odwołanie nie -ma mieysca. Wydawcy takowego zakazanego pisma nie ma bydź wolno w przeciągu 5. lat wydawać podobne pismo w któlemkolwiek bądź kraiu związkowym. N akoniec na wszystkich wychodzących w N i e mc z e c h pismach bez różnicy wytłaczane ma bydi nazwisko nakładcy, a na gaze U cb i pismach peryodycznych także nazwbko Redaltora, pod uniibic-niem zagrabienia exemj Jarzy i stosownego ukarania. Co do ustanowienia centralney Knmmissyr dla dokładnicyszego śledzenia odkrytych w niektórych łcraiach związkowych zabiegów iewolucyinyeh, wyrażono w proitkek: W przeciągu dni 14. zebrać sie. ma w M o g u nc j i Kommissya centralna śledcza, z 7. czoaków złożona, która się zaymie dochodzeniem j ustanowieniem istoty czyi u, początku i rozgałęzień zabiegów rewolucyjnych i związków demagogicznych. Seym obierze większością głosów tych 7 członków, a oni wybiera z pośród siebie Pfezesa. Tylko urzędnicy, zostaiący w stosunkach sądowych, lub którzy ważne śledztwa prowadzili, mogą bydź obrani. Także wszelkie w poiedyńczych kraiach iuź rozpoczęte badania odesłane bydź raaią do tey Kommissyi. N a to prezyduiącego Posła przedstawienie? uchwalił Sep» iędflpzgeąlni«; li <Id uo me według dućh3 zasady mdnarszey l' w tc-Iu' utrzymania związku" maią rządy p22Mll{ związkowych złożyć na przyszłych posiedzeniach swe dtkLracye względem stósown<gor wykładu i obiaśnienia 1 J go artykułu aktu związkowego; od 2, iż tymczasowo, dopóki nie siąoje .0sAs.Sftezna- ordynac-ya Wykonawcza, w calu potrzebnego utrzymania i wykonywania uchwał i środków, StcWowbie do 2 go artykułu f) aktu związkowego w przedmiocie wewnętrznego bezpieczeństwa stanowionych, ły-meżasowa ordynaeya wykonawca według proiektu ma bydź zaprowadzoną; (id 3. iż, z zastrzeżeniem dalszych naradzeń Stymu, wcelu gruntownego ulepszenia stanu powszechnego szkół i usiwersytetów, zaradzić się ma bezzwłocznie obecnymwadom przez użycie tymczasowych środków w proitkcie zakreślonych; ad rP. Wydane bydź ma powszechne rozporządzenie w duchu proiektu; ad f. Ustanowiona bydź ma Kcmmissya śledzcza według obiawionych w proitkcie prawidi-ł. Na dzień 1 g, Października zapowiedziany iest wielki Niemiecki Kongres ministeryalny,. który eię zgromadzi w W i e d n i u końcemdalszego uregulowania inttressów Nkmietkich, a na który wszyscy członfcowie Ligi Niemieckiey pierwszego i drugiego rzędu ześlą pełnomocników swoich. Seym Niemiecki odroczył się ai dp końca bieżącego roku. Od Menu dnia 27. Września.
Jedna z gazet naszey okolicy zawiera co następuie: "Między płodami przemysłu, wystawionemi właśnie na widok publiczny w pemnem- wielkiem mieście, widać następujące ciekawe rzeczy: Sympatetyczoy tusz drukarski, który w rok całkiem pełznie. Dobry do wyciskania ustaw konłtytucyinych" pro*) Tak brzmi: "Celem tey ligi iest Utrzymanie bezpieczeństwa zewnętrznego i wewnętrznego N i e m i e c , ludzie» niepodległości i nienaruszalności państw związkowych, - bodsenid ludów. Takiż aparat akustyczny, ra pomocą którego podsłuchiwać można rozmowy we wszystkich domach. Wynalazcą tego Pan Mouchard w Lugdunie.Aparat kkszenny dla przyhcioł samobójstwa, zawitraiący narzędzia do wszelkich rodzaiów śmierci. - Noże do podrzynania gardła.Pistolety do zastrzelenia. - Wodne pisma -ch tępienia. -AFormularze na śmierć z nudów. - N ominacye na urzędy poselskie, sprawiające śmierć z niestrawności dyplomat y«zney. - Puszka nabita prw darni; otworzywszy i A pogada się wniełsskę i umiera z zgryz«, ty. - Fra tu uzkie prawo o wolności -druku na jhmerc z zal\d1Hllcs,,- Wzór wolnochoftzĄctgo wozu, "do zwożenia instruktyi - b,II,rO'ro wygód iie urząd/on * go i t. d» Dnia 2$. Września.
"Niektórzy iydzi z Fr a H* fo rt u pTo«1lI Eitktora Htsko Kasselskiego, aby im pozwoki osieść w.Hanau-, lecz im przeznaczono nowe miasto B o c k e n h e i m . <<Z? Lipska d. 23. Września.
N a tut' yszty skademii ciągła panuie spoioyność. R *dzca nadworny W i e 1 a n d wziął dymisbyą, a na mieysce iego, Radzca nadworny B e ck, mia ewany Professoren! historyi, a razem i Cenzorem wszelkich pism hifttoryczny'h, romansów, tuteyezych gazet politycznych i t. d. Także w D re ź n i e zwrócono uwagę na dziennik I s i s; lecz przekonano się u r a z , iż" dziennik ten nie tu wychodzi, lecz w Altenburgu, gdzie dosyć Jiberalney dozneie cenzury.
Reskryptem z D r e z n a odebranym nakazano tuteyszcy władzy cenzuraloey sczególnieyszą baczność na pisma polityczne i inne czasowe, we względzie rozszerzanych teraa zasad demagogi znych. Z L udwigsburga d. 2j3.
Dnia 26. m. b. obywatelstwo złożyło Królowi podziękowanie
Września.
S tu ttgartskie za ukończo
-71 ne dzieło fconsfytucy1. - TegoS wletttrei «yiechał Król do W a r s z a w y, dla odwiedzenia Cesarza Rossyiskiego. Z Darmstadt d. 22* Września.
Temi dniami uwięziono w różnych mieyscach Prowiwcyi S t ark e n b u r g i w tuteyszey stolicy niektóre osoby, nie dla tego, iżby rai ano ogólne doniesienia o należeni« uwięzionych osób do iakiego taynego i zbrodniczego związku, lecz z tego powodu, i£ ściągnęły na siebie ciężkie i ugruntowane specyainie podeyrzenie dopusczania się spraw buntoivniczych i podusczania ludu. Uwiezione osoby odda bez omieszki Regencya tuteyszs, iako wyższa władza policyina Prowincyi, do właściwego sądu, w celu badania ich podług przepisów prawa» £ Mannheimu dnia 2 A .. Września.
Przybyli tu z We y m a r u Kommieearze,' P P. K. o nrieri tz i Em min gh a us z Sekretarzem, a z nimi student As mi s z Me K len-' b u r g a i Dr. F o l i e n i u B j ostatni na słowa honoru. Między Aemieem, FoMenius e m i S a n d e r n nastąpić ma konfrontacya po czem los ostatniego wkrótce pewnie będzie rozstrzygniętym. S an d, ieieii nie całkiem wyleczony, to przynajrmniey wyszedł z bliskiego niebezpieczeństwa," Z Wiednia dnia 22. Września.
Podług wiadomości z W e n e c y i, mrnarł tam Markiz C h a s t e l er, Feldzeugmeyetec i Generał iazdy, dowódzca tameczny. Przybył tu onegday Xiążę E s t e r h a z y Poseł nasz przy dworze Londyńskim, W S t a m b u l e i w okolicach tamecznych dało się uc *uć dnia 5. Sierpnia trzęsienie ziemi, od którego eię piece w niektórych domach porysowały. Sławny Dr. Hufeland bawił tu przed niedawnym czasem, w celu obeyrzenia na. szych zakładów lekarskich. P o i e d uł teras de Monachium» JCilkunawu zuakomitszych mieiziańców pozwolenie Rząd u, utworzył@ związek prywJluy do rałolenia banku osezędności dla niiszey fclassy ludu zarobkuiącey, a to pod nazwiskiem: Pierwszey Atftiryackiey kassy osezędności w Leopold-S z t a d z i e, w W i e d n ru.
Z- Paryża dnia 21 Września.
Narodzenie Xi<;ztiiczki A r t e z y i Al a d ero o i ee I l e, córki Xieetwa B e r r y, obiawio» i,eai zostało stolicy 12 wystrzałami anr.atnemi.-Jałmużnik Xiecia Berry, BombeU lee, ochrzcił dziecko zwody. Kardynał P e r i g o r d, Arcy Biskup Paryski, będzie na początku przyszłego rniessiąca Installowanym.
Xię£na Bourbon urządziła w Swym hotelu instytut chorych i dała mu len prosty napis: "Szpital Enghiena." Gazeta codzienna rzuciła wieść, iż Pan De Gazes l zażąda dymissyą" poczem pa-A piery poszły w górę.. Dnia 19. stanęła Królowe Hiszpańska- W III o n tp e lJ ie r.- Dhisa s 1. Spodziewana- była W Tuluzie, a dob 23. w Auch, Ukończyły się wybory Deputowanychi a lubo nie w dach u Mrnietrów, to przecież ehcą wiedzii ć, ii ci nieutracą większości gło A sów, choć bez pomnożenia dla* siebie liczby - Deputowanych, byle się tylko trzymali du-*.ha konstytucyi. Między innerrn padł wybór na znanego z czasów rewolucyi Grejoirego. Wybór ten wznieca w gazetach B3Brycb, według ducha kaidey, wielorakie «amtętoości. I n d e p e n d e n t nazywa go nayszanownieyszym P r a ł a t e m; - Ko n sfyfu c yo n i s t a, - godną podporą konstytucyi; R e n b m e e, złotą nadzieją sprawy liberalnych; - Minerwa, statecznym obrońcą praw narodu; -- Konserwator, zapamiętałym demagogiem; - le Dra pe tfu blanc, Btegpdziwyaa Krq5I)J;boyca)),?); b >uc*
11 ii 1.....
72 nr t i dien ne, krwiożerczym obłudnikiem; A i a g a z e t t e d e F r a n c e p r z Y t a c z a z źró d ł a: Monitora' dawnłeyszych czasów niezaprzeczone ezyny przeciw niemu, a gazety roinisterialne zupełnie o nim milczą, Zda« niem umiarkowanych nie należało go wcale obierać. Miasto H a v r e - podług gazet naszych" -- ma teraz przeszło 15,000 papug pcsiada{v Prowadzi handel temi ptakami; a że handel we wszyetkich swoich gałęziach teraz podup a dł, więc dowóz wnet przewyższył odbyt. U rządzono teraz dla nich szkełę, w którey iedna papuga za 5 Franków ma na miesiąc mieszkanie, stół i n-aukę. Wysłano ztądjwickAtgońców z wiadomością o sczęśliwem rozwiązaniu Xiezney B er r y W Marokańskim trwaią ciągle niepokoie i niełady. W niektórych mieyscach złapion@ i zburzono domy żydów i zamordowano kilkunastu mieszkańców-. Podług gazet Angielskich, Xiążę Regent będąc na wyspie W i g h t, otrzymał od nie* znaiomey osoby w darze gustowną. zSotą OBJkierę. dyamentami obsypanąA @Tworzy wszy ią, znalazł w niey kartkę, na którey napisane były kształtnym charakterem 3. wiersze »biblii, które zdawały się głębokie robić na nim wrażenie,i>.
111'1Hii
11 1 n A - - A H i iII wmw6EllIwew-ll(
OBWIES€ZENIE.
Końcem wypusczenia w dalszą dzierza-w<; mfeyszego iarmarkowego', grobelnego, brukowego, - niemniey wagi mieyskiey, wyznaczone są terrnina licytacyi, na dzień 3', 8, i U. Listopada r.b" na których maiący chęć podięcia się dzierżą.» wy, przed południem - o> .godziuie cjtey przed nami stanąć, offtreneye- swe p o dać, i jpizyderzenia z zastrzeżeniem wyższego zatwierdzę nia spodziewać się mogą. S war z ę d z dnia 4. Października 1&09, Magistrat,
Siudzińskir
Z Rzymu dnia 5/. Sierpnia.
Przeszukiwanie Ty b ru zapewne się iuż »a ten rok ukończyło. Rzeka ta przybrała na 5 - 6 Stóp, a machina nie dosięga iuż dna. N ieznabziono dotychczas nic, prócz kamieni, piasku i kału, których wielkie mnóstwo z niey wydobyto. Podpułkownik, HrabI3 B e n t i v o g l i o , «lianowany naczelnym dowódzcą wcyska przeznaczonego przeciw rozboynikom. Wydany niedawno ostry edykt przeciw tym ludziom, niemiał pożądanego skutku; liczba ich tylko się pomnożyła, a poiedyńcze gromady zapędzały się ztSzłego tygodnia aź pod Albano, Tivoli i Otricoli. Miaetetuo Sonn ino stoi iescze; mieszkance niechcą swego roieysca rodzinnego OpUSCIC, a chociaż w samey rzeczy ta warownia górzysta zostanie zburzoną, to chyba tylko dla tego, aby tern bardziey podsyciła bandę łotrów. £ Madrytu dnia./3. Września.
N amieysce Markiza de C n a Y ruj o mianowany iest Xiąźę S an F e r n a n d e, Grund ! Hiszpański, pierwszym Ministrem i Srkre1arzem stanu spraw zagraniczi ych. Jt-st to płody utalentowany człowiek, niaiący lat 30.; żona iego iest siostrą Kardynała B u u r ;bon, Arcybiskupa Ti h-dańskitgo i zony 1 Xiąźęria pokoiu. Pan S a l m o r i, d.iiych(ZE zastępca Ministra spraw zagranicznych, mianowany Posłem do Ort zna. Na wyspie Leon pod Kadyxr-m żółta goryczka wielkie zrządzi dotą<! spusiosztnh. W pierwszych trzech dniach 'ego miesiąca umarło na nię 92 ludzi, a dnia 4 go 57. ISędzaigłód, z przyczyny zamknie-ia miasta i ekolicy, sprzątały pr«wie więc« y ludzi, niż ioltaczka. W Kailyxie zbierano składki dla tych nieeczęśliwych.
Rozmaite wiadomości.
Pismo koiidelencyine N. Króla do owdo
wiałey Xię£ney B l li c h e r Wal s t a t t, takiey iest osnowy; "Odbieram z wielkiem zasmuceniem wiadomość o śmierci małżonka W Pani,Xiąźęcia BllicheraWalstadt. Nierad odnawiam boleści W Pani przypominaniem witlkiey straty, którąś poniosła; nie mogę przeclez uiłumić w sobie żywego moiego udziału, iakim Mnie wypadek ten przeymuie. OyczAzna opłakuie z Nami stratę pierwszego swoitgo bohatyra; zachowa cliir» z wdzięcznością pomnik niezgaeły. Niezdolny przynieść W Pani pocieszenie, którego Sam potrzebuię, życzyć tylko mogę, aby czas troski W Pani ukoił, i przyłączyć zapewnienie Moiey niezmienney przychylności.
B e r l i n dnia 14. Września 1 g 1 g, Fryderyk Wilhelm. " Wyszła w Berlinie: "Mowa nad grobem Bliichera do Prusaków." pr-sez J u l i u s z a V o s s . Kandydaci Hie m a nu 1 F r a n k uznani zostali wyrokiem Sądu w Sc h we ry nie za niewinnych, i natychmiast z więzienia wy« pusczetii . W Sycylii wynoszą mnichy i zakonnice szesnasią częsc całey ludnośd. Według pism publiez · iy*h, opuścił Professor G 6 r re s miasto K o b I e n c i przybył do> b i a i i k fu r t u nad M e n e m .
*-MM«MM*M>MH1HMIQ*Ml>Ma»-»UlMMlu. oi-i 1 '. "UHU IIł* · - -rn,iw- MMM-lI(
ZAPOZEW EDYKIWLNY.
Gdy zamężna Rnzynu z N,1 guow Walter, cór\a zmarłego tu citśli Jana tuysiyana NQ r - ger t «lAijto ,'1> lub 40 lat, a mianowicie lat kilka po śmierci ley meAża tuteyszeg» stolarza Jiz&i Hc.d 1 a w roku 1770 nastąpioney, ztąd się odda.iła, przeto zapozywaiuy ią ninieyszem lub iey Muttssorów niewiadomy, h czyii Spadkobier( ów, aby się osobiście lulaj piśmiennie naypoziniey na wyznaczonym przed Deputowanym Sędzią W. Borzęckim terminie na d z b ń 12. S t Y c z n i a J 8 2 o przed południem o god- inie otey stawili i dalszey decyzyi oczekiwalij w razie albowiem «ueeUwienia się, taż 5IU1;na Wttlurowa ete Kuratora, Ur. Wierzbińskiego, Kommissarza Sprawiedliwości, równie iak przez iey siostrzenicę w Rosnowie Powiatu Poznańskiego raieszkaiącą, KatarzYnę Z Scliirmtrów owdowiała Goertz, do Sądu naszego wniosku, za zmarłą ogłoszoną zostanie, a wskutek tego pozostały po niey maiątek, a w sczególnosci wyznaczona iey testamentem oyca Jana N rgera legityma, naybliższym iey Sukcessorom, albo te ż w niedostatku tych, Fiskusowi Kroi. przyznana będj.ie. Poznań dnia u. Lutego Królewsko - Pruski Mikorski.
1319.
Sąd Ziemiański.
v. Kryger. ' lnkonkurs otwarty został; zapozywaią się przeto ninieyszem wszyscy ci, którzy do pozostałości iego pretensye mieć sądią, aby wciągu 3ch miesięcy, naypoźniey zaś na terminie li.
kwidacyinym, dnia it. Stycznia igao., zrana o godzinie 10. przr-d Delegowai.yin Konsyliarzem Sądu Ziemiańskiego Fromho lz, wyznaczonym osobiście lub przez Ifgalnycli Pełnoinocników stanęli, pretensye swe likwidowali; końcem tern u siebie maią;-e doku« me.ita i pisma z sobą znieśli, i dalszych środków prawnych oczekiwali. Ci zaś którzy się ani przed, ani w terminie peremptorycznjm niezgłoszą, spodziewać się mogą, iż z wszelkiemi pri tensyami 8 we tui do massy mianemi prekludowatn, i wieczne niilczenie przecie inn \m Wierzycielom im nakazane będzie. Tym zaś Wierzycielom którzy dla zbyteczey odhgłości, lub innych prawnych przeszkód w osobistern stawieniu się przeszkody doztiaią, i którym tu zbywa na znaiomości, U Ur. Meyer, Weisleder, i Gud.nia.Ra Kommissarzy Sprawiedliwości za Mandataryuszów , proponuiemy, z których iednego lub drugiego informacyą i pełnomocnictwem opatrzyć mo«
ZAPOZEW EUYKTALNY.
N ad maiąlkiem pozostałym zmarłego tU Starozakonnego kupca Saul He Uborn, dziś konkurs otworzony został. Wzywamy przeto wszystkich wierzycieli, którzy do wspomnionego Saul Heilborn preteneye mieć sądzą, aby się w ciągu gciu tygodni od daty dzisieyszey, naypoźniey zaś na terminie likwidacymym zawitym dnia ig ('tiiilnia r. b. zrana o godzinie gity, tym końcem przed Konsyliarzem Sądu Ziemiańskiego Fromholz wyznaczonym, osobiście, lub przez prawnie legitymowanych pełnomocników stawili, preteneye swe maiąee nie tylko podali, ale też udowodnili, dokumenta 1 pisma u siebie w za- W E Z W A N I E . chowaniu maiąee złożyli, w razie przystąpie- U znano zarzecz potrzebną, ażeby pozosttnia do zgody dalszych prawnych działań, po- łość zmarłego kupca tuteyszego Mateusza Wi- \ tern umiesczenia ich w akcie pierwszeństwa laiitd, i małżonki iego Elżbiety z Cichowiczów] spodziewali się. Wilantowey, iako też i nad pozostałością po k córce ich Tekli Wilantowme, pod Sadową ku-« Ci zaś, którzy się nie zgłoszą, ani na ter- ratelę »yzięią, i takową tute)szemu Adwokata-: minie zawitym tiiestaną, spodziewać się moi>ą, wi TJr. Przepalkeivski mu, aż do ukończenia' iz z pretensyami swemi do massy prekludo- sporów pomiędzy Sukcessorami przy reguło-l wani, i przeciw innym wierzycielom milcze- waniu tey sukcessyi zachodzących, do spraHł _] nie wieczne im nakazane będzie. wania poleconą została. Tym zaś wierzycielom, którym dla zbyteczney odległości tu zbywa naznaiomości, U Ur. W tey mierze wzywamy przeto wszystkich \ Mtyr, Petersson i Guderian Krtmmissarzy Spra- tych, którzy z massy pozostałości tey, pienią, f wiedliwości na Mandataryuszów przedstawia- dze, rzeczy, eflVkta czyli papiery iakowe u my, których pełnomocnictwem i Intormacyą siebie maią, aby takowych Sukcessorom lVi.i opatrzyć mogą. lantom nie wydawali, oxvszem niżey podpi?i.1 nemu Sądowi Ziemiańskiemu wiernie naYK' P o z n a ń dnia 19. Sierpnia 1319. szniey o tym donieśli; pieniądze albo rzt Królewsko Pruski Sąd Ziemiański. (iednakowo z zastrzeżeniem sobie do naM i Mikorski. v. Kryger. maiącycn praw) do tuteyszego depozytu Są-' Niżey podpsany Aąd Ziemiański wiarfónmq-<:- (owego złożyli.
ninieyszem czyni,-iż nad pozostałym majątkiem _ APrzytem ostrzega się, iż gdyby pomImo zatartego w M osinie Ignacego Stańskiebo, .. ZiŚ 1 rzeczonym Sukcesssorom miało bydź co IIZA
P o z n a n dnia 13. Sierpnia 1819.
Królewsko- Pruski Sąd Ziemiański, j Mikorski. v. Krygerimetn I., i mezgocłę B etaehem ehrześciiań- Boga i w oblicza tegoi śsmegb Sostreia, z* skim, w xiedze tey, przezrlaezbney do skła- *łoiić go od wprowadzenia "prawideł, -zbadania inodiitew i chwały Nayświętszcgo Boga czaiących od moralności cbrzAśeij.ińskity. IKa w iego 'świątyni, fetórey cała osnowa powinna -czego uznałem za potrzebną. *- utu owić dla budować i pobudzać serce do modlitwy, zna- wyznania cwanitlickiego w H o s s y i dostoylazły się z zadziwieniem mieysca potrzebujące «ość biskupia po do bnie, is K ta dostoyność obiaśnienia do odebrania im gorszącego wy- Ztiayduie. się dla protestantów w F i n l a n d y i kładu takie prawidła, które zaledwo znalcść i innych państwach, iako to; w S z we c y i się mogą w dobrych moralnych xiegach p o - D a n i i i P r u s a c h. - N a ten stąpień nie gańskich, myśli, które nie mogą bydz śnie- zaniedbam wybrać i naznaczyć dostoyutgo w wane w zadnem uczci wem towarzystwie.'Wie- uwadze moiey z duchowieństwa tegoż w\ znale podobnych zdarzeń dochodziło iui moiey nla. Biskupa tego zwyczayne mieszkanie wiedzy, izwróciło, Uw3gę raoię na «Un rządu będzie w P e t e r s b u r g u, i pod itgo oeo4ego .kościoła. Podług wszystkich przywi- bnym dozorem będą odtąd zostawały wszy- Idów, ściągaiących się do wolności odprawia- stkie ewacitlickie kościoły i całe ich dnehonia wRossyi obrzędów, kościół ewanle- wieństwo wRossyi. Prócz tego dla odbylicki rieszył się dotąd, pod nazwiskiem ewa- wania A praw duchownych tego wyznania dla hielicko-luterskiego udzieloną sobie opieką, przestrzegania pełnienia ustaw kościelnych na zasadach potwierdzonego ed przodków zgodności xiąg kościelnych i nauk i z przyięmoich królewsko szwedzkiego urządzenia ko- ttmi za zasadę prawidłami, oraz życia i pościćlaego 1685 roku, które w nauce wiary za- stępków osób duchownych, stanowi się osoleca trzymać się tczecłi powszechnych eym- buy urząd, pod naz.wapiem: Generalny ewabolow wiary: auszpurskiego wyznaoia 1530 nielickt koi sjstorz Państwa, w którego wieró ku, i tak nazwaney xięgi l i b e r c o n c o r - dzy i podległości będą wszystkie konsystorze diae. Pod nazwiskiem zaś ewanielicko re- wyieze, konjryrtorze, Syned. ewanielicki liformowanego, "kościół ten przyjęty i znaio- tewski i dalsze mieysca ewariltlkkie, juryz* roy w R o s s y i, iako trzymający się posta- dykeye, kościoły i parafiie, z należącęm do nowień synodu berneńskiego 153a roku, nich duchowieństwem. W tym konsystorzu zgodnych postanowień szwaycarskich (eon- Państwa, ojtfgkz prezydenta, wice-prezydenta sensus helvtticus) i katechizmu heydclbtrskie- i dwóch członków świeckich, będą takie zago. Wszystkie zaś te postanowienia przyi- siadać Biskup z dwoma członkami duchomuią za osnowę dla siebie Słowo Boże, czy- wnymi: Biskup z tytułem duchownego pre, li xięgi Pisma ś. starego i nowego testamentu, zydenta, a członki z tytułem wyższych radNa s*mey tylko wiadomości o takowych pra- cow konsystorskich. Prezydentem jenerałwidłach i postanowieniach, przez ewanielicki nego ewanieJickitgo konsystorza Państw» i 1 pifeyli protestancki kościół uroczyście uzoa- Uraz mianuiąc kuratora edukacyineco w?nyeh i obiawionych, «twierdza się byt iego działu dorpackiego, Generała - Porucznika Wtem Państwie, wofciy i zabezpieczony od Hrabiego L i wen a , a wice. prezydentem wszelkiego ściśnienia. Radeę#Stanu Pezarowiusa, zostawuiąc' . Z e względu na to, i podług prawa ie- obudwóch przy ttrdenieyezych ich «obowiąjs(boczącego w »amena ustanowi*!iu kościoła kach, rozkazuię Wam urządzić, iżby posieewanielickiego, do władzy rząriśącey, uwa- dztnia konsystoryalne, przy justyckobgiiite, ,l];aT aa światy.dla siebie obowiązek, w eWiezu ftdbjwały się, "eWą:! pod prtzydeneya pre;
*''8$ nbfTrablego Clwena, /\ w obecności * * * aJOO. Ppzarowi usa, nada· . , « , 1, i p z członkami dawniey1 1 kancelaryą w tymże «mym danui.
Tvm'eMiwn noruczam prezydentowi, ;HraV nu Liwenowi, niez-włocznie zaiąć się, d wasaą wiedzą, ułożeniem proitAtu do urządzenia i etatu dlajeneralnego ewangielickir go -koneystorza Państwa, które do
--wstr6m, Wolęnnyra, Generał Crrbrrrraąc TTTTTTTl, W oiennyrnJ Gubernatorcmzarządzaiącym «pra«rami cywilne rai, «Generał Gubernatorowibyberyi, Naczelnikom miast, władzom sądowyro, Rządom Guberniiain-ym" » do Rządzącego Synodu i Moskiewskich departamentów .Rządzącego Senatu przepłać -uwiadomienia, X>nia 9go Sierpnia 1.319 rti.oie- £ Rygi dlńit 12. -W-meśtlia.
go potwierdzenia ,maią bydź przez was por fi e. Po otrzymaniu potwierdzenia .1 rozpoczucia -działań -konsystorza jener sinego, nastąpi zamknięcie udzielnych posiedzeń konsystoryalnych przy justyckolegium. - Spodziewam się, li na tey »owe.y osnowie-eprrkowanie interessów .duchownych kościoła '.«wamelickiego, lepiey będzie odpowiadało, niż dotąd, wainemu swemu celowi, a więcey ty tern będzie iednośii. - Rozkazuię takoż ewszvstkkm tem uwiadomić prezydenta je1" W o ewauiehckiego .konsystorza Pań - N . Pan wczoray po obiedzie m domu Hrabheo Liwena, i konsysioryalną szlachty, przeleidzalac przedmieścia, raczył *T!, "r«rkoleoium, oraz paruczyć nieAwło- .odwiedzić piękną menażeryą rodziny DenŚSe li S " A » ! « <»*»*» «. - b e c «,lobdarzyć właścicielkę Cesarską C sie zaś tycze oddzielnego «rzędo- fcoyiioscią. Potem poświęconych zostało · · ctvekolecium spraw inflanckich i estor.- kilka godzinsprawom Państwa. Wieczorem wama jus r Ab A Rządzącemu Senatowi, :Q. Panusczęśliwił obecnością swoią bal prze« Skich, por A wydany iest odemnie tuteysze towarzystwo kazyuowe przygotowa*ITk« Względem xiaiki zbioru, pieśni B us ny. Jego Cesarzewiczowska Mość Wielki Y. która z rzeczy w niey zawartych «kazała Xiążę Mikołay Pawłowicz rowmeż ten «lVnWodna zeświętością i ważnością przed- bal bytnością.zasczycił. Monarcha powitany · a w którey pozostała mała liczba do- został na wstępie hymnem śpiewanym zuczuWh śpiewów da wnieyszegozbiom, zgoła ciem i mocą przez -Panią Sees i z chorami i ftif ie o 8 ę£ 'fu bYż1Wofl18gPC¥d z uz l\fi łf < f .. * ,. WYSQcJ, ościt t askay . ,iAI , i€Ee, Bi\<e Bii\ f8 wą t\ ffi <eii\ fll€zyli a d iH caV A - ' A a t 5 V r » 6 i !, - itby ta XBzkt mi się załRwić. U l n t e p W A
1., ali oivch Naywviszych Jego Cesarskiey Moici rozkazach dla należytego wykonania, 7 P Ministra < w duchownych! kraiowego Xi e c e S A j U s ty c ko 1 eg i um spraw inilan" E h i e oskich Josłać ukazy, również S M ukazy ił U wiediie« i 1\ J« P 1\ Mmi
A Cesarz onegday przybył tu wieczo1 r e T > j wysiadł W' zamku. Oniem wprzódy b y 1 J e g o -CeSarzowiczoweka MośćWieiA % J A M. fcQ{a y m \ś na rozległych rówl)badb m'«dzy Rygą a Oiinaruiinde odprawiia s i c.; Tewiia oudzialu iSzego korA. A. W & Y s k 3) P o t e fi nastąpiło przedstawienie A. A. wo. ysk(TWyf;h -Ą '1 llny& poczem N. A li; obecnością swoią x>biad w dup ./laaCi!Yc A "Aheckim .dar.y.
pociąga.ący obraz ziedneczyło. · Wypogodzony dzień Jesienny, pokryte aakby letnią iescze zielonością «n«zncy obszęrności bło. i e , zdaleka lasami i wzgórzamt otoczofie, unosząc* ei, tu, owdzie m«sa ludzi, -woy$ka toące pIZeszło seAe« lud« » to d**l Wprawnie 'i dokładnie wykonywanych obrotach, a iiadewszystko wysoce wielbiony Daw. «a pokoiu E u r o p y, otoczony bohaterami · óyczyzny. Po ukończeniu ćwiczeń woiennych-Generałowie i Połkowoicy tego korpusu» na «3inymie .placu obrotów mieli scze.. Ście, służyć Nayisśnieyszemu Panu śniadaniem. .Na ten konieczbudowsny był w kształcie starożytnym salon, gustownie barwinkiem ii porostem przybrany, i dwiema galeryami 'dla dam opatrzony, Wsajstkie te przygoto.Wi ia przyiął N. Pan łaskawie, również w wielu zdatztniach raczył oświadczyć wnayłaekawszych wyrazach naywyźsze zadowól ieliie ewoie Generał Gubernatorowi j cywilnemu Gubernatorowi, tak w rzeczach ściągających >>ei<; do pTowincyi, iako i miasta. Wśród błogosławieństw radosnego tłumu, Nayisśniey8zy Cesarz udał się, po śniadaiiiu, w [rodroź 'do Dyneburga.
Z Paderborn d. U Października.
'W wiadomey sprawie pTowokacyiney względem potedyoku i t. d. przeciw Rossyiekiemu JAadzcy Stanu StouTrdza, w którą ei<; uwikłał młody Hrabia B o c h o l z, rodem z PadernboTnskiego, z kilku Suderttami Jenay<łkimi, poruczone było wydanie wyrokuKról.
Pruskiemu Zwierzchniemu lądowi Zitmia-ńSkiemu. Mocą wyroku tegoż Sądu Hrabia B o c h o l z zupełnie uwolnionym został.
Z Hanau dnia 2g. Września.
W tych doiach nadszedł tu z K a s a e 1 niespodzianie rozkaz, ażeby półk Elektorowi*cza zwołał po 70 ludzi r każdey kompanii; . toiący tu pułk fizylietów obrony kraiowey Sciąga także swoich urlopnych, dostaie ostre ładunki i wyrusza dnia* 1» Października w oko* licę twierdzy Z i e g e n h a i n. O tym samym czasie wchodzi tu baterya dział i a. ezwadru* »y huzarów. Rozkaz te« całego dotycząc woyska, lozlitxBym otwiera no le wieściom i domysłom,
81 * * <Z Łiptka Ł i. PaŁdstęrp Dziś przeiechał tędy Kroi Jm4 Wktetpbergski, ppd nazwiskiem Hrabiego *fEC.]Q w podróży *wey do Warsa a wy. 4 OJ Menu anią 30. Września.
Według pism publicznych, noszenie sQPe niemit-ckicy odzieży, ma bydź za przykładep. A us try i, i winnych Niemieckich Kr* 1 a <l> · xaKaraIII3IIa.
M ogun cya, Luxemburg i U lip l11ID> ią bydź w przyszłoici twierdzami związku Numieckiego Iszey klasey, a Landau, Hasta dt, Germetsheim i Homburg twierdzami agiey kImy. Koszta fortyfIkacji,! mogą milliony wynosić. Na 4Jlm wyrachowano tymczasowo 2. milliony. Takie Pan Kotzebue zwykł był, po« drożuiąc, miewać sztylet przy Sobie» Z Drezna dnia Ja. Września.
N. Kroi raczył *asczycić orderem rucja* ney korony Arcy Xiążę_cia J a n a Austryaćkitgo., i Arc-y-Xiai<;cia Rudolfa, Kardynała i Arcy KiskupaOJomunieckiego. Z Wiednia dnia >a( Września.
Poseł nasz przy dworze Cesarsko- Rossyiskim, Baron L e b z e l t e t n, poiedzie za dfi kilka do War s z a w y, «gdzie -czekać będzie na przybycie N. Cesarza Alexandra.
Dtlia 29. Września.
Dnia 26. m. b. nastąpiło tu zaślubienie Jego KrpłewicoWskiey Mu Xj<;cia Pry dery.
K a A u g u s t a Saskiego z J ey Cesarzewico. Mcią Arcy-Xi<;ioiczka Karoliną Auetryatką (czwartą cprką Cesarza .J rnci) przez prOKHrJIcya. Arcy - Xią£ę J a n zastępował oblubieńea t a Arcy-Xiążc Rudolf, Kardynał i Arcy -Biskup Ołomuniecki, dawał i lub w kościele Zamkowym. Jey. Ctearzewicoweka Mość Arcy-Xie,4n4 K l e m e n t y n a, (trzecia córka Cesarza), łnajżonka Xi<;cia N eafolitańskitgo S al t r a o , porodziła 51. 19. 10. b. »N e a p o l u Xięaniczlę, którn iednak zaraz po narodzeniu «umarła.
Z Stuttgardu dnia 26. Września.
Wczoray nastąpiło w L u d wigsb tir g u «roczyste podanie i zobopólue wymienienie ustawy konetytucyiney, podpisaney przez Króla i przez członków zgromadzenia Stanów. Kroi miał przy tey okoliczności mouse, w którey między inne mi wyraził: "Chętnie zawierzam dołiremu sposobowi myślenia inoiegoLudu, i£ ustawa konsiytucyina, pochodząca eczególniey z iego obyczaiów i narodowości, będzie dla Mnie nową rękoymią Miłości porządku, prawości, potulnego dopełniania wszelkich obowiązków obywatelskich. Odpowiedzieliście W Panowie należycie zaufaniu, które Was do tey waźney sprawy powołało; z uciechą daię W Panom to świadectwo w obliczu Niemiec: "Król Wasz idziąkuie WPanom w imieniu Oyczyzny." ., Stany dziękowały z rozrzewnieniem za nadaną konstytucją, wśród radosnego wykrzyJrnienia: "N iech w długie lata i sczęsiiwie iządzi Król W i l h e l m! N aypóźnieyeze potomstwo cieszyć się będzie tym dniem iako ewi<;tero uroczystem, a imię twórcy nowey »częśliwości Ludu Wirtembergskiego pozostanie nitśmierielnem, iak dzieło iego. Członkowie stanów byli na obiedzie u Króla.
Z Stokholmu dnia 2$. Września.
Dnia h> Października powróci tu zpodró3y w kray przedsię-tfziętey Król J mć z Kióle:'wicem.
Oto iest istotna treśćzawartey między N o tWegiąa Danią konwencyi: jjAi t. 1. N o rwe g i a dzieli dług wspólBy przji'ecitm okrągłey summy 3. milhonów Tal. bank. Hamburg, z prowizyi po 4.
· d sta» 9) Zaspokoifciiie tych trzech miliio· Mew rćwtreini W przeciągu lat 10. upłatami, · począwszy od 1* L<<P< 1&51) aź. dp *i Lipca
1829. 3) ProwIzya rachować się będzie odd. 1. Stycznia 19lo. Summa 60,000 Tal., którą prowizya od rzeczonego dnia do d. 1. Lipca 1820 wynosi, ma bydź wypłaconą w iedney połowie d. 1. Lipca 18 *0, wdrugiey połowie dnia 1. Lipca 182J. - 4) Od dnia I.Lipca 1820 rachuiąc, opłacaną bydź ma prowizya co trzy miesiące. 5) Zobowięzuie się Kroi N orwegiaruki, wydać ebiigacyą na 300,000 Tał.j płatną dnia j. Lipca, prztz Swóy wydział N orwegiański przychodów, po nastąpionem zatwierdzeniu, i zobowiązać Seym N orwegiański, który się zgromadzi na a. dnia Lutego i 89 i. do zatwierdzeaia obligacyi na resztę 9. upłat. - 6 - 8 Wydanie arehiwów, mapp i t. d. - 9. ZobopÓU ne zrzeczenie się wszelkich ro6creII, któreby z dawDey iednoty między N orwegią a Danią pothodzić mogły. - Jo. Wymienienie zatwierdzeń w 30 dniach. Artykuł oddaielny.
Wydanie obligacyi na ręce Ministra pośredniczącego mocarstwa w Sto K ho linie. jDbklaracya pełnomocnika Duńskiego. Król J mć Duński zrzeka się używania w herbie Lwa N or w egskiego. W tym względzie postanowiono t3kie tfrmina: Monarchia Duńska w E u r o p i e składa ten znak przed 1. Stycznia roku następnego; agen« ci i urzędnicy wciągu rOK:Q, a osady DuA. skie w przeciągu % lat. T Pełnomocnik N orwegskiprzyiął te termina.
Z Paryża dnia 2. Października.
Król przyiął w dniu 15. z. m. i obivieśVtś kazał Brevia Papiezkie z d. 25. Sier« pnia, według których ustanowieni prztd u. Czerwca J' 8 « 7- Arcy- Biskupowie i Biskm powie zarządzać maią swemi naówczasowe. mi dyecezyami, przeciwnie zaś mianowani na KonsystoTZu d. 1. Października 1817« Biekupowie żadnych prnw z tego miaopwa..
Powyższy artykuł jest częścią publikacji Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1819.10.09 Nr81 dostępnej w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej dla wszystkich w zakresie dozwolonego użytku. Właścicielem praw jest Wydawnictwo Miejskie w Poznaniu.