GAZETA
Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1819.10.16 Nr83
Czas czytania: ok. 8 min.Wielkiego
Xiestwa
NANSKIEo.
Nro. 8 3 .
w Sobotę dnia 16. Października 1819o B W I E S C Z E N I E. Z względem wzaiemnych pretensvi Prwlli i b M III M « ». ». », i w i d e r n bfdlcych z niemi w zwitku ok'oiictnTci A KAr * A < * o pod dniem *». MaIlI r. b. ktorey artykuł pierwszy znosi p o l S A n f Z K c:l , *VS** deńsfciey między Prussami a Rossya/z d. 30. Marca S f m i S X, KOIIll'r eJIcy ' wiP" cerrli «fonami i b b A i A b Kządu A A A A A M A A S A S A J T W A rl wszystko co w rzeczoney Konwencyi z dnia 30. Marca 1« 7 JI u v >=f t' » » A ł A w cJ. zo1łroq:pDffia:h ii T-M J 1» II '\ T::f \ . /W ,,}t *$S*«*Adod tko-: a dłużnikami" utrzymane m zostanie., : y wieizycietarm Co do terminu pięćmiesięcztiego, warowauei "*,, "" ,*,,,*, ."*-*Jw.łeE1_ po9atk0:"Y\p.. (Kon e1Jcy} nC}' W A -; "UJ -bi« JY'k słę,i Ił t Au wMrzyciel Pruski, Dory nabył dług czynny« W Kr A e A e P oH f-LA o & -L# )K % * lub przy wrócony.-a zostałdo praw swoich, czy tdKoi, wfencyą Wileńską/ dniaA M?' ca 1815. łub numyeaą.wmien, w eełu zapewnienia sobi«Luk" n»w 1 , t 3, T . nić przepisów artykułu 16ao Kodex" Cywilnego Krob «wa F o l X Z i t' l'I*K" nawzatem Polek» od dnia odebrania od wie,zmielą sW , ,0 S S L «W . f sob.e mieć będzie ów pięćmiesięczny termin! w celu T JI K 3 * I ffi2 oświadczenia się: ii chce korzystać z domodzieys.w, Rr?yznanvrh l?n A A " 1 E. 1 3. artykułów dodatkowych ftbn«A# i z dnia a A )K « allYKII*aII» qAprrTer cwanego Kiolestwa Polnego, o ku>yym tu £1*? A £ A
"We względzie trzeciey osoby (wrazi, zlewania wierzytelności i innych ""w 4 rzeczowych) me przychodź, Ceasyonaryusz prędzty do posiadania bIJITrr? 1 lżeniem dłużnikowi uwiadomienia obstąpionym zlevvku _ y o Za do · a Ul2 A hloIII »y* dOd" * o Tfrh p n «ez «an S i l wykonanie KonvencYl z «Ima 30. Marg £ dłużnicy b P , A * P A S A III o H o naglonych zlewkach wpiawreca IKK. i przez częstokrotny brak naiezyiey-w - z n a l i przeszkody w złożeS S$tw4«b* A A A I ' t ó S E A S S £ S 5 a * i z dnia 30. Marca * * IlIJJ; deklaracyi przep. saney w 5 t Y m T ™ T e)]; o II )j( e II y C Y 1 z dnia »* . Maia r. b. warowano oraz, WwspmnmonYI]1 *S»> * Y*" * £, S e r o i e s i % C Z n y i n termmie dcklara.cy. tey ie leżeli dłużnik w d o z v o 1 li n J ' A a fi A Z e U d e m siebie wedie praw w Królestwie Polsk.em moc mezłoży, doznać 5I» » A A Z J A m A t A a e A wyroku, lub też zawartego mtęazy S l A * * '" _ **" hirie r O Z A d * * *skim exemplarzu <o»>. )]; A r «warte potóanowienie iui do iawney doszło wiadotoosu, to z w y Ż w 3g>m artykule A / / J A S l C o c i Ć U»c«e uinieyazem uwag« na to, ażeby kfr
B e rlin dnia 8- Września 1,819» iditńster Sprawiedliwości Sircli<ti»en j
Z Warszawy d. 9, Października.
Dnia wczorayszego wieczortm około godziny 7 mey, zjechał do tuteyszey stolicy N ayiaśuieyszy Król Jegomość Wirtecobergeki. Jego Cesarsko- Królewska Mość wysłał był naprzeciw tego Monarchy, dla przywitania G o, Generała-Adjutanta, Hrabiego Czerniszeffa, i Adjutanta swego przybocznego, Pułkownika Gutakowskiego. Ziechali tu także wczony, Jego Krolewicowska Mość, Xiaie Kurnberland i JO. Xiąię A n t o n i R a d z i w i ł ł, Namiestnik w W. X. Poznańskiem. Przed kilku dniami przybyli t u: iadący A W i e d n i a do P e t e r s b u r g a, iako Poseł dworu Cesatsko-Auetryackiego, Baron Le bżelcern, Generał Baron Blome, Poseł Duński i Generał Hrabia B e r o i d i ng e n, Poseł Wirtemhergski przy dworze N. Pana.
Dnia 5. b. m. w godzinach, rannych woyska wszelkiey broni zebrane tu na popisy iesienne, stanęły uszykowane w 5 liniiath na polach pod Woła" w liczbie około 35,000 ludzi. Trzy pielWsze liait« zaięła w kolu
Ministerstwo Spław Zagranicznych W niebytuości JW. Szefa.
Hoffmann.
mnach piechota, a na lewem :ey skrzydle artyllerya piesza; w 4tey i Atey stała iazda, a na iewem ity skrzydle artyllerya konna. J ego Cesarze wicowska Mość W. Xiaie K o as tan ty, osobiście dowodził Dacztliiie. Ogodziuie wpół do lotey Nayiaśnieyezy Cesarz i Król w mundurze Polskim Generalskim, oto* czony nader świetnym orszakiem przybywszy na to mieysce, obiechał wszystkie liniie przy odgłosie bębnów, muzyki i polróynym okrzyku hura! Następnie, wszystkie korpusy ciągnęły dwa razy krokiem podwóynym przed Nayidśuieyszyin Monarchą, pierwszy raz w odstępach plutonowych, drugi raz w kolumnach. Postawa, porządek i szykowność woyek powszechne wzbudzały zadziwienie. Wszystkie poła okryte były widzami płci oboiey i wszelkiego stanu, wpoiazdacb, konno i pibszo. Parada trwała przeszło cztery gadzim N. Pan raczył nayłaskawiey oświadczyć woysku swoie zadowołnietiie. Dnia 6. b. m. Nayiaśnieyezy Pan raczy t dać pusłuclunie Senatowi i Ministrom Królestw* 3 których JW. Sobolewski, Mini
S95tronie (Gi'toyen sur le Irene) starai'era się usilaie, utrzymać prawo i uchronić $:Q niesczęśaa.. iaIfcie wyniosłość, rospusta, niesie ti sobą. Wstósunkach naszych z kraiami cudzoziemskie mi zachowałem doetoyność narodową, a zdanie publiczne wspierało Me usiłowania. Otoczeni morzami i pusczatni, «aymować się bezpiecznie molem doskonaleniem nsszego wewnętrznego urządzenia, s polegaiąc na -eobie -samych, zachowamy sobie naywyższe skarby człowieka: wolność i o y c z y z n ę . Prędkie postępy przemysłu, wzrost handlu naszego, wzniosą na wyższy sczebel II3Bra pomyślność, a. stateczna zgodność między Rządem a Ludem zabezpieczy ternu półwyspowi wszelkie te korzyści, do których krsiorn ucywilizowanym otwarta iest drogi. Ptzyimuię z sczególoem zadowol»ieniem wyraz wdzięczności, który Mi w ImIeniu mieszkańców Prowincyi składacie.
Nieba, po kilkoletnicli nieurodzaiaoh, popłogostawiły .icjł pracom. Płonne żniwo tegoroczne na nie bardzo żyzney zi-erni, duzwa., ,.J» karmić się tą słodka nadzitią, i£ rolnik anaydzie w ziemiopłodach równomiarną nagrodę swoich natładów i -mosołu. Bądźcie \ VPanowie zdrowi! -Polegaycie zawsze na Moiey ciągłey i oycowskiey pieczołowitości, -i zapewniycie spółobywiteli waszych o moiey Krółewskiey życzliwości. " Unia i. Października.
Król J mć powrócił tu z Królewicem zpo> droży do północnych Prowincyi odbytey. Z Kopenhagi df. Października.
Przybył tu w niedzielę Pan T h o r w aidee n.
Onegday strzelił Baron G. na publiczney ulicy z pistolttu do Porucznika policyinego Pole mann, i ranił go lekko w głowę.
Uwięziono Barona.
Z Paryża dnia 2. Października.
Pewien znakomity cudzoziemiec założył się tu przedwczara z innym o aoo luidorów ,iż przed Malem przyszłego foVu rq[J;OBr&C mocarstwa Europeyskie woAnę znowu toczy4 Z sobą będą.
Głoszą, iż Izby zwołane będą na 10. D,a< W tych dniach aresztowano tu handlarza barometrów, który małą figurkę B o nap a«tego pokazywał. Hrabia M o n t ij o, którego zaprowadz«Do do więzienia w St. Jago di Gompas te II a, za to iż miał lożę wolnych rnula«A rzy w swym domu, ezarpał naybardzity Francuzów w ostatuiey woynie na czele Guerill a s ów. Wezoray«za gazeta codzienna zawiera ce naslępuie : MW tyih. dniach zawartym został układ ślubny między Panną Kewoiucyą i Panem Ministerium. Zacne to stadła obeszło się z sobą przy tern naywspaniałomyślniey. Oblubienica, 31. lat rnaiąca, iest od dawnego czasu doletnią i kazała iuż pogrzebać czterech mężów i mnóstwo dzieci. , oblubieniec zaś ma dopiero 5. lat i małoletni, iest słfrbey K o n s t y t u c y i i układa się tylko pod epieką Liberalisto w. Według wszelkiego podobieństwa nie pożyie długo. Małżonek obowięzuie się między innerni, uznać i posuwać na wyższe stopnie wszystkie dzieci z poprzednkzych łożów iego sławney małżonki i obchodzić się z nierai 'będzie po oycowsku, bez wzlędu ery są patryotami, frlozofami, liberalnemi, jakobinami lub królubóycami. Dzień w-esela nie · oznaczony iescze. Niektórzy mniemaią, iż się odbędzie dnia i. Października na placu ba sty H i, drudzy, le dnia a-o Marca prty szrankach tronu." Biskup G r e g o i r e wydał do obieraczów Departamentu I z e r y list pasterski czyli okólnik, w którym usiłuie usprawiedliwić .dawnieysz-e rewolucyine postępowanie, «cg mu się iednak - iak mówią - żle udało.
2-f Wrześniu
Dnia 2i. m. b. prjybył rio Metlychnu Angielski Minister w n u t > nr. i i . f r Z, Uwałsię mieć zlecenia d.-Xi<;zai«ki « »liii, łtóra, podług wszelkich donieweń, znaydu it się znowu w Pesaro.
Z Petersburga a. 12. Września.
Dnia g- zagraniczni Ministrowie; Hrabia JLewenhiełm Szwedzki, Generał Derenb e r g Haimowerski, Generał O s Hessenkasseiski. Generał Hrabia H u lot d' O s e r y Francuzki, mieli z powodu wyjazdu ewok-go z tuteyszey stolicy posłuchanie pożegnania u N. Cesarzowey M a r y i F e d o r o w n e y , i u N. Cesarzowey E l ż b i e t y A l e x i e i o - wney. Nastały iuż u na« wilgotne zimna. W T ob o l s k u zawiązało sie, towarzystwo do broczynności.
Z Cap Henry> vi Hayti, d. iif. Lipca.
Wczoray obchodzona, była rocznica narodzin naszego dostoynego i uwielbianego Monarchy, z wielka okazałością we wszystkich okolicach Państwa. Zrana udał się Królewic N astępca tron u, w towarzystwie Xiecia E u g e n i u s z a, Xieela M o l e, dygnit3rzów it. a. 51 Sa n S- Souc i do cytadtlli, dla złożenia N. Panu powinszowań z r.aygłębszem. uszanowaniem. Na przemowę, odpowiedział N. Pan między innerni: "Po 2&. latach boju i ofiar zbliża się nareszcie czas, wktorym kosztować mamy owoców naszey wytrwałey Waleczności- wszakże im bardziey się cza» y ten zbliża, tern nitbezpieczfiieyszem stale *ię nasze położetiie, z tern większa, rostropoo icią i iimiaikowauiem działać nam natęży; leai h rdziey w stón u b? h naszych z »nn«. mi narodami wy..»<;aegaa nam eiętrztbs le. g ił. zj . « ' >, S f > A i m . e n u y p o li t Y ki, 4» "WW?« łNQX 6,S »***)TM widokoraj M po?7 ? łak , W myrj}" śc, t hł . «. « n.ym eys.e c.
d y> "A a z n i e y s z e pociągaią za K bą skutki «
WEZWANIE.
U znano zarzecz potrzebną, ażeby pozostałość zmarłego kupcj tuteyszego Mateusza U\lanlil, i małżonki iego Llibiety z 6VC OM IClDW WilantoKey, iako też i nad pozostałością po córce ich Tekli Wilantownie, pod Sądową kuratelę wziętą, i takową tuteyszemu Adwokatowi Ur. Przepałkomhiemu, aż do ukończenia eporów pomiędzy Sukcessorami przy regulowaniu tey sukcessyi zachodzących, do sprawowania poleconą została,
W tey mierze wzywamy przeto wszystkich tych, którzy z massy pozostałości tey, pieniądze, rzeczy, efFekta czyli papiery iakowe u siebie maią, aby takjswych Sukcessororn Wilantom nie wydawali, owszem niiey podpisanemu Sądowi Ziemiańskiemu wiernie nayspieszniey o tym donieśli? pieniądze albo rzeczy, (iednakowo z zastrzeżeniem sobie do nich malących, praw) do tuteyszego depozytu Sądowtgo złożyli.
Przytem ostrzega się, ii gdyby pomimo tego rzeczonym Sukcesssoiom miało bydi co wypłacone.» lub wydane, to za nie nastąpione uważane, i na korzyść uiassy śeiągnione będzie, a gdyby posiadaiący takowe pieniądze i rzeczy też miał utaić łub zatrzymać, na tenczas prawo wszelkie lak za&tawu iako i inne prawa do nich służące utraci»
P o z n a ń dnia &. Września Igi9.
Królewsko-Pruski Sąd Ziemiański,
Mihorth U
T.
Kryger.
Dodatek.
b\
Powyższy artykuł jest częścią publikacji Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1819.10.16 Nr83 dostępnej w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej dla wszystkich w zakresie dozwolonego użytku. Właścicielem praw jest Wydawnictwo Miejskie w Poznaniu.