G A ZE T A

Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1821.01.20 Nr6

Czas czytania: ok. 16 min.

Wielkiego

Xiestwa

OZNANSKIEGO

Ka III fi e T Drukarm N adworney W. D e c ker a i spółki, - Redaktor: Assessor R a a b s ki.

Nro> 6.

wSobotę dnia 20.

18 21.

WIADOMOŚCI ZAGRANICZNE.

Z Bownii dnia .27. Grudnia, Prrybył tudzii Król Neapolitański w pożądanym eta ie zdrowia. Monarcha te» puści się zaraz w dabzą drogę przez M o d e n ę i zamyśla etanie w L u b U n i« dnia 4. StycznIa. JS Krtkowa* JW. S t u m m e r czyta ąc uwagi względem polepszenia stanu obywatilii miaata, wyliczał BiedogodnosAi wynikaiące z kwalifikacyi do aostaoia Reprezentantem po latach 6 arr. Ag, konstytucyi przepisanych, iak równie zorganizacyi sądu ośtatniey instancyi,. i uczynił wniosek, aby Senat rządzący za pośrednictwem JW W. Rezydentów wyiednać raczył u N. Protektorów złagodzenie art. 19 konstytueyi co do kwalifikacyi zosta»ia Repreaenuatem, oraz, aby w mieysee 4. osób,

Styczniaktóre każda z stron pryneynskiych w moc art. »5. konstytu yi do sądu I I I. inst. podług woii*woiey wybiera, raczey dwóch naysttszych Sędziów z Trybunału I. ioet. do składu tegoi sądu należało,. nakonitc, by odtąd osobie, Jeden urząd płatny ze skarbu iui pońadrąeey, drugitgo piastować nie dozwolono. iW, MąK o 1 s K i przymawiaiąc się, mówił o środkach do ?abezpi«czcnia bytu kraiu przez handel; a oddaiąc naleiną wdzięczność N. Cesarzowi Wszech Ro ss y i, Królowi Pokkiemu za dobrodzieystwa w tym względzie zapewnione, uwaiał potrzebę proszenia za pośrednictwem Senatu o rozszerzenie wolności handlu "A u s try ił radził przytern zaniesienie prośby do N. Protektorów, aby art. 19. przepisaną kwalif1kaeyą> na Reprezentanta raczyli przedłużyćł inaczey, nąs ród ogołoconyby został z Reprezentantów zaufania godnych. JW. Ko xl 0- w & K i tniey inetancyi uwaźaiąc tę za niezapewniaiącą sprawiedliwość, zastrzegł subit złożenie na następney sessyi uwag a s wey strony. NY. S o ł t Y k o w i c z radził potrzebę dołączenia równie próśb do N. Protektorów o zmianę liczby głosów w stanowieniu prawa, dowodząc niestosowności, iakie Wynikają zdecyzyi proifcktu 1- częściami; przed. uwił, aby te ezęściami głosów przechodziły, przywodząc przy tern przykład z proitktu o podatku gruntowym, który 1- głosami rie będąc przyięty, rie zyskał wSeiacie do powtórnego podania 9 gło6Cw, i Izbie nie był przedstawiony.

] W. S o c z yń s ki (rzedstawif" iź ma do poddania zmianie wiele reskryptów Kommissyi organizacyinty. Gdy przeto zaszły żądania w połączeniu uwag z wnioskiem JW.Sturam e r a JW. Marszałek' radził zostawienie przedmiotu w deliberacyi. J W. Hr, Kryspin Zieliński przedstawił wniosek.JW. S t u m m e n za tak ważny, takiasny, tak przekonywaiący, iż żadneyo niepotrzebnie deliberacyi, tern bardziey, ie iest niebezpieczeństwo na zwłoce, gdyż za lat dwa w tey Izbie tylko urzędnik albo akademik będzie mógł zasiadać,. R ?ekł daley mówca: 5,VViem, że w każdym kraiu rząd musi się składać z urzędników; umiejn cenić akademiie, i sam w nich powziąwszy światło wiem, ie oświeta iest pierwszą zasadą sczęśliwości bażdtgo kraiu; ale że stosownie do art, 19. ionstyiucyi nikt Reprezentantem bydź nie może, kto nie odbył nauk w akadtmii Krakowskiey lub inney w Polsce, więc i tnnie, skończywszy zupełnie nauki w W i e d n i u , po upłynionych dwóch latach iuż w tey świątyni praw obradować nie będzie wolno." Izba Prawodawcza odłożyła decyzją przesłania Senatowi wniosku JW. S t urn m e r a do następnej sessyi, dla zastrzeżonych uwag wnoszących JW W. Reprezentantów, na piśmie ałoijć się, maiąl\ych.

Na sessyi seymu naszego dnia 16. Grudnia przyięła Izba prawodawcza iedoornyślnie proiekt prawa przesłany od Senatu Rządzącego, a zastosowany do propozycyi Rządu Królestwa Polskiego, wodług którego akta dobrey woli w iednym z obu kraiów przez Notaryuszów przyięte, względem Jakiegokolwiek przedmiotu, w tym tylko kraiu opłacie ulegać będą, w którym były zen ane, a w drugim zupełnie od niey będą wol erni. Na sessyi dnia 18- Grudnia wprowadzono proiekt przysłany od Senatu względem ustaa nowienia w kraiu naszym foteryi klassycAE i liczbowey. Po rozmaitych nad tym ]I ktern rozprawach przystąpiono do Ayrn głosowania, którego skutkiem było 16 gaflAf za proifekiem A a 9 przeciw niem u; azatera proiekt ten, iako uległy decyzyi eiedmiu osmemi częściami głosów, upadł. Czytał potem Sekretarz eeymowy rozmaite odpowiedzi Senatu Rządzącego na podane wnioski, uwagi i żądania Reprezentantów, mianowicie co do wniosków względem ezarwarków, soli, nowey lustrzcyi dymów, poboru rogatkowego na utrzymanie, dróg, bruków i mostów, i t. J, Senat rządzący ogłosił, iź na przełożenie iego podane trzem N ayiaśnieyszym Protektorom Rzeczypospolitey naszey, aby zape-wnili opiekę «woię mieszkańcom kraiu naszego podrożuiącym, i bawiącym w obcych kraiach przez upoważnienie do tego ich Posłów, Ministrów pełnomocnych i wszelkiego stopnia ajentów, odebrał łaskawą tychże Protektorów odpowiedź, iż N. Cesarz Roesyieki," Król Polski kazał dawać Ministrom swoim opiekę i pomoc współobywatelom naszym we Francy i, Anglii, Hiszpan i r, Portugalii, N id erlanda eh i Szwaycaryi; N. Cesarz Austryacki we W ł o s z e c h i T u r c y i; a N. Król Pruski w Niemczech, Szwecyii Danii, zzastrzeżeniem, aby dla zapewnienia 5Ie o au szportów, te podpisane były przez Rezydenta w Krakowie tego dftoru, który według powyższego wysczególnienia prayjął na siebie opiekowanie się mieszkańcami RPlitey Krakowskiey w t«y części E u r o p y, do którey podroiuiący jechać zamyśla: tudzież, aby w razie putrztby żądania pomocy i wdania się za nimi do którego z agentów dyplomatycznych potrzeba ta oznaymiona była Minieteratwu spraw zagranicznych właściwego mocarstwa, załączeniem dowodów obiaśniaJkiących to żądanie." A Wjfj3a rzadkich ziawisk przyrodzenia nalecą 51 p y tęczowe, które przy WschoAfeie słońca , dhia jov'i 31. Grudnia podczas wielkiego mrozu i czystego nieba uważane .były w Krakowie. Stały one po obu stronach słońca w odległości 25 o aa' w kształcie piramidy w-ysokości 22 0 spiczasto zakończone, i kolorąrrF» czerwonym do słońca obroCOLe; ttyie sagjey«. wysokości wychodziła piramida od samego słońca, lecz nie w kolorach tęczy, tylko w świetle słonecznem, coraz bardziey kii spiezastości słabieiącym.

Z Lizbony dnia iS- Grudnia.

Onegday przypłynął do tuteyszego portu brik, O p a t r z n ość. Przybywszy on dnia ij. Października do B i o d e J a n e i r o, wypłynął ztamtąd dnia 29. tegoż miesiąca powrotem do Eu rop y. W depeszach, które okręt ten przywiózł, donosi Król rządowi tuteyszemu, iż się przychyla do życzeń narodu, zezwala na zwołanie Kortezów, upoważnia do napisania Konstytucyi, i zt bowięzuie się do zatwit rdze. ia oneyże. Dodaie Król, iż dopełniwszy tego przyrzeczenia zdecyduie się, ałbo pOH-rócić sam do L i z b o n y, Jub też przyśle iednego z synów swoich, iednakowoi dopitro wttn czas, gdy odbierze dalsze zapew biąi e wiadomości, iż dosioitmatwu Królewskiemu »iezbliżaią

w niczem środki, będące skutkiem zaprowadzenia nowego porządku rztczy. Cała rodzina Królewska w Rio de Jan e i r o znaydowała się w naylefyszem zdrowiu, prócz Króla, którego kilkuletnie cierpienia w iedney nodze porriftpż-yły się od nieiakiegó A czasu. A?AIf'JjSfeborcami tuteyszymi znaydpią 'S.

się viłżOcy'ghlii wpływ maiący członkowie Junty ,I;żądowe% N. p. Pułkownik Sepulveda/\f bracia E ram c a m p i t. d. Z Lotidyntt dnia 30. Grudnia, W powszechności zdaie się bardzo zmnieyszać w Anglii przychylność ku Królowey.A W L o n d y n i e tylko ma przewagę iey stronAfc.

nictwo. Odpowiedź Króla na adres-rady gminney mocno wszystkich zmartwiła. Słychać odtąd, iż rada gminna, miesczanie tuteysi i wyborcy z M i d d l e s e x chcą uchwalić wspólną petycyą do Parlamentu, o umiesczenie imienia Królowey w modłach kościelnych, i przywrócenie iey do ptaw i dostoyności. Królowa odbiera liczue upominki z wielu fabryk kraiowych. Parów, 'którzy za Królową głosowali, przezywaią od nieiakiego czasu nasi dworacy po szydersku Para m i Berga miego. Zeszłey soboty ukończyły się wybory rady gminney; wypadły wazystkie pomyślnie dla oppozycyi. Kur y e r wyraża się względem podróży Króla Neapolitańskiego do L u b i a n y, iak następnie; "Oświadczenie mocarstw sprzymierzonych, iż nie mogą bez uznania prawości rokoszu, wchodzić w układy z panuiącAem w N e a p o l u stronnictw*m, lecz tylko * Królem, potwierdza nasz dawno iui oznaymiouy domysł, iż podróż Króla służyć będzie za dowód wolności iego. Domyślamy się znowu teraz, iż połączywszy się 2 sprzymierzonymi Monarchami, wyda deklaracyą, w którey wolno i bf z .ogródki wynurzy swe tftyśH względem państwa swego i Względem Xiążę. L e o p o l d odwiedza ««sto Krópraw i swobód politycznych, które ma za- I ową. «risr nadzć narodowi Neapolitańskiemu. Z zachodnich I n d y i donoszą - P r 2 e li V C h Nie mniemy z pewnością teraz sądz.ć, czyli o r i e n I a I n y o t a c "j w H a y t i osób* C b-cI w przypadku, iż Parlament N eapolitans 8 t o p h a i kiedy poddanych iego p o w i e k a * i goniące teraz stronnictwo rewolucyme od- A. ł chman pokrywały - Dwór* ieei ez Ci a y rzuci te propozycye, »przymieram Monar- złożony byłiak naydziwaczniey. N o bachowie przymuszą Neapóhtańczykó w do przy- w i e c Króla i woyska, był razem Pułkowotięcia onychże. Obrót wypadków służyć bę- k i e m , Generał - Adjutantem; Generałem dzie sprzymierzonym mocamwom za aka- dywizybym gwardyi Królewskiey był kowal; 2 o W A "" M pierwszym Generałem brygady był ra *fnik Hrabia E r r o l, Marszałek dziedziczny J u w e r a n t m i et g a d l a całego wovska - i .

Szkocyi zaślubił sobie Mis Elizę Fi tz Szambelanem aptekarz i r. d. Każdy ż nr! * A C l a r e n c e trzecią naturalną cork<; Xi<;cia w y g o k i c h urzędników odbywszy tu swe 4 A C l a r e n c y i, urodzoną z aktorki Mis t ri s wiązki powracał d» ewr>icu zwyczayrycl Ioiilai». Poczytuią za rzecz osobliwą, iż trmlnUń · > ""JI,;"., u » .. A"> iruanien, I w godzinach popołudniowych AA .JA widzitć było moźna ch wkJ żnych Generałów, Szambdlanów i t d przy *» 7 kowadlej wiadee' p " 'ufa g u ł b c h # C h r i s t O P h sprowadzał do swego kraiu wielu literatów, oficetów kunszfowników i .rzemieślników pod naykorzyA stnitysztmi warunkami, lecz kiedy co deB n n r t" n. b««,-. "."..JI> · I SpoIyczny numor napadł, niedotrzyinywał i » .. .\ . {s war u n k ó w e p o 8 o b e f a llCZYl Vl ne d z i e , O . N ie raz to biedni Europeyczykowie, b f( s, , " » " " , , , , " " . " " . " : «torzy temu tyranowi zawierzyli, życiem

" ,. ..* v-, n a ślubie .ey znaydował się n.etylko X,ąźę, kez i iego małżonka z całym swoim dworem, aXieba Z o ii i a była nauczce weselney. Całe rodzina Kroiewska obdarzyła Pannę młodą zoaczntmi podarunkami. Siostra iey jest iescze aKKr Q w A m e r y c e p o t n o - enfJ* i VVydarz\ł się tu przed kilfcu tygodniami 3 lo " "

, .

, .

rmtępu.ący .traszuwy przypadek. Zapukał ktoś we drzwi Pana Kra i g y , , gdy córka lego, Panna Anna, drzwi otworzyła, nie5 , .

,. , ,.., , godziwy »kia młodzik rzuuł iey w twarz kotkę, która dziewicę tę okropnie podrapała i pokąsała. Przelękniona tem niespodzianem okrucieństwem panienka, dostała zaraz konwulsyi, które przez dwa dni i noc iednę wciąż (rwały, a poiem w pewnych chwilach zuowu wracały. W dzit-ń Bożego - Narodzenia, podczae obiadu, przestraszyli się niepomału rodzice, spostrzegłszy u niesczęśliwey swey córki ślady wściekłości; kąsała ona naokoło ekbie i ręce swoie i naśladowała miauczenie kocie; musiano ią związać i wciąż l się znayduie wtem emutnem położeniu, a wszelakie lekarstwa, które dotąd użyto, były bezskutecznemi. Nieodkryto iescze haniebnego sprawcy tego niesczęściazaufarjie 8we pr2ypłaeić musieli>

Z Madrytu dnia 2$. Grudnia.

Wczoray aresztowano znowu 14. osób, oskarżonych o knowanie przeciwney rewo'u c .

Y1.

Onegday podała Deputacya klubu F o n - tana deOro Królowi przełożenie, wktó. rem Ministerium teraźnieysze opisane iest «ko niezdoloe do sprawowania swych obowiązków, a Król proszony, ażeby newe mianował. Przełożenie to podpisało więcey 1000 osób.

Donoszą z Guadalaxara pod dniem iż. m. b., iż tam choroba zaraźliwa w niflwielu godzinach kilku łudzi «przeto e,U. przywrócona. W Za mora wybuchnęły niedawno niejakie rozruchy. Podczas uroczystego nabożeństwa w kościele iądało kilku woyskowych ażeby wykrzykniono: "Niech żyie Kon s t y t u c y a ! - , Niechcieli tego uczynić obywatele, lecz zawołali: "Niech żyie Religia 1. N i e c h i y ie Król!" O koło godziny 7 . wieczorney zbiegło się na ulicach pospólstwo, uzbroione sztyletami, nożami i innemi narzędziami morderczemu " P r e c z . js Koitaty tucy ą!" krzycztli wszyscy.

JPChwały goduerau męst»u i wytrwałości Oficerów pól I' u O rde-ne sa winniśmy, i£ w późney nocy zostało uśmierzonóm wyuzdane .pospólstwo i przywróconąspokoyność, którey w dtiiach następnych nie poważył się nikt zaburzyć. W G r e n a d z i e odkryto i zniweczono spisek. Kilka eet przekupionych ludzi w la V e g a miało wpaść w.nocy do miasta i wyrżnąć wszystkich przyiaciół Konstytucyi. Zwierzchność powzięła dosyć wcześnie wiadomość i kazała pobrać do więzienia naczelników. Król kazał zapewnić swe ukontentewanie władzom i załodze w Wal e n c y i za utrzymanie porządku, i rozkazał, ażeby osadzone w cytadeli oeoby, (między inne mi Generał Eli o) niebawnie sądzone były. Z Paryża dnia ó'. Stycznia.

W zeszłą sobotę miała prywatne posłuchanie u Króla naszego Hrabina G o t h I a n d . Wtych dniach miał posłuchanie u Króla Kapitan F r e y c i n e t , który odbyt podróż około świata. Król Jmć rzekł do niego: "Odprawiłeś W Pan ciekawą podrói; bardzo z WPana iestem kontent." A gdy rzeczony Kapitan wychodził z gabinetu Królewskiego rzekł doń Monarcha: "Przyszedłeś do mnie Kapitanem fregaty, odchodzisz Kapitanem pkre,tu. w

Izba Deputowanych zatrudniała się wtyck dniach przychodami. Dnia 3. przełożono iey proiekt do prawa, według którego sześć pierwszych dwunastu części podatków stałych roku 182* miałaby bydź wybierane tak iak w roku 1820. X;ążę Gustaw Meklenburgski miał dnia s. m. b. prywatne posłuchanie u aaszego Króla.

Zapewniała, ii Hrabia Carnot pisał do Generała P e p e, onaruiąe mu swe posługi.

Ofiarował mu takie p!3n i sczegóły pięknego odwrotu, do którego był niegdyś przymuszony opusczaiąc zamek Luxemburg. Pan Cha tea ubriand przedał swe rękopismo hietoryi Francuzkiey za 60,000 Frank, Markiz de Bon nay, nasz były Poseł w B e r I i n i e , mianowany itst Ministrem stanu i członkiem tayney rady. Czytamy w Dzienniku Sporów takt artykuł: "Przecież iui Francya mooaxchiczn* tryumfuie! Po czterech latach obawy i niesnasek/ połączyli się z sobą wszelkiego znaczenia rojahści przeciw wspólnemu nieprzyjacielowi. Po prawie prawdziwie spiskowem. nastało prawo wszystko naprawuiące. W Izbie Deputowanych iest bardzo liczna i mocna przyjaznych prawemu tronowi iak . . ' lest l w narodzie. Należy oddać słuszność wszystkim, nawet Ministrom. Związek mię« dzy nimi a Deputowanymi rojaiistowskiemi utrzymuie się sczerze i wiernie i t. d. £t Na wiosnę* ma bydź przedsięwziętą podrói do bieguna północnego, do którey sam Król plan ułożył. Z Rio de Janeiro dnia 1. Pąkd%iermka.

Dnia 16. Września przypłynęła tu brygan* tyna Hiszpańska, A c h i II e s . Znaydowałi się na »iey Don Tomas Gomyn, Sekretarz woyny, Don Manuel Hevrera , Pułkownik Artylleryi, i Kapitan okrętowy Doo Manuel Martin Matteo. Sa, on* iu macierzyńskiego z osadami, które rokosz podniosły. Zlecenie to iest trudne i zwszetkiemi połączone niebezpieczeństwy, z powodu panuiącey między powstańcami różności w sposobie myślenia, z powodu wslrz A - cych naprzeciw sobie stronnictw, z powodu wybuchłego w niektóry tli prowincyach zaburzema. Komrm.earze ci niewiedzą .ami, gdz.e ma,ą zawtązac układy. Jest mniemanie ż s . e nayprzod udadzą d o M o n t e v i d e o , Już przed nieiakim czasem, wydał tuleyszy Hiszpański, Hrabia C a f a fi o r e s, olóln k d o władz municypalnych rokujących , prowiocy" zdołączen.em manifestu Królew»kiego, oanayrma.ącego,m zaprowadzenie Konstytucy, z rok uj ą . Wzywa, e oraz, ażeby weszły z nim w związki, piśmienne. Żadna ieecze nie odpięła na to.

g o . . " V r»c n t wvnadtllT Y [ 2 yO"O*!23S2łeSo wypadku pod dniem T 2 T Listopada »P a - d ir * 1lrotzWt1YU ł I\tę,n1V ka img; lt iący rozkaz dzienny : B p łesnem iest dla Mnie uczucie i dla ca" łego woyska, gdy ie uwiadomić muszę ochaniebnym wypadku zaszłym na dniu i. Pa idziernika w płk u S . m . n 9 w , ki» gwardyi p11>! oo<zZ11¥ . Zaal HtiIąuH. obowĘ" zków przysięgi i posłuszeństwa, odważyła się iedna kompania tego pułku zgromadzić się samowolnie późno w wieczór dla zaniesienia skargi przeciwko ewoiemu dowódcy pułku; i gdy z powodu tego nieposłuszeństwa oddaną została pod straż, odmówiły i inne kompanie winnego posłuszeństwa. Woysko Rossyiskie źiednało sobie nietylkp na polu · sławy nieśmiertelną chwałę; od czasu bowiem utworzenia swoitgo było one wzorem wierności ku sweiey świętey przysiędze i

? ozasadza eię iedynie porządek woyskowy, b*z którego całe woysko traci swą godność. Wiadomo iest woyeku, ii zaprowadzone S3 wszelkie prawne środki, aby sprawiedliwe skargi uciśnionych podrzędnych, doszły ich przełożonych. W tym celu ustanowione iest cztery razy na rok wojska okazywanie, przfcdsitbrarie przez N aczth ików b«yg3rd, dywizyów i korpusów, wud» każdemu"do .. .. , ? zwala prawo, p W * I I s 1\ U « . . lerne. Pułki składce'to o d a zZ ZZ sko, dowiedzą sie z s r r » / , . i l u o zasz&m y'pdku rp A. TM** ski m A P )J; III; A A o " A A iż ci, którzy teraz tea rJk ' Jk"d\i« Vi ,f "'4 nie e o6nYłni noaiŁ n "'u/los2UVu żey w pułku utworzonym p r " P i o t r t W i l k i e , o którY rnbł " e n,eotenlOA prerceatvwe ]I \» , prerogatywa, ze mu towarzyszył w iego wkkopomnych wyprawach, a który rqwnIe wpa* * l n , * W O A _ A a t n i . h czasów I z góhiey pod K uJmem okrył sie chwał, 7 TJl f A< A g f)J; . AlI RoBs ri kiee ma dosyć mężnych w szeregacn swoich, godf ych, aby zaięli rokysce w pułku Semenowskirn gwardyi. SwięU-ść praw, zasczyt woyska Rossyiskiego, wymag aią aby teraźniejszy pułk, który dopuścił r « : \ ń ' i Z " 7 * J "'" ****** .! 2 T ™ * '. A . o , b r 1 * b " 8 * p o a t e p o w .

nIa został znIesIony. Z nIewzrusZOI erfl postanowieniem, chociaż zasmuconem sercem, i niewstrzymany uczuciem osobietty przychylności do moich towarzyszów broni, dopełniając nieodzownego odemrie zawisłego obowiązku, rozkazuię, aby wszyscy podeńCt rowie I szeregowi, podzieleni zostali po między różne półki woyska, by źałuiąc zupełnie swoicy zbrodni, starali sięizmazać takową w przyszłości przez gorliwość wsłuibie. Naywinnieysi z nich., którzy dali drugim zgubny przykład, oddani są pod eąd wpitnny, posłuszeństwa, co gorliwie lecz na próżno starali się przywrócić zaburzony pokóy, dowiedli, iź nie wiedzieli iakim sposobem o bchodzić się potrzeba z żołnierzem dla zjednania sobie iego posłuszeństwa. Maiąc ietfnak wzgląd na owo usiłowanie, r02kazuię, by przeniesieni byli do pułków liniowych z zatrzymaniem prerogatyw służących Oficerom gwardyi. Dowódzca pułku Pułkownik Szwarc stawiony bydź ma przed Sądem, ponieważ swoietn postępowaniem nie umiał utrzymać pułku w winne m posłuszeństwie. Dii niezwłocznego uzupełnienia S e m e n o - 11'akiego pułku gwardyi, oznaczone będą osobnym rozkazem kompanie grenadierów." " W O P a w i e dnia 2. Listopada 182 e . " (podpisano) " A l e x a n d er. " Z Tury K u dnia 26. Grudnia.

Jescze w końcu przeszłego miesiąca zaszły różne odmiany w tuteyszem Ministerium. Hrabia Sa lu z z o, Półkownik karabinierów, »ostał Generał<-m-Majorern i Ministrem woyny; Kawaler V ilia m 3 II II a, Adjutant Królaj Generalnym Inspektorem piechoty; Hrabia Giffletiga \ ozostanie Inspektorem iazdy. Między tymi trzema zasłużonymi mężami pannie naywiększa iednozgndność w zasadach i sposobie myślenia. Dotychczasowy Minister woyny, Pan R e b i 1 a n t, mianowany Generalnym Dyrektorem szkoły woienney. Generał-Major, Kawaler Gay, dotychczasowy pierwszy urzędnik w Ministerstwie Woiennem, otrzymał dowództwo dywizyi Genueńskiey.

Z Wiednia dnia 7. Stycznia.

Arcy - Xiężna KI e m e n t yn a, Xiężna S a ł e r n o, poiedzie do L u b i a n y , skoro wyzdrowieie z małey słabości. Według listów z 1 r i e s t u , umarł tamże dnia a 6. z. m. X i ą ż ę O t r a n t o (F o u c h e ) Da suchoty. U rodził się był w N an. U. sfi dnia sg. Maia 176? Pogrzeb iego odprawił się dnia 28. Był on przed rewolucyf Francuzką Adwnkatem, a za Napoleon» najprzód Ministrem Policyi, późniey W. Rząttzcą J 1 ł y r y i.

Wielki Sułtan rozgniewany opieszałym działaniem dowódzców woyska przeciwBaezy J a n i n y , przedsięwziął między nimi różne odmiany. Między inne mi Palaeiisade Ismail Basza otrzymał baezostwo Va lon y ; iest to nayoieubłagańszy nieprzyiaciel byłego tyrana E p i r u, który niegdyi oyca iego kazał zamordować. W. Sułtan rozkazuie, dołożyć wszelkiego starania, aby w dwóch miesiącach zakończyć tę walkę i oddać jebellizanta w ręce karzącey sprawiedliwości.

Z Włoch dnia 31. Grudnia.

Hrabia B l a c a s , Ambassador Francuzki przy dworze Rzymskim, wyiechał czeoi śpieszniey do F lor e n c y i do Króla N eapositań» skiego , któremu będzie towarzyszył do L u - biany. Z T u r y n u donosi iedno z pism Francuzkich pod dniem 21. Grudnia: "Król zaymuie się ciągle ćwiczeniami słuibowemi woyska swego. Mówią tu tylko z ostrożnością o okolicznościach Neapolitańskich; zapewniaią atoli, iż w przypadku woyny na półwyspie Włoskim, rząd nasz nayścisleyszą neutralność zachowa. N eutralność ta ma bydź popieraną przez woysko szacunek wzbudzaiące, Woysko to iest dobrze usposobione a twierdze nasze naspiiowane. Głoszą, iź A u s try a położyła była N e apolowi za warunek utrzymania pckoiu, aby iey wynagrodził koszta przygotowań wojennych, i przyjął 25,000 iey woyska do kraiu swego na osadę.

OB WIE ESC Z NIE.

Gdy zakazane gry podług pewnych doniesień, pomimo przestrcgi z dnia 27. Marca z. r, w Numerze 40tym gazety Poznańskie? przypominała się przeto nietylko dopiero wepomniona przestroga, ale teź urządzenia względem wszelkich zakazanych gier hazardowych z dnia 14. Czerwca igi6. w Dzienniku Urzędowym Nrze 141. i z dnia 6. Maia :»8f7. (wDzienn. urzęd.Nrze I8tym roku 1817.

na stronno 527.) z nadmienieniem, iź przeciwko przestępcom z bezwzględną ostrością postępowano będzie. p o z n a ń dnia i6- Stycznia igstJ. Król. Mci Radzca Regencyiny, Dyrektor miasta i Policyi.

PATENT SUBHASTACYINY.

Wiadomo ninie-yszem się czyni, ii kamienica na przedmieściu Rybakach pod Nrern 54. z przyłegłościami sytuowana, małżonkom Kai Jtulatorom T h i e l należąca, sądownie na Talarów 3,900. otaxowana, na wniosek Wierzyciela iednego realnego» naywięcey daiącemu przcdana bydź ma. Wzywamy przeto ochotę do kupna maiących, al>y się na terminach tym końcem-, na dzień &. Listopada, r.b. na dzień g. Stycznia, na d c i e ń g. Marca igstl. zrana o godzinie <;tey przed Delegowanym. Referendaryuszem A r n o l d wyznaczonych, z których ostatni iest zawity, w Izbie Insiru-kcyiney Sądci naszego stawili, łiejta swe podali, i oczekiwali, że nieruchomość ta naywięcey daiącemu przysądzona zostanie. Taxa w Registraturze przegrzana bydź może. Każdy nim do licytacyi przypusczony będzie, Talarów łoo. kaucji Deputowanemu żłożye powinien. Pozna. ń dnia srg. Sierpnia ł8*0Królewsko- Pruski Sąd Ziemiański.

CYTACYA EDYKTALNA.

Na skargę Maryanny z Grzegorzewskich Błaieiewskiey rodem z Opalenicy, naprzeciw mężowi swemu Jakubowi JBłazeiewskieraurolnikowi, od lat i6. od sieyei<j oddalonemu, dopraszaiącey się, ażeby z przyczyny nieprzytomności oskarżonego męża, pozwolenie do wstąpienia w nowe związki małżeńskie udzielonem iey było, wyznaczyliśmy termin do odpowiedzi na skargę i instrukcyi sprawy n a d z i e ń 13. K w i e t n i ar. b. po południu o godzinie 3. w Izbie sądowey tu przy Tumie; na który to termin oskarżony pod zagrożeniem zaocznego postępowania ninieyszem się zapozywa. P o z n a ń dnia 8> Stycznia 132r.

Sąd Konsystorza Generalnego Biskupiego Poznańskiego.

(podp) X. Tttpanawski A. G. P.

A N O N C E.

Le Sieur Jean Fran<;ois Foriteniltts ayant desire se retirer des affaires, nous prevenons le public qu'a dater du premier Janvier dix huit cent vingt- un le Sieur Coligny restant secul propr.esaire dn commerce le continuera comme par le passe sous- la raison, Colłgny et Compagnie. Posen ce 13. Janvier 183'»

Przedaź baranów prawdziwych Hiszpańskich lnfandatados zwanych. "pominium Frey en h a y n pr2 A ew*A-«i«y nW Sląsku, ofiarnie znowu w tym roku na "przedai prawdziwe barany Hiszpańskie. Są ,, ne prawdziwego i czystego plemienia zoyca "i matki j pomieszanie radne mieysca inieć nie A .moźe, kiedy tizoda ta utrzymiiie się oryginalnie i czysto w każdym gatunku » wieku., "Cena w pomiar teraźuieyszych stosunków ,. posiedzicie li dóbr ziemskich oznaczona iest "na 16. Talalarów grubą monetą; kupującemu' "służy dowolny wybór.

Dom na przedmieściu S. Woyciecha pool N ro. 90. wraz z ogrodem do tego domu należącym iestzwolney ręki do sprzedania. Kup» cy[maiący chęć kupienia ten dom, niech zgłosi się ch> dworu w Naramowicach pod PoznanIem. W Naramowicach dnia 16. Stycznia igsi.

D. 24. nu b» o godzinie 6 j. w wie.cz. 1 c2 recep. I I.

Powyższy artykuł jest częścią publikacji Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1821.01.20 Nr6 dostępnej w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej dla wszystkich w zakresie dozwolonego użytku. Właścicielem praw jest Wydawnictwo Miejskie w Poznaniu.
Do góry