GAZETA
Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1821.02.07 Nr11
Czas czytania: ok. 4 min.Wielkiego
Xiestwap O Z N A N S K I E G Onakładem Drukarni Nadworney W. Deckera i spółki, - Redaktor: Assessor Raab s ki.
Nro * l b , W Srodę dnia 7
»821.
WIADOMOŚCI KRAIOWE.
Z Berlina dnia 1. LutegoN. Kroi raczył taj nem u Ministrowi stanu 1 sprawiedliwości, Kir c h e i ae n, dać order Orla Czarnego.
J e A o Ctsarzewicoska Mość W. Xiązę M Ko ł a y wyiechał d o P e t e r s b u r g ! . WIADOMOŚCI ZAGRANICZNE.
Z Austrii dnia 27- Stycznia.
Z wie Uieui natężeniem W)glądaią wiadoremi: 1 z Lu hl a n y. Głoszą la rzet z pewną, if, it-it li Król oboyga S y c y l i i wyrzecze, ii mu narzucono fcoustytucyą, Parlament naówczas wezwanym zostanie, aieby dobrowolnie ustąpił i przyiął fconstytucyą z rąk Króla, lub spodiiewał się, ii, dla utrzymania publiczney i powszechne« spokoynoICI, wkroczy woysko Auetryackie do N e a - pol u i potednawczem zaięciem łraiu bezpieczeństwo iego ustali.
Lutego
· 1 w.»
..... »'.'
Z Krakowa dnia zs< Stycznia.
Na >tssyi dnia 27. Grudnia JW. S iemoś»ki czytał wniosek o zmianie nit których Hrtykułów Statutu urzątlzaiącego Uniwersytet Jagielloński. Izba Prawodawcza wniosek ten większością głosów Senatowi przesłać postanowiła. JW. Marszałek poleciwszy Sekretarzowi czytanie odpowiedzi Rządzącego Sena tu przyimuiącey modyfikaiyą proiektu przez Kcinmiseyą sey mowo-skarbową co do zniesienia podatku «ubsidium chariiativum zwanego zaproponowaną, wezwał Izbę Prawodawczą do decyzyi proiektu. JW. S o c z y ń s ki uwaiał potrzebę wstrzymania decyzyi \ roiektu z powodu nieukończenia tlzieła Kommissyi skarbowey w urządzaniu- budżetu wydatków kraiowych, na które zabraknąć mogłoby funduszów. JW. Ł i p c z y ń s k i żądał pozoutawieria proiektu W deliberacyi, i zrtaycbwał podatek ettbsHfium cLsi'U atlvura oparty Ba ziemi, i»ko dochiId stajy, przywodząc przychód e soli, że if-et tylko momeraalny. JW. Kozłowski z powodu" iż podatek subsidium charitativum uważany kst sa niesprawiedliwy, radził uchylenie go bez wzglęa , czy przychody iraiowe wystarczą ra wy. datki lub oie. Tenże utrzymywał, iż podatek maiący zasada na użytku z gruntu iest sprawiedliwy, równie iak podatek osobisty w stosunku do sposobu zarobkowego kontrybuentów; co zaś do podatku subsidium charitativum, do tego nieznaydował tytułu, oprócz widoczney nierówności. Gdy iW. Marszałek z powodu, powyi szych uwag proiekt zniesienia podatku subflidiupi charitativum w delibercyi do następney sessyi zostawił, Sekretarz eeymowy caytał nadesłane od Senatu Bządzącego odpowiedzi: Co do proiektu JW. S t u m m er», ustanowienia (3XY na robotę czeladzi mularskiey i ciesielskiey, ii ieilii początkowany proiekt urządzenia kunsztów, cechów i professyi przyiętym do Izby Prawudiwczey zostanie, przy rcwswiiania takiego prawa nicornieszka korzystać z uwag JW. S t u m m era. Co do wniosku JW. No w i c kiego, przypusczenia dzierżawców wieczystych realności czadowych bądź duchownych do prawa głosowania na zgromadzeniach gminnych, Sena t wyraził, iż iakkolwitk życzenie to zgadza się zupełnie z it go iyczenitm, nie może przecież przyznać żądanego prawa głosowania dzierżawcom, niemaiącym tytułu własności, ani wolności nieograniczonej zarządzania dzierżąwionemi posiadłościami, a co większa, niebędącym w artykule y.konstytu<;yi wyraźnie wymienionemi; przy zdarzaniu iednak nieprzepomni fi:}>y okoliczności N ayiaśnieyszym «rsy ten piateguiacym dwo\;Q W prsedstawić.
na
Z Londynu dnia 22. Stycznia.
W daiu dzisjeyszyra udał się Lord"'Majat z wielkim oeszaklsm członków rady gmirmey do Kroiowey, i pociął iey uchwalony adrt-s. Xiążę R o x b u r g h mianowany Szambelanem Krolowey, a LotdHood Lordem-Intendentem iey domu. Król długo się t aroyślał, ety ma ssra .otworzyć Parlament łub przez Kommissarzy.
N areszcie postanowił to uczynić.
Kasi Oficerowie morscy, żołnierze i majtkowie w porcie N eapolitońskim, nie są cierpiani od mieszkańn w, fctórzy stcisrą tsmie ig żagli mocną Angielską i Francuzką eskadrę maią w podeyrzeniu, iż chce uprowadzić rodzinę Królewską, Żaden Anglik i Francuz nie śmie zanocować na lądzie. Kury er wyraża się względem zbliiaiący*h się w Neapolu wypadków, i*Ł następuie: " U zbroieni -a A u s t r y i ukończone; woyska jey gotowe do przeyścia rzeki P o , w przypadkuby negocyacye w La y bach nie miały pożądanego skutku - do czego mało nadziei. Jeżeli Król obstawać będeie za Kor. stytucyą Hiszpańską, do które y prsyięcia był zmuszonym, woyra. J-eźeii Kroi da się nakłonić do-znisczenia tego wymus*o'>ego na nim przyięcia i ofiarować będzie kratowi w swoiem i Sprzymierzeńców swoich imieniu nową Konstytucyą, t o i w tvm razie przyezłoby do woyny, kiedy, iak głoszą, lud N eapelitański nie myśli odstąpić od swych domagań. Naypomyśliiiey byłoby ob N eapolu gdyby Parlament N eapoll'anski, równie iak wszystkie inne fakeye, zafakcyą rewolucyiną uznano i rozwiązano. Wtjea czas wszystkoby łatwiey poszło, a poiednoczony z Monarchą lud byłby pewnym, ii z rąk iego odbierze trwały i na podstawach rnzurrmcy w-omości oparty sy.stennt rządu." Dalszy ciąg Poselstwa Prezydenta Stanów Zjednoczonych, przerwanego w przyszłym Numerze Gazety. "Woyna między Hiszpania, a wadajmi
Powyższy artykuł jest częścią publikacji Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1821.02.07 Nr11 dostępnej w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej dla wszystkich w zakresie dozwolonego użytku. Właścicielem praw jest Wydawnictwo Miejskie w Poznaniu.