GAZETA

Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1821.02.14 Nr13

Czas czytania: ok. 16 min.

Wielkiego

Xiestwa

OZNANSKIEGO

N akładem Drukarni N ad worney W. B e c Ker a i spółki, - Redaktor: Assessor R a a b s K i.

-

- 1 Nro* 13- - wSroćię dnia 14. Lutego- 182r.

WIADOMOŚCI ZAGRANICZNE. W soboc$j£ fed Major i Deputowani miasta Du b l i n A A o d a l i sczery adres Królowi, Z'Lizbony dnia w, Stycznia. który go bardzo łaskawie przyiął.

Zwołane na 6. tu. b. stany Cortes od- Donoszą z Cura<;ao pod dniem 9. Gruroczinie 6ą do- niepewnego czasu. dnia: "Dnia 25. z. m. po dziesię*cioletniey Zapewiwaią,. iiiednym z pierwszych przed- woynie, stanęło nareszcie w Sta Anna miotu«', kto« <<ni się K or fezowi e zayma, w T mxiii o zawieszenie-broni między Gebędzie prze y rżenie processu Portugalczyków, nerałami M o r i 110 i B o l i v ar; z kaidey którzy tie, schronili do F r a n c y i i na śmierć -etrony wyieźdża dwóch Deputowanych do ekazani zostali. Żona Generała Parr, p e - H i s z p a n i i, w celu ostatecznego ułożenia lon e, wychodnia, otrzymała iuz pozwole- się z Kor t e z a m i; popłyną w towarzystwie nie powrócenia do oyczyzny. samego Generała M o r i 110 , nayprzód do Z Londynw dnia 30. Stycznia. H a van n y a ztarntąd do H i s z p a nii.

Na posłuchaniu, które Król dnia a6. da- Z Lubiany dnia 26. Stycznia.

wał, znAydowali eię takie Król.- Hiszpański'. NN. Monarchowie korzystaiaj; z łagodney *Poeet, XiaieDt vonehire i Hrabia G ros- pory czasu, zwiedzała często tuteysze, piękne ve n o r . Ostatni podał trzy, a Lord E r okolice. skinę ffin rozmaitych: adressów o oddale- N. Cesarz Austryacki daie kilka razy CO nie Ministrów.- A A A A A H tydzień posłuchania.- A A A A A A A A I

Doił «i» przybył di z Bo no tili Kardynał Spina.

Onegday przybyli tu r W i e d n i a , Kommandor deSaidanba da Gama, Król. Portugalski nadzwyczayny Poeeł i pełnomocny Minister, i Lord Stewart* Król. Angielski Poseł. Dnia 13. z. m. iako w dniu nowego reku podług kalendarza Grtckiega oświecano całe miasto na cześć Cesarza]I lex a ndra. Przed mieszkaniem Monarchy tego zebrała się .muzyka będącego 1lI(3Y na służbie pułku Naasausktego i zyskała powszechne pochwały z dobrego wykonania eztuk muzycznych v,oiennyc b, «czególoiey zaś z odegrania śpiewu z Ooecy: Józef i iego bracia "Raz KlI,c z braćmi moitmi" zrobioncy z odzywają-em się e c h o, tudzież śpiewu żołnierza miliCyi kraiowey: "Gwiazda nocy nad Austryackim obozem** podobnież z odpo-jiadaiacem echo. Licznie zgromadzony Lud powtarzał N i e c h żyi e! ile razy okazał się w oknie Monatchs. NN. Cesarstwo Jchmość iako też Król Jeg-> Mość Neapoiitańeki przcieżdżali przez wesołe tłumy Ludu na ulicach, przyczein mieszkańca okazywali takie naywiękezą radość z tego sezęści», ze widzieli wpośród siebie swoiego uwielbionego Monarchę i ukochaną Monarchiuię. Z Madrytu dnia tj/. Stycznia.

Przyprowadzeni do Ko runo y spiskowi a Oreniy, w liczbie aa. (9 xieiy, 9, chłopów, 4. żołnierzy) ornało niezoataii od ludu rozszarpanej. Oddani będą pod sąd wOlenny. Zapowiadaią tu dziennik pod'tytułem: "E u r 6 p e y c ryk," który pod redakcyą Pasa Bouquet Deschanrps, Francuza, ma wychodzić. Dziennik »en przez pierwsze trzy miesiące przesyłany hyaź raa darmo i bez eplaty pocztowcy do wszystkich państw Euiopeyekich.

Generał O' D o n o j h n mianowany Jest głównym dowódzcą w Now c y-Hi szp anit w znaczeniu VViee- Króia; Marszałek cbozowy M3r. et Empccioxlo, Guberoatortm Za m o r y ; Kłąjrfzałei obozowy, Espoz y Mina General-Gubernatorem G ai li c y i, a Generał M o r e n o GenerałKapitioem And śluzy L Mianowania te maią rIO części w zamiarze, ażeby przez dzielnych patryotycjnych naczelników położyć raz koniec wzmagaiącym się w Prowircyach rozruchom.

Zamykając Alkad O vail a kawiarnią M a l t a, r r el1 ; "J ako urzędnik publiczny muszę zamknąć wasze fcgromad&enie; tako obywatel iesiem iedoego z wami »dania. * Q a i r o g a odbitraitc szpadę honerową z rąk cyuih:ego rządzcy Madrytu, tak przemówił do obecnych tey uroczystości HiszpaIÓN- : "Obywłtele! Szp3d3, którą mi w imieniu współrodaków nuirszkaiących w Londynie-, szanowny ten urzędnik oddaie, ket dl* mnie nieocenione) wartościi Przyimuiąc ?ą, mniemam Z naywyższą dumą, i?ką tylko mąż wolny unieść się może, iż potrafiłem zasłużyć na Sigcuntk publńzny moich współobywateli. Jeżeliby rn; kiedy przyszło użyć (e-y chlubney broni, obym nią odniósł tryumf tak nad zewnętrznym nieprzyia* ielem oyczyzny, iak nsd .zakamićniałymi burzycielami konstytucytnego porządku i prawey wolności ludu! Niechay ten oręż w ręku moich, będzie niezJamną podporą sprawiedliwości, niemniey gotowy na zwalczenie tyranii i despotyzmu, wszystkich cieprzjiacioł prawa narodów! "

Z Neapolu dnia ip. Stycznia. t Xiąźę Regent polował doia 17. » M o nd r a g o o e; dziś zamyśla zwiedzić warownie Ga et y , a iutro powrócić do N e an o i u.

sićby należało, iż żyieray na łonie naygłębezego fiokoiu, i że ani myśli kto o woynie. Dnia 8 - przedstawił P a n O r a z i proiekt nowepo prawodawstwa. Potem roztrząsano nowe organiczne prawo względem zarządu ptowiocyainpgo i gminnego. Zresztą odczytywano codziet.nie raport Ministra woyny * zględem postępu uzbroień woitnnych i przygotowań do obrony. Dni» xt. czytano iist Generała Wilhelma P e p e, d«wód2cy trzecley rfywiiyi woyska, donoszącego o zapale Abruzyan, jktórych ośmnaście batalionów milicyi i legionistów, znayduie się pod bronią; żądał on większey ilości ładunków, których nigdy za nadto mieć nie modna; nadmienił w keńcu, iż we wszystkich trzech A b r u z a c h konetytucya w każdym ręku się znayduie. Minister finansów doniósł, iż człerey Deputowani Prowincji PaKTTaKKY zrzekli eię wyraźni* si«ego urzędu. Pap Arcovito powiedział, ii czas oddać P a l e r m o pod rząd woyekowy, gdyż sż nadto Ukce «obie waży powolność narodową. Tratba położyć rar tamę zabiegom uprzedzonych. Baronów, odezwał się Pułejo; nie mogą oni zapomnieć, iż panowanie ich iirż udało. Według zapewnienia itdney gazety biega tu pogłoska, iż zebrani w X. a y b a c h Monarchowie maią zamiar, nadać wszystkim ludom Włoskim konstytucyą, któraby służyła za podstawę projektowanego związku Włoskiego i nie dopuściła rozszerzenia się gorączki konstytucyiney. Esltadra Anielska pr2ed N e a p o l e m z g.

woitnnych okrętów od 4 2 do AO dział, to samo Francuzka st JO takuhźe okrętów, opatrzone są dostatecznie wszt-ikiemi potrztby. Konsuli Rezydenci Angielscy w Neapolu kazali przenieść ruchomości swoie na okręty Atvg'tt lskie. - W ifclu -Anglików wy niufito etę, »jNeapolu doRzymu,

Dziennik Niepodległy pIsze 1 "Lękar! się należy, iż tegoroczne posiedzenie Parlamentu skończy się, (dnia 31. Stycznia) zanim będziein wiedzieć dokładnie, czego oli rrae żądaią. Odpowiedź nasza uchwalona iuż itsc wprawdzie od dnia 7. Lipca i calY nsród bronić it y gotów; uważamy to przecież za wielkie nitsczęście, gdyby Parlament nie miał bydź aż do owey pory zebranym dla wynurzenia woii narodu. Komitet niebyłby dostatecznym do tey ważney czynności. Mamy nadzieię, - ii trudne położenie, w którem się może wkrótce uyrzemy, przekoua Deputowanych naszych o konieczności zebrania się wedle tronu, na pierwsze iego skir iente. Uozeydą się oni w końcu tego miesiąca i okażą przezto ezacuntk swóy dla konstytucyi. Lecz nie 4 opueczą stolicy, i tym sposobem odpowiedzą potrzebom oyczyzny, życzeniom wszystkich N eapołitanów. Z ich ust usłyszą cudzoziemcy nasze ostateczne słowo. *' Baron S t a h l, były Kapitan, w służbi« Rossyiskiey, wszedł teraz do wojska N ear polrtańskiegc.

Z Pary ta dnia jr. Stycznia.

Wybuchnienie prochu w Tuilieriach.

Przedwczora doniósł Prezes Izby Deputowanych, ii zachowawca pieczęii, P»n S er re, ma do mówienia w imieniu Rządu.

Zachowawca pieczęci wszedł na mównicę,.

Naywiększa panowała cisza. Pan S e r r e rrbrr! głos: Król rozkazał nam, ażebyśmy W Panom następuiące uczynili doniesienie: Onegday weobotę, dnia 37. m. b., o trzech kwadransach na Atą z południa nastąpiło potężne wybuthnienie w zamku Tuiiłeiyisłiim. Wybuchnienie to zrządziła baryłta prochu, wKtorey si% iakie sześć funtów pioihu-znaydowało. Baryłka ta postawiona była między murem i koszem, do drzewa przy scho nych. Schody te prowadzące do pokoiów Malla.my, Xiężney Angouleme, i do .pokoiów Królewskich, wiodą takie i na wyższe piętro i do poddasza zamku. ihodzą niemi osoby rnsiące do czynienia z cfi'yauStami domowymi - N. Króla, ro' .tszkaiącyini w tey części zamku. Stopień na którym stała baryłka prochu, odległy iest iakie go.stóp -al gahinctu, w którym Król zwykle bawi.

- Wybuchnienie wzięło iierunek na tę stronę, gdzie naymniey znalazło odporu; była to przestrzeń, itórą schody zaymowaly. Potrzaskało wiele szyb w oknach i wysadziło kilkanaście drzwi i okien z zawias i haków. Prócz tego nie miało żadnych innych skutków, i tym sposobem nie mogło doiąć ani - iwiętey osoby Kró b, ani dostoynry osoby M a d a m e . Przecięć zbrodnia nka, spełniona w łonie pałacu naszych Królów, w pośród wiernych sług, otaczaiących bez ustanku Króla i Jego rodzinę, iest cechą naywyiszego stopnia bezbożności i zuchwalstwa, targaiącego się na wszystko, «o Francyi iest naydroższego i nayświętazego i .chcąjtgo wciąż odnawiać obawy i trwogi, za nsdfo strasznym usprawiedliwione wypadkiem, którego, Toku nie ma, byliśmy świadkami.

"Przekonanym będąc Kroi, iż wszystko, to się tycze bezpieczemtwa iego osoby i it,go rodziny, żywo zaymuie Izbę i N aród, i pragnąc oddalić obawy, wzniecone tern «y<darzeniem, zalecił nam, ażebyśmy VVP" ów o wszystkiem zawiadomili. Przedsięwzięte Są naydzieluieysze Kroki względem odkrycia «prawcy tey zbrodni, acoeię tycze du ha burzliwego, który takowe zbrodnie podsyca, zostanie on pokonany pewnością, iż wszystkie jego . usiłowania rozbią się o niezmienną wierność N arodu i Izb» o trwałe między nierai a Krojem, połączenie," Po ««yśfiiu vaacuon;awcy juecz<;ci 5l 1lI,II;wnicy, wśród powszechnego brzydzenia się, zbrodnią i głośnych wynurzeń poszanowania dla rodziny Krokwsuiey, rzekł Pan C asttl-Bajac: "Głęboko zapewne każde serce Franiuzkie uczuło zgrozę szkir?dnr-y zbrodni, którey itst przi dmiotem słyszane docięty poselstwo króla- Wnoszę o nieżwł. tzne mianowan e Kommissarzy do ułożenia adtpssu, z zapewnieniem Królowi poświęcenia Izby, iey boleści i ścisłf go y- ęzła , łączącego ią nierozerwalne z Królem i Jego dos-toyną rodziną." Przyjęto natychmiast iednozgodnie wniosek, I mianowano tym .końcem Kommissyą z ,1J;. członków. -

Podobne posehtwo odebrał» onegday Izba Parów z ust Xigcia Richelieu. Ta wyznaczyła deputacyą z i %. członków, końcem ułożenia tako*egoź adressu. Do tey deputacyi nal tią Xiążęta R e g g i o I T r e - VI s o, Markiz F o n t a n e s, Markiz D t s o 1J e 3 i t. cI.

WczasIe wybuehnienia prochu znaydował .

się Król w swoim gabinecie, i rozumIeJąc, iż to był wystrzał arma tny, dał poznać swe zadziwienie będącym u niego osobom. D 0wiedziawszy się niebawnie o tern, co zaszło, nay'tniii' yszty nieokezał boiaźni, i pragnął tylko wiedzieć, czy kto nie został ofiarą tego szkaradnego zamachu. M a d a m e posłała także niezwłocznie do Króla dla dowiedzenia się, czyli go. niesczęście iakie niespotkało . Kazał ią Król uspokoić, i dodał żartem, 'ażeby ią zapewniono, iż to nit« on proch zapalił.

Od dnia 8 8- przyimuie Król codziennie wielką liczbę osób znakomitych, winszujących mu uBiknionego sczęśliwie niebezpieczeństwa. Onegday widziano przeszło sop Parów i Deputowanych na dworze, ponawiających Królowi zapewnienie swey wierr ilości. Wszyscy Xiążęta i Xieznicfcki domu Madame.

Król zresztą poswIęca -SIę sprawom państwa, iak zawsze. Dnia sg. o wpół do i o. wieczorney wybuchnął na powietrze szmirmel, na ulicy S t. H o n o r e przy hotelu d' A n g l e t e r re, właśni« r aprzeciw tt-go mieysia, gdzie w z eszły piątek zjpalono racę w chwili, kitdy Xią£ę Angoulerne z Uompiegne powracał. Wydarzenie to przynęciło mnóstwo ludzi z tey dzielnicy, gdy raptownie ku Kar u z e l o w i dała się Fłyezeć itscze większa txplozya. Także dnia 30. około północy \nbu<hnął powtórnie proch na ulicy St.

Honore.

Z powodu tytlA zbrodniczych zam."<»hów aresztują wciąż rozmaitych ludzi. Wybuch ienie dnia 29. było tak 'silne, iź ie na moście L u d w i k a XIV. słyszano. W poko'ach Króla i Xiein'ey An go u leine popękały okna. Gwardya stanęła zaraz pod bronią i dostała ostre naboie. Xiąźę An go u l e m e odbyt wczoraj przegląd gwardyl narodowey. Karta konstytucyjna ieet prawie w ręku wszystkich. Zrobiono bowiem tabakierki, na których wyiątki z konstytucyi u góry i epodu są wypisane. Roialiści zaś wymyślili taba kiery pod nazwiskiem Tabatieres Dieudonne. Wyszedł takie roialietowski kalendarzyk Dieudonni, w którym każdy dzień roku oznaczony iest znakomitym iakowym czynem Burbonów. P. P a i x h a n s Oficer z aTtylleryi wydał na widok publiczny dzieło w trzech tomach, W którem dowodzi, iż możnaby łatwo zbudować mały okręcik, który obsadzony kilku żołnierzami, wcale nie maiącymi doświad/\ czenias mógłby zoisczyć naywiękezy i mocno uzbrony «kręt.

Artyści drarńa-tyczni rozmaitych teatrów Paryzkith obchodzili dnia 15. Mycznia ro.cznicę pamiątki urodzin M o l i e r a, cyca komedys frantuzkiey. Dzienniki Poryzkie gpnią raoeno aktorów pif-rwsz/\gn i drugiego Tt ami Frąojcu»kiego o bardzo suchy obchód tey pambtki, bo skończył« s:ę na graniu sztuk M o l i e r a, i uwieńczeniu pjipieteia lego.

Z Wiednia dnia 31. Stycznia.

Arcy - Xiąźę F e r d y n a n d , Następca tronu, i Arcy - X:ążę Karol, wyiechali wczoray du Lubiany. Podług wiadomości z L u b i a n y dnia so.

m. b. pozwolono nareszcie Xieciu di Galio przybydi z G 6 r z do tegoż miasta. Głoszono, iź będzie przytomnym kilku naradom, dla przekonania się o jednomyślności dworów północnych względem N e a p o l u, i powiezienia u l t i m a t u m d o N e a p o l u » (Według późnii yszych wiadomości iuż tam miał wyiechać" lubo gazety nie doniosły itscze o iego do L u b i a n y przybyciu.)

Z Włoch dnia 24.. Stycznia.

Listy z M cd yo l a n u donoszą, i! woysko Austryarkie przeszło iuż rzekę P o i ciągnie prze.iw N e a p o l o w i . Zapewnia«/\ iedoakowoi, iź tymczasem obsadzi Państwa Papiezkie, a mianowicie Rzym, i czekać będzie na dalsze rozkazy z La y b a c h .

Z nad granicy Włoskiey.

Podługnaynowszych wiadomości z W ł o c hj zbliżą się rozstrzygnienie okoliczności N eapolitańskich. Jeżeli głosu Króla Neapolitańskiego obłąkani iego poddani nie usłuchaią, naówczas rozstrzygną rzecz woyska Austryackie, które od dnia 27. Stycznia w zupełnym są. pochodzie. Podług listów z Wieduia, Jcngres Monarrhów Europeyskich, ma się wkrótce przenieść do Rzym u. N a półwyspie A h e h e r o n» Łtóra należała dawniey do P e r s y i, a teraz należy do Rossy i, prowincyi Szirwan, znayduiesię p o dług naynowszych doniesień tak zwany · wieczny o g i e ń, który od niepamiętnych «zasów wybucha z pewnego otworu dwa skinie głębokiego. W unoszących się na trzy sążnie płomieriiaćh nie widać żadnego dym u, i nic eię czuć nie daie. Godną, ieet rzeczą za· tanowienia, ie ten otwór szeroki iakie dwadzieścia sążni, składa się iedynie tylko z opo· ki skaliste y, i zawsze się utrzymuie w iednakowey głębokości i mocy. W nie witlkiey odległości od tego mieysca wytrjekiwaią dwa źródła. Mieszkaycy tey okolicy oddaiąc cześć temu ogniowi, przypieuią mu nadzwj«tzayne własności.

Na wyspie O w a c h i nayznacznieyszey między Sandwichskiem», umarł Król T a m ah ma,: co dało powódko różnych niezgod pomiędzy iego następcami i urzędnikami woyskowymi. Król pozostawił maiątek wyno«zący 150,000 dolIarów; rzecz eczególna, że tak snaczne pieniądze mógł zebrać w kraiu dopiero od 50. fiat znanym Europeyczykom.

Doniesieni * śmierci.

Po kilkumiesięcznych na wodna, puchlinę cierpieniach i naszem równie długiem ważeniu się między nadzielą i boiaźnią, zakończył iywot doczesny dnia 6. Lutego o godzinie wpół do szóstey wieczorney, A n d r z e y Gór z e ń ski, Prezes N ayw\ższego Sądu Appelłacyinego W. XIgstwa Poznańskiego, diogi nasz małżonek i oyciec, w 71. roku wieku -ewoiego. - Prawy iego sposób myślenia i J\postępowania w rylok-tnich usługach publicznych, równie iak domowem pożyciu, wieńcząc iego znany e chwałą a teraz dokonany suwód ziemski, Łoi poniekąd t«ffi przekonaniem głęboki żal, w którym nas zawcześny dla nas zgon iego pogrążył, i słodką wsercach naszych zostawia pamiątkę, dopóki los ten,wszystkim żyiącym wspólny, nie połączy na« z nim w krainie, w ktosey śmierci nie masz - Te kilka słów sprawiedliwego rozrzewnić nia, poświęcała krewnym, przyjaciołom i zuaiomym zmarłego i swoim. WŚiniłowie dnia 10. Lutego f82b Żon a I dzieci.

1 -

POZEW EDYKTAENY.

N ieznaiorni bukcessorowie tu w mieście S3.

Kwietnia r. z. zmarłego Sekretarza mieyskiego Piotra Sobolewskiego, zapozywaią się W skutek wnioaku Kuratora pozostałości Kommissarza Sprawiedliwości W i e r z b i ń s k i e g o na d z i e ń 7. S i e r p n i a 1&21. przed południem o godzinie 9. przed Assesorem Sądu Ziemiańskiego C u l « m a n n w naszym Zamku Sądowym do zameldowania i udowodnienia ich prawa sukcessyi łub innych preteneyi, i do dopilnowania swych praw, na co im w przypadku, gdyby osobiście sianko niernogli, albo znaiomości tu niemieli, Kornmissarze Sprawiedliwości Ur. M i u e l s t a e d t i H o ye r , iako Mandaryusze <<ię proponuią, pod tym warunkiem publicznie, iż niestawa)ący"z swoicmi mieć mogącemi prawami do sukcee-syi i inszemi preiensyami tlaley słuchani oie będą, i pozostałość ta iako dobro właścicielą nieznayduiące podług . 431. Ty t 9. oddziału I. Praw pows. fiskusowi oddaną, zó: etanie.

P o z n a ń dnia 2. Października Igao.

Królewsko-Pruski Sąd Ziemianek?

UWIADOMIENIE.

Pozostałość ruchoma po K o n r a d z i e Gib i e r ze z narzędzia Siodlarskiego roboty Siórila-rskiey mobiłiów, pościeli, sukien, i trielizny, składaiaca się w d n i u si. L u t e g o ig a b, zrana o gudzfhie tey przed Re 'ferendaryuszcra We r n er, w domu pod liczba,'fo'3, przy uUey gotową zapłatą, w kurancie sprzedaną będzie, i na termin ten ochotę kupna maiących wzywamy. Poznań, dnia 59. Stycznia 182"Królewsko- Pruski Sąd Ziemiański.

QBWIEScZENIE.

Podpisany Król. 'Pruski Sąd Ziemiański podaie ninieyszem do publiczney wiadomości, iż gospodarstwo okupnicze w Dryżynie pcd liczba 68- położone, n<ł summe. 2025. Talarów ocenione, i do małżonków Antoniego i Anny Rozyny Niklasów nakż ąc e, na wniosek Wikcessorów niegdy V j o y c i e c h u B r a n d t , drogą Kbnieczuey euhbastacyi publicznie sprŁedanćm bydź raa i terrnina do licytacyi na dzień 18- Listopada 1820., nadzień 18. Stycznia 1821., I na dzień 18. "Marca Ib2i., są wyznaczone. Wszyscy więc ochotę kupienia gospodarstwa tego maiący i zapłacenia go w stanie będący, w?ywaią się ninieyszem, aby'w wyźey qznaczonych terminat h, z których ostatni ieat peremptoryczny przed południem o godzinie gtey w tuteyszym Sądzie Zierniań - skim przed Delegowanym TJr. W i n k l er, Auskuita *orem, osobiście lub prze« Pełnomocniów prawnie do tego upoważnionych stawili się, licyta- swe podali i spodziewali się, iż navwievey iJaiący iupno gruntu tego za zezwoleniem truereloentow pr/ydt;zonem eobie mieć będzie. Wschowa dnia 17. Sierpnia 1/\20.

Królewsko Pruski Sąd Ziemiański,

ZAPOZEW EDYKTALNY.

N a zadanie B a l b i n y z S t r a b u r z y ń s k i c b .

Powódki w mieście Pleszewie zamieszkałey, zapozywa się ninieyszym A n d r z e y T y g i e le b i mąż icy, kujrt go teraznieyszy pobyt nie lest wiadomy, ażeby się na terminie dnia S3. Marca r. b., przypadaiącym po południu o godzinie /\ciey wl» bie Sądowey Konsyetotza tuttysaeg,«, osobiście lub przez urrtoćswanego PełnomS« cnikj i dostateczną uiform>cyą opatrzonego z wszyetkiemi dowodami sobie słuźącemi stawił; na skargę Powódki o nieważność małżeństwa swego z nim zavlartego, ci<> Sądu swego w prowadzoną odpowiedział. W przypadku zaś niesławie nia się na przerzeczonym terminie, Sąd do wysłuchania i lozstrząśnieni» wniosków przez Pov .V.ikę sobie izedstawiortyth w przytomności obrońcy małżeńsWŁ przystąpi, i wyrok w tey sprawie wyda. Dan w Gnieźnie dnia 7. Lutego ig2i.

.A.onsystorz Administratorski Arcy - Biskupstw* Gnieznieńslt ego.

M. SitmieAski, Biskup Adm. Gniez/\

Podaie się do publiczney wiadomości, ie Poczta wozowa Kempińska, która dotychczas w Wtorek i w Piątek o godzinie Gtey zrana odchodziła, od i5go Lutego r. b. w Poniedziałek i Czwartek o godzinie 6tey wieczorem odchodzić będzie. P o z n a ń dnia Ib Lutego 19ai.

Królewsko-Pruski Główny Poczt-Amt

OBWIEEScZNIE.

W skutek udzielonego podpisanemu prze« Król. Sąd Ziimrańsii tuttytzy zlecenia, uwiadomią się ninieyszym publicznie, iż przed tymże termin na dzień 26. Lutego, we wsi Szlacheckiey Graboszewo w Powiecie Wrzesińskim sytuowaney, w celu przedaży następuiąc )ch przedmiotów, w drodze publiczney licytacyi iako t o : l) U awikortu, t) piętnastu Kopersztychów, 3) iusira i 4) powozu wyznaczony i esL N a takowy termin się ochotę kupna maIących zapozywa, gdzie więcey daiący, na zaraz gotową zapłatę przybicia spodziewać SIe może. Gniezno dnia 2. Stycznia 1821.

Expedient SAdu Ziemiańskiego.

Denek,lPtI(da% łjWohycR j)m'ów w sążniach,. Dnia 5. Marca i821. w Zielonce maiętnnści @'ani:browitckif-y, do konkursu Lr. Wilde g a n s a nah źa,cey bydą, sprzedane pnie erjJo* we w sążniach, przez licytacya, za gotfiwą. wyłat ], do czego ochotę kupić'maiacy wzywa» Ją, SIę.

Urząd Leśniczyw Zielonce.

Świeży płynny fcawiar, tudzież świeże ktyle i za prawne fligi sprowadził co tylko S y m o n S y m o n o w i c z,.

na. ulicy Wroclawslc'ey fSro. 134.

Pomieszkania Ul; dowynaięcia uj. H e inrich w tynku pod Niemi 56..

Woiwództwa

Kommissya - Ffipotecna Płockiego.

(D - o K O' ń c zjjJ n i e . ) . y . Na dzień 27. Marca. Łubki, Boro wice, LeXIno, Podleck mały, Podieck, Sitrakowo, .

Dmosin, Łbowo, Pieścidla, Karkowo, Lelewo, Biedowo, ŁęgowoA. B. Lisewo, Leszczyno szlacheckie A. B G. D. E.F. Machano, Machcinko, J onoszyce, cześć Konar, Męczenino wielkie A IJi.czenino małe A. B.

c. D. Łoniewo G. H. I. Miłodroź A. B. c. D. Miszewko,. Pil.chowu, Małoszeno Pilicho/\ ' · ko, Stanawo, Manawo, Szawłowo, Worawiec, Malenie, Mijakowo A. B. c. Miszewo , Murowane, Klaczkowo, Słomin, Zukowkoc.

Mic ewko Strałkowskie, Misze wo Stefany, BabIste z łajcąna Lisinie , M.irkowo.

r. Na dzifń 28, Maica MichowoA. B. C D. Milewo, Miączyno, Mia. <zuiko, Miaczyno Kościelne, Mokrzyce,. Młyn Ruszkowo Małacliowo Wepiły A. B. Mbiśiszewo A. B. C. D. Leszczyno Szlacheckie G. H. I. K.. MańkowoA: B. . Męczenino małe E. F. G» H. Męczę, nIno sredn e A. B- N acpokk. Srebrna Sosn. ' .owo Zukowko, Skarzyno Zjgpyne, Maława.

A. B. G. D. E. Nadułki Malenie Głaźew o , , , ,

da

Mystkowo pobodze A. B. c. D. E. F. G. H, f* Miodury A B. C. D E b-b. H. I.

a. a. INJ dzień 29. Marca. Nowawieś-, PQ czyno, INakorowicc,Zdunowo, Naborowe Dlii:. to wo, Noskowko, Złotopolke dolne, Złoto. police górne, Zeromin, Kamienica kościelna, Opatowiec, Niepieliły, Woyny, Sobole" Krocjewo. Nagorki dobrskie A. B L. D. Mańk?,:o . E. F. G. H. Ogorzelice A. B.NagorkI JudIce A. N agorki olszyny, N agorki'jiu:icc B. c. D. E. Otaiino , Nimcztwo A. B. G. D.

E. Osiek A. B. Osiek A. B. Ostrzyiowke A.

B..c. D. E. F. Omieciny, Miodusy K.L. M.

N. Ogonowo, Zabawo B Legowo, Osiek.

b. b. Na dzień 30. Marca. Peptowo witikieA. Peptowo nagorne, Peptowo ienruty, V< psawo karasie, Peptowo viielkie U Peptowo wylazławo, Pomianowo Borzewuyki A. B. C D,. P mianowo kurki, Pomianowo szsirapy, Pomianowo borzewuyki E. Pbzaizyn, Pomianow dz'es-zki A. B. c. D E. Pruszczyno, Pomianowo kuźny A. B c. D. E. Poczernino Pomianowo wyszki A. B. c. Popiekyno gór ne '. P«nicJzyno dolne, Popielżyr o zawady, PopIelżyno grobie, Małokięki czyli Maszki Zoiędowo, Przyboiewo , W ó H a Prj/\uoie wska, Przyborowice dolne A, B. c. D. Przyboro wice górne, Smulbka. Płonna mała A. B. G. D. E. F. G.

c. c. Na dzień 31. Marca. Płonna wielka,. Przedpelce kościółki ]I B c. D E F G. H.

f. R Przeupelce kiełbasy A- B. c. D Pizedpełce l witkowice A. B. G. D. Przedpeł e Wło. sty A. B. c. D, E. F. Piaxzyno, Pęszyno bronosztwice A. Zalazki, Pt szyno bronoszewice B. c. D. E. Pęszynko, Przeciszewo A. B. Sędek, Radzanowo, Ramutowo Kosińskie, Rarnutowo bielskie, Ramutowo wielkie, Rakowo, Swięcice, Wróble, Rndiiłtowo, Arclratowo" Rudułtowo A. B. G. Radzymn Radzimkiek, Rybitwy Kokoszki A. B. G.' Rybitwy Zamoście A. B. R s ta, osnowy wiadoma' z dawnityszych. donlesIen. W P ł o c k u dnia i%> Stycznia' 182r. r.

Prezes Kommissyi Hypoteczney Sędzia> Appellacymy, J' . Dęboushi.

. Sekretarz Otoćkh.

Powyższy artykuł jest częścią publikacji Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1821.02.14 Nr13 dostępnej w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej dla wszystkich w zakresie dozwolonego użytku. Właścicielem praw jest Wydawnictwo Miejskie w Poznaniu.
Do góry