G A ZETA
Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1821.02.21 Nr15
Czas czytania: ok. 17 min.Wielkiego Xiestwap O Z N A N S R I E G Or v, ll(lll(lTl II .1 I I I I :..
J M .1 ' 1
Nakładem- Drukatoś NadworneyW. D e c ker a i spółki.-. Sedaatbr/\ Assessor R a a b s ki.
'!. 1iAro* i) * W Srodę
WIADOMOŚCI
KBAIOWE.
2 Berhna dnia 4j. l-ulego.
W eh iu lo. ra. b. nastąpiło od dawna Upragnione otworzenie eali koncertów i balów w nowym teatrze. N*d wyatawieniern wspaniałego Ęeeo gmachu naszych czasów, pod okiem bez pośredi f< y Kommieeyi hndow kzty, kiórey pizfw-odt'.iczvl Gemralry "Intendent Kri h wekich widowisk, Hrebia B r li h l, od bt tr2tch pratowaro; ńaez genial y i odznacjaQcy eię Sciiinkel nowćy znowu dostąpił sławy. Ni« iest tu nueysce do opisywania rał< y tey budowli, i '" n e y z na'y"'i<;k"'ityszyeh, tez«li rie naypięknieyszey * tey Króle wekiey st liry, Mora we wszyOtkich czasaih tworem nayw yb« mi« yezym budownictwa nazywa) ą będzie. Całą część trzecią gmachu przeznaczono dla koncertów i balów, a hko miejsce zgromadzenia l«
. -;- '
Ł A . . . ,_ _ . _ 1 4 . i .. Ai . i i li _ « _ I A - .
dnia al.
Lutego
. .
19a1.
dworu Króle wj'aego i wszystkich oświeteńezych etanów wieikiey stoiicy, wewnętrze tych sal nie tylko w naydobrańszyrn sptłSobie, lecz nawet wspaniale iest ozdobione, i sprawia ezarofzieytki widok, takiego Winnych kraiach iescze nam się nie zdarzyło widzieć. Wielkie inne miasta posiadała może; sale podob tgoi rodzaiu daleko obszernieyeze, ale co doczysny i pfęirfey architektury i gustownych ozdób bez prźysady, ani wątpić W nowszych czasach nic podobnego nie utworzono. Ściany, kol umny, filary a białego marmuru, złotemiopaeane listwami, różyczkami zlotemi ozdobione, w czaro'dzleyskiem świetle odrzucały promienie czterech rzęsisto oswitco1iyrh paiąków, które spusczpne z sufitów, odbiiały światło o gazowe białt md riHinirozpoer rtezaslony wnaderpr/yiemtnrrjt sposobie i nie raia,« bj naymniey oczu, w s z; ostra dostrzegać się nie dała. Jasność ta miała wielki wpływ na powszechną wesołość, i pierwszy tegoroczny bal subskrypcyiny z geo osób złożony, zamienił się w prawdziwy festyn, który przytomność JKMci i całego dworu tera bardziey uświetniła. Mieszkańcy Berlina wszystkich stat.ówUyli tu połączeni, i czuli się 1»ydź przeięci wdzięcznością za prawdziwie Królewski dar w przeznaczeniu dla flieh tey sali. Otworzony został bał w tym sposobie, iż N. Pau i wszyscy przytomni naywyżsi i doBtoyni goście dla poświęcenia sali, przetańczyli kilka polonezów, po których inne weeełe tańce nastąpiły. Około 20. godziny «dano się do stołu. N. Pan i cała Królew6Ka rodzina, którzy tu także wieczerzali, przedłużeniem swey bytności, tern bardziey . wywyszyli radość pięknego festynu, który Irwał aż do 2. po północy.
Doświadczono takie, iż ta pyszna ea!a ma niemnie y wielkie zalety we względzie " akustycznym, i Tokuie piętene skutki koncertów, które tu w przyszłości dawane będą,i « spi*., potrzebuję Cćzonyett, \ec£ *ofatyc4» I poczciwych 00 )wate!i. Kestałcić mło<huf># 1 a takich, iest W Panów po wini ością. Kto Mi służy, uczyć powmirn -śego, Co ia w?fcAui<;. Kto tego czynić t.ie zdoła, hib Mi z nowemi prsychouzi wyobrażeniami, tia może sobie iść, łub Ja go odprawię." Kroi F e r d y n a n d nie przyiął podo'bhe wezwania, ażeby nreiali czis w W i e d n i u zabawił; pragnie owszem powrócić iak rrayprędzey do N e a p o l u. Z Fr/inAfortu dnia n. tatfgn.
List prywatny z L a y b a c h dnia r. (f) donosi: Król ebóiey Sycylii wydał de swoich poddanych odezwę, w którc-y rraKazuie rozwiązanie Parlamentu. Pcieca im przylać -woyska Austry.ickie iafco przyjaciół, i przyrzeka nadać im za powrottia konstytucją. " Z hlbhony dnia i 6* Stycznia Król wydał do byłey tuieysAey Regency! następuiąće pismo: DoRządzców Królestwa Portugalii i AlgaxbTi. Pr&yiaćieje j J a, Król, pozdrawiam Was iato takich, których kocham i poważam. ŁTdiwałę W n A wzgłędim zwołania K o riez ów Królestwa Z Austryi dnia 30. Stycznia. uważać winien* m za niezgodna z porządkiem! Podczas przedstawienia różnych władz w kiedy prerogatywa ta, nitrozdzielna od właLaybach, mówił Cesarz Austryacki do dzy Krolewskiey, tylko be< pośrediiio odo Profeasorów tamecznego instytutu naukowe- muie pochodzić może, Prjyczyisa, kiórą go potocznie w następującym sposobie: "Mci chcecie uchwałę tę usprawiedliwić, ii takie Panowie! Studenci Karniolscy uważani za- było jednomyślne Ludu życzenie, nie iest ..«*. byli za dobrych studentów; starayrie dostateczną; "albowiem municynahUfAró«« WPanow.e o zachowanie im tey dobrey JAwa nieudzieliiy eO w-.m w l £ Z m sZ sławy. Zresztą trzymayete <<i<< WPanowie sobie końcem przLLia gZ M X Y . bl O ' atarosw.ecczyzny; hoó ona dobra, i nasi mości, iecz życzenie to c4>iaw7łoL ko .przodkowie dobrze s.ęprzy niey mieli, . «:Q, między niektórerni buntowd zem! U f f' c a fi ™ »>/<*' Ly<* * * " . * U óre usiłoiąc ogarnąć w ł a d z L T.. . Z l Krąż, teraz nowe wyobrażenia, których Ja "zbrodniczych posfępkńw, K S ly i i L I I ** ? upoważnić me moeę i niedv oieuoawaznl* .U M ·
WIADOMOŚCI ZAGRANICZNE.
jakie isdneeo stanowić powodu, bacząc jle IIDKy wydartą była ? rąk przywłaeczyueli i cudzoziemców i powróconą przez wierność Portugalczyków dynasiyi, która ią utworzyła i uuzy&nule. Pragnąc atoli stosować się do · t t g", co zawsze celem moim był o, to iest pomyślność Monarchii Portugalskity i sczęśliwość Poddanych Moich; zwaźaiąe, ii nayłtpszy zarząd »czasem poprawy wymaga - r i -oczt - kniąc,. iż stany C o r t e s przedstawią. Mi waine pratdmi ty; przeto, aby Mnie takowti me doszły »a wspomnioney powyiey nitprawcy drodze, upoważniam ie do przedstawienia, - stosownie do zatwierdzoney pzztz popraednilów Mohh, uchwały dawnych K o c t e A ów, - polepszeń, odmian lub, postanowię ń>, które dla świetności i pomyślouści. Monarchii Porragalskiey za potrzebne ezr.aią, a Wy Mi ie nie ba w nic prześlecie w celu zaroienieTiia ich wprawo Moią Krolew»Jtą saakcyąi zapewniam przy tern Moich podthuiych Królestw P o r t u g a l i i i-A l g a r b i i , ie akoio czynności te ukończone »ostaną · »sposobie, odpowiadającymi Moim oycowskim zamiarom i dostoieństwu Moiemu, przybędzie Mora Królewska Osoba., łub ieden, 2 Moich synów,. dla rządzen i a n i m i w E u r o p i e, a natomiast inny pozostanie rządzcą w B ra z y ł i i wcelu ttówitidaenia iednośei i zobopólney korzyści połączonego Królestwa, ktpre wten sposób wspólnie ma bytlź pomna'lanem i bro»ionem. Chcąc oraz d*ć dowód Moiey łaski i wiodzoney, dobroci, zaheam Wara, aie»yieie w Moiem Krok wskióm imieniu udzie* liii przebaczenie wszystkim Moim Poddanym, itórzy , zapomkiaiąc Bayświętszych powinności swoich, podnieśli rokosz, lub mieliIi do »iego, w O p e r to lub w io-nych zaraionycb Siieyscach; rozumi sio iednak, ii prztba«ze-nie to lozciąga się tylko do tych, którzy aaatythrawat porzucą Łobcsz A . i okaią się p 0słuejsnjmi rządowi i władzo», jnzeaemaieustanowionym. - @a» w pałace w fi »0 Je J a n e i r o dnia S3. Października i&ui.
M-my wiadomości z Rio de Janeiro dochodzące do dnia 3. Listopada;. kroi zatwierdza wszystko, co zaszło tu i w Oporto i inoicmy się Xiąźęcia D o m P e d r o za tygodni kilka spodziewać. Z Londynu dnia 6. Lutego.
Oto iest udzielony Parlamentowi ważny okólnik, w)da:'.y do Ministrów Królewskich przy obcy< h dworaihr Wy d z i a ł spraw zagranicz nj eh s dnia 19. Stycznia 1 551, "Mci Panie! Poczytałbym za rzecz niepotrzebną, odzywać się do W Pana pizy obecnym etanie dssiałań w O p a w i e i w L a yb a c h, gdyby dwory Austryacki, Pruski i Bossviski nie były wydały pism okólnych do Posłów swoich. Sądzi przeto Rząd Jego Królewskiej» Mci, ii pokrywszy to milczeniem, mógłby (lubuć bez zamiaru) łatwo dać powód do uważania w mylnem świetle dawniey* szych, i obecnych chęci Rządu Brytanskiegov U znano więc potrzebą, zawiadomić W Pana, ii Król czuł się w obowiązku, wymówić sie od dzielenia środków w mowie będących. Środki te obeymuią dwa oddzielne przedmioty: J)- zakreślenie pewnych ogólnych zasad we względzie przyszłego politycznego) postępowania Sprzymierzeńców co do wymienionych w nich przypadków i 2) zaproponowany sposób postępowania we względzio terai? ieyszych okoliczności N eapolitańskkbj zgodnie z temiz zasadami. "Syatc-ma .środków, w pierwszym proponowanych artykule, »obopólnego wymaga działania, a to zupeinitby się zasadom krail* tego sprzeciwiało. Lecz gdyby nawet tea stanowiący zarzut nie miał mieysca, to wszelako Rząd Brytański uważałby prawidła, o» których t e i środki polegaią, cna takowe, któlychby z pewnością zasystema wpływania dS> powszechnego prawa narodów prayiąć nie * moim * Zdaaitnł ie»t Rządu, I( oizji cift do wewj ętrznych «praw fcraiów obcych, który, w ręka« h mniey dobroczynnych .Monarchów, wiódłby do częstszego i rozlegleyszego* mieizsi...» się, aniżeli, według przekonania, zai nvsrcn» .it5t dostoynych Monarchów, twórco« tychże zae?d, lub niżelrby się zgadzać mogło z powszechnym i n t e r e s s e , tudzież z ?bawienBa. powagą i dostoy nośną Monarchów niepodległych. Rząd mniema, iż przymierze nie. upowaźiia do jrzy włagęzania 80bie, wswoiem znaczeniu iako Sprzymierzeniec pod względem istoieiących soiuszów , takowey powssechney władzy; niepoymuie także, iakby tak nadzwyczayna włłdza, z moi y późnieyszyth umów dyplomatycznych pomiędzy , dwprami ,,3przynłierzoneml, słuiyć itD> ,iuogła, bez przywleczenia sobie' przewagi z prawami państw innych niezgodney, luh gdyby im takowa przez »czegóhie zezwolenie tychże państw przyznana była, bez zaprowadzenia w E u r o p i e systematu federacyinego, które nie tyrio byłoby niedogodnem i nieodpowiadaiąiem swemu przeznaczeniu, ale nadto stałoby się wielu nieprzyzwoitośti źródłem. · - Co eię tycze sczególnego przypadku we wjuględiieAeapolu, nie wahał się Rząd na chwilę, zganić iak naymocniey sposób, w iakim-tam rtwulucya nastąpiła; lecz zaraaem oświadczył wyraźnie dworom sprzymierzony in, iz się riie czuie ani powołanym ani upoważnionym do ofiarowania wpływu iwegó"; przyznawał atoli zup e łni e, że inne pansuva tEyropeyekie, mianowicie A u e t r y a i mocarstwa VVloskie mogłyby się wpołoieniu , tern znaydować. Oświadczył on. iż nie iest iego zamiarem, wchodzie w rozbiór rzeczy, lub mięejać.się w postępowanie, iakiegehy państwa te, dla własnego bezpieczeństwa, trzymać się za dobre uznały, zastrzegając sobie .tylko gotowość ich do udzielenia słuezney rękoymi, iż nie maią ,z?«<iaru powiększenia się, któreby territoriahie E u r o p y systems, estatniepai uświęcone traktaty, woiwecz obrócił». - Co eię ijeze omkiwam», o ktorenr w namieoionym powyźfy okóhiiku" test mowa, to ieet oczekiwa. ta przystępu dworów Londyńskiego i Paryskiego do ogólnieyszych środków, proponowanych tymi« dworom do przyięcia, a maiący<h się zasadzać, iak przytoczono, na istoieiacych traktatach, Rząd Brytański, :dla poparcie właSney samodzielności i dubrey wiary, wzbraniaiąc takowego przystępu, protestować winien prztciw rwszeiiitfnu takowemu' wylładowi będących w mowie traktatów. Nigdy on traktatów tych nie tłómaczył sobie w t>m sposobie, iżby takowy wkładały obowiązek, .i przy wielu z.darzetiach, tak w Parlamencie iako też w czjnnpściach 2 Rządami sprzynaierzoaemi, oświadczał się iasno przeciw tako. *.
wym propozycyom. JaWne lego w t y mIerze postęAwanie wskazują narady Paryskie ig' 5 poprzedzające zawarcie traktatu przymierza w Akwizgranie 1818, i pewne układy, które wbitgu roku upłynionego mieyece iniały. Żaden Rząd nie może b)óź gotowszym do poparcia, pra-w każdego państwa, -względem mieszania się do spraw innych-państw w ten czas, 6Koro,własne iego bezpieczeństwo lub istotny iego interes«, na usczerbofc przyiem iest narażony. jGdy atoli użycie takowego prawa usprawiedliwionem bydż rnoże tylko nieodzowną koniecznością, j w miarę ttyźe powiirao bydż określonem, nie moi« przeto Rząd zezwolić na to, ażeby prawo to, bez różnicy jEtpsowanem bydż mogło w powszechności do poruszeń rewolucyjnych, bez oglądania się na okoliczności, czyli na którekolwiek państwo wprost, działała, lubźtby go użyć można za podstawę, do traktatu przy- · mierzą. Rząd uważa użycie tego prawa za wyiątei od ogólnych prawideł naywiększey wartości i wagi, który właściwie tylko 51 okoliczności eczegółoego przypadku w>pł>wae . może; mniema atoli razem, iż wyiąlkt tego rodaaiu nigdy, bez naywiększfg» niebezpieczeństwa, oie mógł, bfdź samie zane do zwy-««3yaey dyplomatyki psństw lub istnieją yeh praw narodów. - Mniesz W Pan przytern, oświadczyć, iż różność zdań, parmiąca w tey eprawie miedzy ni* mi a dworem Londyńskim, nigdy w sezt- T' ści.i jednomyślności przymierz» nie zrządzi żadney saniauy względem iakicgokolwitk innego przedmiotu, ani nie osłabi wspólney gorliwości w nayściśleyszem wszelkich istniejących obowiązków dopełoiaJiiu. itsttm i t. d.
C a s t i e r € a g h.
'Słychać, źe ieltlrby imię Królowey nie ztfstało przywróconym w liturgii, stronnicy iey chcą mitt o nity staranie i złożyć się na suramę, wyfównywaiącą rocznym dochodów przez Parbrner. t uchwalonym. Kilkunastu szbelity iuź goti>5V4Ść swą w tey mierze oświadczyli, a słychać nawet, ii Xiążę Lconohi Sasko - Koburgs ki ofinruie rocanie !ja to uposażenie 15,000 Funtów SttrU'igow.
PrzeiJwczorą dał Xiążę S u s s e x wielką ucztę, oa którty był Pan B r o u g h a m "i inne członki oppozycyr. Podobno Kjó! chce zezwolić na wpisanie imienia Królowey do Xiaifci kościelney; lecz mało kto wierzy tey pogłosce. Rozchodzi się wieść, iż Król ma -zamiar odstąpić części swych dochodów na uiyttk kraiu. Przed zawarciem rozeymu między Boliwarern a toorillo, woysko pierwszego, wsparie od eskadry Admirała Br i o n, zajęło wyspę S. Marty. W warowni Cinega i w innych, poprzednio szturmem zdobytych, ze «tratą przeszło 600 zabitych, znaleziono, łącznie z wyspą. S. M a rt y, 173, armat, 1000 karabinów, 116,300 kul karaAinowych, 5 batów kanonierskich, 87. batów kupieckich i t. a.
Z Paryia dnia S- Lutego.
Bawiąc tu Bergami, iył codziennie z
· i
· Oficerami na połowicznym hołdzie, Łtórzjr służyli pod B o n a p a r t e m i M u r a t e m . Hrabia A r t e z y i zakazał bywać Generałowi Donn adie u w pawilonie Marsanj od u go czasu lik miał tak ostrą mowę przeciw Ministrom. Po eptkulacyi luteyszych księgarzy oależy takie .nowe wydanie b u II t t Y n ó w wielkiego woyska; sądzićby należało, iż publiczność ddW£o it- sobie sprzykrzyć powinna byłj; są wszelako itacze ludzie, którzy sobie w nu h smafcuią. Część dysmeniów koronnych Królestwa Portugalskiego, eacowanych na 24. rnihiony* Złotych, ma bydi. iak słychać, spieniężona.
Dwór Madrycki uazał podać dotyczącym dworom protestacyą przeciw «ezeikitmu po stępowaniu sprzymierzonych Monarchów we względzie N e a p o l u . Xjezna JFI ory d y 3, małionka Króla N ea politańskiego, przybyła dnia i9. Stycznia do L u b lari-y.
Z Triestu dnia 3. Lutego.
Zapewniają, iż Monarchowie oświadczyć mhli, że spokoyność E u r o p y nie pozwa'"" ?a, ażeby w N e a p o l u istniała Konsrytucya zaprowadzona za pomocą oburzenia i gwałtu, cliociażci póiniey od jirawey władzy został« upowainioną i na pozór dobrowolnie przyiętą; a tak obecny porządek rzeczy must prz.edewszystkiem ustać; potem niechby Król nadał XuHowi swemu Konstytucyyą, iakąby uznał za odpowiadającą iego potrzebom; nie chcą mu w tern czynić przeszkody, lecz natomiast iądaią na lat kilka rękoymi, ii w Królestwie nie powstaną nowe'obawy, któreby spokoyność W ł o c h narazić mogły. Z Wiednia dnia 10. Lutego.
Gazeta dworska zawiera, co następuiet Według doniesień «Laybach, X'ąię di Galio odebrał wGorz dnia 2g. z. m. gońca od Króla, ażeby przybył do Laybach. Stanął tara dnia 30 zraaa i udał się natychmiast do Króli. Tegei samego wieczora bjł Xtązę na ogólnej naradzk? ebeenych tu pełnomocników dworów Europejskich i Włoskich. Dnia 3,1. puścił się, w drogę do N e ap o l u. Tegoż dnia wyitcbał tamże Królewsko - Neapolitański goniec i iiku innych, Wnoszą ztąd po.wszech.ni8 o ukończeniu koagressu,. « 2 Wioch duia Ą. Lutego.
Doniesiono przez dwa rozkazy dzienne, ił Regent N eapolitańeki kazał posiać d» A b r u z z o Sześć tysięcy karabinów i 4. nsuiliony naboiów dla milkyi i othotników h i ie prowincje te sarn. odwiedzi w pierwsaych dniach Lutego, w celu odbyt ia popisu 94,000 ubranyłk i uzbroiorycu tn i lic y h N iektórzy chcą, wiedzieć" iż Król F« t - d y n a n d powróci do swego państwa w chwili zbliż»nia się wojska Auetryaikiego · do gianicy N eapolitans.iey.
Dostrzegacz Austryackiz dnia 36. Stycznia sawiera co na&tępuie 1 "Z N e a p o I u dnia 1 3. Stycznia: Nie może iui więcey nikogo mamić chełpliwość pism publicznych, ani mowy demagogów miewane z kb, mównic} chaciaż aboie od ostatnich ośmiu dni uspokoiły się snacznie, widoczna, iest rzeczą, ii wszystko »zybkiem krokiem zbliża się do rozwiązania.
Zanim doszło iescze wezwanie Monarchów do Króla 'N eapoliuńskkgo, powszechrem iuż było zdani« tych, którzy w nieiakim względzie znaią, stan i potrzeby kraiu i iakielolwiek mogłyby bydl ich widoki, iż terainieysza konstytucya utrzymywać się, nie mo o ie. Gdy Minister Z u r lo rozesłał dnia 7. Grudnia wiadomy, okólnik na psowincye, za «o później wytoczcno przeciwka niemu spraw ę , sądził o n, iź uzyska przyzwolenie ntelylko wszystkich znakomitych Ludzi w stolicy i na prowincyach, ate nawet eamey prremagaiącey większości w Parlamencie; aapewniejrie iego nie opierało się na błszywych wiadome ściach lub uroionych zasadach; iedno «o przepomniał przełożyć» był bezpośftdoi wpljw buiaźai, Gdy Pariaiaect ifisst.zjgać miał względem posebtwa Krdlewsileg» Ba dniu ft* "K było dwudziestu a może dzif«»." eiąciu ciłonkow, któizyby gł( soWali'z'a. utrzy* maniem konety.ucyi hłisznańskk y r gdyby im nie grta ii w ę g l a r z e i małą liczba zapamiętałych demagogów» Xracha byłe bydź ini. dkiem ley mowy, ażeby można mieć wyobrażenie o j.ogrążciiu, pumiefczapiu i wstydzie wsaystkii h. iy»h lud A ; , U ćrzy sarni to, 10 mali, za rzecz ilAulca i nkru-ssądną, utwierdzili swoiejtJ pijy juolfi kra przez sawie tchtazostwo. - Qd owt-go dnia widocznie- pogorszył się stan rzeczy. Ludzie maiąey zdolność i talenla, których !:cz,ba i tak nie była ana«ana, zostali od s; raw oddaleni Icb sarni asm <;!i sle dobro« ol ie. Zarząd cywjley i woyskowy - kk dakee w zupełnym sranie nkr*ąda mówić można o nar z ą d z i e - pawkrzony iest naynkzdornieyszym ladziom» którzy od dtija do dnia nie mogą »obie zaradzić, SBI własnych streunlków ziednać zaufani«. Genen? P * p e i niektórzy wyuzdani republikanie, otaczający go r oim kkmiący, Ba iedy nyml i istotnymi pasami kraiu; panowanie ich zasrdza się na samym, terroryzmie» Posiedzenia Parlamente, cauiąeego swoią słabość 1 n i e ś e , tylko dra tego są przeznaczone, aby przedstawiały iescze Ludowi ekń Eządu właściwi« nigdzie nieistnk-iąeegcg i podawały patryotyczne myśli p-rzedwfco dziennikom, i za arimi, które machinalni* wystawia mówca, a słuchacze oboiętnie słuchaią. Większa część Deputolowanych, pomimo bokini terrorystów, byłaby się i ui oddaliła, gdyby nie« strz> mywała ich iescze wyznaezona dzienna 1 płaca pcg łuidorze. - Znifcf ęła zupełnie odwaga oe czasu, iak dzienniki z doira 4, z. m. ogłosiły ust Króla FrancuzJlkgo, utórym tenże zaprasza usilnie Kreło Neapontańskkgo, -'by skłonił ucho swok na wezwanie Monarchów A Aż do tłgo czasu pocieszano się powszechnie" nadzkią, iż F r a & c y» ni« będzie wspólnie djsiaiała z el\nsjCEi<;KODIHij MoBWPcbai»J>,lecz pnecfcnf*. Tateyraa gazeta »le na1e- « zupełnie wysztvcl» * *«« A
I · Łwey przez nas udcleion« i w wieja i*nych s I H' O fi« " - ? r* m,9 d *»r . fi li 1 4>>«<*.J! A A A I £ £ A II ł A V * * II «» "k- - dcm rozporządzeń Bzada Franwzijego na- A b JI, , * * y,byS<roll Ba
s S i e m y iedaa * t f i w y z o 3 C z i. 1 «« , 1 1 nadziew oaB3e fcyjy P 22 vuavmniev Ka - " .,r t ,f"eeŁ*o tX JI A ł «"»oaBcoTr A T " W Carów gabinetu F r a n c u /\ o pr Cy ,,/\ e p i e - o d tak L' J e b o T g l "/\ " 1 «emtwach golących nauey Łonałytuoyu a do DMoc» _ j « "" * ' fi , e oswoiwszy powoli «u n i k ów .wofch »1 - 1 % 1 A r 1 e II * T , Y "rr
, " A
,rudno «e*budówprzyAehk.ey-rady "źyć i umierać z 10B aq *- j nayba-dTiev " ,,« r . »" III B W , d f * .ucya Hi 3 zp,ńak v < O środkach obrony dobo!' 3 1 "/\ -- *«y.*kfck «.
W i 4 rozmaICIe, pisza, w p o k u i /\ g l a! p r z " J« f J /\ " '* « « - * - « - * « * M « « ł ł w istocie zaś mało «o albo K S »! Z T A. ?"" C> 9bC:yrfh c h fi " * * de dzieie. Przed kiikJ doiWi "p /\. upotL TiL fil i A. 895 " /\. PB9kN'"Q» * - p g * lIn a róznycb punktacb «/\ /\ I t I /\ Abruzeo staoać imało 42,000 fedzi; atoli _ _ _ llIE wi<;tuzer pomimo e«ady w P«-sca r a i Ci vi t e i J a i » 11 · r" «których całych miasta'ch nie lllaw] W ] B fes r/ 9» TM*<"***C .
zebranych nadj.ooeludzigotowych dorJL. JIr*B?Y?" 1 JAieswoieiH: jcV w - PoJegaia wiele "o miiicyi i ockuJlkac A lS TLI J' W 1 ? * * * *<<! epo<<»<<l<<, *.
.bywyroazyli. LoaouUpi-ni<;dWyiW, a I?nołń A "A "A A rn «V «p a ł potryotyczny nadto fest powolny, fey polów aid * r j; * y '"'' A " 'S s, 4 «M« * « * * , laki " «dostał , * uzupełnił. Generał V e " C 1 " T 7'? ro''3™K* mbdzici ćwimificyi, przybywszy ta. nie *oMał A J' " 1 b , r T A 1 " " A W * 5I 5 , Aie zawiedzionym, Abruzzauie ŁŁ A J S A A A " A , q b D e w A praHi, oświadczyli, ie ,«0 my% b,nav« S " "ó cb T" JI"* llIO»IIy 'Y «t»doA ?3 ńs 4i bhrfai « braciaj ,roo S t A f A A A Wa »t"8toi.
on, »l s ce, a iudzi. A. Gdyby OWfct A. środki do t w I T r'Yl:J!rTbI Pfll,Oi>,ł, by , Y
ioieAyoh .koi.c.a.ści byłoby niAodobień«wem przywrócić w nkem hn.ośó i »o22III'K * . 7 11 * Gtriorrfo - ie oddatai si ę , . « A sra «« M dobrych Oficerów « i d , p L ł a ], " fcbrifcm, a Generał P e p e nie iest r tveh
" LITa]"
/\/\IUA/\ 'pT2yr o ,kZ ,,,feZWa,,, , d « ,. · , »«MeB)J;e osa ę woy- .
, , * ł A p o T " o A. C d z , a , a «* * . * * * . b'T ° f c . » .J "'STOI T" r. o?4d"il13CfcrÓWWł 4 r ,'_BIt,skleiWj O «M działach; ab»
»udzi, f c t ó r y b y z pie ,hStIfycb, V T a A S 4 I J S 3 C lad W /\ * A « » JI fiego w szesnastem zdaniu sprawy Towarzystwa bibliyntgo Angielskiego i zagraniczneg o, odkryto w klasztorze Gberziańskim na górze A t h o s nieznany dotąd rękopiem pisma Świętego i nowego testamentu w ieay)KU; Georgiiańskim, Juóry przełożył S. E u - .łemiuez w ósmym wieku. Między 39.
Georgiańskiemi rękopiemami znayduią SIę takie komentarze S. Chryzostoma do «wanielii SS. Mateusza i Jana, mowy i adania m oralne Bazylego Wielkiego. OBWIEESCZNIE "" Różnego gaiunku zboża iako to: żyto, jęczmień, pszenica, owies etc. będą w terminie dnia 3. Marca r. b., zrana o godzinie otey przed Reftrendaryuezem Sądu Ziemiańskiego Ri b b e n t r o p , w mieyscu Rożnowie pod Poznaniem, więCey daiącemu sprzedane.
Ochota do kupna maiący zapraszaiąsięwięc na termin. P o z n a ń d. 29. Stycznia 182t. Królewsko-Pruski Sad Z iemiański.
PAIENT SUBHAsTACYiNY.
Podpisany Król. Pruski Sąd Ziemiański uwiadomią ninieyszem Publiczność, iż dom do pozostałości tuegdy Kar o l a L u d w i k a Sonne należący, pod Nrem. 501. w mieście Juteyszem położony, a na summę 2,155. Tal, 15. sgr. wynoszącą sądownie oceniony, na żądanie realnych wierzycieli publicznie spiże danym bydź ma. Termina licytacyine w tym celu przedsięwzięte na dzień 31. Stycznia 1521. n a d z i e ń 4. Kwietnia ditto. na dzień 13 Czerwca ditto. l przed Deputowanym naszym TJr. G a e d e KonSyliarzem Sąilu Ziemiańskiego wyznaczone zo »tały. Wszyscy więc ochotę kupienia rzeczonego domu maiący, i wstanie zapłacenia będący wzywaią się, aby na wyżey wvzn«czoliych terminach, z których ostatni iWt ptrem torycznym, w Sądzie naszym osobiśce, tub leż przez prawnie wylec Rymowanych Pełnomocników stawili się, lcAta swe podali i spodziewali się, iż więcey daiącemu za zezwoleniem interessentów dom ten przysądzonym 'fcędiie. W s c h o w a dnia 23 Września 1820.
Któlewsko- Pruski SAd Ziemiański.
OBWIESCZENIE.
Na wniosek Krolewłkiegcr Majora i KOIIIraendanta batalionu obrony kraiowey 33go Pułku piechoty (igo odwodowego) W de R e i c h e n b a c h, wzywamy ninleyszem wszystkich tych, którzy do kaesy rzeczonego batalionu, iakie pretensye za liwerunki iub z innego powodu z czasu od igo Stycznia, ai do ostatniego Grudnia- l8ao roku mieć sądzą., aby się na terminie dnia Ig Cterwca r. b., o godzinie 8mey zraia, w Izbie naszey audyencyonalney przed Delegowanym H artm a n n Assessorern Sądu Ziemiańskiegen osobiście lub przez Pełnomocników stawili, pretensye swoie podali" i dowodami wsparli, gdyż w razie przeciwnym, zpretensyami stfemi do wzmiankowaney kassy mianemi prekludowani, i li tylko do tych desłanymi będą, z którymi kontrakty zawierali. M i ę d z y r z e c z dnia 25. Stycznia 1821.
Królewsko-Pruski Sąd Ziemi ański.
Iloniesierne dzi&rzawy.
Położona w Wiolkiem Xiestwie Poznań' skiem Pe )wiecie Sremskim rnaiętność Xiąż" wypusczoną zostanie od S. Jana r. b, , w sześć" lub dzie*ręć"letnią dzitrzawę, w dniu 20. Marca r. b. drogą licytacyi. Chętni dzi. rzawy i sposobni do zaręczenia kaucyi wzywai.} się, ażeby w A zecz tiyni terminie stanęli w izbie sessyonaiuey Moiczkiege U rzędu Ekonomiczne, go, jaiutormowali się o warunkach dzieizaw.yrh, za tklT'.wili sue podania i ocze« fciwa i prjyaeij' 'na ii* .jawy niwięcpy ofiarującemu po nast ' zr.twier lżeniu. bI3* zabobfezenia ' porozumieniom dcnoszę · inieysjem. ż żyiąc z bratem moim w nayfclW5fcy zgodzie, nie mam naymnieyszego zamiaru sjirzeriwitnia się iego rozporządzeniom. Dr< z no dnia 12. Lutego I82L Fryderyk Hrabia Kaickreuth, były - ról. Pruski Rotm strz. Oberża potl Z ł o t y m L we m na przed, mieściu S. Wo y iecha N ro 2-0, tudzież szpj. chleiz, są od Wielkiey- N ocy albo do wydzierżawienia, iub sprz-, dania. BliAszty wiadomości udzieli właściciel, * L ewin In dig.
P mits' cania są owyna-gcia uJ. HeHłxi < h W rynkupod Nrem. 56.
Powyższy artykuł jest częścią publikacji Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1821.02.21 Nr15 dostępnej w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej dla wszystkich w zakresie dozwolonego użytku. Właścicielem praw jest Wydawnictwo Miejskie w Poznaniu.