GAZETA

Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1821.02.28 Nr17

Czas czytania: ok. 16 min.

\ Ifl**

Wielkiego

Xi e s twap O Z N A N S K I E G O.

Nakładem Drukarni Nad worn ey W. Decker a i spółki,-Redactor: Assessor Raab ski.

Nro» \J\ - W S ro dę dnia 28. L u teg o 1&21.

UlUlUl.mUl >mUlHUll IIIUlm -UlmUlEIIIE. >mm-- *Ul mUlmUl-mmmUl---mm.

· im He II i.. U P » » - - « * >

O- B W r E S C Z E N I E.

Jt" oniewłi uchwalone dobroczynnie przez Król. Ministerstwo Woyny, i do skutku przywiedzioue publiczne zakupienie 2000 wencpli iyta na. założenie tu zapasu rezerwowego, wkróice ilość tę uzupełni" a te same niskie ceny zboża, wciAi trwaią; rzeczone Ministerstwo zezwoliło na dostawienie iescze w tymże celuTysiąca wencpłi żytapoq warunkami obwiesczenia moiego z dnia 18. Grudnia r; z. w Dzienniku Urzędowym» KJOI. Regencyi Nr. 52. stron. 890- i 8<;1Przyjemno rai podać tę pon<;wion A uchwałę do wiadomości powszechney, dodaiąr, ii oświadczenia w tey mierze przyimowane będa_. do dnia 20. Marca r. b. w biórze KroJ, Intendentury Woyskowey 5 go korpusu na Rybakach Nro. 98. lub' w biórze Kroi. Urzędu Prowiantowego, a dostawy do <<100- 15. Kwietnia r. b* ukończone bydź musza A .

P o z n a ń dnia 26. Lutego ijJai,

K>róL Pruski Naczelny, .Prezes- Wielkiego! Xies[w».

Poznańskiego, - Zer boni di SposeuL Wczoray zagaił Król (przez Dcputicya) trzeci seym Norwegski następuiącą gudną uwagi mową: Reprezentanci Narodu! \ "Sześć lat upłynęło, odkąd Król Wasz przyiął umowę stanu, która Was ziednoczyła z Narodem, z tych samych, iak wy, naddziadów pochodzącym, a która zapewniła Warn wolność i w rzędzie L u d ó w n i e p o d _ mm km owe v ?»uJI.

l e g ł y c h postawiła. eJ) zaofcZpieczy nas "Sprawa, która wam o stanie Królestwa zdaną będzie, da Wam sposobność sądzenia korzyściach Waszego obecnego położenia, Zaden w świecie Naród nisokupił praw i ręŁoymi konstytucyiney mnieyszemi ofiarami iak Naród Norwegski. ' "Lecz ażebyśmy utrzymali te kosztowne opatrzuośii skarby, pomniymy, iż żaden Lud nie itst godzien b y d ź wo l n y m, iak lyJko, o He zdolnym itst bydź wolnym pod prawami. Niezapominaymy nigdy, iz rozmaite narody walczyły długi czas przeciw tleepotyzmowi i domowey woynie; inne narody, po wytrzymaniu wszelkich zaburzeń , uyrzały się dla powszechnego dobra zoiewolonemi, ograniczyć i umiarkować prawa, których szum namiętności nadużywał. Przy roztrząsaniu wszystkich środków administracyjnych, przedsięwziętych od ostatniego Seymu i S > 8- roku, przekonacie się o oycowskiey pieczołowitości Rządu Waszego i o nieustanney czynności, z którą sczęśłiwoici Waszey strzeże. Zaiste wiele iescze pozostaie do uczynienia. Księga praw cywilnego i karzącego nie iest iescze uchwalona. ró, wnowaga i należyta stopniowość odnóg władzy nie iest iescze wyraźnie oznaczona; alić zastrzeżenie Moie we wszystkich rzeczach , Wymagających pośrednictwa Móiego, powih- Dnia o" żądał w Izbie wyźszey Lord ao Wam uaydgjtatecznieyszą bydi rękoymią _ G r e y przełożenia instrukcyi daney Angiel" skiemu Ministrowi w N e a p o l u, lecz Lord

.WIADOMOŚCI ZAGRANICZNE.

J)O _ :Ud <::: )k? *r IIVuyB' względ.m W s 11 źródeł " , t ' A wskażą Wam sródkl b zasi,kowych lrodowych.

Obrachowanie El r

Yt K o li o

"f, fi

"Rola, rękodzieła i rzemiosła, to eą wielkie źródła publiczney pomyślności - źródła które dla Ludu przestającego na »wojem i pracowitego, nigdy niewysychaią. "Handel Norwegeki dozraie trudności k ' , tore ne wszyakhh częściach świata widziemy. Ufaymy, iź się rzeczy naprawią, a tym czasem zaradzaymy ley niedogodności pracą, csczędnością i mądrością. "Stosunki pokoiu i dobrego porozumienia między cbudnoma państwami Skandynawskiego półwyspu i obcemi mocarstwami . ' trwalą w nayprzytszVu'eyszym sposobie, "Król Wasz star<.ć się nieprze-stannie będzie o utrzymanie nieodzownie pofrztbney gwarancyi dla państw drugiego rzędu która . ' lest duszą spokoyności Luciów. Wola iego nie będzie nigdy inną, iak tylko wolą prawa. sława iego rrierozdzielną iest od Wasze; wolności. "

Z Londynu dnia 13. Lutego.

Rozprawy w Izbie niźszey z powodu wniosku Markiza Ta viet o CK, względem naganiania Ministrów, trwały od dnia 5. do 7. i zakończyły się - zwycięztwem Ministrów , którzy mieli 324 kresek za sobą, a tylko 1 7 g przeciw sobie.

· i · i & temu wielka L i v e r p o o l odpowiedział, 'Ż t e m u A trudności stoią na P" e " M e z , e , Q l t. doniósł Hrabia Ro s sI yn, rtbj Y i > d k l a d . d o i 5 . « « e y w n « o . e kw « s l e A m s i N e i p o i' , Niektórzy P« o w . . » o W , A b « dzo popali wie w «V okoh « c i e p o da ł Hrab - a «o e * X / " p R D w 1 miesakańców E d i n b u r g a za Kron> a. Z Madrytu inmi. kutego.

D o m B a d a x i , *« 1 * ™ A J ™ \ 1 Turynie, mi 3 now>nyujtPo*" . t , fi a na mieysce Generała A la va, Mory P ,i? urzędu tego mepodiął. n l e o o k o i u.

żynmy na nowo · w i e l k i * » A ™ Folicyą · 1 ' 7 ' \ A r w I I ' t e » i « . t prawdzIwego Hiszpana. W pibnue. *0wiesztnia broni stanowi się na sz ej rOIeeIecyiednakdobr3 wiara' ufnoŚĆ i sczere obitdwie strony ożywiaj de A Ah c c iklóre a.n; g o

MpMom Dy' . nia brom , UzaWlesze A dłu on y « * m o £ e h y d £ prze Z b ę dzie "e b uznanym ,

« n o s

A A

.-oro n i ż s z y przecie nieokaże się dosta, podobieństwo osiwienia poią* y wąt»liwśm niezostanie. - Oba t y T a u t r z y j się w stanowiskach, iakie . t n i e m kroków nie p rz y mielskich zaWl sze A } Y < K . k .. . i lskie na l o l n l e p r z Ylac e inOrzu amerykamkiem ustana, w 30 doi po l d . t . d t . t k t a t u ' a w 9 o nI «III o - za Wler z nlu rarzach eUlopej skich. Zdobycze mondue po asu rrobI njwet b wy

. n, ana-rcbi; ani &»» "Y Kor t e rów; iem. - Od chwili zawieszenia broni, *««ani podzielonych na i.kcye munrkacya pomiędzy zaięttmi kra.atm, bęchcemy wolnego, narodowego Rr<;du. opar F c e l e m wwiernnego *ałfSO na naszyci, J A * £ S A 4 B E sHkutk w iywnosci iako w towarach na Tiaszey św,ętey relign. A 8 m o o l oboiey strony iadaiacy m udzieco a e z p o r a z iie wrażenie; autorem ooegoi .«* D. Mat c p n Marakaibo ih.oVinesap.eban w T a A o n a- £ - A J ma O do 6tósunkow tern honorowy kapelan Kroła. aIJcn " A l e n c i J Rcmmissarze, U Ministrowie che, A A A A 2 S g A S S A M a A l i wyśle doHiszpay Nt /'Jz _ /'-.. J - /'-.. ż '/'-....7 ni i lub winne kraie, alb. skąd inad przyiA . J Ł Ł CK" S S ? 2 M -elka mie, maiaprzeiazdwolnyprzezM>rkaibo.

TM]I r M i" e w zęd.ie urzadzaia. i _ Miasto Kar ta ge na we względzie han«ynność. M.h.je w o d A r d y i diu wewnętrznego, takichze samych używa« III Z e " J b A I S W - i " - b ód. - Ai,nci i Deputowani, któ"TM S L w s L i l l i tylko od Li- tych obadwa rządy do ukbdów.pokoywy.

< l Y Jl Ó « Stycznia odhno więcey «00 .al.« mogą, *upełrrey wolności używać będ * «topada do 18. b.ye :.ua o S G "iesczęścktn powiedz, ob« TZAdad T U k I A d l T A o A i o zI.ar,ym.ozsY. mi do nowey woyny przyiśc miało, mą", * Artykuł tirzęatw> _ zawieszenie brom wypowiedart« e m n d n A e n h m B v a M « A m . _ p o " i e w »£ w obetney chwili odd«<<1 «dodaniem A A J A A A A * wciętych okrętówmoże bydż w drodze d c

" ? ?" h K s k t z a s u n ą L A » * * .

A S A A I I f S i' S « zatwierdzeń I 5 11 i r U £ 1 «i IHMIl - Mdobnążliczbę okrętów, znayduia.ych się przy ładz f... Kolul1}b skirn -zas E e, iednak pwd *!*'I'** «U <<1<<<<, ay fadoA W¥ a na ląd niewyssdzały. - Dla dania dowodu całemu światu o liberalnych i ludzko- następujące Xiafecia Regenta pismo: "MbI ścią tchrących zasadach, któremi obadwa Panowie Deputowani Parlamentu N arodorządy eą powodowane dla w)tępienia obłędu wego! Zgłębiłem Konstytucją, ułcźoną prze« i zaciętości, towarzyszących okrutnty walce, Parlement w skutku moich uwag przeciw nie- f w którą były wplątane, obewięzuią się uro- Jktórym artykułom proponowanych dnia 1. czyście, niezwłocznie przystąpić do traktatu, Stycznia odmian. Zatwierdziłem teraz to mocą którego oznaczone będą zesady prowa- nowe dzieło, ażebym dał Narodowi przedzenia woyny z uszanowaniem praw czło- konywający dowód o Moiey źywey chęci uywieka, wedle naymędrazych, nayszbche- rzenia naszey polityczney ustanowy bez dałtuieyszyrh powideł, iakie powinny bydź zna- szey odwłoki wcałey dzielności, i zabezpiemieniem narodów ucywilizowanych. " czenia przez to tem bardziey iego sczęśliwoGenerał Bolivar urodził się w K 3ra- śti. N e a p o l dnia 89. Stycznia 1321.

kas, odebrał wychowanie w H i s z p a n i i i" podp. F r a n c i s z e k. - Minister spraw wedłngi czas preebywał we F r a n c y i i W ł'o _ wnętrznych, Markiz A n 1 et t a. * szech. W roku J 8! 4 - obiął najwyższe Na wniosek Generali Pe pe zezwolił Pardowództwo nad woyskiem patryotow. lament róźnyro obcym Włoskim Oficerom, Gwierał M o r iII o wsławił się pięknie ełuzyć pod chorągwiami N eapolitanskiemi.

w Hiszpanii podczae woyny Francuzkiey .Rossyieki Minister Hrabia Sta« K el berg i pa wiosnę 1815 r. na czele IO,OLO wojska pOIe hał za .urlopem do Rzymu dla odzywysłany został do Am ery K i połuduiowey. kanIa zdro Ia. . astępuje go Pan Z a s t, Iafco SprawuJący Interessa Rządu Rossyiskiego.

Tu i w innych okolicach wezwani zostali mieszkance, aie by znosili ołów i papier na ładunki. Xiąźę Regent wydał wyrok względem zaciągania popisowych, podług Klóregó nawet duchowni nie są od słuiby woyskowty wyłączeni.

Z Neapolu dnia u Lutego.

Dnia 97. z. m. doniósł Parlament przez Deputatyą Xiąźęciu Regentowi o zbiiżaiącern się zamknięciu posiedzeń iego. Xiążę Regent oświadczył Deputaeyi, iź zamknie osobiście posiedzenia Parlamentu dnia 31. Stycznia, i ie życzy, aieby członki pozostali w N e a p o l u , nie tylko JJa przygotowywania prac przyszłego posiedzenia, ale lei dla dopomagania Rządowi radą swoią we wszelkich zdarzeniach. Patem odebrała od Xiąźęcia Regenta zatwierdzenie różnych ustaw i wyroków, a mianowicie sankcyąustawy konstytucyiney zuchwalonemi przez Parlament odmianami Konstytucji Hiszpańskiey. - D n i a 51 7. oświadczył iedrxo zgodnie Parlar<;ent, iź przeciwko byłemu Ministrowi woyny, Generałowi Porucznikowi C ar r a s c o s a , nIe znayduie punktu oskarżenia. . U dzieloney dnia 30. z. m. Parlamentowi Ua kąy i cowey łoustytucyi, towarzyizyło

W S a l e r n o dana będzie uczta patryotyczna, na ktorey pić będą za zdrowie 500. Radykalistów Angielskich którzy podobnież pili za zdrowie Karbonaryuszow. Pierwszy toast będzie: "Lud iNeapolitański do Narodu Angielskiego." Tuteyszy dom We l z i V i s li er ofiarował rządowi złoiyćsposobem pożyczki 11,2 30,000 dukatów z prowizyi po 'i\ od sta, po oaywiększey części z zagranicy. Prowincya S a l e r n o złożyła znakomite ofiary dobrowolne w broni, odzieży woyskowey i gotowym groezu. Haftowane rękami Xiezniczek rodziny Królewskiey choragwie maią napis; "Mężnym I <obroAcom Króla, Konstyiucyi i niepodle- Profesor Tymofworefwa łacińskiego pTry głości oyczystey." Król. Collegium Francuzkićm, Pan T i s s o t, Po poświęceniu chorągwi wydał Generał - · utracił swoy urząd z powodu pisma: "HiP e p e następuiący rozkaz dzienny: -etoryczny obraz FratHuzkich woien rewolu"Gwardye narodowe piesze i konne, mili- cyiny'ch." Dzieło to - mówi Dziennik .Cye, legioniści! Wasza liczba, wasza po- Paryski - iest ciągłą obroną nayv.iekszyfu stawa, wasza'zręczność okazana w wiecznie i naygodnieyszycli kary btzprawiów rewopamiętnym dniu, któregoście z rąk Regenta lucji, i przytacza na dowód kiika mkysc chorągwie odebrali, wprawiły wszystkich mie- Z nIego. szkańców N e a p o l u w zadziwienie, tylko Xią£ę B r o g l i o nasaedł w tych dniach «nnie nie; albowiem wiadomo mi dawno, ii swego pokoiowego o nitzwyczayney godzipo obywatelu Ntapolitańskim wszystkiego nie, i zastał go przepieuiąctgo listy w iego spodziewać 61<; można. Gdyby nieprzyjacie- gabinecie. Przestraszony niecnota padł na le zbliżać się mieli ku naszey stolicy, po- kolana i wyznał, ie iuź 6. 1st prowadzi to mniyde, iź N eapolitańczykowie nieieden raz arcy poczciwe rzemiosło. Xiąię przestał bronili swey piękney oyczyzny, i ie -stoika na ten», ii go posłał z listem do tego JegoArragonii, niemaiąca dziesiątey części lu- mości, który go tym sposobem miął za taydności N e a p o l u, usiłowania dwóch potęż- nego sekretarza. List teo zakończył temi nych zastępów Francuzkkh wniwecz · obróciła." słowy: "N. N. itst odtąd całkiem do dyspoJadąc Xiążę Regent temi dniami na polo- zycyi W Pana. Możesz go gdzieindziey powanIe, pozdrawiał go Lud okrzykiem: Pace! mieścić. Należą mu się zasługi za 6. miesięPacei (Pokóy! pokóy!) cy; uznasz zapewne za słuszną, wypłacić mu takowe." Prezydent Rzeczypospoiitey Haytyckiey, Bo y er, miał się oświadczyć, ii wyliczy 60. millionów Franków na wynagrodzenie znayduiących się we F r a n c y i byłych osadników w St. D o m i n g o, ieżeli korona Frankuzka zrzecze się wszelkich innych rosczeń i uzna niepodległość Rzeczypospolitey Haytyckiey. Na onegdayszem posiedzeniu Izby Deputowanych iądał Pan C h a u vel i n wiadomościj iafc się Rząd Francuzki bierze we względzie Neapolu i Lubiany. Wyraraiał on swą obawę, i£ Francya mogłaby łatwo przez tę koalicyą nabawić się woyiiy. Minister spraw zagranicznych od powiedział na t o, ii Król sam ma prawo stanowić względem woyny i pokoiu, lecz ie Francuzki dowodzi, ie iui Ka- wiadomo całey E u r o p i e, ii Król nayueiipnyiaj kolor «zerwony, biały i niey pragnie utrzymać ostatni. Waina nota, która, Poseł Hiszpański w

Z Paryia dnia 14. Lutego.

Jutro hiewyidą gazety z powodu iałobnego obchodu za Xiążęcia Berty. Już wczoray odprawiały się msze de R e q u i e m w gmachach Królewski-, h i w kościołach stolicy. Posłowie Pruski i Angielski dawali świetne uczty dla najznamienitszych osób dworu i miasta. Między Dyplomatami znaydowsli się także Xuzeta Neapolitańscy C ab tel cicala i Ci mit ile. Kardynał de la L u z e r n e, przeszło ośmdziesiąt1fctt i starzec, kazał rozdać między członków obu Izb pismo o mocy, którą zdaniem iego ma Król do zaprowadzenia Konkordatu z roku lS>7- przez prostą ustawę - Królewską.

Kury er roI VII. błękitny« cznych, ściągała eię tlo rodzinnych związków dynastyi Burbonów we Francyi, Hiszpanii i Neapolu. POLSKA.

Deputacya wyznaczona od Króla w przedmiocie prawodawstwa, na którey czele doetoyny mąż Senator Woiewoda Wybicki JI powszechnem zadowolnieniem całego narodu iest postawiony, pracui« ciągle nad swoiem dziełem, które ma przyszłym pokoleniom wiecznotrwałe zapewnić sczęście. Wkrótce zgromadzi się w ątolicy Senat Państwa, dla przyięcia nowo mianowanych członków w mieyeca nieobsadzone i rozpoznawania petycyi od narodu podanych, Z Wiednia dnia rP Lutego.

Dnia 15. m. b. spalono znowu za 10 miilionów papierów, wykupionych prztz Au«tryacki bank narodowy.

Słychać, i£ Król F e r d y n a n d zabawi iescze nieiaki cr.as w L u b i ą n i e , zapewne ażeby widzieć iak rzeczy póydą. Monarcha ten obeyraał'W ostatnich dniach przechodzące tędy d o N e a p o l u woyeka Austryackie i wyraził im niemiecką mową zupełne swoie udowolnienie z piękney ich postawy. Mniemają powszechnie w L u b l a o i e , ii woysko liniowe, i wielka część ludu w Króieetwie Neapolitańskiem oświadczy się za Królem sta przybyciem woy6k naszych. Lord CI am- W i i li a m wyiechsł z L u b lacy powrotem do Londynu. Z Włock dnia #, Łut-ego.

Pedług naypewnieyszycb oblicztń, woy«ka Austryackie zgromadzone od Alp ai do . Ferrary, wynosić mogą eoe,ooo ludzi, między którymi iakie 30,000 ludzi iazdy; artylleryi iest 600 daiał wszelkiego wago. Tniaru.

Xiążę dfGallo przybył dnia 4* m. b. do B u n o n i i, i nazaiwtrz ruszył w dalszą drogę <ch Neapolu.

» i fi fi i i a MH«i · ,

Rozmaite · wiadomoici.

U dzielona w przeszłe y naszey gazecie a z innych pism publicznych wyięta wiadomość A iż Hrabia liernstorff poiedzie do Ne a polu hko r.adzwyczayny Pruski Poseł, była bez zasady. Prywatne wiadomości z W ł o c h -piszą od Menu - wyrażająnadzitię, iż wyprawa skończy się spokoynie; albowiem umysły w Królestwie N eapolitańskrem tak są uspoeobio» ne, iż się podobno bez iednego wystrzału karabinowego ofeeydzie. Dnia 26. z. m. nastąpiło w Lizbonie zsgaienie stanów C o r t e s , Dnia &. im b. obchodzono w L u b i a nie 2 wielłą uroczystością rocznicę urodzin N.

cesatzowey Austryackiey. Wszystkich rządów Włoskich Posłowie znayduią się w L u b l a n i e, wyiąwszy r?ądy Panneński iŁukitski.

cłoseą o odprawić się maiącym w przedmiotach reiigyinyeh w P r e s b u r g u zborze wszystkich Biskupów państwa Auetryackiego, pod prezydencyą PrYTaM Węgierskiego.

Przedsifbierstwa Mahometa eAlego ź Baszy Egiptu.

(W Dottrzegaczu Austr. z Monitora.) -Gazety niektóre wspominały o nowym \1nale Alexandryiekim, dotąd jednakże brałow-ało.nam, na wyraźnych doniesienńch o owem dziele. Następujące mogą być iak-o niezawodne poczyta&e, w.yięte są albowitm z opowiadań podróżnych, którzy niedawno a nad brzegów N i l u powrócili. 1 Kanał Altxandryieki zaczyna się od kolumny z granitu, którą zwyc-zaynie kolumnaj Pompeiusza nazywaią, a kończy się wNU4lV ricco poniżty miasta S i o n« . Długość iega wynosi 41,706 stóp, szerokość 13 3 głębokość 3. Stotysięcy ludzi zaczęło doi» 5. cu Lutego ig20 pracowało 1 ad nim 260,000 ludzi, którym codziennie no iednytn piastrz-e tureckim płacono. W miesiącu Maju nadeszło iescze 30,000 robotników z Wyższego Egiptu, a dnia 13. Wrztśnia ukońCEony ten kanał otrzymał nazwisko M a h - m u d l e, na wzór imienia Wielkiego Sułtana. Mnieyszy kanał dla wypróżnienia do morza wody zbyteczney, którą, N i ł óo rzeczonego kanału M a h m u d a wylewa, ukończo» ny był w dniu lotym następuiącego musiąca Października. Długość iego wynosi 1,400, szerokość 10 a głębokość 2 -stóp. Ponieważ te kanały tak bardzo handlowi pożyteczne, rznięte były pomiędzy dwoma Jeziorami w M a h die i M a re o ti B, prz.eto pracuiący około nich na wilgney ziemi robotnicy, stali się ofiarą zaraźliwych c h o ró b, na które blisko 4,600 wymarło; prócz tego zaś iesćzt przez niezdrową porę desczową w Lutym i Marcu 3,300 ludzi ut.-a.iło iycL. Pozostałe po nich wdowy i sieroty oiriymały peneye i nagrody. Sześciu zagranicznych Inżynierów kierowało robotami około tego kanału. Drugie, chociaż mriey pożyteczne, iednakże bardziey niebezpieczne przedsiębierstwo zatrudniało zirny ostać iey niektóre oddziały woyska: było to zdobycie małey Oasy, gdzie się znayduią ruiny kościoła Jowisza Ammona. Kaechef Da ma n bu r, któremu ta wyprawa zlecona była, wyciągnął na czele 6,000 iftźdzców z kilku działami polowemi do pusczy. Lcdwi * po 4. dniach, gdy woysko przeszło góry Libyiekie, zmuszone było walczyć z naystrasznieyszym 1 leprzyiacielem, to ust wiatrem połud. iowym nazwanym K am ni s. Ta plaga zrządziła w woysku naywięk6zy nieporządek, osobliwie LM w powozach. Gdy żywność spotrzebowano, musiało się woysko daktylami żywić. Doszło nareszcie do Sc w a h, stolicy O a s e , Itłórey mieszkańcy tak przezorni byli, źewszystkie ewoie skarby, o 9. dni clrogl ile sprzymierzonego pokolenia na pusczy dla bezpieczeństwa wysłali. Przystąpiono na-' tychmiast do oblężenia miasts, a kilka wystrzałów działowych było iuż dostatecznych, ażeby zmusiły Ammoniiów do zawarcia ugody, w następujących warunkach: 1) uznawać będą Sułtana M a h m u d a za swoiego Iłządzcę, a Wezyra Mahameda Aiy za Pełnomocnikaonegoż; z} płacić będąiO,OOO piastrów za koszta woien.e; 3.) dawać będą rocznego podatku 2,000 ładunków daktylowych. Gdy traktat podpisano, powróciło woyslto znowu do N i l u , nie spędziwszy nawet i 3 miesiące zupełne na tey wyprawie. Przedsięwzięto nakoniec na zimę r. ig? o.

nową wyprawę. Geh m oneyże było, podbicie A bisy n i i niepodległey, zaprowadzenie z tarntąd w Niższym E g i p c i e iescze dobrze niezaludnionym oead rolników. W Lipcu wyprawiono iuż 500 żołnierzy na wzwiady-,' a a o tysięcy przeznaczonych do tey woyny iezdźców stanęło obozem pod K a i r e m. Ismael Basza naystarezy syn Wice-Krćla, miał obiąć dowództwo nad niemi. M a h o m e d Al y przyinmiecudzoziemcpw z życzliwością i ozn;ką szacunku, iakis na Wschodzie rzadko się widzieć daią. Żądzy iego, nauczenia się poznać E u r o p ę i iejr ustanowy , okazuią &ię ciekawe zapytania, Usiłuie on teraz do skutku przywieśdź tłumaczenia Arabskie nąylepszyc-łi dz i tł francuzkich w mechanice, taktyce, gospodarstwie i rolnictwie. Układ którego 6ię chwycił, dahy prowadzi z nieustraszoną nkzens stałością. Jego woienny i sztukom przychylny geniusz, zupełnie wspierany bywa talentami i bacznością iego Sekretarza generalnego w interessach .zagranicznych J u a e a f B o g o s. N aywiększe bezpieczeństwo partoie w owych kraiach, a piramidy" pustynie i cuda wyższego E g i p t u obieżdźać można bez zasłony.

OBWIEESC Z NIE.

Wszystkim tuteyszyrn posiedzicie10m ogrodów przypomina się, iżby przy tersznityszey porze roku pod nieodzowną karą 5, Talarów do obierania i wytłumienia gąsienic z drztw przystąpili, a' sczegolnie. na wynisczenie znayduiących się w gniazdach pierscinnkoi.wych i korawych gąsienic pilnie uważali.

p o z n a ń dnia 26. Lutego 1821. Król. Radzca Regencyiny, Dyrektor miasta i Policyi.

POZEW EDYK.TALNY Na skargę A n n y z S a r d 1 i c z a.K Ó w Szmitowey, naprzechv, mężowi swemu Wawrzynowi Szmit strycharzowi, z Zaniemyśla, dopraszaiącey się, aby z przyczyny złośliwego iego oddalenia się od' niey w roku 1814, pozwolenie do wstąpienia, w nowe. związki małżeńskie udzielone iey było, wy, znaczyliśmy do odpowiedzi- na< tęż. skargę" Ł do. ln&trukcyi sprawy termin ,.

n a d z i e ń 28M.' a.iai r. b;,. po południu; o godzinie 3: w- L'bie sądowey. tu przy Tumie, na który to term n oskarżonego pod zagrożeniem zaocznego postępowania ninieyszem zapozywamy.. W Poznaniu dnia. 21. Lutego 1821., 9qd Konsystorza Genitalnego Jtiiskupitgo Foznańaliugii, (podp.) X. Titpunowski A. G> P:.

"POZEW EDYkTALNY.

Na skargę Maryanny Ghałasiak-owy naprzeciw mężowi swemu Sehastyanowi. C h a ł a siak z Czarnkowa" żołnierzowi poli ekiemu ,. dopraszaiącey się, aby z przyczyny, nieprzytomności iego od roku 1811- pozwolenie do wstąpienia w nowe związki małżeńskie udzielone iey było; wyznaczyliśmy do» odpowiedzi' na tę£ skargę, i do InslrukcyL »prawy termin-, na d z i e ń 2.8i M' aia r. b." po połudhiu. o gpdzitiie 3, w Izbie sądowey tu przy Tumie, na który to» termin oskarżonego pód zagrożeniem zaocznego postępowa*nia ninieyszem zapozywamy. W Poznaniu! dnia ai. Lutego 1821.

Sąd Konsystorza Generalnego Biskupiego * Pbznuńskiega.

( p o d p ) , X. Tre AnowskL A \ G. P:

Z odwołaniem się do-uwiadomienia- z dnii 3. Lutego wir. Nrze gazety tuteyezey z dnia 7. t. m., uwiadomią my raz iescze, iż'dnia 3.

Marca będzie bal maskowany w gmachu woLs, no-mularskim. Dla zApobieżt nia naciskowi osób nie m a i s c h prawa, upraszamy szanownych członków lv.sursu: 1) ażeby potrzebną. Jiczbę biletów iuź dnia poprzedzającego z dokładnóm wymienhs niem nazwisk-w lokalu resursowym zażądać kazali; 2) ażeby każda maska pokazała jtylko swóy bilet na wi iyściu edzwiernemu, i zatrzymała go przy tobie, gdyż takowy późniey na · sali zażądanym będzie. Początek o godz nie 8.

D-onośtemy or«z członkom resurs« maią* cym. dzieci" iż di,ia- 17. Marca będzie także bal dla dzieci, niźey lat przepisanych, który się zacznie o godzinie 6.,. a na. który zaprasza ją> P o z n a ń - dnia 23, L u t e g o 282 f.DyreHorowie.

Doniesienie, dzierżawy.

Położona w Wiekiem Xię*twie' Poznańskiem Powiecie Śremskim maiętni ść Xiąż,. wyAiusczoną zostanie od M. Jana- r. b., w. sześć" lub dziewięć"letnią dzitraawę, w dniu 20. Mara r. bi drogą licytacyi. Chętni dzi< rzawy i sposobni du zaręczenia kauoyi wzywaią się, ażeby w rzeczony;» terminie stanęli w izbie sessyonalney Miiiczkitge Urzędu Ekonomicznego»,* zainformowali się o warunkach dzie.zawitych, zadeklarowali swe podania i orze«kiwali przynerzeiiia dzierżawy tiavviec«y ofiaruiącemu po nastąpionem zatwierdzeniu..

Wozownia zabezpieczona od ognia, w dwóch- oddziałach, sczegótniey na- skład wódki użytą być mogą-, ie*t do wypusezenia u. J ó z i f H o r n, w rynku N roj Ąu.

Oberża, pod Z ł o t y m L we m na przedmieściu S W oyciecha N ro- 20.,. tudzitź,szpichletz,. są! od Wielkiey-Nocy. albo do wydzierżawienia, lub sprzedania. Bliższey wiadomości udzieli właściciel, Lewin In d ig.

Świeże ostrzygi, i drugi transport wcale.

świe£ego kawiarń co tylko odebrał Po we leki..

Powyższy artykuł jest częścią publikacji Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1821.02.28 Nr17 dostępnej w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej dla wszystkich w zakresie dozwolonego użytku. Właścicielem praw jest Wydawnictwo Miejskie w Poznaniu.
Do góry