GAZETA

Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1821.03.17 Nr22

Czas czytania: ok. 25 min.

Wielkiego

Xtestwap O Z N A N S K I E G O.

Kakfcwłem Drukarni Nadworney W. D e c ker a i spółki,- Redaktor: Assessor Ra ab s Ki.

Nru.. 22*w Sobotę dnia

Marca

WIADOMOŚCI K.RAIOWE.

Z Berlina ania 13 Waren.

Xiąźę P a r i a n o a, nadzwyczayny Poseł Rpóla Sycyiiyekifgo przy dworze tuieyszy m, powrócił tu z L u b i a n y ,

WIADOMOŚCI ZAGRANICZNE.

2i Lizbony dnia ig- Lutego.

Dnia 15. zawinął tu Saoner Andorinha z wiadomością, iż lud i woyslo wyspy Madeira (liczy 104,500 mieszkańców) lednotuyślnie oświadczyły się za nową, Kon«tytucyą i nakłoniły W, Rządzcę do dzielenia "i«h życzeń. N astępuiący list z diiia 31. Stycznia obeymuie sczegóły tego wydarzenia. W niedzielę d. 2g. m. b. wezwano milicyą na musztra. Obeznane a układem osoby,

17.

1 A 21 ,wsparte od niektórych Oficerów i żołnierzy załogi, osadziły warownię i koszary. Potem Deputacya, z polecenia 600 uayprzednieyszych mieszkańców, udała się do pomieszkania W. Rządzcy, i przedstawiła mu powszechne żyzenie posiadania takiey konStytucyi,. iaką PortUgalczykowie uzyskali.

W tymże czasie zebrał» się milicya przed domt-m W. Rządzcy. Ten prosił o czas, dopóki niezasiągnie wiadomości z B r a z y l i i , Ucz na to niezezwolotio. Potem żądał po» mowie z niektórymi wyższymi Oficerami załogi.; oiedopusczono i tego, ale owszem przekonano go niezwłocznie, iż Oficerowie sprzjfiali zmianie. Nie widząc tedy żadnego innego wyboru, uległ przemocy i - pierwszy zaprzysiągł nową konetytueyą. Za pierwszem rozruchu hasł«m zwołał on by* artylleryą; iakoi usłuchali żołnierze rozkazu»lecz nie mIeli sni dział, ani amunicyi, gdyż Hrabia P' o z z o di B o re» C t-» to wszystko znaydowało się w warowni. I tak w P a ryż u nadzw cesarski p o s e I skończyła się cała rzecz btz krwi rozlewu. Królu oboie'y S y c W i T T T P<"N11 p" T

Te 8 WieEt8fa ieweH8 W id\9sV.ewych wesołe pienia, i powszechne oświecenie miało mieysce. Po trzydniowych rozprawianiach uchwaloną została wolność prasey; pisma bądź religiyney lub polityczney treści, nie maią Ż3dney 'poprzedriiey c e n z u r z e podlegać.

Zrazu uchwalono w 69 przeciw 8 głosom: ii iadna poprzednia nie ma bydź cenzura, wyiąwszy w przedmiotach rtligiynych; potem stanęła 46 przeciw 31 głosom uchwała: ii rzeczy, odnoszące się do wiary i moralności, nie maią poprzedniey ulegać cenzurze. «

Pytanie: czyli Oficerowie Angielscy zostać maią nadal na żołdzie Portugalskim? odesłanem zostało do wydziału wojennego. N astępuiące wnioski odesłane zostały do komitetów: 1) względem zniesienia trybunału przeniewierstwa przeciw Monarsze; 2) wniosek względem policyi, z pewnemi określeniami} 3) względem zniesienia inkwizycyi, nadania iey powagi Biskupom, a iey dóbr Narodowi; 4) uchylenia pewnych danin; 5) postępowania przyaresztowaniach; 6) trybu działań Kor t e z ów; 7) urządzenia gwardyi narodowey. Z Lubiany dnia 2. Marca.

Zawierzytelniony przy Królu oboiey Sycylii C K. Poseł, Baron Vincent, wy· u» J · - jj U. ., .

i e d» l d«.s, d d F . o r . n . y i , gdzie czekać będzie na Króla, klory lu tro wy.edz.e. Drna 28. Lutego zakończone zostały narady między przytomnem, tu gabinetami i pełnomocnikami dworów Włoskich. Kilku z ostatnich mi odiechah; > wkrótce posiadać tylko będziem obudwoch Cesarzów i ich Miftistrow, z zawierzytelmonym, przy nich Po

" ł a TM ' \to Z strony R o s s y! «wierzy telmoDy leet A

Król. Poeeł w R z y m'i e, H rTb iaB dl Cy,,» W ternie znaczeniu. a C *« # Obydway cii Po5 f owle li k I e d zj, O£?iecha

Kardynał Legat Spina, i Markiz de St.

M a r s a n , w pometfziałefc odiadą.

Wieść potrzebuąica potwierdzenia utrz1muie, ii Król F *> r JI - ". j " JIrrn r e r d y n a n d wyznaczył dzjenną dopłatę wszyetkim Oficerom woyska Austryackiego, aż do przybycia do N e a p ol u, tak ,i Kapitan będzie pobierał na dzień 5. Franków, a Porucznik 3. Franki. Król ten ma być przekorny, ii życzliwa mu część narodu N eapolitąńskiego wygląda przy. bycia woyska naszego, aby się rzucić w iego oycowskłeobięcia. o Z Madrytu dnia 20. Luteqo.

Kroi meodzyskał iescze zdrowia? Mnie, rna.ą ,ż poiedzie do łazien Sacedońskicb, że lednak wprzód zagai osobiście posiedzenie Kortezów w dniu i. Marca Przeciwnie gazeta rządowa zapewnia: iż Król zupełnie zdrów, pracuie codziennie z Ministrami i wkrótce znowu wyiedzie. Wczoray było pierwsze przygotowawcze zebranie Kor t e z ów. Prezes nieustaiącey Dtputacyi miał mowę, w itorey dowodził i£ Deputacya dopełniła świętego obowiazkj według przemożtnia swego. Zakończył mow temi słowł r. 18 gHł& Jiłłlr lł \ całAy E u r o p y, wymaga dosadnych i dz"elDych środków, lecz nic się oprzeć nie zdoła mocney i r03.n;rrrrrey gorliwości zastępców Ludu Hiszpańskiego, których iedvnvm r" lem: sczęśbwość i pomyślność d Li e y naszev oyczyzny.« Po przeczytaniu artykułu na i , l 6. Konsty. ucyi i t. d. mianowano Kommissyą z 5 członków, w celu sprawdzeni« Pebomocnictw Deputowanych Amervkanskich. Drugie przygotowacze zebranie ustanowiono «ostało na d. ja' fi. b.

Przybiegł tu goniec »L u b i a n y z nader wainemi listami. Z tego powodu odbyła aie. Rada stanu. Zdaie się, iie wnoszą z tego po- .itdzenia, ii Monarchowie iądaią zesłania do L u b i a n y Pełnomocnika' Hiszpańskiego. P an B a n d a x I wybrany do tego poselstwa.

(Zob. art. z Paryża.) Udzieliła Rada Stanu instrukcye temu Posłowi; iest to mąż równie energiczny iak odważny. Zapewniaią, iż mu ,jrzepieuią, ażeby niepodpisywał iadney propozycji, roaiącey na celu odmienienie naszey konstytucyi. W ostatnich dniach zamordowano tu kilka osób, mię Izy inne mi Pułkownika Can ales. -- Naczelaik cywilny nie tai się w swoiey do mieszkańców odezwie, ii się lękać należy nowych burz i nowego niesczęścia, albowiem nieprzyjaciele powszechnego dobra, nayskutecznieyszych uźywaią środków do zamącenia publieznc-y spokoyności. Uwięziono wszystkich niemal Oficerów gwardyi przyboczney, iako obwinionych o przeciwną rewolucyą. Uwięzienie Pułkownika artylleryi O. M.

de Z e c a, mocno uderza umysły. Oskarzaią go, ie iest iednym z głównych, stronników przeciw Konstytucyi. Korpus tego gnany iest z przywiązania do teyie. W Saragossie zagroione było publiczne bezpieczeństwo, a woysko załogi stało przez 24. godzio pod bronią. Odezwa Generał- Kapitana R i e g o , wszystko znowu przywiodła do porządku. - W K a t a lon i i o braiani i lieni są mnichy wszędzie, publicznie, a nawet w samych klasztorach. W B a r c e lon i e wszystko głośno się oświadcza zaKonstytucyą. - Gwardya narodowa Walencyiska podała Królowi adres z powodu ostatnich wypadków. Wyraiono w nim, ii te niweczące wolność zanmhy tak długo powtarzane będą, dopóki ci, których iako zbrodniów obrażonego N arodu uwięziono, śmiercią ukarani niezostaną. - W T o l e d obył dnia 15. wielki rozruch. Były J o niego powodem patryotyczne studentów klassy Komstytucyiney pienia, które się uczniom "klasa innych niepodobały. UwięzUnie sześciu niekonstytucyjnych uczniów, przywróciło porządek« - VV Korunnie znaczne były rozru.iiy. Wykrzykiwanie kilku nierozsądnych osób: Niech iyie Król! Niechzginie K o n s t y t u c y a ! sprawiło między obywatelami poruszenie i rozruch. Zebrali się oni przed pomieszkaniem Generała- Kapitana, żądaiąc sprowadzenia uwięzionych spiskowych z O r e n s y d o Kor u n n y i przed sąd stawienia. Przyrzekł to Generał- Kapitao, Jednakowoż pod warunkiem, zapytania się wprzód o to w M a d r y c i e . Znany Generał F r e ye r e uciekł podobno z Hiszpanii. A b u e l o leży chory w więzieniu swoićm w H e r r era. Znaleziono przy nim i czeladnikach iego tylko 1800 Realów (450 Frank.) Rząd otrzymał urzędową wiadomość o powstaniu w G u a y a q u i l w Prowincyi Q u i t o . N ależeć do niego maią naycelnieysze osoby. Zabóyca Pułkownika C a n a l e s odkryty; I UWIęZIony.

Dnia 21. Lutego.

Król J mć zaczął znowu swe przejażdżki rozrywkowe. Dnia J. MJIrca zagai osobiście posiedzenie stanów C o r t e s . Dnia 14. m. b. wypłynęła z Kadyx fregata "P e r ł a" od 40 dział, pod dowództwem Kapitana D o n l o s. J u l i a n i s, która złączywszy się z okrętem "Woiownik** od 74 dział, razem z tymie popłynie do N e a p o l u . Obydwa okręty są iak naylepiey opatrzone; ekwipaż wypłacony sobie ma żołd za fry następne miesiące. N a fregacie znaydAie się znaay Generał C isner os. Jn-ny okręt wypłynął z B a r c e Ilon y de N e a p o l u z bronią wszelkiego gatunku.

W woyeku Hiszpańsktem, puścili się doNeap o l u, w chęci ofiarowania swych usług taftieczney sprawie. Wczoray przyprowadzono tu siedm w Val d e moro aresztowanych oeób, oskarżonych o porozumienie z A b u e l o . W Alłala de Hetiaree aresztowano 11 osób wplatanych w sprawę iałmużnika V i n u e s a , między kióremi znayduieeię 9. duchownych. Na płynącym z Kouen okręcie Hannowerskim, który wbiegI do Bilbao, znayduie się 6,000 karabinów. Władze tameczne maiąc ładuhek tea w podeyrzeniu, kazały go złożyć tymczasowo do klasztoru karmtlitańekifgo, dopóki nie będzie powziętą dokładna wiadomość o właściwem przeznaczeniu tey do H i s z p a n i i wysłaney broni. Major, Kapitanowie, wszyscy niemal Oficerowie, i Kadeci gwardyi przyboczney, aresztowani są iako sprawcy ostatnich rozruchów. Z Neapolu dnia J$. Lutego.

Między przełożonemi Parlameutowi papierami urzędowemi, znaydował się długi raport Xiecia di Galio do Xiążęćia Regenta, z podróży iego do Lubiany. ->- Dnia 14. m. b. uchwalił Parlament -dla Ministra Woyjty nowy kredyt z 150,000. Dukatów na przyśpieszenie uzbroień woiennych, a dla Ministra morskiego 60,000. Dukatów na uzbroienie dwóch fregat i kilku pomnieyezych okrętów A Uchwalono- także wyznaczenie Deputacyi dla wglądania w czynności opatrywania potrzeb woyska, itórych dotychczasowy zarząd bardzo niedołężnym być miał. W gazetach tuteyszych umieeczona' iest niby to instrukcya względem przestrzegać się maiącego wśród teraźoieyszych okoliczności system»tu, w ktcrey sczególniey takie zaleconą iest delikatność i zachowywanie prawa narodów względem ieńeów nieprzyiacielskich.

Były Munster Me <<lici «tał Bo'b'e PT)I(€znaczone odwiedziny, podobne tym, lucre Prefekta policyi G i a t a p i ę t r o «potkały? lecz wcześnie o nich zawiadomiony, zemIcnął, równie iak niektóre iiioe osoby, k<óre unikaiąc takowychże. odwiedzin, na morze' się schroniły. Oto iest odezwa do woyska N eapolitańekiego; " Waleczni woiownicy! N ieczuiecież podwiiaiącego się męstwa serc wapzych, na widok wznoezącey się nad oyczyzną waszą fali? W oiownicy! karność tylko zapewnić nam może zwycręzkie wawrzyny. Mieycie spokoyną i zimną odwagę, którą w wss uczucie siły waszey wlewać powinno, Woysko, nazwiska tego godne, iest wielkie m ciałem, którćrn iedoa porusza głowa ; nic ta nie może dokazać bez posłuszeństwa od stopnia do stopnia, od żołnierza ai do*Generała. Zasłuicie sobie na oznaki zasczytne, które Oyczyzną dla walczących za iey sprawę prze-» znaczą; ieieli godnymi iey iesteście, godną i was będzie zapłata. Niezapomniycie, iż zamach wymierzony iest na waszą Konstytucyą. Nuż więc, waleceni woiownicy* Konstytucya musi zwyciężyć, lub NaTÓd Neapolitański okryie się nicetartą nigdy hańbą. Spółobywatele wasi sposobią siej aby was wszędzie wspierać. Bądźcie o tera zapewnieni} w obydwóch Sycyliach nikt eię cgciągać oie będzie. W pośród tych okoliczności niebezpieczeństwa i sławy, iaden obywatel nie skazi życia swego tchórzliwą i sromotną nteczynnością. Jakże by nieeczę» śliwy był ten, coby otwarcie nie mógł rzec do swych dzieci i wnuków: "J ia walczyłem przeciw naruszycielom naszey wolności! Byłem przytomny w tym dniu, którego oręi N eapolitański odniósł nad, nieprzyiaciołmi naszymi zwycięstwo; wylałem krew za Oyczyznę, Konstytucya, i zaXiąźęcia, fctćry :Q zaprzysiągł!" - Generałowie Carascoea, Pegę 1 Fi«.

j. brrII;reT! idąc za głosem Oyezyzny, wzy- py. Wszystkie dobrze uyeądzcme Kządy, waiącey swoich mężnych synów ku swey wszystkie uobyczaione Ludy, będą na na«bronie, zapomnieli dawnych waśni i uraz szey »tronie i starać się z nami, oddalić groI wspólnie usługi ewe Xi<;ciu Regentowi ofia- żące nam klęski, aby nam .zachować pokóy, rowali. Generał C a r a e e o s a obeymie do - którego używamy. A chociażby zechcieli wództwo nad woyskiem liniowem, P e p e nawet bydź" oboiętnymi tak nie równe g o boiu nad legionami milicyi i gwardyami narodowe- widzami, niechay to czynią, acz nie bez d i , F i l a n g i e r i nad gwardyami. własnego niebezpieczeństwa; «o do nas, Od doi kilku byliśmy świadkami gwałto- ufamy w naszych ludzkich i zawsze pokoiem · wtych wybu<hnień We-z u wi u sz 3. Lawa tchnących zamiarach, oraz w sile połączenia łeciała strumieniem na doliny. Właśnie te- się wszystkich syndw Oyrzyzny. Nie raz taz musi eię natura przeciwko nam «przy- to naywiększe nawy rozbfiaią się o małe sięgać i sweroi okropnemi «udami obawy na- rafy. Nie pierwszy to raz naywiększe N asze pomnażać! rody świata, uyrzały <<iły swe znisczonemi i Mowy mianey pTzez Prezesa G a i d: dnia wyniosłość swą od nielicznych rot woloycł* aj. w Parlamencie, ta iest treść dosłowna; Obywateli upokorzoną. Nie pragnęliśmy "Pierwszem Deputacyi nieustaiąeey stara- nigdy woyny, aniśmy nie dali do tiiey okaniem było, wzmocnienie na&eey Konstytu- zyi; lecz gwałt odeprzemy gwałtem; bronić · cyi, która nieśmiertelną być tausi, i ziednanie będziem naszych świętości: n a s z y c h ley szacunku. Deputacya nieustająca nie- p r a w , na s z e y n i e p o d l e g łoś c i, naspusczała z oczu wewnętrznego aarząd u, 'n - s z e y K o n s t y t u c y i ! " mansóff, naszych zewnętrznych «tóaunków, Parlament odrzucił wszelkie PTOPOXYCYB JI nadewszystko uzbroień i ma-rynarkl, nay- i wnioski sprzymierzonych Monarchów i · celnieyszyeh troskliwości Parlaflaentu przed- oświadczył, iż gwałt gwałtem odeprze.

miotów. Wezystko'przykładało eię skute- Wszystkie półki w Sycylii ruszyły w pocznie do ich życzeń; spodziewaliśmy się, iż chód, dla złączenia się z woyskiem na grani"Sprawiedliwością sprawy naszey odniesiemy cy Rzyraskiey.

tryumf nad wszelką mną przeszkodą, a szla- Biskupi i Intendenci prowineyalni oddani chetnem i umiaikowanem postępowaniem są pod sczególny dozór. oddalemy wszelkie obce mieszanie się do na- N a posiedzeniu dnia 15. «łożył Pan B 0szych okoliczności. Spodziewaliśmy się słu- re 11 i raport a papierów oddanych przez sznie, ii zatknięta na naszey granicy chorą - Xiecia di G a l i o . Posiedzeniu temu - przygiew i godło sprawiedliwości, usunie wszelkie tomni byli Poseł Hiszpański, Poseł Anglefnayście kraiu naszego i wszelkie niebezpie- ski, Admirał eskadry Angielskiey i kilku czeństwo. Lecz nie dosyć na samey niewin- Oficerów, którzy wszyscy powitani byli okrzyności dla obrony Narodu; ku skuteczney kiem: Niech źyie Anglia! obronie krainy Sprawiedliwych, potrzebnym test wał spiżowy z piersi wszystkich obywateli. Wzniosła się nowa fala na samym krańcu północy i zagraża spokoyność wolnego i niewinnego Ludu. Tak tedy rozstrzygnioną pewnie zostanie na naszych gra11ieacb. wielka sprawa, sprnwa «aley Euro

Z Paryża ttnia 3. Marca.

Dnia i\. z. m. dała się znowu słyszeć rao«naexplozya w klasztorze N o t r e - D a m e - « Iednakie bez szkody. Był to karabin, który przez nieostrożność żołnierza na straży stoiącego puścił. Przybył' tu nowy Hiszpański Minister, Kawaler B a r d a x i. Poiedzie on, id K słychać, do Lublan y. Na posiedzeniu dnia %%. z. Ta. powstał Generał S e b a s t i a n i przeciw Prezesowi, który mu niedał głosu, ponieważ nicg na niego była koley mówienia i że nie miał na sobie przepisanego dla Deputowanych ubioru. Z krzykiem: Wzywam Izbę, na świadectwo niesprawiedliwości iey Prez e s a, opuścił nagle i burzliwie salę, powrócił czem prędzey przepijanym w ubiorze, żądał i otrzymał wolność mówienia. W nabranym głosie użył ostrych wyrazów przeciw komitetowi w przedmiocie podzielenia obwodów wyborowych i przeciw zdawcy sprawy onegoż, Panu Bourdeau. - Dnia i. m. b. po różnych w teyże mauryi głosach, przyięto prawo w 31 g głosów przeciw 83« Państwo Papiezkie.

Niedawno ukazało się w państwie naszem 300. członków towarzystwa Węglarzy, którzy wezwali Rzymskich" Węglarzów do przyjęcia łróykolorowey (Węglarskiey) kokardy, wykrzykuiąc publicznie: N i e c h żyie Kon« s t y l H C Y a H i s z p a ń s k a i P a p i e i.... Rozrzucili oni między lud mnóstwo pieniędzy, poczem wrócili do N e a p o l u. - Nie to tylko wkroczenie Węglarzów w granice państwa Papiezkiego, przez które ich, lubo iak, nayetaranniey strzeżone, przepueczono. Ukazali się oni i w okolicy A s c o 1 i, rozrzucili rewolucyine odezwy, i w imieniu Junty palryotów Rzymskich ogłosili koEstytucyą H i s z p a ń s k ą; poczem pootwierali więzienia, i wypuścili z nich wszystkich więźniów. Przecież za zbliżeniem się dowódzcy w Asie o li z woyebitm cofnęli się w góry. Sczegóiowy tego opis wyczytuierhy w gazecie Rzymskiey pod tytułem: Diario di R o m a z d:iia ai. Lutego: "Trzysta W ęglarzy Neapolitańskich zebrało się przy granicy państwa Papieskiego; i zbroyna, rętf przedarli się przez nie. Tegoż samego poranku ukazali się w An c a r a n o, miaeteczku na prawym brzegu r z e k i T r o n 10, zawiesili tam troykolorową chorągiew, i w imieniu patryotycznego Rzymskiego związku Wykrzyknęli konetytucyą Hiszpańską. Rozrzucili także odezwy Wzywające poddanych Papiezkich do pośpieszania pod ich chorągwie. Rozgłaeaaią, iż w czterech osobnych mieyseach w państwie Papifczkiem założone są obozy patryotów. Pootwierali wszystkie więzienia. Z A o c a r a n o udali się do Os s id a i innych miast, zatykaiąc wszędzie trójkolorowe chorągwie. Wyruszyło przeciw nim woysko Papiezkie. Trzech Węglarzy miano schwytać. Znaleziono przy nich mnóstwo odezw drukowanych. Z powodu tego napadu wydał Sekreta» Stanu Kardynał C o n sa I vi naetępuiącą dnia 17. Lutego odezwę: Ercołe Consalvi i t. J.

"Doszło do wiadomrści Oyca S., iż w kra» iach berłu iego podległych, w imieniu patryotycznego Rzymskiego związku, (U n i o - ne patri otica per lo Siato Romano) rozdano wiele drukowanych odezw, w których Jego Świątobliwości poddanych nama« wiaią do rewolucyi, i wzywaią, aby do czterech przez tenże patryotyczny związek założonych obozów w Pesaro, Macerata-, S p o l e t o i F r o s i n o n e pośpieszali. -Jego Świątobliwość rozkazał mi uwiadomić obywateli o planie tey rewołucyi, tudzież o tern, fe lubo zrazu zatrwożył się nieco, zaspokoiła go atoli religia, wierność i przywiązanie poddanych, czego mu dali dowody. Nie wątpi więc bynaymniey, iż poddani iego, którzy w tylu krytycznych okolicznościach okryli się sławą, obrzydłe to wezwanie do spieszenia pod buntownicze chorągwie odrzucą. Sądzi iescze przytem Jego Swiątobli. wość, fe dosyć iest ostrzedz wiernych pod - - Poddani Jego Świątobliwości przykładem i doświadczeniem nauczeni, iak sa zwodniczo wszelkie usiłowania do obalenia istnącego porządku, iak są kłamiiwe przyrzeczenia bronienia religii i nagradzania cnoty, iak zawodzące zapewnienia porządney sprawie dliwo « ici, w pomysłach tylko istnącey wolności, oakoniec zawodne obietnice zmnieyszenia podatków; nie dadzą się zapewne uwieść buntowniczymi i zwodniczemi ponętami. Gdyby zaś, mimo tego, iaki odkrył się · pisek, ścigać go będzie Sprawiedliwa kara.

W Rzymie dnia 17. Lutego .n;8-b (podp.) Kardynał C a n s a lvi." Potwierdza się wieść, ze Papież wyiedzie do Ci vita- V«c eh iso Z Wiednia dnia 3. Marca.

Dostrzegacz Austryacki zawiera, co naetępuie: "Podany przez Lorda Liverpool Parlamentowi okólnik do Posłów Angielskich przy Dworach zagranicznych, został umiesczony w wielu gazetach. ' Że zaś pismo, do którego się ściąga, rozeszło się dotąd w fałszywych lub pokaleczonych wyiątkaeh, Jesteśmy więc upoważnieni do umiesczenia W wiernem tłumaczeniu wspomnionego pisma, to iest poufney wiadomości udzieloney przez Dwory Austryacki, Rossy iski i Pruski względem odprawionych narad, oraz wyźey rzeczonego okólnika Angielskiego. LIST OKÓLNY Dworów: Austryackiego, Rossyiskiego i Pruskiego do Posłów icb i sprawujących interessa przy Dworach Niemieckich i północnych. "Sprzymierzone dwory uwiadomione o fałszywych i płonnych wieściach rozchodzących się względem zamiaru i skutków narad w O p a w i e, uznały za potrzebę przesłać Ministrom swoim przy zagranicznych mocarstwach ureędowne obiaśnieaie, aięby jJi

Ministrowie mogli sprostować fałszywe i błę*dne wieści. Krótki poniźey umiesczonny opis poda WPanom do tego sposób. Nie iest ort W Panom dla tego przesłany, ażebyście go publicznie ogłosili; wolno iednafc w poufałym sposobie o nim uwiadomić." Opawa dnia 8. Grudnia 1820.

Krótki opis pierwszych skutków narad w Opawie. Wypadki zaszłe dnia 8. Marca w H i s z p anii, dnia 2. Lipca w Neapolu, i rewołucya w P o r t u g a l i i wzbudzić zapewne siusiały w tych wszystkich, którzy do czuwania oad spokoynością E u r o p y są obowiązani, sprawiedliwą obawę, a oraz wskazać potrzebę połączenia i wspólnego naradzenia się, iak sobie postąpić należy z niebezpieczeństwem zagraiaiącern teraz E u r o p i e * Łatwą do poięcia iest rzeczą, iak to uczucie mocno działało na sprzymierzonych Monarchach,- którzy niedawno uśmierzywszy wszelkie zaburzenia, widzą ie znowu wznawiaiąccg się i wzrastające. Z tego to powodu postanowili Monarchowie tych samych chwycić się środków, za pomocą których w Czasie pamiętney woyny oswobodzili E u r o p ę od dwudziestoletniego iarzma, Wszystka zdawało się czynić nadzieję, ii sprzymierzenie się to, nayświetnieyszym dawniey uwieńczone skutkiem, a umocnione u&ładami w latach 1814. 1815> i 1818, zaspokoić zdoła nowe, niemniey tyrańskie, niemniey niebezpieczne wzruszenia. Te były powody, ten cel ziazdu w O p a w i e . Są one tak czyste, ii żadnych dalszych nie potrzebują tłumaczeń. Życzenia wszystkich cnotliwych ludzi towarzyszyć zapewne będą Monarchom na obraney przez nich drodze. Działanie wypływające z nayświętszych ich zobowiązań iest witlkiem i trudnem; słodkie atoli prze« czucie czyni im nadzieię, ii zdołaią uirzy. mać ten systemat, który E u r o p i e pokóy i związek między wszystkimi iey narodami

A ił Monarchowie, na mocy nieza- rządu, przedsięwziął! z rami,m tylłe Króle» · * * * .. A {< o W PAr w a, podwoi Abą- weyść w układy, a - I.Q I hl I ich . ai.enci przeczeme e u p , J J w N e ! r p o l u o d t b r a h s t o s o w u e w t e y fi' € ,

cznosc w« , adom. Uskutecznić rze zalecenia. Do ucztsHiktwa w prsedei *prawym u s t ó " o J r i J J w y s kor o CI, wziąść A maiatem postępowaniu wezwana /\ A X I C T A /\ jarali Francy, i Ang.ią. - Sppdziewać .4 · o"V jnfet«'r S. n * J, 4fic:. do i p . j * należy, ii te dwa dwory nie odrzucą tego we<<He. st, Abu'ye d u c h a z a b u r z e u I zwania, zasady bowiem, na których się we* rozposuzedzkraHw A A AA byJy dawf).ey przez uj A S T A A A twierdzone. Ist.axYmi,dsyRo.ay" A««rthoAi. zupełne zerwanie »««toy IIH*- M*?%> P » « - q « A II H ust wcale TZ nie tylko co do nietykalno- nowego tworu. Polega on na tych samychf-Y t r a L T c S g o używania pJyiaciel- zasadach, ktore słuiyły do utworzenia zw.ąfci gran Cv ale 1 C y . tego y ' T f ; d ' fYoamiEu opeyski ffJ i. r1 Zwia/\ JI 1 ™ r /\ U /\ ru * /t p - r * ** Ó/\Ulleafon Kt rr nr. - «'t». · .-«.

był główny punkt, M o r y Pelhomo- dzc, na którey. Mocarstwom winien iest swecn.ctwem A »ffrA«SA»« rur t r m a t rządowy gwałtownego do2 f f S ASlfsi,oiazilzskznał wstAąsmema, g * d b dem tych środków, »4 J W W · *V K* I A * S 2 O L L fi C

, . ł &ku,A. Ch o b" f powrocI,... ; li' k emu rom Paryskiemu .Londyńskiemu « dwory ieecze sie. " A " » Ponieważ r 8 . o ueya « A Aa£Łby 1 a.cby · AJ' J porządku

»sow, postanowili Moninuuw f Łaybach Króla Neapolitańsfoego.. le4 T nym postępku, tego zamiarem- było, oewobodzie wolą, tego Króla od. wszelkiego me»nb -ztEolwaltu, i uczynić go nieiako po7 «d A m IIT,d.; zaślepionym- ludem iego

O . dowodu, ił w przystąpieniu do pro.» ueg >>-8' d d e , a «*... *» * «% bynaymniey Monarchów ani myśli zdobyczy, an, zgwaf* cenią niepodległości innych narodów f d ć e p M e c i wł. a i. », odmianom, zgodnym t d . e m ludów dobrem. Utrz y manie aw ZlW »Łoi» iest ich ciem iedyoym, równie ,.K i, oswobodzenie E u r o p y . o d niebezpieczeństw ócenie o ile można ws zy - ouwr "A Lig O, któreby 2 przestąpienia n. d wyniknąć mogło. T e ich zamiaryj Nnmerzfe dyna w Numer» umieścili.). A

14. Gazety, IIae»» 14- w* y,w c a l euowomodne Paryskie Damskie, ką peiusze od słońca, sprowadził , przędne *

Dodaickf stwa Poznańskiego Wrn 22»

WŁOCHY.

Dywiżya S t u t t e r h e i m a znaydowała ei$ duia a a . L u u g o w C i vi t a - C a s t e 11 a n a ; dnia. ai. stanęła brygada V i 11 a t a w F ol i g n o , gdzie połączywszy się z przybyłą tam dnia 22, dywizją Wallmodena, r3ięla stanowisko wojskowe. Wąwóz Serra va I l e, przez który idzie gościniec »T o - J e n t i n o , obsadzony oddziałem lekkiego woyskr. Główna kw-tera miała być przeniesioną dnia 24. d o F o l i g n o . Odwodowa dywizya L e d e r e r a miała stanąć tegoż dnia w Perugia, gdzie dnia 23. była główna kwatera. W" woyaku pTzedniey straży Auetryackiey rozrzucić miano, acz bez skutku, przez tajemnych stronników Węglarzy w Państwie Kościelnem, buntowniczą w łacińskim ięzyku odezwę, zaczynaiącą się temi słowy: Strenui militis Hungari i t. d.

Rozmaite wiadomości.

Pruska gazeta Stanu donosi pod artykułem z Warszawy: "Listy z Wiednia donoszą, iż N. Cesarz Rossyiki, Któlnasz, sianie tamże dnia 1. Marca, a potem puści się w dalszą drogę przez War s z a w ę do P e - tersburga. Mamy więc nadzieię, oglądać naszego ukochanego Króla iescze w pitrwszey połowie t. m. w stolicy tuteyszey."

OBWIESCZENIE.

względem wydzierżawienia na wieczność Foluszu w Bielsku do Ekonomii Międj.jchodzkify należącego. W moc reskryptu Królewskiego'Ministerstwa Przychodów 5l dnia 2 Czerwca r. z. wypusczonym bjdź ma w dzierżawę wieczystą, drogą publiczney licytaryi folusz pod Bielskiem położony, do Ekonomii Międzychodzkiey należący. Oprócz budynków składaiących się:

a) z folusza z przj ległym do niego budynkiem mieszkalnym, b') z dwóch staien; należą iescze do tego następuiące grunta, wynoszące iako to: I. Przestrzeń podwórza i mieysce na którem budynki stoiąA, 36. QPręt. 3. ogrody, 137 3,. łąki, 2. Morgi 35.

4. pastwisko drzewem porosłe, 18. 173 Ogółem 22. Morgi. 41. . p r A t * miary Magdeburskiey. · Kanon roczny ustanowiony iest na 450. Tal.

włącznie - części w złocie, na zabezpieczenie zaś podania na KHp:O;O, powinien pluslicytant złożyć w terminie licytacyinym vadium W summie 300* Talarów w grubey monecie.

Do -wydzierżawienia tey posiadłościl wyznaczyliśmy termin licytacyiny na dz i e ń 2, K wie tu i a r. b. o godzinie gtey przed południem w pomieszkaniu Naddzierzawcy w Międzychodzie przed W.Kurnatowskim Radzcą, Ziemiańskim, wz\waiąc ochotę kupna maiących, aby ąię w terminie tyra stawili. Warunki wieczystego wydzierżawienia przeyrzane bydź mogą tak w Registraturze naszey dóbr Rządowych, iako też w Biorze Radzcy Ziemiańskiego Powiatu Międzychodzkiego, niemniey w Registraturze Ekonomii Między chodzkiey.

P o z n a ń dnia 9. Lutego 192t.

Królewsko - Pruska Regencya II.

POZEW EDYRTALNY.

W upłynionym roku dnia 15, Maia, znalazła służąca M aryanna Z i e mn i e wi c z przy kopaniu w ogrodzie państwa swego gorzelanyeh J o z e fa i M ary an ny małżonków Dałkowskich w Wronkach 133.Tal. wróżmy monecie. Nieznaiomego Właściciela pieniędzy tych wzywamy, aby się przed, lub naypóźniey na wyznaczonym przed Delegowanym Assessoren! naszego Sądu Ziemiańskiego Ur. Culeman na dzień 8. Maia r. b. z rana o godzinie 9.. terminie w Izbie Audy encyonalney Sądu naszego osobiście, albo przez prawomocnego Pełnomocnika, w któ- Z zleBJla W JJ: B E S_C Z N I E . rym to celu Kommissarz Sprawiedliwość Ur. du Ziemiań kiej wWAchowiff**"*o s? fi o y trwraziebrakuiącey znajomości w miey-' · Bchow, ię, zyti.. ecu tuteyszem mu proponuiemy, stawił i pra- śmy do pubiiezney sprzedaży różnych, dra» wa swe własności udowodnił. gą exekucyi zafantowanych gatunków wm , W razie bowiem przeciwnym, znaleziony łj9 r eetmMem na 364. Tal. otaxowane ZQStftskarb quest, podług Części I. T>t. 9. . ij2.i8j. n a d. . , 2 K . t . b P h k t l .ZIen . WIe nI a r. .

rawa powszec nego ra owego zna azczyny d . . . l . ł '.. l . t kt ' d b t o go ZInIe o.n;ey xraIIa In oco Boianoivo I w ascIcIe OWI grun u, z orego wy o y ym, -O' hot .k' do 1lz-_u. , po połowie przysądzonym zostanie. z-emA ./().c nI 9W fiml f f Poznan dnia 8. Lutego i82t. .uwIc:łdomIaIac zapozywarny' Ich, aby nI.u , .. ., . I mIeyscu wyznaczonym SIę zgromadzIlI, liKrolewsko- PruskI Sąd ZIemianskI. cyta sive podali, naywięcey daiący zaś spodziewać się może, iź licytowane przez niego wino , za gotową zapłatę w kurancie Królewsko Pruskim przybite i wydane ńiu zostanie. Ra w i c z dnia 10. Marca 182-1.

Królewsko Pruski S d Pokoju.

ZAPOZEW EDYKTALNY.

N a żądanie T e o d o r a M a r c i n a, i L e o - na braci Fiołkowekich obywateli w Gostyniu zamieszkałych, synów po zmarłym P a . Wie Fiołkowsk im, czyli Chwil K o wski m mieszczaninie pozostałych i wnuków zmarłego Antoniego Ostrogowicza obywatela Gostyńskiego, niżey podpisany Sąd Ziemianeki zapozywa ninieyszem publicznie F a b ii a n a S e b a s t y a n a F i o ł k o w s k i e g o brata rodzonego extrahentow, który podług złożoriey metryki chrztu dnia 22. Stycznia rokii 1 776. urodziwszy się, w IT. roku wieku swego z wsi Sos/a, pod miastem Trzemesznem leżącey, oddalił się i ożyciu i pobyciu iego dotąd żadna nie zaszła wiadomość, wraz ziakimikolwiek pozostałymi i niewiadomymi Sukcessorami i spadkobiercami iego, z tern wezwaniem, aby przed, lub na terminie, dnia 27. Sierpnia 1821., przed Delegowanym Referendaryuszem Winkler, wyznaczonym, u nas, lub w Registralurze Sądu naszego piśmiennie lub osobiście zgłosił się" i dalszych oczekiwał zaleceń, w razie albowiem przeciwnym, nieprzytomny Fabiian Sebastyan Fiołkowski za nieżyiącego poczytanym, oraz piekluzya niewiadomych Sukcessoró w i spadkobierców iego z preteusyami ich do pozostałeści niegdy An t 0niego Os trogo wicza, i Pawła Fiołkowskiego służyć im mogącemi, zawyrokowaną zostanie i pozostałość ta, zgłaszaiącym się wylegitymowanym współsukcessoromTeodor owi Marcinowi i Leonowi braciom F i o ł k o w s k i m przysądzoną będzie.

Wschowa dnia 21. Września i820.

Maiąc zamiar wypuścić w dzierżawę z wolney ręki kiłka folwarków z dóbr moich luieyszych, razem lub poiedyńczo wraz z zupełnym inwentarzem, sczególniey z polepszonym gatunkiem owiec, iako też propinacyą, rybołóstwo i t. d. od S. Jana r. b. na 6. do 9. lat, upraszam ochotę maiących dzierżawienia, a zdolnych do kaucyi, iżby eię zgłosili w tey mierze do tuteyszego Dyrektora gospodarczego K j r c h s t e i n a , osobiście lub iisiami frankowanemi, oraz celem rozpoczęcia dalszych układów, anszlagi i warunki dzierżawne przeyrzeli. Koźmin, Zamek, dnia 19. Lutego 182 I.

Hrabia Kalkreuth.

Podaie się ninieysznm do wiadomości, ii iuż jud dawna sukressorowie bemficyalai ś. p. A L n t o n i e g o G a r c z y ń s k i e g o, ni egdyś Prefekta Departamentu Kaliskiego, oddali ma'&<; po nim spadkową pod adrninistracyą Sądu Prześ. Ziemiańskiego w Poznaniu. W . M e y e r Konsyliarz i Kommissarz Sprawiedliwości w Poznaniu zamieszkały iistanowio» nyrn iest Kuratorem. Ktokolwiek maiący pretensye do teyże massy, zechce się do niego zgłosić.

Wmieście Pniewach, dom murowany w rynku pod N rem 7. wraz s staynią na 8. Król. Pruski S$d Ziemiański, koni, wozownią, podwórcem i ogrodem, oberży, iest od Wietkiey- Nocy r. b. do wynaięcia. O warunkach dowiedzieć się można u X. Promotora Heyduckiego w Pnie-wach a w Poznaniu u PorucznikaB6li me od , piątey brygady artylleryi, P o z n a ń dnia 6. Marra Ig2i.

B6hme.

W domu na Grobli pod N rcm 31. położonym, a pod administracyą zoataiacym są do wynajęcia wszyetkie izby. kuchnia, piwnica i ogród z kręgielnią od dnia i. Maia do S. Michała r. b., całe zaś pierwsze piętro z kuchnią, piwnic!, i t. d. od 5. Jana do S. Michała r. b. Termin tym końcem wy.

znaczony na dzień 29. Marca 182T., w mieyscu, na który zaprasza się chęć naymu maiących. P o z n a ń dnia 8- Marca 18« 1.

Dobra Strzelce w Departamencie i Powiecie Bydgoskim, li; do pusczenia na lat 3. od S. Jana r, b. Takowe maią znaczny wysiew i grunt dobry, pastwiska dostateczne, łąk dużo, robocizny nie zbywa, dobrą go-rzalni% etc. Dibra Strzelce leią od Wisły pół ćwierci mili, od Fordon AmIi, od Swiecia 3. mile, więc w położeniu dobrym. Gdyby który z JPanów Dzierżawców miał chęć te dobra zadzk rzawić, zechce się udać do podpisanego, »dzie o dalszych warunkach uwiadomiony będzie. Strzelce pod Fordonem dnia 9. Marca 1821.

Moszczenski.

Do zadzierzawienia.

Podpisana Dziedziczka Dóbr źycac sobie od S.Jana r. b. wypu'cic w kilkoietnią dzierżawę Panństwo Jankowskie z parę 101warkatni propinacyi złożone, a to bądź ogólnie, lub poiedyńczo, za opłaceniem tylko półroczney dzitrzawy. Kaucyą zaś zachipotekowałabym. Życzący sobie, uda siędo W.li ro ekier w Krotoszynie, lub do Justyc Kominiesaraa Rodewald w Kempnie, moich Pełnomocników, albo w miejscu Janków w Powiecie Ostrzeszowskim W, X. PorII3II pod Kempnem» . T.. z . N i ę z n » n g k i c U P s a r s k a .

Maiętność Karczewska pod Poznaniem le- ' źąca,_ poleca s:ę Szanowney Publiczności Z swemi baranami Hiszpańskiemi, uadmieniaiąc, iż cena iedney sztuki dawnieyszego tuteyszego gniazda, stósuiąc się do dzisiejszych okoliczuości zniżoną zoitała na 2. Frydrychsdory. Także dos'ac można baranów oryginalnie Hiszpańskiego EskuryaLskiego dochowanych z trzody w maciorkach i baranach przed 2. laty tu dotąd z Francyi sprowadzonćy, 6ztuka po 10. Fryd.; niemniey baranów uciiowanych z maciorek dawnicyszey rassy tuteyszey, i baranów oryginalnych, sztuka po 4. Fryd. Również iest tutay parę set macior po naywiększey czyści młodychdo przedaźy. Karczewo dnia 9. Marca 1821.

W poniedziałek dnia 2. Kwietnia w kamienicy pod liczba 171. na ulicy \ Yilhelmowskiey, przedawać się będą liczne meble w dobrym sianie, tudzież inne sprzęty domowe, naywięcey daiacym aa gotową zaraz zapłatą w grubey monecie.

Jiommhsya Hipoteczna WoienoJztiva Płockiego.

W porządku przez obwiesczenie z dnia i8Stycznia r. b. zapowiedzianym, wyznaczyła na- · stępuiące sczegolne termina db pierwiastkowego utegulowawia hipoteki dóbr ziemskich w Powiecie Płockim położonych: F.Łyczewo Rydzyno G, H,J, K, Rudowko, RudowoA, B, C, D,E, F, G, I, Kyclwcice drożny, Ry» charcice gnaty, Rzecjewof, RudkowO, Raszewo, Rakowo A. B, C: Rostkowo A, B, C, D, E, F. G .H, Sikorz, Gaworowo, Kobierniki, Ślepków o, JA B,C, Srebrna, Samburz A, B, C" Szeligi wielki; AB,Skarzyno, Skarzyno przeczko, Skrzynki nadolne, Slepowrony A, B, C, D, E,F, G. Smiodowo B.

Smoły, Smoszewo, Wólka smoszewska, Szszurowo, Mochty, Gaworowo, Sobole A. Sokolniki A, B, C, Stachowo, Kownaty, Spondowo, Dalan OttO. , b) Na d. 3, - Rydzyno L. M. N, O, Rzewin Grochowarsk, Lakowiec, Kiełki, Rybalci z przewozem, Strachówko, Strnbiny A, B, C, D, E, F . RakowoD, E. F. G, H, K, L, Struźewo, Szczypiórna, Szczytno Wronka, Strzuszewo kuleszki A, B, C. D, E. Strzeszowo wielkie A, B, Sarzyno A, B, C, D, E, Setropie A, E, Starozr<bry, Bromierzyk, Przedbórz, Zdtiar gasesk E, Dąmbrusk A, Żydówko A, Zdziaz wielki 1, Smardzewo kmiece A, B, C, D, Smardzewo sędzice, Smardzewo włosiy A, B. C, D, E, Słomkowo kazuby A, B, C O F F 'o 'Na i. - 4. SekowoA,B.C,D,E,F,Zagoty ktrubiny G, H, K, Strubiny, Sobamce dolne, ZuSowko, Sobanice górne, Szemki A. B. C, Swierczyno, Swierczynko, Strusino A, B, C, Sochocino su hardy A, B, Sochocino czyźewo A, B, C, D, E, F, Sochocino badurki A, B, Sochociuo Praga A, B, C, D, E, F, G, H, I, K, Szulbory A, B, C, D, E, F, Sokolniki, Słupca wielka i mały Skwary dąbrowę, z częścią na Tsoskach, Skwara troski A, B, G, D, R, Słomkowo kazuby G, H, I. d) Nad.5. - Skarboszewo A. B, Starczewo chomoutki A. B. C D E. F, Starczewo wielkie A, B, C, D, E, F, G, H, I, iK.Sadkowo chczypty A, B, C, D, Sadkowo wielkie A, B, Sadkowo żury A, B, Siekluki A, B, C, Tchórz, Tchorek, Tokary, Lisino, Bilino, Tyszki wielkie A, B, C, Tyszki małe, Tyszki wielkie D, E, F, G, Tyszki małe, Tyszki wielkie H, Sochocino praga L, M, N. O, P, Q, S, T Umienino łubki A, B, C, D, E, F, G, H, J, K, Wróblewo A, B, C, D, Umienino nagetki A, B, C, Umienino zt1aski. e) N a d. - 6 Starcz ewo chomontki G, H, J, Srarczewo kanie A, B, C, D, E, F, G, H, I, K, Starczewo wielkie L, M, Starcz ewo wylazło wo, Sarnowo grady, Sarnowo Sabino A, B, C, Sadkowo żury

«3* -

C. D. E. E. Sniegocino A. B. C. P. E. Turów» B, C, D, E, F, G, H. Tyszki wielkie I, K, L, M, N, Fupadły, Tłubice, Tłubiszki, Trebino A, B, C, D, E, F, G, H, 1, K, L, M, N, O, Włoczewo A, łi, G, D, E, F, G, H, I, K, L, M, N, O, P, Q, R, S, Wolka A, B, C, D, E, Wołowa, Golanki C.

f) Na d.7. -WoźnikiA,B,C, Wyszły, Wiła. mowice, Włoki, Worowice A. B, C, D, Wroninko A, B, Wierzbo wice, Koliszewo, Wilkownie A, B, Zagorzyce, Wilamy A, Woyny A,B, C, D, E, Sobole Woyny F. G, Woyszczyce, Wóyty zamoście A, B. C, Wychodź A; B, Wirzbica rumocka z przyległośc/\ Wirzbica, Jacki, Wirzbica Jacki A, B, C, D, Ę Zakrzewko A, B, Zakrzewko,Zagaiewo, A, B, Zaborowo, A. B, Pensy wielkiei małe, Ząbrowo C, Pensy wielkie i małe Zaborowo D, Pensy wielkte, małe i Morsaki, Z-bowo A. B, C, Łegowo, Zafaowo D, Lego wo, Żabo wo E, g) N ad, 9. - Zakobiel mala, Zakobiel wielka A, Zakobiel mała, Zakobiel wielka B.Zakobiebmiła], Zakobiel wielka C. Zakobiel mała, Zarebino A, ; B, Swierczewizna, Zarebino C. Wilkownie, Zarebino D. E, F. Wiikowuie, Zarębino małe czyli Zarąbki, Zaremby wielkie A, B, C, D, Wilamy, Woyny H. I, K, L, M, N, Zawady A.

B, Brody wielkie, Zdunowo, Zdunówko, Wirzbica ia&i F, G, Zetelechy A, B, D, Zielona * Zdziar mały A, Przedbórz, Zdiiar mały B, C, Zaborowo E, Pensy wielkie, ZaborowoF, Pensy wielkie, małe t Drozdowo , Zaborowo G, Pensy wielkie małe 1 Morsaki, Zaborowo H, I, Pensy wielkie, małe i Drozdowo, Zdziar wielki A, B, C, D, E, F, G, H, h) Na d. 10. - Zochocino A. B. C. D. E. F. G H, Z'ochowko A, Zdziar łopatki A. B. C. D. E. F, Zaremby wielkie E. F. G. H. I, Zbj'szynneszki A.

B. C. D, Zbyszyno fwielkie A, Błomino gule, Zbyszyno wielkie B, Błomino gul e; Zbyszyno wielkie C. D. E, Gaiewice, Zbyszyno wielkie F. G. H, Gaiewice, Zbyszyno wielkie I. K. L, Gaiewice, Zbyszwno wielkie M. N. O. P. Q. R. S, Psucin z przyległościanii Morgi, Studzianki, Osiek górny A. Garrrowo skierdy G. Sksrszewlco B. Ł część na Gzach w po yiecie Połtuskim połoźonemi: tudzież Debra Brodowo kuce Strzegocin, Sulkowo, Kosiorowo, Osiek dolny, Wólka Osiecka, Kowalewice, Zsgwizdy średnie, czyli Barany.

Reezta osnowy wiadoma 2 dawnieyszych doniesień.

Powyższy artykuł jest częścią publikacji Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1821.03.17 Nr22 dostępnej w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej dla wszystkich w zakresie dozwolonego użytku. Właścicielem praw jest Wydawnictwo Miejskie w Poznaniu.
Do góry