GAZETA
Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1821.03.21 Nr23
Czas czytania: ok. 17 min.Wielkiego
Xiestwa
OZNANSKIEGO
Nakładem DrukarniNadworneyW. Deckera i spółki, -Redaktor: Assessor Raabski.
Nro. 23» W Srodę dnia
Marca 1821.
WIADOMOŚCI ZAGRANICZNE.
Z Bawaryi dnia 2. Marca.
Gazeta Powszechna zawitra następujący, z gazity Aez"'ffenburgskity »yigty, artykuł o Królestwie ob( icy S y c y l i i : Pewit n E. F., który, iak zapewnia, służył od roku l S06 do' 1809 w wyprawach woiennych N eapofhanskich pod J oz eft m i M u r a t e m, wydał o tern Kroleetwie uwagi, które prztstrogami kończy: "N ie łatwo, pisze o n, znaleść kra y, któryby m b ł przyJ rzeysze poł >źenie okolic, i gdxieby z tylu zawadami wsztlkiego rodzaiu walczyć , rzyszio, iak Mały ląd KroiVetwl oboity S yc ylii. Wszelki dowóz w kray może tj I K o mulami być uskuteczniony, i iktjsfołjoć przytrafiało się Francuzom, \i liczna kcritczoie «skotta tranepoitow legumionych wszystko
21.
spożyła, za nim na przeznaczone powróciła mieysce, i że często musiała się przebuac, a leScze częściey rzucać cały transport dlai własnego ocdlenia. O regularnem życiu l ciepłych potrawach, nie może tu żołnierz wcale myśleć, lecz Bogu dziękować, maiąc dostatek urzetu i cybuli; ziemiaków tam nituprawiiią! o mięso, iarzyny, ryby i t. d. skoro mieszkance są twoimi nieprzyiaeiołmi, ani się pytay; a chodaż nawet dostateczny iest morzem dowóz, to wszelako niesąprzessto uprzątnione trudności przeprowadzenia wiktuałów w głąb kraiu, i te staią się iescze większemi w porze zimowey, gdzie naymnieysze strumyki zamieniaią się przez ustawiczne ulewy w naybyetrzeysze rzeki. Te wyliczone prawdy dowodzą w dosycie, iak ostrożnie brać się trzeba w kraiu takim, gdzie prócz zwyczaynycb dla wojownika przecl , «mości, cxe13 go i'es<;Jie lyle nadzwyćzaynyeh.
Trucizna i sztylet są tam rzeczami powsze«łniemi, a życie człowieka mniey rozdraioiony Neapolitańczyk cei.i, niż życie puka w powietrzu. W takich przypadkach każdy, aż do ostatniego stopnia, powinien wiedzieć, «o mu trzeba czynić, i prędko się namyślać; gefreyter, odbywaiąey postronny p3trul z 10 ludzi, musi sobie umieć poradzić i być obrotnym, gdyż każdey chwili spotyka nieprzewidziane trudności i może być odciętym; · o zażądaniu rozkazów zachowania się, ani tsm pomyśleć, i biada tomu, kto w takim razie nie ma przytomności umysłu i głowę traci. Wśród tych wielkich nieprzyu-mności, trzeba II311Io iescze żyć bardzo wstrzemięźliwie, irtaczey ten, co nieumie być powściągliwym, staie się wkrótce niezawodną śmicrc<i zdobyczą. Wszystkie cudzoziemco. wi, a bardzity iescze żołnierzowi, nieznaiome owoce, iako to arbuzy, figi, apelzyny, wi'nogron-a i t. d. do których używania gOtąAcość klimatu aż nadto pobudza, sprawiają zaraźliwe gorączki i prędką śmitić. Eównie szkodliwóm icst rozpalaiące wino, nie używaiąc go z iak naywiększą ostrożnością; i właśnie wymienione tu artykuły, «nayduią się w naywiększey obfitości i naytaniey ich dostać można; za kilka groszy można się naieść i napić na wieczne czasy. Przyda. wszy iescze do tego wszystkiego straszliwy Bkwar klimatu, jadowite w wielu okolicach wyziewy ziemi, zaraźliwe wiatry, mianowicie Sirocco i Libeccbio, łatwo poznać, iak koniecznie potrzebną iest nayostroźnieyeza dieta, którą nawet przyzwyczaieni do wszystkiego od dzieciństwa mieszkance, nayfciśley przestrzegała; tembardziey zachować ią winien cudzoziemiec, którego, naymnieyszy zbytek, w oka - mgnieniu karze, a gorączki, całe hufce, iak komary sprzątają. Dwakroć większą zachować trzeba ostrożność W piciu, do którego smaczne wino, taniość,nieprzyzwyczajenie, i rńeskorie-zone w tyeh kraiach pragnienie, zbyt wielkiemi są bodźcaKM; albowiem jeżeli r,if choroba, to niezwłoczna nieudolność do służby ztąd wynika, i , iak widu wpadło tym sposobem w ręce powstańców i naysrozezą śmierć przezto poniosło!"
Z Krakowa dnia 7. Marca. · Senat Rządzący Wolnego, Niepodległego A i ściśle neu tralnego miasta Krakowa i iego Okręgu.
Uwiadomiony, iż do liczby ofiar, które szlachetni współziomkowie bohatyra Polskiego, niegdyTadeusza Kościuszki, w celu wystawienia mu pomnika składaią, przybywa dar, który Zgromadzenie Panien N orbertanek Klasztoru Zwierzynieckiego uczyniło, ojidaiąc mocą urzędowego przed Notaryuszem publicznym w dniu 14. Październ. 1820 roku zeznanego aktu grunt, na którym pomnik ten stać będzie, i na drogę ku niemu prowadzącą przeznaczony, ogółem dwa tysiące siedmdziesiąt sążni kwadratowy cii powierzchni zaymuiący, JI3r«alalI,c oraz wolnego wybierania ziemi z gruntu na około pomnika morgów 2 do usypania mogiły służyć maiącey; Senat ofiarę tę na użytek publiczny uczynioną mile przyiąwszy, i oświadczywszy namierzonemu Zgromadzeniu, ile cenić umie czyn ten szlachetny, dowodzący iak miłość oyczyzny, i za tą idące pragnii nie oddawania naleźney czci cnotliwym iey synom, wszystkich mieszkańców Polskiey zitmi bez różnicy płci, etanu, i powołania zarówno ożywia, uwiadomić o r.im publiczność pośpiesza. - W Krakowie dnia to. Lutego 1821 roku. ł Wodzie ki. Mieraszeteski, Sek. Gen. Senatu.
Z hI%hoz« dnia 24. Lutego.
Dnia 12. czytał Pan R e b e l i o proiefct adressu do Krok, w celu przełożenia mu ustanowieniu władz teraźuieyszych postępoW proiekcie tym wyrażone ieat życzenie, ażeby KrM raczył przyiąć wszystkie nastąpione odmiany, równie iak konstytucyą, nad która, uraz pracuj. Przy roztrząsaniu punktu religii w główn.ych zarysach konetytucyt, przypomniał PanFirra-o, iż wypędzenie żydów, nabawiło P o r t u g a l i ą witlkiego usczeibku tak co do maiątku, iako też co do ludności "i uroponował uchwałę: przywracaiącą im nadane przez Królów przywilt ie i dozwalaiącą powrotu kh potomków. Nie przyięto tego. pan Pinheiro Azevedo proponował ustanowienie władzy prawodawczey w dwóch izbach. Pan Frigos o był tego zdania, iż cd wyższty izby daleko lepiey może bydź . . . .
oSlagnlonym, przyznawszy nieograniczone Vet o Królowi, którtgo władza za aadto iest określona. Uchwalono bezwyiątlową amnesty ą. dla wszystkich, którzy P o r t u g a l i ą od roku IU07. z powodu zdań politycznych opuścili, Przybyłe z Fe maro bu ko okręty przywioily następujące wiadomości: "Mieszkańce tey prowincyi oświadczyli, iiebcAAJfQA nie (kulić sprawę Portugalczyków; wyiednał przecież Rząd u nich to, iż przyrzekli czekać za odpowiedzią z Ri 0- Ja» ei ro, chcąc zamiar swóy przywieść do skutku bez krwi lozł - wu. Brik Portugalski, A l e x a n d e r I. przybył tu ibii »3. i F e t n s m b u c o. Mówiono taroźe o ukończ-niu uzbroitnia okrętu liniowe go Jan VI, w R i 0- J an ei to, i zamia*ze Króla i Królowey peplynknia na tymże «kręci« do /Portugalir.
Z Londynu dnia (f Mfl2ca.
Xieznkzka córka Xiąże,c'a K la re ne y i, która'się niedawno i ówcześni« urodziła, »maria doia 4. HI, b,
* 3 I
Podług Kroniki poranney, przYleM Królowa roczną pensyą r jo.ooo Funt. Ster!.
Rachować się będzie od dnia 14. Stycznia * 8 ao.
Do ułożenia i podania bitu oswobodzę«* katolików, mianowani Kemmiesarzamir P. P.Pl unKatt, LordCastiereagh, Tier» e y , G r a n t , M a c f c i n t o s c b , W i l b e - force, L. Palmeraton, Wynn, Newport, Parne II i Philiimore. - Dzicsr.ik S u n i inne usiłuią rozszerzać naywiększe obawy między Protestantami, z powodu tego bilu. Takie Go nieć czyni obszerne uwagi w tey ważney materyi. Słychać, ii Admirał M o o r e obierze M e s s y nę za punkt zbierania się Angiełskich okrętów woiennych, przezco wielka nastąpi odmiana w interessach S y c y l i i , a może wyidzie z P a l e r m o deklaracya, że Syeylianie uważać się będą za niezawisłych ed N e a p o l u , i zostawać tak długo pod opieką Anglii, dopóki Król Ferdy riand, za pomocą A u a t r y i , nieodzyscze ewey władzy. Z Madrytu dnia 2$. Lutego, Owa Junta. Apostolska zdaie się znowu nowe przybierać życie w okohey b a n - A ord er; lecz oddział pólku Cesarza Al ex a ndra śledzi ią skutecznie, bo iuź odkrył ekład broni. W Wal e n c y i zakazane noszenie tak czerwonych iak zielonych wstążek. Miasto Carracae prosiło Rząeru, ażeby zostawił przy dowództwie Generała M oriłlo. Wydał ort paszporta 40. Oficerom r woyska-B.n;> 1 i war a, chcącym odwiedzie swe rodziny, P o s t t nasz w P a r y z u , P a n B a r d a x i , itet-siostrzeńcem Kawalera Az ar r a, kturv <<ił.
tam był Posłem na&zym za czasów Dnekio«atu.
W Prowincyach T o l e d o i K a d y * Aogłoszono znowu przedaż dóbi naredowycfe za kilka millioBÓw Realów,
Ae l N aynowsze listy z S z w a y c a r y i donoszą, że w A s c o l i (w byłym Departamencie A b r u z z o w wyższych) ztszły się z sobą przednie straże Austryackie i N eapol;uńskie, co zrządziło małą potyczkę, w którey po obu stronach było kilku zabitych i rannych. Podług gazety Strasburgskiey, oświadczyć raiała bawarya różnym dwomm, n. p. Niderlandzkiemu, iż zupełnie dzieli zasady ueklaiacyi Opawskiey.
Z Neapolu dnia 22. Lutego.
Xiążę Regent zatwierdził kilka uchwał Parlamentu, n. p. względem oddania do dyspozycji R Aądu 32 nowych batalionów legionietów, względem pomnożenia każdego z dwóch pułków artylleryi pieszey iedną brygada, konney zaś artylleryi iedną dywizyą, .względem przyimowanis obcych woyskowych w służbę Neapolifańską i t. d. Mianował takoż Xiążę Regent pod d. 13. m. b. Generała- Porucznika F lor e s t a n a P e p e Szefem głównego sztabu armii, Generała- Porurznika Wilhelma P e p e , dowódzcą diugiego, a Generała - Porucznika C a r a s c o a a, dowódzcą trzeciego korpusu. Generała B ega ni pozostał w Ga e ta. Na posiedzeniu Parlamentu dnia 14. m.b.
uchwalono-, obrać pewne mieysce dla rodziny Królewskiey, ażeby ią zachować od wszelkiego niebezpieczeństwa wśród teraznieyszych okoliczności. - Dnia 1 5. oświadczył Parlament, po długiey rozprawie, iż niernoże zezwolić ani na ieden warunek pism Kongressu Lublańskiego dotyczących, i uchwalił, donieść Królowi, ażeby pod utratą praw do tronu, powrócił w 1 \. dniach do Neapolu. N a posiedzeniu dnia 16. udzielono Parlamentowi dwa listy z P a ryż a , z któremi PP. Bignon- i Franchelieu pisma swe O KoDgreseie OpawekiIa po Uchwalona
kazać obadwa dzieła przełożyć IIaJIeaYK Neapolitańsfci i drukować, oryginały zaś zachować w bibliotece. Na te.nże posiedzeniu ofbrował swe usługi pewien Polski Baron, syn Generała dywizyi, i żądał prawa obywatelstwa, które mu udzielono. Uihwatą, Pailamentu przeznaczono million w dobrach narodowych na wynagrodzenie wojskowych, fctf rzy się czynami waleczności odziazać będą. Xiąźę Regent posłał II-letniego syna swego dogłówney kwatery; miody tenXiaie, przedstawiony będzie armii i pozostanie przy naczelnym wodzu. W Kalabryi nakazano pospolite ruszenie» W Cos en za (nie Con za) czyniono przygotowania na 'przyjęcie Regenta i Kró lewskiby rodziny Generał C a r a s c o s a obiął teraz dowództwo (rzęch dywizyi. Rząd rozkazał swoim okrętom woiennym, działać po nieprzyiacielsku przeciw Austryackim okrętom woiennym. Do naszey zatoki przywinęło kilka etatków Hiszpańskich bronią ładownych. W M esy nie dnia 8- Lutego wicher potężny zrządził wielkie szkody. , Posłowie Rossyiski, Angielski i Prusk! opuścili stolicę (stanęli iuż w R z y m i e ) ; Angielski pozostaie, a, ton iego względem Rządu naszego wciąż iest przyiaciehkim.
Zamordowany tu Prefekt policyi G i a m - p i e t r i , narobił sobie wielu nieprzyjaciół ostrem swoiem postępowaniem, a do tego ieecze popełnił tę nieostrożność, że w dzień przyjazdu gońca z L u b i a n y , kiedy całe miasto pogrążone było w smutku i trwodze, dał ucztę dla niektórych przyiaciół swoich, i spełnił puhar za Króla i przywrócenie dawnego porządku rzeczy. Tuteyszy Minister Francuzki oświadczył n«ze«au Ministrowi sprnw zagranicznych, li ność, dopóki naszą Królewską rodzinę niespotka żadne niebezpieczeństwo lub zniewagi», i własność i osoby znayduiących się tu Francuzów, szanowane beds. (Podobne oświadczenie uczynił Poseł Angielski.) Wydał Xiąźę Rsgent odezwę do S y c y i i i, czyli wyspa (a przyiąćcbce Konstytucyą Neapolitańską lub inną. Otrzymaliśmy od granicy wiadomości, podług których główna kwatera miałd zostać przen-eeionądo Foligno, Armia nasza wysłała a ttieti iedtię dywizyą na opanowani * T iv o 1 i. Druga dywizya weszła do M a t - eh i ów, i zaprowadziła munipalnośti we wszystkich gminach, które zaiAła.
Z Paryża dnia 7. Marca.
Xiąźę D e ć az e s tie przybył tu iescze.
Wyprawiono tu ztąd gońca do M a d r y t u , któremu naywiększy, ile bydi moh, pośpiech polecono. Z M a d ryt u przybiegł tu Angielski goniec gabinetowy.
Włość Cha m bord kupiono z funduszu dobrowolnych składik narodu, który ią ofiarnie w upominku Xieciu Burdegalskitmu. Kosztuie 1,542,000 Franków.
Monitor pisze: "Przed nieiakim czasem żądał od nas Konstytucyonista wykładu owego naszego zapytania: "Spodziewaiąż się może wielkiey wiadomości od P i r e n e i ów, Alpów i Wezuwiusza?" Możemy dziś odpowiedzieć na te nasiępuiącym wyiątkiern z G o ń c a F r a n c u z k i e g o : " Słychać, iż Neapolitańczykowie weszli do Rzy" mu. Generał - Porucznik*Hrabia St. Priest, ieden z naywieinieyszych towarzyszów króla W czasie iego pobytu w obcych kraiach, umarł dnia s6. Lutego wLugdunie. Jedenaście osób uwięziono w różnych mieyscach w Korsyce. Niektóre stawiły li<; du odporu, przy czem żandann iedeapoległ od buli, »wszy y "w wielkiem byt» niebezpieczeństwie. Porównanie między mostem W a ter b o» nazwanym, a mostem budowanym teraz w B o r d e a u x, okazuie takie wypadki. Pierwszy ma 9, drugi 17, arkad. Tamten iest 377. metrów długi, ten 486- Tamten 1«» metrów szeroki, ten 14. Naywiększa głębia, wody przy tamtym wynosi 7. metrów, przy« tym 13. Tamttn kosztował 34 miUionówFranków, t' n kosztować będzie 7. millionów.
G a z e t a F r a n c y i donosi z M a« d ry t u : K r ó ł J m ć , dla zbicia dziecinnych« , witści, pokazał się ludowi z balkonu pałacu.
Od dni kilku biega tu pogłoska o blisbiey, ztnia tie Ministerium. Zapewniaią, iż Baron P a s q u i er, Minister spraw zagranicznych, żądał uwolnienia.
Z Warszawy dnia uf. Marca.
W przeszłą niedzielę, Dziekani i nauczy* ciele Kroi. Warszaw. Uniwersytetu, przez iego Rektora byli przedstawieni JW. Mini" strowi religii i oświecenia. P . Kar o l L i p i ń s ki, sławny skrzypek-,' powracaiąc z R o s s y i ma przybyć do Warw sza w y w końcu bieżącego miesiąca, zkąd ma się udać do kraiów Niemieckich. Dyliżanse pocztowe podług nowego urządzenia są nader wygodne. Wiele osób okazuie chęć coraz większą odbywać podróże w krain naszym tak iak W innych narodach) dyliżansami; taka bowiem podróż i mało kosztuie i częstokroć w dobrem towarzystwie bywa wesołą, zwłascza przy zapewnioney dostateczney wygodzie. Kury er dzisieyszy zawiera castępuiący list: "Ze Lwowa dnia 6. Marca* Peczoła Polska, pismo peryodyczne, iedyne naukowe w kraiu naszym, z końcem przeszłego roku ustało. Załowanem iest powszechnie, (zapewne od sczupłey Prenu ni nteratorow liczby, która na nves<1:<;scie lest przyczyną lego ustania) naybardziey dlatego, ae było polekiem, a nigdy nadto pism polskich w-kraiu naszym niema... O iego naukowości chcielibyśmy dać iakre zdanie, ale de mortuis nil nisi bene. W ostatr.im numerze p s z c z o ł y, artykuł pod tytułemt L i kur g M ó w c a, z powszechną przyiemnością czytany, zapowiadał ze odtąd to pismo nayłepszyrn duchem tchnąć będzie. W mieysce Pszczoły Polekiey od dnia i. Lipca w.yehodzić ma: Pa uii ę tn ik G al i c y is K i, pod icdakcyą F e r d y n a n d a C h o t o m s H e g o , znanego autora dowcipnych poemaiów iarlobliwych. Szkoda ze wydawca pismu swemu nie nadał tytułu wię,cey narodowego, jednakie sposób myślenia Redaktora zaręcza, ee Pamiętnik iego, pisany będzie w tym d uch u, iakitgo cr3B i potrzeby liarodu wyfiiagaią. P. P." G a z e t a I n w a l i d R u s k i wychodząca ed kilku lat w P e t e r s b u r g u w polskim języku, dla braku prenumeratorów przestała Wychodzić.
Wyszedł czwarty oddział portretów wsławionych Polaków, litografowanych przez Pa» na SI i w icki ego. Zawiera w sobie portrety: Wacława Rzewuskiego, Kazim 1 e r z a P u ł a w s k i e g o, T a d e u s z a Rei» t a n a i J ó z e f a (J s o l i ń s k i e g o , W y davi e to zaleca sie pięknym rysunkiem, dosko» nałem podobieństwem, tudzież nader ozdobnym drukiem i opisaniem życia lychze osób. Przyitmnie iest wii'zlec wienie oddanie rysów twarzy tych, których pamięć tkwi w sercach lodaków. Gdy zaś przerobienie vriclu j orłrttów podług późniey odebranych doktaniey» szych oryginałów, tudzież okazalsze rrr y _ ezdobienitó całego dzieła-stały się przyczyną do nowy eh nakładów, prenumeiata teraz ko· ztuie Złotych 3.00.
Słychsć, ii Hrabia Ru mian co w Ran*hiz Państwa Rossy iskiego,. który zosta*
mianowanym cUlor.kkm Towarzystwa Królewsko-Warszawskiego Przyjaciół nauk, ofiarował 30,000 Zł. pol. za całkowite wydanie rękopisma Piiara M a c i e i a D o g i e l a C$dex aip 10m a tictlS. J eecze w roku 1773. Kroi Stanisław August mISI zamiar ewoim, kosztem drukować to szanowne dzieło, lecz dląt rozmaitych okoliczności tak chwalebne przedsięwzięcie nie przyfiło do skutku. JPan Migdal s ki Mechanik w Pol s c ze urodzony, który nauki sweie ukończył W B e r l i n i e a teraz przez Kommissyą oświecenia iake nauczyciel przy Instytucie głucho* niemych ieet umieeczony, wydoskonalił i ukończył Instrument P a rei e 11 ograf zwany, za pomocą którego można ai do ośmiu równoległych ciągnąć li ii w rozmaitych podług woli od siebie odległościach, które stosownie do potrzeby zbliżone lub oddalone być mogą od shbie, przez co tenże instrument nader użytecznym czynią do wsztlkich tabel, regestrów etc. Tenże mechanik robi i naprawia wszelkie instrnin-ei.ta ma terna tyczne, fizyczne i mechaniczna; mieszka w lostytutucie głuchoniemych na Krakowskiem przedmieściu w P P. Wizytek kamienicy; gdzie wzwyż wyrażony PatiltlJ ograf widzieć mc ina.
Z Wiednia dnia 9. Waren.
Podług nsynonszych wiadciniści z L ubiany dnia 6, Marca, odiechał Król Neapolitański dnia 3. do F lor e n c j i . Krótko przed odiazdcm przesłał mu Cesarz Austyacki wielkie krzyże Król. - Węgierskiego orderu S. S t e r a n a, i Cesar. Auetryackitgo orderu L e o p o l d a, odebrawszy rui wprzód o d Króla N eapclitańskiege, teścia swego, w'elki krzyż orderu S. J a n u a r y H S za i F e r d yn a n d a. Xiążę F r a n c i s z e K M o d eH s ki tegoż samego dnia z L u b i a n y odkchał i otrzymał podobnież od Cesarza Austriackiego wielki krzyż Król. Węgierskiego cteeiu- S/Stęiana f od Cesarza Alexandra cfdery S* Alidrzeia, S. Alexandra i S. Anny, a od Króla Neapclitańsku A 3 order S. Ferdynanda.
List kupiecki z Triestu dnia I. Mrrca douosi: "Wczoray wieczór nadeszła tu wiadomość, ii Rząd NeapolitansA! włożył amb a r g e na wszystkie okręty Austrya -ckie. T o sarho nawzaiem z strony Rządu naszego niebawnie nastąpiło. Okoliczność ta przestraszyła -dziś nieco naszą giełdę i wdwóynasób podwyższyła p re mi e a s s e ku ra c yin e; nawet posiadacząproduktów lewanckich wstrzymuią eiębardziey z niemi, spodziewając się cen lepszych. Pani C a t a l a n i odiechała dnia 8 - do
Par ia* y
, " ,
, .
Od granicy Wloshey dnia 3. Marca, Podług wiarogodnych wiadomości, wynosić ma armia Austryacka około 90,000 ludzi, z których 30,000 przeznaczeni są do obsadzenia różnych punktów między Po a granicą Abruzzow. N 3 74, O O O mihcyi narodowcy zasadzać ina.ą Neapolitan"., swą nadzieię, zaufanie i sławę Duch wolności ożywia młodzieńców .starców Wybuja Aćhwytaią _»«,.
:ch, » ze.tylko bydf mogą środków, aby tern w.ękezy da<; pdpdr. Popsuto gościńce »>taro. .o»«no.e gruzem 1 drzewami. Po«...mi me można dróg tych przebywać, a podaoini chcący opusać N e a p o l , muszą
"S2Sł HS' W.1 , - Generał, Hrabia Walim odeń, osadz.ł tykomustoAnkonę; zamek warowny naeży do neutralności. Armia Austryacka edwo ma ,00 chorych, po tak szybkim i przyłrym pochodzie. . n"".
KrófPt, r ? */'..7 ' Kroi. Pruski Kanclerz Państwa, Xiai<;rWenę" E f T** d fi U 2 We.ecy, do Werony.
LUAO
Król Sardyński zrtloel zupeble* Wivyth kraiach pytki. G.izeta Medyciańska z duia i. Marca cawi M następujący bui-letyu z Perugii dnia S3. Lutego; Dywizya Wallemodena Łsora ciągnęła wzdłuż wybrzeżów more* Adryatyckiego przez Ma*exata i Tolenłi n o <io S e ra va J l e , zeszła się <lnia przy F o l i g n o z przednią strażą naczelnego dowódzcy Barona F r i m o n t . Dnia A4. miała połączona przednia straż, zostawuiąć znaczny oddział przy S e r a v a 11 e , ruszyi do S p o l e t o; wćd.< naczelny pociągnął z«, dywiscyami Wie da i II ease n-Horn b urga do F o l i g n o , a dywizya L e d e re r a stanęła w Perugii. Dywizya Stutterhe ima pozostałe przy Ci vit 3 - castell a n a , dla zasłaniania prawego boku D I . czelnego Generała. Utrzymuie ona z nita związek pTztz Narni i San Genieri za pomocą wysłanych posterunków. Nieprzyiaciel, to i tst Generał F i l a n g i e r i stał A słabym korpusem przy Fo nd i; Arco v ito ziedną dywiayą przy S. Gcrmafl0 1 Ce prani; Pepe ziedrądywizyą przy Acc.ui Dnia »0. Lutego przyciągnęło 3000. ludzi kor p li S li P b £. llbari 1 J rll się tam z ę, działami, wysławszy tylko prre. dnia strai * b Ł i c h 10 0 o. ITHIZI z o. działami bu T e rni. Dni., s . oddział a ,000 lud" ruszył z A quil a, gościńcem Leonesey postępuiąc p " , , górę S. Vita ku S '£t o Wed l li S P e w n y c \ wiadomości, « C l Neapclitańskie, które były postąpiły aż do Fe rm o i A s co I i, cofnęły % IJ £ £' Aquila. Woysb nJJ, pJimo azybkie pochody, znayduią się w naylepsTl £, * * J e ł SZ J ill t .e ; W fi» 31; : - , ,." « anI e, y ł 4 niecierpliwą chęcią dania nowych dowodów swoiey wah rzMości. G 3 Z e t a f r a n c i» donosi pod dniem 1 i a Marca, iż główna kwatera "mIl Z L J '
**ktÓra
F II.nr;
" "z« takżena,Wls.U,
, toregow;m
W Ri e t i, zkąd przed kilku dimmi N eapolitanie pod sprawą Generała R u ffo ustąpili Wyprawiono oddziały na wzwiady ku granity Neapolitańskiey, które się złączyły zstoiąeąiuź dawniey w L o re tto kolumną. Podobnież dnia aB. Lutego dywizya S t u t e rh e i m a , tworząca prawe skrzydło, stanęła przy P o n t e - M o II e pod R z y m e m, 1 miała dnia 1. Marca obsadzić T i v o l i i V a l ID o n t o n e.
Rozmaitewiadomości.
Dnia a. m. b. umarła w Berlinie Hrabina G o ł o w kin w roku o jcirn życia swego.
Dyrektoryum miasta i Pol cyi zamyśla ustanowić do robot drobnych ciesielskich, czeladnika lub mało zatrudnionego maystia proiessyi ciesielbkiey i temuż materyały potrzebne dostawiać. Zam!arem tego przedsięwzięcia iest, aby rob oi y} L;c ;cl k;c ..;c l<1k ;<1k dul<-td w 1' ; ubie naykosztownieyszym sporządzone bywały; wzywam przeto chcącego za mi- mą dzieńną opłatę pilnie pracować, aby się do mnie zgłosił. 1 zapewniam m u, u. pray tey robo«ae dostateczne będzie miał utrzymanie.
P o z n a ń dnia IJJ. Marca 2 A 2X. I l Król. Radzca Regencyiny, Dyrektor miasta i Policyi. Brown.
PATENT SUBHASTACYINY.
Niżey podpisany Królewsko Piuski Sąd Zie miański podaie ninieysćm do publicznej wrajdomości, iż na wniosek Wierzycieli realnych, do b r a szlachec kie U r. J a n a N e p o m u c e n a Ł o j e w j i i e g o dziedziczne, w Powiecie
.w*efco z w ane, publicznie drogą końieczney sub hastacyi sprzedane bydź maią, i terrnina do licytacyi na dzień 2, Listopada 1830# na d z i e ń 27, S t Y c z n i a xgax, i na dzień 30, Czerwca i8?i, są wyznaczone. Wszyscy więc ochotę kupienia dóbr tych maiący i zapłacenia ich w stanie będący, wzywaią się ninieyszern, by na terminach wyżey oznaczonych, z których ostatni iest pertinptorycznym, przed południem o godzinie g, przed Delegowanym Ur. Vo l d t Sędzią Ziemiańskim, osobiście lub- przez pełnomocników należycie wylegitymowanych stawili się, lny ta swe podali, i spodziewali s;ę, iż nay. więcey daiący dobra tę za poprze dniem zezwoleniem' luteresst-ntów przysądzone sobie mieć będzie. Warunki kupna tego w tuteyszym Sądzie Zif miańskim każdego czasu pizfyrzane bydź mogą. W s c h o w a dnia 15. Czerwca 1820.
Królewsko-Pruskj SAd Ziemiański,
Nu we Pismo peryodyczne Polskie Mrówka Poznańska, t f Z e Ś e i x o z ID a i t e y p li d f uj a k c y ą J. g, K r Ó - l iKowBKieeo foJe' J g 2 b w-Poiinaiiiu u'j A. Munka. W y że' ł z pod prassy Nura r iwszy Styczniowy, i zawiera co następnie: 1. Wstęp o celu pisma i o stanie igzyka polskiego w ProwJHcyi Wielkopołskiey. 4. Pochwała nauk i umieiętności. 3, Rozmaite poezye. Głuchoniemy w magnetyzmie (Rozdział Sotyryczm ) 4. Marzenia OriwntŚC Romansowa'). 5. Oświadczenie Generała Kos i ń s k i e g o , że hibt ryą L-.ghmow Puldich w W a n d z i e, niedokładnie napisaną, do Mrówki P'znanskiey podaw.ć będzie. 6, Rtcenzya dzieła: Nauka dla.iziośaan. 7. Roy - zirnitośei. Prenumerata roczna kosztuie Zł. pol 36., można go dostać na wszystkich Pocztaintaghi
Dodatek»
Powyższy artykuł jest częścią publikacji Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1821.03.21 Nr23 dostępnej w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej dla wszystkich w zakresie dozwolonego użytku. Właścicielem praw jest Wydawnictwo Miejskie w Poznaniu.