GAZETA
Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1821.04.04 Nr27
Czas czytania: ok. 13 min.Wielkiego
Xi stwa
OZNANs
JE G O.
Nakładem Druka fniłwe'Y<W:ffJbi'e Tipi - v». o - , sp6łki. - Redaktor« Assessor Ra ab s ki.
Nro* 27* - w Srotfc dnia 4, Kwietnia 1821.
*..-...... *.....
· . :, v
... ...... . ... . ... . ...... . ... - Wdwoluąc się do obwiesxzen moich r dnia Tu'. Stycznia i 16. Lutego r, bi, ryczących się fozwoloney dłużnikom bankowym dostawy żyta, uwiadomiara ninieyszem, ie, pouplynieBiw iui dawno terminów w których inttress<-nci zadeklarować się, mieli względem uczętfnictwa w tey desrawie, nowe efiary w tty mitrze przyimowane więcey nie będą, i rzA-cz we względzie dłużników, którzy się niezgłoeili, uważa się za zamknięta,. p o z n a ń dnia %J. Marca I8<2i. KróL Pruski Naczelny Pr«zes Wielkiego Xiestwa Poznańskiego .:»" .,-,.-, -., > _e_ e e - _e .' Zer boni. di Sposetti.
BWIESCZENIR
WIAD O M O Ś C I KRATOWE, .".'.............. . . . . .. 11 ' 1 I P' \liroczyle?6 dnia 19. Września l * 8 i 8. przez Z Berlina dnia 31. Marca N. Króla wspólnjeĄB'P'f£yoom a-ym W» 'Yu;: 9h r dnia 30. ITI,. . jako vv roc :Il l!rfes. ¥!nr &rn;eY 9im., zZ,* qWJ1ą ff bItwy P arys c y, poswIecony 2 o S r' r n o . 5 y * A yło sr* WCZO«y pOSWIęCę » f t w n i e s i o n y z a % III r A A 11 III I III * . Kro r 3 , * * * ' * * * ;< y.h wielk M WYP kÓW w«fujl;yi A fi UeAe , 'r* Hf"wa c¥ I I «>ow, Ministrów, Naczelników władz cy stkich tuteyezyih kościołów i t. d. Biskup E y I e r t miał mowę, po niey śpiewacy Igo półku gwardyi odśpiewali stosowną pieśń kościelną, a modlitwa, podczas którey Król i wszyscy mieli odkryte głowy, zakończyła obrządek poświęcenia, po którym artylerya dala 3 razy ognia, a woysko przeszło w paradzie przed N. Panem. W południe byt wielki obiad u N. Króla w zamku. Portugalski Poseł przy dworze Rossyiskim, Hrabia da Lappa, przybył tu z Petersburga. WIADOMOŚCI ZAGRANICZNE.
Z Londynu dnia 22. Marca.
Królowa pisała znowu do Króla na ręce Hrabi L i v e r p o o I, prosząc o przywrócenie imienia iey w liturgii kościelney. Oficerom Angielskim niewolno przyimować służby w woynie Ntapołiuńskiey u żadnego mocarstwa. Głoszą, iż tu ztąd przez F r a n c y ą 85°« baryt prochu i pewną ilość karabinów do N e a p o I u wyprowadzono.
Niektóre gazety twierdzą, iż okoliczność ta, że Król nie wykonał iescze przysięgi ioronacyiney, bardzo iest korzystną dla -prawy katolików, albowiem przysięga ta »obowięzuie go, niezatwierdzać emancypa-yi; leżeli teraz bil przeydzie w obydwóch Izbach, wolno Królowi zatwierdzić go lub oie; w pierwszym razie musianoby odmienić rotę przysięgi. Kuryer upoważniony iest oświadczyć, lt komukolwiek posłużyć może los woyny we Włoszech, Anglia dochowa stale -wey neutralności.
Podług wieści bezzasadney, woysko Piemontskie zabrać miało w Lombardyi transport pieniędzy, który do płatnika Rothschild należał. (Pan Rothschild iest f łatnikieta wojska Austryackiego.)
«80
Głoszą, iż R o s s y a uzbraja na ezarnem morzu eskadrę, która ma działać wspólnie 2 woyskiem Austryackiem w zamiarze przywrócenia porządku w N e a p o I u . Z Lubiany dnia 20. \ Marca.
Woyna zNeapolem - pisze gazeta Berlińska - ukończona. Xiążę Regent, Parlament i woysko są w układach z Królem Neapolitańskim, przestaiąc na kaidęy formie rządu, iaką obierze. Woysko Au« stryackie wchodzi do N e a p o I u . Główna kwatera woygka Austryackiega była dnia 14. w San Germa no pod Cepu a. Xiążę Regent wysłał Arljutanta do Króla do F lor e n c y i, z wiadomością, iż Parlament chce się poddać wszystkiemu dla uniknienia woyny i krwi rozlewu, poczera Generał F r i m o n t wszedł nkbawnie do Neapolu. Także G a et a poddała się z 5000. ludzi załogi; a Generałowie Carascosa i Filangieri przeszli na stronę Króla. Dodaią do tego: ii Gubernator G a ety (Generał Begani) zabity został od żołnierzy, niechcąc się poddać Królowi.
Wyprawiony z Rzymu dnia 15. m. b. goniec przywiózł następujące wiadomości: Dnia 11. odebrał Xiążę Kalabryi w Neapolu trzech gońców. Pierwszy przywiózł wiadowość o zdobyciu A n t r o d o c o (nie Antro* douo) przez woysko Austryackie l bUskiem rozwiązaniu korpusu Neapolitańskiego w Abruzzo; drugi o powstaniu załogi wGieta przeciw dowódzcy Generałowi Begani, iednemu z nayzapaleńszych stronników rewolucyi; trzfci prośbę Generała C ar ag cosa do Xiecia Kałabryi, ażeby niebawuie przybył do A v e r s a . Xiążę posłał tam < go Generał-Adjutanta Principe de Farde na i Ministra woyny Col I et ta, którzy tego samego dnia powrócili do N e a p o l u . Dnia 12. zrana przyszli wszyscy Ministrowie do Parlamentu i przedstawili niebezpiecang uchwalił prosić Xiecia Regenta, ażeby raczył przedstawić Królowi tego poddanie się 1 upraszać go pokornie o weyście z nim w układy. Generał F erde Ha użytym został do tego poselstwa. Stanął OB dnia ł j . W R z y m i e, zkąd mszył zaraz w dalszą dro$ę do Flor e n c y i do Króla.
Podług wiadomości z N e a p o l u, do dnia 13. w stolicy zdawało ełę być spokojno.
Mówią tylko o aresztowaniu kilku kobiet , itóre dniały donosić proib. i ołów niewolnikom galerowym. Rewolucyoniści byli niezmiernie zatrwożeni, agios ludu wszędzie coraz bardaiey obiawiał się przeciw rewoluCyi. - Część Parlamentu chce popłynąć do Sycylii. - Wszystkie wiadomości zapewniaią, ii woysko nie chce się bić więcty, a sczegóitiiey gwardye. Xrążę G e n e v o i s przyiął koronę, lecz oświadczył, iż nie będzie używał tytułu Króla, dopóki się nie przekona, iż brat iego nie był p r z y m u s z o n y do złożenia kolony. Dotychczasowe mhwały, zaszłe bez tego zezwolenia, uznał za nieważne. Z Madrytu dnia w. Marce.
Położenie nasze zaczyna się zamieniać.
Nowi Ministrowie oświadczyli, iż nadadzą więcey dzielnośsi powadze Królewskiey, i oświadczenie to miało wielki wpływ na ton »sszych gazet i mówców ludu.
Donoszą zBascellony, ii przeszło 100 Oficerów puściło się ztamtąd do N e a p o l u dla przyięcia służby w woysku N eapolitanerem.
Z Neapolu dnie ?< Marca.
Xiążę Regent i Xiążę Sa l e r no wyjechali wczoray z licznym orszakiem Generałów r Oficerów do armii. Dniem wprzódy wydał Regent dwie odezwy do mieszkańców stolicy , ł do ludu oboiey S y c y I i iv Cztery Angiebkte okręty liniowe odwo Itue aostały z naszego stanowiska portowego.
fi
Oto lest nadmieniony w przeszłey gazecie MANIFEST, wydaoy przez Rząd oboiey Sycylii iako odpowiedź na deklaracją dworu Wiedeńskiego: "Rząd Ronstytucyiny N eapclitańeki, przeciw któremu wyrzekł klątwę Kongres Lublański, zaięty właśnie odparciem nayniesprawiedliwszey i naygwałtownieyszey, niesłychaney w dzieiach, napaści, umyślił iescze odwołać się do zdania E u r o p y i wszystkich ucywilizowanych narodów; a chcąc ażeby każdy mógł osądzić, przy kim sprawiedliwość i niesprawiedliwość weyny, która po pięcioletnim pokoiu w nieeczęśliwych W ł o s z e c h wybuchnie, winien Rząd samemu sobie, obiawić wszystkie sczególne okoliczności« które go do teraźoieyszego politycznego przywiodły położenia. "Potrzeby Ludu oboiey Sycylii, stopień oświaty, do którego się wzniósł, od kilku iuż lat wymagały odmiany w wewnętrznym systemacie rządowym. W pierwszych dniach Lipca l 820. żądał jednomyślnie Lud Konstytucji Hbzpańekiey. Przychylił się do tego Król z zastrzeżeniem umiarkowań , któreby zastępcy Narodu proponowali. Ci zostali sczegółnie zwołani dla zaięcia się tym przedmiotem pod zobowięzuiącym warunkiem, szanowania podstaw nowey towarzyskiey umowy. Dnia 13. tegoi miesiąca zaprzysiągł Król w obliczu J u n t y tymczasewey tę umowę, a w dniu i o. uwiadomił o tern urzędów nie wszystkie mocarstwa cudzoziem - skie, z któremi w przyiacitlskkh zostawał związkach. "O d te y pierwszey chwili duch umiarkowania i religiyne szanowanie niepodległościj urządzeń kraiowych r praw innych »»rodów, stanowiły prawidła postępowania Rządu Neapolitańskiego. Obiawił on swe w tym względzie sasady przed całym światem, oddahiąc od siebie trsuezaote »i«, do spraw B en t w e n. tu i P o D t e - C P rv o, które pośrednfctwa »egp żAdałyc i'eioey Bządu naszego żądzy zostawania w paŁoiu i w dobrem porozumieniu ze wszystkiemi int.emi Bsądami, zapatruje się tylko bezstronnym okiem na lego względem Au s try i postępowanie. L dwo zmienioną została nasza polityczna Bządu forma, kiedy dwóT Neapolitański pierwsza myśl powziął, zapewnić gabinet Wideński, iż zmiana ta*owa niemoźe bynaymwey naruszyć i s t n y c h między obiema państwami stosunków pr*yiazui i przymierza, Po odrzuceniu pierwezycb przełożeń, tłumie wsobAKrol obrazone uczutie, powtórzył swe zapewnienia, wysyłał Posłów, i doświadczał wszelkich sposobów przyjacielskiego udzielenia, lecz wszystko bezskutecznie. Za to ineAzułe z strony A u s t r y i postępowanie, wjwzaieumiano Się w N e a p o l u naywiększym szacunkIem dla Poselstwa, Konsulów i Poddanych Au. tryack.A. "Dwór tymczasem Wiedeński twierdził
bez ustanku, że nasze polityczne odrodzęnie "wzrusza podstawy budowy towarzy ekiey, ogłasza anarchia za prawo, i zagraia bezpieczeństwu tronów, uznanych instytucyi rządowych, i spokoyności Narodów." To oświadczane, przysposabiał wdąź nadzwyczayne uzbrojenia woienne w swoich Państwach Włoskich, powiększał załogi w Ferrarze, Placencyi i cemmachio I wzywał wszystkie mocarstwa E u r o p y , ażeby się oświadczyły przeciw Rządowi N eapolitańakiemu, nieprzyimowały iego Posłów i zerwały z nim wszelkie związki. "N. Król rozkazał następnie Swoi'eruu Sełretarzowi Stanu I Ministrowi spraw zagranicznych, Xią£ęciucampo chiaro, aźeby w imieniu Jego upraszał dworu Wiedeń«kiego o kategoryczne oświadczenie się względem nadzwyczaynych uzhrdień i wzgi<;. dem postawy, w iakiey się przeciw nara stamvdi alie nota ta, która tego aamego dnia
*3todesłaną hyn <?n Xi'<;cJa Mettem.clia nr r . g, uroi ( rzy *ag,ieniu pierwszeeo DO" bIe An a Parlamentu N rodowego ponawiał I % H III na utrzymanie Konstytu vi - ta . mówię nota, w krorAy odpowiedziano na wszo Iki, obwinjerda, iakk przeciw naszev na htyzney refurm.e- podriesiouo. została be* odpowiedzi. "Wpuirod tego czasu zeŁratf eię w Ona wie M u. ,Benowie Austryac«. Ił, ssvhki' I Pruski I «wu/mi, i dworów ParM*q«o i I orr dynskiAo, PeAno*llIc.aKaIIH Z .mummte" go «azdu byłego, rozważyć aj/nM* Neapol Uuriskie i zaprosić hró!a do L u b i a n y w ceJu naradzenia eię wsj oi. ie z sprzymierza Dy,ni Monarchami o sposobach noLdzenia jnteressu i dobra Jego Ludu z «Low aztami które maią do wYPtł. lenia pledem we» soych swoich Ludów i względem świata "Przyjął król wniosek, uczyniony wImie.
niu .obrończego aliansu, którego iedyny« jest zamiarem- larerAr, A r. r, o »Ml«lllI«KllI, zaręczenie polityczt)ey wszy.
stkich Państw niepodległości. Zezwoli Parlament na odiazd Monarchy, a *bibiąc tyra sposobem oczernienia, iakoby się Król w sta* nie przymusu znaydował, pokazał zaufanie, itóre w doatoynym swym opiekunie pokładał. Puścił się Król w podroż, zabierając z sobą błogosławieństwa N arodu; lecz zaledwostawa w Lubiani«, gdy się widzi pozbawianym porady Ministra, którego wziął z sobą, i zagrożonym pustoszą.ą woyna dla przymuszenia go do przyięria zasad i uchwaJonych iuż w Opawie gwałtownych kroków, Wszystkie środki, których użył dla odwró A «enia tego niesczęścia, nic nie pomogły.
"Zebrane ». L u b l i n i e mocarstwa wyrzekły potem przeciw Króhstwu oboiey S y c y l i i uchwały, iakieby thyba, po nailer licznych zwycięstwach, pokonanemu i poniżonemu narzucono Narodowi, Posłowie Rossyiski i Pruski, i Sprawuiący interessa Austryaekie, podali te uchwały Jego Królewk; oświadczyli m u, iż pociągnęłoby woysko Austryackie dla obsadzenia kraiu Neapolitańskiego, ieieliby nie -ra -..krhano nifbaW!)ie porządku rzeczy, wprowadzonego od dtiia 6, Lipca, achotiaiby *ię ffcśau dobrowolnie poddano, t@ wszelako weszłoby woy*io to do Królestwa, db popierania nowego prządku rzeczy, Atóry tam zaprowadź ć xhciano, "N a to udzielił Xiążę Postum -sczeromyślnę odpowiedzi, które wzbudziły i<h podziwienie i szacunek" a w Parlamencie sprawiły entuzyazm, który zalał serca wszysikich Neapolitańczyków, Wiadomo któdl mu, iż zacny teo Xiązę niczego post-ronić , Ie chciał, bez wysłuchania iyczrń Oej utuwanyeh Narodu, Udzielił im te wnioski, w ceiu przedsięwzięcia naydogod kyszyc,u s'-udtów w,trudnych okoliczności eh, wLHchby *ię Monarchia znaydowała, €<- <<ię Barnero Xi<;cia tyczyło, jsapewrjał on uroczyscle, wierny przysięgam swoim, iż d/i. lić będzie los narodu, od którego <<ię nigdy nie odłączy, "Zwolany potem nzdzwyuzayny -Parlament, oświadczył na pamiętnem posiedzeniu dnia -15, ie nie Lest wetanie, zezwolić na którąkolwiek z uczynionych pxopozycyi; Ie uważa Króla za będącego w etanie przymusu /\ ,ie w takowem rzeczy położeniu Xiąźę KalabrfiekS piastować ma nadal regencyą, i że przedsiębrać należy wszelkie środki <<la ocalenia państwa, "Zdanie publiczne poprzedziło auż te uchwały, Potwierdził ie Xiążę Regent. Rozumiał on przezto, iż wypełni ewe powinności tak względem N aro d u, którego los iest mu powierzonym, iako ąi względem Króla, którego interes od intert/su iego luduoddzielonym być nie może« "Dwór Wiedeński, nieprzyjaciel umowy towarzyekiey, stanowiąćey przez dobrodziey-łWVK1Ohr naszego, palladium. Monari
-483 - - -
*h» obydwóch S y c y l n, zfiieezyjlą Wiłuse« Dla tego więc, iż naród, który odzysk»! wolność i niepodległość, niechce woli if % usłuchać, użył wszystkiego, ażeby mu uwierzono, ie interes iego polityki itst oraz interesem E u r o p y, j zaprzysięgły -ii cała naszą wewnętrzną organizacyą do eczętu Ł Wniwecz obróci. Jui ciągną uoyska iego w tym zamiarze ,ku naszym pT'aMceM- tuż miecz krwią z;vf>rbowany, zagraża E u r o p ie nie,-ełychaną «<oy»ą, wymierzoną przexjw koniscyturyh ym pomysłom i prscciw niepodlegiości Ludo*, "bite «afdbło się lękać, ażeby te same zastępy, które r i < o i W n o pelączone były w imieniu porządku towarzyskiego, w <elu wybawienia E u r o p y z pod ucisiu, ruszyć miały przeciw Narodowi któr <<i i rti* im-i a zarzucić ł ,aymnieyszego uk'aieuia prawa L udcw, Story uk; wznieca roz« ruchów miedzy sąsiadami., nIe mrusza prąwośu, ma w na>,głębszym poszanowaniu «woń go władnego Monarchę i dostoyną iege rodzinę, i zaymuit Idę tiągle tylko ultpezernern swego własnego zarządu, Mocarstw» drugiego rzęd-u, niechay wtem «o Króli IS e?p»litańsk!ego «potyka, widzą' nkbezpieczeństwo, które im zagraia, W doiu * ktorymby upadła nasza sprawa, upadłaby i kh niepodległość i wolność E u r o p y , "Lecz sprawa, za którą mówi sprawiedli-' wość i opinia publiczna, sprawa, zaymuiąca wszystkie Konetytucyine Rządy i wszystkie L u d y, czuiące iey dostoyneść; sprawa broniona przez cały N aró d, którego życzenie przy tey sposobności tak Jednomyślnie obi«wionem «ostało - sprawa taka, godną iest zwyeięztwa, Rozpacz walczyć będzie przeci w przemocy, T e n, co broni swobód KOlIstytutyinych i niepodległości Oyczyzny; ten «o walczy przeciw cudzoziemcowi, który me chce pierwsze wydrzeć, a drugą nogami zdeptać, nie Mat nayeUibazym. Jtogo nie zaczepiał, i lubo skromneoi umiarkowaniem zastawiał się wielokrotnym obrlgo.m , miotar ym nań tak hoyiue przez tych, fa zgubę iego zaprzysięgli, to wszelako napastuie go teraz Rząd Austryacki, chcący jaau prawa przepisywać. Ze zaś ani Rossyi«kie ani Pruskie wojska przeciw nam nieciągną, znagleni więc iesteśmy dać tylko Bządowi Austryatkiemu odpór y takiego na> -za własna obrana wymaga.
"Wszakże pochlebia sobie Jego Krótewieoska Mość, ze doatoyni w Lubiąnie zebrani Monarchowie, skoro uyrzą szlachetne uczucia, iednoczące mieszkańców oboiey S y c y l i i, i ich iedoomyślną wolę bronienia wolności i sławy N aro d u, zaniechaią swych powziętyih zdań i zostawią w pokoiu Lud, łtóry nie pragnie, tak tylko t pod tarczą konstytucyjnego i prawego tronu, używać dobrodzieystw nowego politycznego porządku; Lud, który w przeciągu 7. miesięcy okazywał ową szlachetną postawę i owe uszanowanie dla Króla i rodziny Królewskiey, dla Itórych uznała go E u r o p a godnym wcdnoSCI; Lud nareszcie, który, cie mitszaiąc »ię do spraw obcych Narodów r ira zaiste J>rawo, ażeby ktoś inny do iego spraw się nie wdawał. "Pochlebia sobie nadto Jego KrółewicoskaMość, ii wszystkie inne mocarstwa, nie należące do obecnego sporu, przyłożą, się, na»ową i pośrednictwem, do zapobieżenia nędzy i niesczęściu, którenii klęs*a woyny, co tylko kray nasz dotknąć maiąca > niesczęśJiwey ludzbrś<i zagraża* Zapaliwszy teraz pochodnię woyny na południu półwyspu Włoskiego, któż sienie powinien lękać oiey - kurki, i któż potrafi - wskazać kres straszliwych iey epustofsseń. "Kiedy niestety nie można- uniknąć woyny aagładczey, Stawią się Xiąźę Regent i dostojny bra« iego na «ele wojska, N eapolitan,skieg@, i' w»lrzyć z nIem będą do upadłeg» przeciw obcemu najazdowi, blAgstąc pomocy Bay wyższego [.arstw ruzierncy, fciory broni niewinności i prawa, a prędzey lub poźniey kirze nadużycia władzy, niesprawiedliwość i uciemiężenie. - N e a p o l dnia 17. Listopada 19i» 1.. '*
I celnicy chrą do wspólney obrony należeć; oświadczyli oni, że r.a y głównie y szą kortrabrff.dą itsi nieprzyiaciel iraiu. Biskup dyecezyi L t c c c okazuie wielki« do sprawy narodowe? przywiązanie. Do wychodzącego batalionu legionistów tey prowincyi przeciw nieprzyiacieiowi,. w te słowa Prałat ten przemówiłs "Cienie oyców waszych oczekuią iuż pierwszey wiadomości o waszym tryumfie. Z maiestatyc A ego nmbios sklepienia wskazuie palec Wszechmocnego wybawieni« Ludów* W imieniu Boga, Króla Królów, zwiastuię w. III zwycięstwo. Ruezaycie do granic; śpieszcie, dokąd pomyślność Oyczyzny powoluie; nauczcie waszych nieprzyj aciół , ii ieettśrre Salentynami:, iż Jesteście U łochami. Dai$ wam moie błogosławieństwo i t. d." Po odebraniu w Messy nie wiadomości o uchwałach Kongressu Lublańskiego, włożono ambarga Gil wszystkie Austryackie okręty i statki. N a daney dla Generałów i Oficerów uczcie, spełniono następujące toasty: "Naród Neapolitański, który s«e odrodzenie z rzadką cnotą, i umiarkowaniem umiał ptzywieśdż do skutku y i iego rozsądni. Zsstepcyi - Xiąię Regent państwa, heroiczny obreińea.
naszey niepodległości i swobód konstytneyinych! - Wieczne trwanie politycznej Konstytucyi państwa obydwóch Sycylii i nieśmiertelne węzły między NArodt-m l Monarchą! - - Bobatyrski Naród Hiszpański * wzór wolności rwy trwałości! - Zastępy N eapoutanskiel - · Jeb, waleczni wodzowie l - e ay Naród PoJAYo-'» i Li.po l! - skiey i postai urzędowy «port do Rio nrieimi e co xxisz p« " »e e e , e prawami, u Brvtanii I Janeiro. W olnomyśbb Kro owa W. w JAj A ] g > p r z y i e c h a ł lU LK T u r y n u A cały N a r o d J A I k a ™ d z i n a W oinomyśl- kret.» Poselstwa R o u e n z wainemi depe*0 ś*iata!" - Generał Cara- szatni, których onowa nie .tała aie, wia«Tn.»" dziękował w imieniu towarzyszów domą. j o" kro uteńko, cryo:Qo te. uwagę, £e Kraiy tu w.eie w,e.c«. kto»n.ezawodn.« w obecnym czaeiewoiownikwi<;ceypowioien potrzebuj potwierdza M.*!., «one*.# · obecoym . , 'd o W s z e c h - £e w Wen e c y . osnólstwo W)'mordował« lI. ił 4 blYJ.r Db r 1)ronI! rozeszli Władze A,uscr ac .e .. u ł Tu ł 8Uie_.L.!.P ".egD.hasła. ,,!J0otJezu. w rucznlK reaen -PU rttOWłł tl\ wq:KY <<Ie, bleslailmcY'. chciał być przeciwnym systtmatowi konstytucyinemu. Zapewniaią, ii Poseł Portugalski, Margrabia Maria Iva, otrzymał od swego Monar l!y z R i o - J a n e i r o waioe depesze » . , . .
.;,aeni.. iev nreee-Xiecia Regenta źe mtał rozmowę z naszym Ministrem spraw -3Ł-H-iwo- OW C i *A A TAr*rUPOseł , .. 'k "e ? , »hsto bvlo na wiecxor oświecone. Dowie- Portugais, przy dworze Ang.eiskim wypreMMll(q% takie przez tę sposobność, M wił natychmiast gońca do L o n d y n u , doS e d e I . C i . t e r n a, który był areszto- k*d ID Uraz wy.echat. Zapewn»,ą-, ,i «Pontde-Beauvoisinizaprowa- wszyscy przy w.elk.ch mocarstwach EuroSv do Turynu, został uwolnionym na peyskich zawierzyteloieui Posłowie Portuazony uu * i galscy otrzymali od dworu Brazyhyskiego tOSWbdoTc4a potwierdzenia potrzebuje ważne depesze, tyczce się zaszłey w Po rV«raia iż w Genui wzniesiono sztan- tu galii rewolucyi, z zaleceniem udnelenta **' . r e ich dworom, przy których są ustanowieni.
H . d 1« 2 y o - "wypadki Piemontskie na- Poseł Hiszpański podał nowe nety, ktokłonią może Rm.d Francuzki do wystawienia re, iak zapewnia, *, tycz, 8g .nlerc.so» Neakorpusu obserwacyinego przy górach Alpey- pohtańilieh. e . S. Przeznaczaj luz tei półki różney Gdy Prezes Izby Deputowanych dma l broni, które maia. pociągnąć do okolic po- m.b zabterał stc; otworzyć pos.edzeme, przy. ludniówych »IłP«* <b *» es o G e n e r a ] D O n z d i e u, i wręGazety nasze wspominała o rozruchach łiłiłedPUwlHłł li 6 z W8 d 1ł' miE mmWRJW} « . ,. ifAAm vnnii a oddalenie Miuietrow. ·
Z Paryża dnia z;. Marca.
Onegday przybiegł tu nadzwyczayny goniec z T u r y n u , z wiadomością o uro<;zyetJn orfoKcniu Konstytucyi HiszpańskieypO
W Lugdunie i Grenobli.
Podług Minitora, miał a dworu posłuchanie Xiaie, C as tel ci cal a, Poseł NeapolitansA . Uczony Margrabia Fontanes umarł d.
,lJ;y. m. b.
Dnia 5. Stycznia oburzył etę lud w Babia i żądał Lenstytucyi. W. Rządzca ae
Z Wiednia dnia 23. Marca, Donoszą z naszey główney kwatery, le Xiaz<; Regent Ne.politański, przed wyiazdem swoim dowoyika, oddał Parlamentowi pier, worodnego syna ewego i domysłowego następcę, tronu, F e rd yn a n d. Xiecia N o t o
Powyższy artykuł jest częścią publikacji Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1821.04.04 Nr27 dostępnej w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej dla wszystkich w zakresie dozwolonego użytku. Właścicielem praw jest Wydawnictwo Miejskie w Poznaniu.