A A Afie YM Clltzeic UiAikim w s pół b r a - c i o m!" N adio wszystkie okręiy Greckie zrt»yduiące się w porcie przygotowane są powitać go wystrzałami. Wyiazd Barona btrogo« offa zatrwożył mocno równie Turków, iak i znayduiących eię mnze Grtkuw, Przybyłe zB ?ronem S t r o g o n o ffe m okręty przywiozły z eobą wiadomość, że Grecy pobili znowu flotte Turecka i dziewięć im okrętów zabrali. Mówią, iecztertrn Tureckim okrętom udało się tylko z. wielka, trudnością, uyść do K a rp a t h o e wyspy blisko Bhodoa połoźoney." 1 Zaayduie się iu£ bardzo znaczna armia Rosjybka na granicy Tureckiey, · co dzień nadciaga Jelcze do niey woysko, które Hrabia Witigen stein do małty woyny przyewaia.

Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1821.09.05 Nr71

Czas czytania: ok. 5 min.

N. Ctgarz spodziewany icst w naszey okolicy; pochlebiamy sobie, źe i O d e s s ę iwitdzić raczy. Z Szwaycaryi dnia iti. Sierpnia.

w iednym kośriele parafialnym Kantonu Zu , odmawiaiąc H e b an modlitwę, kościelITr" A A A A l A A A 10 A 1" A a A A .A. A A A ,A A .Ll" przy ączy1' taKze o tlley UreKow, naetęputącemi słowy: "Ty o Panie zastępów, Panie kościoła, który siedzisz po prawicy Bog», napełniy naszych uciśnionych wspóichrześciian wytrwałą stalcśdą, bieby męinie bóy wiedli, i uwieńcz go ewittuem zwycięstwem, na cześć i chwałę Twoię i na rozszerzenie i usrzęśiiwienie Twoi,ego kościoła na ziemi." Wspomnienie to i.ayprzyiemnitysze w słuchaczach sprawiło wr ienie. - Przed nie Wielu (?) itscze bty modlono sie w kośiiołah Chrześciiańsiwa Europeyski"go o pomoc Boską przeciw naiazdom biturmanów . Modlemy się we wszystkich ko-, ściołach o rozpowszechnienie religii chrzesciiińskiey. N ienależałożby we wyStkich «rodłach kościelnych umieścić także zacho» n i e religii Lhrzfeściiańskiey, kiedy wiara tMym właś ie kraiu ma, byćjwy korzeniona, gdzie od czasów założyciela wolnie była wy»uawaną?

75?

ST

Od granicy Turtckiey dnia to. Sierpnia.

P o dług «Marnieli wiadomości, wzmacnia się J ordafci codziennie błąkaiącemi się kupami z korpusu Ip bi I an t e g o. OJtopuie on Etę i ol3zuie ihęć bronienia do upadłego swych posad pod Wrn ni K i niektórych pobiiższych klasztorów. N ie liczne iego woysko, bo ledwie goo głów Liczące, pobiło iu£ kilka razy Turków. Wyobrazić sobie nie można rozpaczy tycb ludzi. śmierć lub hańba, - mówi wódz ich w ostatnity odelWIe obiersroy zasczytną śmierć, chcemy się dokupić orężem imienia "ostatnich Greków. "

Z Warszawy dnia zy. Sierpnia.

JWW. Generałowie W. Ross. R o ż e n 1 Sa wini przybyli do W a raz a wy.

Zeezłey niedzieli, na Tamce w czasie we;eeb zaszła kłoti ia pomiędzy czeladnikami rzeżnicztmi, godspodar* szynkowni, w którey eię to wesele odbywało W y l e i y ń s ki wdowiec, oycitc troyga dzieci, chcąc uspokoić wrzawę, został uderzony a po nieiakira czasie żyć przestał. Rozpocznie się natychmiast badanie czyli postradał życie z uderzerzenia, czyli iak niektórzy mniemają z apopicxyi. Wczoray zwłoki niebpaczyka przy nadtr licznem zgromadzeniu ludzi, pocho« waneini zostały. Ooegday w obecoości wielu lekarzy stolicy, uczniów wydziału lekarskiego i uczennic szkoły połoźtiiczey, wykonał Doktor Dybek operacyą zwaną Cezaryańską, łedną z naytmdr.ięyszych, na karlicy 48 cili reńskich inierzącey, 3a letnicy, którą do Imtytutu położniczego.ąniwersyteckiego iiuf w bólach połegowych przywieziono. Drogi kostoe nie pozwalały ns poióg naturalny. Dziecię żywe 6 funtów i łótów 7 ważące, 17 cali długie, przy operacyi całkiem .wydobyte aagrodziły prace operatora. W dniu ift.dzie» cię było czerstwe, a nutką w tak dobrym stanie iak tylko po tal wielkiey operacji być może. wodu, ze takim sposobem niegdyś naczelnik familii Cezarów z iywota nutki wydobyty został. P o łacinie S e t t i o C a e s a r e a, p o francusku O p e r a t i o n C e s a r i e n n e . Tern iest trudnieysat m la działanie lekarskie, ie prui"jc'iy-wbt matki 1\ nie narusza się wcale iołądefc przeznaczony do trafienia pokarmów.

Z Wiednia dnia 2 \. Sierpnia.

NN. Cesarstwo przybyli dnia 16. do Sale bur'ga, a dni-* 17. pciechali du Berchtesgaden do Krfia Bawarskiego, który (.amie ziechał.' Ztamtąd poitchała Cesarzowa % Swoim Królewskim oyccm 4 doTegernse e, a CssAr? powrócił do S a l c b u r g a, gdzie iescze kilka dni zabawi. Dnia 17. Sierpnia zawinęły trzy Austryackie okręty handlowe do pertu Weneckitgo. Przypłynęły one ze Sm y m y, zkąd wyruszyły dnia 18. i al. Lipca" Według powieIci Kapitana okrętu panowała tam wciąż spoJtoyność; obecność okrętów obcych mocarstw dostateczną była do zmnieyszenia trwogi tamecznych Chrz« ścian. Pewien tuteyezy wielki dom handlowy Grecki otrzymał następuiące wiadomości z JĄ o rei (i udziela ich z naetępnym dodatkiem: Beż ustanku słychać coś nowego, wiele rzeczy fałszywych, wiele przesadzonych, ale w ogólności zdaie się strasznie wzmagać nielad we wszystkich okolicach państwa Ottomańskiego.) - Turcy dosczętnie wypędzeni % P a t r a 5 i nie śmią iuź zbliżyć się ku ternu tniaitu. An d r z e y D r o c o s a iest dowódzcąt Gre

«a górze Połiglizi, oszańcowany Tureck? oddział z kilkuset ludzi, zdobyli szaniec, 3 5l dm znaczny zapas prochu i dwa działa.

Basza S e l i m , który % parą tysięcy nr bI broni A r t o s, i niektórych twierdz pobili. szych, tamuie połączenie rozmaitych oddził. łów niepodległych; w przyszłości za cięźkoŁ mu ied.' al będzie utrzymać się z tak lichą silą przeciw dziesięć razy licz? ieysztmu woysku Greckiemu: Zs pToch i broń wszelkiego ga. j tui >ku płacą mieszkańcy M o re ipłodami fcra< I io 'we mi. - . N a wyspie K a n d y i odnoszą Grecy codzietinie nowe korzyśu. - W Colli e i, w zatuce E ń g i i, udało się mieszkańcom sprzątnąć małą z j o. ludzi złożoną Turecką załogę. - Z N e g r o p o n t u nie masz pewnych wiadomości. Z K o n s t a n t y n o p o l a donojzą: Taki» w Ar a b i i niebezpieczna wybuchła rewolu« eya, która wielkie w stolicy robi wraienie. Buntownik, napuszający się naukami Ałkot a n u, i udaiący hyć prawdziwym potomkiem proroka M a h o m e t a, przywiązał do siebie mnóstwo ludzi ze wszech klass, którzy go nieodstępuią. Dał on im broń i ciągnie po Kr3III. Liczba stronników iego wzmagi się codziennie. - Takie w E g ip c i e miał bunt powstać. Wiadomości z KOD sta n ty n opola dnli 26. Lipca donoszą, ii Re i s E f f c n d i (Minister spraw zagraniczoycb) udzielił te.

goi dnia pośreduiczącym dworom ustną deklaracyą względem u l t i m a t u m Rossyiskiego, która mało zostawia nadziei doutrzymania pokoiu. Wszelką własność korony Roseyiskiey złożono na okrętach Prarcuzkkb.

1-.,--"'y chęci uczynienia dogodności Szanowhemu Obywatelstwu W. X. Poznańskiego,

J. P. Królikowski, II Professor literatury Polskiey przy Poznańskiem Gimnazyum.

Dodatek.

Powyższy artykuł jest częścią publikacji Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1821.09.05 Nr71 dostępnej w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej dla wszystkich w zakresie dozwolonego użytku. Właścicielem praw jest Wydawnictwo Miejskie w Poznaniu.
Do góry