GAZETA

Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1821.12.08 Nr98

Czas czytania: ok. 17 min.

Wielkiego

ZNA

KrS

K I E G O,

Xiestwa

Nakładem Drukarni Nad worney W. D e c u. I. a i spółki, - Redaktor: Assess«.; H aab ski.

NiOm 9 $. - W S O b O t ę d fi i a 8 « G r li d fi i a r $ i

WIADOMOŚCI KRAIOWE.

2. Berlina dnia c. Grudnia.

'N. Król J mć Porucznika de T h i e l a u , Adiutanta w drugiey Brygadzie obrony krajowcy Gwardyi Krój. orderem S.Jana zasczyeić raczył. Mierniczemu Qui et rop w Greifewald N.

Pan oadaiąc tytuł Radzcy Kommiasyinego no* minacyą własnoręcznie podpisać raczył. Hndzcę Ziemiańskiego, Barona E n g e 1berte de H o e r d e, w Szwarceriraben, N. fan naymiłościwiey mianował Szambelanem. Jego Ktołewkoweka Mość Xiai<; Kumberlandyi z Hannosveru tu starał. Szambdan Hrabia Luce he sini, umieBCzony w Pruskiem poselstwie przy dwgj-ze Austryackim, iako Ruryer z Wiednia tu przybył. Król Imć Podczaszemu Iraiowemu, Pułtownikowi Ka ro l ow i Ła z a r z o w i Hrabi H e n k e l d e D o m i e r s m a i l t , dziedzicowi

dóbr Bytom i Tarnowie«!, nadadź nayiniłaściwiey raczył prtdykat Excellencya. Rożni tu przybywają i odchodzą kurye» rowie mocarstw sprzymierzonych. WIADOMOŚCI ZAGRANICZNE.

Grecja.

Bitwa lądowa pod T e r m o p y fa m i. Niemieliśfiay dotąd eczegółow tey wielce stanowiącey rozprawy, zaszłey istotnie dnia 6. Września, a klóra dała poznać naytepiey Turiom dzielność oręża Greków. Osropna klęska była Jam udziałem barbarzyńców wysłanych w 6000 ludzi na opanowanie P e - loponezu i Be oc 'j l. Be kir Baer3 dcdowodzą<y naczelnie, umarł wLaryssiej trzey wiec inni pod iego rozkazami, postano/wili *3TT toozye walkę. Dnia 5. Wneśnła zaszła utarczka między przedniemi strażami. Z 3»0 Turków wysłanych na spędzenie czai gre kich ledwie 60. uratowało iycie uciec e:Q , a reszta w preń wycięta została. Niw «slufrz razem )l(e dniem .uderzyli Turcy całą d. 10, puścili z kotwicy w 90 okrętów, 2M 6massa na mocne stanowiska, celem złamania rych było 4 liniowych .i 6 fregat. Nazajutrz linii nieprzyiacithkity i przedarcia się przez spotbła ii h przednia straż Greków między w&wo/y. Z początku ustępowali Grecy, lecz Zante i Strofadia, z 33 okrętów.składają«; nagle ze wszystkich stron tak skutecznie na- się« Z tych 16 pierwszy! h zaczepiło całąy. tarli na barbarzyńców, że większa cześć za- fljtę ottom"'ń-ką. Po lociu godzi . eh walki taraasouana miedzy wąwozami, znalazła nayzacięiezty udało się Grriom ,-hrćŁiak słiśmierć łub bj-da- y. Zginęło ich i 500; reszta DyMa i nadto z, niepogody pr/tszl0'ie maiąwzięta w niewolą. Zwycięzcy zabrali 17 cym, odłączyć od flotiy nitprayiacit-Iskii-y 10 sztandarów, 7 dział artyllc-ryi polowcy , wszy- okrętów mnicyszych, które natarczywie ści- 1 stkie kotły woyskowc, 300 wozów z amuni - gaiąc Grecy zniewolili puścić się na miałkie cyą i żywnością, mnóstwo koni w bogatych brzegi bliskiego Peloponnezu. Inne 2 brygi rzędach i wicie innych sprzętów obozowych. otiomańskie mały staiek 51 Spezzia zatopił bliCałe woysko muzułmańskie zniweczone zo- sko Zante pod okiem niezliczonego widza.

stało . Waleczny Kapitan G o ur a 8, własną Sirjcili Turcy kilkanaście swoich okrętów i odręką zabił M e rn i n a Baszę. Prócz niego bito i:n wszystkie pod Galaxy-da zabrane statki. popisał się naydzielnieyszą walecznością P a 1- D. 12. schronili się Turcy iuż tylko w 40 stala s K a, który na czele 400 ochott ikow pier- tków do Zante, zkąd d. 4.wypłynąwszy, d. 15. wszy przełamał szyki niewzruszonych Deli- b;li między tą wyspą i Palussa. Inne wiadoJtanli. U rzędowy raport z dnia 6. Września mości głoszą świetne zwycięzt« o Greków pod podpis.il A na s ta z y P e r o r i a s . przylądkiem N owaryno d. 17. Października Dotąd cztery ogromne korpusy Tureckie odniesione. Po uporczywey walce i po spaznalazły iuż swą zgubę; nowt przecież fcbie- leniu niektórych statków barbirzyrWom Turraią się zewsząd na icb pornsczenie. Ltc-I i cy zupełnie zbici utracili 21 okrętów z-ibrapotęga Greków wzrasta codziennie pod nay- nych ze wszystliern, a 1% spalonych lub wypomyśKieyszą wieeczbą przyszłości. Kilku- sadzonych na powietrze. NiednbitJ i schroset Oficerów europejskich znayduie się w niły się do Zante pod protefccyą Aigitlską szeregach ttgo walecznego narodu. na statkach pogruchotanych, bez masztów i N a wyspach Jońskich coraz większe po - żagli. Greckie statki wysłme ?a 1 imi w powstaie z mieszani". - Mimo rozkazu Lcr- goń, nie zbliżyły się do WY-3Py, lecz odpłynęły da Komrnissarza Angielskiego, który nawet bez zwłoki niethcąc naruszyć neu r. 1 ości zabronił Grekom modlić się za pomyślność Anglików. (Ciekawa, czy zwycięztwo z d. Swych braci, a tym bardziey wspierać ich po- 17. Paźdz. i tam to dawritysze z 11. P.iźdz, siłkami, pod karą śmieru; kupami przepra- istotnie eą dwa oddziel e wypadki, ery przez wiaią się do nich, porzucając domy i osady. omyłkę różne pisma kładą dwie daty dnia iednego. )

Z Koifu dnia 1$. Października.

Turcy zabrawszy w porcie Gala'xydy próżni; okręta, gdyż ludzie osady cofnąwszy się na ląd grad kuli sypali na naiezdników, nie mogąc się dla misłkiey wody zbliżyć do Missolonghi, które takie znisczyć pragnęli, nareszcie do Zaute nopłyoęji z zdobycze. Ztąd

Z Lizbony dnia 3. Listopada.

Stanęła w tuteyszyin- porcie korweta woienna Króiewna z Deputowanymi Prowincyi Maragnjn w Brazylii. W prowincyi Bahia niemyśionoiescze o ith wyborze, luboiestiakDaysnokoyuiejsza.

lną rozprawę o przywileie i obowiązki rolnictwu tniąźliwe. Zlecono komitetowi z 3 świeckich członków i tyluź duchownych składającemu się, 11 ąć eię umorzeniem długów kraiowych.

Rozkazał Król ułożyć podwoyny poczet duchownych, w uczeniu młodzieżysprzyiaiącycfa i przeciwnych konstytucyi.

Z Lonaynu ania 20. Listopada.

Dnia 16. Król Jmć dał uroczyste posłuchanie Municypahicści Łondńskiey i Radzie Gminney. O godzinie ?g'ey z południa zebrani byli w mieyscach właściwych woysko i muzyka, Paziowie i liherya Króla Jmci. O same y 3 c ie y s t an ę ły o b i e D e p n t a c y e , kie d y Krół J mć właśnie z Ministrami pracował, dla cz'ego ie dopiero ogodzinie 5tey przyjmował. Uprowadzono naprzód Lorda M ay o ra i Ławników (Aldermm) . Kroi Jrnć siedihł na tronie otoczony Ministrami i wieJkitmi U rzędnikami Państwa, i słucha} adresu, wyrazaiacego wierne stolicy do Monarchy przy wiąźanit i radość z sczęśliwego powrotu iego do kr i u: na co Król J mć iaki ayuprzeymiey odpowiedział, i przypuścił członki Deputacyi (io zasczytu pocałowania iego ręki; po czem wprowadzono tzłonki Bady gminne y , którzy na podobny adres podobną odpowiedź łaskawą i pocałowanie ręki Król- wskiey uzyskali. Potem Król J mć Lordowi M a y o r o - wi zbiiźyć się kazał do tron u, i do odczytaney swoiey mojvy iescze te przydał słowa: Spodziewam się, Mylordzie , że unie WInI ronie municypalność z tego, żem iey dał czekać długo. Bardzo rni tego ial, i upewniam W Pana, ie" tylko nayważnieysze i naypilnieysze sprawy mogły mi bydz" na przeszkodzie, żem iey nie przyymował btz zwłoki* Daley wyraził Król Jmć, ia?k żałował, iż »iemógł należeć do obiadu starego miasta w

II !'9dzień lf.slatlacYI Lorda Ma y ofs S, 9. b', W. Tsfcowe tłumaczenie się Króta Jmci miało Hiknaypoiadanszy skuttk. Miastu b:rdzo było niemiło , iż król nie znaydował się na wspomnionym obędzie, i obecność Xiąźęt.i3 y o tfc zdawała się bydź słabą za to nagrodą. Niemniey dętknęło to Deputacye, że im całko» wite dwie godziny czekać dano, nim były przypusrzone do posłuchania. To wszystko Król nittylko poprawił, ale nadto mu popu« larności w stolicy przybędzie. Kiedy Deputaeye rzeczone w uroczystym orszaku ciągnęły do Carlntonhonse, niesrzęście spotkał« Marszałka mieyskitgo J P . Won t n er, iednego z naypitrwszych U rzędników. Koń it go wspinaiąc się gwałtownie zrzucił ieźdzca, i upadłszy cały na niego nogę mu w dwóch mieyscach połamał. Juź mu ią urżnięto; ab; iescze się O iego życie lękaią. Głoszą, iż Margrabia We II e s l e y zostanie Sekretarzem Stanu do spraw wewnętrznych, Wicehrabia S i d m o u t h taynym zachowawcą pieczęci, i C a n n i n g pierwszym Lordem admirai,eyi. Hr- bia We s t m o re - l a n d z gabinetu całkiem ma ustąpić, aby Zostać W, Szambelanem, 3 Lord A4 e J t i 1 i B miał bydź mianowanym Gubernatorem generalnym Indyi. N owsze listy z Malty donoszą, iż flota Tunett-ńska 2 przyczyny burzy rozbiła się o brzegi Afrj kańskie, i nawet os.'idy okrętowe tlo aooo ludzi wynoszące potonęły. Miasto i Hrabstwo Limeryk wirlai dvi oddano pod prawo woienne z powodu rozruchów. Z Anglii na zimę nadchodzącą nadzwyczaj wiele ri.dzin wynosi się do Francyi, gdzie za czwartą część dochodówtak uczciwie ż>ć można, to tu z dochodu całkowitego. Ksrtagiena i Porto Cabello w Ameryce częścią wyprzedziła przykład Limy, czę.cif za nim pójdą.» le doniósł kompanii wsrhoduiey, ii okryta Greckie, kiedy spotyksią Ac.gielskie, iakoaybardziey szjnu;ą banderę Bryiańską. Niema leż aatem źadney przyczyny, óh czego obchodzić się 2 ni tmi, iakby z rozboyi ulami morskimi.

Z Madrytk -Jnia 8- Listopada.

Kroi Jrnć i rodzin Kroii-wsba wciąż mylepszego używaią z«'iowi.> w E s c U r i a i u . Już od izttrech doi gwardye narodowe są pod bronią. Dn. 7. członki złotego »droiu (Fontana il'oro) udali się do icdncgo z głównych kościołów, żeby dadż śpiewać hymn Ambrozyański ra »vybranie pa tryotyissnych D e p u t 0wanych w stolicy. Po drodze odzywały się okrzyki: Niech żyie H i e g o! Niech żyie Łonstytuc-ya I Dn. 28. Paździer. 400 powstańców nayśdż* chciało Eparragne w Katalonii; ale nie udało im się. - W Katalonii do i, LHitop. umarło było do 18000 ludzi na zarazę. N aczelnik cywilny Saragoesy D. M o r e d a uszedłszy z miasta zaburzonego odebrał rozkaz, żeby powrócić na swoie mieysce, i d. 6. na czele 1 półkow wszedł tam spokoyrlie. K ad yx, i zaiego przykładem Sewilla i Xerez, podały bardzo nieprzyzwoite przedstawienia do Króla o złożenie Ministrów, iakoby ci cieposiadali zaufania lu «tu- Przeciwnie cztery parafie Sa»igoesy uroczyście pretesmiąe się przeciw zjarzutowi, iakoby ich zasady i sposób myślenia były rządowi przeciwne, ponawiaią wyrazy i przyrzeczenia niezłomney wierności. Ztetnwszyetkiera ieden taki przykład mało znaczy. Owszem nieład i niespołoyność wciąż trwaią, i etolica lęka się okropnych zabmzeń. D 10. zbierali się (łum.< m ludzie przed złotym zdroiem, śpiewaiąc hymny o woloośti i pieśni na pochwalę Generała Rie g O, Potem PIZy paleniu, gazety temu.

bożysczu przeciwny, buntownicze słychać I było krzyki: "Nieth żyie Riegci precz z 1 Ministrami!" Jeden nawet głos odezwał się: 1 Nie<:h żyie R i e g o, Geearz rzeczYPospoltfey HiszpańskieyI'* Wszyscy spckoyni miesz- f kańce pozamykali swe domy; wrzawa corae większa wypadki naygorsze przewidywać ka< zał». Siły zbroyney potrzeba byle, żtby skupiony lud rozpędzić. Między aresztowa- I n ymi, których było przeszie 5 O, znayduie · się pewien podpćłkounilr, który tym rozruchem m u ł kierować. Miasto i.;l by podczai 1 woyny z.;ięte wuyskiem: straże K szcdzie podwoione , i osada i milicye wciąż pod bronią; 1 władze bez ustanku zgromadzone. i4zeczy, 1 zdaie się, w takim są stanie, iż rozwiązanie się monarchy! i rozbiór or.óy na kilka ratczy pospolitych węzłem politycznym złączonych może nie lest dalskiem. Tak przynaymuify dobrze uwiadomione osoby nit tylko o Kadyxifc i o AfKiaiizyi sądzą, ale niemniey oWa. Ifcticyi, Kauiooii i Arngonii, które się od stolicy odetKić mysią. Nadużycia prasey naywyżsaego « ; 'A, ly stopnia: niema iuż Żadnego szkiraoj.'. rH3, któregoby nie gło-" «zono ustnie i <;.(.. itm na mciibtrów. .Wybory odbywała (oę iakoayniespokoy' -iey, a naywięcey w duchu liberalnych, którzy wolność myśli i mowy tak cięikiem 003IIry II la* remem, iż umiarkowańsi pis-arz-e bez i'ozna» nia obelg odezwać się sue mogą. DzieunHd Uniwersał, I m p 1\ li i i Cenzor wśrzod złorzeczeń sprtiono. Kadyx i wyspa Leon ujbra« iaią się, iakby od woyska iakitgo zagrożone, Już się tam podobno krew lała. N* wsi pod Malagą odkryto skład broni, a oraz chorągiew ? pieczęć z napisem: Niech żyie Król.

Woysko i -w caynney służbie będąca milicya wskutek uchwały seymowey zamiast chorągwi używać będzie pozłacanego Iw* bron» zowego, 10 cali wysokiego, który stoiąc na bombie prawą łapę przednią opiera na złożołjey siedzę Kea6(ylllicyrney< ZpoJ bomb/ sieć będą wstęgi w kolorach narodowych,

Z PsiryŻn dnia 21. Listopada.

Xiążę A I i g o u l e m t od powroiu z Departamentu poi"nocnego zdaie się niekoniecznie bydź zdrowym. Posiedzenie lrby Deputowanych dnia 17.

było ztiowunic nieznacząceni. Mieli bydź obrani 1\ ice prezesowie. J eden P. V i 11 e l e tniał absolutną większość kresek. Wybór drugich ukończonym bydź niemógł, ponieważ tym cra&eT liczba Deputowanych obecnych Z r 16 zimieyezyła się do 40. Odroczono więc izbę óo ig. Prezydent tymczasowy P, Argles oznaymił Królewskie potwierdzenie P. fia ve z w znaczeniu Prezesa. Przybratso trzech brakuiących Wiceprtzesow (zoj). Nr. przeszły). N azaiutrz iuź prezydował P. R i v e z i nastąpił wybór dwóch Sekretarzy PP. Beth is y i Kergorlay. Dn. a i. dopiero przybrani byli P P. C o r n e t d'Incourt i Caetelbaja*. Po oświadczeniem imieniem Izby podziękowaniu tym<z isowym t'rezesowii Senatorom mianowane były 3 k\ mittta do ułożenia adreesu do Króla, do rozpoznawania pety-"yi i do rachunkowości, Tak późno więc dopiero w Izbie Deputowanych mowa o adressie do Króla Jmci, po ukończeniu wszelkich formalności nadiiącydi zgromadzeniu postać konstytucyjną; a że tych form-alnośu niema w Izbie Parów, zatem ona dawno złożyła hołd ewóy mcoarsze w odpowiedzi na iego mowę. llIMB powszechny ieet za wolnością dzienników. Ważny ten przedmiot więc zaymować będzie Izby, Dzielnik konetytucyray wspaniałe N a p 0leona aapiey w ten spusob chce umiarkow?-*, iż utrzyrauie, że przed wywiezieniem go a St. Heleny były Cesarz złożył wbanku 4miU liony franków, fl których teraz połowę prze<<nacl:jfł NQ. M O n g o l e n» diugij połów«

K3»dsielićsięmaiąPP. Bertrand, Courgaud, Dtuuotf?) Lase as as i inne osoby ngo orszak składające. Ziawił się tu b«rdzo int« reesuiący opis rewolucyi Piemontskiey, który nie bez znacznych powodów przypisują rnanern;M Hrabi S a ti t a r o e a.

Mazią u, zawikłany w spisek w m. Sierpniu r. z. odkryty wraz z żoną etroiarką, miał bydź używanym do poznawania dticha załóg misst północnych, Cambray, Amiens i t. d. i zyskania z nich stronników. Niemogł bydź sądzonym razem z drugimi spiskowymi» ponieważ był uszedł do Niderłai dów i dopiero na S. Jan r. b. schwytanym został. Wtedy więc Izba Parów postanowiła sądzić go o» sobne. Zaczęło się więc teraz badanie d. ig. w obecności 130 Parów. Świadków było 30. N aywięcey nie wiele do rzeczy świadczyli: miał ich wysłuchiwać i badać M a z i ł u oskarżony; lecz ani czynów, ani dowodów przytoczyć nie umieią. J eden wspomniał o Generale Fo y. Dn. 32. wyprowadzcuo z wię-i zienia byłego Kapitana de L a m o t h e dla wspólnictwa na 5 lat osadzonego. Po wy« słuchaniu go, kiedy go prowadzono na powrót, wymknął sięiandannom, i więet y i.iebyt widzianym. Dziennik konstytucyjny donosi: Od dawnego czasu była pogłoska, iż Austrya Z Anglią weszły w iakie układy, o półwysep Pyreneyski. Teraz słythać, iż stanęła ugoda, i że wczoray atrony wzaiemnie ią sobie wydały. Pisze r Barcelony Jedna z szarych sióstr miłosiernych rozczulającym sposobem o spustoszeniach, iakie zrządziła zaraza. Kray wprawdzie rozkoszny ofiaruie widok drzew poma« rańczowych i granatowych kwiatem i owocem wspaniale ozdobionych; lecz tern 6rnutnieyszy iest widok miasta. Całe domy puste, drzwi roztwarte lub w poprzek przybitą deską zagrodzone, a cicho W nich, iak w grobie. giztby i processye do koiniący-i;; <;tlepy i tasze pozamykane; wszędzie nędza i giód. Udzitbmy niesczęśliwym z tego, co nam przybywa z F r a n C y i. D jień w dzień goMM my się modłami na śmierć, którą około nas i nr-ad nami wtćłaitpy. -. J escze 500 chotych było w szpitalach, i do ggo b. m. umierało znowu blisko [10 90. W T o r ( o z i e zaś WC1ąZ 6 O - 70 ludzi ubywa, tak, że z i o - i tooo mieszkańców ledwie AOOO iyie. Na wyspie 5« b i o re ę sztrzy się dotąd zsraza, i iuź do 2 j o o ludii sprzątnęła. Smit-rć i giód rajJIrJI się sprzysięgły na zgubę miasta. .Nawet roli uprawiać nie można, gdjr rolnicy należy do kordonu.

Z nad granicy Tureckiey dnia 6. Listopada.

Rsporta obcy:h Posłów pisane z Stamb u ł u pod dniem 27. Października donoszą, iż Dywan, w którym, iak wiadomo, zasiada też kilku dowódzców Janczarów, w t y-h dniach postanowi! n i e p r z y s t a ć na żąd a n i a R o s s y i, ż e b y ustąp i ć M u l t a n i Wołoszczyzny, dadź bfzpieczt ństuo niewinnym Grekom, przywrócić ich świątynie It. d. Zd.-iesię. iż Janczarowie chciwi woyBy I zdobyczy, nie rosło się przyczyiili do tego postanowienia, które, iak się spodziewaćnależy , będzie iescze zmieoionein. Ziem wszystkiem, podobno ztey satney przyczyny, zmiiitybAył się znacznie wpływ Posła W. Br yA t a n i i na Dywan; i w ogóle Porta Oitomańeka dia wszystkich Posłów Chrześciiańskich »ięcćy pokazuie nieufności.

Podług innych wiadomości z Sta mbułu, Sułtan dowiedziawszy się o wtargnieniu Per«ów pod Kurs do Armenii, wyprawił natychmiast s«ego W. Koniuszego "o dworu Perskiego, aby tę nową nawalność IIITHrryc, .baszowie Prowincyi pogranicznych CU{U{U{odebrali rozkaz, ztby wszelkich używać sił 1 sposobów, aby odeprzeć · naiezdnikow.

Jednakże przybywaiące z A z y i woyska nie wstrzymują się w pochodzie do M o r t i i nad'''' D u n a y, aby pokazać, ze i woyoa Perska mało znaczy. Bawiących od nieiskiego czasu w S t :3 m b ule D-piitowanych Strwiańskich uwięziono za rozkazem W. Sułtana. · D ia 27. Września ogłoszono w główney kwaterze tymczasowy Rząd cywilny dla całey G r e c y i. ».

Za 1st me m (między morzem Koryntskim) J m i r Btisza z r.iędobitk.-mi załogi swoiey oblężony teraz H A t e n a c h .

Z Warszawy dnia u Grudnia.

W sprawie kilku włościan o nieprzyzwoite zachowanie się w kościele w czasie nabnien-, s 1 w a, Sąd Kaseacyioy c;' .ęść kary więzienia zamienił na chlos'e rozgDtni, zastosowaną dó stopnia winy każdego, iako karę ekutecznieyezą. Z spraw odsądzonych, ważną taki. była sprawa Macieia Cymeryea' za np*Unie budowli gospodarskich, na dożywotne więżiet ie skazanego, którego lie urs odrzucj>ł..y zosiał. Tenże »ba dni rz (który za liczne deztrcie z rożnych woynk podług włsnego wyznania, odtbr, ć mi at do 7000 pbg) , rocz wyrządzenia prztz pożar znaczmy bardzo szkody, stał się ra? em przyczyrą śmierci chłopca kilkunasto - letniego, którego ploi mienie pochłonęły. Jarmark walny W arsz. wszystkich S S. kończy się iusro. W ogóle na tym Jarmarku było obcych kupców 156. Szósta' klassa Liceum W arsz. w mieyscu swoich nauk wstawiła popiersie St. Hr. P ot o c k i e g o iako u"* wód wdzięczności. Pozostała iescze znaczna ilość pbrazówj posągów i marmurów po RrółaStanisław 1 e A u g u Ś c i e , grzedana, teraz ŹMAI» , .

r* \haniMI\obr3ZS£ni

o Y,["I" t':" H- :"o, « * . * f "*'«*« * * <*"'* dzis.ayszego A rr A A C III TX ]I II: 1 8 re" II r " 3 Y - «<I> tnieyszych., VVm zsczyua przybierać, Liat kupiecki'.edtbrany w Warszawie pr?,tszłą pocztą z tVyestu donosi, ze flotta Turecka poniósłszy klęskę od aorty Greckiey, » Jichym stank udała się do S t a m b u ł u .

Wczoray zaś LV odebrany ztamtąd datowany d. 19. Listopada potwierdź:: tęż wiadomość, * dodatkiem, ze fortece Koron i Modona poddały się Grekom prze« bpitu1acyą, a « «r d z a P a tr a s szturmem . « Il...I; została.

I

Z Wiednia dnia 24. Listopada.

Jena

0* *» .nikomu

,prtw.dfA tok'«nIe wolno

z U I u H'odobn, do nich Redemtoryśd powierzoną sobie odtąd III1 ł*da , L S l ? p . chowaniem i u b A t ó 4 A Ozhży. ł

A Włoch dnia n. Ltsinpada.

Od niciakic-o f' M " t." i · zdrojeOy.al "1 Ob3"" ,,,? * Młoda Szlachta Rzymska umvi1ih ",i r : « kijka okrętów przeciw 1 u u fi " o :Q ,awa\ot. m. a1 'kO Ar < A £ FI " . " y t fi e y służbie w »a r y " , «e Fr. i I 2 2 kiey oś»idcz}ł się bydź gotowym do "bieda dowouztwa. Nay pielWsze Bzymianki i Obyt\-a iak-Ar/w»,,«, 1. 1 . b I. Ia* '3jCZ)noiey go chciały wsP u r- ć Jn£ * J ? *u* P:"Wł:"CHy'50IIOP towa a r O ludzi, 'bron i arnnu;" W t, nadziei, i e , i o w 3 E)K fi fi S j S A , S b Y d z P :" "W < :" d - A.. ZUJ£AJL nych wspó1chrz, śdian, domowpika1 «larv Lecz mocno sie w tev mieJJ 1 Y* Oświadczył OycL S Deo"t <<i 1« "0" cey ti% kgo po U ienia ]I c1y I b r A " dzi woiowiiicy powściągali WiSł V wbd om k j " b u r M fi i e istaąt me;oP::;:r : r h zjśSattt: cych rządów. Odtąd więc bidy, kto albo paeciw niewiemym do związku na1eiy, albo znanych mu człon-Pod d. 24 z m KIII J m I V · ków nie wyda zwkrzchAci, ukaranym zo- ustanowi l A A A S «ace podług bIey surowości praw oa zdra- kraiowev, który' własnem p 2yA sbmi uz " dę państwa ustanow.o, ych. « f t :" A.. . Q o d ID i e o ił" A.. A.. , A.. o Podług I B fi . g O obunesczema WSzyscy cu - lewskiego Uniwersytetu w Neapolu nastao J dzoz.em, y uudn.ący rie uczeniem i wycho- miesiącu Listopadzie. p II: P * Wan.em dzteu w państwach dziedzicznych Z Anitm zjw.rtn i,,_TMl A W g A C b, czy , O przy i" s i ) l li , c h p li L i - Dl U ley A A S L A A S S S S t S cwiych, , czy to po domach prywatnych, bez lata 00 51 fi I * , "\ fi S I A fi e tIZy »J oli oddalic się muszą z kr L, A li t o W A "A A I J f c A kccem wyda ią ,m się paszporta; iu£ wielu tych «nskich wynosić mala. g 7* AO" JNiemcow 1 fczwaycarow stolicę opuściło. J\£LL

»ttyacki 1 Imperator Ro s syt s * . ziada Sle w Ul, .. r Warszawę, ma.p tam fi radżtć s.ę wzgłę.

dem interessowTurcyi i utrzymania pokoiu, do których to obrad ,a,ei,c m:"ią takie PełnomoenuAy HIll)C-H wy. ok. cli 1TI<.< carstw. Rząd ArcYX,ęS1wa Atwtryacktego pod d> J . b. m wyd.ł ostre obw.esrzenie paeciw związkowi Węghrzy; i ieby się nikt nie mógł Uomaczyć świadomością, obhwia tayny iego cel, nawet me uezystkim członkom

III M NQ owiadomości.

Listy Warszawskie każą się spodziewać I, iż łia przypadek woyny część woyska Polskiego póydzie w pochód, końcem utworzenia korpusu obserwacyintgo. Polacy tym samym, co Rossyanb, unoszą się, zapałem za Grekami. (Gaz. Beri.) Wyszła część czwarta dzieł N a p o l e o n a , ebeymuiąca korrtsponden,cyą iego podczas wyprawy Egiptkiey i początek tey, którą prowadził będąc Konsulem i po przyięciu godności Cesarskiey. Znayduie się w tym tomie naśladowanie (fac simile ) własnoręcznie napisaney proklamacji z Kairy o dwóch kartath arkuszowych.

Zamiarem iest, dębinę należącą do rnałey Ctarołęki, położoną o mate poł mili od Poznania urządzić na mieysce rozrywkowe dla tuteyszey publiczności» do czego uproiekto-wano i oznaczono iuż na założenie ogrodu, domu mieszkalnego i staien, 14 morgów 50 pręt- Magd., które przez licytacyą w wieczystą dzierżawę wypuścić zamyślamy. Wyznaczyliśmy na ten koniec termin licytacyiny na d z i e ń 20. G r u d n i ar. b. o godzinie 10. rsno w izbie naszey sessyonalney pr ed W. Sturtzlem Radzca Kegencyinym, 1 zapozywamy każdego maiącego chęć dzierżawienia, aby się na terminie tym stawił. Warunki dzierżawy wieczystey mogą być przeyrzane każdego czasu w Registraturze naszey ekonomiczney. Poznań dnia 26. Listopada 182.1.

Królewsko Piuska Regencya II.

OBWIESCZENIE.

Stosownie do wyższego zalecenia sprzedany być ma naywięcey ofiaruiacemu drogą publiczney łicytacyi plac sytuowany »a ulicy

3io

Szerokiey przed wielkim mostem Chwałiszewskim po lewey stronie przy gruncie Penaka. Termina łicytacyi wyznaczone są: na 6 ty, 13ty, i 50ty m. przyszłege, zawsze o godzinie iotey przed południem w Izbie sessyonat-" . ney na Ratuszu, na które chęć kupienia T a lI,cychdo podania swych licytówpo przeyrzeniR warunków ninieyszem wzywa. Poznań dnia !$ - Listopada 19ii.

Król. Racł/ca Regencyi, Dyrektor miabta i Policyi ił r o w n. PATENT SUBHASTACYINY.

N a wniosek kuratora massy konkureowey C hry z o s t o m a Lip s ki e g o, maiętność Lu» domska do tey niaasy należąca, w Powiecie Obornickim, Obwodzie Regency iPoznańskiey położona subhastowaną będzie, i w tym celu trzy termina łicytacyi: na dzień 20. Listopada r. b, na dzień so. Lutego 1822. na dz ie ń 20. Maia i8i2. zrana o godzinie gtey z któryrh trzeci i osta> tni zawiłym iest, przed Deputowanym KonsyHarzem sądu naszego C ule mann w Izbie posiedzeń naszych wyznaczone zostały. Wzywamy przeto ochotę kupna maiących i do posiadania zdolnych, aby się w terminach. tych albo osobiście, albo przez Pełnomocni, ków stawili, a więcey daiący przyihrżenia spodziewać się może, ieieli żadna nie zaydzie prawna przeszkoda. Nay przód cała maiętność Ludomska, a potem ¥ 3. oddziałach, to iest: aj Wieś i Folwark Ludom, Laszciwioe i Or. łowo holendry Ludomskie, młyn Smolarz wraz z częścią boru na 97,981. Tal. 8-dgr. V) Wieś i folwark Gorzewo, wieś Wstrdun, młyn Szablok z częścią boru na 70,491. Tal, 8. dgr, t) Wieś i.folwark Dąbrówka, folwark Drzonek, wieś BoruchoWo i część boru na 44.838- Tal. 21. dgr. 2. d, sądownie oszacowane licytowane btdą. Warunki przedaży i taxa dóbr codziennie W registraturze naszey przeyrzane być mogą.

W Poznaniu dnia 16. Lipca x%%\.

Kici. Pruski Sąd Ziemiański.

Dodatek;

Powyższy artykuł jest częścią publikacji Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1821.12.08 Nr98 dostępnej w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej dla wszystkich w zakresie dozwolonego użytku. Właścicielem praw jest Wydawnictwo Miejskie w Poznaniu.
Do góry