GAZETA
Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1821.12.26 Nr103
Czas czytania: ok. 17 min.Wielkiego
"*« i\
Xiestwa POZNANSKIEGOi. . I II l l M M - r -, i i
N akłademDrakarmN adworney W . D e c ker a i spółki, - Redaktor: AssessarRaabski.
Nro.
103»- wSrodę dnia 26. Grudnia
1 »2 1.
,
1«*.... ..... . .
mi
1 i n l' i n i i i i m. m ..........." 1
.11 HM
» i i n
-.»«.
Do Czytelników Gazety.
Czytelnikom 'tuteyszym wychodzącej tu gazety Polskiey i Niemieckiey donosi się rrinieyszem, iż prenumerata P o l s k i e y na rok wynosi 6 Tal. 15 śribmików, a N i e m i ec ki e y 5 Tal. Prenurneruie się ćwitrćrocznie w tuteyszym Kroi. N adpoeztamcie. Zgłaszaiący się po zaczęciu nowego cwiercrocza zapłaci 5* śrebr, więcey, i sam sobie przypisze, ieitli wvszłych poprzednio numciów nieodbierze. Dla wszystkich postronnych c yu lulków tak 'w W. Xiestwie Poznańskiem, iako też we wszystkich Prowinryach Monarchii wynosi r o c z n a prenumerata Polskiey gazety 8 Tal. a Niemieckiey 6 Tal. 15 srebrników, za kłoią to cenę na wszystkich Pocztamtach zamówienia przyimowane będą. Prenumerata exemplarza na papierze K I ii o wy m wynosi za każdą gazetę na rok E TaK więcey, niż powyższa cena.
P o z n a ń dnia s6. Grudnia 1312 Expedycya Gazet W. Deckera i Spółki.
WIADOMOŚCI ZAGRANICZNE.
Z Lima linia 20. Lipca; Ieeczt pod d łi m. b. wydał był Generał S a n M a r t i n odezwę do płci źeńeluey w łtórey między i-n?mi wyraził: "Niewiasty - L i m y! Kióraź południowa Amerykanka nie przyporni >a eobi- jako matka klęsk doznanych i i 14. przeklina iako i o nI, rórb. * lub · iostta Hiszpanów? Niewiasly Limy.' Przy
rodzenie i rosumżadaiątego, ait byście wpływu waszego użyły na wytępienie tey rozbóyczey woyny, w fetórey Hiszpanie wałcz a przeciw temu wszystkiemu, co ludziom iest świętem, to iest prze«w ich prawom, przeciwićfi i-dnozgodney woli, a nawet przeciwko ich obowiązkom, które ich do uięcia broni wzywaj. Wsławcie się tak przyłożeniem wasze» w widkiem dziele do oswobodzenia 5ze , powaby, ptzez waszą piękność, prre5I wsszą słodycz. Wpaiaycie we wszystkich ziomków waszych zapał patryotyczny, a ieifcli niektórzy 5l nich drzymaią ie-ecze w łonie niewoli, natihniycie ich duchem wolności, Głos wolności t ust waszych wydany nie moie byś bez zachwycenia słyszanym. Starcycieeię, znikać upór tych, co przedłużenia woyny życzą, a mii towarzysze broni pOKa£ą im na polu bitwy, iż próżno ieet walczyć z wolnymi mężami. Tym sposobem «kończą sic a, ustoszetiia P e r u i ustanie niesczęecie, gdy się uyrzycie nayściśleyszym połączone węzłem z tymi, co kochaią ewą oyczysnę i przysięgli ią ratować." Z Londynu dnia 14. Grudnia.
Otwor2euie parlamentu odroczone do 5.
Lutego.
W zeszły piątek przybył tu Pruski Poseł, Baron Werther.
Powsuńce Kadyxscy prosili Gubernatora Gibraltaru o broń i smtmicyą, co 1m lenze odmówił. Poseł Rossyiski, Hrabia L i e v e n i żon« iego, bawią znowu przy Królu w B r i g b t o 11; podobnie Lord Melville. 3000 inwalidów oporządzała znowu do «atynnty służby.
· Z Madrytu dnia 3. GrudniaKról opuś.i lutro Es kuri al, a zaniechawszy podróży do P r a d o, powróci prosto do Madrytu.
Duch rokoszu szerzy się zniewypowiedziaUl; szybkością \>0 całey Hi s z p a ni i. W K adyxie Sztf polityczny J a u r t g n y stoi na czele malkontentów, i iest wspiera iy od deputacyi prowintyalney, mul kypalności, wszystkich władz i woyska liniowego. M a d r y t cały teraz spokoyny. Klub złotey stud; i ieet i pozostanie zamki iętym. I nni klubiści schodzą się pod gołem niebem, obierają Prezesów i St-krt fr z /\ w, i popisuią Fę r mowami. To liałaburdostwo tIwa taićlogo
długo, dopóki nIe nadeydzie patrui woysiowy z nabitą bronią i tozpłoszy tych D imostenów ulicznych. Ministrowie i członki nieuntaiącey Deputa« cyi Kor t e z ó w miewaią bardzo często dłu. gie narady. Fistmko, które tu .wyszło pod tytuh?ra-t» "Oyczyzna w niebełpitczeńsiwie ,5C wystawia prawdziwy obraz teraźoityszego H i s z pa a ii położenia. N owo mianowany Komraendant miasta Se» viila, Pan Moreno Davia, nie mógł się dostać do swego urzędu, ponieważ dawny Kommtndant, GenerałVe I a ar o, groził mu: iż go każerozstrzrlaćprztd bramamiSew illi. F r a n c y a miała kiedyś swoich b e z p l u - d r o w y e h, a H i s z p a n i a ma teraz b e * - koszulowych. Z Marsylii dnia 29- Listopada.
Wypis listu byłego Oficera z korpusu Lii» Izowa: "Przybyłem tu dnia e'5. m. b. i zasłałem iakie 60 młodych ludzi, chcących He puścić <<10 G r c c y i, Francuzów, Niemców, Piemoiuczyków i Polaków. Zbienią tudla nich składki, po; ieważ nie maią tyle grosza, iżby przeprawę, broń i i'Mit potrztbyopłacić mogli. Awanturniczy ubiór niemi' ckkh synów Apollina biie w oczy we Francyi, i szkodzi t y m, , c o «ie. w takie y odzieży p 0kazuią i wsparcia żą<iaią. Długie włosy do Iwiey podobne grzywy, nIe stanowią, walecztiości. "
Od Menu dnia 12. Grudnia, Al y Baaza J a n i n y, pożyczył podobno Grekom 50 millionów Piastrów Tureckich, i zeznań* na to documenta imieniem Kons t a n t y n p o d i i», ł. Podług nowszyh wiadomości panować ma , w kralarh barbaryisk eh ny większe roziątrzenie przeciw wszystkim ihrześciiarom, tak ii Porta spodziewać się pewnie będzie mogła ztamtąd silney pomocy, W przypadkuby dp woyny przyssło. Bop.lu liczy lat 30-40. Ponieważ mI długi czas pracował w wydziale spraw zagrafttczi ych i dokładnie; zna etósunki reiędiey P/\rtą a dworami Europeyslumi, dogieiza ptztto wybór kgo gro f t a dyplomatycznemu. Między Ministrami cudzoziemskich dworów w Konstantynopolu naywiększa pauuie iedność. « W K o n s t a n t y n o p o l u uwaźaią napasc Persów za dywereyą na korzyść Greków z natchnienia pewnego wielkiego Europeyskiego mocarstwa pochodzącą; "wiadomość tę umyślnie rozgłaszaią, »feby iescze b-rdziey rozpalić zawziętość i fanatyzm Turków. W twierdzach N addunayskich pełno woyłJra azyatye kiego. W S e rw i i posprzątano wiele głów, ponieważ odkryto fiant związki między Serivianami i zaściennyrui Macedończykami. Tymczasowy Rząd Grerfci w C a l a m s t o podzielił całą Grecką oyczyznę na naetępuiąee 6 prenvinevi: JE p i t, M a c e d o n i ą, T h e Sga lią, /\.Attyfe/\, Peloponnezi Archip e l a g. Kongres składać się ma a trzydziestu senatorów- i'osit-dztnia Kongresauprzeniesione 51)); do T r lP o I i z z a. Z Odessy dtna ijJ. Listopada.
Zmia-ię A Ministerium Kor etsnlynopcvlitańskiein przypisują tu powszechnie wpływowi Lorda S-t r a n g f o rd, który wszystko czyni, sby Turków na sposób Europeyski zdypłornalyzować. Wszakżepodług wszelkich wiadom. iśti zdaie s ę, iź przenayrnędrsz» Opatrzność zawyrokowała twardy łoe dla W. Sułtana i fcgo ładu. Mahmud miał iuż podwaferoć oświadczyć w Dywanie, iż całe Święte przymierze, równie lak Anglia i A list r y a, przeznaczyły upadek Porty i lelaraizmu; ie to jest prawdziwy cel iego utworu; r ieżeli Posłowie Anglii i A ust ry iuymuia, się za Porta, to się to tylko dla pozoru dziele. T@ f»;najmmel pewna? M nYUl/l/b i
IngIwSzYsej Turcy (1*ull, to tiftnxt. hh ft&f tti w miesiącu Wrześniu wzręcz edrzneono p r o p o z y c j ą L o r d a S t r a n gf <»r d, s i. b y p o - sł ć Angielsku h Kommissarzy do naczelników powstania w M o r e i, db nakłonieni» ich do przyięcia amnestii Tureciiey« Lord S t r a n g f o r d , doivicdziawszy eię o wtargjiieniu Persów do T u r c y i, wyprawił natychmiast dwóih gońców do I s p a h a n i T e h e r a n, ofiaruiąs pośrednictwo do utrzymania pokotu, Ale może nie dowierzała i tam Anglikom, Tu spodziewaj się znowu bardziey woyny, i mówią takie o bliskim zakazie wywozu zboża. - Ultimatum Rossy;ekie nadeszło dnia 19. Października do K o n * s t a nt y no p o l a . Złeźo-ny teraz R e i s - Ef. fendi przesłał ie zaraz Lordowi Strangfordowi, i wyraził ewe zdanie, iż nie mo że być przyiętem.
N asze wiadomości z K o n s t a n t y n o p o l a dochodzą do dnia la. Listopada. Wkrótce odbyć się miał stanowczy O y wan względem ul tima t urn. Z Paryża dnia 12. Grudnia.
Na posiedzeniu Izby Deputowanych d. 8» T. b. zdał Pan B a z i r e sprawę z fóźninych, pe4ycyi imieniem komitetu. N aywaźnieysza; była petycya nieiakiegoś Pana H a l y z P ary ż a, iądaiącego wydania prawa, któfeby bez potrzeby cenzury, przepisało dziennikarzom granice, od którytJhby się oddalać nie m-ogli. Podał ońjswe myśli w tey mierze« Po długich rozprawach, W których Pantfwje de Serre i Castełbajae eczególniey się popisywali, odesłano petycyą do Ktimmiss-yi, która sobie ma roztrząśnienie prawa prasse pOWlerzone« Według dyaryusza Izby Deputowanych/\ zbierały się w dniach to, i 11. tylko bmra w celu mianowania członków do roztrząsania budżetu i dwóch proiektów prawa, pierwszego, względem przytłumienia naduiyć i wyfcrsestn przeciw "PlRo&ti prasiy, a Atugitgo, dycznych i /\ sset. W komitecie do roztrząsaria. budżetu zoayduią się, między innymi, p P. (i e V i 11 e l e i d e C o r b i e r e s, których duch względem Mitmtrów iest poniekąd icscze wątpiiwyin, ale oraz i główni ich przeciwnicy, de la Bo urdonnay e, de Lalot i Cast-elbajac, a w komitecie do badania proiek(u przedłużenia cenzury, TÓWnie główni ich przeciwnicy, deVaublanc, GenerałFoy, poraieniouy wyźey de L a lot i Margrabia de C o use ans.
Wczoray był Xiążę Kryetyan Duński na świetnym wieczorze ,u Xiąźęcia E o rd e a u x. Arcy - Xiążę Rudolf, Kardynał - Arcybiskup Ołomuniecki, przedsięweźmie wkrótce podróż do R z y m u . Przy tty okazyi wynurzaią dzienniki tuttysze swe zdanie, iż będzie następcą teraźnieyszegu Papieża. 'Z Petersburga dnia z. Grudnia.
Xią£ę Kur a K i n mianowany Prezesem Rady Państwa w wydziale ekonomii Państwa, a członkiem tegoż, wydziału Generał Kankry n. Przybyło tu przez O desę kilku urzędników poselstwa Rfisayiskiego w S t a fi b u l e . Z Rzymu dnia 24. Listopada.
Poiutrze będzie tędy przeciągać z N e ap o l u 3tysiączna kolumna woyska w skutku urnowy z A u s t ry ą powracaiącego. Z Smyrny dniaf Listopada.
B a g d a d ma być wzięty przez Persów.
A t e n y znisczone. Tu zamknięte wszystkie bazary, a rozpusta Turków, którzy, mimo zakazu swego Proroka, codziennie się winem upiiaią, nie da się piórem opisać. Z Stokholmu dnia 4. Grudnia.
Wyezła tu następująca ustawa względem dni postów i modłów, które według dawnego zwyczaiu w roku przyszłym w Królestwie Szwedzfciem obchodzone być maią. Poznać można w religiynych Króla uczuciach tę ea
.i08*tmę sczytność, która lego politykę i wszystSie iego m>śli znamionuje, My Karol z Boźey Łaski etc.
"Przeięci nayżywszą wdzięcznością za nie-zliczone i znakomite dobrt;dziey6twa, fctórych Opatrzność na N as i na Nasz wier> y Lud naydobrotliwiey zlała, poczytuiemy sobie za naydroźsą troskliwość i za nayświętszy obowiązek, wezwać Was, ukochani Poddani, do sczerey i chrztściiańskiey wdzięczności ku N aywyższemu.
"Człowiek zawisł od Boga. Losy Łraiów i ludów, równie iak życie poiedyńczych ladzi stwierdzaną tę prawdę. Nikt nie moie nie poznawać ręki Wszechmogącego w przemianie losów rodu ludzkiego. ,Nigdy nie można zapominać tego, ii wszystko, co itet na zitmi, od wyższego pochodzi rządu, aniżeli nim iest ten, który mądrość ludzi utworzyć iest zdolną. Król Wasz czuwa nad Warni; lecz Patłto iest, który udziel*, siły do działania, któt-y 'Sczęśliwym usiłowania wieńczy skutkier», błogoeławi prace, i nadsie pokóy i bezpieczeństwo mieszkańcom państwa. "Ważuern iest, przypomnieć wam te prawdy. Porządek towarzyski, a zatem i pomyślność publiczna spoczywaią na tern uznaniu. Czysta ewanieliczna nauka, którą wyznaiecie, wkłada na was obowiązek, ażebyście świeckiey zwierzchności, dla Boga samego, posłuszni byli, zamiary Króla waszego wiernie spełniali, i wszelkiego rodzaiu-sAęśliwość znaywyższey i<?go oczekiwali dobroci. Wszakże sczęśltwość była zawsze nagrodą cnoty, a bez pracy nie można owoców zbierać. Pragniemy przeto, ażeby wierni nauczyciele zawsze to przekonanie wpaiali skutecznie w umysły swych uważnych słuchaczów, napoininaiąc ich ciągle, iżby się przykładali do dobra oyczyzny przez cnoty towarzyekie i uczucia chrześaiańskie. "Nie mamy potrzeby, przypominać v/am JNasze oycowskie «erce -zasmucone było chołrobą Naszego lubego syna. Dzieliliście żyjwo boleść Nasze, a gdy nbbezpieczeństwo lprzeminęło, połączyliśmy serca nasze »g oj ących modłach, i dziękczynieniach. Za isczególnieysze uznaiem dobrodzieystwo Opa-s .jtrzoości, ii nam pozwoliła dożyć dnia, w któż 1 rym, otoczeni Naszym wiernym Ludem, mogliśmy wznieść pamiątcs Naszego zmarłego dobrego oyca pomnik, który naypóźoieyszey potomności wystawiać będzie obraz dobrego Xiąźęcia», wskrzesiciela wolności oyczyzny, którego zasługi nigdy w sercach Szwedów wygasnąć nie mogą, "Pokóy czuwa nad granicami Królestwa.
Spokoyność, przemysł i dobre mienie panowały w zaciszu każdego zgodnego poddanego; płonne żniwa wynagrodziły w powszechności I prace rolnika, a ieżeli w północnych prowincyach chybiły żoiwa, to dostatek, któren Wszechmocny zlał na inne części Królestwa, podał nar*j sposoby opędzenia wszelkich potrze b. T e n sczęśliwy stan pokazuie, iż- za pomocą postępnego wzrostu pracy i ekonomii obeyść się może Szwecya bez innych narodów we względzie nieodbitych potrzeb żyCIa.
"Cieszcie się, iż żyiecie pod prawami, które wam daią opiekę, bądźcie im posłusznymi, a gdy poczuiecie skutki N aszey oycowskiey troskliwości, wznieście wasze wdzięczne serca i zasyłaycie wasze modły do Wszechmogącego, który iest źródłem wszyltkhgo dobrego." Z Tryestwdnia 2. Grudnia.
Dziś przywinęło tu kilka okrętów z Korfu. Rozgłaszaią one wieść, iż prócz Koronu i M o d o n u, poddała się także Grekom twierdza N a p o l i d i R o m a n i a przez kapiłulacyą. Jeżeli się ta wiadomość sprawdzi, to cała Moreaanaydować się będzie w mo«y Hellenów.
'i o; 13
Z jVarsiiawy dnia r 7. Grudnia.
Ogłoszono tu na6tępuiącą ustawę z d. G., Listopada: 1) Wszelsie stowarzyszenia się tayne, iaiikolwiek cel mające, zostają zakazane w Królestwie Polakiem; 2) Za tayne uważa się każde towarzystwo, które bez wyraźnego rządowego dozwolenia zawiązanem zostało; 3) Nie wolno ieet równie należeć do towarzystwa zagranicznego, ieżeli towarzystwo to w tamtym kraiu iest raK35IarreT5I, lub ieżeli ma iakowy cel polityczny; 4) Urnowy wspóiki, lub stowarzyszenia handlowe nie uważaią się za towarzystwa tayne, zakazana; 5) Każdy urzędnik do czuwania na zakazane towarzystwo obowiązany, każdy zwierzchnik uniwersytetu, szkoły, lub innego instytutu publicznego, do"'ór członków lub uczniów powierzony sobie m siacy, zaniedozór w przypadkach właściwych swego urzędu, lub niedonitsienie przyzwoitey władzy, oprócz kary prawem przepisaney, pozbawionym zostanie swoiego urzędu lub posady; 6) Wykonanie tego postanowienia, etc. Doszła tu wiadomość, iż w P ł o c k u rozstał się z tym światem (znany w P o z n a n i u z długiego w nim pobytu) Jakób Grąd ziels ki były Dyrektor Skar. Depar. Płock. Udarowawszy służących, cały maiątek zapisał instytutom dobroczynnym niezapominaiąc nawet o szpitalu żydowskim. Słychać, iż dla Dzieciątka Jezus w Warszawie zapisał 60,000 złotych, z warunkiem, aby dla braku pokarmu niesczęśliwe ofiary nieginęły , to iest, aby ile możności iedoa mamka nie karmiła kilku niemowląt. We wsi Regnowie w Obwód. Rawskim wściekł się wieprz; właściciel oaego w mniemaniu, iż tenże chorował na kołowaciznę, zabiwszy go po oderznięciu samey tylko głowy zużył go wraz z familią; z liczby tych osób dziewczynka jletnia po trzechdniowych męczarniach, a nakoniec okazaniu znaków wściekłości umarłą, inne osoby są dotąd zdro chorobie. OyreKcya mennicy Kroi.Polsfc. wydała obwiesczenie dla przestrogi publiczney, iż dostrzeżone zostały jYłiaywe pieniądze, bkotos Talai- Pruski zroku 17g i. i łb»&- Dwuzłotów ki Polskie z b t »3' 3) 14. 9 l 8 - i a l., i tlziesięeiogroszówki Polskie z r. i g i 6 ; ł atwo te monety prztz brzęk, pobielanie i złe odbicie poznanemi bye mogą. i? Winnicy na Podolu Ąnut 6. Listopada. Wczoray o godzinie 3. rriiuucie 16. miasto pasze doznało eubcer.rgo trzęsienia ZIemI, i t Ó r e z początku słabo się c<mć d a ł o , ale zaraz mocne po niem nastąpiło urft rżenie, które rareT około 3 niit ul pierwszych trwać inogło. N aywięrey czuć się dsło w Biurach, gdzie było itdnosiayne, tak, ia w izbach -wszystko się trząść, i s/.kła stoiące dzuięk wydawać zaczęły. Ludzrs siedzący vSlecey *egi> trzęsienia, nil stoiący, doznali; wapno ze sklepienia z prochem lecieć poczynało. Przestraszeni niektórzy obywatele w dumach, osobliwie murowanych, w okolicach W in 11 i«y, na- podwórza wyszli, boiąc się ruiny d o m ów. Po u-zynioney atoli rewixyi murów i rtlepień, nic się nie okazało, i nayBinieyszych rys nowych nie było; stare rysy zneie nieco więcty widzieć się dały, co poJtazuie, fe uderzenie było razem wszystkich «zejsi'i adnos'tayne. Bylitacy, co słyszeli huk podzit mny, 3 przed samem trzęsieniem szu ta i huk na- powietrzu. Trzęsienie to było w lierunku od południowego zachodu ku północno - wachodi iey części. Dzień był dość pogodny. Termometr okazywał 6 stopni ciepła atmosfery; wiat; lekki pokidniowosachodni; barometr pokazy wał statecznie na pogodą, h kol i dziś piękny dzień, :3 ieslen, oprótz małych przymrozków, iest sacha, zdrowa, i piękna, już to drugi raz w tym solu caurerej trzęsieni« W<;SJBJ W tyth miey«
Około miasta powiatowego O 1 g o p o b w ] gubtrnii podolskiey, dnia 5. Listopada o pięć. I dziesięciu i piciu minut, na trzecią, dało się czuć tak mocne trzęsienie ziemi, źe mieszkańcy prżeraźtn:, musi«li opusrzać do.-ny osobliwie m urow ane, dla uniknienia przy- 1 padku, iaki rozwDliny starych murów sprawić mogą, i to trwało przez mir ut trzy." Trze. eienie to poprzedzone było hukiem i szumna iakby od wielu szybko idących powozów oprawionym.
Rozmaite wiadomości.
P o z n a ń . Zdanie mteyszych znawców muzyki, którzy słyszeli Pana B o u c h e r w dwóch danych tu przez niego koncertach, umiescza go w rzędzie nayznakomitszych skrzypków, tśczegokiiey w drugim korutrcie ttsprawiediiwić miał zupełnie przyznawane me tak często w pismach Herlinskich zakty prze» tamecznych sędziów sztuk nadobpych. Żona iego wybór, ą grą swotą oa arfie i rla fort« pisoie ubiegała się nieiato 2 mężem swohn o palmę pierwszeństwa.- Pan B o u ( h er ma* podobno zamiar powtórzyć swą bytność w Poznirviu na 4. Ja l Itiiii spełni tę przyiemną dla nul-. s*.ików muzyki nsdzifię, dogodzi x/\?Jl m i swoim widokom, bo w fey porze zusydzie większą publiczność i - więci y sędziów. Berlin dnia IJ. Gruihsb. Pan Boucher' opuścił na nieiaki czas B e r l i n, dla nazeieranią wraz z ioaą 1 owych laurów w P o z n a - niu, Warszawie i Petersburga. *)Przed edhzdem rozesłał do niektórych znakornkych osobbikty poźegnawrze w słowach: D o n A l e x a n d r e d e B o u c h er, nobiiltcwanv od Karola IV. Króla Hiezpański«go i t, d.
*) Jle nam z woli Pana B o u c h e r wiadome, pOwl&l eB ta al.£l], do gerlifia« uczczenie pamięci zacnego A n d r z e i a R o mt b e r g a wielki kontsit duchowny, z którego I doc U )d przeznaczono na wsparcie pozostjłey wdowcy i 10. dzieci. W N e a p o l u zjawił SIę od nie dawnego j czasu i ściąga na siebie witlkie oczy nieiakiś I An-gelo C»si vola, skrzypek, który iaj etrumentu swego w nieznanym dotąd sposobie używa, Nipgra on smyczku m na skrzypcach, I lecz skrzypcami ua smyczku, który do slotu przywięzuie. Z K o n s t a n t y n o p o l a przysłano do Pa« ryż a piękną 'Ptuę Wt-m ry F i dj a e z a, która osobliws/\em zfl/\rzei i<tn zachowaną została od Ei>is'ze>ia czasu i nr Ź i < yezych zaburzeń. Dzieło tu mistrzowskiey ręki naypięknieyszj-go wieku Grecy i, enayduwtło się na wyspie M i los. Niektóre wiadomości donoszą o zamordowaniu W, Sułtana i wielu Chrześciian w F fera przy okazji zbnrtowania się Janczarów. W B e l g r a d z i e od- brać miał Hassa trzech gońców itdiitgu po drugiem, i kazał potetn a >m swóy zarnkl ąć, co iest u Turków oznaką i I 'by. Cz> się wiadomość ta potwierdzi, wlrót«e się pokaz«. - Ptreowie mitłi Ido by e B a s s o rę i zbić Turków.
Kollekta dla Pogorzałych w Pritzwalk.
Ji y KrółewirzowskaMośćXięż;uczka Pruska, I L a d w i kaR a d z i w i ł ł o w a raczyła mi przesłać dla pogorzf leow miasta Ptitzwalk 20 Tal. funduiąc się na ten dowó I wysokiego uczęstni.ctwa otwierani dla tychnibsczęsiiw)ch kollekię, 2 które v diogą,ninityszą rachuntk złożę.
JNr. 2. Przez JW. Hrabiego de Luttichau s Ow'nsk wręczono mi 10 Tał.
ad 3. B. - a Polnań dnia ig. Grudnia 1821.
J. K.. M. Radzca Rel\encyiny Dyrektor miasta i Policy i £ r o vt ».
h'b
ZAPOZEW EDYKTALNY.
Chłop Karol Albrecht z Jaroszewa Powiatu Obornickiego przed trzema łaty względem zaboyatwa aresztowany, a potem B wie. zienia zbiegły, zapozywa się ninieyszem na. skargę rozwodową przez iegoionę Ann- Bozynę z H a r m l o w podaną, aby się nz terrai« nie do odpowiedzi na dzień aa, Marca 1822. r. zram o godzinie 11, .wyznaczonym, osobiście łub pr/.ez Pełnomocnika przed Deputowanym uądu naszego Sędzia Ur. B r li k n e r stawi ł, w przeciwnym zaś razie przeciw niem u zaocznie postąpiono będzie, na razwiedze« nie małżeństwa osądzono, i on za wiuną. stronę uznariem zostanie. Polnań dnia II. Października Ig2T.
K.ról. Pruski Sa d Ziemiański»o B W i ESCZ ENIE. Podaic się rilnicyszein d wiadomości, is kupne tuteyszy H.rscli H'aldsiein i Żona iego liabeita l. trenklow w iroinrakcie zdnia 27 Listopada r b, wspólność maiątku wyłączyli. W Pi znaniu dnia 3. draduaiVi2i.
Królewsko- Pruski Sąd Ziemiański,
CYTACYA EDYKTALNA.
JW. A ti ; on ie 14 u Hrabi Grudzińskie, mu zaginęły uastępuiące dokumenta: II kontrakt dzierżawny z dnia 19. Czerwca IS05. roku, p między nun a Dzierżawcą.
Ur. J o z e f e m D r o s z e w s k i m , względem dóbr Witosławskich zawarty, w którym także pożyczka kapitału Tal 20000 pr*tz Ur. Droszewskiego Hrabi Grud z i ń s k i e m u danego przyznana i maiętność Witosławska na bypotekę podstawioną'ostała, wraz z dołącznnyem atNQstem byputecznym przez łtroł !?ąd N adworny w Bydgostzy pod dniem 25tym Kwitjtnia lijob. ,m vim recognitionis ud/itionym, 2) Kwit przez Ur. D t o s z e vi s K i e g o na odpłacenie tychże 20000 Tal. pod dniem r. - Lipca ibO$ przed N otaryuszern i świadkami wystawi.iny. JW. G r u d z i ń s k i wniósł względem Extabulacyi namienionyćh 20000 fal, o sądowe wezwanie pomienionych dokumentów. · właśeiiile, cessyonaryusze prawo zastawne, lub inne do summy estabuiouać się rnaiącey i dokumentów wspomniuuych, &>i opiewatącyrh j rebnsye inhćsądzą, aby się w '.eiminie na dzień 5. Marca i$22. piztd konsyliarzem · J P. K r u g er, zrana o/\godziriie roiey w posleuzeJUa sadowem wyznaczonym zgłoski; prawa swe i wiadomości względem dokumentów posiadane padali, włazie bowiem przeciwnym zostaną z pretensjami sweini pre'tlUdowani 1 wieczyste im w tey mierze milczenie nadane bydź ma. W Pile dnia 27. Września 182r.
Królewsko Pruski Sąd Ziemiański.
POZEW EDYKTALNY.N ad maiątkiem starozakonriego M a g n e s K o h 11 kupca z. Wielenia, z preiensyi rozpoźyczonych tylko składającym się, dziś konkurs otworzony został. Zapozywamy więc wszelkich nieznaiomych wierzycieli massy, aby się w terminie konnotacyinym na dzień 6. M a r c a 1822. zrar.a o godzinie lotey przed Assessoren! Sądu Ziemiańskiego We g e n er, wyznaczonym osobiście, lob przez którego z tuteyszycli Kommissarzów Sprawiedliwości,. dó czego im.Jmć Panów Sciiiegell; Betke i Sżumann przedstawiamy, zgłosili, pretensye swe likwidowali i rzetelność ich dowiedli. Inaczey bowiem z takowemi prekhidowani i wieczyste im względem innych wierzycieli' milczenie nadane zostanie. Piła dnia l. Października 1821.
Królewsko - Pruski S $ d Ziemiański..
_ n y * !. _ __.
JPATENT SUBHASTAGYINY.
Wskutek wniosku. wierzycieli realnych wsi Gorazdowa z przynalćźytośeiami, w Powiecie Wrzesińskim połuźoney, pod naszą jurisdykcyąbędącey, która według sądownie sporządzone y laxy na 7i608Tal. 8 dgrt oceniona została, a za którą w terminie 4tym dnia 30. Czerwca r. b tylko 15500 TaL podano, ustauo wiliśmy iescze ieden termin Subhastacyiny na dzień l. M a r c a 182 2. zrana o godzinie 10tey przed Deputowanym Sędz.ą Ziemiańskim Ur.
10&6
C li e ł m i ck im w sali sądu (uteyszepo. Wzy.
warny więc chęć mających nabycia. 1 posiada* nni ley mogących, izby na tymże terminie 0-0biście, lub przez Pełnomocnika prawnje do tego upoważnionego , i wyiegtiyrhowaneSJ stawili się, swe licitum podali, i dalszego na- I stępowania oczekiwali. Taxa wspomnioney wsi każdego-czasu w]1* g/\lrumrze baszty prztyrzaną.b; ,dź może, a warui.H sprzedaży są. następujące: i} Każdy chęcmiaiący nabycia winien Mt yeti miast złożyć kaucyą » kwocie 3000 Ta!. albo w gotowycb pieniędzach lub też w pewnych papierach, inaczey doiie-ytscyi przypusczonym nie będzie, 2). Powinien naywyźf-y podaiący zapłacić Plus licitum w trzech terminach, to iest: pi<rwszą ra'ę dnia 24. Czerwca 1822. drugą ratę dnia 24, Czerwca 1823. i trzecią-ratę dnia 24. Czerwca. 1824- w brzmiącym- kurs w.kraiu maiątym kurancie, tudzież pbowiązanym od rat resztuiących aż do dnia wyliczenia ich, prowizye po 5 Od sta zaspokoić. - 3 )iAdjudykacya i tfadycya> teyze wsi stanie się po nastapioney wypłacie pierwszey raty plus liciu. 4). Jeżeliby Pluslicytant powyższym obbwią?kom we wszystkim, .i natychmiast zadosyć nie uczynił, tedy na koszt i ryzyko tegoż do sprzedaży nowy termin wyznaczonym zostanie. 5) Poniesie- PluslicYlint koszta adjudykacyi, Mradycyi.
w Gnieźnie dnia 27. Sierpnia 182r. K ról e w s K @-P r u s K i S 3 d Z i e m i a ń s ki.
Doniesienie handlowe.
Prawdziwą Kolońską wódkę F. M a r y i Fa-.. r i n y przedaie w nayurniarkowańszych cenach Karol' Senftie-b'en,.
wnarożnikuGarbarskiey i Wodney, ulicy N ro. 424.
Świeże ostrzygł co tylko ostatnią pocat/\ odebrał PowelskL
Powyższy artykuł jest częścią publikacji Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1821.12.26 Nr103 dostępnej w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej dla wszystkich w zakresie dozwolonego użytku. Właścicielem praw jest Wydawnictwo Miejskie w Poznaniu.