«eny extrapocaty, <o lest nie po dwa złote M milę iak dotąd, bez po półtora złotego płacić się będzie. Wyszło takie urządzenie względpm opłaty tryogieltów postylionom. Służący przy ulicy* Królewskiey będąc sam w mieszkauiu i czekaiąc na swego Pana, został przez iaMegos człowieka 13 razy śmiertelnie raniony; złoGzyńca zabrał przytym będące pieniądze w liczbie kilkunastu dukatów i pierścień. Czynią naytroskliwsze starania Vf wyśledzeniu sprawcy tey zbrodni.
Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1821.12.29 Nr104
Czas czytania: ok. 4 min.Tureckie wypowiedzenie woyny.
W roku 1663. otrzymał Cesarz Leopold od Iluhameda IV. następujące wypowiedzeni« woyny, które we względzie nadętego tonu puniewolnie przypomina przykłady szalonyci ludzi, którzy w swem sczęeliwem marzeni» tron nawet bóstwa zaymuią. Takie iego irzmienie: "ZBoiej łaski, wielkiego Boga w. niebie, M a b Msahom« th, bóg na ziemi, sławny; potęiny Cesarz Babylonu i Judei, od wschodu ai do zachodu, Król nad wszystkich Królów ziemi, wielki Kwi na całey Arabii i «nurzyńskiey ziemi, urodzony tryumfuiącym Królem w Jerozolimie, bohatyr i właściciel grobu ukrzyżowanego Chrystusa, oznaymia)my serio Tobie Cesarzu w Niemczech, i Tobie Królu w Polsce i wszystkim Twoim bohatyromli'FTUowym, równie iak Papieżowi w Rzymie, Kardynałom i Biskupom i wszystkim Twoim stronnikom, iż mamy zamiar najechać Cię z I3stu Królami na czele 1,300,000 ludzi, konnicy i piechoty, i z niesłychaną tyrsnnią i turecką siłą woienną, iakiey Ty i Twoi nigdyśeie nie widzieli. Przedewszystkiem, chcemy Cię nawiedzić w Twey stolicy W i e d n i u, i Ciebie, równie iak Króla Polskiego i wszystkich Twoich sprzymierzeńców zbrójmy ręką, i rynsztunkiem, woieanym przez palenIe, łupienie j mordowanie i dosczętne nieczenie krn u i ludzi ścigać, Ciebie i Twoich nayokropnieyszą śmiercią, iaką wymyślić potrafimy, zgubić, stracić i y.adueić kazać; iwpr*wdzie, że Ty sam pomiędzy Chrz«ścianami zły i okrutny rząd prowadzisz, dla tego chcę T o b i e , który w błahym braiu masz Twą siedzibę, wydrzeć Twe Cesarstwo i Królestwo, pokonać Cię ogniem i mieczem, takie stolicę Rzymską z troistą iey koroną zgnębić, zgrążyć i znisczyć. To Ci oświadczamy, Cesarzu w Niemczech, i Tobie, Królu w Polsce, i wszystkim Twoim stronnikom, iż wkrótce te słowa przeistoczemy w rzeczywistość, i wszystko to damy Ci doświadczyć, według czego masz się zachować. Dano w naszem potężnem mieście Stamb u l e, które w sobie obymuie: 1659 u,lc» goszpitalów, loeo publicznych łazien, 997 studzien, i 2 O rynków, n 5 przeznaczonych domów na staynie dla mułów, 480 domów zaiezdny eh dla obcych, 1658 wielkich i mniejszych szkół, 1600 młynów, 4133 meczetów i kościołów. To wielkie i potężne miasto ma w obwodzie 4. mil niemieckich i na murze okólnym 360 wielkich wież. Miasto to rodzice nasi zabrali chrześciianom, których żony i dzieci zostały w ich oczach w pień, wycięte i poduszone. Chcemy ie także Tobie i wszystkim chrześciianom na pośmiewisko i wyszydzenie aż do zgonu naszego zatrzymać. - Dano tamże po naszem urodzeniu w Satyrn, a w 7mym roku naszego potężnego panowania.
Mało Mahofieth.
Rozmaite wiadomości.
P o z n a ń . Były Radzca Departamentowy W. Kęs z y C K i, poeiadaiący zastawem od źyiącego w Polsce Hrabiego Szołdrskie.
geetobra JIgea, Nowawles", Hetmanice, Łyeiny-wielkie iTyltwice-wi tiki e, odznacza się naychlubni'ey w zarządzaiiiu i?mi dobrami, wykonywaniem uelaw noJlcyi'iycfc i .posuwaniem dobra mieszkańcom Obywatel ten dla swey wielostronney oświaty, niezmordowaney czynności i żywego zayrnowania się dobrem swych wspólbliźnich, powszechnie ieet szacowany. Szkołę w l ige n do naylepezego przyprowadził on porządku; utraymuie lekarza dla swych włościan; biednych, gdy zachoruią, kaie ewoim i'oszrem leczyć i dostarczać im wszelkich niedostawoiących im potrzeb; mieszkańców ponuemonyrh dóbr, pomimo ie po większey części sa, właścicielami, przy budowania muv xo-wanych kominów, przepisanych pieców «hlebnych, utrzymywaniu nocnych stróżów i narzędzi pożarnych, wspiera nwteryałami i gotowym groszem; uważa ściśle na punklualne opłacanie podatków; prsyehodzi · W pomoc zostaiącym w biednym etanie prrez «apomóiki i awanse, i iest w każdym względzie wzorem dobrego Obywatela. (Pruska Gazeta S tanu. )
W P a ryż u wychodzi pismo pcryodyczn * KroniKa Duebowoa, w którefi b'z« z .>yduie nayczysteza nauka Chrystyanizmu. iNie wiele iednak to pismo miało prenurrnr.torow; · łyciutĆ, iż niektóre osoby maią złożyć p««rią kwotę na utrzymanie nadal tego użytecz' ego pIsma.
W Kalendarzu P i e 19 rzym Lwowski aa rok, J 8 2 I. wydanYfi, znayduie się staty etyka Królestwa Galicyi, z którey cokolwiek umitsczamy: Galicya codo obsżerności kram iest drugą prowincyą, monarchii Austryackiey, urodzayney ziemi ma u, 633 ,644 morgów. Ludność 3,817,846 osób, z lycb 4185 duchownych, 31, 77 a szlachty, 4566 urzędników, f$jo mięsczan i rzemitśiHików, 354?584 go=spodarzów rolniczych, reszta wyrobnicy i fi, J grodnicy. Miast Królewski. - h ieet a a, pod-r dańczychi municypaiHych miast 44, miaste- · czek r 8j, wsi 6016 dOfiÓW 616,194. Drogi bitey 39a fiil. Żydów «06,1 75 głów. l
Poeta Rossyiski Kar n e n b w i k posłał Chińskiemu Cesarzowi napisaną przez siebie odę onaywyźszey Is tn ości. Monarcha Chiński przyiął ten dar z wh lką radością, roz.
kazał na swóy ięzyk tłumaczyć i zaWiesić w sali audyencyonalney.
Doktor W o l f e rs wydał odezwę do Izraelitów, aby pod itgo przewodnictwem utwo» rzyli uczeni i moralni członkowie tego ludu iwiązek w celu poprawienia obyczsiów i zamiłowania cnoty p r z« żydów.
Pastor w L o n d y n i e, który miał kazanie w wyrazach czerwiących życie niehosczli Królowey, został przez sąd przysięgłych skaza* nym na zapłacenie 20,000 złp.
W Bruxelli znayduie eIS; wielu Ar.jYI-") ków uwięzionych za długi; tretiisie nazwali z tego powodu dom poprawy, hotelem Angielskim.
D. 11. Grudnia, przeieżdiał przez Lwów iako goniec z W i e d n i a do P e t e r s b u r g a Hr. Worońcow.
Kuryer Warszawski, pismo 6- M*y w 4P" dzień wydawane w W ars <<».:. i * t powszechnie lubione, ciągle nadal wychodzić będzie z doda waniam czasami wiadonaośei uciesznycli na wzór bpektatora Angielskiego, cen produktów i wszelkich okoliczności handlowuCÓiokzychi t. d.
Cena zboża w Morawii 1 Czechach znacznie poszła w górę,
Dodatek'
Powyższy artykuł jest częścią publikacji Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1821.12.29 Nr104 dostępnej w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej dla wszystkich w zakresie dozwolonego użytku. Właścicielem praw jest Wydawnictwo Miejskie w Poznaniu.