GA

Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1822.07.10 Nr55

Czas czytania: ok. 25 min.

ZETA

Wielkieso

Xiestwap o Z N A N S K I E G O.

Nakładem Drukarni N adworney W. D e c ker a i spółki. - Redaktor.- Assessor Raabski.

Nro. 5 ) , W Srodę drr a i o. Lipca 1822.

OBWIEŚĆ ZENIE.

N. Król J mć raczył rozkazać urządzanie szpitala i klasztoru Sióstr miłosierdzia tak nazwanych Sióstr szarych. Te po boine, prawdziuą zaiue religiynością siostry poświęcała się pielęgnowaniu chorych oboAy ?>łci i iyią podług reguły Fundatora swego S. W i n c e n t e g o a P a u l o i wdowy M a r i 11 a c l e G r a s , Na utizymanie instytutu tego przeznaczył N. Pan maiątek 4 klasztorów: Pani' n Teressefc, X. X. Karmelitów, Panien Klarek, Katarzynek w P o z n a n i u i zalecił zniesienie tychie klasztorów. Wszyscy dłużnicy pomieni nych klasztorów wezwani są ninieyszefn, ażeby tymże ani kapitałów ani bieżących lub zabglych priwizyi nie piać li, lecz takowe do Król. )J;egencyiney główtiey kassy tu lub w Bydgosczy, którym przyjmowanie ich zalecone, wnosili, lub spodziewali się, iż wypłata uważać sie. będzie za nieuskutecznioną, i powtórnie śc»ągniorrą q -sta ie Punktualne prowizyi od będących w mowie kapitałów uisczanie nieodzowną odtąd iest koniecznością» Zaleganie ich zniewala'oby mnif do tego, iżhy od opieszałych dłufnikow kapital i prowizye za pomocą nayśc ś.eyszych prawnych środków przymusu ściągane być musiały. Szlachetny duch społeczności, ożywia;ący Obywateli naszey prowincyi« prZYWIązanie ich do dobroczynności, zagrzane celem Instytutu, zaradzającego tak wielkiey po»rjebie, A kforą żywo c ł a uczuwa Pubhczjiość, nie Łażą, mi się obawiać potrzeby użycia @wych środków przymusu.

Zaatrzegam sobie należyte obwiesczenie o tym szpitalu Sióstr miłosierdzia, 'który według podobieństwa do praivdy iui tey iesieni zacznie być czyn YIII. Poznań dnia 6. Lipca ia22 Król. Pruski Naczelny Prezes Wielkiego Xigstwa iPoznaóskiego v. Zer boni di Sp osetti. »0 B W 1 E S C Z--JP--N i "E. * liczne wydarzone od niehkiego czasu pożary ognia zapewne pochodzą po wiikszey części ztad iź wszelkie niedbale obchodzeni się z ognienii światłem pizy r K wieikiey posus?e teni só odliwsze częstokroć zrządzi skutki Wszakże mimo to docieczono, iź niektoitbyły.żrośtiwey reki dziełem. Doniesienia miesięczne spowodowały N. Króla Jmci, wyd,ć rozkaz do Królewskich MiniA sterstsv sprawiedliwości, i spraw wewnętrznych i policyi, wzglądem przedsięwzięcia nayostrzeyAych i naysurowszych środków w ceiu pouźenia tamy temu złemu. 'Ogłoszone bgdą tym końcem z strony Król. Regencyi potrzebne rozporządzenia przez Dzienniki Urzędowe. Ograniczam sie na tymczasowym uwiadomieniu: iź nagroda od 100 do 300 Talarów w miarę sczególnych okoliczności wypadku, będzie udziałem tego, kto rozmyślnego podpalacza odkryie w tym sposobie, -iź przeciw niemu sadowy wyrok będzie mógł być wydany. ' *"*»-=Nagroda ta wypłacana będzie i tym, co z powinności słuibowey do podobnych odkrywa« sa obowiązani. Poznań dnia 8. Lipca 1822, Królewsko-Pruski Naczelny Prezes Wielkiego Xigstwa Poznańskiego __________________________________ .Z er bo ni 4 i Sposetti, O B W I E S C Z E : Ń I E.

Przez obwiesczenie z dnia i. Stycznia r. b. umiesczone w trzecim N rze Dzipnnika Urzędowego Poznańskiego r. h. na stronicy 19 i 20, i w 3cim Nrze .Dziennika Bydgoskiego na słonicy 59 i 60, tudzież trzykrotnie w Aobydwóch gazetach Poznańskich, dozwoJonem. zostało, źe i w iakiey wartości Polska i Xiąięco -Warszawska moneta srebrna aż do dalszego rozporządzenia, w Królewskich kassach Prowincyi przyimowaną być może. Gdy podług iednomyślnych raportów, wszystkich Jchmć Radzcow Ziemiańskich, pomienione gatunki zagranicznych .pieniędzy znacznie odtąd zniknęły z obiegu, przeto Kroi. Ministerstwa skarbu i przychodów postanowiły pod dniem 24. z. m., iź Pol ka i XiąźęcoWarszawska moneta gruba tylko iescze do końca m. Sierpnia r. b. w kassach Królewskich może być przyirnowaną. Uwiadorniaią się wszystkie kassy kraiowe i Publiczność, iź od dnia 1. Września T82.2 tylko Pruski kurant przy wypłatach w kassach Królewskich przyimowanym i wydawanym będzie. Poznań dnia 17 Czerwca 1822.

Król. Pruski Naczelny Prezes Wielkiego Xiest.wa Poznańskiego, Z e r b o n i di Sposetti.

WIADOMOŚCI KRA 10 WE.

Z Berlina dnia 4. Lipca.

J JWW.' Hfjbi'a (j n e i s e n a u , Generar J1i 9hoty 1 6ubernator B er l"i n a" \\Jyiechał d o S'l,fl e k a; rzeczywisty. tayny Ministe.r sta.JJM. J1-ł a]jia' 'Kulow. , o 'Wroc"ław a, a Generał- Major ;Ynspektor.caleY'ui:dyKnobeledorff, do Slaoka. -

WIADOMOŚCI ZAGRANICZNE.

Niemcy.

Z Drezdna dnia 1. Lipca.

- .

"V\rezoray, o wpóJ 7tney wieczorn y przy:' oy,ł. tu J e.t0 R'rofewiczosk'a Mość' Xiązę W ifli e'i m, tlrugi sYIL .. Króla. Prusk"i:ego, w p1odr ir Ae:e ' ?e g: e Tca' > '1 sta ł, w , :; u A poieehił KróJ ewie z J ID Ć do P i l fi i c Mobiad do NN. Króieiiwa. Fod-dniem 30. z. m. wydał Kroi Wirtembergsifi ustawę, rAa3clt3Qca zupełnfe wprowsdj.a ie frv.cuzkich- win, wódek i octów.. W cztery tvgud.it: po ogłoszeniu tey u:tawy ustanie wszelka publiczna przedsż lyi-h towarów w. S'*y< kowniatb i t. d" zapasy zostaną, opieczętowane, i tylko zs wyraźnem zezwoleniem i złoż«jiiem podatku 12 Złotych od cetnsra mogą być xv krsiu pizedawaue; za takąż daniną i ófcwbłone iest także wprowadzacie innych obcych (> ie niemieckich)' wio; dowoź win diernietkii h z Iraiow, połączonych ku wspólnym- celom handlowym A dozwolony, iest iafc dotąd i wina niemieckie innych kraiów pła« ą 4 Złote od cetnara. Na in"< francuzkie towary położone iest wyższe cło w»hodow*" iako to: Na iedwab, ubiory, iubilersczyznę, oliwy, wyrobki z wełny i bawełi y,. ekory, płótno, żelazo, stal i t. d. N3 polu miasta Ha y i n g e n w kraiu Wirtembtrgskim zabił* piorun (dnia 24; Czerwca) owczarza i 216 owiec. Państwo O 11 o tna ńsk i e.

z nud granicy Tureckiej dnia 17. Czerwca. Podług listów z B-i t o g l i i, Turcy, którzy świeżo ze zręczną siłą przebierali się od Lar i s e y do Z i t u o y, zostali dnia 4. Czerwca pod tóm oeiatniem miastem dosczętAie zbici. D e m u t r i u s z Y p s i l a n t i złączył się był z Ody sec uezem, gdy tymczasem Diam a n t y w okolicy T r i kala rozproszył całkiem woysko Churszyda Baszy. W Bukareście słyihuć było o mianowaniu Hospodarów i wyiezdzie ich z K o n s t a ntynopola. Fleta grecka opasać miała Kai udana Baszę pod S i i o, tak iź tenże w teraźnieyezem swoiem położeoiu niemoże płynąć do Morei. Zapowiedziane od 6ciu tygodni wyruszenie Turków z xteslw nie nastąpiło iescze. N astało ter teraz i święto B a i r > m a, w ciągu którego nierusza tię więcey z mieyica żaden

m uzułman, lecz zalety iest cały dzień modlitwą i postem. W Bukafeśti* stui 4000 ludzi.

Włochy

Dnia 21. Czerwca.

Według urzędowych doniesień Grecy ogłosili wszystkie tureckie pobrztźa za będące w etanie oblężenia, i zabrali juz też pięć okrętów mocarstw Europeyskich, i ładunki ich natychmiast rozprzedali; dwa z pomiędzy ojcu przeznaczone były z Al e x a n d r y i do T 1 i eStu. Oto uchwała, na mocy ktorty owe 5 okrętów zabrane; zostały t "Tymczasowy Rząd G r ee y i. N aró d Grecki walczy z wolnego postanowienia przeciw tyrar.ii. Prawa iego są niezaprzeczone. Niezliczone swe ofiary poświęca iedynie swey pomyśl'ości, a iak swoie własne zna prawa, tuk równie zna i ewe obowiązki. Ogłaszając SWA niepodległość ustanowił r2ąd centralny, w zamiarze bronienia pierwszych, i dopełniania ścisłe ostatnich.. A że dla osiągfienia tego celu narodowego powinnością iest rządu, przyprawiać nieprzyjaciół G r e c y i o wszelkie środki oporu, zaczem z mocy Europeyekitgo prawa narodów, wszystkie przez nieprzyiaciela osadzone pobrzeża, w E p i r z e, w Peloponezie, Euboea (Negropoot) i Tessalii, od Epidauru aż do Salonik ivwłącznie, <<iemoiey wszystkie przez nieprzyiatiela osadzone porty i wyspy morza Egejskiego, ogłasza dziś za będące w stanieoblęźeoia. "

F l a n c y a.Z Pary ta dnia 29. Czerwca.

Od dnia 24. roztrząsa Izba Deputowanych prawo o ebeh. Nayprzod mówił Pan d'£s t o u r m e h Obstawał on za prawem, iednakż. zniektóremi poprawkami. PP. VillevesqueiStralorello byli przeciw niemu, i m«<wili o odwecie w . .bcych kraiach," który hardzo będzie szkodzić, a po części i ui szkodzi handlowi naszemu. Pan V a u b l a n cmniemał, UFrancya powinna iść za przy- Dnia so. w nocy powieziono G, Berton, kładem Anglii, od którey kupuiemy pło- Delalande i Baudrilłes pod mocną strady, a ona od nas żadnych. Pan Duver- żą zzamku Saumur do Poitiers. Dziengier ogranicz)ł się na roztrząsaniu handlu nik Gwiazda donosi w tey mierze: Berkolonialnego, i wzywał, ażeby bez straty ton przybył dnia 22. pod dobrą zasłoną do czasu uznano niepodległość południowey P o i t i e r s, i powitany został od debrzemyAmeryki, i zawarto z nią układy handlo- ślących obywateli głośnym okrzy kiem: "Niech we, na wzór Ang l i i, ile że przewidywać iyie Król!" możemy, iż południowa Ameryka chętni* Xiąźę Decsze5 znayduie się tu znowu. przyiaźoić się będzie z F r a n c y ą. Pan G a- 'W okolicy T u lon u nadzwyczayne panuią nilh ganił prawo iako niedokładne i szkodli- upały i posucha. Zboża się popaliły. Od we. PanMontbron bronił. Pan Ba- 10 miesięcy niebyło desczu. Cała nadzieia Sterreche rozwodził się nayobszerniey prze- na obfitem winobraniu, na które się zanosi.

ciw niemu, a Pan Saint-Cricq iescze ob- W Bajonnie, która znacznie ma być .*fczt'm}ey go bronił. Zabrał potem głos Ge- obwarowaną, spodziewana iesi codziennie nerał S e b a s t i a n i, i rozbieraiąc rzecz pod artyllerya, stosownie do odebranego rozkazu. względem ekonomicznym, handlowym i prze- Generał H a u t p o u l t , który odbył popis mysłowym, zaiął wszystkich uwagę i okazał tego korpusu w T u 1 u z i e, poiechał do P e ri z tcy nowey strony wielką gruntow-ność i ta- p i g n a n i obeyrzał tamże warowni«». Także lent. Zakończył życzeniem: "Wolność han- z strony morza przybywa artyllerya i amunżdlowa w osadach; zniżone cło wchodowe na cya do B a i o n n y. _ Słowem wszystko tam cukier kolonialny." Pan D e l a b o r d e takie- marsową przybiera postać. goż był zdania. Pan L a i n e chciał mówić, , Królewskie stronnictwo w H i s z p a n i i lecz prawa strona żądała odroczenia dla pó - (piszą z B o r d e a u x ) porusza wszystkich źney pory. Jak to, - zawołano z przeci- sprężyn, ażeby przywrócić dawny porządek wney strooy - nawet Pana Le in if, ozdo- rzeczy. Między innemi przysposobiaią tu by waszego stronnictwa, niechcecie słuchać! odzież i broń dla 12,000 ludzi, które mają -- Generał Foy proponował di;ia 27., aże- być do Hiszpanii przewiezione. Woysko by na wszystko tylko na próbę cło położyć i francuzki e na granicy znacznie iest powięprawu tylko na dwa lata moc nadać. Gło- kszaae. sował za zmnieyezeniem cła na cukier, wprowadzany z osad. Nazaiutrz mówił Pan Man u e l e oderwaniu się oead hiszpańskich, o wyrażaney wszędzie woli narodów i t. d. (Mowy iego niepczwolono-drukować.) N aicszcie przyjęty został pierwszy artykuł prawa, taryfa rządowa, tycząca się cukru obcego, i przystąpiono do innych artykułów taryfy, które żadnego oporu nieznalazły. - Dziś dnia 29. Kommiseya petycyina zdaie sprawę. Kommissya budżetowa mianowała PanaLas t o u r s zdawcą sprawy z działu przychodów, a Pana Cornet d'IncouU 2 działu wydatków»

Hiszpania.

Z Madrytu dnia 16- Czerwca.

Słychać, iż Kortezowie, którzy się w końcu tego miesiąca rpzeyść mielj4 ogłasza ssę za nieustających. Regulamen dla milicyi, tak iak go Kommissya poprawiła, został teraz jednomyślnie przyiętym. U chwalono także wystawienie korpusu żandarmów konnych i pit-szy.h. W W a len cy i zupełna panuie spokojrność. Czytamy tu teraz manifest rządu naszego do rządów z»fc,rar,ic?riycli, tyizący się okoliczności południowa - amerykańskich. czbę przeciwników konstytucyi w K a t a lo - nii nad 3690 głów: pod M i s a s e m 700 ludzi, pod B es sie res 300, pod An t O B I en Coli 400, podEstams i mnichem Gola 500, pod plebauem w Pi ten 250, pod D.

B e n i t o T e r r s j o n e 8 li« S pod trapistą 7 O, pod Romasem 20, pod Ramią 200 ludzi. W edług przeliczenia z r. 1821 ma H i s z p ani a w swych 51 prowincyach 11,343, 036 dusz. B a r c e lon a, C o r u n n a, O v i e d o , S evilla i Wal e n c y a są oaybardziey zaludnione. W nocy z 10 na ii cala tuteysza osada i gwardya narodowa były pod bronią, ponieważ dało się słyszeć, iż ludzie niechętni chcieli się zebrać w bliskości ztmku Kroi. M o n d o a, tuż pod Mądry tem. Osadzono okolicę zamku woyekitm; piechota przetrząsała pobliższe domy, iazda tyczasem rozstawioną była wzdłuż P r a d o aż do bramy źelazrtey; woberzy, która należy do agenta Królcjwey Elruryiskiey, znaleziono 5 okulbaczonych koni, broń, proch i ładunki; poymaco pięć osób, między któremi właściciel oberży, Szambelan i 2 Oficerów domu Króla Jmci. Generał M o r i II o okazał się przy tem bardzo czynnym. Wszyscy znayduiący eię w kraiu posiadacze prebend i kanonikatów maią wciągu miesiąca, bawiący zaś za granicą w przeciągu G miesięcy, przenieść swóy pobyt do tego mieysca, z którego pobierają dochody swoiey dostcyności, inaczey uważani bęuą za zrzekaiących się onychże. Gener-ii Q u i r o g a przybył do Kor u n n y, gilzie był z naywiększą przyięty radością. Wieczorem oświecono miasto.

A n g l 2 a.

Z Lundynu dnia 28- Czerwca.

Bil Pana Ca nn in g, mocą którego katoliccy Parowie pozyskać mieli prawo zasiada

5:nia i glosowania w Izbie Łor3ów, został tf Izbie Wyżezey większością 42 kresek odrzucony. Rozprawy były nader żywe. Naypierwszy Xiąźę P o r t l a n d przedstawił p 0wody przyjęcia bilu i wnosił o powtórne odczytanie. Lord Cole be ster opierał się temu c»łą mocą swey wymowy. Oto iego słowa: "Bil tei nie ma irmego celu, iak tylko ustal ć na uboczney drodze powszechna zasadę., »żeby katolicy mogli mieć przystęp do wszstkich głównych urzędów państwa» Kto im otwitra wyższą I z b ę, otwiera im i niższą, otwiera im tayną radę stanu, naywyźsze dostoyności sądowe. Niechay im. będzie otwarta droga do wszystkich innych, urzędów cywilnych i woyskowych, do marynarki, do trybunałów; niech pia6tiiią tytuły i dostoyności, lecz na tem niech się wszystko kończy. Katolicyzm naywiększey doznaie tolerancyi; może ią za daleko posunięto, a przynaymoiey nadużyli katolicy tey powolności, wystawiwszy w S t o n e - H u r g y kollegium jezuickie. Jakiem prawem maią, klasztory, i rozsyłaią missyonarzy dla p 0mnażania licebyA nowowiercow p' Kto nam. tu kaie cierpieć apostolskich Wikaryuszów , Agentów i narzędzia Papieża? Dla czego£ irlandzka hierarchia różni się od naszey W tym kraiu? Dotrzymaliź katolicy słowa, i zaprowadzili zobcpólną tolerancyą? Niegłosząż ich autorowie wręcz niezmienności nie * cierpiętliwych ?as.id B o s s u e t a ? A iakże z grzebaniem ewanitlików w Rzymie? Nieodrzuciłie Papież wszelkich w tey mierze przedstawień Posłów?" - LordErskine dowodził z historyi od roku »678, iż bił wyłączenia był zupełnie niepotrzebnym środkiem przezorności. - Lord Kanclerz przestrzegał o skrytym niezmiennym duchu czółcaiącego się po ciemku katolicyzmu. Mogłoby przviść do tego, iżby A n g l i a miała Króla katolickiego. Przypominał, przysięgę krronacyill( Kr' dow; przypominał prawa, według których niewolo.» Królowi brać za

Ludwika XIII W. JalmuinJkifm galer;, Urząd ten odpowiadał wł.śoie sposobowi myślenia tego zacnego męża, ped*ią.c mu zręczność czynienia ile nuiności dohrżi". R<iju Jednego przedsięwziął ; odróź do M a r sy I i i, w zamiarze osłodzenia lo*u mnogich riesczęśliwych, przeklinających swe okowy i »jwirraiących przeciw niebu bluźnitrdtwa, w zemście za przykre z niemi obchodzenie się na 1 tym padole. Gdy dnia iednego przechodził się W i nc e n t y po galerach, uyrzał więźnia gAlerowego( skrapiaiącego chleb łzami swemi i pokazującego wszystkie ślady ponurey i ukry. tey rozpaczy. Wzruszony tym traiącym eefce widokiem, żbliiył się tu niemu i przemówił doń kilka słów pucreszaiąryih. Kara, którą znosił, w naygłębszy ionę i dzieci iego pogrążyła nędzy;' był 00 więcey oiesezęśliwjm aniżeli winnym, » ober rość iego nowe w nieutulony ionie wznieciłaby iycie«. "Jesteś wolny" -rzecze Wincenty - "iesteś wolny, ia włoię na siebie twt* łańh " cuc y. Pobiegł do dozorcy i namową wymrgl na nim zezwolenie na tę zamianę. Djwigał Wincenty przez kilka tygodni kayda.y, nie będąc od nikogo poznanym.. W tym staRozmaite J¥iadomości. nie niewoli byłby dłuiey pozostał, gdyby Dnia 33. Czerwca umarł w Meinungen nie śledier b Hrabiny J oigny, kiorą mocno Xiąię Eugeniusz Wirtembergski w &4tym obchodziło, ii iadney od niego nieodbierala roku wieku swego. wiadomości. Zyd R o b e r t i iydówka K a t a r z y n a Zacny ten mąi miał ai do śmierci nabrzMagdalena w Koronowie w Departa» miałe nogi od owych łaydan, które na gamencie Bydgoskim, przyięli chrzest ś. w ta- lerach nosił.. mecznym kościele katolickim. (Ostatnią pOCztąA nieodebraliśmy żadnych* · gazet Warszawskich.)

J onę katoliczki; podobnie niewolno mu się otaczać katolickim parlamentem i katolicką radą stanu. Potem mówili iescze Lordowie Grey, Grenville i Holland za, a Xordowie L i v e r p o o l i R e d e s d a l e przeciw bilowi. W oiiszey Izbie pytał się Pan W. S m i t h , czyli Rząd ma iakie dokładnieysze widomości o owych 76 greckich kupcach, którzy będąc więzieni w K o neta n ty» op ol u tako .zakładnicy wierności mieszkańców wyspy, be? processu i wyroku zostali straceni P Mar-grabia L o n d o n d er r y odpowiedział, ie ich tylko 15 było. - Sir J. Mackintosch -pytał się, czy prawda, ie greczyoki dobrego urodzenia wyprowadzane bywaią II3 targ niewohikow »Smyrnie i Konstąntynop o l u ? Margrabia odpowiedział na 10 ii osoby te nie zostaią pod opieką angielską, a Rząd. iakkolwitk mocno szanuj prawa Judzkości, nie czuie wsobia powołania, mię$z»Ł się w intereesa obcych kraiów.

W izbie niższey uchwalono 100,000 funtów dla Irlandczyków. J eden z dzienników naszych twierdzi, ie teraz we F r a n c y i i na całym lądzie więcey *ię wydarza samobóystw, aniżeli w Anglii.

Stówko o Si Wincentym a Paulo i W i n c e n t y 51 P a u lo, któremu świat 4 zawdzięcza instytut Sióstr miłosierdzia, czyli Sioetr szarych, mianowany był od

Nieco o teraznieyszYm Sianie oświaty Turków, Turcy niemaią zwyczaiu malowania wyobraień ludzi lub zwierząt, a tero mniey stawiania posągów. Mniemają oni, ie aniołowię stronią od tych donów, w których znayduia.się psy, obrazy łudzi Jub zwierząt. wsią rze£. s <<ii wyc>braźaiąctmi zwierzęta; na ifeluce wielkiego Sułtana iaśnitie duży orzeł złocony z rozpostartymi skrzydłami. Ich półxiężyc, ieet zastosowaniem do mniemanego cudu, iż Mahomet rozdarł xięźyc na dwie połowy. Do xiężyca niemaią żadnego nabożeństwa. W kształcie sierpa unosi się nad meczetami, wieżami i minaretami, iaśnitie na ich chorągwiach i przyięty nieiako za herb narodowy. Mi r a b . (ołtarz) we wszystkich meczetach obrócony ieet ku M e ce. Ołtarz ten wyobraźa framugę, do którey się modląc obracają. i ztąd to w podróżach maią zawsze kompas, by z pewnością doyść położenia M ę ki. Przez cały miesiąc Ram a san zachowuią post bardzo ścisły. Od wschodu do zachodu niewólno im zgoła żadnego używać pokarmu, ani napoiu, owszem ani tutuniu, »nt tabaki. Wielu mianowicie znakomitych Muzułmanów, prztsypiaią z tego powodu di.ie, i dopiero w nocy kiedy cały S t a m b u ł w ruchu, wszystkie sklepy otwarte i oświecone, ułatwiają zatrudnienia swoie. Jałmużna, którą dawać winni, wynosi s£ od sta. Podług zakonu 5 razy na dzień modlić się obowiązani; to ieet: zrana, w południe, między południem a zachodem słońca, zaraz po zachodzie i o drugiey po połnoc-y. W .tych porach o wyznaczoney godzinie, wzywany bywa lud do modlitwy z wież, meczetów, głosem donośnym w ięzyku arabskim. Dzwonów nie uźywaią. Głównym przepisów religii ich przedmiotem iest częste umywanie się, tak dalece, ii w niedostatku wody, czysczą się ziemią lub piaskiem. Przy umywaniu muszą kilka wierszy z alkoranu odmawiać. Do pięćkrotoego umywania się w czasie modlitwy, dodać należy kąpiele, których w różnych okolicznościach używać obowiązani. Pielgrzymkę maią za Boskie przykazanie. Dla tego muszą, nawet i niewiasty

(te atoli w towarzystwie Jakiego irewrrego» raz wżyciu, do M e ki pielgrzymować. Na dokończenie może będzie pożądaną krótka wiadomość dworu W. Sułtana, Seray obey. muie tak ogromną przestrzeń ziemi, iż rozległość oney na 4 mile bez przesady oznaczyć moina. Wysokość otaczających go murów, zaledwie okiem doyrzana. W obwodzie seraju znayduią się meczety, rozkoszne ogrody, i ogromne gmachy, zdolne 20,000 ludzi pomieścić. Zmorzą przedstawia seray widok do zachwycenia, same tylko nałożnice W. Sułtana mieszksią w seraju; Kapidzi Baszowie ( Podkomorzowie) sypiaią tu jedynie w czasie rozruchów, lub z wyraźnego rozkazu Suł«tana. H a r e m, właściwe mieszkanie kobiet, składa się z oddzielnych pałaców siedmiu prawych żon tego monarchy; każda z nich ma swóy właeny dwór, swoich niewolników, i swoie odaliski utrzymuie: tak więc w Har e m i e ma Cesarz turecki oprócz żon, 1400, odalieek gotowych na iego skinienie. H a r e m zostaie pod bezpośredniemi rozkazami dozorczyni kobiet; urząd ten prawie zawsze piastuie była poiubienica Sułtana. Zewnętrzne bramy tego ogromnego mieszkania niewiast, strzeże 300 czarnych rzezańców, którym (ylko samym wolno wchodzić do ogrodów. Podczas przechadzki Sułtana w ogrodach, paziowie i biali rzezańce zostaią przed bramą ogrodu. Naczelnikami białych rzezańców iest C a n o n Agh asi, czarnych zaś: Kisi ar Agh a. Do paziów wyłącznie należy usługa około osoby Sułtana Dzielą się oni na 4 klassy; pierwsza, służy mu nieodstępnie; druga, lekarstwa i konfitury przysposabia; trzecia, ćwkay się w obrotach wojennych; a czwartey obowiązkiem pilnować koronnych skarbów. Paziowie czwartego rzędu, nader rzadko doczekiwaią się pierwszego rzędu; bez stopniowego posuwania ich na różne seraju urzędy, wynoszą ich na. gle na pierwsze kraiu dostoyności. Sławne ze ewoieh źródeł mineralnych miasto B a t h, liczy 40,000 mieszkańca. Należy do rzędu naypicknieyszych miast W, B ryta ni i, iest sttkism subaw, bo prawie przez lOK cały bawią w niem świetne towarzystwa z. eamych Anglików złożone, a między etuo) niby na kąpiele przybyłemi, ledwie lociu .używa ich porządnie, reszta samym zabawom oddana. Mineralna woda tutejsza ma własnosc podobnie Wiesbadenekiey skutkującą. Sczególnie pomocna iest dla tkniętych paraliżem, dla reumatyzmu i darcia członków cierpiących. Cztery ieeS budowli łaziennych. T ak zwane ł a z i e n k iKr ó l e w s k i e, maią 65 stóp długości 40 szerokości; iest to pod gołem niebem, gmach piękny doryckiemi słupami ozdobny, mieści w sobie do 365 beczek wody. Zwyfefe kąpią się rano od 6tey do gteyl Za wstęp płaci eię 1 * szyllinga. I dąc w kąpiel zstępuie się kilkoma schodami do małey izdebki, w którt-y komin« K, kobierzec i krzesełka ku wygodzie kąpieli używaiąeego. UsługuiAcy podaie no ubrania gruby fcafaoifc ceglisttgo feoloru z pasem, w fctorytt» ubrany, zupełnie iak galerowy niewolnik wygląda. Nsdto iescze ubkra się w wełnianą szarą czapkę aż na uszy zachodzącą i w takim sfroiu schodzi kilkoma stopniami przez śklanne drzwi do powezechney kąpieli. T u, wetępuiąeego otacza gęsta ciepła para, która ledwie na dwa kroki widzieć dozw.b. Woda ma ciepło przyiemne w n 6 o Fahrenhaita, Łoluru żołtawo-zitlonrgo, itst prztzroiz>sta i łagodnego słonawożebznego BIOJIM. Dno 2 glinki i piasku. W murze są framugi z kamiennem. do siedzenia ławeczkami i iiLz emi do trzymania się kołk mi. Po ud, ey stronie iest mały krużganek budowany w kolumnadę pod dachem dia schronienia się przed dćsezem przeznaczony. Wieść niesie, ie Bfaduii, Król rirylto ów, kt ry mbł żyć »« 8 6 3*atpTzed Chrystusem, t w Atenach,

Si

był wychowanym, odkryj tę nieocenioną wodę. Lecz bądź co chc e; to pewna, że juz" za czasów Rzymian kąpiele w B a t h znane były. - Nie może być nic zabawnieyszego» nad widok głów stertzących z wody w owych czapeczkach, albo słomianych kapeluszach, lub w milczeniu pomykających się, albo też biedy się tu i owdzie drzwi śklanne otworząj i widać tylko głowę nad wodą niby pływaiącsj i poauwaiącą się ku przodowi. Znaiomi witaią się, rozmswiaią o różnych potocznych rzeczach, źjrtuią, sź nareszcie kąpielą orzeźwieni i wzmocnieni do domów powracają. O godzinie pierwszey schodzą się do salonu zdrowia, gdzie codzień muzyka przygrywa. W środŁu tegoż są dwie ładnie zabudowane pompy, zkąd dwie nadobne dziewice wodę zdrową czerpią i gościom na małych tacach, śkiankami podaią. N ad wchodem do salonu wypisane są począfkowe słowa z pierwszey ody Piud3ra: "Nayszacownieysze dobro iest woda." Miasto Bath liczy 29 lekarzy, 43 chyr.urgów, $2 aptekarzy, g dentystów, 33 adwokatów, 11 mistrzów do tańca, 57 do muzyki, a 1 5 do uczenia Języków, z których tylko ieden uiŁy niemieckiego.

UWIADOMIENIE.

Wiadomo się czyni Publiczności, ii Ur.

Jan Lubomęski i Emiiia z Koszackich owdowiała Miasiowska małżonkowie, w ws Obielitwie w Departamencie Bydgoskim micszlruący, kontraktem przedślubnym z dnia *ft. M*ja r. b wspólność majątku między sobą wyłączyli, i każdy osobno z małżonków majątkiem swym zarządzać iest mocen. * Poznań dnia 2. Lipca 1822.

Jan Lubomęski, E m i l i a z Koszuckich» małżonkowie.

Dodatek» W . !ki Km Xi SI Gazety le ego estwa.

(Z dnia 10.

W N rze 54. Gazety Poznańskiey doniósł J p . J. A. M u n t księgarz tuteyszy, ie pismo peryodyczne poznańskie Mrówka, inney redakcyi powierzone, ciągle wychotizić będzie. q_ Wiadomt ść ta jest dla mnie nader raiła i cieszę się mocno źe to pismo, nad którego powstaniem i dotychczasowem utrzymaniem, usilnie pracuiąc, tyle trudów i przykrości doznać musiałem, i nadal utrzymane zostanie. Poją« tylko nie mogę, dla czego JP. Munk nie odkrył mi prosto swoich zamiarów ( * J ale niestósownem postępowaniem ze mn$, wymógł na mnie ogłoszenie, iiredakeya moja ustaje. - Ze zaś nie muźr a wyrozumieć z niego, ani nawet uzyskać odpowiedzi co na przyszłość zamyśla: obawiając się aby pismo peryodyczne w języku oyczystym wychodzące nie upadło, doniosłem w Gazecie 53. źe je sam do końca roku wydawać zamyślam. Skoro jednak JP. J, A, Munk w oczach publiczności zaręcza dalsze tego pisma wydawanie chętnie doniesienie moje w Gazecie N ro. , .

53 umiesz zonę odwołuję; upadek pIsma, nie mnie przypisany bydź może. Tę tylko jeszcze poważę się uczynić JP.

Munk owi uwagę, iż w ogłoszenia s wojem, jako księgarz, i nieznają.cy ani języka ani literatur, polskiey, mówiąc o Mrówce doiyehczasowey i przy-iZ>*ey, pozwolił .pobie tonu xIIIIIey przyzwoitego a za nadto d y k t a t o rs k i e g o : bo nie 3p niego należało wyrokować o piśmie, którego nie rozumie. To moie zniechęcić now.j redakcyą, a przynaytnniey 0'- azać ze JP. J. etc. M u ri K zbyt wie<e przywłaszczać sobie uraie.

*) Szczególmeysza delikałnośY; wszakże w roku jeszcze zeszły m, lira podałem J P. M uri K o w i ra śl Maruna się o inna. redakry"" ; ja chiuiem tylko byiiź założycielem *tifo się, do-óć dla mnie -< Przy licznych nasier zatrudnieniach rhoićh,- wolny od kłopotów redUktorskitii, nie związany rlmNQ ani godziną, atu liczbą arkuszy, stać si"" mtmt"" <.j, \ 'teezmey»zym piaca, w Meczach sjezegn owy\h; a nawet przyrzekam oowey redakcyi, skoro ogłoszona zon nie, wszelkie usługi na jakie lylko raoiuość »eja pozwoli*

Poznańskiego.

Lipca'1822.)

Troskliwy teraz o przeznaczenie pisma, czuły na potrzebę doprowadzenia go do szczYtu trwale gJujacego, narodowości odpowiadającego, zapomniał JP.' J. etc. MUIIqK, de ta ego gorliwość, z szóstym oddziałem za r. z. I82:F wszystkiego zaniechać chciała; zapomniał, fe nie jego staranność, ale jedynie ofiara z inojey strony Mrówkę pszez drugie sześć od* działów do końca r. z. utrzymać zdołała; zapomniał o tern wszystkie m i jeszcze mówi o Mrówce jak gdyby była dziełem jego *-) C u ique su urn. - Wszystko mu jednak przebaczono, jeżeli tylko dotrzyma świeżo danego przyrzeczenia i pismo to daley wydawać będzie. W Poznaniu dnia 6. Lipca ig2a.

J. F, Królikowski, dotychczasowy redaktor Miówki Poznańskiey*

**) Nauka nie fdzic W las r w tern mieyscu sprawdza rif 10 przyłowie. Przed rozpoczęciem Mrówki, JP.

M u n k nie tinłiał w tym tonie przemawiać»o B Wf ESCZENIE. Fodaie się ninieyszem do publiczney wiadomości, iż Franciszka z Grzesiewiczów Mettlska i mąż iey Jakób Meteiski z Bnina po tłoyściu pełnoletności z iey strony, wspólność ma ąII,KlI wyłączy li. Poznań dnia 34. Czerwca 1822.

Królewsko - Pruski Sąd Ziemiański.

T . - ił1 n 1 ,.1 f r t I 1 1 r ZAPOZEW EDŁKTALN A .

Gdy starozakonny kupiec I z r a e l Samuel Tobias z Kurnika, do odstąpienia maiątku swego, swym wierzycielom się zobowiązał, o dopu6Czenie go do prawa cessyi dopraszał się, więc wskutek 311. Docinku do P. P. "Kraio. nad maiąlkiem tegoż I z r a li l a S a m u e l a T o b i a s, konkurs otwo rzonyrn i rozpoczęci»- tegoż na godzinę połud iow A W dniu «zisieyszjm wyznaczone ż os rate Wzywamy, więc wszystkich tych, którzy «o dłużnika tegoi iakowei pretensye mieć kwidacyinym n a d z i e ń 21 . S i e r p n i ar. h., o godzinie 9. przed Deputowanym Sędzią Ziemiańskim C u l e m a n n , w Izine n-aszey Instrukcyiney wyznaczonym albo osobiście lub też pi zez Mandatary uszów prawe<<! upoważnionych i w pełnomocnictwo opatrzony« h siawili się, pretensje swe zameldowali, i należycie udowodnili, urazie zaś przeciwnym się spodziewali, iż z pretensyami swemi di lnassy prekludowanemi zostaną, i względem tychże im wieczne milczenie przeciw innym wierzycielom nakazanem zostanie. Tym pretendentom, którzy osobiście stanąć nie mogą, i znaiomości w mieście tuteyszym nie maią, proponuią się Justyc kommissarze Ur. Jeżycki, tir Jonemann, M li II er, hl o y er, Ur. Łuk a s z e w i c z, i M a c i e i e w s k i na Mandataryuszów , których należytą informacyą i pełnomocnictwem opatrzyć powinni. p o z n a ń dnia r. Kwietnia 1822. Król. Pruski Sąd ziemiański.

ZAPOZEW E'byKTAUNY.

Na dobrach Wyganowice w Powiecie Krotoszyńskim położonych, na rzecz Ur. Kneb e l Doktora w Zfunach zamieszkałego, kapitał 6,166. Talarów ló- dgr. wynoszący, w rnoc insirumeniu dłużnego z dnia 14. Stycznia, i 2g. Lipca igoi. roku Rubr, I I I. Nr. 5. itst zahipotekowany.

Kapitał ten zapłacony, lecz dokumen: wspomniony wraz z aktem rekognicyinym, z dnia 8, Października 1801. roku zagubio nym został. Wzywamy przeto na wniosek W. Remb o w s k i e g o teraźniejszego Dziedzica Wyganowa, i Prezesa Sądu tuteyszego, wszystkich tych którzy lako właścieiele, cessyonaryusze, zastawni lub inni posied<<iciele do wyżey rzeczonego dokumentu preterisye mieć sądzą, aby takoive w terminie prztd Deputowanym nasz\m W. Sędzią R o q u e t t e, na na dzień 21. Sierpnia r. b., wyznaczonym, osobiście lub przez prawnie umocowanych Pełnomocników zameldowali i udowodnili. Tym ktorvm tu zbywa na znaiomości z tuteyszych Konimissarzy Sprawiedliwości Ur. B r o c k er Konsvliarz Wojenny, UUr. Brachvogel, i Webski Sędziowie, i Ur. Pilawski, Radzca Kommis. eyi Sprawiedliwości się proponują-. Ptetea.itnci zaś w terminie nusiawaiący, spodau wać się mogą", iż z pretensyami swe. . A . .

raI WYI zeu t .zostaną, I wnczne w tey mIeizc im nakazane bę. U ie milczenie. Krotoszyn dnia 22. Marca 1822.

Krliieweko-Pruski Sąd Ziemiański.

ZAPOZEW. E E Y K T A III r .

Nad maiaikteru Józefa Lange, kupca tuteyszegu, ktoiego massa czynna wynosi 5702 Tai. 11 gr. a den., składałbym sig z placu iescze pustego 1 innycft po części niepewnych aktywów, a kto en massę bisrnj o 3250 fal przewyższy, został iescze za byłego Xigstwa Wsrszawskitgo rozrzadzenieai · Trybunału handlowego Poznańskiego pod dniem 15. Września 1809 konKurs otworzonym, fctóren co konkurs reassumuiae, wyznaczyliśmy termin do zgłoszenia sig Wierzy jr cieii z pretensyami swemi na dzień 11. Września zrana o godzinie ntey przed Deputowanym Sgdzi$ H o y o H . Zapozywamy więc wszystkich w adorcych i niewiadomych Wierzycieli, mianowicie zaś niewiadomych Sufccessorpw niegdy Xigdza Kanonika L u b i e ń s k i e g o, z tern wezwaniem, iżby się w tym termini« osobiście lub prjez Pełnomocników prawnie do tego upoważnionych, na których im U r. S c h u l z, Sędzia Ziemiański i Justyc- Kommissarz, i Ur. N i k ł c w i c z, Justyc- Kommissarz, przedstawia się, stawili, pretensye swe podali i usprawiedliwili; w razie bowiem przeciwnym, z pretensyami swemi wyłączeni zostaną 1 przeciw innym Wierzycielom na» kazane im bgdzie wieczne milczenie. Gniezno dnia 27. Kwietnia 1822.

Królewsko - Pruski SArI Ziemiański,

PATENT SUBHA8TACYINY.

Nieruchomość pod Nrm- 302 na Wronie, ckiey ulicy sytuowana, i do su Acessurów N adinspektora solnego Maszwitz należąca, która podług taxy sądowey na 3726 Tal. 6 <fgr. oszacowana, na wniosek wierzyciela realnego publicznie więcey daiącernu sprzedaną bydź rna. W tym celu termin na dzień 9 Kwietnia, 19. Czerwca, 27. Sierpnia r b. zrana o godz nie giey przed Assessoren! Sądu Ziemiańskiego Schneider w msj.ey izbię instruk yiney wyznaczony. W s 'yssy ochotę kupna maiący zapozywaią się uinieyszem, dziewali się" ze przyderzenie nastąpi, ieźeli prawne niezaydą przeszkody. Warunki hcytacyi codziennie w registraturze przeyrzane bydź mogą,. Poznań dnia 14. Stycznia 1822, Królewsko-Pruski Sld Zimiański.

PATENT SUBHASTACYINY.

Gospodarstwo JanaKrystyana Boe hm, w oiędrach Eschenwaldskich pod liczbą 25 położone, i z trzech .włoków roli miary Chełraińsktey i potrzebnych mieszkalnych i gospo darczych budynków składaiące się" które wedle taxy sądownie przy:ętey na 4020 tal. oceniono na wniosek Wierzyciela rzeczowego w drodze fcx.akucyi r.aywiscey dslacemu sprzedane być ma. Termina licytacyine są na dzień 3. Lipca r, b., na dzień 3 Września i na dzień 5. Listopada r. b., przed Sędzią Ziemiańskim Ur. Fleischer tu w lokalu sądowym wyznaczone. Ochotę kupna mających, zapłacenia i posiadania możnych, wzywamy więc ninleyszem, aby się, w terminach powyższych, a naypóźniey w ostatnim zawitym stawili, i licyta sve podali, poczem naywięcey daiący przysądzenia sobie gruntu rzeczonego pewnym być może, ieźeli przeszkody prawne nie zaydą. Taxa i warunki kupna mogą bydź w Be gistraturze naszey przeyrzane. Międzyrzecz d. 13. Marca 1323.

Król. Pruski Sąd Ziemiański.

PATENT SUBHASTACYINY.

Na wniosek wierzyciela realnego, kamieni' ca w mieyscu na przedmieściu S Marcina sub Nro. 106. położona, i do Krvsztofa Umbacha należąca i na summe 4259 Tal. 20 dgr. oszacowana, w drodze publiczney subhastacyi sprzedaną być ma. Tym D ńcem wyznaczy liśmy termina licytacyine: TI na dzień 28. Września, * na dzień 30. Listopada r. b. I na dzień 11. Stycznia 1823. przed S.Z. Brukner w I/.bie nasz< y sądowey przed południem o godzinie gtey. Chęć K:Q. pna maiącycb wzywamy przeto, aby w terminach tyra. z których «igrami ii-et peremtory eznym stanęli, licyta swe do protokółu podali i oczekiwali, źe przysądzenie rzeczoney kamienicy nastąpi, skoro iakowe nie zaydą prawne przeszkody. Taxa i waruriki subhastacyine w Registraturze naszey przeyrzane byc mogą. Poznań dnia 30. Maia 1822.

Królewsko-Pruski Sąd Ziemiański.

Sikawki ogniowe i wgze konnpiane.

Odwołuiąc się do obwie£cz< ń z dnia 115 Sierpnia r. z. z d. 26 Lutego i 25 Marca r. b. w Dziennikach urzędowych Król R gencyi Poznańskiej i Bydgoskiey, tudzież w Dzierfuiku int> łligencyinym Poznańskim, mam zasczyt donieść, że teraz krom ob. iesczonych sika JIeK iescze dwoiakiego gatunku według nowego sposobu mam w zapasie. Obydwa gatunki mogą być zara-zem iako węźows-, a za. pomocą rury iako rurkowe sikawki uźywant-. S.kawka z wężem ze skóry masiryskieyresp, 66 i 60 stop, kosztuie 438 Tal 20 śgr., druga zaś 349 Tal. 20 śgr. Pierwsza ma 2 węborkt po 5 cali, ostatnia 2 a. 4 cale w dyametrze. Anszlagi słożone są w Kantorze poleceń w Po/naniu w rynku Nro. &o. do pizeyrzenia każdego z zamówicielów. Do wszystkich sikawek moich dostawiam na sczegolne żądanie zamiast -wężów ze sikory rnastryskiey, podobne z konopi, iakJP. Tilke z Starogrodu obwieścił, w razie "którym koszta zmieniaią się. C. W. Ś t o r c h, kotlarz i fabrykant sikawek w Królewcu w Prusiech. Publiczne wydzierżawienie.

Dominium Kaliezkowice w Powiecie 0strzeszowskim, 4 mile od miasta Sycowa, 3 mile od miasta Kempna, 3 mile od miasta Ostrowa, if mili od miasta powiatowego 0strzeszowa odlegle, około 1500 morgów orrre:Qo gruntu, 116 morgów łąk, pastwiska, znaczny inwentarz maiące, w dobre budynki gospodarcze i mieszkalna zaopatrzone, z gorzelnią i piwownrnią niedawno w naynowezy sposób wybudowaną, z pańsezyzną roczną więcey iak dostarczaiącą, z potaźnią i czynszami 557 Tal. w gotowiznie wynoszące mi, ma bydź w drodze publiczney dobrowolney licytacyi ua trzy po sobie idące lata, a może nawet 1 na diuzs'y czas od dnia c. m. b, biorąc, dnia s5. Lipca r. b. m loco Kalis )J;KO wice, jue. TJprassa się ninieyszem chęć do zadzierza-wienia mających, aby tyra końcem w dniu jpow'ź wyrażonym przedpołudniem o godzinie iotey w dworze Kałiszkowicach stai.ąwszy ,w kaucyą 500 Tal. w kurancie Jubj papierach -«kaIbowych zaopatrzyli się, ponieważ z Baywięcey podaiAcym (zastizegaiąc do dni 10 zezwolenie posiedzicie1a dóbr tych) natychmiast .kontrakt sądowy zawartym zostanie. Warunki dzierżawy również i dobra same przeyrztć .każdego czasu można.

Dla znacznych na gruncie pozostać miaanych inwentarzy, kaucya 200 Tal. wynosząca bąfiżw gotowśźnie bądź w papitrach p-wnych staie się potrzebna, która przy tradycji dóbr jzłożmąi zapewnioną być musi, Kaliszkowice dnia g. Lipca 1823»

Rozmaite doniesienia.

Maiąc sobie powierzone ukończenie pro«essu przez handel Salamona Moyzesza Lewy "wzglądem sohdarney odstawy 3 A O,000 wierte1i żyta, tuż w dwóch instancyach wygranego, tudzież kuntynuacyą i zaniesienie kilku skarg w przedmiocie podobney odstawy .g&fj,6cx:> wierteli żyta, 11,300 wierteli pszenicy, 17,800 wierteli owsa, 10,700 wierteli jęczmienia, niemniey 67,000 wierteli rozmaitego zboża f i wynagrodzenia szkód z niena'Btąjpioney odstawy wyn kłych, a to przeciwko tym debentom liwerunkuwym, Jctorzy dokomp1anac-yi między tymże handlem i niektórymi z tao debentów hwerunkowych w dniu 28Marca 1806 zawartey nie przystąpili, lub miJno przystąpienia, oneyźe zadosyć ni«uczyjaili, wzywam w moc po1eceniaIchmośćMandantów.moich, następuiących niteressentów, Jctór/y może o istot W cm położeniu rzeczy dostatecznie nie są zain1brmowani, oraz suki esJIoro w i cessyonar A uszów onychźe, iako tojj j) JW Adama Hrabiego Gajewskiego, 2) W. Antoniego Grabskiego,* 3) W. Alexandia Mie1ęckiego, 4) W Adama Ma J aczewskiego , 5} W Ludwika Mie1ęckiego, 6) sukcessorow,Wgo Michała NieżychoW* skiego , 7) W» iśtmaweriturę, Raczyńskiego,

6S · - ·modo tegoż s u i : 2 o r 6 A g o I Z S W k I e S o io) Wgo Jozefa Wi1końakieJo, tlo AArŹIAAAI »jehi. proce2VV prllsLii /*? PT?-W, 1\£ na mnie do p M m 6 /'.. » » ? { ? *

Podpis chcą.Y" d Y W' P1JIIIh3 zanie1ć S bardzo 1est b1 q bT .»,,

TX III P o e l H 51: /'.. -La3 O r mabcythAS ""i Aytn sprawsam 1 H a f y U S , 5 O W l Gi . d d Dl a «SZOWl O pO - łł łbeB 8€łh CJ k £ a JhS » ; >;p8_ STt2iSr?V pO*"A»«czynLści łx Paw PU:ą % Processu tego nie przystę

W Poznaniu dnia 6. Lipca 1323.

Joneman, _ Sadzca S prawiedliwości.

- .

., .

S ATŁ UCH r*H

JI' 7*6

- K -i <<JIOCYCII 4 iuory na dniu 6. Lior A r. b do rąk lego własnych wvptacLm1 A * ten bez zwrócenia i d o k u n u« m -.1TP ; i : towan a f>r)phr"""l, ., > JUDzakwlgc A _, v«. ibu na uszkodzenie kiedY1 kolwiek użyty bydź miał, przeżeranie akceptowany nie będzie. Poznań dnia o. Lipca isaa.

Joseph Horn.

Szuka się starego Jęcz iescze do użytku dobr< go skrzydła; gdzie P dowiedzieć się można w starym rynku Nro- 47 w sklepie. Czworo pomieszkań, składających się z a, 3, 5, i 7, izb, wraz z staynią i t. d., są od b. Michała do wynaięcia na Wrocławskiey ulicy N ro, 246. W kamienicy pod Kro. 291. na ulicy Zamkowey iest całe pięiro p-i-ern1z«, z stajnią, z sklepami do naięcia rocznie od S. Michała u Korzeniewskiego.

Powyższy artykuł jest częścią publikacji Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1822.07.10 Nr55 dostępnej w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej dla wszystkich w zakresie dozwolonego użytku. Właścicielem praw jest Wydawnictwo Miejskie w Poznaniu.
Do góry