GAZETA
Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1822.09.04. Nr71
Czas czytania: ok. 20 min.Wielkiego
Xiestwap O Z N A N S K I E G O.
NakIadem<I>iukarni.Nad"worn8y W. D e e ker a i spółki».- Redaktor: Assessor Ra a b s Ki.
Nro* YX r -- W SFO-CIC dnia 4. Września i"g 2fc
WIADOMOŚCI KRAIGWE..
Z Berlina dnia 31. Sierpnia.
Król. Francuzki nadzwyczayny Poseł i pełnomocny Minister przy dworze i'. Hosejislim, Hr»bia de la F er r o n a y e, toz samo Król.
nad<swycz3yny Postł i pełnomocny Minister przy tymże dworze, Kawaler V e r e t o tk de Soelen, przybyli tu z Pe te rsb urga.
C. Roesyiski Assessor kolIe ski Wall e n » st ein wyiechał gońcem d» ParyżaKról. Sardyński gotriec gabinetowy G u a s - co przeiechał tędy z P e t e r s b u r g a do [MIJ n u .
WIADOMOŚCI ZAGRANICZNE.
Królestwo Polskie.
Z Warszawy dnia 37. Sierpnia* Stolica P o 1 s Ki ieet asczęśliwiona, pobytemw niey swoiego Króla.. - N. Pan wczoray o kwadrans na 51a popołudniu przybył prj.tz P r a gę, wjechał w Kq!rry m poiezdzie z J. C.
M. W. Xieciem Konstantym, który przed kilku dniami wyiechał z War s z a w y na spotkanie dostoynego Brata. Monarcha wstąpiwszy do Bel we d e ru, zaiął mieszkanie w letnim pałacu Łazienkowskim. Ulice, któremi Cesarz- i Król przeieidzał, napełnione były ludem uradowanym z oglądania nayłaskawszegp Monarchy.. Wieczorem oświecono całe miastoAbraham Stern, z Towarzystwa Król.
Frzyiariół nauk, znany z dowcipnieyszych a- nawet zadziwiaiących wynalazków w mechanice, wygotował niedawno nowy instrument, za pomocą którego można z obranego punktu nieruszaiąc się z mieyeca bez obcey pomocy i bez użycia żadnego rachunku mierzyć wszystkie na około odległości! których tylko oko* biony on iest bardzo dokładnie, a przytem, iest prosty i w doskonałości przewyższa wszystkie tego rodzaiu wynalazki. Połączony iest razem z goniometrem tak, źe może przy tern służyć do mierzenia i zdeymowania plaoów z oaywiększą szybkością, a to zawsze, iak się powiedziało nieruszaiąc się zmieysca i bez obcey pomocy. Zdaniem znawców wynalazek ten szczególniey w sztuce woienney z korzyścią utytym być może. W domu JP. Sobeckiego przy ulicy Boczney Nr. 2609. przed kilku dniami wylęgło się kurcze maiące 4 nogi; co zaś iest osobliwością, że z tych dwie nogi eą gołębie, a dwie kurze. To kurcze iest nieco większe od zwyczaynie wylęgających się. Właściciel zachował ie w spirytusie i przeznaczył do tuteyszego uniwersyteckiego gabinetu historyi naturalney.
Rzeczpospolita
Krakowska.
Z Krakowa dnia 28. Sierpnia.
Domy, które ostatnią burzą uszkodzone zostały, iuż maią nowe dachy, a zatem nie ma złego coby na dobre niewyszło. Onegday na kiermaszu w K r z e s z o w i - cach pokazali się pierwszy raz w mundurach górnicy dóbr Tenczyńskieh. Tegoż dnia mali Kąccy popisywali się z swoitmi talentami na sali pałacowey. - Osób do kąpieli znowu przybywa.
Niemcy.
Od Menu dnia 26. Sierpnia.
lak dawniey z innych pruskich prowincyi powołane były Deputacye do B e r I i n a, w celu wysłuchania ich propozycyi względem zaprowadzić się maiącey konstytucyi, tak teraz prowineye nadreńskie wezwane zostały «d władz naczelnych przez pisma okólne, ażeby wystały takowych Deputowanych do £eciiaa, gdzie s$ ofroło issłęaispodziewani.
Niaerlanay.
Z Bruxelli dnia 19. Sierpnia.
N a zgromadzeniu drugiey Izby głównych Stanów przyięto znaczną większością głosów prawo względem pobierania ceł wchodowych, wychodowych i przechodowych. Wydział Centralny zdał sprawę względem prawa taryfy. Potem po długich rozprawach przyięto także znaczną głosów większością prawo względem oddania niektórych dzierżaw Królowi. Państwo 011 o m a ń s k i e.
z nad granicy Tureckiej dnia 12. Sierpnia. List z B i to gl ii donosi podobnież o zbiciu na głowę Churszyda Baszy przy Termo pi la eh. Podług tego listu całe iego woysko znisczone, on sam ma się znaydować między ieńcami, wszystkie sprzęty, kosztowności, 70 Bejów i 11,000 Turków dostać się miało w ręce Greków. Inne natomiast doaiesienie twierdzi, iż Cburszyd Basza po bitwie cofnął się w 4000 ludzi ku Larissa, lecz że innych trzech Baszów Grecy zabrali. Wszakże O d y s s e u s z w pierwszym dniu bitwy śmiertelną poniósł ranę. Grecy dowiedzieli się wcześnie przez wysianych Języków o maiącem nastąpić walnem natarciu-, dla czego wezwali w Mo rei do broni wszystkich zdolnych ludzi. Arcy - Biskup Germano w Patrasso, wezwał nawet woiownicze żony Mainotów, i 200 poszło za iego głosem. Grecy stali od dnia 3. Lipca ze znacziiem woyekieni przy przesmykach. Dnia i i. Lipca wyruszyli z pomiędzy gór, ażeby się pierwszy raz spotkać należycie na otwarłem polu. Dnia 12. ogłoszono odezwę Xieria Demetryuaza Ip8 i la n t e g o . Grecy rozpoczęli bóy z wściekłym zapałem, lecz musieli się dnia d. 13. ze znaczną cofnąć stratą. Tym czasem uszykowali się znowu w zasadzce przy T e r m o - pil ach i tu dnia 14. walna nastąpiła rozprawa, śmierć i z»głada scerzyła sie, mię Grtkow, i prawie cale woysko tureckie zostało znisztzone. Cieśniny Termopilskiey broniło dzielnie 700 Greków aż ku wieczorowi, wstrzymując całą armią turecka, do póki nie została przez Greków cbsaczooą. Greczynk! «icdły lołetnich chłopców w ogień, i staczały z gór kamienie na bisurrnanów. G r e c y a widzi się na raz do zgrzybiałey przeniesioną starożytności; nadzieia wszystkie ożywia umysł). Zamiast Łe o a ida sa widziano tu młodego B ozzarisa, któ« ry w Term o pil ac h, wstrzymawszy zapęd Turków przez cały dzień, wśród odgłosu: Eleutheria ! bohatyrskiego wyzionął ducha.
Zwłoki iego prowadzą do Korynthu w towarzystwie 1000 kobiet i tfee xięży, którzy od godziny do godziny duchowne pienia na cześć Boga i wszystkich Świętych wyśpiewuią. (Według listów kupieckich a Wiednia odebrano tata takie z Saloniki i Seres potwierdzenie wiadomości o zupełney porażce Churszyda Baszy. Uwiedziony przez Odysseusza, który z wiedzą Greków przeszedł na iego stronę, i przez zmyślony pierzchliwy odwrót Greków przynęcony tam, gdzie go mieć chciano, został C h ur. · zyd ze wszech stron napadniętym i memai doszczętnie zniszczonym. Potem Turcy na łeb na szyię wzmacniali Salonik ę. z Mrony morza i Jadu.) Admiralicja w H y rdr a każe oastępuiącey zimy budować i uzbroić kilka fregat. Pociąg artylleryi, amunieye, i broń, co na lilkakroć eto tysięcy franków szacuią, przybyły do Misslonghi. Główna kwatera wodza M a uro co rd a to była dnia ro. Lipca wArta. Chciał on uderzyć na P r evesę» Eskadra amerykańska musi być tey chwili n P i r n o s , G h urszyd Basza miał dnia 19. Lipca armią z 50-60,000 ludzi, którą na trzy podzieli* korpusy. Bjl@ przy tey «mii Smiu.
Baezów i 45 Bejów, z btórynu etę Chtieszyd dnia 11. naradził. Dnia i3go Turcy upoieni szumneai męstwem ruszyli naprzód i wieczorem dnia tego znaczne odnieśli korzyści, tak i£ C h u r s z y d Basza miał tureckie ukontentowanie z przestania N. Sułtanowi rjiepospolitey ilości głów i usz, za co nazaiutrz diablego odpokutował. Francja.
Z Paryia dnia 84. Sierpnia.
Dnia 17. zamknięte zostało tegoroczne posiedzenie obu Izb przez Ministrów. Król dał Posłowi Angielskiemu posłuchania pożegnania. Baron P a e g u i e r wyiedzie lada dzień do Włoch, Xieina A n g o u l e m e zachorowała.
Król dał posłuchanie Panu H y d e de la Neuville.
Przybył tu Rossyiski Xią£ę Ł a b a n o w Rosioff z Sir Rob. Wilsonem.
W okoljty L u g d u n u zbiera się obóz z 10,000 ludzi. Z Marsylii wypłynęła do Mo rei ósme wyprawa pod dowództwem Podpułkownika Bóning.
Z P e r p i g n a n donoszą, nie ręcząc iednak za prawdę, co następnie: »Odebrany w tych dniach list z L o n d y n u donosi, iż* w portach A o gl i-i uzbraiaią wielką wyprawę. Wielu połowiczny żołd pobieraiących Oficerów wszelkiego stopnia przyięło zoo« u służbę i będą pomiesczeni przy tey wyprawie* Niewiadoma iakie iey prztznaczenie." Dziennik Rozpraw poświęca pamiątce Margrabi Londonderry rastqpUHce wyrazy: "Zgon Margrabi L o n d o n d e r r y na* samym wyjeździe na zbór 5 wiel[cich mocarstw, należy do owych niespodzianych wypadków, przez które Opatrzność ludzkie zamysły porze i zniwecz? Strata takiego męźa byłaby każdego czasu bolesną; sterawszy stki4m w chwil« 5lhIHU{eyrjJ sic, wielkibh ob spraw wstrzymać musi. Dyplomatyczny rozum i bregłość tak doświadczonego Mi<iis<ra j.: e są h. uynemi przymiotatui, przez które skutki tey «traty staią się niepodobnemt do obliczenia. Przydać takie należy, iż Margrabia L o n d o n d e r r y od naypotęźnieyezych Monarchów E u r o p y, którzy go nsyszczerezem -zasczycali zaufaniem, osobiście był poważany, dobrze widziany i lubiony. Przezto stawał -się ten Minister nitiafco pośrednikiem między wszystkie mi dworami, zwłaAcza kiedy się Monarchowie osobiście w iednem mieyscu zgronudzali. Był on oraz Nestorem i TJlyeseeero Kongressów a słodka iego wymowa silną układów iego podporą. - Możnaż, po takiey stracie, spodziewać się prędkich i stanowczych owoców Kongreseu? Ląd stały posiada wielkich Ministrów i mądrych Monarchów; Jeczgdeiei znaleść nowtgo pośrednika między róźniącemi łiq potrzebnie mocarstw interessami? Któż dzierży razem tyle osooistych korzyści obok tylu zdań politycznych? Któż będzie -wyobrażał Anglią, którey wpływ jedynie mógł się ważyć z wpływem Rossy i? Któż weźmie na siebie bronienie uchwal Kongressu przed Senatem Brytańskim? Zgon iednego z pierwszych członków Ministerium, sprawi bez wątpienia mocne w Anglii wrażenie. Wszelakoż niezrządzi to w niśm tak wielkiego wstrząsnienia, iakiegoby sobie nie jeden może iyczył. Przypomniymy tylko sobie, iż Lord Liverpool i Sir Rob. P e e l trzymaią wodze zarządu wewnętrznego, żePanCanning nieopuścił iescze Ang l i i (ma się rozumieć o wyiezdzie iego do I n d y i), i że Margrabia We lies ley, brat Xiccia Wellingtona, dotąd iest WiceKrólem Ir landy i; słowem, że Ministerium liczy w swem gronie innych iescze mężów, wielkiemi obdarzonych zdolnościami." W pielWszym rozdziale pozostałych po
74°
Generale Ra pp pamiętników, TeYT330rroQe5I między i. .imni: "Po hltbiałtm częstokroć Napoleonowi i*k wi lutn,ych; kcz częS!o powiedziałem mu i prawdę. Obsypywali on ranie wzgiędami i dubrodzieystwy. Nie chcę ia należeć do liczby owych niewdzięczników, którzy, gdy był sczęśliwym, u nóg mu się czołgali, a dziś widząc go w niesczęściu, zapieraią go siei czernią. Ja zaś boleię nad nieeczęśliwyrn iego losem; lecz sam sobie winien, gdyż go mógł uniknąć. Został za to naltźjcie ukaranym; albowiem trzeba go tylko było znać i widzie-ć zbliska, ażeby się przekonać, że teTaz nayniesczęśliwszym ieet człowiekiem, którego iyoie żal i gorycz zatruwa. Ci, którzy mu p rzyznaią. dosyć filozofii do zniesienia swego rńesczęścia, mylą się. N a p o l e o n niebył nigdy filozofem. Bj ł oa -nayprńźmeyezym człowiekiem, iaki mógł kiedy być na świecie,'i naydraźliwszym wpun4cie obrażoney próżności. Gdy mówiłoswey gwiaznzie, czynił to , «żeby wlać zaufanie w stych, których miał za niedołęgów, a od ktoTych chciał być usłużonym. Dnia iednego Kardynał F e s c h robił mu witJkie uwagi Awzględem woyny w H is z pani i i względem zgubnych skutków, któreby zasobą mngła pociągnąć. N a p o l e o n zaprowadził go do d n a (było to wśród iasnego dnia). "Widzisz W Pan t ę gwiazdę na n i t b i e P" z a p y t a ł . - "N i e ' ! " odpowiedział Feech. "Więc, rzecz 3 N a p o l e o n, dopóki ia sam widzieć ią b ę dj , pozostanę na moiey drodze i żadnych nieAcierpię uwag." - Byłem lat ]l 5 adjuiantem N a p o l e o n a; zasczycał mnie częstokroć ważnemi zleceniami; poiąłem iego sposób myślenia; mam przynaymniey aoo listów od niego. Mówił on często do otaczaiących go osób: iż trudno mir ć tyle naturalnego rozumu i rozsądku, c o R a p p . Powtarzano mi te pochwały; wyznaię, iż mi pochlebiały. Z naywiększą radością w świecie byłbym się. dał za niego zabić, dla m n i e d o b ro d z i e y st w a; znał o n . t o , ale ieifrnfc często dąsał eię na mnie i mawiał eOO moich przyjaciół, ii lubię ganić, iż ieBtetn przewrotną głową, lecz źe mam dobre serce. - N a p o l e o n nagradzał i czcił wiele kie męstwo i liczne ran-y; pospolita waleczność niewiele u niego znaczyła; wymagał on -od każdego waleczności, 'lecz nieustraszoność była u niego wszystkiern. Mawiał on często: r5' Nieustraszonemu przebaczam wezj-stko." -Gdy podczas posłuchań lub przeględów woyeka prosił go kto o łaskę, .odpowiadał zwykle e zapytaniem: "Masz WPariTany?" Utrzymywał on, iż każda blizna iest-herbem szlacheckim. "Nie lubię łudzi z jeniuszem w woysku", mawiał on; "ja potrzebuię wielkiey waleczności i wprawy do woyny." W stosunkach cywilnych lubił ludzi z jeniuszem, ale przy tern wymagał od nich wielkiey e emsgłości i posłuszeństwa;" Hiszpania.
iZ Madrytu dnia 11. Sierpnia. "Czytamy tu podziękowanie Hiszpanom, Aktórego podpisanie odmówił Król Ministrowi »praw wewnętrznych A Wyrażono wniem: . "Od chwili zaprzysiężenia przezemnie Konstytucyi wsławiliście się wielu heroicznemiczynami; lecz wspaniałomyślne wiszę postępowanie uwifńczył pamiętny iizień, w którym niektóre bataliony mey gwardyi pokusiły się zbrodniczym zamachem, aby razem obalić tron konstytucyjny i mądre nasze ustaoowy. Nieustawjycie, wierni mieszkańcy Madrytu, »bronieniu całą waszą siłą nayświętezych swobód i naydroźszych skarbów waszych. Ci, co się starali »uiąć moię gwardyą., napróżno ukrywać się będą w przyszłości"; potrafię ich -wynaleść, a prędkiem i srogie m ukaraniem odeymęim podobnym chęć, pusczeniasię ich haniebnym torem. Jako dobry oyciec, nieznalazłbym «u pełney -śczęśliwości iak tylko na łonie moich dziecię a ta eczęśliwość, któlA 7'
rey gorąco pragnę, «wtenczas itylko będzie flopełnioną, gdy uyrzę, iż te mądre pra«.a konstytucyine, kurę są dziełem wielki h zastanowień, bez wzruszenia, bez nieporządku pomiędzy nami panuią. Łożyć będę, ile tylko w mey mocy, ażeby słowo hasłowej Niech żyie Konstytucya! które zawsze z nową słyszę rozkoszą, -zwycięstwo .odnioł " s o. Niektóre Damy w Ł o g r o n o -przysłały adres do Króla, w którym -między innerrii wyrażono: "Potwór woyny domowey stargał swe pęta. Rzuca się on na tron Waszey -Królewskiey Mości, Jako na pierwszą swojego wyboru ofbrę. Powstań Królu! JSloi tszli powątjjiwać o męstwie bohatyrekiego narodu hiszpańskiego? Niepomttiy krwi, którą synowie i męiowie nasi za sprawę wolności wylali; pomniy raczey na to, co im iescze pozostaie do ustalenia tey to wolności; iesteś panem naszego źyciaj użyi go na zośscsenie naszych nieprzyiaciół, lub wypędzenie ich z naszey świętey ziemi hiezpańskiey. Oddal od Sienie wiarołomnych służalców, «którzy ukrywaią przed Tobą niebezpieczeństwo. Otocz się natomiast cnotliwymi i zacnymi, którzy Ci powtarzaią odgłos: Konstytucya lub śmierć!" Pod dniem 25. Lipca zdał rządzca cywilny prowincyi Leridy (Katalonia) sprawę Ministrowi spraw wewnętrznych, w którey maluie smutny stan prowincyi i przewyższającą siłę powstańców. Nie tylko U r g e l «warowniami, gdzie junta rządowa swoie ma siedlisko, lecz i C o n c a de Tremp, Cervera, Balaguer, Mequi« n e n z a, i wszystkie niemal miasta prowin - cyi, wyiąwszy L e r i d ę, są w ich mocy, a nasze kuszenie się o ich odzyskanie było nadarerrmem. W Conca de Trerap, C e rv e r a i t. d. przywrócili powstańcy dawny kształt rządu i przeszłą municypalność. Gdzie eię nie mogą, utrzymać, zabieraią 2 sko łoostytucyine i* sc pa większey części za -łabę, źle uzbroione i źle utrzymywane.Taiźe w Arragonii opanowali powstańcy iednę warownię. - W N a war z e maią w swey mocy Irati. - Bilbao było zagrożone, lecz nie iest, iak mówiono, zdobyte. - Dwie mii od W i t t o r y i zatrzymali powstańcy gońca biegnącego do F r a n c y i " i wzięli mu depesze, (Monitor Paryski donosi z listu z T u l u z y, że powstańców iest znaczna liczba, lecz że są źle uzbroieni, źle urządzeni i ile dowodzeni - iest to prawda we trinum imperjectum. Nie raaią wzdłuż P i r e n e i ó w żadnego innego warownego rmeysca, prócz U r g e l i zamku I r a t i , dokąd odprowadzała swoich ieńców i tara ich tracą - po turecku.) Dnia 14. Sierpnia.
Głoszą teraz, ii Król pozostanie w Mad r y c i e , a Królowa wyiedzie do S t. Jfldeionso. Król oddał 40,000 ludzi milicyi do rozrządzenia Ministra woyny. Wieść niesie, iż nowy Minister woyny L o p e z B a n o s utworzył całe nowe Ministerium. Ziyrrtuią się teraz gorliwie urządzeniem armii pireneysliey. Generał C o p o nj mianowany na mieysce Generała M o r i 11 o Generał- Kapitanem Madrytu, Generał Quiroga GenerałKapitanem Galicyi, Generał Vive$ starey Kastylii, Viitalba, Sewilli, Margrabia G a s t e l d o r i o s K a t a lon i i, Brygadyer R u i z P o r r a s prowincyi B i l b a o , Hrabia dei Abisbl (który wszystkim świętym służył) mianowany Generalnym Inspektorem piechoty, Generał Ferraz Inspektorem iazdy. Na mieysce Generał Kapitana Walencyi, Hrabiego Almodavar, mianowany Baron An di I I a , a GenerałKapitanem 4tey dywizyi Generał U'Daly.
(Generał Copoas di Mavią dowodził
1314 wojskiem w Katalonii, i mfał byt zlecenie od Kor tezo w, ażeby Królowi z F r a n c y i powracńącemu Konstytucyą przełożył, przezco popadł w niełaskę. Morillo udaie się do dubr swoich w Est rema durze. - - Generał Mina, pozostanie w N awarze, a Generał Balasteros mianowany iest Generał-Kapitanem Katalonii« Król Jmć kazał między żołnierzy, milicye i mieszkańców, którzy mieli udział w chlu'"" bney sprawie dnia 7. Lipca, rozdać medal, na ktprym wyryta iest otwarta księga Konstytucyi z napisem: "Za pamiętny czyn vr dniu 7. Lipca 1&2 2. Nowi Ministrowie wykonali przysięgę. Posiadaią oni zupełne patryotów zaufanie. Zaymuie ich wykonanie dwóch wielkich przedsięwzięć: l) wystawienie znakomitey potęgi zbroyney, ażeby razem na wszystkich punktach przygasić pożar woyny domowcy , i 3) zebranie licznego woyska na granicy Pireneyskiey, ażeby w groźney wystąpić postaci. Mówią o zaczepnem i odpornem przymierzu z Portugalią» W B i l b a o aresztowano 15 obywateli posądzonych o porozumienia z realistami. Miasto L e o n zatknęło chorągiew rokoszu, rozbroiooo tam miiieyą, zburzone kamień konstytucyjny i ogłoszono rząd Królewski, B r e c i a stoi na czele powstańców. A n g l i a* Z Londynu dnia 23. Sierpniu.
Dnia 15. odbył Król wiazd swóy publiczny w Edinburgu, Był blady i zasępiony, co iest skutkiem odebraney dnia poprzedzającego wiadomości e śmierci Margr. L o n d o nderry. Bito z dział i w dzwony j ze wszystkich okien Damy powiewały chustki. W nocy cały E d i o b u r g płonął w sztucznych ogniach. Dnia 39. odprowadzono cicho zwłoki Marg.
London derry z North - Cray do St.
James Sq.uare r a dnia ao. złożono i« w Bie sczątków Paoa P i t t .
Listy z E d i n b u r g a donoszą, iż Margrabia L o n d o n d e r r y postanowił zimną krwią odebrać «obie życie, że zostawił oa piśmie powody, Tctóre go do tego kroku «kłoniły, że to po iego śmierci znalezione pismo mi tytuł: "O o Króla", i że ie Królowi do Edinburga postano.
Słychać, iż Xiajc Wellington i Lord C lam william poiedzie na kongres do Wiednia. Lord B a t h u r s t zawiaduie teraz sprawami krsiowemi i zagranicznemi. Rzecz dziwo a - mówi ieden z dzienników - iż pomięszanie zmysłów Margrabiego Londonderry przypisuią iedynie mnogim iego pracom i podwoionym usiłowaniom na schyłku posiedzenia parlamentowego, chociaż przypuścićby można inną sczegóiną okoliczność, która podała Margrabiemu do ręki scyzoryk, aby nim sobie życie odtbrał. Słyszemyć prawda, iż Król, Xiążę W e II i n g t o n , Hrabia L i v e r p o o I, uważali od nieiakiego czasu, a mianowicie w ostatnich dniach, wielką odmianę we władzy rozumu Ministra; atoli nie mogło to sprawić w nich tak wielkiego wrażenia, kiedy Król odiechał, kiedy Xiążę odiechał, kiedy nareszcie Margrabia >am odjechać miał za parę dni na kongres. Czy liż, gdyby stan umysłu Margrabiego wzbudzał iaką obawę, zachowanoby się tak oboiętnie, i zostawiono mu zupełne zaufanie? Musi więc być bliższa, niż się zdaie, przyczyna urnobóystwa, a to, iak chcą wiedzieć, sprawił odebrany list, w którym mu wyrzucaią rzeź na wyspie Scio i tak wiele innychokrucienetw wywartych przeciw Grekom, iako skutki przyjętego przez Anglią systematu. List ten tak mocne zrobić miał na umyśle Margrabiego wrażenie, iż żadnego oiewidział eposobu, zdięcia z siebie tey ciężkiey odpowiedzialności, iak tylko odebraniem sobie życia. 00tego zmierzaią zapewne owe Jego sJowaj "Nicmogę znieść dłużey, dolega mii"
Rozmaitewiadomości'
Poznań. Publiczność tułeysz«; pomnożona zjazdem Szanownego Obywatelstwa z Prowincyi, przyiemnie wieczór sobotni i poniedziałkowy przepędziła. Oom widowiskowy zawsze był napełniony, iak podczas S. Jana, a nasi Krakowscy goście liczne i dobrze zasłużone odbierali oklaski. W powszechności mówiąc, śpiewem, deklamacyą.i mimiką tak widzów pierwszego wieczora potrafili zaiąć, iż nazajutrz, w niedzielę, pomimo ulewnego deszczu Publiczność zaczęła się licznie zgromadzać, reprezentacya iednakze odłożoną być musiała do poniedziałku. -Dziś operat Krakowiacy i Górale, (część pierwsza). Jutro, dnia 5; Września opera: Krakowiacy i Górale, (część druga nowa) z muzyką Kurpińskiego. Doia 7. Wrześnią: Angio lin a, opera buffo z muzyką SaI i e r e g o . Dnia . Września opera: Kościuszko nad Sekwaną, i komedya: Dwie taiemnice. Dnia 11. Września opera: Tankred b z muzyką Rossiniego. Dnia is. Września opera: Alina Królowa Golkondy, z muzyką Berto na. - Tak dobry wybór sztuk dopiero wyliczonych upoważnia do nadziei, iż basi dramatyczni goście potrafią eię utrzymać przy dotychczasowych względach Publiczności. Życzyćby należało, ażeby go uzupełnili iedną przynaymniey tragedyą. Tkwi iescze w żywey pamięci owe przyiemne wrażenie, iakie przed kilku Ut Y towarzystwo dramatyczne Warszawskie wystawieniem niektórych łragedyi na umysłach widzów tutejszych sprawiło. Wmieście Algierze mrnza morowa straszliwe znowu zrządza spustoszenia. Umiera wnie A l g i e r u, którym nie źle kiedyś- Lord E x m o u t h usłużył, są znowu w zupełnie dobrym stanie. . Wyszłe niedawno w Zlirich- opisać.ie życii owdoftbłey Pułkownikowej E n g e 1- , prztz nią, samą ułożone, sprawia wiele ciekawości. U rodzona w kantonie B li n d t e n , poszła z mężem swoim, Majort-m w pułku SzwaycarsHm ,. do F r a n c y i i towarzyszyła mu do E g i p t u , H i s z p a n i i , R o s s y i, N i e m i e c i t. dę pod który to czas został Pułkowniliem. Pod WaterŁoo poległ z dwoma symmi [rzy iey boku. Wciągu tych wypraw urodziła 21 daieii, z których iedni porodziii się w Kairze, drudzy w Jozfcfs t a d z i e, inni w S e m l i n i e, R o t t e r s d a - rnie i t. d. 6. iey synów poległo na polu bitwy, ach udało się z N a p o l e o n e m na wyspę S. H e l e n y, synowi gtemu zawarła niedawno powieki w A T e r y c e. J t Y tylko Wdyna córka chowa- się, na- dworze Xiężny P armeńskie l y.
Dzrtnniki -Angielskie uiafaią się mocno n»l Francuzów, że niegościnnie postępują z widowiskami przez Anglików dawane mi w P a * jyżu;. a nadewszystko iż na iednę aktorkę ciskano pieniędzmi, i e o i d e m uderzono ią. tak mocno w twarz, że od strachu zemdlał&l. Skarga niesprawiedliwa, jeżeli tych pieniędzy dużo pada na scenę. Pewien uczony dowodzi, że słońce Test naateryą płynną, ze złota, a ieden mechanik W Ameryce wynalazł maszynę, za pomocą którey jmożnaby, się dostać na nie z łatwością. Kto wie'czy bankier R-otsz i Id nieprzedsięweźmie tey podróży, dla możności zniżenia procentu od swoich, kapitałów?
Myśli y przysłowia i. t. d.
Przyiaźń, gdy ieet prawdziwa, ziszcza top «o obłudna, tylka naśladuje,fs»
Trwałość" miłości' tak małcr zależy od nar" iak trwałość życia. Wszystkie namiętności eą niczem iontm" i*k rozmaite mi stopniami ciepła lub zimnakrwi naszey. Kto nie 3rarrIIIe szeląźk?, - nie bidzie p anem złotka., Z. gospodarzem zmienia się dcm., Rozpusty nasze y młodości są to weksle" wystawione na nasz wiek** płatne z pro**izyą za jo-£O hl a dato. Przesad zabiia religią, ażeby głupców ity» cieniem strachu nabawiał, Kto się nikomu spodobać nie może, nie tyle itsi godnym* pożałowania, iakterl, K tóremu się nikt niepodoba. Bogactwo łatwiey można ukryć, niż ubó« stwo; daleko łatwiey ukryć tysiąc dukatów" aniżeli iednę dziurę w opończyPoufałość stał* się równie tak często źró A dłem nayziadliwszey nieprzyiaźrti A iai nayeczrerszty przyiaź? b Podobnie do źródła w w górze, z którego dwa silne potoki w prze» ciwnych sobie wylewaią s-ię kierunkach».
II& A II A fH'xIIIarrHr'AIII'5Ir III' «-, III Prawdziwylekki turecki tytuii, który był 11 Y: przeznaczony dla tureckiego JtrtpeJl De - ty veto Nissim z Belgradu na jarmark fI &. . Fański, a dla spóźnienia teraz dopiero m przybył, przedaie w cenie 2a pakiei, za .4 wieraiący i. funt. na stara-wagę, po i T al. II{ l2. dgr.. u Izaak Caro, w rynku. Nro. 52. M
.a-s-s- rezsKS
Wczwartek dnia 5. Września na wieczerzą, świeża kiełbasa Z kapustą" na którą nayuniżeniey zaprasza P i o t r L li d t k e na Kundorfie..
Dodatek. ,
(Z dnia*A* Września 1829.)
.. OBWIESCZENIE.
D n i a a8« W r z e ś n i ar. h. o g o dz ini e 9.
zrana przez Ribbent-rop Referendaryusza" tu na podwórzu zamku sądowego rozmaite meble pomiędzy innemi skrzydła" z drzewa machoniowego , biórko do pisania" sprzęty kuchenne i róine srebra, naywięcey daiącemu za gotowa zapłata w kurancie przeaane będą. Poznań dnia r. Sierpnia lS22.
Król. Pruski Sąd Ziemiański.. OBWLHŁSCZEME.
Kamienica du pozostałości Anastazego Szabelskifcgo należąca po d liczbą 261. przy tuttyszty ulicy vVruclawskiey położona, w dniu 25. Vlrzes.ua r b arana, o godzinie otey przed iieferendaryuszem Ribbentroj), w Izbie naszey InBtrukcyiuey, więcey daiące mu na rok leden od S. Michała r. b., do S. Michała ib23,. roku wydzierżawioną będzie. Poznań dnia 16. Sierpnia 1822.
Królewsko-Pruski Sąd Ziemiańskie O B WIE Ś t Z E N l E .
Na terminie dnia 17. Września r. b.
o> godzinie gtey zrana przed. Referendaryuszem Sadu Ziemiańskiego G e o r g e " w podwórzu sądu naszego, będą cztery konie, cztery homonta, dwie bryczki i ieden wóz, naywięcey daiącemu sprzedawane, w celu którym ochotę, kupna maiącycli zapraszamy. , Poznań dnia. si. Sierpnia 1822.
Król. Pruski Sąd Ziemiański..
TM -- --
PATENT SUBHASTACYINY, N a wniosek wierzyciela realnego grunt pod liczbą 25. na przedmieściu tuteyszym Sgo Woyciecha położony, do Jana Ernesta Wlirker należący, z domu w rygłówkę stawionego-, stayni i ogrodu złożony, a na 624 T al. 15 śgr, sądownie oiaxowany, w terminie dnia 17. Grudnia r b. zrana o godzinie o,n;e y przed Deputowanym. Sędzią B r li k n er, w Izbie naszey Instrukcyiney subhastowany bidzie. Wzywamy przeto ochotę kupna i zdolność posiadaniamaiących, aby się w terminie tyra osobiście, lub przez Pełnomocników stawili, a naywięcey daiący przyderzenia spodziewać się może, ieźeli zidha prawna nie zaydzie przeszkoda. Warunki kupna i taxa codziennie w Registraturze naszey przeyrzane bydź mogą. Poznan "'IOta 15. Sierpnia 1822.
Królewsko - Pruski S ad Ziemiański.
PATENT SUBHASTACYTNY.
Do bra Rawickie do konkursu Siarosty .T3IIa Nepomucena Mycieiskiego należące w Wielkiem Xiestwie Poznańskim położone, składaiące się: i) z miasta Rawicza, 2) z wsi i Pańskiego folwaiku Sierakowa,.
iako też 3) z wsiów czynszowych Szymanowa, Polskiego Damme i Masłowa,. które podług nowo sporządzoney raxy sądowey ogółem na 149,360 Talarów g dgr. 4 Len. ocenione zostały, na wniosek realnych wierzycieli publicznie sprzedane bydź ma ą. W tym celu termina do sprzedaży z których ostatni iest peremtoryczny,. wyznaczone zostały na dzień 30. kwietnia [823» 1, Sierpnia i 4 6 Listopada r. t.
przed Deputowanym Sędzią Ziemiańskim Boy. Ochotę kupna maiąc.y wzywaią się ninieyszern, ażeby się na tych temtinjch osobiście lub też przez prawnie upoważnionych pełnomocników w tutejszym Sądzie Ziemiańskim stawili, swe podania uczynili i spodziewali eię,iż na rzecz naywięcey i naykorzystniey dającego przysądzę;.:e nastąpi, ieźeli prawne okoliczności na przeszkodzie niebędą; każdy iednak ochotę kupna maiący, niżeli do licytowania przypusczonym będzie, winien Summe 5,000 Tal. w gotowizuit lub też w papierach podług ich kursu w mieysce kaucyi złożyć; inne zaś warunki sprzedaży iako też taxę w naszey Registraturze przeyrzeć i w przeciągu czterech tygodni od ostatniego terminu raclmiąc excepcye iakiekolwiek bądź przeciw taxie czynić się maiące podadź można.
ZaraAeift wzywała się wierzyciele z pobytu juewiadomi iako to: Ur. Wiktor Modest Po* morski, sukctssorowie Jolenty z Dobrzyckich Mycielskiey, Anny zMycielskich Gieleckiey, Xieiney Jablonowskiey, wdowy, Franciszki z JMycielskich Skorzewskiey, dzieci z drugiego małżeństwa Jana N epomucena Mycieiskiego i kasztelana Kazimierza Szymona Szydłowskieg o, ażeby praw swoich osobliwie w ostatnim peremtorycznym terminie osobiście lub też przez Ur. Salbach Kommissarza Sprawiedliwości z U rzędu im przydanego dopilnowali, gdyż wrazi e przeciwnym nietyłko na rzecz naywięeey daiącego przysądzenie, ale też po złożeniu ceny kupna wymazanie wszystkich zachypoteJ owanych iako i do percepcyi nieprzychodzą - «ych pretensyi nastąpi, a nawet co się ostatnich tyczy umorzenie zadysponowane będzie, bez zażądania poprzedniczego złożenia dowodów. W Wschowie dnia 17. Grudnia 182r.
Królewsk s-Pruski Sąd Ziemiański.
PATENT SUBHASTACYINY.
Do publiczney sprzedaży dóbr Groycych, vi Powiecie Babimostskim Departamencie Po«nańskim leżących, składających się z wsiów białego i wielkiego Groyca, z folwarku EmiJienhoffwraz z przyległościami do massy konjkureowey Wildegansa należących, podług taxy sądownie na Tal. 28.94" dgr. 23 fen.-8. «cenionych, na wniosek wierzycieli iescze Seden termin peremtoryczny na dzień 15. Listopada 1822. przed Ur. P i e s ker Sędzią zrana o godzinie -<;jtey w Izbie naszey posłuchań wyznaczonym .został. Ochotę kupna malących i posiadania zdolnych wzywamy ninieyszem, aby się w terminie oznaczonym stawili, licyta swe poddali z tern nadmienieniem, iż dobra te naywięcey ofiaruiącemu za zezwoleniem wierzycieli, jeżeli iedna trzecia część liciti w goto-wiżnie natychmiast wypłaconą będzie, przysądzone zostaną. Inne warunki kupna w terminie oznaymioruemi być maią, i taxa każdego czasu w Regi»traturze naszey przeyrzaną być może.
Międzyrzecz dnia 17 Czerwca 182? Kró lewsko Pruski Sąd Ziemiański.
ZA FOZEW E DYKTALNY: Królewsko- Pruski Sąd Ziemiański w Bydgosczy czyni ninieyszym wiadomo, iż nad E\>o«tałości$, zmarłego pa dniu & Stycznia
1821 w Slupowie ś. p. Franciszka Ignaeeg» Lochockiego, do którey miasto Łobżenicaw Powiecie Wyrzyskim położone, tudzież wsie i folwarki Bługowo, Szczerbin, Kanowo, i Piesno, Klebno, Ratay, Lochocin i Lobźanka, daley dobra w Powiecie Bydgoskim położone Słupowo Wielkie Łochowo Trzementewko, Luchowieś i Wierzchocin należą, process sukcessyo-likwidacyjny otworzony został. Zapozywaią się przeto wszyscy, którzy do pozostałości tey iakiekolwiek' mieć rnniemaią pretensye, cyby w terminie do łikwidacyi pretensyów, . na dzień 9. Listopada, przed Delegowanym U r, K r li g er, Assessorem Sądu Ziemiańskiego Zrana o godzinie8mey tu wyznaczonym osobiście, albo przez' prawnie upoważnionych pełnomocników, na Łtórych tuteysi Kommissarze Sprawiedliwości Schultz i Bafaiski im się pr-zedstawiaią stawili się, i pretensye swe należycie ogłosili, gdyż w razie przeciwnym niestawienia się, pierwszeństwo swych pretensyów utracą, i z temiź tylko do tego wskazani będą, co po zaspokoieniu zgłaszających się wierzycieliod massy iescze zbędzie. Międzyrzecz dnia ig . Kwietnia J82- 2Królewsko - Pruski Sąd Ziemiański.
Fabrykant prawdziwey wódki kolońskiey F. Maria Farina w Kolonii zah żył u mnie skład swoiego fabrykatu, i przez to postawił mnie w stanie przedawania Publiczności rzetelney tey wody, która tak często przez rozmaite fabryki źle bywa naśladowaną, a to za nader pomierną cenę 2 Tal. 16 dgr. za pudełeczko zawierające 6. flasZeczek, a poiedyńczo flaszeczkę za 1'? dgn Że woda ta iest prawdziwą pokazywane bęr dą na żądanie certyfikaty. Fr. Bielefeld.
, Handluiacy meblami J akób Sclimul , Koenigsberger pod N rem 55. w rynku w Poznaniu zamieszkały, oświadcza ninieyszem, ii swe meble naymniey o pigć procentów taniey przedaie, ponieważ ma zamiar uprza,tna_ć swoymagazyn meblów.
Powyższy artykuł jest częścią publikacji Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1822.09.04. Nr71 dostępnej w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej dla wszystkich w zakresie dozwolonego użytku. Właścicielem praw jest Wydawnictwo Miejskie w Poznaniu.