DODATEKdo
Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1824.02.07 Nr11
Czas czytania: ok. 7 min.Nru IT.
Gazety Wielkiego
Xiestwa Poznańskiego.
(Z dnia,7. Lutego 1824.)
NIDERLANDY.
Z Bruxelli dnia 27. Stycznia.
Jedna z gazet tuteyezydi donosi, - co się iednak zdaie być pogłoską bezzasadną - ; "Mówią o poruazeoiu, klóre zayść miało w woyeku Portugalskiem." Jeżeli się coś takowego wydarzyło, to niezawodnie nie w tym celu, aby przywrócić konetytucyą. Zdaie się iednak, iż na dworze Portugalskim dwa są Stronnictwa, iedno wierne ieet Królowi, którego dobre przymioty - umiarkowanie i wspaniałomyślność - każdy uwielbia; drugie;, Łtóri-by się rado pomściło na konstyturyooietJch, pragnie -- iak mówią- utworztnia Regencyi.
Rozmaitewiadomoścż.
Podług gazety Lwowskiey z dnia 8 8- Stycznia, aławny Karol Lipiński dać tam m b ł koncert dnia 31. tegoż m. w sali redutoviey. Podług wiadomości z lvi o 1 d a w i i, panuie powietrze morowe w J a ssa c li 1 F o k s z a - nach. Dnia 6. Stycznia zgorzał w K r e m o n i e W Królestwie Lombardzko- Weneckiern teatr Concordia) przed 16 laty nono zbudowany; na godzinę przed widowiskiem, postrzelono dym wybuchający z miejsca, gdzie osadzony zegar, tu i owdzie mały płomień. Zarsz się wzięto do gaszenia, ale płomitń porBimo retunku ogsroąl wszystko na około; nie,wyszło i dwóch godzin, a parter i scena zatrAeniły się w smutny widok płomiet itm gerciactgo stosu drzewa. Tylko ucziane ueiłouania władz cywilnych i »oyskowych, ocaliły przypieraiące gmachy i przeszsodzHy »iękezemu rozszerzeniu się tego nitszczAści.? Jarmark Lipski na nowy rok co tylko się ukończył, lecz iakkokolwiek iithy zawsze bywa, nie był przecież nigdy ieszcze tak mizerny iak tego roku. Cały jarmark skończył na samem narzekaniu, albowiem ani na iedeo towar nie było kupca! Ludzie, od więcćy trzydziestu lAt zwiedzający ten iarznark, nie myślą iuż tego więcey uczynić. Wszystkie niemal towary były nad proporcyą bardzo tanie, mianowicie sukna, iedwabie, skóry i t. d.
Wysohości rozmaitych gór.
(Z Dziennika ttsperus.) l) N aywyższy szczyt gór Himelaia 3 5749 stópang.
8) Wysokość, do którey się wzniósł w balonie Gay. lusak 23040 dito. 3) Czymborasso w piśmie gór andeyslfich » 145 1 di to. mehia . 21155 stóp ang. 5) Wysokość na HiiatUia, do którey doszedł Porucznik Gerhard 19411 dito. 6) Wys. na Czyraborasso dosiągniona przez H u rafa old a 19374 dito. 7) Dróg* naywyższa, która przez HimeJaia do Tartaryi prowadzi 18871 dito. g) Elbrus, naywyższa góra . Kaukazu' podług rozmiaru Wiśniewskiego 18547 dito. 9) Dwie inne drogi przez Hiuit-iah 10) Drt>g3 przez Niten Ghaut na Himelaia II} Góra Rosa 1 s) Pichincha w Andach 1 j) Droga przez Andy założona od lukasów 16000 dito. 14) Biała góra (Mpnt-Blanc) 15845 dito.
1 5J Droga przezBsrosarngór Himelaia 15447 dito.
16) Nayuissza równina Tybetu 17) Droga przez Auindiu w Andach Ig) Równina Tapia przy Czymboraeso 19) Równina Quitto
Względne
17598 dito.
16814 dito.
16640 dito.
16014 dito.
14924 dito.
11500 dito.
9700 dito.
9600 dito.
wysokości.
Czyraborasso wyższy itst od doliny Tapia . o 11700 stóp ang. Mont-Blanc wyższy iest od doliny Chamonny . o 12300 dito. Naywyźezy szczyt Himelaia wyższy od doliny Tybeckiey . o 10800 dito. Pichincha wyższy od Quito o 6400 dito.
I 4
Granice wysokości wiecznego śniegu i lo d u . Na Himelaia ze strony północnćy Na Czyraborasso Na Alpachi7ooostópang. 15746 dito.
8300 dito.
OBWIESZCZENIE.
Zdarza się nader często, źe właściciele, domów, mieysca osobne dla inkwaterunku wynayrnuią, niedonioslszy o tem poprzednio urzędowi kwaterniczemu; postępowanie takowe staie się powodem do rozmaitych za;'aleń i pomyłek, powtórnie przeto stanowi się, że cd tego momentu i na przyszłość, każdy właściciel nim względem wynajęcia inkwaterunkowego ugodę zawrze, powinien na samprzód donieść u tern tuteyszemu mieyskiemu urzędowi kwaterniczemu z wymienieniem ulicy i numeru domu, który do tego będzie użyty. Za każde w tym względzie uchybienie władza podpisana winnego do odpowiedzialności poCIągnIe.
Poznań dnia 24. Stycznia i%i + .
Królewsk. Dyrektorium miasta i Policyi,
ZAPOZEW EDYKTALNY.
Ur. Alexy Jalcób Skrzetuski, sjn niegdy Walentego i N epomoceny Skrzetuskich w d.
20. Lipca 1793. roku urodzony, który w roku 1811. wszedł w służbę woyska polskiego, od tego czasu z pobytu nie iest znaiomym, oraz nieznaiomi iego sukcessorowie i spadkobiercy zapozywaią się na wniosek Kuratora iego Ur. Macieiowskiego Kommissarza sprawiedliwości i iego rodzeństwa, aby się w ciągu 9 mie» 6ięcy ou dnia dzisieyszego rachuiąc, osobiście lub piśmiennie w Saldzie naszym lub Registraturze naszey, a naypóźniey w terminie zawitym na dzień 8- Lipca i8*4o godzinie o:ey zrana przed Deputowanym K. S Z. H e b d r a a n n wyznaczonym stawił, i dalszego rozporządzenia oczekiwał; w razie zaś nie stawienia się iego, lub iego nieświadomych interessentów, stosownie do prawa sukcessorom naybliźszym wydany zostanie, Poznań dnia 31. Lipca )];823.
Król. Pruski SAd Ziemiański.
PATENT SUBHASTACYINY.
Grunt wraz z -budynkiem 1 staynią pod liczba 8C wmieście Murowaney Goślinie Powiatu Obornickiego położony, do Woyciecha Schneyder należący, na 1087 Tal. 21 śgI. sądownie otaxowany, na wniosek wierzycieli subiiastowany bydi ma. Tym końcem termin na dzień 3. Kwietnia r, pI. e godzinie 9. przed deputowanym Konsyliarzem Sądu naszego Briikner wyznaczony został, na który ochotę kupna i zdolność posiadania maiących wzywamy, aby się w terminie w naszym lokalu sądowym albo osobiście albo przez pełnomocnika stawili, a naywięcey daiący przyderzenia spodziewać się może, ieżeli żadna prawna niezaydzie przeszkoda. Warunki kupna i taxa Codziennie w KegiStraturze naszey przeyrzane bydź mogą.
Poznań dnia 32. Listopada 1823.
Królewsko Pruski Sąd Ziemiański.
OBWIESZCZEŃ IE.
W wsi Uzarzewie w Powiecie Szredzkim połoźoney, maią być wybudowane dwa budynki mieszkalne chłopskie, z których każdy 34 stóp długości, 2,6 stóp .głę bokości , i 8 stóp wysokości mieć powinien, i na 351 Talarów 3 de n. zaanszlagowany został.
U skutecznienie budowli tey zostanie na entrepryzę naymniey źądaiącemu powierzone, a termin licytacyjny wyznaczyliśmy tym końcem na dzień 13. Marca I. b. .zraiia o godzinie otey przed Delegowanym Sądu Ziemiańskiego Konsyliarzem Brukner , w Izbie naszey Instrukcyiney, na który ochotę budowania maiących wzywamy. Aribzlag budowli tey w R-gistraturze naszey może być przeyrzanym.
Poznań dnia 23. Grudnia 1823.
Królewsko- Pruski Sąd Ziemiański.
5 -e
UWIADOMIENIE.
Do ma?sy konkursowey Franciszka Garcz\ńskiego Pólkawnika należąca, w Wielkim Juęstwie Poznańskim, Powiecie Krobskim położona maiętność Szkaradowo , która z wsi i folwarku Szkaiadowa - uiemniey z wsiów zaciężnych Ostoja i Jeziora się składa, a którey wartość ogółem na 112.606 Tal, 6 dgr, sądownie oceniona została, drogą konieczney subhastacyi więcey daiącuńu publicznie sprzedaną bydi ma. W celu tym, termin licytacyiny na dzień 6. Marca 182 I. z rana o godzinie 10. przed delegowanym W. Boy Sędzią Ziemiańskim wyznaczony, i zapozywaią się ninieyszern wszyscy do kupna ochotę maiący i do zapłaty zdolni, ażeby się w tymże terminie osobiście lub przez prawomocnie upoważnionych pełnomocników stawili, licyta swe podali, a natomiast spodziewali się, iż przysądzenie na rzecz naylepiey podaiącego nastąpi, ieżeli prawne okoliczności wyiątku nie dozwolą; każdy licytant winien nim licitum iego przyięte będzie, kaucyą w ilości 3000 Talarów w gotowiznie albo bezpiecznych papierach krajowych złożyć i nadmienia się tu z resztą, iż pluslicytum w peremtorycznym terminie w dniu u. Czerwca r, b. odbytym uczynione, 60,000 Tal. wynosi i ie według uchwały wszech interessentówSummakupna w trzech ratach zapłacona bydź ma.
Wschowa dnia 16. Czerwca 1823.
Król. Pruski Sąd Ziemiański.
Niżóy podpisany ma honor nlnleyszern podać do wiadomości publiczney, iż na wniosek swóy umieszczony został iako Kornmissarz Sprawiedliwości przy tuteyszym Królewskim Sądnie Ziemiańskim, tudzież iako N otaryusz Publiczny w Wieikićm Xiestwie Poznańskiem, nadrnieniaiąc, iż stancyą ma na ulicy Wilhelrnowskiey pod Nro. 235. w kamienicy Pani Tulkemit.
Poznań dnia 1. Lutego 1824.
Edward Boy, Sędzia Ziemiański.
teatralnym. Dnia 17. Lutego I. b. dany będzie za pozwoleniem Prześwietney Królewskie)' Regencyi przez niiey wyrażonego w tuteyszym Królewskim gmachu teatralnym Wielki Bal Maskowy, na który dostać będzie można biletów dla masek i ubranych po balowemu osób za opłata 4 Zt pol" a dla widzów na mitysce a) drugiego piętra po Zł. pol. 2. b) trzeciego piętra po Zł, pol. I. w Księgarni P. Mittlera w rynku pod Nrem 90., i wieczorem przy kasie.
Bal otworzony będzie o godzinie 8. w wieczór.
Inspektor oświecenia miasta, L a a c K e.
Doniesienie o Redutach.
Szanownym Obywatelom i Przeświemey Publiczności donoszę ninieyszem nayuniżeniey, li przez cra3 tegorocznego karnawału dam trzy reduty w zwyczaynym lokalu redutowym na Wrocławskiey ulicy w Hotelu Saskim, to iest: dnia 15 \ dnia 22 1 > Lutego, dnia 29 J O naylepszą wygodę i usłużenie, He możności staranie mieć będę; upraszam o łaskawe odwiedzanie. Wniyście 3 Złote polskie, Poznań duia 2. Lutego 1824.
J. Langner.
Ilość białego, riayprżednieyszego i średniego płóma (bez wątku bawełnianego) mam na składzie w komis, które iako pochwały godne polecić mogę. Karol Senftleben, w naroinikuGarbarskiey i Wodney ulicy N o. 424,
OBWIESZCZENIE.
W L i g o c i e w ekonomii Orpiszewskiey, Powiatu Krotoszyńskiego, iest do sprzedania 7, stadników młodych, od krów Oldenburgskich po stadniku Szwaycarskim uchowanych. '"'"'De WI E S Z C Z E N I E " W dniu 9. Marca I. b. o godzinie iotey przed południem przedane będą. na folwarku Zaeharzew pod miastem Ostrowem Niemieckióm stadniki szwaycarskie i tyrolskie, nayprzednieyszego gatunku, z wolney ręki, naywięcey daiaAcemu za gotową zapłatą w P mskiey brztniącey grubey monecie, iako to: i) czerwony 5ietni szwa ycarski stadnik, 2) czerwouo-srokaty 41etni dito -.
3) takiź 3U tni dito 4) czerwony 41etni tyrolski di to 5) tak ź sietni di to do czego chęć kupna maiący wzywaią się. ZacharzeW dnia 30. Stycznia 1824Urząd. Xiąźęco Ekonomiczny.
K Frzedaz owiec.
JI- 100 sztuk przednich i zdrowych macio JI*. re k, na żądanie także 51 wełną i iagnię - JI: «r lami, również bardzo pizednie tryki, tak il2 S- pierwsze lak ostatnie z gromad Saskich pa B x- chodzące, są do pjzedania na rozpłód w g * Ossig pod Luebęn w dolnym Śląsku. *r
Urzędownie poświadczone Ceny zboia na Pruską miarę 1 wagę w Poznani u. Dnia 30. Stycznia.
ix. gr. do Zł. gr. Pszenica 8 15 9 8 zyt o . .3 24 4 , Jęczmień A 2 24 3 Owies 2 6 2 12 Taterka 4 8 4 15 Groch 4 15 5 Ziemiaki .I 24 -. 2 6 Siana cetnar a 11 O ff. 2 24 3 Słomy dito dito 2 8 2 15 Masła garniec 6 7 .L
Powyższy artykuł jest częścią publikacji Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1824.02.07 Nr11 dostępnej w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej dla wszystkich w zakresie dozwolonego użytku. Właścicielem praw jest Wydawnictwo Miejskie w Poznaniu.