DODATEKdo
Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1824.04.07 Nr28
Czas czytania: ok. 4 min.N ru 28 A
Gazety Wielkiego
Xiestwa Poznańskiego,
(Z dnia 7. Kwietnia 1824.)
PAŃSTWO OTTOMAASIIB.
Znad granicy Tureckie); i. ijJ. Marca.
w Missoloodze odbyło się pod pierwszeństwem Xiążęcia M a u r o c o r d a t o posiedzenie naycelnieyszych nac j dników woyBkowych i cywilnych zachodniey G r e c y i, na któtem naradzano się względem działań zaczepnych i środków obrony podczas nowćy kampanii. O diisieyszey Grecyi.
(Dalszy ciąg.) 2 clasniny TbI in o p i l e przechodzi się do kraiu Lokrów leżącego w ostatnióy części Liwadyi na północ; a potem kupoludniowi naetępuie P h o c i s, Be ocy a, Attika i Megaris. , Focyda (TyrkoC h o r lo) przecięta iest w szerz rzeką C ephisus, a daley na południe górami Parnassue (Japora). Cefizus płynie po równinach okrytych naybuynieyezem zbożem, doł ami i lasami; a każde mieysce na cichym p a r n a s s i e przypominało Grekowi bohaterc e dzieła iego przodków, albo stawiało przedmioty nabożeństwa. Na wierzchołek p a r n a s s u, L i kor e a (L i a kur a) »c hr 0nili się 'byH Focyiczyk6wie w czasie potopu D e u k a l i o n a; i tam odbywały do «za
łcństwa uporone Bachanifci swoie uroczystości bachusowe zwane O r g i a. Boki gór pełne są pieczar, poświęconych niegdyś* Nimfom, Bożkowi P a n, lub też Bachusowi. U spodu góry leżały święte Apollrna Delfy, musto otoczone spadzistemi skalami i przepaściami, pod opieką łeźącey wyźey świątyni, w którey przybytku pytyiska kapłanka wydawała sif dząc na trzynożku ciemne wyrocznie dellickiego Apoliina. Obok kościoła spływało ze skał w pięknychspadkach poświęcone Muzom źródło Rastalskie, w kto. rego czyetey krynicy kapłanka, i ci, c o d o wyroczni się udawali, musieli się obmywać. Kościół len, wystawiony kosztem caley G r e c y i był iednym z naypięknieyezych budynków starcy Hellady, pełen darów, które od missti Królów zgromadzała wdzięczność za otrzymaną pomyślną, lub pobożność z obawy niepomyśldey wyroczni; były to posągi i wazy z ezcztrogo złota, dzieła naywytwornieysze naysławnieyszych sztukmistrzów; a obok tego niezliczone summy w pieniądzach. Okolice zapełnione były pomnikami bohaterów, zwycięzców na publicznych igrzyskach, i wszystkich, co się do dobra i chwały G r e c y i przyłożyli. Tu był skład bogactw ca* bankiera, w którym bogacze ewcie kapitały eiładali pod opięta, Apo U ina; która iednak. nie potrafiła uchronić ich od rabunku, przezktóry po kilka razy i Grecy i obcy naiezdnicy przerzedzili skarby tey świątyni. Z Całey tey świetności nic pozostało nic więcćy, hk wieś K a«tri, gdzie ledwo można napotkać ślady dawnego Apoliiua Pityiskitgo, a z El ]l te i, dawićy stolicy F o c y d y, zrobiła się tiraz wieś TurKo-Chorio. Na przyląd tu odnogi Kryseyiskiey (G o l f o di L e p a n t o) leżała A n t y c y r a, eławna ciemiężycą (h>. Ut borus) bardzo szacowaną od Greków, i muszlami purpurowymi, które tu łowiono: na zwabskarh miasta stoi teraz wieś Aspro-Spiria. Na zachód Focydy leżała L o kry a , E t o l i a 1 A K am a ni a (K a r n i a) . Mieszkam y tey żyzrćy okolicy nadmorskiey byli po wiAkssey części z rodu cudzoziemskiego, a z grecka mówiąc, barbarzyńcy, i trudnili się rozboiem morBkim. N ie daleko od u.yścia rzeki A c h e 10« ( A s p r o P o t a m o) w E t o l i i leży miasto tak często wspominane w U raźnieyszey woynie M i s s a I u ngh i, od którego oblężenia Turcy niedawno musieli odetąpić. Brzeg tey rzeki iedyrćm itst rnieyscem w G r e c y i i w E u r o p i e, które niegdyś Iwom za mieszkanie służyło. W'końcu Lokrydy ku południowi, nad odr.ogą Kryssyieką, przy porcie Na u p a K t e, była pieczara poświęcona Wenerze, w którey wdowy thcące wsiąrić w stan małżeński prosiły bogii i o drugiego męża. Da wne nazwisko Na u p a K t e imiey ie rt s ł a w n e , iak n o w e L e p a n t o p r z e z wielkie zwycięstwo Don J u a n a Ag6tryackiego i zniszczenie tureckiey flotty wr. 1571. Półoocoy ostatek A kar n a n i i nad odnogą Arnbracyieką znany iest powszechnie pod imieniem A c t i u m (A z i o) bitwą morską, W którey Antoniusz i Kleopatra oddali O k t a w i a n o w i panowanie rzymskiego
3*świata, W bliskości leży Pre ł*e z a, które w r. igoo, wraz z Pargą i całem nadbrze. żem epiryiekiem aż do B u t r i n t o, czyli kraiu 'Iluspriotów, Turkom zostało odstąpione.
ROSSYA.
Z Petersburga dnia ij>. Marca.
Dnia i?, m. b. umarła tu Xiezna An to n ia Whtembergska, małżonka Xiazccia Alexand r a WirttmberAskiego, w wAeku 44. lat.
Rozmaitewiadomości.
W L o n d y n i e miano taką wiadomość od eskadry pod Algierem, iż Dey dał zapewnienie Admirałowi S ir H ar r y N e a l e , że żadnego Chrześcianina nie będzie traktował iako niewolnika i że zawarty z Lordem E x m o u t h traktat święcie dopełnianym będzie. (!) W W i l n i e ogłoszono konkurs do katedry Ekonomii palityczney przy famecznymuniwersytecie. Peosya roczna iest 1000 Rubli śrebr. i mieszkanie bezpłatne, a ieżeli Professor dawać będzie iaki inny kure dodatkowy, pobierać będzie ieczcze 500 Rubli śrebr. Po wysłużeniu 251at, otrzyma emeryturę z całkowitą pensyą.
, "i T imrpjiiiniiniiii -11
1
Uwiadomienie
Literackie.
N a dzieło francuzkie pod napisem: "P 0dróż do Mołdawii pizez Francyą, Włochy, Grecyą, Azyą mnieyszą, Turcyą i Wołoszczyznę i t. d." ułożone przez J. Brancovich, pobieraią prenumeratę aż do końca Lipca po jednym Talarze J. A. Munk i E, S. Mittler księgarze w Poznaniu.
Powyższy artykuł jest częścią publikacji Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1824.04.07 Nr28 dostępnej w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej dla wszystkich w zakresie dozwolonego użytku. Właścicielem praw jest Wydawnictwo Miejskie w Poznaniu.