KRÓLESTWO POLSKIE.
Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1824.06.05 Nr45
Czas czytania: ok. 4 min.Z Carogrodu wypłynęła flo.ta z 4,000 z Warszawy dnia30. Maja.
Janczarów. Sułtan, obdarzywszy Kapuda- JW. JX. W o ro nic z , B.skup Krakowski na Baszę 100 kiesami, towarzyszył iey zna- s e n a t o r Król. Polskiego, tudzież JW Rze cznykawal drogi. Wielu janczarów ofiarnie czywisty Radca Stanu Ba y K o w, przybyli Porcie swe usługi do hoiu przeciw Grekom do War S z a w y; a JW. Rzeczywist' Tayny W nadziei obfi'ych łupów. - Z Mo r e i nie n a' i f' ; ąeII5IIIIr Mo«, " c ; i -" ... 1 j · " , -. f «aura 1 senator JM o w os il c o w w tych dniach Słychać, iak tylko o niesnaskach między Gre- spodziewany.
łam}. Senat wezwał KoloKotroniego, Cee> RoeSyi'kJ uniwersytet Charkowski a*eby s,ę poddał . wydał twierdzę Napoli przybrał Sobie pod d n h m J d i R O m a n i a ' T r . n O l i z z ę , cze o O n e - ( "" N . . '\ 2 , h rII , . l S . . B , . . L \ l -r-h l 'T..Vu T T1'v'J777 * * nle , d (li Qo rst iadtcc g Kn'Klta IXA' o r o W f '.a e 11 ri i i. - W fi 1" a 11 o w r< e w v u c ii fi e lon o . I n i . T' - . > .-» »1 o S W 1 e c . .. .
a . 1 U W 1 e wyoucnnęIo powietrze morowe, dla czego wXiestwach wielc f i .. . . -n-IęSIwacu WIeI
· dwóch Profeesorów i dwóch Notaryuszów; i no wysłuchaniu mszy, gdy otworzono tru} V.. · , m n ę, w opisanym wyzey stanie znaleziono ciało, które nie tylko nie śmierdziało, ale oweztm przyiemny fiaikowy zapach wypu«zczało. Po czem zamknięto trutnnę i na InIeyscu przez «marłe*go przeznaczone<<! poStawiono.
Pismo z V o g h a n (stolicy prowincyi F ał i i) donosi, fe wolne miilarstwo usiłowało eię wkraśdź aź do C h i n, pod imieniem towarzyetwa nieba i ziemi. Ale Cesarz ostro · ukarał członków, i'kazał na wet zburzyć dom, w którym odbywali schadzki. We w s c h o - · dnich C h i n a c h zwało się podobne towarzystwo: "potróynym związkiem." Ale i tu nie lepszego doznało losu. Cesarz w dwuletoiem panowaniu swoiern bardzo sprzyia rcligii katolicki-ey, i Missyonarze zyią «obie tam «pokoj nie.
PAŃSTWO OTTOMANSKIE.
Z nad granicy Tureckiey d. t$. Maja.
ia pstiuie trwoga. &
5 2 '9
DANIA.
· ** Kopenhagi dnia 22. MimJl.
J W S k i l d e r i e zaczął zakrystyan zH u m51> e 110ft wydawać listy o tuteyszey wystawie rękodzieł, do czego skłania go oświata, która, iak mówi, wst> kaiącey się z iego mitez* kani e m s z k o l e , tak i e s t w i t l k a , z e eię p r z e z dach i ściany przedziera. Pyta eię, o czemAe mam pisać p "Czy o pieniędzach?" Ci, którzy, pieniądze maią, nIe czyuliby, a ci, którzyby mogli ezytać, nie maią pieniędzy. »A2y o poprawie rządów?" Wszystkie pańs t w a C i ą g n ę ł y, iak s i ę z d a i e , u l e p s z e n i e , którego potrzebuią. Maią bowiem więcey ludności, aniżeli iey potrzebuią, a pieniędzy {yle, źe tak łatwo mogą eię podiąć wypłaty kilki tysięcy milionów, iakby to małą siunką było. "Czy o woynie?" Wszakie mamy wieczny pokóy. "Czy o prerogatywach uroAztnU i przywileiach ? " Oboie to nigdy nie kwitnęło piębiey, iak teraz. "Czy o oświacie?" Wszystko takieet iaeno, źe tęsknimy trochę za iezuityzmem, aby zbyt raiące światło przytłumić.
TM
R w J
publ., Rektora Liceum Warszawskiego, i nrzy.1 > m słał Mu stosowny patent, wygotowany w naV..«.-.-« 1 u ,altiW'''J WNQ «er zaszczytnych wyrazach.
Sw iq tkiiz y g m u n t l ., urządzając miasto G d a ń s k pod rokiem 1526, między róźnemi uetawami, jak się Gdańszczanie zachowywać maią, przepisał: "Stanowiemy prócz tego, że międzym ur z a, w których rzemieślnicy w strzelaniu ćwiczą się, nie powinny być nadal tak często odwiedzane, prócz 3 dl dni w roku w świątki, iak się dzieie u znacznieyszych obywateli miasta. Gdy te 3 dni odbędą"eię z przyzwoitą wesołością, wówczas klucze maią być Radzie zwrócone i od leyźe Rady każdego roku dla otrzymania takowego pozwolenia, klucze do międzymurza upraszane być maią. Od zdania Rady i w iey mocy iest takióy zabawy podług okoliczności czasu pozwolić lub odmówić." To poatanowieoie dowodzi tyle, że i przed 300 lat nadużywano zabaw, że Rząd wglądał w nadużycia i onym aabiegał, że urzędy mreyscowe miały ewoię powagę. U rządztnia o strzelaniu były także w Kr akowie i winnych, gdzie do Kurka strzelano.
OBWIESZCZENIE.
Uwiadomią się, iż U r. F r a n c i s z e k O t t o B erę n d e s, Sędzia Pokoju w Szremie i U r, Joanna z Zakrzewskich, przez kontrakt przedślubny z dnia g. Lutego r. b. wspólność maiątku i dorobku pomiędzy sobą wyłączyli, Poznań dnia 1. Kwietnia 1824.
Król. Pruski Sad Ziemiański.
OBWIESZCZENIE.
Pomieszkanie tu w starym rynku pod N ro. 8 sytuowanego Rogozińskich domu na pierwszym piętrze będzie w terminie na dzień 23. Czerwca r. b.
53°zrana o godzinie lotey przed Assessoren! Sądu Ziemiańskiego Kapp jw naszym Zamku sądowym wyznaczonym, na ieden rok od S. Jana r. b. do S, Jana )];825. publicznie wynaiętem, na który ochotę malących licytowania wzywamy. Poznań dnU 24- Maja 1824.
Król. Pruski S I d Ziemiański *
OBWIESZCZENIE.
Dobra szlacheckie Murzynowo Leśne w Powiecie Szredzkim położone, do inassy konkursowćy Kazimierza Zabłockiego należące, od S. Jana r. b. na rok ieden naywięcey daiącemu wydzierżawione być maią. Termin w tętn celu na » dzień ag. Czerwca r. b. zrana o godzinie o)];ey przed Htferendaryuszem Krzywdzińskim w izbie InsUukcyiney Sądu naszego wyznaczony został. Warunki w Registaturze przeyrzane być mogą. Poznań dnia 24. Maja 1824.
Królewsko - Pruski Sąd Ziemiański.
Wyciąg z Berlińskiego kursu papierów i pieniędzy.
Dnia 31, Maja 1824.
Papiera- iGotowimt zna
Obligi długu państwa 94fpCt.
Premie obligów długu państwa · 534 * *Obligi bankowe aź do włącznie lit. H 9°J * Zacbodmo- Pruskie listy zastawne. 92 * 9'i Zachodnro- Pruskie bsty zasta wne niegdyś polskiego 11- * działu 9°i Listy zastawne W. Xicstw Poznańskiego · . 8>4 Wscbodmo- Pruskie p 92 Szlaskie , , , r021 siDodaieL ')
Powyższy artykuł jest częścią publikacji Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1824.06.05 Nr45 dostępnej w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej dla wszystkich w zakresie dozwolonego użytku. Właścicielem praw jest Wydawnictwo Miejskie w Poznaniu.