DODATEKdo

Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1825.07.06 Nr54

Czas czytania: ok. 7 min.

Nm 54»

Gazety Wielkiego Xiestwa Poznańskiego,

(Z dnia 6. LipCa 1825.)

Państwo

OttomańsTiie.

Z n a d g r a n i c y T u r e c k i e y dnia 3 O .

Maja.

Z Korfu donoszą co następuie: "Wiadomo o zniweczeniu układów niszczycielskich syna Mehemeta Alego, o spustoszeniu części iego floty, i pożarze w Modon. Grecy uważać się mogli zwycięzcami, gdy dnia Ig. Maja pokazała się flotta pod sprawą Topaia Baszy, z 2000 kozaków, 1500 ianczarów i 800 Azyatów, którzy w okolicy Nawaryna na ląd wysiedli. Zwycięztwo stało się znowu wątpliwem. Oblężeni na widok zbliżaiącegosię niebezpieczeństwa zatknęli białą, chorągiew, nie żeby kapitulować, gdyż wszyscy gotowi byli umrzeć, lecz ażeby dać swoim znak umówiony. Niespodzianie uderzaią Grecy z strony lądu i morza na pohańców, którzy oczekiwali układów. Miaulis wpiera się do portu i pali okręty Wice-Admirała Topal- Baszy,_grpmi woysko lądowe i rozprasza kozaków, azyatów, ianczarów i podwóyne zwycięztwo zwiastuje tryumf krzyża. Stało się- to dnia 19. Maja w dzień. Wniebowstąpienia Pańskiego (po

dług grece kal.). Zapewnieni iesteśmy o wypadku, lecz bliższe szczegóły nie są nam ieszcze wiadome, co iednak niedługo potrwa."

Andrzey Vokos Miaulis, Admirał greckiey floty, który i w jegoroczney Wyprawie tak świetną grał rolę, ieet z N egropontu z niskiego rodu. Przydomek Miaulis miał otrzymać od okrętu pewnego Turczyna w Krecie, który się tak nazywał. Z początku biedny żeglarz winien swe szczęście iedynie niezmordowaney czynności i nieustraszoney odwadze w żegludze. U dało mu się pomimo krzyżujących okrętów angielskich, w czasie ostainiey woyny, dostać się nieraz do Hiszpańskich i Francuskich portów, przezco pozyskał niezmierne summy. Wybudował on naypierwszy wielki okręt w Hydrze. Lecz w żegludze do Portugalii okręt ten się rozbił, przezco utracił naraz wszystkie owoce swych wielkich usiłowań: okręć i ładunek. Póinióy poelużyło mu znowu szczęście, i po nieiakim czasie powetował swey straty. Cnotliwy iako obywatel, mąż i oyciec, ziednał sobie powszechny szacunek. Podczas wybuchnienia pozostać widzem. Chciał nawet porzucić Hydrę. Lecz zapatrzywszy się z rozu agą na położenie swoich spólobywateli, i na postępowanie Turków, poświęcił się sprawie oyczyźny, i przykład iego dzialałna naywalecznieyszych męiów. Z wielką odwagą łączy on głęboką roztropność, która nie iest owocem ivychowania lub ukształcenia uiriysłu-, lecz bardzo zdrowego rozumu i krwi zimnćy. Odznaczył się dawniey w dwóch spotkaniach morskich na wysokości Patras, gdzie odniósł zwycięztwo. Po upadku Chios, kiedy wszy. stkie wyspy drżały, kierował nayszczęśliwszyrn wybiegiem, który Baszy zagładę przyniósł. Podobnież podczas lata roku 1824 wiele się przyłożył do zniweczenia zamiarów połączoney eskadry zdobywcy Ipsary, Kapudana (Khoreb) Baszy i Wicekróła Egipskiego.

.......»M»--Q i

1 1 1 1 W-.IlUlmmmmmmmUl,. .

E. S. Mittler w Poznaniu w rynku Nr. go.

otrzymał znowu DZIEŁA JANA KOCHANOWSKIEGO WIerszem I prozA.

Z popiersiem Autora.

W dwóch tomach.

w WROCŁAWIU a Wilhelma Bogumiła Korna, 1825.

Cena, poszyte 8 Złt. czyli 1 Tal. 8 dgr.

OBWIESZCZENIE.

Zwyczay wprowadzony i zachowany dotąd, ażeby lory przybywaiące pa targ z zbożem do miasta Poznania, na reparacyą bruku kamieni trzy w mieyscach na wiezdzie do miasta wskazanych składały, zdaie się iść w zapomnienie; przypominaiąc przeto ostrzega się Publiczność, że za każdy brakuiący kamień, uchybiaiący w oddawaniu

_ 6 9 6powyf wymię nioney liczbie kamieni, grol polski czyli dwa ienigi zapłacić będzie zrnl szony. Poznań dnia 35. Czerwca 1825.

Król. Dyrektorium Policji I miast;

OBWIESZCZENIE.

Assessor Sądu Pokoiu Frydervk Leo pold Alexander Zweig el z 'Rogoźna z J P. E m i l i a , W i l h e l m i n ą H a e s e , kon traktem przedślubnym z dnia 23. Maia r. b wspólność maiątku i dorobku pomiędzy sobi wyłączyli» Poznań dnia 9. Czerwca 1825.

Król. Pruski Sąd Ziemiański cTiTw 1E s"zeZE NTE. Wiadomo się czyni, iż Joanna Karolina z Wandeltów zamężna Schmidt doszedłszy doletności z małżonkiem swym sukiennikiem Janem Schmidt w Czernieiewie, wspólność maiąiku i <Wobfcu pomiędzy Boba wyłączyli.

Poznań dnia 24. Czerwca 1825Król. Pruski Sąd Ziemiański.

OBWIESZCZENIE.

We wsi Uzarzewie w Powiecie Szredzkim połoźoney, iedna pańska i dwie chłopskie stodoły, pod N rem 4 i 6 wybudowane i to przez antrepryzę uskutecznione bydź ma. Tym końcem wyznaczyliśmy termin na dzień 7. Lipca r. b. przed Deputowanym Konsyliarzem Sądu Ziemiańskiego Bruckner zrana ogodzinie gtey wlzbie naszey Instrukcyiney; na takowy z tern oznaymieniem wzywamy, iż naymniey żądającemu antrepryza daną bydź ma. Anszlag budowli w naszey Registratuize konkursowćy przeyrzany bydź może. Poznań dnia 5 Czerwca 1825Król. Pruski Sad Ziemiański.

"OBWIESZCZENIE.

Uwiadomiamy ninieyszem Publiczność, iż zatradowane w Jtosnowie koło Poznania bydło i gospodarskie sprzęty na rzecz Ur. Cypryana sprzedane bydź maią. Do sprzedaży tegoż bydła i sprzętów, wyznaczony iest we wsi Bosnowie termin na dzień 11. Lipca r. Jo zrana o godzinie 9. przed Referendaryuszem Sądu Ziemiańskiego K u n t z e l , na kióry maiących chęć nabycia wzywamy. Poznań dnia 14. Czerwca f825.

Król. Pruski SAd Ziemiański.

PATENT SUBHASTACYINY.

Wieś szlachecka Pomarzany Kościelne z Parcewem i Bledniewką, w Powiecie Gniezninskim, która według sądowey taxy na talarów 33,873» śgr. g, den. 3 iest oszacowaną, na wniosek Królewskiego Banku Berlińskiego drogą publiczney licytacyi naywyźey daiącemu sprzedaną bydź ma. Do tey sprzedaży wyznaczone są termina licytacyine na dzipń 30- Września r. b., dzień 14. Stycznia 1826., i na dzień 28- Kwietnia 1826., 'z których ostatni iest peremtorycznym, przed Deputowanym Sędzią naszym Ziemiańskim W. Jentsch zrana o godzinie 9. w Sali Sądu tuteyszego odbyć się maiące. Termina te zdatnym posiadania nabywcom podaią się do wiadomości z tem wezwaniem, aby się na tychże stawili i swe pluslicytum podali. Taxa każdego czasu w registraturze naszey przeyrzaną bydź może. Gniezno dnia 25. Maja 182J.

Król. Pruski Sąd Ziemiański.

PATENT SUBHASTACYINY.

Wieś szlachecka Wilkowi a wraz z młynem Wilkowiczki pod jurysdykcyą naszą w Powiecie Gnieznińskim sytuowana, która według sądowey taxy na 10,993 T a l- 25 sgr. 3 den. iest oszacowaną, na wniosek Kroi. Banku w Berlinie, drogA publiczney licytacyi naywyźey podaiącemu sprzedaną bydź ma. Do tey sprzedaży wyznaczone li{ termina licytacyina dzień 30- Września r. b. na dzień 14. Stycznia 1826. j na dzień 29. Kwietnia 1826. z których ostatni peremiorycznyrn iest przrd Deputowanym Sędzą naszym Ziemiańskim W.

J entsch, zrana o godzinie 9. w sali Sądu tuteyszego odbyć się maiące. O terminach tych uwiadomią się zdatnych do posiadania nabywców z tem wezwaniem, aby na tychże stawili się i swe pluslicitum podali. Taxa każdego czasu w registraturze naszey przeyrzaną bydź może. Gniezno dnia 26. Maia 1825.

Królewsko- Pruski S%d Ziemiański.

Bracia Adam Jan Tomasz i Stanislaw de W oyciechowscy, przez ich Mandataryusza Kommissarza Sprawiedliwości Dechend, pod dniem 13. z. m. o publiczne wezwanie ich brata Antoniego de Woyciechowskiego, którego życie i pobyt nie iest wiadome, końcem uznania onegoż za nieźyiącego, domagali się. Gdy taż prowokacya iest ugruntowana, więc rzeczony Antoni de Woyciechowski, syn rodzony zmarłego w rolcu 1795 wN eugucie pod Hammeisteinem posiadacza Lemanstwa Kazimierza de Woyciechowskiego,który w roku 1787 do wienczasowey Polski Austryackiey się udał, ztąd w służbę Xiecia Bereska wszedł, i z tymże do Nowey Jastrzembicy wGallicyi poszedł, od roku 1801 zaś, źas dney dalszey wiadomości o swoiem życiu i pobyciu nie dał,lub gdyby tenże, iak twierdzono, wsamey rzeczy nie miał być przy życiu, nieznajomi Sukcessorowie lub sukceseyą biorący tegoż, ninieyszym wezwane rai zostaią, aby się w przeciągu dziewięciu miesięcy, naypóźniey zaś w terminie prejudycyalnym w Izbie Sessyonalney Królewskiego Sądu Nadziemiańskiego Pruss Zachodnich, przed Deputowanym J mci Panem Assessoretn Sądu Nadziemiańskiego Reidenitz wyznaczonym, albo osobiście albo na piśmie, lub przez Plenipotentów przystęp maiącj cli, na których eventualiter podaią się tuteysi Kommissarze Sprawiedliwości Konrad, Szmytt, Raabe, i Kitka, meldowali, należycie się legitymowali, a gdyby Antoni de Woyciechowski w samey rzeczy z tego zszedł świata, tego należycie udowodnili, i potem dalszey decyzyi względem wydania inaiątku Antoniego de Woyciechowskiego albo na rzecz tegoż lub na rzecz Sukcessorów onegoź wylegitymowanych oczekiwali. Gdyby zaś w rzeczonym terminie Antoni de Woyciechowski lub nikt więcey meldować się niemial, więc uznany będzie Antoni de Woyciechowski za nieżyjący, bracia teAoi Adam Jan Tomasz i Stanisław de Woyciechowscy za iedynych prawnych Sukcessorów pozostałości ich rzeczonego brata poczytani i tymże dyspozycya nieograniczona nad tą£ pozostałością oddaną zostanie. To samo bliżsi lub równie bliscy Sukcessorowie Antoniego de Woyciechowskiego, któizyby się późniey meldowali, obowiązani będą wszelkie postępowania idyspozycyeprawomaiących braci de Woyciechowskich przyznać i przyimować, bez żądania złożenia rachunku lub wynagrodzenia za miane' użytki, i tytko tern komentować się muszą, co wtenczas zroaiątku wezwanego ieszcze by się pozostało.

W Kwidzynie dnia 12. Listopada 1824.

Królewsko- Pruski Sad N ad - Ziemiański

Pruss Zachodnich,

OBWIESZCZENIE.

Na wniosek Królewskiey Regencyi w Bydgoszczy z dnia 16. Czerwca r. b., ma bydź Kassyera powiatowego KI a r wyłącznie właściwie przynależący się ruchomy maiątek, który pod dniem 7. Kwietnia r. b. pod sądowy areszt wzięty i oszacowany został, publicznie sprzedany; do tey sprzedaży wyznaczyliśmy termin na d z i e ń 2,9, L i p c ar. b. zrana o godzinie 8. tu w pomieszkaniu Klar, na który ochotę kupna maiących ninieyszem zapozywamy. S przedać się maiące etIekta składaią się z różnych sprzętów domowych, koni, wozów, krów, żerów, siodł i narzędzi w i e r z c h o - w y c h, pościeli, mebli i t. d. Chodzież dnia 27, Czerwca 1825.

Królewsko- Pruski Sad Pokoiu.

PATENT SUBHASTACYINY.

Folwark Bargiel do IIbIaay likwidacyiney niegdy poborcy powiatowego Stramke należący, pół mili od Krotoszyna nad drogą Odalanowską położony, na 2077. Tal. 22. śgr. oszacowany, w terminach przed Deputować nym Sędzią Kosmeli na dzień 11. Kwietnia 1825, na dzień 13. Czerwca 1S25. i na dzień 24. Sierpnia 1825» o godzinie 10. zrana w lokalu naszym sądowym wyznaczonych, z których ostatni petem. ptorycznym iest, dla zaspokoienia wierzycieli naywięcóy daiącemu publicznie sprzedany bydź ma, na które to termina chęć kupna i zdol ość .posiadania maiący ninieyszem zapozywalą SIę. Taxa w registraturze naszey podczas godzin służbowych przeyrzaną bydż może. Krotoszyn dnia 10. Grudnia 1824.

XiJ\zccy Thurn i Taxis SAd Xif stwa.

{Dodattk drugi

Powyższy artykuł jest częścią publikacji Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1825.07.06 Nr54 dostępnej w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej dla wszystkich w zakresie dozwolonego użytku. Właścicielem praw jest Wydawnictwo Miejskie w Poznaniu.
Do góry