GAZETA
Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1825.07.16 Nr57
Czas czytania: ok. 17 min.Wielkiego
Xiestwap O Z N A N S K I E G O.
. . . . . .qmlIll I I · - « II - - « i
NakłademDrukarniNadworneyW. Dekera i spółki, - Redaktors AssessorRaabski.
NrOb 57.
W Sobotędnia
16.
Lipcai8*$»
Wiadomości kraiowe. pomiędzy urzędników Magistratu i $ e .
presentantów miasta. Potsdam dnia 28- Czerwca 1825.. IlJ. FRYDERYK WILHELM.« Z B e rl ina dnia 12. Lipca. », $}o tego łaskawego pisma przyłączył N. Pao N. Pan raczył rzeczywistego Taynego Ra- 500 Talarów dla ubóstwa tuteyszego.
dze A Legacyinego Raurner mianować rzeczy- Z E r fu r t u dnia 4. Lipca. wistym Taynym Radzcą. Dzień wczorayszy, dzień przybycia NN. N. Pan raczył Superintendentowi Barz Królewjczostwa Ichmć był dniem uroczystym, w Kolbergu dać order Czerwonego Orła iakiegośmy iui dawno nie mieli. N a przyjętrzeciey klassy. cie tych Dostoynych osósb wszystkie ulice, Z M a g d e b u r g a dnia 9. Lipca. przez które przeieidźali, były umai one i kwiaN. Król raczył wydać następuiący rozkaz tarni wysypane. Domy upięknione były wieńgabinetowy do Nadburrnistrza Eranke: cami i cyframi Dostoynego Państwa z roi, 3 " U cieszony dowodami przywiązania, we wszystkich oknach rozstawione były kwiaktóre Mi dali mieszkańcy Magdeburga ty. O wpół do 7mey wieczorney zabrzmiał za Moiey ostatniey w tern mieście bytno- okrzyk:" Wieźdżaią!" Radzca Ziemiański ści, polecam WPanu, ażebyś ich o Mo- i NadburmistrzTiirk powitalna granicy oddaiey ku nim przychylności zapewnił; a na wna pożądanych gości i odprowadzał ich do pamiątkę, dnia tego odbierasz WPan przy- bramy (SzmidstadterThor), gdzie od Gene* tern wybity na zaślubienie Mey córki Xię- rała Porucznika Jagow przyimowani byli. NN. iniczki Ludwiki medal złoty dla siebie, Królewiczostwo raczyli wysieść do pomieeak» a 12 srebrnych dła dowolnego rozdaaia nia iego, i przyiąć tam hołdy uszanowania Posiliwszy się nieco obeyrzeii nowe zakłady i mszyli w dalszą drogę nad Ren, gdzie luby oyciec iuź na nich czeka, a dokąd im błogosławieństwa wszystkich mieszkańców towarzysza.
Wiadomości zagraniczne.
Niemcy.
Z Gotha dnia 4. Lipca.
Wczoray o wpół do otey wieczór przybył tu pod nazwiskiem Hrabiego ZoIlem Jego Królewiczoska Mość Następca tronu Pruskiego Z dostoyną swą Małżonką. Jeszcze tego samego dnia udali się NN. Podróżni wodwiedziny do JO, Xięźney do Friedrichsthal. Jego Królewiczoska Mość, W. Xiąię Weyma eki znaydował się tu iuź od rana tegoż dnIa i z proeiłNaydostoynieysze Państwo wodwiedziny do Wilhtlmsthal. Dziś rano o godzinie giey puścili się Królewiczostwo J mć W dalsza drogę do Ems. Z nad Menu dnia 6. Lipca.
Dnia wczorayszego przybyli do Frankfortu NN. Królewiczostwo Piuscy i stanęli w pomieszkaniu Posła Pruskiego przy Seymie i Generalnego PocztmistrzaNagler. Dziś udadzą się w dalszą drogę aż do Karlsruhe, wstąpią iednak na krótki czas do Auerbach w odwiedziny dworu W. Xiąźęcego, Dnia 3. Lipca w Kolonii pierwszy raz JVV.
Xiądz Arcybiskup celebrował in po n tifi calibus i wszystkim należycie przygotowanym, ternu uroczystemu obrządkowi a mianowicie błogosławieństwu przytomnym, odpustu zupełnego z upoważnienia Oyca S. udzielił. - N a wieczór dnia tegoż przybyli do Kolonii Królewiczostwo J mć, Xicstwo Fryderykostwo Niderlandscy. Zaraz po swóm przybyciu przyimowali Arcybiskupa i Władze. N azajutrz obeyrzeii kościół metropolitalny a około godziny iotey w dalsza ruszyli drogę. - Dnia 2. Lipca N. Królowa Bawarska wyjechała z Xic£ntczkami z Nymphenburga do Karlsbadu,
Dnia 4. około w pół do rotóy wieczorne? Kroiewiczostwo J m ć , Xiąię Fryderyk i dostoyna Jego Małżonka, odprawili wiazd swóy doLeodyum przy pochodniach i wśród dźwięku dzwonów. N aycelnieysze budowy miasta i wielki most były oświecone. Spotkał lit niespodzianie Król syna swoieg i zaba iwsz kilka chwil odtechał. NazaIutrz wYlechali NN. Podróżni do L6wen.
Austryacki Poseł i Prezes Seymu, Baron Miinch Bellinghausen, powrócił dnia4. zMedyołanu do Frankfortu.
Niderlandy.
Z Bruxelli dnia 5. Lipca.
Onegday przybyli tu NN. Królestwo, a na wieczór zaszczycili swą obecnością teatr, gdzie z naywiększym zapałem przyięci byli. Wczoray Gubernator południowóy Erabarrcyi wyiechał do granicy na przyięcie J J. . roi. MM. Xiestwa Fryderykostwa. W Lowen czynią przygotowania na przyięcie Ich z uaywiększą okazałością. Względem uroczystości przyięcia, które tu dziś i następnych dni odbywać się będą, wyszedł nowy program.
Włochy.
Z dnia 29. Czerwca.
W Rzymie obchodził dnia 19. m. b. P03e! Francuski, Xiąźę Montmorency, święto koronacyine swego Monarchy prześlicznćm oświeceniem kościoła T r i n i t a de M o n t i i świetnem zabraniem u siebie Kardynałów, Posłów i obcych Xiążąt" gdzie odśpiewano kanjtatę, częstowano chłodnikami, a na zakończenie piękny faitrwerk spalono. Xiężna Paulina Borghese umarła, a synowiec idy, młody Hrabia S1. Leu, ożeni.ł się. córką swego stryia, J ozefa Napoleona, I wZIaJ z ni A ogromny posag. Gazeta Medyolańska z dnia 27. Czerwca zawiera nastę.puiący artykuł z Paivii teyźe daty: "Z żalem przychodai nam donieść, iż spokoyność i porządek, które od dawnego czasu w rem mieście panowały, dnia 23. m. b. naru ezone zostały przez itden 2 owych prsypad ków których niekiedy zagrzana wyobraźni» , .
młodzieży bywa powodem. Władza prOWIncyałna kazała pod dniem 17. oznaczyć mieysc« mieyscu zabroniła. Dowiedziawszy się ona, iż kilku młodzików ka'iie się w zakazanem i niebezpiecznem mieyscu i to z publicznem zgorszeniem dla przechodzących; zaleciła żandarmeryi zapobiedz tey niesforności. Zandarmerya spotkała tam lo studentów i zaprowadziła ich do domu delegacyiriego. Na wiadomość o tym wypadku, zgruchnęło się mnóstwo młodzieży i żądało natarczywie od łitktora, ażeby się nitbawnie wystarał o wypuszczenie kollegów, i niezważaiąc na skutki, udało się przed gmach delegacyinv, i tam stojącego przed bramą na straży żołnierza znieważać poczęł@. Od zniewag przyszło do rzucania kamieniami; żołnierzprzymuszony bronić się, strzelał do młodych chałaburdow, z których na nieszczęście dwóch zabił, a kilku zranił. Tymczasem za pomocą przedsięwziętych środków powściągniono rozognionych młodzieńców, którzy nazamtrz słuchali, iak zwyczaynie, kollegiów. Dnia następującego (dnia aj.) wieczór odnowiły się zniewagi i zaczepki przeciw żołnierzowi na warcie przed domem delegacyinym stoiącemu i przeciw patrulowi; z tey okazyi znowu czterech zostało ranionych, Przedsięwzięto dzielnieysze środki i spokoyność odtąd nie była naruszoną, a nierozważna młodzież po tych smutnych doświadczeniach zapewne Bię upamięta.
F 2 a n c y a.
Z Paryża dnia 5. Lipca.
Wczoray po mszy Poseł Deja Tunetańskiego miał u Króla i Kroiewskiey rodziny posłuchanie odprawcze. Dnia 2g. z. m. uderzył piorun w wieżą kościoła S. Maryi Magdaleny w Strasburgu, zniszczył kamienny wierzchołek wieży a znayduiący się na nirn krzyż zrzucił do sąsiedniego ogrodu. Od wierzchołka spuścił się na dach i zapalił go, lecz szczęściem ogień spiesznie został ugaszony. , Zniżenie i odpłacenie rent stanowią dotychczas główny przedmiot publiczney uwagi. Gwiazda w obszernym artykule, w którym maluie obecny stan finansowy Francyi iako bardzo kwitnący, czyni między inne mi następujące uwagi nad położeniem intereseów europejskich. Europa nie cieszyła sle_ nigdy
większą spokoynością, i nigdy niestawiała pewnieyszego widoku utrzymania długiego pokoiu iak teraz. Wszyscy Monarchowie obowiązali się nawzaiem w tey mierze i wszyscy połączeni są przymierzem, iakiego histoiya wżadnćyepoce niezna. Lubo Anglia, wbrew zasadom tego przymierza, dogadzaiąc swoim widokom handlowym, pozawierała układy z nowe mi Rzeczamipospolitemi Amerykańskierni, to iednak starała się przekonać Europę, iż przezto nieuznała bynaymniey icli niepodległości. Co do Grecyi, niepodobna ażeby mocarstwa chrześciańskie nie mogły się porozumieć w sprawie chrześciaństwa. Pan Merona, sprawuiący interessa francuskie w Lizbonie, obchodził tam koronacyą Króla świetną ucztą, na którą zaprosił przeszło 500 osób. Dnia tego Kroi Naywiernieyezy miał na sobie ordery francuskie. Pani Catalani dała tu dnia 1. m. b. pierwszy koncert, który pomimo niezmierney spieki i podwyższonych cen bardzo licznie był odwiedzony. Przekonali się wszyscy, iż głos tey sławuey śpiewaczki nie stracił nic ani z piękności ani z mocy. Likwidacya wynagrodzeń dla wychodźców podlega wielu przewłokom i trudnościom. Ci, co maią prawo do wynagrodzenia, żalą się na to głośno i naprzykrzaią się niezmiernie Panu Villele. Z Rzymu donoszą pod dniem i&. Czerwca co następuie: "Papież tak się utrudził processyami, iż zasłabł i niewychodził z pokoiu, aby mu się niepogorszyło. - Dnia 17. t. m. miały się tam zacząć badania osób w tern mieście tudzież w Pesaro i Ahkonie aresztowanych. Spodziewać się należy, iż tym sposobem wyiaśnione zostaną zbrodnie taynych towarzystw, które wśród pokoiu sztyletami istnienie swe obiawiaią. Zaiste niernasz w świecie łagodnieyszego i bardziey oycowskiego rządu nad papiezki, a przecież szaleni zapaleńcy marzą sobie lepszy porządek rzeczy, i chcą go za pomocą czarnych zbrodni sprowadzić." O wielkiem niebezpieczeństwie, w którem się Generał Lafayette znaydował, zawiera Konstytucyonista z własnoręcznego listu pomienionego Generała, co następuie: "Okręt parowy, the Mechanick naięty był dla mnie W Nashviiie. - Prócz mnie i małego orszaku
«naydowali się na .nim: Generał Carol s swo- przeszło 30 osób jsostaly fiicbezpieerms Th« am głównym, sztabem, Gubernator z Illinois, bione; że cyrulik Alarco? oAebbI 27 ran Coiea, General -Q'Fakon, Major Wash i kii- rozmaiteini narzędziarni; ie szklarz ieden poKa innych osób. Dnia g. Maia, około półnó- zbył ręki a inni pożegnali się z nosami lub u<y, płynąc w górę rzeki Ohio, uderzył okręt szami (chociaż to nie w służbie Wicekróla na coś twardego pod wodą" blisko uścia rzeki Egipskiego; zresztą, Francuzi w służbie WiDeer-Greekł powstała trwoga na okręcie, cekróla Egipskiego będący, maia sobie zapeZaraz potem Kapitan Hall, przekonawszy się wnione prawa we Francyi i zostaiąpod tarcza o połoieniu rzeczy, wszedł do izby podró- francuskiego Generalnego Konsula Drovetti źnycb. i oświadczył nam, abjśmy myśleli o w Alexandryi, a zatem ich nesy i uszy są, beznaszym raiunku, ponieważ okręt iest w nie- pieczne.) bezpieczeństwie i za chwilę zatonie. Kapitan Uważano, iż między oddziałami woyska, Hall pobiegł czerń prędzey na rufę, i kazał którym Król Hiszpański w wiadomey odezwie odwiązać dla mnie i dla innych podróżnych publiczni« dziękował, ochotnicy rpjalistoscy bat, a ia tymczasem wstałem i ubrałem się nie byli wymienieni. )I( nay większym pośpiechem. Dobiliśmy szcję- Konstytucyonista twierdził w tych dniach, śliwie brzegu, i ledwie uyrzeliśmy się ocalo- ii wiadomość o śmierci Xięźney Borgheseiest nymi, okręt zatonął. ,Kapkan tak bardzo był płonna, i że się ta Pani w dobrem zdrowiu saięty ratowaniem podróżnych, iż zostawił znayduie - my iednak wierzemy, ie ła wia» IJ 00 DolIarów w swoim pulpicie. Niemo- domość iest prawdziwa.
ina ierau naymnieyszego czynić zarzutu A Gwiazda z dnia 3. m. b. umieściła z Gońca II' ID P II!, o który się okręt roz bi ł, ukryty był Francuskiego teyźe da ty następuiący art y ku ł: pod wodą, i przeszło 50 kroków od brzegu. "Gdyśmy w vjoynie 1745 cotylko utracić mieWotla w tern mieyecu była 18 stóp głęboka, li ieden z naszych naywainieyszychsoiuszów, N aywięcey boleię nad utrata moich listów i to iest przymierze z Pruesami, które w samey dzienników." rzeczy zawarły oddzielny traktat z Maryą, T eGwiazda nicuie hez miłosierdzia konstytu- ressą, proponował Basza turecki, Hrabia Boncją angielską,. neval, namówić Porte Gttomańską do wypoWyszłe w £rtixelli pismo przeciw J ezui - wiedzenia woyny Austryi i wtargnienia do tom, które Gniazda niedawno potężnie wysie- Węgrzech; lecz ofiara ta została odrzuconą; kia, uprzediaiąc zaraz na wstępie, izsamly- uważano bowiem za rzecz nieprzyzwoitą" aźe» tul iego ichnie bezbożnością" nie iest żadne by Król Chrześciańsfci starać się miał o przylane, iak tylko życie Biskupa de Ricci, "Re - mierze z niewiernem mocarstwem. Marszaformatora Katolicyzmu" w Toskanie za W. łek Noarlles pisał do Ludwika xv.: "OSJSUXiążęcia Leopolda, póinióy Cesarza Niemie- kanoby W. K. Mość, ukrywaiąc przed nim, ckiego i oyca panulącego teraz Cesarza Au- ii traktat ten splamiłby na zawsze sławęTwoetryackiego. iego imienia i ściągnąłby naganę własnych Małe Seminaryum czyli Kollegium Jezui- Twoich poddanych i cudzoziemców. Przyckie w S1. Acheul pod Atniens liczyło w roku mierze Króla Chrześciańskiego z nieprzyiaszkolnym 1823 - 1824 823 uczniów, między ciele m chrześciańskiego imienia, musiałoby którymi było 68 Niderlandczyków (którychto nieochybnie wzniecić powszechny krzyk w ca@statnich dziennik Courier de PaK-bas z dnia łey Europie przeciw W. K. Mci i oburzyć 4. Lipca umieścił całą listę imienną, przyda- przeciw Tobie wszystkie mocarstwa." iąc, ie leszcze wiele dziecię znamienitych rodziców irlandzkich odchodzi do tego niebezpiecznego Eagranicznego instytutu). Niema tygodnia prawie, żeby niekarano lichwiarzy - tych brudnych powszechney Wzgardy wartych ludzi.
Sttrnik powiada, iż w Madrycie dnia 16.
Hiszpania.
Z Madrytu dnia 23. Czerwca.
Dwór powrócił tu z Aranhuez. Woysko stało w paradzie od pałacu aź do mostu Toletańskiego. Grom dział i dźwięk dzwonów mieszał się, z pląsami wiernych mieszkańców skiej* wsayeua znowu idzie aawną , li> c i A t niewidać iuź licznych patruiów, które od dnia 16. m. h. strzegły bezpieczeństwa miasta.
Nietylko koło Kadyxu i portów naszych po nad środzieranem morzem w bliskości Gibraltaru uwiiaią się korsarze kolumbłyecy; pOKazuią się oni w znaczney liczbie nawet wzdłuż całego wybrzeża, od Cap Finisterre aż do Bilbao. - Odnawia się wieść względem zwołania starych Kortezów. Listy z Ferrolu i Korunny donoszą, ii do tych portów przybyło znowu kilka pułków na Wyprawę do Hawanny przeznaczonych.
N owy Generalny Kapitan Madrytu, Pezuela, wydał do Władz wszystkich miast i wsi NOwey Kastylii list okólny, w którym rozkazuie im, ażeby ochotnikom rojalistoskim broń odebrały i w municypalnym budynku ią zachowały, dopóki iey ochotnicy nie będą potrzebowali. .Rozporządzenie to było iednym z głównych artykułów w wydanym przez Generała Cruz za iego ministrostwa regulaminie tyczącym się roialistów , lecz nigdy nie był przywiedziony do skutku. Kommissya od Króla wyznaczona naradzała się wczaray względem zupełnego zwinięcia tey milicyi. Niektórzy członkowie mniemali, iżby nayle, piey było, rozbroić w iednym dniu ochotników całego półwyspu i dać im odprawę. Należący także do Komrnissyi Generał Castannos, wystawił niestosowność tego kroku, i radził, aby znieść nałożony na chleb podatek na korzyść ochotników, przezco nastąpi sarno przez się wykluczenie z tego korpusu tych iego członków, "którzy nie są w stanie oporządzać się własnym groszem, a którzy zawsze są skłonni do burzenia spokoyności.
Państwo Gtiomańsbit.
Z S t a r a h u ł u dnia 1 O Czerwfia.
Z Morei nadeszły tu nader pomyślne dla Porty doniesienia. Ibrahim Bas ca wziął wstępnym boiem Stary-Nawaryn, i pomimo zburzenia przez Miaulego na dniu 12. Maja kilku okrętów Łbrahiraa Baszy, przymusił twierdzę Nawaryno w diu u ig. Maja do kapitulowania.
Po wzięciu tego ważnego punktu posunąć się miał ku Tripoliza. Rząd w Napoli di Romania miał się bardzo tym wypadkiem zmartwić
.y
i jnbnować Kolokotrontege dowódzcą wszystkicU przeciw Ibrahim owi Baszy przeznaczonych woysk. - Oddział armii Reszyda Baszy opanował przesmyk Atablani, misdzy Zeitun i Salona, i obsadził Salonę, gdy tymczasem Reszyd Basza popiera oblężenie Messolongi. Od N ęgropontu posuwać się ma Jussuf Basza ku Koryntowi. - Kapudan Basza zaczepiony był na wodach Mitjleny od Admirała Sachtury, lecz bezskutecznie. Zaczepiony powtórnie między Andros i Cap@ d'Oro, utracić miał dwa okręty. Inny iego flotty okręt został przez nawałnicę na wyspę Syra zapędzony i przez ludzi, .którzy się na ląd wyratowali, spalony. Donoszą z Triestu pod dniem 27. Czerwca: "N aynowsze wiadomości z Zanie dnia 17, Czerwca donoszą, ii Kapudan Basza po po« niesioney przy Capo d'Oro stracie, znaydiaie się w Suda {w Kandji), i źe go Sachtury ma k " na o u.
Ameryka.
Z Lima dnia 10. Marca.
Dnia 10. z, m. zagaił kongres Peruańskifiwe posiedzenia- Nieuporządkowany stan kraiu i okoliczność, iź Cailao i część górnego Peru znayduie się ieszcze w ręku Hiszpanów, powodowały kongres, przedłużyć dyktaturę Oswobodziciela do przyszłorocznego posiedzenia. Dnia 12. Lutego na zaszłą doń odezwę kongressu, oświadczył Oswobodziciel, ii gotów iest kierować ieszcze rok sprawami państwa, i dodał, ie ponieważ będzie musiał udać się do górnego Peru (gdzie Oianeta stoi), chce przeto część naywyższey władzy zlać na radę regencyiną pod prezydencyą Generała Lamar. Wkrótce potera uchwalił mu kongres nagrodę narodową zmilliona <lol!arów, ktorey on nieprzyiął. Na powtórne naleganie tak odpisał Prezesowi kongressu: "Powtarzam, iź moie usługi iui, bez tego upominku, nieskończenie sowiciey zastały wynagrodzone, aniżeli się tego spodziewać mogłem. Wiadomo Panu, ii kongres niczego nieopuścił, co tylko mogło być dla mnie zaszczytnego. Nazwał mnie oyoem i wybawcą; uchwalił dla mnie dożywotne prezesostwo; postanowił wybicie medalu pamiątkowego z T e ID popier-iem; dał mi imię "Oswobodziciel"; powie.
ofiarnie mi ogromny majątek. Przyiąłem wszystko z radością, prócz ostatniego daru, którego mi prawa moiego kraiu i prawa moiego serca zabraniąią przyiąć." Prezes wyraził na piśmie żal swóy, iż życzenia narodu nie mogą być zyszezone. Prosił iednak Oswobodziciela, ażeby ofiarowaną sutnraę użył na dobroczynne zakłady w mieyscu urodzenia swego i w innych częściach Kolumbii. - Oddział z 8 o o ludzi, który ciągnął do górnego Peru, dla złączenia się z Generałem Olaneta, został porażony przez Generała Sanchez. Osada w Caliao zrobiła wycieczkę, lecz z stratą 200 ludzi została odgromioną.
Królestwo Polskie.
Z Warszawy dnia 9. Lipca.
N. Pan raczył Hr. Winc. Krasińskiego, Generała Dywizyi, Dowodzcę korpusu rezerwowego, ozdobić orderem S. Alexandra Newskiego . Dnia 7. m. b. iako w doroczną uroczystość urodzin J. G. M. W. Xiqpfia Mikołaia, odbyło się w obec Władz Rządowych nabożeństwo w kościele katedralnym. Celebrował JW. JX. Burzyński, Biskup Sandomierski, Senator Królestwa; nastąpiło Te Deum, oraz modlitwa za całą dostoyną Rodzinę N. Cesarza i Króla. Wieczorem oświecono domy.
Dziennik Londyński The Courier umieścił pod dniem 13. z. m. co następuie: "Pani Szymanowska, pierwsza Fortepianistka N N .
Cesarzowych Wszo Ross., dała koncert dnia I i. Czerwca w sali H a n n o w e r s q war e pod prolekcyą (patronage) i w obecności wielu Członków familii Krolewskiey i innych doetoynych osób. Zgromadzenie było nader liczne i świetne, złożone z nayznakomitszych osób i naypierwszych w stolicy przytomnych artystów. W koncercie Humla i Rondzie tegoż na pieśni Ruskie, połączyła i rozwinęła Pana Szymanowska całą świetność, wyraz, precyzyą i doskonałość swoiego stylu, a ra*em przekonała, że zupełnie władać umie swym instrumentem. Sposób iakim w pierwszey sztuce powróciła do motywu, był prawdziwie zadziwiaiącym, a passaźe ostatniego Bola, równie iak trudności w następnem rondsie, wykonane były przez P. Szymanowskaz szybkością; i energią, które bardzo rzadko s% kobiet udziałem, z zachowaniem wszelako wdzięku i tćy uyrnuiąeey niewymuszoności, która tak iest wielką płci ićy ozdobą. Między pierwszą a drugą częścią koncertu, Jego Kró1ewiczowska Mość Xźę Cambridge wyszedłszy z swey loży, udał się do P. Szymanowskiey i oświadczył iey w naypochlebnieyszych wyrazach zupełne swe upodobanie. Panowie Klementi, J. B. Kramer i Moszeles, znayduiący się w gronie słuchaczy, oddali publicznie należną sprawiedliwość talentowi artystki. Panie Stephans i Karadori, równie iak Panowie W el u ti, Begrez i Sapio przyczynili się do uprzyiemnienia tego tak świetnego koncertu, który przez zachwycona publiczność z wielkim zapałem przyięiy i Jicznemi okryty był oklaskami." (Wszystkie inne Dzienniki Londyńskie z równem uwielbieniem piszą o naszey Artystce.) Miłem zapewne będzie Śzan. Publiczności przeczytać artykuł o koncercie rodaka Pana Karola Lipińskiego, wyięty z gazety S. Petersburskiey, pod tytułem: Pszczoła Pułnocna z N ru. 72. którego brzmienie następuj ąc e: "Koncert Pana Lipińskiego w Niedzielę dnia 14. V. S. (26. Czerwca) r. b. Pan Lipiński zupełnie sprawdził pochwały, które poprzedziły iego przybycie do S. P etersburga i nawet przechodzi wyobrażenie, iakie o nim mieli miłośnicy i znawcy muzyki. Metoda iego grania iest zupełnie nowa i dotychczas nie słyszana; łączy ona w sobie nadzwyczayne uczucie, moc wyrażenia i tkliwość, szybkość w exekucyi iego nie przeszkadza czystości i przyiernności tonu, słowem granie Pana Lipińskiego pełne duszy, wprawiło w zachwycenie licznych słuchaczów, których cze* sto powtarzane oklaski i wywołanie artysty były tłórnaczem zupełnego ich upodobania. Znawcom muzyki zostawuiemy wyliczenie po szczególe zalet sposobu grania Pana Lipińskiego, świetność i delikatne odcienia; powiemy tylko, że porównywamy sposób iego grania z płodami doskonałey romantycznćy poezyi, które zachwycaią umysł i serce wprzódy nim ieszcze można sobie zdać sprawę z uczuć swoich. Pan Lipiński grał koncert, waryacye i rondo własnego układu, odznaczające się także głęboka enaiomością, kompezyeyi 1 Lipiński obdarzył nas ieszcze kilku koncertami, a przekonani iesteśtry, iź chociaż pora teraźnieysza nie sprzyia koncertom, iednak wiele będzie miał słuchaczów. - J. G. . . . g. Z powodu ofiarowaney przez Hrab. Max.
Ossolińskiego biblioteki dla królestwa Galicyi i Lodorneryi, która do Lwowa przeniesiona, będzie; Stany Gaiicyiskie dla okazania wdzięczności swoiey, Szanownemu iey założycielowi, za tak szacowny i kosztowny dar, kazały wybić za uzyskanem na to pozwoleniem, medal, maiący z iedney strony popiersie założyciela i z napisem na około, Jos Max. de Ten czYn C. Ossoliński, Supp. RR. Gal. et Lod.
Marę. S. Ste. Comin. Na stronie odwrotney iest wyobrażenie gmachu na bibliotekę przeznaczonego, a nad nim napis: A lus is Patriis; pod spodem zaś: Bil/li. Pub. Leopoli. Funda. MDCCCXVIL N owy dowód miłości małżeńskiśy niedawno u nas okazanym został. Mąż żyiący z swą zoną przez lat kilka w przykładney zgodzie, zaczął być niespokoynym o zdrowie małżonki, zwołał lekarzy, którzy po odbytem konsylium oświadczyli, że chora długo żyć niemoźe. To oświadczenie stało się 0Icropnym ciosem dla czułego męża, w kilka godzin dostał pomieszania zmysłów, a nadto został tknięty paraliżem. Ciągle rozmawiał o swey żonie, która coraz bardziey słabiała; wszelkie starania stały się bezskutecznemu U marł na 24 godzin przed zgonem swey dozgotniey towarzyszki. W tych dniach rozstała się z tym światem zacna Panienka przeżywszy niespełna lat ig; zgon tey naypięknieyszemi przymiotami obdarzonćy osoby i maiętnych rodziców iedynaczki, wszystkichiąznających, naydotkliwszym przeiął żalem. Wedle wszelkiego podobieństwa, zbytnie w czasie ostatniego Karnawału tańcowanie, a szczególniey galopada, która była nayulubieńszym nieboszczki tańcem, pociągnęła za sobą chorobę, z którey pomimo naytroskliwszego starania, wyleczoną być niemogła. Oby iey zawczesny zgon odstręczyć zdołał młode tancerki, od tego nowo w towarzystwa nasze zaprowadzonego tańca, który niemaiąc na celu iak tylko niesforne wokoło salonu bieganie l uadzwyczaynie utrudzą tań
czących, a żadney patrzącym niesprawia przy. , . ( * ) B lemnOSCl. . . . . . Według taxy na miesiąc Lipiec, ma się tu płacić za lunt dobrego mięsa wołowego, cielęcego, wieprzowego i skopowego po gr. 7, a na wolnicy po gr. 6. W woiewodztwie Lubelskim a szczególniey w obwodzie Zamoyskim, tak się rozmnożyli wilcy, że rzucali się na ludzi i pożarli ktlku chłopców i dziewcząt od 2ch do 14m lat maiących. Przedsięwzięto zaradcze środki dla wytępienia tych zwierząt drapieżnych.
Rozmaite wiadomości.
Podług zdania sprawy Kommissyi szkolnćy mianowanóy do śledztwa w Irlandyi, są tamże w trzydziestu kilku parafiach szkoły, które na wniosek Duchowieństwa protestanckiego kosztem rządu dla wychowania ubogich założone i utrzymane były. Śledztwo przedsięwzięte okazało, że w niektórych z tych szkół tylko po dwóch uczniów było, w innych uczniowie czytać nie umieli, we wszystkich zaś z katoiiekierni dziećmi tak się źle obchodzili nauczyciele protestanccy, że nietylko zostali swych rnieysc pozbawieni, ale nawet na wniosek Parlamentu miano przeciwko nim rozpo« cząć eądowne postępowanie. LJretensye_ poddanych angielskich do H iszpanii podaią na 2 milliony Funtów Szterl. Dowodzca Grecki, Konstanty Kanaris, ma teraz lat 35; przy męztwie, nadzwyczaynie iest silny, lecz zewnętrzną postać ma odrażającą, twarz bowiem iego zdaie się mieć rysy lwa, czoło cate w zmarszczkach, weyrzenie dzikie, szczęki ogromne. J ego żona pała chęcią walki; gdy niedawno odwiedził ią pewny Anglik i zastał robiącą ładunki, rzekł do niey: "Mąż Pani iest waleczny", na co odpowiedziała: "inaczćy też niebyłby moim mężem!"
(*) Wy piękności Poznańskie, zastanówcie się dobrze nad tern i - wybieraycie między życiem a śmiercią. Lepiey wszakże żyć bet galopady, aniżeli umrzeć na galopadg! zas taki w naynowszym numerze Rozmaitości Lwowskich umieszczono artykuł: "Dnia 14. dał P. Ferreol Mazas, członek Paryskiego Konserwatoryum iednę l e s z c z e muzykalną zabawę". Naypierwey dał się słyszeć w oratorium lirycznem na cztery głosy, przez niego utworzonóra i wykonanem z połączeniem skrzypeów. Niewierny, dlaczego Kompozytor to oratoryum nazvjał iirycznćm? obadwa te rodzaie muzyki bardzo się różnią od siebie. Grał potem na wioli koncert także własnego utworu i źegnaiąc się z Publicznością grał na żądanie własne fantazye z pieśni ruskich i polskich ułożone r przyczem orkiestra mu towarzyszyła. Zresztą ieśli Pan Mazas wtym dziewiątym koncercie, dawanym w przeciągu roku iednego, inniey nas może iak wpoprzedniczych zachwycał, możemy mu to łatwo przebaczyć pomniąc, iż w krótkim czasie tyle razy słyszany, nie może zawsze równego sprawiać wrażenia. Jednakże i tym razem bylibyśmy dogodzeni, gdyby nam był grą ostatnią na flecie zwanym Galoubtt (po prostu piszczałka) zupełnie humoru nie popsuł. Instrument bowiem ten, na którym obwód tonów mały, który nie ma iadney modułacyi i do tego ieszcze był tym razem fałszywy, niepodobna, aby po piękney grze skrzypcowey mógł sie. podobać, a połączenie z nim orkiestry przyczyniło się, tylko do przytłumienia pisku nieznośnego. (Piszczałkowa! tam więc ieszcze bardziey niż w P o znaniu. ) Szkoda, źe Pan Mazas, będąc na doskonałym instrumencie artystą, takiemi iraszkami siebie trudnić i Publiczność, o którey iest przekonanym, ii tylko w sztukach prawdziwych smalenie, nudzić może. (*) Pan Mazas nie miał teraz tak wiele, iak dawniej słuchaczów."
Drobnostki
Pewien iestem, mówi pewien Pisarz wiary godny, ie gdyby Bóg zechciał stworzyć takiego człowieka, iakiego sobie Professorowie fi
(*) Obawiamy się,' by wkrótce iaki nowy muzyk nie zagrał nam koncertu na grzebieniu!! ItÓDlozofir i owi mędrcy zawołam w swym wysta'"" wiaią mózgu, pierwszego dnia trzebaby żnin» do domu waryatew (do Bonifratrów). Panienki trzy maią c h a rak t e r y, równie iak trzy gatunki sukien. Pierwszy ich charak t e r g a lo w y, t o iest t e n, z którym wyStępuią w towarzystwach. Do grania tego charakteru ubieraią się pospolicie w galowe, ieduabne modne suknie, kwiaty, pióra i t. d. W tym charakterze wszystkie są sobie dosyć podobne; szydzą, udawaią, szczebiocą po francusku, i t, p., zkąd pokazuie się, źe kawalera, który sobie iuź uprzykrzył wolność, mniey w tym charakterze piękna dusza, iak piękna twarz, gładki ięzyk, zaiąć potrafi. -. D rug i iest c h a rak t e r w d z i ę ku, a suknia do niego stosowna iest negliż. Ten charakter przybieraią damulki wtenczas, gdy młody kawaler iuź ma wolny do domu przystęp i gdy znagła i niespodzianie poranną porą: naydzie swą piękność. Zastanie ią wtenczas w białym i ezysiyrn szlafroczku, który podobno niektórym więcey niż galowa suknia, do gustu przypada. Tok rozmowy iest lekki, nieprzymuszony; wdzięk czarodzieyski płci piękney zwykł eię tu w całey świetności pokazywać, aź usidlone zdurnionego młodzieńca serduszko, wyznać musi, źe go piękna dusza dziewczęcia w swe uięła pęta. T r z e c i c h a rak t e r i t r z e c i u b i ó r oglądała tylko ci, którzy iakimkolwiek sposobem maią szczęście w bliższych z temi istotami zostawać stosunkach, iakoto: garderobiane, czeladź, mąż. Cechami charakteru tego iest: swarliwość, upór, a osobliwie pewna namiętność i obfitość słów, która iak potok iaki z łoskotem z góry spada. Wszystkie rozumne uwagi przeciw ternu strumieniowi są to kamienie, które powiększaią iego szelest, nie tarnuiąc iego biegn. Suknia, stosowna do tego charakteru, nazywa się także n e g l iż, le<z podobnie iak diabeł aniołem nazwać się może. Nikt tak prędko nie zapomina swey fizyono« mii iak panienki, dla tego teź to bez zwierciadła obeyśdź się nie mogą. Wżyciu ludzkiem są właśnie lata krótkie; wieki, iakoto: młodociany, rrięzki, sędziwy, ieszcze krótsze, a ż y c i e paykrotsze; lecz dnie są długie, godziny dłuższe, a min u t y zdaią eię wiecznością.
(Dodatek.)
Powyższy artykuł jest częścią publikacji Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1825.07.16 Nr57 dostępnej w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej dla wszystkich w zakresie dozwolonego użytku. Właścicielem praw jest Wydawnictwo Miejskie w Poznaniu.