-HIikawszy Salonę, niebawnie <<1Ksył naprzód przeciw Xeromero, i zabiera mu tył. - Ibrahim Basza po wzięciu Nawarynu postąpił był naprzód w Arkady», lecz, podług ostatnich wiadomości, stoi on w Nissi, otoczony ze wszech stron od Greków. - Pod Messolongę przywinęło A branderów z 6 okrętami, aby Reezyćłowi Baszy tamować wszelki dowóz. Donoszą z Triestu pod dniem 2gim Lipca: "Listy prywatne z Korfu dnia ig. Czerwca zapewniaia, ii grecki Geaerał Goura wziął znowu dnia 7. Czerwca Salonę i wszystkim Turkom, którzy się tam znajdowali, kazał pościnać karki.
Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1825.07.20 Nr58
Czas czytania: ok. 12 min.Włochy.
Z Bzy mu dnia 30. Czerwca.
Sumienność i gorliwość, z iaką Oyciee Ś.
czuwa nad zarządem szpitalów i pielęgnowaniem chorych, należy bezsprzecznie do naycelnieyszych zalet iego charakteru. Onegday, o godzinie 2 po północy, rozkazał on niespodzianie dwom Szwaycarora od straży swoiey, poyść za sobą i udał się z Panem Sogtią, taynyrn Sekretarzem, pieszo z Watykana do szpitala S. Ducha. Tu przybywszy chodził po wszystkich salach, i uważał, czyli [udzie doglądający chorych i xięia pełnią swe obowiązki. N ad konaiącym, starym sługą Kardynała Bertazzeli, odprawił sam modły.
Potem poszedł do kuchni, aby widzieć, ezyli zupy i inne rzeczy są gotowe i dobre iak należy, i nieopuścił prędzey szpitala, aż gdy się o naydrobnieyszych szczegółach naocznie przekonał. Nie mógł Naczelnik kościoła katolickiego w godnieyszym sposobie uczcić wigilii święta Piotra Swiętego. - Z ciekawością uważano, czyli Papież do zwyczayney formuły protestacyi względem nieoddawania etępaka i dani ze s* ,rony Króla N eapolitańskiego, przyda cokolwiek, coby się ściągało do wstąpienia na tron teraźnieyszego Króla Sycyłiyskiego; lecz tego nieuczynił i wszystko odprawiło się podawnemu, to ieąt: po wielkiey mszy, Papież otoczony świętem kollegiuru i wszystkimi do kapl c należącymi, bywa niesionym od ołtarza S. Piotra na balkon, z którego daie ludowi błogosławieństwo. Nim zaś doydzie podwoiów kościoła, i właśnie między obu naczyniami święconey wody, występuie*przed niego fisia! Kamemy apos[oMiśj {pro nunc Monsignor Invermazi), i zgina KODII», poczeui cały orszak niezwłocznie się, zatrzymuje. W krótkiey przedmowie przedstawia Fiskal Papieżowi, ii Król Neapolitański nie przysłał należney daniny, i żeby prawa kościoła uszczerbku niedoznały, prosi o pozwolenie zaniesienia przeciw temu protestacyi, !stórą na piśmie ułożoną podaie zaraz Jego Swiątobliwości w książce czerwono oprawney.
Papież czyta ią głośno i potwierdzoną oddaie napowrot Fiskałowi. Wzglądem Xiestw Par:ł,ny i Placencyi protestuie Papież w wigilią S. Piotra, iako w dzień, w którym właściwie czynsz kościołowi opłacony być powinien. Posłowie Francuski, Neapolitański, Hiszpański, Austryacki, słowem reprezentanci wszystkich mocarstw, przeciw którym czyni się protestacya,nie bywaią temu obrzędowi przytomnymi, iak się samo 2 siebie rozumi. Zdziwiono się zatem, gdy tego roku spostrzeżono francuskiego Posła, Xiąźęcia Laval- Montmorency, ze wszystkimi urzędnikami legślcyi, w uniformie, niedaleko lektyki Oyca S., a publiczność rzymska, która lubi politykować, wnosiła zt, Ad, ii Francya uznaie słuszność praw, których się gabinet rzymski nieehce zrzec dobrowolnie, albowiem uważano widocznie, iż gabinety Rzymski i Paryski wysilaią się wzaiemnie na grzeczności. Także Arcybiskup Paryski, który nadzwyczaynie śpieszył z Medyolanu do tuteyszey prowiucyi, był przytomny nabożeństwu i protestacyi. Kapitan Austryacki od głównego sztabu przyiechał tu z Neapolu dla uregulowania pochodu pierwszych oddziałów woyska ausiryackiego, które Królestwo N eapolitańskie opuszcza. Za kilka dni spodziewany tu iest także Feldmarszałek-Porucznik Baron Frimont w Rzymie. Jest on powołany na mieysce zmarłego Hrabi Bubna do główney kommendy w Medyolanie, która, iak słychać, ma być z główną kommendą w Padwie połączona.
F 2 a n c y a.
Z Paryża dnia g. Lipc*.
Trybunał w Besiere» wydał przeciw Abrabarnowi Ltvy Salvador za lkhwiarttwo wy* 63,343 Franków 83 b'" Z €her donoszą, iż podług listów r różnych miast ręko dzielnych południowych prowincyi Francyi, od nieiakiego czasu bardzo wielka czynność w tamecznych fabrykach panuie. , Zamiana rent utrzyrnuie wciąż w ruchu piorą dziennikarzów oppozycyinych. Niektjrzy mniemaią, iż Pan Hyde N euville u. tracił urząd poselski przy dworze Portugalskim, i że w przyszłości tylko poselstwo drugiego rzędu w Portugalii mieć będziemy. W Marsylii stawiaią bramę tryumfalną na pamiątkę, sławney kampanii w Hiszpanii i na cj.ebL walecznego wo y s'ka francuskiego. Zapeuniaią, ii w Lugdunie zawiązało SIę towarzystwo akcyonaryuszów, które ma zamiar ofiarować Rządowi wystawienie własnym nakładem nowego więzienia, pod warunkiem, aby mu rząd wyznaczył bezpłatnie mieysce na ten budynek i odstąpił dochód 25letni z roboty więźniów. Gwiazda powiada: "N iektóre gaeety donoszą, iż podnoszenie się renty przypieeć należy pogłosce o zawarciu między Francyą a Rządem Haytyckim układu, w skutku którego ust.itni miałby wyliczyć 150 millionów Frank. na wynagrodzenie osadników -w SL Domingo, którzy przez rewoiucyą maiątki swe ,potracili. Skutki takiey umowy byłyby zaiste podwóynie' korzystnemi, albowiem dla handlu francuskiego otworzyłoby się nowe źródło zarobków, a osadnicy otrzymaliby wynagrodzenie, któreby dla Francyi niebyło ciężarem. Oby- się wiadomość ta potwierdziła! N owe dla handlu zakwitnęłyby nadzieie; obok wynagrodzenia emigrantów uyrzelibyśmy lakże wynagrodzenie kolonistów; a prawość szczęśliwieby posuwała dalćy dzieło rozpoczęte!" Przybyło tu trzech synów iednego z BoiaFÓW Wołoskich, którzy odbiorą wychowanie w instytucie Pana Lemoine. Piszą z W ołoszczyzny, że i inni Bajorowie póydą za tym przykładem, ile że teraz nie masz źadney sposobności dania dobrego wychowania młodzieży, od czasu iak teraźnieyszy Hospodar zabrał na skarb dochody fundacyi za czasu greckich Xiążąt na utrzymywanie nauczycieli przeznaczonych; z gimnazyum Buchareskiego podobno tylko leszcze mury pozostały.
Do Havre zawinął statek Mont ano z Nowego "'Yorka i przywiózł z sobą gazety z Amz 4. Czerwca. Znayduią się w nich wyiątki Z Argusa, wychodzącego w Buenos-Ayres; naynowszy n umer tego dziennika iest z dnia 23. Merca. Podług niego walny kongres połączonych prowincyi Rio de la Plata zatrudniał się dzielnie swemi czynnościami i naywiększa *w nim panowała iedność. Cotylko stanął wybór reprezentantów zgromadzenia prawodawczego. Dwunastu przychylnych rządowi Kandydatów miało 3799 kresek, a Kandydaci oppozycyi tylko 115. W prowincyi EntreRios czyniono wielkie przygotowania, aby ią zabezpieczyć przeciw napaści z strony zebranego w Monte- Video woyska Brązyliyskiego. - Konstytucja prowincyi San - Salvador, należącego do tey ligi Stanu, zostaia ogłoszoną. Religia katolicka iest w niey uznana religią pańetwa, a wszystkie inne religie są'" akazane. O wypadkach w uniwersytecie włoskim Pawia zawarte są w Gwiazdzu nasif"""'" góly. Akademików w Pav 2000. Otazywali oni zawszi przeciw Niemcom, która iednak p dynków niekiedy z'Oficeiarm dotąd wybuchnęla. Gdy dnia m$. iedirego z ich kolitgów zabito, prosili n»a»iutrz, aby im było wolno odprowadzić z ..: iego da gro bu; dnia 25. przyszło ich iakie 800 na cmentarz, gdzie wielu z pomiędzy asywiększych zapaleńców zaprzysięgli na iego zwłokach pomstę, wymawiaiącprzytem kilkakrotnie słowo Vmde. Ua. Ztamtąd poszli w wielkiey liczbie na główną ulicę miasta, krzycząc nieustannie Vendetta Vendetta. WieI u z nich uzbroieni byli w pistolety i puginały; ieden wystrzelił do ulana i zgruchotał mu łopadkę. To było hasłem dla żołnierzy do użycia broni. N iezadługo poszło wszystko w rozsypkę. Akademicy mieli 4dl zabitych i 48 rannych; z osady było tylko 6 rannych; 58 akademików aresztowano, lecz naywiększa część zaraz znowu wypuszczono, niektórzy tylko zostali pod Sąd oddani. Spokoyność zdaie się znowu być przywróconą; Rząd wydał surowe rozkazy, a 1200 akademików poszło dobrowolnie do swych pornieszkań. Przed dwoma laty kapucyn, który się pokazał w Ualneie na bulewardacb, był przyczyną. musiał. W tych dniach -chodarł sobie takiż zakonnik bezprzeszkodnie w ogrodzie Ł uxernbourg. Gwiazda donosi z Lizbony, iź w Porto -czynią przygotowania na świetne przyięcie KroJa Portugalskiego.
W nocy na 6. Maja zaburzoną b}ła w Portau- Prince (w Haiti) spokoy uość przez kilka starych kobiet. Przyśniło się im, iź na początku tego miesiąca czart przeklęty ziemię pochłon i e , a wzinagaiącą się od iiieiakiego czasu spieka,. w manii swey utwierdzone, wstały o północy, i chodząc od drzwi do drzwi, budziły ze snu sąsiadów i sąsiadki A wołaiąc na nich te pełne taiemnicy słowa: "W stańcie, zapalcie świeię, bierzcie garnek wody, .wszyscy ludzie iuź są w ruchu." N agły a płonny strach ogarnął miasto; ludzie wyskakiwali z łoźek, każdy się pytał, a żaden .nicutniał odpowiedzieć, nikt iednak nie śmiał powró«.; xa, aby się śpiąc nie dostać w nas?c zą, aź dopiero policya, która 'n c o easzło dowiedziała, sta*. Ja się ptzekonaź iuź napółpomarlych mieszkańców; i.G to nieszczęście dopiero tara kiedyś po nasfccy mierci ma się wydarzyć.
U i s z p a n i o, Z M y tu dnia 28« Czerwca» Kroi mianował Marszałka Zambrano Ministrem woyny, a razem naczelnym Wodzem Król. gwardyi konney. Generalnym Kapitanom dano rozkaz, ażeby Oficerów, mianowicie powracaiących z Ameryki, nie puszczali do Madrytu bez pozwolenia Króla. Rozkazał także Król, ażeby wszyscy urzędnicy cywilni i woyskowi, równie iak i xięźa, bawiący w Madrycie bez wyraźnego pozwolenia, natychmiast udali się do mieysc swego przeznaczenia. Ministrowie maią czuwać, ażeby rozkaz ten w przeciągu trzech dni był dopełniony. Mianowanie Pana Zambrano Ministrem woyny będzie zapewne miało ten skutek, iź iedno z dwóch stronnictw, na które nasi statyści są podzieleni, otrzyma zwycięztwo, a tern stronnictwem zapewne będzie stronnictwo Pana Zea. Pan Subserra, Poseł Portugalski, sprawiłwielki festyn w imieniny swego Monarcby (w b. Jan). Po objedzie na 300 osób, nastąpił balI wieczerza, co wszystko iak nayprzepyszniey było urządzone. Dnia 23. mieli nie -którzy Oficerowie gwardyi Królew. oświadczyć, iź niebędą na balu, co takie i inni Oficerowie uczynić winni, ponieważ Pan Sub serra lest Koustytucyonistą. Król dowiedział się o lem 1 kazał powiedzieć Oficerom, ie iest iego wolą, ażeby byli na balu. Spodziewano się tu noweyorganizacyi Król -ochotników, którey teź miłuiąca spokoyność publiczność z wielkiem pragnieniem wyglądala. Nie małe przeto wrażenie zrobiła lista ochotników, którą Magistrat w wczorayszey gazecie Diano umieścił, * '
A ngli a.
Z Londynu dnia 6. Lipca.
W sobotę pow ócili Xiestwo N orthumberland. W parafii Swięto- Marcińskiey, do któreyN orthllmberląndbou.sę n,a':ezy, bito w dzw.o ny na udowodnIenIe radoscI z powrotu ki stwa. Lord Cochrane przybył tu z Portsmouth I wyiechał zioną swoią do wód Tunbridee Margrabia Anglesea i kilku innych elanownych Perów ułożyli się byli, ażeby za wniesieniem sprawy ernancypacyi Katolików do nijszey Izby, wysłać swym kosztem światłeao 1 zacnego męża doFrancyi, któryby oddalaląc od siebieAwszelkie powieści, na mieyscu sam się przekonał, ,aki maią wpł yiv Jezuici na religią katolicką. Raporta iego nie miały bycpomyslne dla ernancypacyi iprzy zbieraniu głosów. w Wyźszey Izbie miały bardzo zaszkodzić Katolikom. Podług wiadomości z Panama pierwszych dni Maja, miano w Lima doniesienia o no£ ń L f f . 8 r o r n y fi » p e r O U fi i ? d z y G f c » " a ł a m i Olaneta aGenerałem Sucre, w którey Olaneta poniósł zupełną porażkę i całe woysko iego poszło w rozsypkę.. am Ol neta zeI?knąc miał z garstką ludzI I tuła SIę po kralu. Callao niebyło się ieszcze poddało, lecz to długo potrwać niemoźe, p l}ieważ oblęż?ny od.ęto zupełną sposobnosc opatrywanIa sIe w swieźą wodę. . A Osoby, które niedawno powróciły z Wschodniey Andyi, opowiadaią, ii tam wielka pa dowi Wsłhodiiioindyiskiey kompanii. Lud ten spokoyny ięczy pod brzemieniem zaprowadzonego prztz Lorda Cornwałlis systeBtatu.
Gazety z Nowego-Yorku, dochodzące do dnia Ig. Czerwca, zawieraią następujący artyułr "Przyiemno iest dowiedzieć się, ii wareztaty miasta naszego zaięle są budową dwóch dla rządu greckiego przeznaczonych fregat. Obydwie znaezney wielkości i na 64 dział przyrządzone, staną za 9 miesięcy. Okręty takie muszą mieć dla Greków nieocenioną wartość, raz źe itn posłużą ilo odnoszenia Kwycięztwa w potyczkach morskich, drugi raz ie niemi mogą zasłaniać przeciw Turkom swe żyzne a ze wszech stron otwarte wyspy."
JK o s s y a.
Z Odessy dnia 23. Czerwca.
Wiadomości ze Stambułu dnia 17. Czerwca potwitrdzaią klęski I(apudana Baszy. Między inneini okrętami utracił on i tę fregattę, na którey był z Dardanellów odpłynął. - Dnia 1. Czerwca miał Pan Mmciakr rozmowę z Rei» - Eifendim, na którey znaydował się były Kadileskier Anif Mola i turecki dragoman Izaak Bffendi ze strony Porty. Przedmiotem tey rozmowy miało być przywrócenie dawnego porządku rzeczy w Xiestwach Mołdawii i Woloszczyznie. - Dnia 30, Maja Adjutant Posła francuskiego Hrabiego Guiłleminot, Pan Vahny, wyiechał na Smyrnę do Napoić di Romania, co nieiakie zrobiło wrażeni«.
Państw» Ottomańsliie.
Z n a d g r a n i c y T u r e c k i e y dnia J o , Czerwca.
Dziennik Ateńaki zawiera o-Odysseuszu co Hastępułer N areszcie elWe miane za zgubione dziecko oyczyzny powróciło z mylnych -ściesztk i żebrze miłosierdzia. Wid«ąc się Odysseusz opuszczonym od wszystkich, ud'al eię do Gourasa, i prosił go o wstawienie się za nim do rządu. Dowiedziawszy się o tętn Turcy we wsi Livanates, wymordowali wszystkich Chrześciati. Powiadaią, ii przeszło 60 familii padło c.iforą ich wściekłości. Gouras, łtóry niemógl zdążyć, aby temu zapobiedz,sprzątną! w odwecie kilka set bisurmanów, a innych opasał tak ciasno w dolinie, iź głodem przyciśnieni, codzień na dyskreeyą Grekom się poddawać muszą. Wiadomości z Stambułu donoszą: Cesar« sko- Rossyiski Sprawuiący interessa, Psn Min>ciaki, otrzymawszy gońca z Warszawy, żądał posłuchania u Rtis- Effendego, które się dnia I. m. b. odbyło. - Poseł Francuski, Hrabia Guilleminot, wysłał był iui wcześniey swego Adjutanta do Morei, ażeby - iak iest domysł - rozmówił się z tamecznymi naczelnikami powstania. (Zob. art. 5l Odessy.) -» Ciekawość wielka, iakie będą skutki uwolnienia Kolokotroniego. A tak stronnictwo Rossyiskie odzyskało znowu wpływ.
ROZlllaite wiadolllOŚci.
Seym Xrestwa Śląskiego, hrabstwa Kłecka (Glac)'i Pruskiego Margrabstwa wyźezey Luzacyi rozpocznie się dnia 2. Października roku b. N. Kroi mianował JO. Xiąźęcia Anhalt- C6ihen Pless Marszałkiem Seymowyra f Hrabię Ferdynanda Stollberg- Wernigerode na Peterswnldau i N eudorf iego zaetApcą, a Taynego Ministra Stanu Hrabiego B-iilow Swoim Komiaissarsem Seyrnowym.
NN. Cesarstwo Austryaccy "wyiecbałi dnia 24- Czerwca z Medyołanu, a dnia 27, stanęli w Como. Na przedmieściu Bydgoskiem Gro stówo umarł w m. Maju rybak Jan Jurkiewicz przeżywszy lat 115; podobno on nigdy znacznie ni echo ro wał. Znayduie się w Inflantach bardzo rzadki owad, który spotkać można iedynie w okolieaeh naybardzićy na północy położonych, Jl 8 którego bytności ieszcze powątpiewano; iestto Furia infernalis, Opisana przez Lineusza w nowych Pamiętnikach akademii Upsalskiey. Owad ten iest mały, ie go trudno gołem.
okiem rozpoznać. W upał spada z powietrza aa ludzi; - iego zaklucie sprawia śmiertelną; Włościanie z parafii Ekk opowiadaią, że podezaszbiorti siana rodaay owadów zwany uuick Mćggar witle złego zrządza ludziom i bydłu.
Te owady tak małe, iak ziarnko piasku; przy zachodzie słońca okazuią się w wieJkiey ilości, przedzierała, się przez naygęstsze płótno i sprawuią' wyrzuty, które staią się niebezpiecznemi, ieżeJi ie kto drapie. Bydlętom, które le wciągną z powietrzem, puchnie gardło i zdychaią bez prędkiey pomocy. Leczą ich nakadzaniem ze spalonego lnu, co mocny kaszel obudzą.
Drobnostki.
Pomiędzy wszystkie mi miernemi rzeczami, mierny poeta iest naymizernieysze stworzenIe. O gdyby przynaymniey dziesiąta część moralności i religii, która się znayduie w książkach, w sercach się znaydowała. Lecz niestety! naywiększa część ludzkióy mądrości earaz po swem utworzeniu idzie - ad acta (w repozytorya.) MAdry znayduie prawie wszystko śmieBznern, rozumny nic.
Niestałość żon w miłości pochodzi zbyt często Z nudów. Więcey o«ym zależy na zapełnieniu czasu, aniżeli serca; szukaią nowych tryumfów, ponieważ zwykły się uganiać !a nowościami; - nudy więcey narobiły kodet, zalotnic i przeniewiernic, aniżeli roz)usta.
Człowiek mało potrzebuie, aby być pocieszonym, albowiem mało potrzebuie, aby być zasmuconym. Zasługa, która nam w towarzystwie naydęceyiedna miłości, iest to uznanie cudzey s . , a W 14 O rq , A ]l , W rolcu zeyscia Krolowey Anny AngielrfiS}ld1Yfpra}Y@nRkłs Aef mayyrsWieillid ,>>d głównemi drzwiami napie, który się zaczynał od tych słów: "Anno Domini i t. d. K Szlachetny Pan Burmistrz, przybrawszy ważną, iak naJeźy, minę, zamienił ten napis w następuiący: "Georgio Domini etc." albowiem - powiedział on - Królowa Anna iu£ nieźyie, a nasz naymiłościwszy Król i Domini nazywa się teraz Georg (Jerzy) I.
DONIESIENIE.
Tegoroczne wakacy« w tuteyszćm Królewskiem Gimnazyum zaczynają się dnia ?5. Lipca i trwać będą do dnia 25. Sierpnia. Szanownych rodziców i opiekunów młodzieży na« ezey uwiadomiam o tern z tą uwagą, iż mian e będzie staranie o przyzwoite zatrudnienie domowe uczniów, ażeby przez ćwiczenia należy» te zachowali to w pamięci, czego się nauczyli. Upraszam ich oraz nayusilniey, ażeby raczyli odselae młodzież na dzień postanowion y , i przezto zapobiegli wszelkiemu w naukach uchybieniu, a mnie ochronili od wymierzania kary prawem za opóźnienieprzepisanćy» Leszno dnia 16. Lipca 1825.
S t o e p h a s i u s, Dyrektor.
OBWIESZCZENIE.
Assessor Sądu Pokoiu Fryderyk Leopold Alexander Zweigeł z Rogoźna, z JP. Emilią Willielmi ną Haese, kontraktem przedślubnym z dnia 22. Maia r. b. wspólność maiątku i dorobku pomiędzy eoba. wyłączyli. Poznań dnia g. Czerwca 1825.
Król. Pruski Sąd Ziemiański.
* "
",. OBWIESZCZENIE.
Wiadomo się czyni, iż Joanna Karolina z WandeJtów zamężna Schmidt doszedłszy doletności z małżonkiem swym sukiennikiem J a n e m S c h m i d t w Czernieie sobą wyleczyli. Poznań dnia 24. Czerwca 1825Król. Pruski Sąd Ziemiański.
OBWIESZCZENIE.
'W kamienicy tu na Wrocławskiey ulicy pod liczbą 316 położoney, na termin dnia 18- Sierpnia r. b. zrana o godzinie 10. przed Rtferendacyusz-em EIsner , do licytacji wyznaczonym, rozmaite lanty zastawione, składaiAca się ze srebra, zegarków, sukien męzkich i damskich, sprzętów miedzianych,. tudzież i cyny etc, naywięcey daiącemu sprzedane będą. Ochotę kupna ma» iących wzywamy, przytćrn uwiadomiamy .wszystkich tych, którzy fanty u Zastawnika Hirsch Brocke w zastaw złożyli, aby takowych u wspomnionegp zwyź Deputowanego przed terminem wykupili, lub gdyby słuszne mieć sadzili przyczyny przeciw zaciągnioney pozy-' «zce takową, podpisanemu Sadowi do decyzyi spiesznie podali, w przeciwnym bowiem razie sprzedaż efiektów zastawionych nastąpi, i wierzyciele zasu. vni z zebranych sprzedaży ca do należności swych w księdze zastawney zapisanych zaspokoieni bydż maią. Remanent zaś pozostać ma'acy kassie ubogich oddany" i zresztą nikt z prett nsyami śwemi w przedmiocie zaciągniętego zastawu, słuchany nie będzie. Poznań dnia 16; Kwietnia 1325.
Król. Pruski Sąd Ziemiański»
ZAPOZEW EDYKTALNY.
Wzywamy ninieyszem wszystkich tych, kto.
My do zagubionych czterech HypotequenScheinów z maiętności Grodziska, Opalenicy, Zdroie i Bukowca w Departamencie Poznańskim dd. Poznań 31. Sierpnia 1804. względem zaintabulowanev pod LI Rubr. I I. Nr. 3. Grodziska.
Ruhr. I I . Nr. ó. Opalenicy, Rubr. I I . Nr. 2. Zdróy i Ruhr. IL Nr. 8. Bukowiec, protemcyi udowodnionego prnwa eukceesyl
Polskiego* Generała Józefa N iemoiewskieg» do 6* ezęści spadku wszelkiego niegdy Adalberta Opalińskiego, iako właściciele Cessyo» naryusse a zastawu lub innego iakiego źródła mieć mniemaia, aby się z takowe mi na. terminie dnia 23. Sierpnia r. b. o godzinie 10. prred K. S. Z. Kaulfus w izbie instrukcyiney Sądu naszego wyznaczonym zgłosili i pretensye swe udowodnili, w prze« ciwnym bowiem razie z» takowe mi prekludo-wani zostaną, i amortyzaeya w mowie będących dokumentów zadysponowana bydź ma, Poznań dnia 28. Marca 1825» Król. Pruski Sąd Ziemiański.
ZAPOZEW EDYKTALNY.
Franciszka z Zdortow zamężna Owczarków» z Lągwów, podała u nas wniosek o uznanie małżonka ióy niewiadomego Łukasza Owczarczaka z Łągew Powiatu Bukowskiego za nieźyiącego, który przed 14 laty do woyska wybrany, przy pułku trzecim Legionu 'A Wisły miał służyć, celem rozwiązania związku małżeństwa" wzywamy więc Łukasza Owczarezaka* aby w terminie na dzitń 19. P a t d z i e t n i Kar. b, zrana o godzinie 9, przed Ur. Ruedenburg Ref. Sądu Ziemiańskiego w naszym Zamku sądowym wyznaczonym, lub przez prawnie upoważnionego Pełnomocnika stanął i na skargę przez Małżonkę zaniesioną się oświadczył, albowiem, w razie niestawienia eię. iedynie wedle wniosku Powódki, uznanie go za nieźyiącegO' i c» do tego zamiaru się ściąga zawyrokowanym, i w skutek tego węzeł małżeństwa pomiędzy nim i żoną poinienioną rozwiązanym zostanie. N a Mandataryuszów proponuią się Radzcy Kommissyi sprawiedliwości:: UU r. J oneraanu, Giżycki i WeissIeder, z których iednego obrać i pełnomocnictwem i informacyąA dokładna, opatrzyć należy.. Poznań dnia 19. Maia 1825.
Kiólewsko - Piliski S ądZiemiańfki.
(Dodatek.)
Powyższy artykuł jest częścią publikacji Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1825.07.20 Nr58 dostępnej w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej dla wszystkich w zakresie dozwolonego użytku. Właścicielem praw jest Wydawnictwo Miejskie w Poznaniu.