GAZETA

Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1825.07.20 Nr58

Czas czytania: ok. 3 min.

Xiestwap O Z N A N S K I E G O.

Nakładem Drukami Nad worneyW. Dekera i spółki,- Redaktor: AssessorRaabskL

Nro. 5g.

W Srodę dnia 20. Lipca

1825.

Wiadomości kraiowe.

Z B e r l i n a dnia 15». Lipca» N. Król raezył Cesarsko - Austryackiemir Półkownikowi Hoffmann w Moguncyi, dać order Orla Czerwonego trzecićy klassy. Jego Królewiczoska Mość Xiąźę Karol Pruski wyiechał do Teplic, a JW. Baron Schuckmann, rzeczywisty Tayny Minister Stanu, do Drezna

Ostatni numer Dziennika urzędowego Król.

Begencyi Potsdamskiey zawiera następujący nay wyższy rozkaz gabinetowy:"Ciągle iywe miałem- życzenie przywrócić w państwach Moich kościołowi: ewangelickiemu iego pierwiastkowy system, któremu winien iestswóy byt i życie, a to przez powszechną agendę kościelna.

fciśle bibliynę, do naydawnieyszych urządzeń kościoła zastosowaną, chcąc prrex to- wiernych poddanych Moich ile możności zachować od niebezpieczeństw i nadużyć, wynikaiącychz dowolnych wykładań, rodzących wątpliwości i jndyfe-%, rentyzm, a razem przywrócić zaginiony duch powszechności w ogóle zborów. Z wielleiern ukontentowaniem dowiedziałem* się ze zdaney Mi przez Wać-Pana w końcu roku ?prawYr że ta ważna sprawa eiągle żywym krokiem postępuie, gdy wiele prowmcyj,a mianowfciePomerania i Saxonia prawie całkiem r inne ze znaczney części', w ogólności zaś z 7782 ewanieli * ckich kościołów, które się w Moim kraiu znayduią, 5343 agendę odnowioną, poleconą przezernnie, przyjęły. Te Konsyetorze, Superintendenci 1 Plebani, którzy ważność tey rzeczy, potrzebę czasu iAMoy czysty zamiar poięli, i zatrudnili · tę a pomyślnym skutkiem rozknsewie dali Mi dowód przyicrnny swego zaufania do Moich zamiarów, w kościele ewanieliekim kraiu tego, iako mężowie, którzy poznać potrzeby obecne urnieią, teraz i «a potem poważani i iako tacy w pamięci raoiey zostaną,. Rzecz, która w swym zbawiennym celu, w prostych środkach i niemniey w błogosławionych skutkach doświadczeniem udowodnionych, iasno eie, wykazuie podług zasad pisma świętego i reformacyi, spodziewać się każe, że i w innych Plebanach i zborach znaydzie naśladowców, którzy tey nowey agendy zapewne tylko przez niewtadorność i nie dobre tłumaczenie sobie tey rzeczy dotąd nieprzyięli. Polecam dla tego W Panu, to pismo przez Dzienniki urzędowe wszystkich Regencyy do powszechney wiadomości podać. Berlin dnia 28- Maja 1825.

FRYDERYK WILHELM.

Do Ministra Stanu, Barona Altenstein."

Wiadomości zagraniczne.

Niderlandy.

Z Bruxelli dnia 6. Lipca.

Wczoray z południa o godzinie 3ciey przybyli tu JJ. Królewicz. MM. Xiestwo FryderykosIwo Niderlandzcy, którzy o godzinie 5. ranney z Leodium wyiechali byli. Od godziny g. począwszy, dzwony zwiastowały oczekiwane z radością przybycie dostoynego młodego państwa. Przy bramie Leweńskiey Magistrat przyjmował N aydroźsze Osoby wśród nayserdccznieyszych okrzyków rozradowanego ludu. O godzinie 11, częstowano ubóstwo. N a wieczór miasto przepysznie było oświecone. Dnia 9. Lipca.

Wczoray z południa o wpół do 2. przedstawiono Xiestwu J mć Fryderykostwu wstęp :Q «tworu maiące osoby płci męskióy, )I( na wieczór damy. I 2nm i na wieczór zebranie było nader świetne. Dziś wielki obiad w pałacu Laeker. o

A u s t r y a.

Z Wiednia dnia 6. Lipca.

Jego Królewiczoska Mość, Xiąźę Gustaw Szwedzki, mianowany iest Podpułkownikiem półku ułanów Cesarza, i wkrótce przybędzie do tuteyszey etolicy, Z Triestu są takie wiadomości z dnia 1, Czerwca: "Podług doniesień z Korfu dnia 21. Czerwca, zawinęło tam kilka okrętów z Calamatta, Napoli di Romania i Mesolongi, które przywiozły z tamecznych okolic wiado'"" mości aż do dnia 18- Czerwca. Podług tych Admirał Miauly złączywszy się pod Suda z Admirałem Sachtury uderzył na flotfę Kapudana Baszy, która się tamże była schroniła, i spalił mu znowu 5 mnieyszych okrętów. Miauly wyraża w swym raporcie do Rządu w N apoli di Romania nadzie-ię, iż za dwa miesiące żaden okręt ottomański nie będzie mógł podiąć walki z Grekami. Jeszcze iwaźnieysze są wiadomości z okoficy Salony w N apoli o greckim Generale Goura. Pliassa Basza, który zaymował Salonę w 6000 ludzi, a któremu Generał Goura wszystek dowóz żywności zabrał, został od niego, po słoczoney w dniu 8- Czerwca krwawćy bilwie, do poddania przymuszony. Pomieniony Pliassa Basza, który dowodził ieden oddział armii Seraskiera Reszyda Baszy, cierpiał od swego do Salony przybycia naywiększy niedostatek tak amunicyi iako też żywności. Tymczasem zawartą z Generałem Goura kapitulacyą, uznał ten ostatni za nieważną, ponieważ Turcy wszystkich Greków, którzy się za ich weyściein do Salony w niewolę ich dostali, pomimo przyrzeczenia, iż się na ich życie nie targną, wymordowali. Zdaiesię, ii Goura dowiedziawszy eię z pewnością o tern, puścił wolne cugle swey zemście. Kazał on wszystkich w Salonie poymanych Turków w pień wyciąć. Wiadomości te maią w N apoli di Romania za pewne, a niektóre listy dodaią ieszcze do tego, iż armia Seraskiera podobnież okropny cierpi niedostatek, i pewnie wkrótce będzie musiała rozpocząć swóy wstę. czay pochód, zwłaszcza kiedy Goura odzy»

Powyższy artykuł jest częścią publikacji Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1825.07.20 Nr58 dostępnej w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej dla wszystkich w zakresie dozwolonego użytku. Właścicielem praw jest Wydawnictwo Miejskie w Poznaniu.
Do góry