DODATKRdo
Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1825.07.23 Nr59
Czas czytania: ok. 7 min.Nru 59.
Gazety Wielkiego Xiestwa Poznańskiego.
(Z dnia 23. Lipca lS25.>
Rozmaite wiadomości.
Terażnieyszy walny Jarmark Frankfortski (n. O.) obiecuie być bardzo pomyślnym w ogólności i w szczególności. Zwieziono iuż trałowych i zagranicznych" towarów więcey, aniżeli na którykolwiek iarmark w nowszych czasach, a liczba kupuiących z każdym dniem się, pomnaża. Wszystkie niemal towary podskoczyły w cenie, mianowicie towary wełniane, bawełniane i iedwabne; stemwszystkiem żadna cena nie zdaie się za wysoką, i we wszystkich, artykułach pokup iest szybki i znaczny. Także poślednie sukna kratowe bardzo mocny i dobry maią znowu odbyt. N a ulicach żywy ruch panuie, a przy taszach, po sklepach i izbach, w których siej towary sprzedaią, nadzwyczayny iest natłok kupicielów kraiowych i zagranicznych. Wywożą za granicę mnóstwo towarew kraiowych, między klóremi znayduie się także wiele wyrobów Berlińskich. Waltornista pewnego teatru we Włoszech, maiąc iedynaczkę córkę, bardzo piękną, postanowił nie obrać innego zięcia, iak także Waltornistę; pokochał się w niey maiętny Margrabia, który chcąc dopełnić woli oyca swe y ul ubionćy, zaczął się męczyć nad uczeniem się grać na waliorni; w pół roku tak się wydoskonalił, iź dał koncert na tym trudnym instrumencie i pozyskał czego pragnął.
W Dzienniku Frankforfskirn umieszczona , teraz opis następującego zdarzenia: Na koronac-yą Ludwika XVI w Remach przybyło 2ch Anglików, którzy odbyli podróż spiesząc pocztą, aby widzieć wspaniały orszak, gdy Król w ubiorze koronacyjnym iść będzie z pał a c u' Ar c y - E iskwpa do kościoła. Ci ciekawi cudzoziemcy zaiąwszy apartament bardzo drogi, ubrawszy się stosownie, gdy iuż maią wy. chodj.ić dla widzenia rozpoczynającego B'lli; obrzędu, ieden; z nich zawołał: "ale ale, nim. wyidzim, należy się posilić, a będąc we Frańcyi skosztować wina Szampańskiego." "Dobra myśl," rzecze drugi; "przynieście butelkę naylepszego szampana!" Ko* sztuią . . . "Wyborne, ach iak wyborne, prawdziwy N ektar! Jeszcze po kieliszku! ieszcze po iednym, śpieszmy się, ale prosimy na prędce o drugą butelkę." Już zaczął w głowach Anglików skutkować szampan; nastąpiła trzecia butelka, czwarta... chcą wychodzić... lecz widzą wracającego Hiszpana, który wychwala przepyszną paradę; "iakto! (zawołaią\ Anglicy), przecież dopiero musiała się zac z ąć?" - 5,iuź po koronacyi" (odpowie Hiszpan). Ciekawi Anglicy nierzekłszy słowa, każą zaprzęgać, i wracaią natychmiast do oyczyzny, łożąc kilkaset dukaiów na to iedynie, że wypili 4 butelek szampana.
Niedawno ekonom Bushelm zDeutzen pod Borna (w okolicy Lipska), maiąc przy sobie dobrze wyuczonego psa gończego, spotkał to le o psie swoim, podaie chłopcu swą laskę i będąc ieszcze o kilka kroków oddalony, woła silnym głosem: Chodź lutay i uchwyć się dobrze tey laski! Pies mniemając, źe pan na niego woła, dosięga iednym skokiem chłopca, który go obitma rękami obeyrnuie, wypływa z nim nie bez natężenia na brzeg i składa go u nóg pana swego.
Drobnostki.
Dziennik Berliński (Gesellschafter) powiada: Pewien czciciel Pana S - (*) powiedział o nim: "Zaczął tam, gdzie Gluck przestał.".»Prawda" odpowiedział drugi: "S-zaczął w Paryżu, a Gluck skończył w Paryżu." - Sławny kompozytor N. (**) sam sobie ustawicznie woła da Capo, albowiem nowsze iego kompozycye nie są iak tylko powtórzeniami dawnieyszych. - W dawnem muzeum (gmachu akademii w Berlinie) stały konie na dole w suterynie. W nowe in stać będą na dachu. (Odgrzany dowcip.) - "Niemogę tego poiąć, co to iest u diabła, ź e, chociaż umyślnie tylko białe wino piię, to przecież nos coraz bardziey mi czerwinieie!" - Przysłowie arabskie niesie: "N aylepiey iest drapać się własnemi pazurami!" Recenzenci własnych dzieł mogą go używać za godło. - Dwóch przyjaciół w Berlinie spotkało się przeszłego lata raniuteńko na ulicy Frydcrykowskiey. - "Dokąd?" - "Na huzarską ulicę; lekarz móy kazał mi pić wodę mineralną. A ty dokąd?" - "Do Jerozolimskiego kościoła; móy lekarz kazał mi się modlić." - "Wybornie; rozumiem, ii nam to zarówno pomoże!" - Nie długo potem spotkali się obadway na - cmentarzu. Otóż tedy obudwom zarówno pomogło.
(*) Sponty niego? ( ) Stupeadum! czy nie Sponcini w Alcydorze?
OBWIESZCZENIE.
Na terminie dnia 5. Sierpnia r. b. o goi dżinie 9. przed Referendaryuszem Sądu Ziemiańskiego Rudenburg w Małym Iłowcu pod Czempiniem wyznaczonym, rozmaite meble składające się z stołów, zwierściadeł, zegaru stołowego, dubeltówek, pistoletów, kanapy etc. i 200 sążni drzewa dębowego i olszowego na opał naywięcey daiącemu za gotową zapłatą w kurancie przędane będą. Poznań dnia 20. Czerwca 1825.
Król. Pruski Sąd Ziemiański.
PATENT 5UBHASTACYINY.
N a wniosek wierzyciela realnego dobra szła» checkie Węgierskie do konkursu Jozefa Miaskowskiego należące w Powiecie Szredzkim położone w roku zeszłym na Tal. 24538 śgr. II fen. 7 sądownie ocenione, naywięcey daiącemu przędane będą. Termin licytacyi na dzień 18- Października 1825. dzień ig. Stycznia 1826. dzień 18. Kwietnia 1826. z których ostatni te et zawity, przed Referendaryuszem Sądu Ziemiańskiego Kantak w izbie instrukcyiney sądu naszego wyznaczony został. Ochotękupna maiącychido posiadania zdolnych wzywamy, aby sięna terminach tych oso. biście lub przez prawnie dozwolonych pełnomocników stawili i licyta swe podali, poczymgdy iaka prawna nie zaydzie przeszkoda, naywięcey daiący przyderzenia spodziewać się może. Taxa i warunki w Registraturze przejrzana bydź może. Poznań dnia 23. Czerwca 1825.
Królewsko- Pruski Sąd Ziemiański.
POZEW EDYKTALNY! N ad maiątkiem zmarłey Ludowiki z Skorzewskich Szczytowskiey, w dniu dzisieyszym. konkurs otworzonym został. Wszyscy, którzy do massy iakowe pretensye mieć mniemaią, wprawdzie z pobytu niewiadomych wierzycieli, iako to: i) Kons1. Zakrzewskiego, 2) Walentego Zalewskiego, 3) Herxka Mathias, faktora byłego handlu Dekkerta, wzywaiąsię, aby w terminie dnia 24. Sierpnia r. b« Ziemiańsko Kapp w izbie naszey instrukcyiney wyznaczonym stawili się, pretensyeswe podali i potrzebnemi dowodami wsparli i zaweryfikowaii. W razie niestawienia si-c wierzycieli spodziewać się mogą iż z pretensyami swemi do massy prekludowani zostaną, i im wieczne milczenie względem tychże naprzeciw innym wierzycielom nakazanem zostanie.. Tym osobom, którym w mieyscu tuteyszym na znaio!ilości zbywa, Kom. spraw. Jakoby, Boy, GiIycki, Guderian na mandataryuszów proponuiemy. Poznań dnia 7. Kwietnia 1825. Król. Praski Sąd Ziemiański.
ZAFUZEW EDYKTALŃY.
, Dotychczasowy proces sukcessyino Tikwidacyiny nad rnaiątkiem Szambelana Bronisza tu w Poznaniu dnia 29. Września 1807. zmarłego, na mocy prawomocnego wyroku przeciw Sukcessorom beneficyalnym zapadłego, w konkurs zamienionym został, zapozywamy zatem wszystkich którzy do pozostałości iego iakiekolwiek pretensye mieć mogą, a w, szczególności Sukcessorów Stanisława Braneckiego z pomieszkania niewiadomych, dla których na Gogolewie Rubr. I I I. Nr. 7. kaucya Marszałkowćy Gurowskiey na 696. Tal. 25. śgr, zabes· piecsoną iest, aby w terminie dnia 24. Września r. b, zrana o godzinie 9. przed Deputowanym Sędzią Ziemiańskim EIsner w Izbie naszey instrukcyiney wyznaczonym, osobiścielubprze2 pełnomocników prawnych się stawili, pretensye swe podali i udowodnili, w przeciwnym b?wiem razie spodziewać się mogą, iźzwszelkle mi pretensyami do Massy prekludowani i przeciw drugim Kredytorom im wieczne mili czenie nakazanem będzie. Poznań dnia 27. Kwietnia 1825 , Król. Pruski Sćjd Ziemiański.
PATENT SUBHASTACYINY.
D la zaszłych okoliczności dobra szlacheckie J eziorki w Wielkiem Xiestwie Poznańskiem , W Departamencie Poznańskim a w Powiecie Wachowskim niedaleko Osieczny, Leszna i Kościana położone, których cena przez taxę w roku 1823- sądownie sporządzoną na 19723 Tal. 14 śgr. 8 fen, postanowiona, powtórnie djroga.
konieczney resubhasfacyi naywięcey daląCemu publicznie sprzedane bydź rnaią. Tym końcem wyznaczyliśmy trzy termina licytacyine na d z i e ń 15 . P a ź d z i e r n i kar, b « na d z i e ń 14. S t Y c z n i a a. f. a peremtoryczny na dzień 19. Kwietnia 1826. przed Delegowanym Sędzią Ziemiańs. Sachse w izbie naszey instrukcyiney i zapozywamy ochotę do kupna maiących i do posiadania zdolnych, aby w terminach powyższych osobiście lub przez prawnie dozwolonych pełnomocników się stawili, licyta swoie podali a natomiast spodziewali się, iż ieżeli prawne przeszkody wyiątku nie dozwolą, przysądzenie na rzecz aylepiey podaiącego nastąpi i na późnieysze hcyta wzgląd miany nie będzie. Taxe iako i kondycye kupna dziennie w Re« gistraturze naszey przeyrzeć można, Wschowa dnia 27. Lipca 1825.
KróL Pruski S d Ziemiański. OBWIESZCZENIE.
Dnia 2.8. m. b. o 3. godzinie po południu W kamienicy Bergera przy wodney ulicy iq>8 bu« elek starego, wina reńskiego i frankońskiego, lako też beczka octu winnego, w drodze aukcyi prze dane bydź rnaią. Poznań dnia 81. Lipca 1825.
Referendaryusz Sądu Ziemiańskiego EIsner.
OBWIESZCZENIE.
W skutku rozporządzenia Król. PrześwieN ney Regencyi z d. 24. Czerwca r. b. N ro. 167; R. Czerwca, naprawy tuteyszych Król. gmachów na rok bieżący wyanszlagowane izatwier« dzone, rnaią być przez naymniey żądaiących entreprenerów uskutecznione. Podpisany maiący sobie polecone odbycie tym końcem licyłacyi, wyznacza termin na d z i e ń 28. m. b. rano o godzinie 8-, i wzywa nań mularzy, cie-J ślów, stolarzy, szklarzy, ślusarzów, malarz ów , tapicerów, blachnierzy, kamieniarzy, liwerantów cegły, dachówki, piasku, gliny i drzewa, aby »ię. rzeczonego dnia i godziny w po* wem mieście stawili i deklaracye swe złożyli, poczem sporządzone w tey mierze protokuły do approbacyi Prześw. Regencyi podane zostaną. Poznań dnia 19. Lipca 1825.
We £ nicke. Król. Nadbudowniczy.
W śpiewaniu we włoskim i niemieckim ięxyku i na gitarze daie lekcye J. Adolf Hoppe.
AUKCYA SUKNA.
W skutek postanowienia Prześw. Naywyż*Szego Sądu Appellacyinego z dnia iotego m» b., przedawać będę sposobem publiczney aukcyi i ui dawniey ogłoszone i ieszcze nie ze wszystkie m przedane sukno, stosownie do życzenia kupujących, w całkich lub podzielonych Sztukach w poniedziałek dnia 25. Lipca r. b. «rana o godzinie g-tey w domu moim, za natychmiastowa zapłatę,.
Ahlgreen.
W kamienicy Fefsa pod Nr. 67. w rynku połoźoney, są od S. Michała r. b. do wypuszczenia pomieszkania na dole i na dmgieni piętrze «nayduiące się.
Pozoań dnia: 19. Lipca i8? 5.
Karol Grassmann.
Obydwa spichlerze Treppmachera pod Nro.
39. i 30. na Grobli położone, są od S. Michała c. b. przez podpisanego do wypuszczenia, Poznań dnia 19. Lipca i825.
Karol Grassmann,
Z powodu ubytey dzierżawy WSIOW Słupie, Inwentarze zbytnie, mianowicie woły robocze, ksowj doyne dobrego gatunku, stadniki piękne, iałowizna, konie fornalskie i irebaki, iakoteż kilka set sztuk owiec poprawnych, w drodze dobrowolney licyiacyi będą sprzedawane za gotową zapłatę w Dworze w wsi Chudzicach pod Szrodą d n i a 2 ;>. miesiąca bieżącego o godzinie 8mey rano. Dan w Chudzicach dnia 15, Lipca lS25.
Wyciąg Z Berlińskiego kursą papierów i pieniędzy.
Dnia ig. Lipca 18S5.
Papiera- Gotowi- mi znąpo po Obligi długu państwa , , giipCt. 9'fpCt.
Premie obhgów długu państwa ac>4 £ - Obligi bankowe aź do włącznie - 94 .
Zachodnio- Pruskie listy zastawne , , gi 5I 8g£ = Zachodnio- Pruskie listy zastawne niegdyś polskiego u88 s - Listy zastawne W, Xicstwa Poznańskiego 95h » lfllIllI Wschodnip- Piuskie , 91k * - 1041 » I
Cenyzboża na Pruska miarę, w Poznaniu. Dnia 18. Lipca.
ZJ. gr. da 7
1 wagg
7X ¥r.
7 5 3 8 2 g 2 6 3 l ?
Pszenica Żyto.
Jęczmień « .
Owies o..... Taterka . . . .
Groch . . . .
Ziemiaki 1 Siana cetnar a 110 ff.. 2 Słomy kopa . , 1 7 Masła garniec . 5
» , »
« , 2 12 - 26
--2 18
- -
1> *5
Powyższy artykuł jest częścią publikacji Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1825.07.23 Nr59 dostępnej w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej dla wszystkich w zakresie dozwolonego użytku. Właścicielem praw jest Wydawnictwo Miejskie w Poznaniu.