DODATEKdo Nm 62.
Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1825.08.03 Nr62
Czas czytania: ok. 6 min.Gazety Wielkiego Xiestwa Poznańskiego.
(Z dnia 3. Sierpnia 1825JI
OBWIESZCZENIE.
Nayiaśnieyszy KrólJmć raczył naywyższym Ituzkazem gabinetowym z dnia 28. Lutego r.
b. dla obiegu dawney monety zdawkowey postano wić sześciomiesięczny termin prekluzyiny, po którego upłynieniu moneta zdawkowa, iako to: a) 3J czyli dobry grosz z wyciskiem 24 na Talar, 2» A L czyli sześć fenigi z wyciskiem 48 na Talar, i c) dawny śrtbrnik, dydek lub czeski p o 52! na Talar, do kass królewskich bydz przyimowana i podobni* i v/publiczności kursu mieć niema. Uwiadomiaiąc zatem publiczność ninieys/ćm o ternie naywyźszem postanowieniu, wzywamy ią, aby tęż monetę, zdawkową przy uiszczaniu wypłat do kass królewskich w stosunku 42 dobrych groszy, 84 sztściu ienigów i £ 31 czeskich łub dydków na pruski Talar zamiast monety grubey aź do końca Września r. b, używała. Oprócz tego maią dawne gatunki monety aź do tegoż czasu, celem ściągnienia takowych do kass królewskich bydi za grubą monetę wymieniane. Należącym do obwodu podpisaney Królewskiey Regencyi kassom zaleca się ninieyszem, aby stosownie do powyższego postanowienia przy kaźdey wypłacie bezwarunkowo i bez względu na to, że część ich w grubćy monecie powinna bydźby była płacona, dawną monetę zdawkową podług wyzćy rzeczonego stosunku tylko do końca Września r. b. przyjmował/, lównieiby dawną moneta zdawkową nażądanie w wymienionym przeciągu czasu na grubą monetę wymieniały. Poznań dnia 13. Kwietnia 1825.
Królewsko - Pruska Regencya IL
OBWIESZCZENIE.
Prześwietna Regencya zadysponowała reskryptem z dnia ai. b. m., że obwieszczenie z daty 23. Maia r. b. tyczące się dozoru nad samopas biegaiącemi psami w mocy swey pozostałe, iednakże , l. w tym sposobie zmienionym być ma, iż właściciele psów, nadal i aż do ostatecznego zadecydowania, nie składaniem 10 srebrników, ale tak iak dawnićy się, działo, od tuteyszego mistrza wykupować maią znaki, i takowe a nie przepisane obroże dla psów używać. Rozumie się samo z siebie, że osoby, które numera dla swych psów wykupiły, znaków swych w tym roku nabyć nie maią przyczyny; ci zaś z Interessentów, którzy tychże Nrów dotąd nienabyli, znaki iak się rzekło wykupić winni. Rozporządzenie to i inne . obwieszczenia z dnia 0.3. Maja r. b. zostaią z resztą w mocy, dopókąd osobne w tym względzie nie wyida, przepIsy. Poznań dnia 33. Lipca 1825.
Królewskie Dyrektorium Policyi i miasta.
OBWIESZCZENIE.
Wiadomo się czyni, iż Joanna Karolina z Wandelt«w zamężna Schmidt doszedłszy doletności z małżonkiem swym sukiennikiem J a n e m S c h m i d t w Gzeniieier sol»! wyuczyli. Poznań dnia 24. Czerwca 1825Król. Pruski Sąd Ziemiański.
O l i W I E S Z C Z E NIE.
W kamienicy UI. Held pod Nr. 46. w rynku na dole znayduiący się lokal do handlu, kióry dotąd kupiec Szolc ma, na 3 lata od 1. Października aż do tegoż czasu 1828- naywięcey daiącemu w terminie dnia 27. Sierpnia I. b, przed południem o godz. 9. w naszey izbie inatrukcyinóy przed Utierendaryusze-mSądu Ziemiańskiego de Kryger wydzierżawiony być ma, na który ochotę dzierżawy maiących z tą wzmianką wzywamy: ie warunki codziennie w Regietramrze przeyrzane być raogą. Poznań dnia 27. Lipca 18*5Królewsko Pruski Sąd Ziemiański.
PATEN f SUBHAS TACYlNY.
Nieruchomość Jana Langów sukcessorów własna, tu na Chwaiiszewie pod Numerem 60. położona, sądownie na 3787.Tal. gośrgI. 1 fen. oszacowana, składaiąca się z domu murowanego, ogroda i plota, ma być drogą publiczney subhastacyi sprzedaną. Końcem tym wyznaczyliśmy termin na dzień 15. Listopada r. b. o godzinie gtey. Ochotę kupna maiących i do posiadania kwalifikujących się, wzywamy więc ninieyszym, aby się w rzeczonym dniu w naszym zamku sądownym przed Konsyliarzem Sądu Ziemiańskiego Hebdman znaydowali i swe licyta podawali, porzem naywięcey daiący, skoro prawne przeszkody nie zaydą, przysądzenia spodziewać się ma. Taxa i warunki sprzedaży mogą w naszey Registraturze bydi przeyrzanemi.
Tudzież wznnankuie się, iż ostatnie podanie b )ło 850 Talarów. Poznań dnia II. Lipca T825.
Król. Pruski Sąd Ziemiański.
ZAPOZEW EDYKTALŃY! Expedycya główna kontraktu dzierżawy i rastawu między W. Generałem J oztfem Niernoiewskim a T.K. Rochem Drwęskirn w dniu 24. Czerwca 1805. roku o dobra Opalenica i Silinko przy zapożyczeniu kapitału 53,333 Tal. 10 śgI. przed N otaryuazem Krause zawartego, za
ginęła Ur. Drwęskiemu i dotychczas wyśledzoną być niemoźe i na wniosek iego dokument ten ninieyszc-m publicznie proklamuie się. Wzywamy przeto posiedziciela kontraktu tego i wszystkich, którzy pretensye z niego mieć rnniemaią, oraz sukcessorów i ceesyonaryuszow ich, aby się na termin dnia ii. Października r. b. z rana o godzinie 10. przed deputowanym R. S . Z. Kaulfufs w izbie naszey instrukcyiney, albo osobiście, albo przez wylegitymowanych plenipotentów stawili, preten f W HBSW8= 1, gdy w razie przeciwnym dokument ten amortyzowanym zostanie. Poznań dnia i6. Maja 1825.
Królewsko - Pruski SAd Ziemiański*
OB WIESZCZENIE.
Podług wywieszonego tu patentu subhastacyintgo folwark Wygoda wraz z przyległościanii w Powiecie Babimostskim blisko miasta Rakoniewic położony, na Tal. 264s oceniony, publicznie naywięcey daiącemu na wniosek wierzyciela ma b)ć prztdanym. Termina licytacyjne do tey przedaźy wyznaczone są . «A na dzień 31. Października r. b. 4. Stycznial .. 6 6. Marca J I02D_ z których ostatni peremtorycznym iest, w sali naszey audyencyonalney. O czerń ochotę kupienia maiących i posiadania zdolnych uwiadomiaiąc, wzywamy ich ninieyszern, aby się w terminach wspomnioriych stawili. Taxe i warunki kupna codziennie w regl« straturze naszey przeyrzeć można. Międzyrzecz dnia 6. Czerwca 1825.
Król. Pruski S I d Ziemiański.
OliWlESZCZENIE.
Gdy nad maiątkiem Józefa Arnolda dzierżawcy w Chwałkowie zmarłego, z powodu niewystarczania onegoź na zaspokojenie wierzycieli, process sukcessyino - łikwidac\iny otworzonym zosiał; przeto wyznaczyliśmy termin do likwidowania i usprawiedliwienia pretensyi nadzień 28. Września r. b. z rana o godzinie 9. przed deputowanym W. Sędzią Biedermann w sali Sądu tuteyszego odbyć się maiący. Zapozywarny więc wszystkich tymże sami osobiście lub przez pełnomocnika prawnie do tego upoważnionego stawili, i z preterisyami swemi do massy sukcessyino likwidacyiney mianemi zgłosili, i rzetelność onychie należycie wykazali. W przeciwnym bowiem razie wszelkich praw swych pozbawionerni zostaną, i z pretensyami swemi tylko do tego, coby po zaspokoieniu wierzycieli, którzy się zgłosili, z massy ieszcze zbyło, odesłani będą. _ Gniezno dnia 25. Czerwca T825.
Król. Pruski Sad Ziemiański.
pATEST SUBHAbiAŁAINY. Maiętność Padniewska pod jurysdykcyą nasza, w Powiecie Mogilińskirn sytuowana, z wsiów Padniewa, Palędzia dolnego, wraz z przynaleźytościami składaiąca się, a która podług sądowey taxy, to iest: wieś Padniewo z przynależytościami na 67,876 Tal. 11 śrgI. 2 fen. wieś zaś Palędzie dolne na 34,271 Tal. 6 śrgI. 4 fen. oszacowaną została, ma być na domaganie się wierzycieli z powodu długów, drogą publiczney licytacyi naywięcey daiącemu, sprzedana. Termina licytacji wyznaczone są na dzień 5. Listopada r. b. 28 Stycznia 1826.
2 7. Maja 1 8"'6.
przed deputowanym Sędzią Ziemiańskim W. J entsch w Sali Sądu tuteyszego, na które chęć maiących nabycia z tern zapozywamy zawiadomieniem, iz taxa w Registraturze naszey przeyrzaną być może. Gniezno dnia 16. Czerwca 1825» Król. Pruski Sąd Ziemiański.
ZAPOZEW EDXKIALNY.
Dla Konstanc\i z Miaskowskich owdowiałey Iłowieckiey modo iey siostry Barbary z Iłowieckich zamęźney Zwolmskiey w księdze hypoteczney dóbr Prz>bysławice Ruhr III. Nr. 4, 5. 6. Summa posagowa w ilości reep. Tal. 3333 śgr, 10, tudziei summa nformacyina wynosząca Tal. 3333 śgI. 10, nako! iec pretensya Tal. 589- śgr. 25 feo. 6* wynosząca, sposobem protestacyi są zapisane. Summy te sązapłacone, pobyt zaś ostatniey posiedzicielki Barbary
7<jJz Iłowieckich Zwolinskiey iest niewiadomy , tak źe iadna o niey wiadomość powziętą b"'dź niemoże . Przeto na wniosek braci UU r, Iło« wieckich surnmę tę ninieyszćm wywołuiąc, zapozywamy Barbarę z Iłowieckich Zwolińską, niemnigy sukcessoró w iey bydź mogących, tudzież cessyonaryuszów lub innych w prawa iey wstąpionych, aby w terminie na dzień 14. Września I. b, przed Deputowanym Wym Sędzią Henning wyznaczonym, końcem popisania się z swemi do powyższych summ pretensyami osobiście, lub przez pełnomocników dopuszczalnych stawili; inaczey bowiem nie stawiwszy się, oczekiwać maią, ii z wszelkiemi do należytości powyższych pretensyami swemi wyłączeni zostaną, i wieczne w tey mierze nakazane im będzie milczenie. Krotoszyn dnia 2. Maja 1825.
Królewsko Pruski Sąd Ziemiański.
Sprzedai drzewa.
W Borach do rnaiętności Siedmiorogowskiey 1- w Powiecie Krotoszyńskim - należących 800 dębów wycechowane zostały, które a) 65 o l sążni drzewa porządkowego i na budowlę, b) 553 rl sążni drzewa szczypowego na opał, c) 172/g sążni drzewa wierzchowisk wytlaią, 1 na zaspokojenie wierzyciela iednego publicznie naywięcey daiącemu sprzedane być maią. Na mocy polecenia Królewskiego Sądu Ziemiańskiego tuteyszego wyznaczyłem końcem uskutecznienia sprzedaży teyże termin nadzień 30, Sierpnia r, b. o godzinie g. zrana w zamieszkaniu dworskim w Siedmiorogowie,. Wzywam przeto chęć kupna maiących, aby się w terminie tym stawić zechcieli z tern nadmienieniem, iż każdy licytuiący kaucyą w ilości Tal. 300 w gotowiznie lub w papierach teyże wyrównywaiących złoiyć powinien. Inne warunki licytacyine w terminie ogłoszone zostaną. Krotoszyn dnia 24. Lipca 182-5.
Sekretarz Król. Pruskiego Sądu Ziem.
Hantelmann.
Powyższy artykuł jest częścią publikacji Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1825.08.03 Nr62 dostępnej w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej dla wszystkich w zakresie dozwolonego użytku. Właścicielem praw jest Wydawnictwo Miejskie w Poznaniu.