DODATEKdo Nru 71.
Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1825.09.03 Nr71
Czas czytania: ok. 5 min.Gazety Wielkiego Xiestwa Poznańskiego.
(Z dnia 3. Września 18250
Niderlandy.
Z Bruxelli dnia 23. Sierpnia.
Jego Królewiczoska Mość Xiąźę Orana przybył tu wczoray popołudniu. Miasto Gandawa uznaiąc z wdzięcznością zasługi francuskiego malarza David, który I8i8- roku wystawił tamże kilka swoich obrazów na korzyść ubóstwa tamecznego, kazało ria cześć iego wybić medal. Wyobrażony lest na nim jeniusz sławy i wdzięczności, który potróyny wieniec składa na ołtarz sztuk nadobnych. Gazety nasze od niejakiego iuź czasu mocno przyganiały, iż oycowie w naszym kraiu, którzy poczęści wysokie piastuią urzędy, poeelaiąjswe dzieci do francuskich szkół jezuickich, n. p. St. Acheul, gdzie nauczyciele przykazano sobie maią od swych przełożonych, ażeby odrażali młodzież od naszego prawa kardynalnego, iako uświęcaiącego .wolność czciBoźey, i wpaiali w nię zasady, które ani są naszemi, ani rzą-du naszego zasadami. "Z uczuciem prawdziwey wdzięczności możemy teraz donieść, ii N. Król wydał postanowienie, dowodzące nayczystBzey miłości oyczyzny, ile 'że podług niego młodzieńcy Niderlandzcy, którzy wiadomości szkolnych za kraiem nabyli, począwszy od d. 1. Października wyłączeni będą od przyięcia na uniwersytety Niderlandzkie, od publicznych urzędów i od duchownych posad." W gazecie Gandawskiey czytamy: "Dnia 37. i Ig. m. b. przejechali tędy Lordowie Syd
moutb, i Liverpool, udaiąc się przez Antwerpią do Haagi, dokąd -- iak powiadaią -przybędzie takie Xiążę Wellington. Jak słychać, maią się ci dyplomaci także do Spaa źlechać. (Lord Sydmouth puścił się iui w dalszą drogę do Frankfortu. ) Tybetańskie owce wMarche wLuxembargskim zupełnie się przyswoiły. Mniemają iednak, ii wprowadzenie ich do Niderlandów nie bidzie bardzo korzystnem, ponieważ nikt nieumie czesać i przęść ich wełny iedwabney.
Niemcy.
Z nad M e n u dnia 24. Sierpnia.
Dnia 18- T. b. przeiechał Królewicz N astępca tronu Niderlandzkiego incognito przez Gotha do Bruxelli.
Dyrektor Kancellaryi sądowey Falke w Stad e, wyiechał ztamtąd na czas niepewny do kommissyi centralnóy śledzącey zabiegi demagogiczne do Moguncyi. Dnia 17. m. b. przed południem między 10.
i 11. godziną, dało się uczuć kilkakrotne trzęsienie ziemi w Niederbeerbach (w HeskoDarmstadskim). Wstrząsnienie tak było silne, iż w każdym budynku słychać było dobrze brzęk okien i poruszenie pieców i drzwi. W Królestwie Bawarskiem przyięły Stany naetępuiący proiekt prawa względem żydów: "Ponieważ w niektórych częściach państwa naszego istną ieezcze ustawy i urządzenia, dozwalające żydom brania od pożyczek wyższych iak Cluześcianie prowizyi, ta zaś nieiednostayność poddanych w tychie częściach kraiu, zaczem po wysłuchaniu zdania naszey Rady Stanu, z doradzeniem i przychyleniem się naszych miłych i wiernych Stanów państwa, posianowiaray co następuie; "W przyszłości niewolno iydom pobierać wyższych prowizyi od pożyczek pieniężnych, ani większych prowizyi ex mora, tylko te, iakie są Chrześcianom dozwolone. Wszelkie z tą ustawą sprzeczne urządzenia, zostaią uchylonej'
PATENT SUBHASTACYINY.
W celu ułożenia działów, dobra Rumieyki Szlacheckie w powiecie Sredzkim położone, do sukceesorów Zatorskiego należące, podług principiow Poznańskich na 9352 Tal. 26 śgr. 8 fen., podług principiow Pruss Zachodnich zaś na 11,353 Tal. 10 śgr. w roku 1823 sądownie ocenione, nay więcćy daiącemu przedane bydź maią.
Termin tym leońcem-na dzień 2. Sierpnia r. b., dzień 8- Listopada r. b., dzień 8. Lutego 1826. przed Konsyliarzem Sądu Ziemiańskiego <]ulemann w Izbie instrukcyiney Sądu naszego wyznaczone zostały. Ochotę kupna maiących i do posiadania zdolnych wzywamy, aby się na terminach tych, z których ostatni iest zawity, .osobiście lub przez prawnie dozwolonych pełnomocników stawili i licyta swe podali, poczem naywiecey daiący, ieżeli prawna iakowa nie zaydzie przeszkoda, przysądzenia spodziewać się może.
Tasa i warunki w registraturze przeyrzane bydź mogą. Poznań dnia 14. Kwietnia J825*
Jfciról. Pruski S I d 'Ziemiański.
Ęx
OBWIESZCZENIE.
Podaiemy ninieyszem do publiczney, wiadomości iż Ur. Teofila z Zabłockich Swinar, eka z małżonkiem -swym Ur. Romanem , , Swinarskim, Dziedzicem Lubasza, wspólność maiątku i dorobku między soną wyłączyli. Piła dnia 11. Sierpnia 1335, Królewsko - Pruski Sad Ziemiański.
POZEW EDYKTALNY.
Ponieważ nad pozostałościązmarłey wWolsztynie Hrabiny Pinto z domu Baron. Richthoff, na wniosek spadkobiercy uniwersalneg o, proces spadkowo-likwidacyiny otworzony i termin do zameldowania i wykazania preten«yi wierzycieli na dzień a. Grudnia r. b. o godzinie gtey zrana przed Deputowanym Ur. Sędzią Loewe wyznaczonym został, przeto za» pozywamy wszystkich niewiadomych wierzy.cieli, aby się w terminie tym na Ratuszu tuteyszym osobiście, lub przez iednego z tuteyfizych Kommissarzy sprawiedliwości pienipotencyą i infermacyą opatrzonego, proponuiąc im tym końcem Ur. Kom. spr. Wrońskiego, Roestla i Radzcę sprawiedliwości Wittwera stawili i dowody złożyli. W razie niezamełdowania swych pretensyi 'W terminie tym, utracą prawo pierwszeństwa i z pretensyami swemi tylko do tego, co się po zaspokoieniu zgłoszonych się wierzycieli pozostanie, odesłani będą. Międzyrzecz dnia 13. Czerwca 1825.
Królewsko- Pruski Sad Ziemiański.
PATENT SUBHASTACYINY.
Wieś Wieniec podjurysdykcyą naszą, w Powiecie Mogilińskim położona, do massy konkursowey Flo ryana D zie mb owskieg o należąca, która podług taxy iandszaftowey na 87 093 Tal. 10 śgr. 5 szel. iest oceniona, na .żądanie Wierzycieli z powodu długów pubu którym końcem termina licytacyine na dzień 3. G r u d n i ar. b. 4. Marca 1826,.
termin zaś peremptoryczny na dzień 10. C z e r w c a i 8 ? 6 zrana o godzinie gtey przed Deputowanym Sędzią Ziemiańskim W. Jentsch wmieyscu, wyznaczony został. Zdolność kupienia maiących uwiadomiamy o terminach tych z nadmienieniem, iż taxa każdego czasu w Registraturze naszey przeyrzaną bydź może. Gniezno dnia 37. Czerwca 1825.
Królewsko - Pruski Srcd Ziemiański
OBWIESZCZENIE.
Gdy nad maiątkiem Józefa Arnolda dzierżawcy w Chwałkowie zmarłego, z powodu niewystarczania onegoź na zaspokoienie wierzycieli, process sukcessyino - likwidacyiny otworzonym został; przeto wyznaczyliśmy termin do likwidowania i usprawiedliwienia pretensyi n a d z i « ń IĄ. G r u d n i ar. b. z rana o godzinie 9. przed deputowanym W. Sędzią Biedermann w sali Sądu tuteyszego odbyć się maiący. Zapozy warny więc wszystkich nam niewiadomych wierzycieli, iżby się na tymże sami osobiście lub przez pełnomocnika prawnie do tego upoważnionego stawili, i z pretensyami swemi do massy sukcessyino likwidacyiney mianemi zgłosili, i rzetelność onychie należycie wykazali. W przeciwnym bowiem razie wszelkich praw swych pozbawionemu zostaną, i z pretensyami swemi tylko do tego, coby po zaspokoieniu wierzycieli, którzy się zgłosili, z massy ieszcze zbyło, odesłani będą, .
Gniezno dnia 8- Sierpnia 1835.
Król, Pruski Sąd .Ziemiański,
Sol
CYTACYA EDYKTALNA.
Na skargę Ewy z Parczyniaków Musiałowey, wyrobnicy z Siedlikowa pod Ostrzeszo wem, naprzeciw męiowi swemu Antoniemu M usiał, żołnierzowi polskiemu, dopraszaiącey eię, ażeby z przyczyny iego od lat i6tu nieprzytomności, pozwolenie do wstąpienia w inne związki małżeńskie uzyskać mogła, wyznaczyliśmy -do odpowiedzi na rzeczoną skargę, i do instrukcyi sprawy termin na dniu 5. Grudnia r. b. popołudniu o godzinie 3cŁćy w izbie Sądowćy Konsystorza Jeneralnego Arcybiskupiego tutay przy Tumie, na który Antoniego Musiał pod zagrożeniem zaocznego postępowania, ninieyszćm zapozywamy.
W Poznaniu dnia 24. Sierpnia 1825.
.Sąd Konsystorza Generalnego Arcy - Biskupiego Poznańskiego.
Wyciąg Z Berlińskiego kursu papierów i pieniędzy.
Dnia 99. Sierpnia i 8« 5 .
Papieia- kjotowi'nipo Obligi długu "'państwa . . 9°_ipCt. 90jpCt.
Premie obhgów długu państwa H07 206 s Obligi bankowe aź do włącznie
93 » · Obligi miaeta Poznań , 90 Zachodmo- Pruskie listy zastawne , , 89i * Zachodnio- Pruskie listy zastawne niegdyś polskiego udziału - 88ł * 88 fi Listy zastawne -W, Xicetwa Poznańskiego. , . , , 9_£ « · Wschodnio- Pruskie 9* * Ii04f * 1 na mIarę l wagę - , , . ., 14 15 " Jęczmlen t W Poznania. Owies . 10 lr Taterka 16 4 17 6 Groch . 16 4 17 b Dnia ag. Sierpnia. Ziemiaki . & 7 Siana cetnar a Tał, 19r. fen. do Tal. 19r. fen. ff. - II 4 18 6 Słomy kopa a Pszenica. 1 6 4 1 17 6 i200 fi. 215 315 Żyto r . %0 al 4 Masłagarniee ł I 4
Powyższy artykuł jest częścią publikacji Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1825.09.03 Nr71 dostępnej w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej dla wszystkich w zakresie dozwolonego użytku. Właścicielem praw jest Wydawnictwo Miejskie w Poznaniu.