DODATEKdo

Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1825.10.29 Nr87

Czas czytania: ok. 10 min.

Nru 87.

Gazety Wielkiego

Xiestwa Poznańskiego,

(Z dnia 29. Października 1825JI

F2ancY5I.

Z P a ryż a dnia 18- Października.

Król i Delfin powrócili do Paryża.

Xiadz Boivin donosi w Monitorze, iż Z4000 dzieci, którym od lat 25 zaszczepił krowinkę, ani iedno naturalney ospy nie dostało. Wydawca dziennika Affiches de Poitiers Umieścił był nekrolog Hrabiego Cochon de Lapparent, iednego z sędziów Ludwika XVI, w którym te między innemi znaydowały się słowa: "iż Hrabia był sławą i szczęściem swoich dzieci i przyiaciół, i że zostawia po sobie chlubne imię." Z powodu tych wyrazów został wydawca dziennika wzięty do więzienia, i chociaż autor nekrologu natychmiast się stawił i oświadczył, iż bierze na siebie wszelką odpowiedzialność, wszelako wydawca niezostał uwolniony prędzey aż po złożeniu 4000 Franków kaucyi gotowizną. Sąd tylko iego się trzymał. Obrońca iego przytoczył, iż N. Kroi Ludwik XVI I I, dał Hrabiemu Cochon w roku 18 U. order legii honorowey i pisał do niego przy tey sposobności w te słowa: "Chcąc Hrabiemu Cochon za wyświadczone nam i kraiowi posługi', dać dowód królewskiego naszego ukontentowania, mianowaliśmy go i mianuiemy urzędnikiem królewskiego orderu le"ii honorowey." Jednakie dzieunikarz osądzony został na 3 miesiące więzienia i karę XXX) Franków. Zawiadomieni iesteśmy-pisze Goniec Francuski- z dobrego źródła, iż wszelkie układy ze strony Hiszpanii względem uznania nowych państw Ameryki Południowcy zerwane zostały. Xiążę Carignan umarł we wsi swoiey pod Paryżem na apoplexya.

Baron Staeł znayduie się teraz we wsi swoiey Coppet pod Genewą, gdzie iest bardzo czynnym dla Greków. Listuie on ze wszystkiemu szwaycarskiemi wydziałami wsparcia Greków.

Dowiaduiemy się z Genewy, iż bardzo często widać w tern mieście Jezuitów w ubiorze zakonnym. Tymczasem kollegium ich w Brugg i Fryburg zapełnia się uczniami.

Obok niektórych historycznych nazwisk wymieniają iednego młodego plebeiusza z Genewy, którego rodzice Jezuitom Wallizyiskiin powierzyli. Znaleziono wydane przez kancellaryą.

Rzymską pewnemu Jezuicie hreve, a Goniec Francuski donosi, iż właściciel onego, wylegitymowawszy się, moie ie w expedycyi iego odebrać. Dziennik Paryski mówi: Od czasu podnie nuią straszliwie niektóre (ma się zapewne o francuskich rozumić) gazety przeciw duchowieństwu, lecz różne nader przychylne sprawie króle wsluey listy pasterskie, naywymowniey to zbiiaią. Nieco z ostatnich chwil życia Hrabiego Lacepede. Zaraz na początku choroby (ospy) czuł o n, iż iey nieprzetrwa, i dla tego niezażywał prawie żadnego lekarstwa, bawił w swych pokoiach ubrany i trudnił się uporządkowaniem swych interessów z taką spokoynością, iak gdyby śmierć była dla niego zupełnie zwyczayną czynnością. Widząc on w zwierściadle iaką choroba zrobiła z niego maszkarą, rzekł żartobliwym tonem: O iak niesprawiedliwą iesteś dla mnie na turo! godziż się takie robie igrzysko ze mnie, który cię zawsze z taką namiętnością uwielbiałem! N a wieczór przed skonaniem kazał sobie przynieść wszystkie rozpoczęte rękopisma literackie, i na pisał pod każdym; K o n i e c - Na pogrzebie iego było mnóstwo nayznakomitszych urzędników, professorów, uczonych, mężów ze wszystkich klass. Miano cztery mowy pogrzebowe. Między inne mi Hrabia Chaptal," Par państwa, członek akademii umieiętności, miał mowę nad grobem,

A u s t 2 Y a.

Dostrzegacz A ustryacki umieścił pod napIsem: "Z Wiednia dnia 10. Października następuiący artykuł: Gazety francuskie oppozycymę z d. 30. Września donosiły, ie na granicach państwa Tureckiego ustanowiony będzie kordon zdrowia Austryacki i Rossyiski, i iak naturalnie, upatruią w tym kroku pożąda' ną przepowiednią prędkiego zerwania pokoiu, który tyle iuź znienawidziły. Na te ich uwagi nie warto wyrzec i słowa, zwłaszcza że mniemane factum, od którego rzecz prowadzą, iest isrnem kłamstwem, i to iednem z tych, co za sobą, by naymnieyszego pozoru prawdy nie raaią. Ani ieden żołnierz Austryacki z tamecznych prowincyi nie opuścił swoiey załogi, i nie było żadney mowy o kordonie zdrowia, ani u nas, ani w państwach ościennych; do czego prócz tego brakowało zupełnie na powodach. Te same dzienniki, podług przyięteyprzez siebie taktyki, doniosą w kilka tygodni o z n i e s i e n i u tego kordonu - a przytem upewniać będą, że dwór Austryacki ma bez wątpienia w zamiarze użyć takiego kroku, ale nie odwala się wykonoć go - nakoniec (iak podczas kongressu Włoskiego) będą twierdzić, ieśmy to naypierwey zapowiedzieli. Upraszamy przeto, ninieysze oświadczenie uważać razem za odpowiedź na wszystkie poźnk-ysze artykuły, które zapewne wtey materyi nieomieszkaią puścić wiwiat: Konstytucyonista, Goniec francmhi i t. d«

Niderlandy, Z H ag i d. 19. Października.

Dnia 17. ni. b. odbyła się w Loewen uroczysta installacya kollegium filozoficznego. Z Harlem d. 18. Października.

Tuteysze pismo Courant zawiera następujący lerótki art y ku ł: "Z boleścią czytamy w tein piśmie pod d. 10. Września artykuł z Rzymu o syzinatykach Utrechtskich, i rozumiemy, że dla uniknienia błędnych tłumaczeń, nie może. mytego artykułu mimo puścić. Duchowieństwo bbkupie w Niderlandach nie żąda odszczepień« stwa. Dowód tego zawarty iest w samem fałctum, które óotego artykułu było powodem, a razem pokazuie, dla czego to duchowieństwo odepchniętem zostało. Jeżeli błędem iest, odrzucać nauki Jezuitów, to bez wątpienia w błędzie zostaie to duchowieństwo; ale do tego trzeba go przekonać, że to iest w istocie błąd, i że bulla Unigenitus, wydana pod wpływem iezuickim, a którey treść nie iest dostatecznie znaioma, nie wystawia pewnych zasad religii za godne odrzucenia, których iednakźe nauczaią ci, co się prawdziwymi katolikami nazywaią."

ROZlllaite WiadolllOŚci.

Dnia 20. m. b. - pisze Korresp. Warszawski - w teatrze narodowym pomiędzy aktami dał się słyszeć na fortepianie ośmioletni Ł e - ścią sztuki bardzo trudne. Huczne i często powtarzane oklaski, któremi publiczność grę iego okrywała, przypominały w części małego Krogulskiego. Nieśmiemy Leśkiewicza równać z tym rzadkim fenomenem w świecie muzykalnym, ani ta pierwsza próba daie nam prawo do porównywania. To iednak pewna, ie Leśkiewicz ma wiele talentu, i życzyć należy, aby go ciągle pod dobrymi mistrzami doskonalił. Dnia I I . Października umarł w Braunsbergu w Prussach Dyrektor katolickiego król. instytu wychowania, Kor n e l i u s z Burgund, (niegdyś xiądz katolicki w Wrocławiu), w 55m roku swoiego czynnego iycia. Powszechna miłość, którą nieboszczyk posiadał, obwieściła się naywidoczniey i w dniu pogrzebu, gdzie liczne grono osób wszelkiego stanu odprowadzało zwłoki iego do] grobu na tamecznym ewanielickim cmentarzu, ponieważ uroczyste pochowanie na katolickim, odmówione zostało. Od dnia 29 z. ra. modlą się we wszystkich rzymskich kościołach o zdrowie Oyca S. W ciągu roku bieiącego 122 osób przyięło w Rzymie religią katolicką. Rząd wysp Jońskich ogłosił Korfu wolnym portem. Pan Meyerbeer, autor pięknóy opery: "Krzyżak w Egipcie", przybył z Paryża do Berlina, mieysca swego urodzenia, gdzie dokończy swey przeznaczoney dla Neapolu opery: "I n e s de C a s t r o" . Potem napisze operę dla Paryża, stosownie do umowy z Hrab. JLarochefaucault, Nadintendentera teatrów królewskich w Paryżu.

U E. S. Mittlers w Poznaniu w rynku Nr.

go cotylko wyszedł: Słowniczek polsko-niemiecki, należący do Nauki czytania, podług wszystkich edycyiwypracowany przez Dawida Karo, (w 8ce; cena: broszurowany 6 śgr.) Instytuta szkolne, zgłaszaiące się wprost do mni e, otrzymaią przy i? t u exemplarzach, i3 ty bezpłatnie.

OBWIESZCZENIE.

Jako kupiec Moryc Kuczyński l lego żona J e t t e z E l i a s o n o w, sprowadziwszy się tu z Wrocławia, wspólność maiątku i dorobku w tuteyszóy prowincyi pomiędzy małżonkami exystuiącą, w układzie sądowym na dniu a. Sierpnia r. b. w tuteyszym Sądzie Ziemiańskim spisanym, wyłączyli, podaie się ninieyszem publicznie do wiadomości. Poznań dnia 15. Września 1825.

Król. Pruski Sąd Ziemiański.

OBWIESZCZENIE.

Czyni się ninieyszem wiadomo, iż U. Maryanna owdowiała Malczewska z Goślino wski eh w Gogolewie Powiecie Szremskim i Uf. Erazm Makowski w Słowęcinie w Polszce, przez kontrakt przedślubny w dniu 12. m. b. zawarty, wspólność maiątku i dorobku w przyszłóm małżeństwie wyłączyli. Poznań dnia if. Października 1825.

Królewsko - Pruski SAd Ziemiański.

OBWIESZCZENIE.

Młyn wodny Kupkę zwany w Powiecie Międzychodzkim położony, małżonkom. Samuel Bliimchen należący, sądownie na Talarów 6811. oceniony, publicznie naywięcey dającemu z przyczyny długów przedany będzie. Termina licytacyine wyznaczone są na dzień 15. Sierpnia, !j. P a ź d z i e r n i k a i na 19. Grudnia r, b.

ostatni lest peremtorycznyin. Odbywać się będą w izbie naszey stron. siadania i zapłacenia zdolnych wzywamy na tennina powyższe ninieyszem. Taxa w Registraturze naszey codzień przeyrzaną być może. Międzyrzecz dnia IX, Kwietnia 1825.

Królewsko-Pruski Sad Ziemiański.

ZAPOZEW EDYKTALNY.

W księdze hypoteczney dóbr Trzask, Ur.

Anny Rozalii z Meyerskich rozwiedzioney Rottenlioff Baronowey dziedzicznych, a w powiecie Inowrocławskim położonych, na fundamencie kontraktu kupna między Stanisławem Sławoszewskim a małżonkami Trzcińskiemi w roku 1782. zawartego, następne summy z mocy dekretu z dnia 19. Września *783- intabulowane zostały, iako to: aj pod rubr. I I I N o. r. dla Katarzyny Sławoszewskiey talarów 455 śgr. 5 den. 2f wraz z prowizyą po pięć od sta; b) pod rubr- I I I. No. 4. dla Adama, Ignacego, Franciszka i Apolonii rodzeństwa Bromirskich talarów 333 dgr, 8 wraz zp rowizyą po pięć od sta; c) pod rubr. LLL No. 7. dla Antoniny i Maryanny rodzeństwa Mieczkowskich 58 talarów 21 dgr. 4 den. wraz z prowizyami po 5 od sta.

A *cly dziedziczka wspomnionych dóbr Anna Rozalia z Meyerskich rozwiedziona Rotten - hoff Baronowa extabulacyi summ tychże domaga się twierdząc, że są wypłacone, lecz kwity na takowe zgubione; przeto wzywamy z pobytu teraźnieyszego niewiadomych wierzycieli, Ka tarzynę Stawoszewską, Adama, Ignacego, Franciszka i Apolonią, rodzeństwa Bromirskich i Antoninę i Maryannę rodzeństwo Mieczkowskich inko też ich sukcessorow i cessyonaryuszów lub tych, którzyby w ich prawa wstąpili, ażeby w terminie na dzień 10. Lutego 1826. r. przed W. Sędzią Dannenberg wyznaczonym Stawili się, i swe pretensye do summ powyźey określonych udowodnili, inaczey bowiem zostaną z takowe mi prekludowani, l im w tey mierze wieczne będzie nakazane milczenie, alocow skutek tego extabulacya summ rzeczonych w księdze hypotecznćy dóbr Trzask nastąpi, Bydgoszcz d. 13. Września 1825.

Król. Pruski Sąd Ziemiański.

PATENT SUBHASTACYINY.

Wieś szlachecka Pomarzany Kościelne r Parcewem i Bledniewką, w Powiecie Gnie« 2ninskim, która według sądowey taxy na talarów 33,873» śgr- 8» den. 3 iest oszacowaną, na wniosek Królewskiego Banku Berlińskiego drogą publiczney licytacyi naywyżey daiącemu sprzedaną bydź ma. Do tey sprzedaży wyznaczone są termina li» cytacyine na dzień 30. Września r. b., dzień 14. Stycznia 1826., I na dzień 2 8- Kwietnia 1826., z których ostatni iest peremtorycznym, przed Deputowanym Sędzią naszym Ziemiańskim W, J e n t s c h zrana o godzinie 9. w Sali Sądu tuteyszego odbyć się maiące. Termina te zdatnym posiadania nabywcom podaią się do wiadomości z tern wezwaniem , aby się na tychże stawili i swe pluslicytum podali. Taxa każdego czasu w registraturze naszey przeyrzaną bydź może. Gniezno dnia 25. Maja I82J.

Król. Pruski Sąd Ziemiański.

OBWIESZCZENIE.

Szymon Mendel Urbach, kupiec tuteyszy, i B l u m e z rodziców Sal K ind W o l f L a c h s, kontraktem przedślubnym na dniu 26. Maia r. b. przed N otaryuszem zawartym, a w dniu 19. Sierpnia r. b., i 12. m. b. przed nami ogłoszonym, wspólność maiątku i dorobku wyłączyli. Krotoszyn dnia 17. Września 1825.

Xiążęcia Thurn i Taxis Sąd Xiestwa.

(Dodatek drugi.) Dodatek do Gazety Wielkiego Xiestwa Poznańskiego N fU. 87.

(Z dnia 29. Października 1825.)

PATENT SUBHASTACYlNY.

Wieś szlachecka Wilkowia wraz z młynem Wilkowiczki pod jurysdykcyą naszą w Powiecie, Gmieznińskim sytuowana, która według sądowćy taxy na 10,993 Tal. 25 sgr. 3 den. iest oszacowaną, na wniosek Król. Banku w Berlini , drogą publiczney licytacyi naywyżey podalącemu sprzedaną bydź ma. Do tey sprzedaży wyznaczone są terrnina licytacyi na dzień 30. Września r. b. na dzień 14. Stycznia 1826, i na dzie ń 29. K wie tnia i82t». z których ostatni peremtorycznym iest przed Deputowanym Sędzą naszym Ziemiańskim W, J entsch, zrana o godzinie 9. w sali Sądu tuteyszego odbyć się maiące. O terminach tych uwiadomią sie. zdatnych do posiadania nabywców z tern wezwaniem , aby na tychże stawili się i ewe pluslicitum podali. Taxa każdego czasu w registraturze naszey przeyrzaną bydź może. Gniezno dnia,26. Maia 1825Królewsko- Pruski Sad Ziemiański.

A U K C Y A.

Do publiczney sprzedaży pozostałości kupca Thie Schmula Abraliama, składa.ącey s.ę z klevn,otow, złota, srebr , g.arderoby, mebh, S e t o w domowych, mIedzI, cyny, wozowi naradzi, szczególnie zaś z znacznego towaru sukni, wyznaczony iest na wniosek sukcessoó w i z mocy zlecenia Prześwietnego Królewskiego Sądu Ziemiańskiego w Poznamu, .ako władzy nadopiekuńczey, termin wm.escie Korniku na A., v dzień 8. Listopada r. b. i naetępne dni ziana o godzinie 9. przed mzey

podpisamym Deputowanym, na który zapraszaią się ochotę kupna Ta:Qcy z nadmienieni m, ii przybicie i wręczenie zalicytowanego obIektu za gotową zaraz zapłatą w monecie brzmtącey kurant natychmiast nastąpi. Szrem dnia 17. Października 1825.

Aktuaryusz tuteyszego Sądu Pokoiu M e i n i K e.

OBWIESZCZENIE.

Dnia 3. Listopada f. b. przed południem o g dzinie 10. publicznie przedawane będą nay. Wlęcey ofiarulącym w tuteyszym . Królewskim, magazynie: 325 sztuk starych miechów, 10 szefli a 1 funtów grubey mąki, 33 sztuk beczek od soli, i około 10 kop słomy targaney. Poznań dnia 25, Października 1&2&

Król. Pruski urząd prowiantów i furazy.

Quassowski. Horetig,

Ostrzeżenie.

Podpisany ostrzega ninieyszem, aby' rewersu iego na dniu 10. Października 1S24. r. w Dreźnie Uf. Józefowi Brzeskiemu na talarów 12&4 wystawionego nikt nie nabywał, gdyż na zniweczenie tegoż mam dowody, Pogrzybów d. 25. Października 1825.

Ignacy Kariikowski.

do kamienicy w Starym rynku Nr. 60. na pierwsze piętro, polecam się moim Znaiomym i Łaskawcom przy zapewnieniu, iż o punktualne i dobre stołowanie staranie mieć będę..

Poznań dnia 21. Października 1825.

Zerbst.

s p r o s t o w a n i e . W przeszłey gazecie stron. 1074. w jszym wieuzu w prawo u góry zamiast 1776 powinno być 1763.

Wyci g Z Berlińskiego kursu papIerów I pieniędzy.

Dnia 34. Października 1895. Papi ra- GotowimI zną

I g OpCt.

20Y' s UDugi Daniowe az ao wtącznie III. H Zachodnio- Pruskie listy zasta- 9 o I c wne Zachodnio- Pruskie listy zastawne niegdyś polskiego udziału Listy zastawne W. Xiestwa Poznańskiego.

Wschodnio- Pruskie Silaskie.

p o goipC't.

9°1

IlJ i041

Poznań dnia 2$. Października

IPJ.

Papierami. Gotowizna.

Ku« obbgówm. Poznania, it $* *

Od sta.

-4łO02

Ceny zboża na Pruska, miarę I wagę w Poznaniu.

Dnia

Pszenica l Żyto « - Jęczmień « Owies .

Taterka Groch Ziemiaki Siana cetnar a noff,. -I Słomy kopa a 1200 ff . 2 Masła garniec l

34.

Października.

aa i6 10 ao 27 6

-

-ee I

Ceny zboża w Berlinie JI H B 3 l. Pa/dz. l 8 2 5 .

L ą d e ID ; Tai.

Pszenica i Zyto l Jęczmień wielki Jęczmień mały Owies Groch I Wodą: Tal.

Pszenica (biała) l Zyto Jęczmień wielki Jęczmień mały Owies Groch l Kcpa słomy 5 Cetnar siana l

,6ao 5źgr. fen. a I 3 a 6 24 5 25ao 6 3 śgr. fen. J8 9 35 23 9 17 6 18 9 2 6 35

Ta? , s"gr.

1 6 27 21 20 la

Tal. śgr.

I ia 4 21 1 17 20

»gr.

5 t1 I I 21

,. ,

JI

2-5 7tenfen. 6 9 3 3 6

Powyższy artykuł jest częścią publikacji Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1825.10.29 Nr87 dostępnej w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej dla wszystkich w zakresie dozwolonego użytku. Właścicielem praw jest Wydawnictwo Miejskie w Poznaniu.
Do góry